De woningnood te Haarlem Een vloedgolf van doodelijk water Wat biedt Parijs... Engelsche kinderen in ons land Plesman onthult eigen Vredesplan Atoombom schept vele problemen Het "Witte Huis heeft twee rapporten aan President Truman over de tweede atoomibom-proef de explosie onder water bij Bikini op 25 Juli gepubli ceerd. Een daarvan waarschuwt dat de •proeven van Bikini aantoonen dat. wil ér eenige zekerheid of veiligheid in de wereld zijn, de oorlog moet worden uit geschakeld als middel om geschillen tussehen naties te beslechten. Dit is het rapport van de Waardee- xings Commissie van den President, be staande uit negen burgers, met inbegrip van Dr. Karl Compton, Atoom-geleer de. President van het Technisch Insti tuut van Massachusetts en waarvan Se nator Carl A. Hatch, uit Nieuw Mexico voorzitter is. Het tweede rapport is van de Gezamenlijke Chefs van den Staf van den Waardeerlngs Raad voor Atoom-proeven, bestaande uit zeven Ifeger- en Vloot-autoriteiten en geleer den meet Dr. Karl Compton als voor zitter. Beide rapporten wijzen er op, dat de xadio-activi'eit onmiddellijk na de ont ploffing onder water geraamd werd ge lijk te zijn geweest aan die van vele honderden tonnen radium. Beide rapporten vermelden de groote schade door de bom aangericht: het on- xndddellij'ke tot zinken brengen van het slagschip „Arkansas"; het zinken van het, vliegtuigmoederschiip „Saratoga" zeven en een half uur na de ontploffing van de bom; het aan den grond zetten van den torpedo-jager „Huglhes" en vaai bet transportvaartuig „Fallon" om zinken te voorkomen: en het zinken van het Japansche slagschip „Nagate" vijf dagen na het ontploffen van de bom. Het rapport van de Waardeerings- commissie van den President vergelijkt de ontploffingen in de lucht en onder water en komt tot de volgende conclu sies: Uit de beperkte waarnemingen die wij totdusver hebben kunnen maken is gebleken dat schepen die drijvende blij ven binnen hef sohadegebied ernstiger schijnen beschadigd te zijn door de ont ploffing in de lucht dan door de ont ploffing onderzeeBij de eerste proef zou veel van het personeel in de schepen fatale doses neutronen en gam- mastralen hebben gekregen van de eerste doodelijke flits. Aan den ande ren kant zouden de doodelijke gevolgen van hardnekkige radio-activiteit, bij de tweede proef veel ernstiger zijn ge weest De tweede bom veroorzaak te een zondvloed van water geladen met doodelijke radio-actieve elementen over een gebied, dat 90 procent van het doelgebied omvatte. Zulke gevol gen zouden even rampzalig kunnen zijn voor een vloot als de resultaten van de eerste proef. Een vijand die twee of meer bommen zou bezitten zou ze heel goed zoodanig kunnen aanwenden dat tegelijkertijd de doodelijke resultaten van beide proeven werden veroor zaakt. Andere schepen? Het rapport van de Waardeerlngs Commissie van den President zegt dat resultaten van beide proeven reeds het onderwerp van studie uitmaken bij het Bureau voor den Scheepsbouw en ongetwijfeld den weg zullen wijzen naar wijzigingen in de grootte de in richting en de structuur van schepen zoowel boven als onder de waterlijn. Zoodanige wijzigingen kunnen een ver hoogde onkwetsbaarheid bieden voor de uitwerking van de ontploffing, doen bescherming voor de catastrophe veroorzaakt door de doodelijke stra- smgen meet eerder gezocht worden in opstelling over een grootere ruimte van de voor een operatie aangewezen strijdkrachten en decentralisatie van <}e scheepswerven, de herstel en laad- aaciliieuen voor schepen in havens, en onder alle beschikbare