IJMUIDEN De wederopbouw van de Visschersvloot LWeer een Stichting pe Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening schrijft ons: Tot de takken van bedrijf, die gedu rende den oorlog gevoelige klappen heb ben gehad, behoort zeer zeker ons vis scherij-bedrijf. Dit oude nationale be drijf werd door de bezetters geschonden en misbruikt. Het grootste gedeelte van de visschersvloot werd weggesleept en voor oorlogsdoeleinden gebruikt. De schepen ondergingen een zoodanige ver bouwing, dat zij na het eindigen van den oorlog moeilijk op te sporen en te herkennen waren. Vele schepen gingen door oorlogshandelingen verloren of werden zoodanig vernield, dat aan re pareeren niet meer gedacht kon worden. Toch is de Afdeeling Visscherijen van het Ministerie van Landbouw, Vissche rij en Voedselvoorziening er in geslaagd iri een jaar tijds 65 procent van de ver dwenen schepen op te sporen, vaar klaar te maken en naar Nederland te brengen. Uit Duitschland, Noorwegen, penemarken en Frankrijk werden de schepen weggesleept. De bemanningen van de sleepers hebben met gebrekkige en vaak onvoldoende middelen prach tige prestaties geleverd. Hun stonden geeft. krachtige, geheel op het sleepen ingerichte sleepbooten ten dienste; noen. zij haalden met een paar stoom trawlers en motorloggers van onze ge roofde schepen terug wat zij konden. Deze voorbereidende werkzaamheden tot herstel van de vloot zijn nu nage noeg voltooid. Wat varen of drijven K<m is naar Nederland teruggebracht. Het eigenlijke werk van den weder opbouw kan nu in Nederland geschie den. Vele schepen zijn reeds voor de visscherij gereed gemaakt, niet dan na dat zij belangrijke verbouwingen had den ondergaan. Niet alleen het herstellen van deze teruggebrachte schepen behoort tot den wederopbouw van de vloot, maar ook het voorzien in de leemten, ontstaan door het niet terugkeeren of verloren §nnn van vaartuigen. Tot dit doel is de lichting Wederopbouw Kustvaart en Visscherij vloot in het leven geroepen, waarbij "de wederopbouw van de vis scherij vloot behandeld wordt door de Afdeeling Visscherijzaken. Reeds heeft de eerste vergadering van het bestuur van deze afdeeling plaatsgehad. Op deze vergadering zijn tevens de leden van het bestuur ge ïnstalleerd. Dit bestuur wordt gevormd door de heeren: Drs. D. J. van Dijk. voorzitter, voor zitter van het Bedrijfschap voor Vis scherij producten; H. J. J. van Leth. secretaris van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten: W. van Suylekom plv, chef van de Afdeeling Visscherijen van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening; Ir. H. A. M. van Erp, Adjunct-Inspecteur der Visscherijen; Dr. Ir. J. G. Schlinge mann, N.V. Maatschappij tot Financie ring van het Nationaal Herstel (Her- stelbank); D. T. E. Meerburg, reeder. vertegenwoordiger van de loggervloot; J. Polderman, reeder, vertegenwoordi ger van de trawlervloot: J. W. Steven son. voorzitter van den Nederlandschen Visschersbond^ vertegenwoordiger van de kustvisschersvloot. Tot secretaris van het bestuur van de afdeeling werd benoemd Mr. G. W. M. Gründemann. werkzaam bij het Be drijfschap voor Visscherij oroducten. Het bestuur zal richtlijnen vaststel len. die ter bevordering van het doel wenschelijk worden geacht. De Herstel- bank. in het bestuur vertegenwoordigd door den heer Schlingemann, zal hier bij ingeschakeld worden. Het is niet uitgesloten, dat particu liere gelden zullen worden aangetrok ken. MOOI SUCCES VOOR HOOGOVEN HARMONIE. Tijdens het groote concours, dat ter ge legenheid van het Spaarndamsche „Kunst- k'ring"-jubileum wordt gehouden, heeft de Hoogoven Harmonie onder leiding van directeur W. Steyn Zaterdag een prachtig resultaat geboekt. Het corps kwam uit in de tweede afdeeling harmonie met als ver plicht nummer Farcicius van