Panorama der Wereld Minister Lieftinck WML Sportsmen uit Derby in Haarlem Woensdag 7 Augustus 194ft ATTLEE is door de ontwikkelingen die zich rond de moeilijke Palestijnsche kwestie den laatsten tijd hebben voor gedaan, weggelokt van de Parijsche con ferentie en houdt zich thans ernstig be zig met het zoeken naar een bezwerings formule voor de troebelen, die volgens de militaire deskundigen op het punt staan het Heilige Land in den gloed van een betreurenswaardig handgemeen te zetten. Wel zelden zal het Britsche imperium gestaan hebben voor een zoo gecompli ceerde en in al zijn détails problematische aangelegenheid en het meest-urgente vraagstuk van het oogenblik is wel, de standpunten der Amerikaansche en En gelsche regeering nader tot elkaar t( brengen, Het heeft een oogenblik gele ken alsof die standpunten waren gecoör dineerd. toen de Amerikaansche parle mentscommissie in Engeland zich accoord verklaarde met het Britsche plan stichting van een federalen staat, doch op het moment dat de Britsche regeering haastig uitvoering wilde geven aan de in dat plan voorgestelde maatregelen, werd de Amerikaansche commissie door Tru man teruggeroepen met de mededeeling, dat hij 'hel niet eens was met de toezeg gingen die zij had gedaan. Truman zeide niet woordelijk dat hij het Britsche plan verwierp, doch de manier waarop hij de parlementscommissie terecht wees sprak duidelijke taal: Amerika wenschte het Britsche plan niet als zoodanig zonder meer te steunen. Het was dit symptoom dat Attlee noodzaakte, naar Londen te gaan en met zijn ministers te beraadsla gen over eventueele wijzigingen der plan nen, die wél den steun der Amerikanen zouden verwerven. Tot nu toe is daar over nog niets bekend geworden: wel is het oorspronkelijke plan intusschen ook door de Jewish Ageney verworpen, ter wijl de Arabische Liga er haar afkeuring over heeft uitgesproken. Het is goed, in verband met deze ont wikkelingen eens stil te staan bij de wijze waarop de Joden in Palestina langzamer hand in een wanhoopsstemming zijn ge bracht. Britsche maatregelen tegen de Joodsche terroristen zijn neergekomen op de hoofden van de bona-fide Joodsche Palestijnen en al kan niet worden ontkend dat de Joodsche strijdorganisaties in hun illegale tactiek blijk geven van een ge brek aan discipline en humaniteit, toch moet niet worden vergeten dat de metho den van deze losgeslagenen geenszins worden goedgekeurd door de Joodsche ge meenschap in Palestina. Men moet ze veeleer beschouwen als vertwijfelde po gingen om de kwestie te forceeren en al zijn dat doellooze en te veroordeelen po gingen, de langzame en aarzelende wijze waarop de Britsche regeering te werk is gegaan is daaraan voor een groot deel debet. Thans hebben Britsche militaire afdeelingen een rigoureuze vervolging van alle illegale Joodsche bewegingen in geluid en de situatie is daardoor in niet geringen mate verscherpt zij is van ge spannen, verbitterd en vertwijfeld ge worden. met alle gevolgen die er uit kun nen voortvloeien, wanneer de twee regee ringen die de oplossing kunnen bespoedi gen, niet snel tot een accoord komen. De martelgang der Joden is nog niet geëin digd de massale trek naar het Joodsche tehuis, die de duizenden uit Buchenwald na hun bevrijding verwachtten en als eenig uitzicht hadden, is niet verwezen lijkt? Dat de gemoederen na zulk een des illusie de redelijkheid verliezen en tot wanhoopsdaden komen, is te begrijpen het maakt echter de kwestie Palestina