TOONEELFEEST op de Groote Markt Feestprogramma Zeer geslaagde première Hi:hUg?U£ bij tic Première mei een korte, tóespnuik een Itleuri rotiwelijlic hoofdrol. Wethouder 1). .7. A. Gelulc bood Inilde aan Kenau Sinionsd. Hasselaar, de (Wegens ongesteldheid van onzen mede werker voor tooneel, den heer H. Can- negicter, geven wij hierbij als recensie van het looneelspel „Dc Vrijheid Vlagt" een artikel van een ander deskundige, den heer H. Assmann). p» Z VRIJHEID VLAGT van dr. P. H. Schröder is een gelegenheidsstuk, dat den Haarlemmer van 1946 moet toonen, v.e'.ke moed. taaie volharding en vrij- h< ids liefde schuilden in de Haarlemsche deftige magistraten, spaarzame ambachts lieden. rekenende winkeliers en drinken de losbollen van 1572. Het is ons getoond in een sohoone, feestelijke voorstelling, en daarom is het openluchtspel geslaagd. Wanneer Schröder zich een beetje beper king had opgelegd: wanneer hij van Rip- pc-rda nog meer een feilen strijder had gemaakt, die niet praat, maar eenvoudig en trouw op de wallen zijn plicht doet (na zijn befaamde Doelen-rede vermelden de geschiedschrijvers vrijwel niets van hem): wanneer Ripperda's laatste toespraak een korte, felle en daardoor schoor.e synthese van U'OilW. soldaieneer en vrijheidsliefde .vas gewees'. dan zou „De Vrijheid Vlagt" een ideaal spel zijn geworden. Let wel: ideaal; het stuk nadert dit: ideaal dicht., en dat is meer. dan van de meeste gelegen heidsstukhen gezegd kan worden. De vertooning kwam het ideaal al zeer dicht nabij, Saalborn, ras-acteur en too- neelkuns:enaar, hield de voorstelling in den toon van warmbloedig, innig en mee- sleepend tooneel en dat is de juiste toon. Herinner u de vele tooneeltjes van vrijwel feilloos massaspel: herinner u de prachtige groepen, het kleurenfeest van costuums en vlaggen in de zoo gelukkig getroffen be lichting; herinner u het oogenblik, dat schutters en burgers in ontroerden eerbied uiteenwijken voor Ripperda, die zijn heroï- 6Chen gang naar het kamp van don Prede- rik begint: herinner u de scènes op het bordes en het verhoog, die zoo op en top tooneel waren; herinner u zoo'n moment, wanneer de stadhuisgevel sluimert in een prachtige grijze schemering en één licht straal schiet naar het balcon boven het bordes, een moment van oude Snakespea- riuunsche mise-en-scène en van Bourgon dische glorie. Er waren kleine onvolkomenheden (bijv. de magistraten die. tegen het bevel van den regisseur, gezellig uit de ramen van het Stadhuis naar, het spel keken), maar het waren inderdaad kleinigheden; het geheel was een schoone voldoening voor schrijver, regisseur en spelers, een prach tige avond voor het feestende Haarlem. Het ligt .in den geest van dit Openlucht, spel. geschreven en gespeeld door. voor en in Haarlem, dat wij geen namen noe men van enkele spelers, die de reputatie "van de Haarlemsche dilettanten bevestig den. Er waren verschillende zeer goed be- -jette rollenKenau, Marnix, Duven,voorde, Pleter Hasselaar en anderen. Paul I-Tuf maakte van den soldaat Ripperda een de- clameerenden rederijker; Wim Paauw ver viel gelukkig niet in den toon van den marqué, en Constant van Kerckhoven kreeg terecht applaus, telkens