De Aneta Oorlogsbuit komt terug Toekomstplannen in beeld kwam bijna op het Texelsche strand Moeilijke sleepreis van de Helga De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen is aliuer binnen gekomen met op sleeptouw den stoom trawler Aneta, die door den sleeper uit Kiel werd opgehaald. Deze behouden aankomst is wel voor een groot deel te danken aan den moed, de volharding en de zeemanschap van schipper en bemanning van de Helga en van de vijf runners aan boord van de Aneta. Het had weinig gescheeld of men had den trawler verspeeld en was deze op het Texelsche strand terecht gekomen, dicht bij de plaats waar de stoomtrawler Bruinvisch zit, als sprekend bewijs van den gevaarlijken buitenkant van de Wad den-eilanden. Men diene bij het beoordeelen van het werk van deze sleepers niet uit het. oog te verliezen, dat hier niet gewerkt wordt met het materiaal, waarmede de mannen van Jan de Hartog's „Hollands Glorie" naar zee gingen. Een sleeper als de Helga is geen sleepboot van 1000 of 1500 P.K. en het materiaal kan niet in de schaduw staan van dat, wat men op de booten van L. Smit Co. of Bureau Wijsmuller gebruikt. Het is als het ware een surrogaat van wat door onze befaamde zeesleepbooten wordt verricht en daarom valt het werk van de sleepers van bovengenoemd bureau dub bel te prijzen. Schipper P. Korbee, die het commando voert over de Helga en in deze functie al tal van schepen uit Duitsche havens naar ons land heeft teruggebracht, heeft ons het een en ander van zijn laatste reis met de Aneta verteld en uit zijn sober relaas blijkt, dat er weer voor de zooveelste maal een dappere strijd tegen de woedende ele menten geleverd is. J.3. Zaterdag, vertelde ons de heer Kor bee, was de Helga met de Aneta op sleep touw van Kiel vertrokken. Door het Kie- lerkanaal ging alles naar wensch, ondanks dat de Aneta, aan boord waarvan zich vijf runners bevonden, stuurloos was, doordat de Duitschers er de stuurmachine uit had den genomen en het roer vastgeklonken zat. Zondag zijn ze in Brunsbuttel geble ven om een goeden .''Toom c-p de Elbe af te wachten en Maandagmorgen drie uur werd de reis voortgezet. Het weer was tot ïiu toe gunstig gebleven. Het weerbericht, dat van den loods werd gekregen luidde: wind Z.W., windsterkte 3. Dat is zooiets als een lichte bries. Mooier kon het dus niet. Bij het vuurschip Elbe ging de loods van boord. Daar beginnen de mijnenvelden, waarde r de schepen ge noodzaakt zijn tamelijk dicht onder de Wadden-eilanden langs te varen. De mij nenvelden zijn echter overal goed afge- boeid. zoodat een doorvaart geen moeilijk heden oplevert, wanneer het zicht goed is. Het was nog steeds goed weer. Maar Maandagmiddag werd het weer slechter. Ter hoogte van Norderney geko men, werd het zoo slecht, dat het convooi haast niet vooruit kwam. Den geheelen nacht werd het een strijd tegen den storm, maar men ploeterde verder. Dwars voor Borkum werd het weer wat beter en alles aan boord van den sleeper 2oowel als van den trawler was in orde. Maar Dinsdag, toen men zich ter hoogte van Ameland bevond, werd het slecht weer en tegen den avond kwam een hevige storm opzetten. Gedurende den geheelen nacht slaagde men er in, de zaak heel te houden, maar Woensdagmorgen kreeg de Aneta een zware zee over. waardoor beide kettingen van de verbinding braken. Daar dreef de Aneta hulpeloos, met de vijf runners aan boord. De hooge zeeën dreven het stuurlooze schip naar het strand. Men kan zich de benarde positie van de mannen aan boord van den trawler indenken als men weet, dat het convooi. toen de verbinding brak, zich slechts op vier mijl afstand van de kust bevond. Het spreekt vanzelf, dat direct gepro beerd werd, de verbinding te herstellen en inderdaad gelukte dit. na ongeveer twee uur hard zwoegen. Men zat toen fei telijk al in de branding, zoodat de trawler hier ter nauwemood den dans ontsprongen was. Het euvel geschiedde ter hoogte van Texel en de opvarenden van de Helga za gen den trawler in gedachte al op het strand zitten, zoo ongeveer naast de onge veer een half