Naar betere voorwaarden in de Scheepvaart Oorlogsinvaliden worden verzorgd Op de bres voor onze jeugd Maritieme conferentie deed reeds goed werk In Juni is te Seattle voor het eerst sinds 1936 een internationale conferentie ge houden op maritiem gebied, waaraan werd deelgenomen door 32 zeevarende landen, nadat in November 1945 te Kopenhagen een voorbereidende technische conferentie had plaats gehad, waaraan door 20 'zee varende landen werd deelgenomen. De conferentie had ten doel om te ge raken tot. internationale overeenkomsten in het belang van de zeelieden en de be vordering vart een goede ontwikkeling van de internationale scheepvaart. De conferentie heeft veel belangrijk werk gedaan. Zij heeft conventies aange nomen betreffende gages, werkuren en bemanning, sociale voorzieningen, acco modate, voeding en pensioenen. Deze conventies, indien zij worden geratificeerd, zullen er in de eerste plaats toe bijdragen, dai er voor de zeelieden van zeevarende landen met een lagen levensstandaard en weinig of geen sociale voorzieningen, een belangrijke vooruitgang wordt bereikt. Concurrentiestrijd in andere banen Daarenboven wordt de concurrentiestrijd welke de reeders in het zoo bij uitstek internationaal scheepvaartbedrijf hebben •-> voeren, door het aannemen van deze -iternationale minimum arbeids- en levens voorwaarden der zeelieden in andere ba nen geleid. s Immers de voorwaarden welke zijn aan genomen liggen op een zoodanig peil, dat het betalingsverschil in gages en de ove rige van belang zijnde voorwaarden op deze internationaler-conferentie in de toe komst minder invloed zullen kunnen uit oefenen Vacan tiegangers, opgepast! Reeds vele malen is gewezen op het ge vaar, dat verspreid liggende munitie, mij nen en ander explosief mgteriaal opleve- Ten. Thans, nu op groote schaal personen hun woonplaats verlaten om gedurende de vacantiemaanden ontspanning te zoeken in andere streken van ons land, is het noodig, dat deze gevaren nogmaals uitdrukkelijk onder de aandacht worden gebracht Zij, die in de „gevaarlijke" gebieden wonen, kennen deze gevaren. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Velen van hen heb ben de gevolgen van „het spel met den dood" met eigen oogen aanschouwd en hun les hieruit geleerd. De bewoners van stre ken echter, waar geen oorlogshandelingen hebben plaats gevonden of zijn voorbereid, .weten van deze gevaren slechts van hooren zeggen Ouders, die met uw kinderen op vacan- tiereis gaat. of die uw kinderen uit logee- ren stuurt, laat uw kindeion beloven dat ze op hun zwerftochten niets van den grond zullen oprapen wat zij niet kennen, of het een aluminiumbuisje ter grootte van een sigaret is, of dat het een koperen instrumentje met splitpennen of trekrin- getjes is. dan wel andere voorwerpen, die door een vreemd of mooi blinkend uiter lijk de aandacht van jeugdigen trekken, in al deze vormen kan de oorzaak schuilen van noodlottige ongevallen. Laat ze er af blijven. Laat Uw jongens niet denken dat ze „het wel weten" velen, die ..het wel wisten" moesten hun roekelooze handel wijze met den dood of verminking bekoo- pen. Laat ze er af blijven Oorlogstuig is gemaakt om te ontploffen en dan doet het dan ook. Doch helaas maar al te vaak op een ongewenscht moment Afblijven is de boodschap! Mocht u oorlogstuig aantreffen, doet hiervan dan onverwijld aangifte bij de plaatselijke politie, die maatregelen zal nemen om ongelukken te voorkomen en oir het voorwerp te verwijderen. Blijf er zeii af! Spelen met oorlogstuig is een spel met den dood. Duikboot helpt wetenschap De Engelsche duikboot „Tudo" heeft de vlootbasis Portland aan de Zuid oostkust van Engeland verlaten om de merkwaardigste opdracht die zij ooit heeft