tot een nieuw lijdensdrama in deze wereld, die de laatste jaren niets anders meer heeft beleefd. EUROPA heeft dezer dagen een staats greep beleefd. In het land. dat iedere Nederlander als een oase van rust, ge moedelijkheid en vrede kent en waar hij in vooroorlogsche jaren zijn vacantieda- gen In zalige zorgeloosheid placht door te brengen, heeft een gezelschap legeroffi cieren het stoute stuk gewaagd een sa menzwering op touw te zetten om de „macht in handen te nemen". Luxemburg en een staatsgreep het lijkt een onge-; rijmdheid en daarom is de heele onder neming waarschijnlijk ook mislukt. De Luxemburgers hebben van de geheele ge schiedenis niets gemerkt en het vriende lijke leven in het Groothertogdom >s er geen seconde door onderbroken. Achteraf heeft de minister-president van Luxem burg, Pierre Dupong. een en ander over de ..putsch" verteld en wat hij er van mededeelde versterkte den indruk, dat hei complot op echt-Luxemburgsche. hu mane en gemoedelijke wijze was opgezet. Geen Zuid-Amerikaansehe bloedplassen, geèn vermoorde ministers en schietende benden de legerofficieren hadden het plaD gehad, een paar bewindsmannee te arresteeren en ze een paar dagen later vrij te laten, om Intusschen zelf m de regeerinc zitting te nemen. „Het was heelemaa! een erg komische opera-revolutie", zeide Dupong, die ver der mededeelde dat alle samenzweerders door een razzia waren gearresteerd en dat zich onder hen een burger. Albert Winger bevond. Dit laatste was waar schijnlijk het gevolg van het feit, dat het Luxemburgsche „leger" niet berekend was op de noodzaak, zooveel officieren voor een revolutie te moeten leveren. Hoe het zij, in Luxemburg is de rust weergekeerd of liever, niet verstoord geworden en men behoeft zich door dit voorval niet te laten weerhouden, het kleine liefelijke land nog eens tot vacan- tieoord te kiezen. Geen revolutie zal het uitstapje verstoren, want de Luxembur gers weten er. na deze rijke ervaring. voortaan weg meeIntusschen wijst dit voorval op het feit. dat blijkbaar geen enkel Europeesch land gespaard blijft voor de nare gevolgen van de collabora tie. De revolutionairen bloken namelijk tot hun daad gekomen te zijn door hun ontevredenheid over de langzame en slap pe berechting dei- voormalige Luxem burgsche Hitlerknechten. krijgt nog een jaar voor voltooiing der Geldzuivering (Van onzen parlementairen redacteur). De behandeling van de Vermogensaan- wasbelasting gaat met hindernissen ge paard. Vrijdag was het .de interpellatie- Joekes, die zij op haar weg ontmoette, gisteren de verlenging der machtiging voor de geldzuivering, die minister Lief tinck noopte reeds na een uurtje naar de overzijde van het Binnenhof over te wip pen. Toen deed de Tweede Kamer, welke voor dien besloten had Donderdagochtend het wetsontwerp in commissie-generaal in de afdeelingen te onderzpeken. de noodregeling voor eenige wat verschoven gemeenteraadsverkiezingen af. De heeren Algera (A -R.) en Beernink (C -H.) hadden principieele bezwaren tegen deze gelegen heidswetgeving gemaakt om der wille van hen die te laat de candidatenlijsten hadden ingediend. Doch nadat minister Beel nog eens onderstreept had, dat men in dit ontwerp heusch geen precedent hoefde te zien. ging het er zonder hoof delijke stemming door. Dat geschiedde ook in de Eerste Kamer met de nieuwe mychtiging. welke mi nister Lieftinck nog eens voor een jaar krijgt voor de voltooiing der geldzuive ring. Nieuws kreeg men er niet meer te hooren. Slechts zij aangestipt, dat de mi nister met prof. Molenaar (P. v. d. V.) meent, dat de prijsstijging in Amerika slechts van tijdelijken aard zal zijn. Daar om blijft de regeering voorshands haar subsidie-politiek ten aanzien van de le vensmiddelendistributie handhaven: al leen in die gevallen waarin men met een blijvende prijsstijging te doen heeft, zal aanpassing geboden zijn meende minister Lieftinck. