IJmuider Courant Groote Vier hoüden Voorzitterschap in handen Het schip van Troje file Jaargang No. Ï8397 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrcboom Maandag 5 Augustus 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting le Haarlem. Abonnementen: p week 31 ct per kwartaal f 4 Opnieuw Nederlandsch voorstel verworpen De kwestie van het voorzitterschap der Parijsclie Vredesconferentie is bij de be handeling der door de Groote Vier vastgestelde reglementen in de zitting van de Commissie voor de Procedure tot een strijdpunt geworden tnsschen de groote en kleine mogendheden, welke laatste Australië als voorvechter hebben gekregen. In dezen strijd hebben de Grooten opnieuw de overwinning behaald, zoodat hun sluiulpunl, dat liet voorzitterschap hij toerbeurt door dc Vier zal worden waarge nomen, gehandhaafd bleef en tot definitief procedure-punt werd verheven. Een Nederlandsch voorstel, dat de voltallige conferentie bij stemming over het voor zitterschap zou beslissen, werd verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Vlootverdeeling teruggewezen naar de vier Mogendheden Het Nederlandsche voorstel lokte felle critiek van Molotof uit. „Discussie over dit punt", aldus zeide hij, „moet verwar ring in de wereld teweeg brengen. Welk belang heeft Nederland er bij om të trachten, een scheuring tusschen de vier groote mogendheden te veroorzaken?" Jhr. van Starken'oorgh Stachouwer, die bij afwezigheid van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken dele gatie-leider was, protesteerde tegen deze beschuldiging, waarbij hij den steun kreeg van dr. Evatt. Australië, die van meening was dat uitlatingen als die van Molotof het welslagen der conferentie zouden kunnen benadeeïen. „Wij zijn bijeen om verbeteringen voor le stellen en om te bewerkstelligen, dat de Groote Vier op enkele punten tot betere beslissingen zou den kunnen komen. Iedere conferentie van gelijkberechtigden heeft het recht, haar eigen voorzitter te kiezen", zoo zei- de Evatt. Bij de hierna volgende stem ming leed het Nederlandsche voorstel schipbreuk, waarna de discussie over dit punt gesloten werd. De meerderheidskwestie Vervolgens behandelde de commissie de kwestie der stemming, waarbij heftige oppositie ontstond tegen de door de vier mogendheden vastgestelde regeling die êen meerderheid van 2/3 vereischt. Enge land kwam met een compromis, dat voor stelt zoowel de 2/3 meerderheid als de enkelvoudige meerderheid te aanvaarden, z'oodat de vier ministers twee soorten be sluiten zouden krijgen voorgelegd. Zon der tot overeenstemimng te zijn gekomen gingen de commissieleden uiteen. Heden zullen de debatten over dit precaire on derwerp worden hervat. De plenaire zitting heeft Zaterdag weer een sterk pleidooi ten gunste der kleine naties beleefd, uit gesproken door Paul Spaak, den Belgi schen afgevaardigde. Hij zeide o.m.: „In dien de aanbevelingen, die de conferentie richt tot de vier mogendheden, zouden worden beschouwd als doode letters of zelfs indien er hier ernstig rekening mee zou worden gehouden, zou het nutteloos worden om verder ie gaan de confe rentie zou dan door iedereen als een co- medie zonder grootheid of noodzaak wor den beschouwd". De Grieksche afgevaardigde, Tsaldaris. die na Spaak het woord voerde, stelde den onvoorwaardelijken eisch tot herstel der schade, die de in Griekenland binnengeval len vijand 't land heeft berokkend en legde er den nadruk op. dat dit herstel moet plaats hebben voordat: voormaligen vijan den wordt toegestaan profijt van hun in- dustrieelemaritieme en agrarische uitrus tingen te trekken. Bovendien eischte Tsaldaris wijziging van de Grieksch-Bul- gaarsche srens en toewjizing van het deel van Noord-Epirus. dat thans tot Al banië behoort, aan Griekenland. Bevin naar Parijs? Naar men te Londen verneemt is Bevin nu bijna geheel van zijn ziekte hersteld en zal hij zich waarschijnlijk per auton aar Chequers begeven om Attlee te bezoeken en een verslag over de Parijsche confe rentie uit de eerste hand te ontvangen. Men verwacht, dat Bevin binnen weini ge dagen naar Parijs zal vertrekken om de leiding van de Britsche delegatie op zich te nemen. Amerikaansch bom ba rdemen t op Chineesche communisten? Volgens een Reuterbericht uit Nan king hebben zeven Amerikaansche vliegtuigen het communistische hoofd kwartier Jenan twintig minuten lang gebombardeerd. Deze mededeeling werd aan den eommunistischen generaal Tsjoe en Lai overgebracht toen hij zich in conferentie bevond met generaal Marshall, den Amerikaanschen bemid delaar. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Byrnes, heeft tegenover correspondenten dc mecning geuit, dat de conferentie schitterende vorderingen maakt en dat de kleine mogendheden een werkelijke gelegenheid krygen om liun standpunt uiteen te zetten. Men is in Amerikaansche kringen ter conferentie van meening, dat Byrnes heden hel giste ren gedane compromisvoorstel voor de stemmingsprocedure zal steunen. Een speelzaal te Zandvoort Nachtelijke inval der politie De politie te Zandvoort had aanwijzin gen dat er in haar omgeving een speelge- legenheid was. Aanvankelijk was het niet gemakkelijk te ontdekken waar. Maar Za terdag had men zekerheid, "s Nachts 1.30 uur werd een inval gedaan in een villa aan de Brederodestraat, die geheel voor dit doel was ingericht. 31 personen werden betrapt toen zij rond een roulette zaten. Het was er een bedompte atmosfeer van tabak. Het moet voor de spelers (dames en heeren) een verfrisschlng zyn geweest toen zij in de koele nachtlucht overgebracht werden naar het politiebureau. De roulette werd In beslag genomen, als ook een groot aantal fiches van f 1 tot f 100. Een groot bedrag aan geld werd ge vonden. De politie had mededeeling ont vangen, dat er om vrij groote bedragen ge speeld werd. Op het politiebureau werd aan de over gebrachte personen eext verhoor afgenomen, dat duurde tot s morgens half zeven. Allen op een 4-tal Amsterdammers na. werden in vrijheid gesteld nadat proces-verbaal was opgemaakt. De Amsterdammers waren blijkbaar de organisatoren. Op <le Groote Markt te Haarlem is Zondagmiddag de kunstturmvedstrijd Neder land-Luxemburg gehouden. Een foto, genomen tijdens het delilé. Italië wordt gehoord Uitnoodiging voor Nenni Pietro Nenni, de Italiaansche leider der socialisten en minister zonder portefeuille, heeft medegedeeld, dat hij door Molotof, Attlee en Byrnes is uit- genoodigd hun respectievelijke hoofd steden te bezoeken ter bespreking van de economische belangen van Italië. Nenni bevindt zich thans te Parijs. Een correspondent van het Italiaansche persbureau Ansa verklaarde, dat het de Italiaansche delegatie zal zijn toege staan op de vredesconferentie haar standpunt naar voren te brengen voor twee speciale commissies, waarvan een economische. Op een persconferentie heeft Nenni gezegd, dat hij groote en kleine staten oprecht bereid had bevonden Italië bij het economisch herstel te helpen. De Italiaansche delegatie zou Donderdag t.e Pariis worden verwacht. Zeeroovers in de val geloopen Volgens een officieel communiqué van den Nederlandschen marinevoorlichtings dienst heeft de bevelvoerende officier der Nederlandsche marine te Soerabaja. daarbij aan het „paard van Troje" denkend, een val gezet om de zeeroovers. die vreedzame Boegineesche en Makassarsche prauwen in het zicht van Soerabaja overvielen, de be manning uitmoordden en de lading der schepen roofden, gevangen te nemen. Een onschuldig lijkende prauw, op de kust van Sembilamgan (Madoera) va rend. werd door zeeroovers In een gewa pende Madoereesche prauw geënterd. De zeeroovers meenden een gemakkelijke prooi te vinden, maar in plaats daarvan kwamen ze tegenover goed gewapende Nederland sche zeelieden te staan. Na een korten strijd, waarbij de Neder landers geen verliezen leden, werden de zeeroovers zevangen genomen. Een hoeveel heid wapens, ammunitie, handgranaten en bezwarende documenten, waardoor bewe zen werd. dat de T. R. T voor dezen vorm van zeerooverïj vergunning had verleend werden in beslaggenomen. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-kerk te Haarlem op Dins dag 6 Aug. 1946 's avonds van 7.308.30 uur door Klaas Bakker. Wormerveer. Het programma luidt: 1. Liebster Jgsu. wir sind hier. J. S. Bach; 2. Passacaglia en Fuga, J. S. Bach; 3. Symphonie V, le deel. C. M. Widor; 4. Variaties over een oud Neder landsch lied, J. Bijster; 5. Camzone, M. Reger; 6. Choral III, C. Franck. Prinses Irene zeven jaar. Heden, 5 Augustus viert Prinses Irene haar zevenden verjaardag. Op dezen dag van zonneschijn en Haarlemsche feestvreugdezal de kleine jarige in onze stad niet worden vergeten. Van daag wapperen de vlaggen der 700- jarige eerbiedwaardige