Vilette en met het vrije werk Ouverture Astarte van Cerfontaine. De Hoogoven Harmonie behaalde met 401 punten een eersten prijs. Op dezen middag bereikte alleen Arti en Religioni uit Haar lem met 421 pnt. in de le afd. fanfare een üioogCT puntenaantal. Des avonds werd deelgenomen aan den eere-wedstrijd, waaT yan de uitslag eerst volgende week Zondag ha het einde van het. geheele concours, wordt beleend gemaakt. Uitreiking nieuwe bonkaarten en schoenenbonnen. Uitreiking van nieuwe bonkaarten aan de inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen-Dorp in het Patronaatsgebouw ge schiedt op Maandag 5 Augustus letters A tot en met BI., op Dinsdag 6 Aug. letters Bm tot en met C en ten kantore van den Distributiedienst van schoenenbonnen: Maandag 5 Aug. letters A tot en met G en Dinsdag 6 Aug. letters H tot en met Q. Agenda voor Veisen. MAANDAG 5 AUGUSTUS. De Pont: De P.oode Aarde. 8 uur. Thalia: Café Bal des Papillons. 7 en 9 u. DINSDAG G AUGUSTUS. Ais Maandag. De Tjteadane naar Batavia vertrokken. Het m.s. „Tjisadane" van de Java-China- Japanlijn is hedenmiddag met ongeveer 140 passagiers aan boord, van Amsterdam, via Southampton, naar Batavia vertrok ken. De „Tjisadane", die onder bevel staat van kapitein Nederlof, kan onvoorziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 3 September a.6. te Batavia worden ver wacht. H.O.S.C.-nieuws. De uitslagen van de achtkampen luiden als volgt: Plugboer-Mooy 10; Wiersma-Steeman 01; B. Stals-Verhagen 10; Scheurko gel-Peekei 10; A. A. Schelvis-v. Rij 01: B. Visser-v. d. Does 10; Starken-Luster 01; Huïsman-Muntz 10: Wolthuizen-A. Schelvis 01: Smit-Klinkenberg 10; Beentjes-v. Eis afgebr.: Jansen-S. Kiste- maker 01; v. Derks-Ds. v. Dorp 01: Hekker-Wulms V2Vz'< Bos-Hoogzaad 10; Suiker-Spijker 10; de Bruin- A. Kistemaker afgebr.; Jansen-Gravemaker 1—0. Groote aanroer versche haring verwacht. De trawlharingvisscherij op de Floden blijkt zich dit jaar in een groote belang stelling van de reeders te mogen verheu gen. Naar onze informatie wordt deze visscherij thans door een tiental booten uitgeofend nl. door de Gloria, Ewald, Irene, Vikingbank. Bloemendaal, Cornelis, Antje, DiTkje, Adelante en aKtwijk II. De volgende week kan gemiddeld eiken dag een trawler met versche haring wor den verwacht. Tot nu toe zijn de aanvoeren tegen dc-n maximumprijs verkocht en verwacht wordt, dat de prijs zich ook bij grooten aanvoer zal handhaven. In Ostende kwam jl. Dinsdag de eerste trawlharing aan de markt. De O 80 voerde ongeveer 1200 kisten aan. die 800 a 1000 fr. per kist opbrachten. De trawler be- somde bijna 1 miUioen francs. Aanvoer pekelharing. Alhier kwamen van de haringvisscherij binnen de KW 37 met 547 kantjes en de KW 49 met 630 kantjes pekelharing. Motorkotter binnengesleept. Alhier werd Zaterdag door den motor- logger KW 84 binnengesleept de kleine kotter KW 10, welke kotter tijdens slecht weer motorschade had bekomen, terwijl ook de kleine winch weigerde. De logger moest daardoor helpen om het vischtuig van den kotter scheep t.e krijgen. Door het slechte weer hebben slechts weinig kleine kustvisschers het gewaagd zich buitengaats te begeven. Passagierslijst m.s. Klipfontein. Op ons bureau Kennemerlaan 154 ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. Klipfontein. Marktbericht van Zaterdag. De trawlers besomden f 99865. Verdere besommingen: motorlogger KW 91 f 3038. Kustvisschers: KW 203 f 1187 KW 21 f 908. KW 109 f 82. HD 125 f 2715, TX 29 f 940, UK 2 f 782, UK 84 f 786. Conflicten in den Rijksvisehafslag Die appelen vaart, die appelen eet. zegt een oud spreekwoord en zoo heeft het de laatste jaren als een onbeschre ven recht gegolden, dat aan de knechts, werkzaam in de vischpakhuizen één maal per week een zoodje visch door hun patroons werd geschonken. Zoolang