IJmuider Courant Amerika ziet van vetorecht af Geen verliezen Nederlandsche bommenwerper Verjaarsfeest op het Paleis Soestdijk 61c Jaargang Wo. 18398 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag: 6 Augustus 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. weelc 31 ct per kwartaal f 4. Russen achten beslissingen der Groote Vier niet vatbaar voor wijziging Minister Byrnes, de Amerikaansche gedelegeerde bij do Parijsche conferentie, heeft als tegemoetkoming tegenover de kleinere landen de L'elofte gegeven, dat de Vereenigdc Staten ten aanzien van besluiten, die de conferentie met twee-derde meerderheid aan de vier ministers zal voorleggen-, geen gebruik zullen maken van het vetorecht, docli deze besluiten zelfs zullen steunen. Dc Russische delegatie heeft hare verbazing over dit Amerikaansche plan tc kennen gegeven, daar zij van meening is dat eenmaal door de Groote Vier genomen besluiten niet meer voor verandering vatbaar zijn, ook niet als die veranderingen door de conferentie met meerderheid van twee-derde worden voorgesteld. Het prestige der Zeventien op het spel De commissie voor de opstelling der pro cedure heeft gisteren den geheelen dag vergaderd zonder tot overeenstemming te zijn gekomen over het punt der stemmings reglementen. Enkele landen, waaronder ook Nederland, houden vast aan den eisch tot instelling van de enkelvoudige meer derheid Engeland en Amerika wenschen een compromis en Rusland wil, t es amen met verschillende andere vertegenwoordi gers, in geen geval de twee-derde meer derheid laten vallen. Wanneer uiteindelijk de twee-derde meerderheid wordt aanvaard, zou dat beteekenen dat iedere beslissing der conferentie minstens veertien voor stemmers zou moeten hebben. Er zijn 21 vertegenwoordigde landen, zoodat het zou neerkomen op de uitsluitende aanvaarding van die voorstellen, waar over de meeste vertegenwoordigers het volstrekt eens zijn. De groote geschil punten zouden hierdoor automatisch onveranderd bij de vier grooten terug- keeren. Er zijn thans twee amendementen, waar- Molotof heeft zich in een langdurige rede heftig gekeerd tegen de Eugelsche en Ne derlandsche amendementen, die hij pogin gen noemde om de onecnighcid te ver meerderen. Hg heeft daarbij nog eens de uitdrukkelijke verzekering gegeven dat de groote vier ernstig rekening zullen houden met de wenschen der conferentie, wanneer die met twee-derde meerderheid zullen worden vastgesteld. Algemeen wordt ver wacht dat vandaag de beslissing zal vallen over dit veelomstreden procedurepunt, waarna de andere regels van het. regie ment dat de groote vier hebben opgesteld, waarschijnlijk geen ernstige meeningsver- schillen meer zullen opleveren. Hitler's jacht wordt „Hotel Winston Churchill" Hitler's particuliere jacht „Grille" dat 1 millioen pond sterling heeft gekost, zal volgens „Daily Express" tot een drijvend hotel worden omgebouwd en „Winston Churchill'' worden gedoopt. De theater- magnaat Harry Buxton heeft het voor 000 pd.st. van de admiraliteit gekocht Het jacht bevat thans 39 luxe hutten, een danszaal en een bioscoopzaal. Buxtor. verklaarde, dat het jacht mat de totale uitrusting 111.000 pd-st. zal kosten. Hitler Eén op veertien Massale bestraffing van Ooslenrijksche Collaborateurs Na lange voorbeifeiding heeft het Oos- tenrijksche parlement een wet aangeno men. waarbij maatregelen tegen voorma lige nationaal-socialisten van kracht wor den. De wet zal straffen of lasten voor één op elke veertien Oostenrijkers tot gevolg hebben. In totaal 450.000 personen zullen op de een of andere wijze ont zetting van rechten, betalen van een bij zondere belasting voor hun betrekkin gen met het nationaal socialisme hebben te boeten. 