gekregen uit te voeren. De duik boot is van boven tot onder volgeladen met technische, meest onvervangbare instrumenten tot een gezamenlijke waarde van duizenden ponden sterling. De bemanning is aangevuld met drie geleerden, twee van de Cambridge uni versiteit en een uit Nederland, na melijk dr. W. Nieuwenkamp, die op de „Tudor" in den Atlantischen Oceaan Diepzee-onderzoekingen zullen leiden naar de samenstelling van de aarde. Een lid van dit wetenschappelijk ge zelschap deelde aan Reuter mee. dat de geleerden hun onderzoek zullen uit strekken over een driehoek in den At lantischen Oceaan, waarvan de basis zich van een punt uit de kust van Spanje tot een punt uit de kust van Ierland uitstrekt. „Er is nog weinig bekend van deze speciale tak der geophysica". aldus deelde deze woordvoerder mede, „en de uitslagen van deze proefnemingen zullen van groote waarde zijn". De Tudor wordt over vijf of zes weken terug verwacht. De onderzoekingen zijn een voortzetting van de proef nemingen met de „Marvel", een in den oorlog verloren gegane onderzeeboot, waarmee gewerkt werd. voordat men de onderzoekingen in 1938 moest stop zetten. Zoo is als de minimum gagegrens voor een matroos een bedrag van 16 pond per maand aangenomen. Er zijn momenteel nog landen, welke een maandgage betalen, liggende fasschen 8 en 10 pond per maand. In normalen tijd levert dit ook voor den Nederlandschen rceder bjj de internationale mededinging een ernstig bezwaar op, aangezien gages een belangrijk deel van de exploitatiekos ten van een schip uitmaken. Internationaal zal zeker in wijden kring worden gehoopt, dat, met het oog op een gezonde ontwikkeling der internationale betrekkingen op dit gebied, en ook met het oog op de perspectieven, welke tijdens de oorlogsjaren voor de zeelieden zijn ge opend, spoedig zeer vele landen tot ratifi catie van deze belangrijke conventies zul len overgaan. Het gevolg zal zijn, dat ook Nederland, dat vóór den oorlog en ook nu nog de 4e zeevarende' mogendheid is, in staat zal zijn deze plaats te behouden en uitbreiding van onze huidige koopvaardij vloot mogelijk zal zijn. Bonnen inleveren voor fruitdistributie Maar de kleinhandelaren nemen ze niet aan In de tweede helft van Augustus zal een distributie voor appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. De bonnen 473 Alge meen en 973 Algemeen zijn aangewezen als voor-inleveringsbonnen, die men, tot uiterlijk 8 Augustus, bij een groenten- en/of fruithandelaar kan inleveren en waarop over enkele weken een nader te bepalen hoeveelheid appelen, peren en/of pruimen zal worden verstrekt. Over het geheele land zullen dezelfde rantsoenen gelden. Daar de aanvoer van druiven en perziken voor binnenlandsch gebruik, o.a. wegens den export van drui ven naar Engeland, te gering zal zijn om een landelijke distributie mogelijk te ma ken, zullen deze producten buiten de re geling blijven. De besturen van de drie landelijke bon den van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, hebben hun leden geadviseerd voorloopig geen fruitdistributiebonnen van den consument te accepteeren. Als reden wordt hiervoor aangevoerd, dat de minister van Land bouw, Visscnerïj en Voedselvoorziening, niet genegen zou zijn om de fruitverzend- huizen bij de uniforme regeling van de distributie van fruit in te schakelen, doch hiervoor een afzonderlijke regeling zou willen treffen. De overheid acht de kwestie der ver zendhuizen niet van dusdanig belang dat de door de bonden van kleinhandelaren aangenomen houding daardoor voldoende wordt gemotiveerd. Haring haar het buitenland De aanvoer van haring is thans van dien aard, dat het Bedrijfschap voor Visscherijproducten toestemming heeft gegeven tot export bescheiden