jaar daar ter plaatse ge strande Bruinvisch. Aan boord van de Aneta hadden de runnc-rs zoo gauw mogelijk het anker uit gegooid en gelukkig hield dit ten slotte. Schipper Korbee heeft, toen de verbinding hersteld was, de volle tros uit laten loopen en is daarna, terwijl de Aneta nog aan haar anker lag, gaan trekken, omdat de "trawler zwaar aan zijn anker lag en er gevaar dreigde, dat dit niet zou houden. Deze worsteling duurde tot dus middags 2 uur, toen de vloed af was. Het weer knapte iets op. en aan de runners werd geseind, het anker te laten slippen, daar er niet aan te denken viel, dat ze dit scheep konden krijgen. De reis werd voort gezet en zonder ongelukken kwam men Woensdagmorgen om 4 uut voor de pieren van IJmuiden. Het weer was ook op dat tijdstip ruw en het viel niet mee, het zware schip naar binnen te krijgen. Men moest de volle tros er achter houden. Maar om 5 uur kwamen de schepen binnen de veilige pieren. Schipper Korbee vertelde ons nog. dat het vooral voor de runners aan boord van de Aneta moeilijke dagen zijn geweest. De Aceomodatie aan boord was beneden nul. Zoo warön zij gehuisvest in een ijzeren hokje. In Kiel hadden ze een balk opge- vischt; ze zaagden deze in tweeën en ge bruikten de stukken om er hun matrassen op te leggen. Hun kookkacheltje stond eerst op het achterschip, maar later moest ook hiervoor een plaats in het „logies" worden ingeruimd. De deerlijk gehavende Aneta ligt nu in de Viisschershaven. Heel veel zal er aan veranderd moeten worden voordat de boot weer tea- visscherij uit kan varen. Nieuw Xmerikaansch plan Economische redding van Dnltseli- laiul door zes bureaux. De speciale correspondent van de Times te Berlijn maakt melding van een nieuw Amerikaansch plan voor het bestuur van Duïtschland. Volgens den correspondent is aldaar een Amerikaansch rapport op gesteld over centrale administratieve bureaux, waarbij men beoogt zes centrale bureaux op te richten om Duïtschland te redden van den economischen oudergang. Het rapport dringt aan op het oprichten van bureaux voor buitenlandschen handel, industrie, voedselvoorziening en land bouw, financiën, verkeer en vervoer en wijst tevens op de ernstige gevolgen voor Duitschland en voor alle andere deelen van de wereld, welke de voortzetting van de huidige verdeeling zou beteèkenen. Vari een stroompje werd het een flinke rivier In Januari is een begin gemaakt met de restitutie van goederen uit Duitsch land. Toen sprak men van een klein stroompje, doch het is thans een flinke rivier geworden. Dat blijkt uit een overzicht van kolonel H, L. F. Otto, hoofd van het Commissariaat-generaal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitschland, die het vol gende mededeelde: Uiteraard is het ondoenlijk, een eenigszins compleet overzicht te geven van de goederen, die in Nederland zijn teruggekeerd, omdat het aantal soorten welhaast onbeperkt is. De Duitschers hadden immers alles weggesleept, waar ze maar de hand op konden leggen! Doen we een greep in de cijfers, ver zameld tot 1 Juli j.l.. dan zijn de vol gende belangwekkend: 7 complete fabrieksinstallaties (walserij, machinefabriek, rijwiel- fabriek, radiolampenfabriek, enz.); ca. 3500 gereedschapswerktuigen, veelal met aandrijving, waaronder b.v, pl.m. 500 draaibanken; ca. 160 landbouwwerktuigen; ruim 1400 losse electrische machines (motoren, dynamo's, enz.); 9 Diesel-motoren; 16 Scheepsstoommachines; eenige honderden diverse machines, als liei-en, kranen, drukpersen, naai machines. enz.; groote partijen handgereedschap, machineonderdeelen, electroden, e.d.; ca 600 ton ijzer en staal in gewalste of gegoten vorm; ca. 500 ton koper en andere nonferro metalen; eenige partijen textiel, hout, e.d.; ca. 10.000 ton rails, een groot aantal gereedschapswerktuigen, veel boven- bouwmateriaal als transformatoren, kabel, enz. naast groote hoeveelheden rollend materiaal, alles van de Ne derlandsche Spoorwegen; ca. 30 binnenschepen (hierbij zijn niet inbegrepen schepen, die in voor- loopig gebruik zijn teruggegeven); eenige partijen zilver en