26 Cestapo-Agenten ontmaskerd Radio Berlijn heeft gisteravond mede gedeeld, dat een Poolsche commissie, die een bezoek brengt aan gevangenkampen in Duitschland, teneinde personen. die gedurende de bezetting in Polen misdaden hebben begaan, te identificeeren, 26 hoo- ge officieele personen der Gestapo heeft gevonden, die zich onder valsche namen hadden verborgen in het gevangenkamp van Ludwigsburg. Polen heeft de noodige stappen voor hun uitlevering genomen. Klipfontein en Boissevain morgen in Amsterdam Het s.s. „Klipfontein" met repatrieeren- den uit Indië wordt vannacht om drie uur voor IJmuiden verwacht. Morgenochtend om negen uur zal in Amsterdam het debar- keeren beginnen. Het ms. „Boissevain", komende van West-Indië, wordt morgenmiddag om één uur in Amsterdam verwacht. over de commissie zich waarschijnlijk he- I heeft behalve den aankoop nog 1 millioen den door stemming zal uitspreken. Het eer- I pd.st. aan de uitrusting besteed, ste is een Nederlandsch voorstel tot aan vaarding der enkelvoudige meerderheid, dat bijna zeker zal worden verworpen, het tweede is een Engelsch plan om de aan bevelingen der conferentie in twee cate gorieën te verdeelen, n.l. in die welke met enkelvoudige en die welke met twee-derde meerderheid zijn aangenomen. Dit laatste voorstel wordt alleen door de Russische en de meeste der Oost-Europeesche landen niet gesteund, zoodat er een kans is dat het zal worden aanvaard. De vier minis ters zullen dan ook de besluiten die met enkelvoudige meerderheid zijn aangeno men, voor zich krijgen ter bestudeering. doch zij zullen er minder rekening mee houden. Molotof houdt voet by stuk. Deze kwestie, die thans al bijna vier volle dagen den voortgang van het werk der procedure-commissie ophoudt, is in wezen een prestige-aangelegenheid voor de kleinere mogendheden. Zij willen nu eenmaal het standpunt der Russen dat de besluiten der vier ministers bindend zijn. niet aanvaarden, daar zij daardoor het be lang van de geheele conferentie problema tisch achten gemaakt. Het standpunt van Byrnes dat hij zijn vetorecht niet zal ge bruiken. is al een belangrijke stap in de richting waarin de zeventien deze confe rentie willen stuwen: dat is de richting van een volledige zeggenschap over de al of niet bruikbaarheid van de besluiten, die de groote vier tevoren hebben genomen. bij landing op Madoera Op vragen van het Eerste-Kamerlid- Koejemans betreffende de landing van Nederlandsche troepep op Madoera heeft de minister van Overzeesche Gebiedsdee- len o.a. geantwoord, dat de operatie ten doel had een motorprauw, welke onder den Madoera-wal bij Kamal was vastge legd en eigendom is van de Nederlandsch- Indische Steen-kolenhandel Maatschappij, weg te sleepen. Aangezien de patrouillevaartuigen her haaldelijk van Kamal uit werden be schoten. terwijl prauwen van de bevol king werden geroofd en de bemanning ge vangen genomen, moest deze actie wor den gedekt door c.a. 100 matrozen van de Marine-bewaking Soerabaja, ondersteund door enkele amphibiantractoren van de mariniers-brigade en een verkennings vliegtuig. Bij de landing werd tegenstand ondervonden van T.R.I.-troepen. De daarbij geleden verliezen bedroegen een licht gewonde en aan de zijde van de T.R.I. 54 dooden en 14 gewonden. Vele T.R.I.-manschappen werden gevangen ge nomen. Een groote hoeveelheid mitrail leurs en andere wapens, benevens hand granaten werden buit gemaakt. I Het woord is aan La Rochefoucauld: Weinig dingen zijn onmo gelijk: de toewijding om ze te bereiken ontbreekt ons meer dan de middelen. Zandvoorts Noorderbad heropend Maandag is het „Noorderbad" te Zand- voort weer voor het publiek opengesteld. Het eerste permanente gebouw in het ka der van den wederopbouw van Zandvoort zal hierdoor ter beschikking komen van dc liefhebbers van het „zilte nat". Bij den opbouw van het Noorderbad. werd alle medewerking van der. heer Van Alphen, burgemeester van Zandvoort. zijn wethouders en den wed erop bouwdienst genoten. Vóór den oorlog was het gemiddelde aantal gasten per dag in het Noorderbad ongeveer 20.01)0; thans is de capaciteit 300'). Binnenkort zal ook het groote wedstrijd- bassin van het Noorderbad, dat opgeblazen werd, hersteld zijn. Zes leden van het K NJ.L. omgekomen neergestort Tengevolge van beschieting door terro risten is 'n Nederlandsche bommenwerper een Mitchell B 25. Zaterdag naby het vliegveld Semarang neergestort. Alle in zittenden, zes leden van het K.N.