schaal. Mocht de binnenlandsche voor ziening gevaar loopen, dan wordt deze toestemming ingetrokken. De dienst der Nederlandsche har: r.gcont role houdt nauwlettend toezicht op kwaliteit en kwantiteit, opdat geen minderwaardig product den goeden naam van den Hollandschen haring zou kunnen scha den. De eerste zendingen zijn reeds naar Zweden gezonden. Begeerenswaardige Iweewielers De zwijnt jesjacht is niet aan seizoen gebonden, alles wat banden heeft kan de broederschap der duisternis gebruiken. Een dokter uit de Wilhelminastraat te Haarlem waande zijn rijwiel veilig in den achtertuin, maar ziet: een brutale stad genoot, die naar den naam J. P. B. luis tert, wandelde kalmpjes door de toevallig openstaande deur de gang door en kwam met de fiets terug. De arts heef:, dar.k zij de Haarlemsche recherche zijn vervoer middel terug gekregen. Te Zandvoort werden, drie motorrij wielen achterhaald, die door G. C. v. V. en C. B. ontvreemd waren. Toen de poli tie een inval deed, lag er een hoopje, vijl sel naast de tuffertjes als bewijs dat de firma zoojuist de nummers had verwij derd, maar van de gezochte personen ont brak elk spoor Er werd gepost en de politie mocht het genoegen smaken, de twee motor-enthousiasten in hun eigen huis te verwelkomen. Agenda voor Velsen Zaterdag 3 Augustus Thalia: Café Bal des Papillons. 7 en 9 uur. De Pont: De Roode Aarde, 8 uur. Zondag 4 Augustus Thalia: zelfde programma, 4.30, 7 en 9 uur: 2.30 Jeugdvoorstelling met „De Witte". De Pont: zelfde programma, 2.30, 5 en 8 uur. Berucht S.D-.agent gearresteerd Onlangs trad een zekere Schieffer in dienst van een bioscooptheater te De venter. De nieuwe employé toonde een papier, waaruit moest blijken dat hij gedurende den oorlog in verbinding had gestaan met de Britsche Secret Service. Hij zou ook ondergronds gewerkt heb ben. Op een avond herkende een bioscoop bezoeker uit Leeuwarden in Schieffer een berucht S.D.-agent, die o.m. had gewerkt te Leeuwardén. De man wordt er van verdacht te hebben behoord tot een Duitsch vuurpeloton, dat illegale werkers heeft neergeschoten en voorts van mishandeling van gevangenen. Schieffer. die van Duitsche afkomst is, is door de P.R.A. gevangen genomen en naar Leeuwarden overgebracht. Het Zweedsche visch-contingent Zooals men weet, is in de tusschen ons land en Zweden afgesloten handelsover eenkomst de bepaling opgenomen, dat ook visch tot de artikelen behoort, die ons land van Zweden zou afnemen. Inmiddels hebben reeds tal van Zweed sche kotters hun vangsten in IJmuiden. gelost en aangezien deze schepen voorna melijk rondvisch voor de binnenlandsche marktvoorziening aanvoerden, hebben zij goede bijdragen tot onze vischvoonziening geleverd. Naar wij vernemen is van het waarde- contingent ten bedrage van 900.000 thans ongeveer de helft opgenomen. De komende maanden kunnen nog tal van Zweden ver wacht worden. Gelukkig is het aantal oorlogsinvali den in ons land niet groot. Doch zij zijn er en worden eventueel op de vol gende wijze geholpen. Een gewonde militair wordt, wan neer behandeling en verpleging in een hospitaal niet meer noodig is, een poos in een militair herstellingsoord opge nomen, indien zulks in verband met zijn gezondheidstoestand gewenscht is. Hij ondergaat daar* een geestelijke en lichamelijke training, leert er in geval van amputatie het gebruik van zijn kunstledematen, verricht zooveel mo gelijk nuttige bezigheid b.v. studie, huisvlijt, tuinarbeid, e.d., kortom wordt geschikt gemaakt voor zijn terugkeer in de burgermaatschappij. Daarna wordt hij gekeurd, en indien ver wacht wordt dat hij blijvend ongeschikt zal zijn voor den militairen dienst uit den dienst ontslagen en gepension- neerd, aldus „Commentaar". De uit den