deze patroons gezamenlijk in de Vak groep Groothandel het bedrijf uitoefe nen. leverde het verstrekken van het wekelijksch zoodje geen moeilijkheden op, maar sedert de scheiding ging dit minder vlot en de vorige week liep het met de verstrekking daarvan mis. Daar Vrijdag de meeste arbeiders hun rant soen nog niet hadden ontvangen, beslo ten zij Zaterdagmorgen niet aan het werk te gaan. vóórdat de kwestie was opgelost en bij een aanvoer van 3200 kisten visch stond het heele raderwerk stil. De patroons zijn toen zelf met het werk begonnen en inmiddels was de tusschenkomst van den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf ingeroepen. De bemiddeling van den heer Oud heeft tot een bevredigen de oplossing geleid en tegen twaalf uur werd het werk hervat en wel met zoo veel frisschen moed. dat om zes uur de enorme massa visch verwerkt was. Een geschil over het uit te betalen uurloon werd in der minne opgelost. Een nieuwe moeilijkheid, die het ge volg was van de door de actie ontstane vertraging ontstond, doordat de ijs fabriek voor het na des middags 2 uur te leveren ijs 'n verhoogden prijs wilde berekenen, omdat haar arbeiders een loontoeslag voor Zaterdagmiddag- arbeid verlangden. Dit geschil werd in dier voege opgelost, dat de ijsfabriek ten slotte bereid was tot vier -uur tegen den normalen prijs ijs te leveren. Nieuwe loon- en vacantie- regeling voor ijswerkers. Voor de arbeiders, werkzaam in de ijs fabrieken alhier is na besprekingen tus- schen de directies en de samenwerkende organisaties een nieuwe loon- en vacan- tieregeling tot stand gekomen. Een oud geschilpunt uit de wereld. De sterkte van de bemanning der stoomtrawlers, wat het aantal matrozen betreft, is een oud geschilpunt tusschen de reeders en de opvarenden. In den loop der jaren zijn de wenschen der opvaren den te dien opzichte gedeeltelijk ingewil ligd, maar uitbreiding van het aantal ma trozen met één man stond nog steeds in het verlangboekje van de werknemers. Na overleg tusschen de Rcedersvereeni- ging en het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders is de eisch van de zeevisschers thans in hoofdzaak ingewilligd. De groote booten van de Vem krijgen nu 7 amtrozen, de Gloria 6 en de kustbooten 5 matrozen aan boord, hetgeen een uitbreiding met één man be- teekent. Een internationale geschiedenis. Op den Engelschen. onder Poolsche vlag varenden stoomtrawler Polesic bestaat de geheele bemanning uit Ne derlanders. Deze trawler maakte zijn laatste reis van uit Huil naar de vis scherij bij IJsland en stoomde, toen het vischruim gevuld was met 2400 kisten visch, hoofdzakelijk schel visch en ka beljauw naar de Poolsche haven Gdy nia, om aldaar te markten.. Het lossen van deze groote lading duurde twee dagen. De trawler nam vervolgens in Gdy nia een lading bevroren zalm aan boord en vandaag is de Polesic daarmee in Ostende aangekomen, waar de zalm zal worden gelost. Duitsche trawlers op de Noordzee. Naar aanleiding van het bericht, dat 125 Duitsche trawlers vergunning heb ben gekregen, op de Noordzee te vis- schen, heeft de heer Carlson, minister van de Visscherij van Noorwegen op een persconferentie verklaard, dat de Noorsche visschers teleurgesteld zijn, dat de Duitsche visschers weer buiten de territoriale wateren beginnen te vis- schen. De Noorsche visschers zijn van meening, dat de Duitsche trawlers aan Noorwegen overgedragen hadden moe ten worden, als schadeloosstelling voor de tijdens den oorlog door de Duit- schers gerequireerde en niet terugge komen trawlers. De heer Carlson merkte op, dat de Britsche overheid waarschijnlijk de vergunning heeft verleend, ornaat de voedselvoorziening in Duitschland zulks noodig maakt, maar het feit, dat een groote Britsche trust belangen heeft in het Duitsche trawlvisscherijbedrijf