stede voor haar. In dankbaarheid om de goede vader- landsche vrijheid, waarin deze twee feesten kunnen worden gevierd, zijn de oude en de jeugdige jarige dezen dag in gedachten vereenigd. Het woord is aan. Schiller: Met lachen kan men dui zend dingen doen, die met weenen onmogelijk schij nen. Japansche massamoord opgehelderd Een overlevende vertelt De voornaamste getuige bij de berech ting van de Japansche massamoordenaars van Loea Koeloe. welke berechting thans te Balikpapan een aanvang heeft genomen, is de Indonesiër Soeliman, de eenige over levende van den moord. Volgens de verkla ringen van dezen getuige zijn op 30 Juli 1945 toen-de Australische troepen Balik papan binnenrukten, 200 Indonesische mannen vrouwen en kinderen door cle Ja- panneezen gevankelijk naar een dichtbij' liggende mijn gevoerd. De instructies hier toe waren gegeven door den Japanschen kapitein Mijoshl. De mannen werden ont hoofd, de vrouwen, van wie de meesten kin deren op den arm hadden, werden vaa achteren met bajonetten doorstoken, zoo dat de kinderen levend in de schacht vielen. Soeliman zou hetzelfde lot hebben onder gaan, indien liet den Japanschen beul niet op het laatste oogenblik aan moed ontbro ken had. Hoewel Soeliman in de schacht viel met ernstige hals en rugwonden, slaag de hij er in zichzelf en drie andere slacht offers te bevrijden. De drie anderen zijn echter, op weg naar de vrijheid, aan de be komen verwondingen overleden. Zelf wist h(j tenslotte uit de schacht te kruipen, voorzichtig de Japansche linies te passee- ren en zijn huls te bereiken. Daar echter zijn vrouw en kinderen als slachtoffers van de moord gevallen waren, trof hij zijn huls verlaten aan. Toen Soeliman voor de Japansche misdadigers geleld werd. her kende een hunner na enkele oogenblikken van de grootste verbazing „den man. dien hij dood gewaand had" en bekende onmid dellijk aan de misdaad te hebben deelge nomen. Turksch kabinet onverwacht afgetreden Reuter meldt uit Istanboel, dat het kabinet van Saradjogloe onverwacht is afgetreden. President Inönu heeft den vroegeren minister van nationale ver dediging en binnenlandsche zaken, Radjep Peker, de vorming van een nieuw kabinet opgedragen, Peker, die in Mei 1943 om gezondheidsredenen als minister van binnenlandsche zaken is afgetreden, is reeds met eenige politici in gesprek getreden. Volgens de laat ste berichten zal met uitzondering van Hassan Saka, minister van buitenland sche zaken, geen der leden van het kabinet Saradjogloe in het nieuwe ka binet van Peker worden opgenomen. Oor logs m isdadigers naar Nederland overgebracht Door tusschenkomst van The Netherlands Warcrimes Commission zijn den laatsten tijd verscheidene oorlogsmisdadigers naar ons land overgebracht, waar zij zich zul len moeten verantwoorden voor de door hen daar bedreven oorlogsmisdaden. In de eerste plaats Untersturmführer van de S.S. te Arnhem, Ludwig Heinemann, die voor al in den laatsten tijd van den oorlog on der de Aéhterhoeksehe bevolking een ware terreur uitoefende en o.a. verantwoordelijk is voor het doodschieten van onschuldige burgers te Arnhem, Gorssel en Luntererï en van Engelsche piloten te Vorden. Dart zijn er de Kriminal-sekretar Fraoz Schön- feld, die zich te Den Bosch. Assen en Hil versum en de Stabscharfuehrer Klingbeil, die zich te Den Bosch en Den Haag schul dig gemaakt hebben aan oorlogsmisdrijven. Vervolgens is er Sturmbanführcr Hans Harders van de Sieherheitsdienst te Den Haag en Den Bosch, die verschillende moorden op zijn geweten heeft en verant woordelijk is voor represaillemaatregelen in 1943. Karl Brendle van de dienststelle van den S.D. te Den Bosch, die zich daar ten opzichte van onschuldige burgers heeft misdragen en talrijke moorden gepleegd heeft te Wcsterbork. is eveneens naar Nederland overgebracht. Doorgedraaide groenten niet meer naar Duitschland. Aan den aanvoerder van de Langedijker groenteveiling Is vanmorgen medegedeeld, dat voor export van doorgedraaide tuin bouwproducten naar Duitschland geen contingent meer beschikbaar is. Aan de tuinbouwers werd verzocht zoo min moge lijk producten aan de markt te voeren, welke momenteel doorgedraaid worden froode kool. tuinboonen. waspeen). daar deze producten niet meer kunnen worden geëxporteerd en dus vernietigd zouden moeten worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1