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 3 Aug. 1946 's namiddags van 1516 uur, door Louis Toebosch. Breda. Het programma luidt: l. Trumpet tune. Henrv Purcell (1053—1695): 2. Praelüdium en Fuga in F gr. t.. Dietrich Buxtehude (1637 •1707); 3. Praeludium en Fuga in D gr. t.. J. Bach (1635—1750): 4. Concerto No. 2 in Bes r. t„ Cr. F. Handel - Dupré (1685—1759). a. Tempo ordlnario, b. Allegro, c. Adagio, d. All. ma non presto; 5. Vrije Improvisatie; 0. Le Banquet Céleste (1934), Olivier Messiaen; 7. Dieu parmi nous (1936) uit: La Nativité du Seigneur, Olivier Messiaen. Het P.E.N. Een belangrijk tekort Blijkens het verslag van het Provinciaal Electrisch bedrijf van Noordholland heeft ook 1945 een belangrijk tekort opgeleverd De reserve, waaruit 'het verlies over 1944 kon worden gedekt, bleek onvoldoende om ook het tekort over 1945 3.2I9.GG3.20) op te nemen, zoodat 'n verlies van 811.336.96 op nieuwe rekening moest worden overge boekt. Gedurende de eerste vier maanden van het verslagjaar stond de electrieiteits- voorzien-ing vrijwel geheel stop, zoodat weinig of geen inkomsten werden genoten, terwijl daartegenover ook over 1945 nog een belangrijk bedrag voor mol est verzeke ring moest worden betaald. Over 1939 werd 271.000.000 K.W.U. verkocht, tegen slechts 100.000.000 K.W.U. in 1945. Nu ovei het jaar 1946 deze beide ongunstige fac toren wegvallen, is voor dat jaar weder- om'een sluitende exploitatie te verwachten waarbij .wellicht ook bovengenoemd te kort kan worden ingehaald. De resultaten die thans bekend zijn over 1946, bevestigen deze verwachting. Over het laatste deel van 1945 kon het bedrijf, niettegenstaande de rantsoeneering, zijn kosten uit de in komsten dekken. Er werken thans bij het P.E.N. 855 amb tenaren en werklieden, tegen 870 in 1944. Er vielen 4 leden van het personeel als direct slachtoffer van dé Duitsche terreur. Atletiekwedstrijd Haarlem-Derby Donderdagavond worden op het terrein van EDO internationale athletiekwedstrijden ge houden, waaraan dames-athleten uit Derby zullen deelnemen. Ook zijn eenige heeren nummers ingelascht, namelijk de 2000 M. en 200 M. Bovendien zal de Nederlandsche re cordhouder Lamoree een demonstratie pols stokhoogspringen geven. Internationale nummers zijn o.a.: 80 M. meisjes; 100 M. dames; 200 M. dames en 4 x 100 M. estafette. Twee ploegen uit Derby en twee ploegen van „Gita" zullen tegen elkaar uitkomen. Ook zulien de Kaarlemsche dames uitkomen met discusweipen en speerwerpen en met verspringen en hoogspringen. De burgemeester van Haarlem heeft een medaille beschikbaar gesteld voor de dames- athletiekwedstrijden. Rood en Wit-Piowrights XI Zaterdagmiddag (1.30 uur) en Zondag (11 uur) speelt Rood en Wit op het terrein aar de Spanjaardslaan een tweedaagschen wed strijd tegen Plowrights XI. De aanvankelijk voor Zondag vastgestel de wedstrijd Rood en Wit—VVV' is verscho ven naar 31 Augustus. Zaterdagmiddag speelt Rood en Wit II te Bloemendaa! tegen HCC III. Rood en Wit III brengt Zondag èen bezoek aan Ajax (L.). Sport in het Kort