heeft eveneens op deze beslissing invloed gehad. Wij teekenen hierbij aan, dat ook IJmuiden rechten zou kunnen doen gel den op een aantal Duitsche trawlers ter vervanging van die welke tijdens den oorlog verloren gingen. "VISCHAANVOER IN OSTENDE. Gedurende de wek van 27 Juli toit en met 3 Augustus bedroeg de aanvoer van versche zeevisch in Ostende 582895 Kg. ter waarde van ruim 5V2 millioen francs. Woensdag 31 Juli was er een IJslander binnen met ongeveer 1700 ki6ten visch, waaronder 370 kisten kabeljauw, 370 kisten 6chel visch, 670 kisten kool visch enz. De trawler besomde 221000 fr. Prijzen IJs- landsche visch: kabeljauw 48 fr., gul 2.804 fr., koolvisch 0.501 fr., schel- visch 5.207.60 fr.. middel 2.404.60, kleine 1.102 fr. per Kilo. Loonregeling voor boetzolders. Na gevoerde besprekingen tusschen de betrokken werknemers en den heer D. Verbaan, bestuurslid van den Centralen Bond van Transportarbeiders is een loon regeling tot stand gekomen voor de split- sers, boeters en takelaars, werkzaam op de boetzolders en de schepen. Deze loon regeling. die is goedgekeurd door het Col- leger van Rijksbemiddelaars, bcteekent voor de betrokken arbeiders een loons- verhooging van 15 a 20 proc. V. V. B. WON MET 10 MAN VAN E. T. O. (3—1). De promotiewedstrijd voor de derde klasse tegen ETO in Hoofddorp gespeeld, is op schitterende wijze door V.V.B., dat tweederde van den tijd met 10 man speel de, gewonnen. Het begin was voor V.V.B., getuige drie corners in 5 minuten, waarna E.T.O. aan viel en van een vergissing in de achter hoede van de bezoekers, waarbij Lantsink in eigen doel werkte, profiteerde (10). Echter bleek V.V.B. geenszins ontmoedigd, want een geweldig overwicht door stug werken zorgde voor een drietal fraaie doelpunten van J. Stek, A. Duineveld en J. Duineveld, welke laatste een vliegend schot inzond (13). Toen was er 10 minu ten gespeeld. Nadat het spel verder gelijk opging, was opnieuw een fout in de V.V. B.-verdediging oorzaak van een tegenpunt (23). Tijdens een val trachtte middenvoor L. Spruit den bal nog te bereiken, maar geheel ten onrechte, stuurde de arbiter hem 10 minuten voor rust wegens natrap pen het veld uit. Deze handicap bracht groote teleurstelling en ETO, dat 2ich spoedig had hersteld, profiteerde daarvan en maakte van de verbouwereerdheid ge bruik om gelijk te maken (33). Na de hervatting (V.V.B. speelde nu met 10 man) legde ETO zich op verdedigen toe. waardoor V.V.B. in den aanval bleef en dit uitbuitte. Doelpunten bleven echter uit. totdat het harde en onvermoeide wer ken 10 minuten voor tijd Stek een goede kans voor voorzetten gaf en invaller Vliet - stra het winnende doelpunt scoorde (34). Jubileum bij de Hoogovens. De heer Joh. de Haan, bouwkundige bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, werd in de teekenkamer gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilve ren ambtsjubileum. Nadat ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, den jubilaris had gelukge- wenscht en hem de gebruikelijke enve loppe had overhandigd, hield ir. Drijver algemeen procuratiehouder, de jubileums rede, waarbij hij De Haan's verdiensten, als bouwkundige in het licht stelde; hij vereerde hem met het Gedenkbord en het getuigschrift der maatschappij. Ir. Van Walraven, chef der Bouwafdee- ling, was de volgende spreker. Aan het slot van zijn hartelijke redevoering over handigde hij namens de collega's een twee tal etsen. De heer Bongers, chef-teekenkamer, deed zijn toespraak eveneens van een ge schenk vergezeld gaan. Tot slot trad de heer Frudiger. assistent chef Bouv,-afdeeling, op het podium. De lijst van deelnemers van alle geschenken een artistiek ontwerp en uitgevoerd door den heer Groote vergezelde zijn gelukwenschen. De jubilaris dankte ontroerd voor de huldiging. Oranjevereeniging „Veisen" Plannen voor Koninginnedag De Oranjevereeniging „Veisen" heeft lm een bijeenkomst, welke in het ontspan ningslokaal van de Java-deurenfabriek is gehouden, in samenwerking met andere vereenigingen uit Velsen-Noord, haar plannen voor 31 Augustus a.s. vastgesteld. De vergadering stond onder leiding van den heer P. Koelmans. Deze herinnerde aan de eerste bijeenkomst van de Oranje vereeniging met vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen, waarin toen door de vier buurtvereenigingen finan- cieele steun was toegezegd, welke steun echter thans niet verder bleek te kunnen gaan dan het verleenen van moreelen steun aan de uitvoering der plannen. De Oranjevereeniging wil zich niet uit sluitend bepalen tot den Koninginnedag, maar ook in den wintertijd enkele avon den op touw zetten. Voor het programma voor 31 Augustus werd medewerking toegezegd door alle sportvereenigingen, muziek vereenigingen, het Mannenkoor „De Eendracht", terwijl voorts ook volksdansen in het programma worden opgenomen. Wat de medewerking van de sportclubs betreft, zullen deze voor voetbal onderling een programma samenstellen, evenals dit voor athletiek zal geschieden, terwijl de Korfbalvereeniging „Watervliet" de orga nisatie van een korfbalwedstrijd op zich zal nemen. Getracht zal worden, evenals dit reeds eerder vóór den oorlog gebruike lijk was, tegen een Zaansch voetbalelftal uit te komen, waarbij I.E.V.. Kinheim en. V.V.B. dan een combinatie zullen vormen. Vóór en tijdens den voetbalwedstrijd zul len resp. damesathleten van de H. A. V. „Suomi" wedstrijden houden en een kamp plaats vinden tusschen athleten van I.E.V. en Suomi. Overigens zullen op het feest- en wed strijdterrein, Van Gélder's Sportpark, de verschillende muziekgezelschappen htm medewerking verleenen, zooals ook des morgens bij den optocht der schoolkinde ren naar het feestterrein, waartoe deze zich in twee groepen splitsen en hun op stelling tanden bij de scholen in de Van Langeveldstraat en aan de Noorderlaan. Het programma ziet er als volgt uit: 9 uur: Optocht schoolkinderen naar het feestterrein, waar goochelaar, poppenkast en spelen de kinderen zullen bezig houden en tractaties worden uitgereikt 2 uur: Volksspelen, die door de omstan digheden een eenvoudig karakter zullen dragen. 4 uur: Korfbalwedstrijd. 5.45 uur: Damesathletiekwedstrijden. 6 uur: Voetbalwedstrijd Combinatie IEV, Kinheim. V.V.B. tegen Zaansch elftal. In de pauze heeren-athletiékwedstrijden Suo mi—IEV. 7.30 uur: Volksdansen. Des avonds een tuinconcert in het park „Concordia", door één der muziekvereeni- gingen met medewerking van het mannen koor „De Eendracht". Zoo mogelijk nog een openbare filmvoorstelling. SANTPOORT R.K. speeltuin geopend. Zaterdagmiddag is de R.-K. speeltuin aan het eind van den Terrasweg geopend. Voorafgegaan door de Harmonie Soli Deo Gloria wandelden ongeveer 350 kinderen van de Broekbergerlaan naar den speel tuin, waar reeds vele belangstellenden aanwezig waren, waaronder de heer W. Chr. Suwerink als afgevaardigde van het gemeentebestuur, verder de besturen van de speeltuinvereenigingen Jong Santpoort, In Veilige Haven, De Moerberg en Vrij en Blij. De opening geschiedde door pastoor A- F. J. Goossens, die er zijn vreugde over uitsprak, dat met het in gebruik nemen van dezen speeltuin het ideaal is verwe zenlijkt. dat ook de R.-K- jeugd in Sant poort een speeltuin heeft. Spreker bracht dank aan allen, die belangeloos hebben geholpen om het terrein in orde te bren gen, voorts aan den heer Lust te Zaan dijk voor net afstaan van den grond en aan de besturen der vertegenwoordigde speeltuinen voor hun belangstelling. Na de gebruikelijke inzegening ver klaarde pastoor Goossens den speeltuin voor geopend.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7