havens. Wij zijn er van overtuigd, dat afstand de oeste verdediging is De proeven van Bikini wijzen er op Öat toekomstige oorlogen waarbij atoombommen gebruikt worden, na- ues kunnen vernietigen en de huidige maatstaven van beschaving kunnen veranderenHet is duidelijk dat wil er eenige zekerheid of veiligheid in de wereld zijn de oorlog moet worden Uitgeschakeld als middel om geschil len tussehen de naties ie beslechten. Het rapport van de gezamenlijke Chefs van den Staf van de Waardee- rings-Raad geeft details over de explo sie van de bom. Over de conclusies van beide ploegen zegt het rapport van den Raad: Het is onmogelijk om een atomische ontplof fing te waardeeren in termen van de gebruikelijke explosieven. De eerste bom die in de lucht ontplofte, bracht groote schade toe aan den bovenbouw van de groote schepen binnen een ra dius van een halve mijl, doch veroor zaakte slechts geringere schade aan de rompen. Geen schip binnen een mijl van ieder der twee ontploffingen kon ontsnapt zijn zonder eenige schade aan zichzelf en ernstig letsel aan een groot deel van de bemanning. In het geval van de explosie onder water was de luchtgolf door de explo sie veel minder intens en er was geen hittegolf van eenige beteekenis. Doch de tweede bom stortte groote massa's hoogst radio-actief water op de dekken en in de rompen van de schepen. Deze besmette schepen werden radio-actieve kachels en zouden alle levende dingen aan boord verbrand hebben door onzichtbare en pijnlooze doch doode lijke stralen. Het is nog te vroeg om te pogen een volledige analyse te maken van de proeven van Bikini. Maar het is niet te vroeg om op de noodzakelijkheid te wijzen van een onmiddellijk en inten sief onderzoek naar de verscheidene unieke problemen die door de atoom bom gesteld worden. De vergiftiging van groote hoeveelheden water is zulk een probleem. Men moet studie wijden aan de procedures voor de bescherming niet alleen van scheepsbemanningen maar ook van de bevolkingen van ste den tegen radiologische, effecten. Geduld is vrijwel de eenige raad Meermalen hebben wij al over het wo ningtekort in Haarlem geschreven. Vol gens de laatste taxatie is er, bü een wo ningvoorraad van 38.000 a 40.000 percee- len, een tekort van 5000. Deze cijfers spieken een duidelijke taal. Het is begrijpelijk, dat de ambtenaren die over de verdeeling der beschikbare woon ruimte gaan, geregeld met de handen in het haar zitten. De nood is schrikbarend en het aantal gevallen waarin het moge lijk is hulp te bieden angstig klein De vele evacués die in Haarlem zijn, maken in het algemeen nog weinig aan stalten om. te vertrekken. Dan kan pas komen als in de gemeenten Velsen en Zandvoort flink gebouwd is. Voorloopig houden wij die evacués dus nog. Daarbij komt, dat er te Haarlem betrekkelijk wei nig huizen zijn die voor dubbel-bewoning in aanmerking komen. Practisch vallen arbeidershuizen en ook de kleinste mid denstandshuizen daarbuiten. Huizen die voor dubbel bewoning geschikt zijn, wor den voor een zeer groot gedeelte reeds door meer dan één gezin bewoond. Blijkt er hier of daar nog een ruim perceel te zijn, waarin één persoon of een klein ge zin zit, dan wordt de beschikbare woon ruimte gevorderd. Er zijn te Haarlem evenwel weinig vorderingen voorgeko men, omdat zoo mogelijk getracht wordt het naar een minnelijke schikking toe te sturen. Daarmee trouwens zijn de belan gen van beide partijen het meest gediend. Komen de autoriteiten er achter dat een woning betrokken is zonder toestemming van het daarvoor aangewezen bureau in het Kenaupark, dan volgt zonder pardon een bevel tot ontruiming. Dit wordt be reikt. doordat dan de woning van den eigenaar gevorderd wordt, wat tengevolge heeft, dat de huurder (die er zonder toe stemming in trok) op straat komt te staan. Zeer binnenkort zullen weer en kele van die ontruimingen plaats hebben. 