Afd. Haarlem KNVB. De jaarüjksche algemeene vergadering van den Kon. Ned. Voetbalbond is vastgesteld op Zaterdag 21 Sept. Een dag later begint het competitie rad te draaien. Motorkampioenschappen op den weg. De nationale races, welke op Zaterdag 14 September op het circuit van Assen zullen worden gehouden, zullen gelden voor het kampioenschap op den weg K.N.M.V. Veer tien dagen later op 28 September worden de Tevanchewedstrijden gehouden op het cir cuit van Twente (Tubberger). Motorraces te Zandvoort AGENDA WOENSDAG 7 AUGUSTUS V. en D. kunstafdeeling: Tentoonstelling Anton Pieck. Rembrandt: De zuster van der. huisknecht. Palace: De Jantjes. Luxor: Met buitengewoon verlof. Alle drie 14,00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Van den regen in de drup 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uud. City: Ik ontmoette een moordenaar 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 8 AUGUSTUS. Bioscopen: als Woensdag. In de Oude Raadszaal heette de heer D. J. A, Geluk de «asten uit Derby namens het Haarlcnisohe gemeentebestuur welkom. Rechts op den voorgrond zit mr. Johnson, burgemeester van Derby. Op den achtergrond hebben de zwemsters en dames-athleten plaats genomen. Nadat de leden van het gezelschap uit Derby, die aan zwem- en athletiekwed strijden deelnemen, officieel op het Raad huis waren ontvangen, vertrokken zij naar verschillende deelen der stad, om bij fami lies, waarvan een dochter of zoon bij een sportvereeniging is aangesloten, te logee- ren. De zwemmersfsters) waren belangstel lend te weten, waar zij Woensdagavond moeten uitkomen en. des middags trokken zij naar Stoop's Bad, om te oefenen. Van morgen om elf uur kwamen de waterpolo- spelers bijeen, om te trainen. Dinsdagavond waren de Engelschen te gast op de openlucht-uitvoering op de Groote Markt en Vrijdag zullen zij daar eveneens aanwezig zijn, om de historische optocht gade te slaan. Vanmiddag trekken de dames en heeren, onder leiding van hun gastheeren naar Zandvoort. De voorbereiding van de a.s. races op hét circuit van. Zandvoort op 18 Augustus a.s. draait op volle toeren. Er worden besprekin-. gen gevoerd met de Ned. Spoorwegen om extra-treinen in te lasscher., die de bezoekers naar en van Zandvoort zullen brengen, nu het Zondagsverbod voor automobilisten en motorrijders nog geldt. De races worden door de Kon. Ned. Motor- •ielrijders Vereeniging georganiseerd. De sporicommissie der K.N.M.V. wordt ter zijde gestaan door een regelingscommissie bestaan de uit de heeren L. Hunse, C. Oele. W. P. Petri, J. H. Sybrandy en Mr. A. S. Lissauer. De races beginnen om 12 uur met c'e Ju niores 125 en 250 cc.. Om half twee starten de Juniores 350 en 500 cc., om drie uur de Seniores 125 en 250 cc, en om half vijf de Seniores 350 en 500 cc. Er zal gelegenheid tot training zijn des Za terdagmiddags van 2—5 en des Zondagsoch- ter.ds van 8—10 uur. Hierbij geven wij een kaartje van he: 2100 M. lange circuit, dat hetzelfde is ais a 1030. Helaas ontbreken de tribunes, doch verder hoopt men dezelfde organisatie als vóór den oorlog te kunnen bereiken. De heer P. J. Nortier, internationaal sportvoorzitter van de F.I.C.M. zai een ooggetuige verslag geven, dat door middel van luidspreker: over het geheele terrein te hooren zai zijn- Eer: ge deelte van dit verslag zal per i3dio worden uitgezonden. H.V.G.B. I en II kampioen. Dank zij het goede spelen van een jon go en enthousiaste ploeg, heeft HVGB dit jaar. voor het