Ï.L, wer den gedood. Tevoren had de bommenwer per geholpen by het keeren van een over val van een groot aantal gewapende ter roristen, waarby hij verschillende malen getroffen werd door het vuur van de Indo nesiërs. Over dit rampspoedig voorval meldt de voorlichtingsdienst van de Nederlandsch- Indische luchtmacht het volgende: Een aanzienlijk aantal gewapende Indo nesische terroristen heeft op Zaterdag namiddag een aanval gedaan o-p het vlieg veld van Semarang. Bij dezen aanval ia het eenige toestel, dat op het vliegveld aanwezig was, een Mitchell-bommenwer- per, bij het starten door Indonesisch af- weervuur getroffen. De bemanning was echter in staat het toestel de lucht in te krijgen en ging onmiddellijk over tot de Honderden hebben zich gisteren ver drongen voor de hekken van het Pa leis Soestdijk, waar, ter gelegenheid van den zevenden verjaardag van Prinses Irene eèn bloemencorso ge houden werd, waar aan 1500 kinderen deelnamen. - De jarige Prinses droeg een rose feestjurk en keek telkens vol trots naar haar ver jaarsgeschenk: een armbandhorloge. Ook haar zusjes en Prinses Juliana en Prins Bernhard sloegen den fleuri- gen optocht van versierde fietsen, pony-wagens, auto peds en zelfs met bloemen getooide poppenwagens gade. In den langen stoet liepen ook twee af- deelingen Engel- sche jongens en meisjes mee, die door de zorgen van de World Friend ship Association- uitwisselingsactie in ons land hun v acantie doorbren gen. Uit iederen groep bood een meisje de jarige 'n bouquet aan. waar voor zij in het Engelsch bedankte. Vele verjaarsca- deaux werden aan geboden en het mooiste van al was een enorme ver- jaarstaart met ze ven kaarsjes en den naam van de jarige in oranje letters. beschieting van de aanvallers. Daarop werd het toestel wederom getroffen en wel in de stuurboordmotor, 'het moest toen een 'noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indonesiërs werd de motor hersteld en er werd op nieuw gestart om de beschieting voort te zetten Toen werd de bommenwerper evenwel ernstig getroffen, het stortte neer ir. de nabijheid van het vliegveld en vloog in brand. De bemanning, bestaande uit zes leden van het K.N.I.L.. werd gedood. De verlie zen van het Nederlandsche garnizoen ziin nog niet bekend, doch de terroristen heb ben zware verliezen geleden. Men is de situatie thans volledig meester. Weldra een nieiawe Minister van Marine Op korten termijn is volgens het Han delsblad de benoeming te verwachten van kapitein-luitenant ter zee J. A. A. Scha^- gen van Leeuwen der Kon. Marine Re serve tot minister van Marine. De heer Schagen van Leeuwen is thans vijftig jaar oud. Hij was aanvankelijk artillerie-officier. Later is hij naar de Kon. Marine Reserve overgegaan en was hij werkzaam by Hazemeyer te Hengelo. De nieuwe minister van Marine is van Prot. Christelijken huize. Arrestaties in verband met munitie-explosies Vijf mannen, die met een auto naar Hoek' van Holland waren gekomen en daar door hun eenlgszins vreemd gedrag dc aandacht der militaire autoriteiten hadden getrok ken, zijn gearresteerd op vermoeden dat zij een aanslag wilden plegen op het mu nitiedepot bij de kazerne der bewakings troepen. Het onderzoek in deze zaak, dat geleid wordt door den Officier van Justitie te Rotterdam, is nog in vollen gang, zoo dat van officieele zijde nog geen mededee- lingen gedaan konden worden. Men ver moedt dat de vijf mannen de hand gehad hebben in de ontploffingen in den Grooten IJpolder en te Bergen aan Zee. Zekerheid hieromtrent bestaal evenwel niet. Vernietiging van groenten voorkomen. Uitvoer iiitnr Duitschland hervat Sedert eind Mei levert ons land de op de veilingen z.g. „doorgedraaide" groenten aan de Engelsche autoriteiten in Duitsch land voor de burgerbevolking in Rijnland en Westfalen. Ofschoon deze uitvoer niet te vergelijken is met den normalen export, omdat de prijs gebaseerd is op den vergoe- dingsprijs, dien de teler ontvangt voor zijn doorgedraaide producten, wordt bereikt, dat een eind is gekomen aan de vernieti ging van onze groenten. Thans dreigde ons land echter opnieuw in de situatie gebracht te worden, waarbij een groot deel van onze groentenproductie. waarvoor geen bestemming is te vinden, op de mestvaalt zou moeten belanden. Zaterdag j.l. was n.l. de hoeveelheid. <fie voor levering met het Engelsche ministerie van voedselvoorziening was overeengeko men 35.000 ton. bereikt en verdere leve ranties werden niet toegestaan. Van Ne derlandsche zijde werden inmiddels de reeds eenige weken lang in het werk ge stelde pogingen om de Engelsche autori teiten te bewegen nieuwe leveranties toe te laten, met kracht voortgezet en na twee dagen onderbreking van de regelmatige groententransporten is verkregen, dat de groentenuitvoer naar Duitschland kan worden hervat.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1