andere kost- baarheden, enz. enz. VIJFTIG MILLIOEN. De waarde van deze goederen is bij elkaar geschat op circa 50.000.000. De taxaties liggen in de meeste geval len erg aan den lagen kant. Er wordt voor de taxatie uitgegaan van de voor oorlogsehe waarde en dan rekening ge houden met een zekere prijsstijging en met de mate van beschadiging en ver- waarloozing, die de goederen vertoo- nen. Dikwijls lijkt het een oud zoodje, wat we terugvinden en lijkt een hoog percentage voor waardevermindering zeer op zijn plaats. Maar dan valt het achteraf meestal aardig mede. Na schoonmaak en controle kunnen de meeste machines weer in bedrijf wor den gesteld. Voor de taxatiewaarde zouden dezelfde machines niet kunnen worden gekocht. Dit had dus alles be trekking op hetgeen de grenzen van ons land voor 1 Juli al weer heeft over schreden. Belangrijke objecten hebben we daarnaast onderhanden of ze zijn ons door de geallieerden vrij gegeven. Hiertoe behoorden b.v. nog weer 9 com plete fabrieksinstallaties, een belang rijke partij materieel voor de mijnen, practisch alle gestolen team wagens, 30 brandweerwagens, 10 havenkranen, ca. 150 binnenschepen en groote aantallen machines voor alle soorten grondstof fen, enz. De waarde hiervan mogen wé; toch zeker weer op ten minste 12 mil- lioen gulden schatten. CULTUREELE GOEDEREN. Ook worden cultureele goederen te rug gevoerd. Tot 1 Juni omvatte de te rugvoer ruim 1100 schilderijen en ruim 1300 andere objecten, benevens eenige vrijwel complete bibliotheken. De waarde hiervan is groot, daar de be langrijkste zaken, die door de groote verzamelaars als Hitier en Goering zelf waren opgekocht, gemakkelijk gevon den werden en daardoor het eerst aan de beurt zijn gekomen voor terugvoer. Maar niet de geldwaarde is de hoofd zaak; het gaat hier om de cultureele waarde. Den laatsten tijd kwam het meeren- deel der goederen uit de Engelsche zóne. Na een nogal lange aanloop periode is de organisatie hier nu goed in orde en verloopt het werk op vlotte wijze. Een groot aantal Nederlandsche officieren is over het geheele gebied verspreid en zorgt tezamen met de Brit sche officieren zoowel voor het terug zenden van vrijgegeven goederen als voor het opsporen van nieuwe. In de Amerikaansche zóne is de hoofdzaak van het werk nu achter den rug, evenals in de Fransche zóne. In de Russische zóne moet de zaak daaren tegen nog op gang komen. Wel werd met de Russische autoriteiten reeds goed contact gemaakt en is met hun instemming een speciale Nederlandsche officier in Berlijn belast met het on derhouden van het contact, maar op. de vele ingediende aanvragen voor res titutie is nog pas heel weinig positief antwoord binnengekomen. Slechts in één geval, betreffende een instrument van de Technische Hoogeschool te Delft, hebben wij het object geheel volgens de regelen van het spel van de Russen terugontvangen. Een gevaarlijk kruispunt in de lucht Dinsdagochtend kwamen nabij Gothen burg twee jagers van de Zweedsehe lucht macht in de lucht met elkaar in bolsing. Beide piloten gebruikten hun parachute en kwamen behouden op den grond. Woensdagochtend eveneens omstreeks tien uur kwamen op dezelfde plaats weer twee jagers van hetzelfde type met elkaar in botsing. Thans werden beide piloten gedood. De botsing vond te laag plaats om veilig uit te kunnen springen. Aardschokken in Perzië In de afgeloopen 24 uur hebben 31 aard schokken ernstige schade toegebracht aan de stad Penjuin nabij de Perzische grens. Een aantal huizen en openbare gebouwen werd verwoest, sommige verkeerswegen vertoonden groote scheuren. De bevolking werd door een paniek bevangen en vlucht te de velden in. Tot nu toe zijn geen slachtoffers gemeld. Reeds gedurende ver scheidene maanden werden in Penjuin ge regeld lichte aardschokken waargenomen. Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum De "Rijksbouwmeester, ir. G. Friedhoff, tot voor kort- hooffngenieur Tan Openbare Werken en de directeur van dezen dienst, ïrT M. II. Maas, bekijken op de tentoon stelling in bet Frans Halsmuseum een maquette van de Groote Markt. Twee tentoonstellingen zijn in de feest- week de aandacht waard van ieder recht geaard Haarlemmer, die belangstelling heeft voor verleden en toekomst van zijn zevenhonderdjarige stad. In de histori sche „Hoofdwacht" op de Groote Markt kan hij zich verdiepen in een verzameling platen van Haarlem zooals het vroeger was; in het Frans Halsmuseum krijgt hij een indruk van hetgeen er in de toekomst gedaan zal worden om de nu zevenhon derdjarige stad te verfraaien. Haarlem is gelukkig den oorlog goed door gekomen, het heeft nagenoeg niet van het oorlogsgeweld geleden. Er behoef den dus geen plannen voor den weder opbouw ontworpen te worden, maar wie meent, dat de gemeentelijke dienst yan Openbare "Werken daarom stil gezeten heeft, vergist zich! De stedebouwkundige en de civieltechnische afdeeling hebben veel werk verzet in de oorlogsjaren. Dat gebeurde uiteraard in alle stilte, want de bezetter zou dit opbouwwerk waarschijn lijk niet bijster geapprecieerd hebben. Voor hen, die er aan medewerkten, was deze arbeid een uitkomst en een stimu lans in moeilijke jaren. De Groote Markt Een der resultaten ziet men op de foto: een maquette van Haarlems centrale punt, de Groote Markt, welke als object voor de studie van aesthetische en ver- keers-technische verbeteringen belangrijke diensten bewijst. Deze Groote Markt-in- zakformaat geeft dan ook de werkelijk heid niet weer, maar er wordt mee ge ëxperimenteerd. Men kan er allerlei ver anderingen op aanbrengen, storende ge vels verwijderen, huizen laten verdwij nen, welke bijvoorbeeld op den hoek van de Koningstraat en van de Janssraat verkeersbelemmeringen vormen en daarna het effect bestudeeren. Zoo heeft het thans zoo leelijke gebouw op den Oostelijken hoek van Groote Houtstraat, waarin een bankinstelling gevestigd is, op de maquette een geheel ander en veel minder storend exterieur. Mogelijk zal in dit gebouw eens de Stadsbibliotheek en Leeszaal komen. Er zijn nog meer ver beteringen te zien: een verbreeding door verandering van de gevellijn aan de Noord-Oostzijde van de Groote Markt en een ruimer ingang van de Jansstraat. Iets dergelijks is ontworpen bij de Koning straat. Het zij echter nogmaals gezegd: de maquette is uitsluitend 6tudïe-object, het is geenszins zeker, dat de wijzigingen ook werkelijk aangebracht zullen worden. Dit zou niet onbelangrijke offers vergen. Een andere interessante maquette, waaraan men reeds in 1943 begon te wer ken toont de toekomstige situatie bij de uitmonding van den Kloppersingel in het Spaarne Het plan bestaat om daar ze ventig meter ten Noorden van de spoor brug een verkeersbrug te bouwen, welke een schakel vormt in de verbinding met het industrie-terrein in den Waarderpol- der. Deze brug bestaat uit een vast mid dendeel met aan weerszijden twee klapbruggen. Aardig is de oplossing, welke men gevonden heeft voor de aansluitende terreinen: het bekende speelveld „Het Kalfje" krijgt een vriendelijk hoekje met een trapje en een soort koepeltje, vanwaar men een mooi uitzicht heeft. Vele kaarten en teekeningen, ook in perspectief, geven een indruk van het geen Openbare Werken in petto heeft ten aanzien van scholenbouw bij het Slacht huis, op het Chr. Huygensplein en aan de Planetcnlaan, den aanleg van sportvelden bij de Jan Gijzenvaart en aan den Schalk- wijkerweg, den bouw van een zuiverings inrichting voor de rioleering in den Waar- derpolder en een groente- en fruitmarkt annex veiling aan de zuidzijde van den Oude weg. Afzonderlijk exposeert ir. G. Friedhoff zijn bekende maquette van het toekom-* stege Zandvoort. Ir. Friedhoff laat hier ook nog een aan tal tevoren nimmer geëxposeerde ontwer pen zien, waarmee hij aan verschillende prijsvragen deelnam. Interessant is o.a. zijn; plan voor den bouw van een nieuw raad huis in de hoofdstad en van een Volken bondsgebouw in Genève. De opbrengst van deze belangwekkende tentoonstelling, welke hedenmiddag offi cieel geopend is, komt ten goede aan de Stichting 1940—1945.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2