100 NIEUWE WONINGEN. Men weet, dat de gemeente van den Wederopbouw toestemming gekregen heeft 100 nieuwe woningen te bouwen. De voorbereidingen voor de aanbestedingen zijn nu vrijwel klaar, zoodat over eenigen Rijk en gemeenten Haarlem cn omliggende gemeenten Blijkens de statistiek der' Gemeente- linanciën over 1941—1943 (een uitgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek) znn de belastingontvangsten der gemeen ten in het algemeen sterk gedaald. Wij kontleenen daaraan de volgende ge gevens: Ontvangsten 1941 1943 H-arlem, J 2,896.439 2.396.745 E ever wijk288.731 f 249.567 Bjoemendaal 562.293 f 482.730 Haarl'meer 321.087 277.727 Heemstede 484.745 4-17.010 Kulegom 138.219 128.845 Zandvoort269 052 121.005 Deze dalingen zijn een gevolg van de iinancieele maatregelen van het rijk, waar door verschillende belasting-uitkeeringen aan de gemeenten kwamen te vervallen, terwijl er wel andere voor in de plaats ge steld werden, die evenwel minder baten aan de gemeenten gaven. Een beeld van de Vredesconferentie De staatslieden puzzlen, lezen de krant of zijn in slaap gevallen, terwijl de vol ken der wereld wachten op den vrede, dien zij zullen maken. Dit is de conclusie van een medewerker van United Press, die gedurende een half uur de gedele geerden van de vredesconferentie gade sloeg. Hij teekent hier echter eerlijkheids halve bij aan, da? de gedelegeerden ge noodzaakt zijn elke rede driemaal aan ie hooren. daar de toespraken, behalve in de taal waarin zij worden gehouden, ook in hei Fransch en het Russisch worden voorgelezen. Een rede van een half uur word: op die wijze automatisch uitge breid tot een rede van anderhalf uur. De correspondent constateerde dan. dat Attlee om 4.32 uur in een kruiswoord- puzzle verdiept was, dat 4.36 uur Evatt de zaal verliet toen de vertaling van een B ritsch-I nd ische rede werd opgedreund, dat om 4.37 alle aanwezige gedelegeerden de krant zaten te lezen, met uitzondering van den Ethiopischen afgevaardigde, die in siaap was gevallen. Om 4.40 uur con stateert de correspondent, dat de Ameri- kaansche afgevaardigde James Dunn, na eenige oogenblikken in officieele docu menten verdiept te zijn geweest, deze ter zijde leg^ en zich verdiept in de sport pagina van de „Daily Telegraph". Ter- zelfdertijd ontdekt hij, dat de Nieuw-Zee- landsche gedelegeerde begonnen is een brief te schrijven, Twee minuten later haalt de Britsch-Indische gedelegeerde Peruses een brochure voor den dag ge titeld „Wat biedt Parijs", blijkbaar ter voorbereiding van den Zaterdagavond. Om 4.50 uur ontwaakt de Ethiopiër, opge schrikt door het applaus waarmede een nieuwe spreker wordt begroet,'om 4.52 uur haalt Spaak een roman in gelen om slag uit den zaken zoo gaat dit nu al zes dagen door.,.,. tijd met den bouw begonnen zal kunnen worden. Als de aanvoer van materialen dan geregeld plaats het*t, kunnen de nieuwe huizen nog aan het einde van het jaar gereed zijn, althans in het voorjaar van 1947. Die 100 nieuwe huizen zullen eenige ver lichting geven, maar men begrijpt, dat het niet veel meer is dan een druppel op den bekenden emmer. Alleen de aller ergste gevallen zullen dan verholpen kunnen worden. Dan is het wachten op het bouwplan voor 1947! ZWARE LASTEN VOOR WONINGBOUW. Er zullen aan de