eerst in de le klasse spelend, het afdeelingskampioenschap behaald De pro motiewedstrijden zullen zeer waarschijnlijk tegen DWR en RZC gespeeld moeten worden. Dat HVGB ook over goede reserves be schikt. blijkt wel uit het ongeslagen afdee lingskampioenschap van het tweede zeven tal in de reserve-eerste klasse. Ever is HVGB I speelt de pioeg voor het eerst in deze klasse. De promotiewedstrijd wordt tegen RZC 2 gespeeld Werden de HVGB-jeugdspelers vorige week in Rotterdam kampioen, thans eindigden zij met De Robben uit Hilversum op de eerste -pjlaats in een jeugdtuonrn.ooi te Jutphaas, De. laatste vereeniging won na doelworpen. De uitslagen waren tegen AZ 29: tegen Forel 2—2. tegen Zwemlust 70 en tegen Rob ben 22. D.W.R. waterpolokampioen Doordat Merwede. dat met Do Waterratten nog gelijk kon komen, van A.Z verloren heeft, is de Haarlemsehe club kampioen ge worden van de eerste klasse van de water- polocompetitie. De vereeniging moet thans promotiewedstrijden spelen teger. HVGB (kampioen van de andere eerste kisssej en de club. die in de hoofdklas op de op óór. na onderste plaats eindigt. Nummer laatst dezer klas degradeert zonder te spelen. Zevenkampdag voor voetballers Zaterdag en Zondag komen de voetballers uit de afdeeling Haarlem van der. KNVB weer in het Heemsteedsche Sportpark bijeen voor den jaarüjkschen zeverkampdag. Zaterdag middag wordt om half vier begonnen. Honderd spelers hebben zich aangemeld. Den volgen den dag van twaalf uur af komen ru"m drie honderd voetballers in het veld om het pro gramma a£ te werken. Zooals bekend zijn vereenigings- en persoonlijke prijken beschik baar gesteld. Haarlemsehe SchaaKkring Tot den Haarlemschen Schaakkring ziin thans- ook toegetreden de R.K. Dam- en Schaak club ,.St. Bavo" te Heemstede en de R.K. i Schnakvereeniglng ..Het Witte Paard" te Haarlem. In September a.s. zal de Kring een simultaanwedstrijd organiseeren. waar toe enkele bekende Nederlandsche schakers zullen worden uitgenoodigd. Aan de finale om het persoonlijk kampioen schap van Haarlem, dat op 14 Augustus zal beginnen, zal ook deelnemen F Haalebos van H.S.G., die enkele jaren geleden een door den Noordnollandschen Schaakbond ge- organiseerden wedstrijd om den Haarlemschen schaaktitel heeft gewonnen. Door verschil lende omstandigheden is er nadien niet meer om den titel gespeeld. Het ligt in de bedoe ling jaarlijks een wedstrijd om het persoon lijk kampioenschap van Haarlem le houden. Uit Derby is bericht ontvangen, dat de uit- noodiging tot het spelen van een sehaakcor- respondentïewedstrijd tusschen Derby en Haarlem in principe is aangenomen. Deze wedstrijd zal een onderdeel vormen van het sportcontact Haarlem—Derby. Schaakwedstrijd met levende figuren. Zondag 11 Augustus wordt op het voetbal terrein van „De Volewijckers" op het Mos-, veld te Amsterdam een bijzondere schaak wedstrijd gehouden. De bekende Hongaarsche schaakmeester Szabo zal dan een partij spelen tegen een der Russische deelnemers aan het wereldsehaaktournool te Groningen, waarbij de stukken door gecostumeerde figuren, le vende paarden enz. zullen worden voorge steld. Als pionnen zullen danseressen fungee- ren. die op passende muziek dansen zullen uitvoeren. Het schaak..bord" is 64 M2 groot. Leider is dr. Max Euwe, die de zetten tevens van een duidelijke toelichting zal voorzien, waardoor de partij ook voor niet-ingewijden in hét schaakspel goed te volgen zal zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3