dienst ontslagen militair ontvangt dan, indien zijn invaliditeit meer bedraagt dan 10 een invalidi teitspensioen, hetwelk afhankelijk is van de mate van zijn invaliditeit. Aangezien dit pensioen in sommige fevallen ontoereikend is voor betrok- ene om in het onderhoud van zijn ge zin te kunnen voorzien, kan in deze gevallen een toeslag op het invalidi teitspensioen worden verleend. Bij het bepalen hiervan geldt als grondgedach te, dat de man door zijn oorlogsverwon ding geen schade mag lijden. Een tim merman, die tengevolge van zijn ver wonding zijn vak niet meer kan beoefe nen. krijgt indien hij b.v. momenteel als timmerman 45,per week zou kunnen verdienen als gehuwde een toeslag tot dit bedrag, zoowel wanneer hij niet kan werken, als wanneer hij een ander baantje heeft waarin hij minder verdient. Indien hij een of meer ledematen mist of voortdurend verple ging noodig heeft, krijgt hij bij wijze van smartegeld nog een extra-toe slag, welke ten hoogste 40 Co van het pensioen bedraagt. Kunstledematen, invalidewagens en fietsen (indien noodig als gevolg van de oorlogsverwonding), worden dooi de zorg van het Rijk verstrekt, terwijl de invalide zijn heele leven vrije ge neeskundige behandeling geniet, voor zoover dit in verband met zijn oorlogs verwonding noodig mocht zijn. Verder geniet hij nog verschillende andere fa ciliteiten, zooals een aantal biljetten voor vrij reizen op de Spoorwegen: vrij bioscoopbezoek en (bij zware invalidi teit) vrij vervoer per tram en boot. Indien de oorlogsinvalide zijn vak niet meer kan uitoefenenivordt hij desgewenscht voor Rijksrekening om geschoold, welke omscholing zoo moge lijk reeds aanvangt of wordt voorbereid tijdens het verblijf in het Militair Hos pitaal en het militaire herstellingsoord. Hierbij wordt rekening gehouden met ambitie, aanleg en geschiktheid. Zoo is b.v. een timmerman die een stijf been heeft tengevolge van een kogel in de knieopgeleid voor leeraar aan een am bachtsschool. terwijl een andere oorlogs invalide die artistiek begaafd is, voor Rijksrekening een 5-jarige opleiding tot kunstschilder aan de Kunstacademie volgt. Voor de nagelaten betrekkingen van de militairen behoorende tot het ver- lofspersoneel dit zijn, de niet- beroepsmilitairen bestaat recht op een uitkeering, indien het overlijden het gevolg was van de uitoefening van den militairen dienst. Deze uitkeering bestaat in de eerste plaats uit het pen sioen. Het pensioen wordt afgeleid uit den pensioensgrondslag van den mili tair. Om een zoo goed mogelijke voor stelling van „pensioen" te geven, moet men weten, wat onder pensioengrond slag verstaan wordt. Welnu, in het al gemeen en zoo kort mogelijk gezegd, beteekent pensioensgrondslag het bru- to-inkomen van den militair over het laatste jaar, dat hij dienst verrichtte. Volledigheidshalve moet nog onder de aandacht gebracht worden, dat ook aan de ouders van een overleden mili tair een pensioen kan worden verleend, doch alleen, indien de ouders niet of niet geheel in staat waren zelf in hun onderhoud te voorzien en hiertoe ge heel of gedeeltelijk waren aangewezen op de verdiensten van hun overleden zoon. Werkwijze en plannen van de Kinderpolitie Naast de tastbare puinhoopen, die de bezetter in ons land achter liet, zijn de moreele, de geestelijke dus onzichtbare ruïnes als resultaat van vijf jaar oorlog ons gebleven. Dit onderwerp is te dik wijls behandeld, om nog nieuwe gezichtspunten op te kunnen leve ren. Maar de reëele schade wordt hersteld, ons land herrijst lang zaam maar zeker uit de pulnen van een wreed bewind. Wordt er echter iets gedaan, om ook de zedelijke bomtrechters te dichten, worden er krachten ingespannen, om het laiijnsche spreekwoord ..Mens sana in corpore