overheid weer zware eischen gesteld worden om de lasten tt dragen, die een gevolg zijn van den heer- schenden woningnood. Nu en in de toe komst. De toestand is feitelijk zoo, dat de gemeente nu nog gebukt gaat onder de lasten die veroorzaakt zijn door den wo ningnood die ontstond door den vorigen oorlog. De financiering van kosten van den woningbouw is zoo, dat daarvoor annuïteitsleeningen worden aangegaan, die over 50 jaar loopen. Pas over 25 jaar is de gemeente er dus af, zonder dat vóói dien tijd één verlichtong van lasten ge voeld wordt. Goede mogelijkheden voor export van zaaizaden Op initiatief van de „American Seeds Trade Association" is te New-York een internationale zaaizaadconferentie ge houden, waar vertegenwoordigers van het rije bedrijf en officieele waarnemers een zeer groot aantal staten van gedach ten hebben gewisseld. Concrete resoluties of resultaten kon den van de conferentie niet worden ver wacht. Nederland is echter in de gele genheid gesteld een overzicht te geven an den export van verleden jaar en van ie verwachtingen voor de toekomst. Dit 5 vooral van belang, omdat de met za den beteelde oppervlakte in Nederland een uitbreiding vertoont. Wegens sterk gestegen behoefte bestaat er mo menteel over de 'neele wereld een groote vraag naar zaaizaden. Onze export zal voor verscheidene zaden hiervan kunnen profiteeren. Door klimatologische omstan digheden is het afzetgebied voor onze tarwezaden. die het beste gedijen in een Mi\ Hugh Rowntree-Clifford, leider an de in Londen zoo bekende „Westham Central Mission", is dezer dagen met een. groep van 52 kinderen uit Londen in Ne derland gearriveerd. Het is de eerste maal, dat kinderen van deze „Central Mission" een bezoek aan Nederland bren gen en het doel, dat de leiding der missie zich voor oogen stelt valt geheel buiten, de uitwisseling van kinderen zooals die geschiedt onder de auspiciën van de inter nationale „World Friendship Associa tion". „The Westham Central Mission", met zijn afdeelingen in verschillende Londen- sche arbeiderswijken, verschaft de aange sloten kinderen een gelegenheid waar zij op aangename wijze hun vrijen tijd kun nen doorbrengen en waar zij, vaak onder eigen leiding en op eigen initiatief, buiten de school orn, hun geest kunnen verrijken en zich op christelijken grondslag verder kunnen ontwikkelen. Er vormen zich ver schillende clubs in het kader van. de missie. Elke club koos een bepaald land en ging zich verdiepen in het lot van dat land gedurende den oorlog. Zoo ontston den Hollandsche, Noorsche en Deensche clubs, die elk op eigen .wijze zich ging wijden aan de uitbreiding hunner kennis van de door hen gekozen landen. Opmer kelijk is, dat de clubs alleen bestaan uit k*nderen beneden 14 jaar. De kinderen van de Hollandsche club, die thans in Amersfoort vertoeven, hebben bijv. kort na de capitulatie in Londen speelgoed vervaardigd voor hun Nederlandsche vriendjes. Zij leerden een beetje Neder- landsch en verdiepten zich in hun vrijen tijd in de geheimen der Nederlandsche geschiedenis en specialiseerden zich in het algemeen op alles wat zij over Nederland konden leeren. Het principe, dat de leiding zich stelt, is een compensatie te vindenn voor het vele, dat de kinderen tijdens de Londen- sche bombardementen geleden hebben, door hen in de gelegenheid te stellen wat nuttigen handenarbeid te doen en hen op de hoogte te stellen met de nooden van hen, die door den oorlog zelfs nog meer geleden hebben dan zij. Alles te doen en er niets voor terug verwachten dat is het idee waarmede men deze jeugdige