sano" (Een gezonde ziel in een gezond lichaam) voor wat betreft de ziel te verwezenlijken? Om op deze vragen een eenigszins bevredigend antwoord te krijgen, heb ben wij ons gewend tot de inspectrice van de Kinder- en Zedenpolitie te Vel sen, hoofd van een tak van dienst, die zijn strijd in het verborgene uitvecht en wien het aan den weg timmeren uiteraard vreemd is. We hebben ze gehoord, de bekende klachten over een ontwrichte moraal in ons volk. Speciaal in de plaatsen, waar de vrouwelijke rijpere jeugd voortdurend in contact komt met vreemde en Nederlandsche militairen is de oorlogserfenis van de verwildering een groot probleem. Waar nu de Kin derpolitie optreedt, om jeugdige perso nen den steeds snelleren neergang op 't hellend pad te besparen, beginnen de n iet-begrijpen de krachten een „tegen offensief". dat achterwege zou blijven, wanneer de sociale taak van deze politie beter begrepen zou worden. De vrouwen en mannen, die waken over het onstoffelijk welzijn van onze jeugd, zij hebben een zware taak, maar vervullen deze met de opgewekt heid, die slechts door een roeping kan worden gewekt. Strikt genomen, maken deze men- schen deel uit van de politie, maar menschelijk bezien zijn het geen „agen ten", het zijn eerder opvoeaers, karak tervormers en helpers. Wij behoeven op deze plaats niet dieper in te gaan op de facetten van het leven aan den zelf kant van de maatschappij, een ieder, die zijn oogen open heeft kan dagelijks aanstoot nemen aan het gedrag van „zekere jongelui". Het is echter moeilijk, zoo zeide mej. Roozendaal, inspectrice van de Velsen- sche kinderpolitie, de jeugdige zonda ren het verkeerde van hun gedragingen bij te brengen. Het is zoo gemakkelijk, een vlucht in het twijfelachtige plezier van café en erger zonder meer te ver- oordeelen; slechts met een juist begrip voor de moeilijke omstandigheden, die tot zulke uitspattingen leiden, zal men kunnen doordringen tot het hart van de meisjes en jongens, die gevaarlijk op den rand van den afgrond balanceeren. En op deze wijze boekt de kinderpolitie inderdaad resultaten. Ook haar controle in cafés en in de haven werkt uitste kend. DADEN OP KOMST. „Maar met controleeren en verma nen komen we er niet". Mej. Roozen daal weet, dat een groot gebrek aan de juiste ontspanning in vele gevallen aanleiding is tot een troost zoeken in drank of flirt. Daarom hebben jeugd politie. jeugdzorg en gemeente-autori teiten (in Velsen was het Wethouder Visscher, die met groote stuwkracht zijn invloed deed gelden) zich vereenigd, om een centraal lichaam te scheppen, dat de Jeugdbescherming beter dan ver snipperde organisaties zal kunnen be hartigen. De concrete plannen houden de op richting van een „Ons Huis" (een stem mingsvol maar fleurig onderkomen voor allen, die met hun vrijen tijd geen raad weten) en de opening van meer speel tuinen in. Op het laatste terrein deed de U.V.V. reeds uitstekend werk. Bij den bouw van nieuwe woning complexen in Velsen zal rekening gehouden worden met de oprichting ran ..buurt-clubhuizen", een geheel nieuw plan, dat bij voorbaat op den steun van B» en W. kan rekenen. Met het optimisme, dat het mooie werk van de Kinderpolitie verder zal moeten dragen, verklaarde mej. Roozen daal, dat liefde voor den medemensch en een open oog voor de moeilijkheden, waarmee de opgroeiende jeugd moet vechten, ook voor de afgedwaalden een- lichtere en gezondere toekomst zullen kunnen opbouwen. Ouders en opvoe ders zullen echter moeten leeren in zien. dat de Kinderpolitie er is yoor den bestwil van henzelf en hun kinderen; zij zullen den weg naar het kantoor van mej. Roozendaal, hoe moeilijk soms, moeten, weten, te vinden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6