men- schen tracht te bezielen. zeeklimaat, beperkt. Waarschijnlijk zul len op beperkte schaal met onze tarwe- soorten in Amerika proeven worden ge nomen. Daarentegen is het verspreidings gebied voor onze rogge- en haversoorten belangrijker grooter. Voor onze fijne za den, koolzaad, karwijzaad, blauwmaan- zaad en lijnzaad, bestaan zeer goede af zetmogelijkheden, alleen vormt de prijs van ons koolzaad een ernstige belemme ring, terwijl de productie van lijnzaad maar juist voldoende is, om onzen nor malen export in stand te houden. Van belang voor een zeer groot aantal lan den is onze export van pootaardappelcn, met uitzondering van Amerika, omdat men daar de voorkeur geeft aan witvlee- zigen, terwijl wij juist ingesteld zijn op geelvieezigen. Bovendien wordt de export naar de Vereenigde Staten belemmerd door verbodsbepalingen aardappelen te importeeren uit landen, waar de wrat ziekte heerscht. In Zuid-Amerika daar entegen bestaan voor pootaardappelen goede mogelijkheden. Een onzer voornaamste exportartikelen is suikerbietzaad. dat een zeer wijd ver spreidingsgebied heeft tot in Zuid-Ameri ka toe. Onze grootste concurrente op dit gebied, Duitschland. is thans uitge schakeld. waardoor aan on6 land de kans wordt geboden vasten voet le krijgen op markten, welke vroeger door Duitsch land werden bediend. Indien wij arbeiden en leven als broeders Opper-Wereldraad voorgesteld „Voor den bouw en de bescherming van den vrede zijn billioenen dollars noodig, evengoed als er billioenen dollars vereischt zijn voor het voeren van oorlog", zoo zeide de heer A. Plesman. directeur van de K.L.M., in een interview met United Press. In plaats van zijn ondervrager, zooals deze verzocht, zijn meening te zeggen over de onmiddellijke toekomst van de luchtvaart, onthulde de heer Ples man een door hem zelf ontwikkeld plan voor een blijvenden vrede. „Het kost geld om den vrede te finan cieren. Veel geld. Mijn vredesplan is al omvattend. Het laat de mensehen denken in nieuwe begrippen en met frissche. koene verbeelding." Gevraagd, wat dit plan inhoudt, antwoordde de heer Ples man: „Het werkt strikt in het kader van de UNO. Ik stel voor dat alle volken deelnemen aan een opper-wereldraad. bestaande uit één vertegenwoordiger van elk volk. Ieder land moet een financieele bijdrage leveren van zeven percent van zijn jaarlijksche nationale begrooting. Ieder lid van dezen wereldraad moet den eed afleggen, dat hij den wereldvrede zal steunen. Heeft eenig lid van welk natio naal parlement ook dit ooit gedaan? Deze ,.Wij staan voor het meest verlichte tijdperk in de geschiedenis der menschheid, maar als wij onze kans niet grijpen, gaan wij naar het steenen tijdperk terug." mannen moeten denken en handelen vol gens menschelijke begrippen. Zij moeten het geld, door de regeeringen opgebracht, besteden aan werken van opbouw. On der him leiding en met dit geld moeten een tweede en een derde Suez-kanaal en meer Panama-kanalen worden gegraven. De wereldraad moet het medisch onder zoek in staat stellen, een antwoord te vinden op de vraag naar de oorzaak van kanker en hoe deze gevreesde ziekte en andere kwalen kunnen worden bestre den en uitgeroeid". Tenslotte zeide de heer Plesman: „Ik geloof eerlijk dat wij staan voor het meest verlichte tijdperk in de geschiedenis der menschheid, indien wij arbeiden en leven als broeders, en oorlogen, hebzucht en brute winstmakerij vervangen door dien sten. Als wij dit niet doen, zullen wij inderdaad terugkeeren tot het steenen tijdperk", t

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2