wanneer hij de scène verliet. Het is een trouvaille, dat dr. Schröder van den representant der pro fiteurs een komische figuur maakte, en Van KerckhovenIk maak me sterk. dat zijn terecht zeer dik aangezette, ronde Ilollandsehe bakker Claes uit de Bartel- jorisstraat zeer lang in Haarlem zal blij ven leven. In een der oudste steden van Nederland, op een der mooiste pleinen van Europa werd Haarlem's burgerij een Openlucht spel geboden, dat waarlijk een grandioos hoogtepunt is in het tot dusver zoo ge slaagde feest van de 700-jarige. H. ASSMANN, Wethouder Geluk dankt de medewerkenden. Tot de vele autoriteiten, die gisteravond de galavoorstelling van ..De Vrijheid Vlagt" bijwoonden, behoorden onder an dere de minister-president, dr. L. M. Beet. de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordhoiland. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester en de wethouders van Haarlem, de Hoofd- krans aangeboden als eerbetoon aan alle Haarlemsche tooneeldilettanten. In het bijzonder heeft hij hulde gebracht aan den schrijver, dr. P. H. Schröder en aan den regisseur, Louis Saalborn. De heer G. Hurkmans heeft namens alle spelers den heer Saalborn dank gebracht ■oor zijn straffe, maar aangename en leer rijke leiding, waarna deze op zijn beurt hulde bracht aan de medewerkenden, die zich zoo volkomen hadden gegeven. „Ik ben altijd graag naar de repetities gegaan" zoo zeide hij. „omdat er gewerkt werd ;lsof ik met collega's, met menschen van het vak te doen had." Het publiek heeft zijn ingenomenheid met de voorstelling door langdurig applaus tot uitdrukking gebracht en ook den schrij ver en den regisseur hartelijk toegejuicht. De 'étalage-wedstrijd. Vit.spraak der jury De jury voor den etalagewedstrijd heeft de volgende bekroningen toegekend: Wijk I: le prijs fa. Constant Lamp, Bariel- jorisstraat 24. (heerenmode); 2e prijs fa. I, C. Haan, Barteljorisstraat 39-41 (woninginrich ting); 3e prijs fa. H. J. Lamp, Barteljo- risstraat 18 (sierartikelen); 4e prijs fa. Broek hof. Stationsplein 6 (Snackbar); 5e prijs fa. Zijlstra, Barteljorisstraat 25 (levensmidde len): Ce prijs Reisbureau Llssone—Lindeman. Barteljorisstraat 3. Wijk II: le prijs fa. Gebr. v. Duivenboden, Ged. Oude Gracht 108 (woninginrichting); 2e prijs fa. C. J. v. a. Broek. Oude Groen markt 24 (ijzerhandel); 3e prijs fa. Uitten- hout. Kleine Houtstraat 41 (sigarenhandel); 4e prijs fa. Muijs, Ged. Oude Gracht 103 (pa pierhandel); 5e prijs fa. W. C. Bos, Kleine Houtstraat 50 (lederwaren): 6e prijs fa. Ha- geman, Ged. Oude Gracht 52 (stofzuigerhuis). Wijk III: le prijs fa. C. J. v. d Broek. Groo te Houtstraat 52 (sanitair); 2e prijs fa. Funke. Groote Houtstraat (modezaak): 3e prijs fa. Vollaerts, Anegang 12 (schoenenzaak); 4e prijs fa. van Gelder, Groote Houtstraat 33 (boter en kaas): 5e prijs fa. Brinkman. Ane gang 19 (baby-artikelen); 6e prijs fa. Mathot, Grooté Houtstraat 39 (verplegingsartikelen). Wfjk IV:le prijs fa. De Vries, Groote Houtstraat 160 (postzegelhandel); 2e prijs fa. v. d. Pigge. Grooté Houtstraat 81 (sigaren); 3e urijs fa. Drogtrop, Gierstraat 49 (groenten- handel): 4e prijs fa. Ascot, Groote Houtstraat 130 (modeartikelen); 5e prijs fa. Parrain Ro chet. Groote Houtstraat 88 (antiek): 6e prijs fa, Bakker, Groote Houtstraat 154 (visch). Wijk V; le prijs fa. van Balen. Schoter- weg 38 (textiel): 2e prijs fa. Dekker, Gen. Cronjéstraat 10 (groenlenhandel); 3e prijs fa. Alb. Heijn, Gen. Cronjéstraat 14, (levensmid delen): 4e prijs fa. Sirijland, Schoterweg 7, (boekhandel): 5e prijs fa. de Block. Schoter weg 44 (levensmiddelen): 6e prijs fa. Duin en Kraan. Paul Krugerstraat 34 (groenten). Wijk VI: le prijs fa Peters. Gen. Cronjé straat 62 (lingerie); 2e prijs t Japonnenhuis. Gen, Cronjéstraat 96; 3e prijs fa. Douwma, Gen. Cronjéstraat 42 (heerenmode); 4e prijs fa. Lunenburg. Gen. Cronjéstraat 122 (aard- aopelhandel); 5e prijs fa. Hoizhaus, Gen. Cronjéstraat 73 (textiel): 6e prijs fa, Carels, Gén. Cronjéstraat 79 (bakker). Wijk Vil: le prijs fa. Rune, Kleverlaan 56 (levensmiddelen); 2e prijs fa. van Hesleren. Julianapark 46 (bloemen); 3e prijs fa. Chris- tiaanse, Julianapark- 53-60 (woninginrich ting): 4e prijs fa. Terpstra. Julianapark 28 (bakker); 5e prijs fa. Alb. Heijn, Klever parkweg 21c (levensmiddelen): 6e prijs fa. Carels. Rijksstraatweg 36 (bakker). Wijk Vin: ie prijs fa. van Delft. Zijiweg 94 (banketbakker): 2e prijs fa. C. Wesseling. Brouwerskade S (banketbakker): 3e prijs fa. A. Jv Rutte, v. Kinsbergenplein 13 (levens middelen); 4e prijs fa. A. Rosenhart. Leid- schevaart 454 (sigaren): 5e prijs fa. Elhorst, Zijiweg 33 (banketbakker): fie prijs fa. J. Boo- gerd. Leidschevaart 372 (banketbakker). Wijk IX: le prijs fa. Ascot. Wagenweg 94 (modes); 2e prijs fa. Th. S. J. Hooy, Amster- damstraat 64 (wijnen); 3e prijs fa. G. Kennis, Wagenweg 7 (kunsthandel); 4e prijs fa. H. Smit. Wagenweg 100 (banketbakker): 5e prijs fa. Schavemaker.Byzaniiuinstraaï 20 (bak kér): 6e prijs fa. Goossens, Potgieterstraat (sigaren). Als het werk gedaan is..: Ook Dinsdagavond, begunstigd door het vriendelijke weer, heeft Haarlems feeste lijke centrum duizenden op de been ge zien. De stad leek zich in haar feestgewaad langzamerhand geheel thuis te voelen en zoo verging het blijkbaar ook de menigte. Nu men zoo ongeveer weet, wat er aan schouwspelen, bezienswaardigheden, ver makelijkheden en andere attracties, die legio zijn. te genieten valt. komt er een vastere lijn in veler programma: de een gaat hier, de ander daar naar toe en ver deelt op die wijze zijn aandeel in de vie ring. Behalve de fontein op het Plein, trok ook een zeer fraaie drijvende fontein op de Nieuwe Grfecht veel bekijks. Het leger der muzikanten-langs-de-straat was weer voltallig in actie en tot laat in den avond wandelden de voorbijgangers van de har monica in het draaiorgel en van de eene populaire deun in de andere. Op verschil lende punten in de stad. o.a. op het Ver- wuift. werd een dansje gemaakt, waarbij .vooral de jeugd een vroolijk beentje voor zette. De kermissen maakten duizenden duizelig en de verlokkende geuren van olie bollen, poffertjes en wafels deden het beter dan welk uithangbord ook. Haarlem weet zijn feest naar den eisch te vieren en het laat zich aanzien, dat niemand aan het einde van deze week zal kunnen zeggen, dat hij aan de feestelijk heden tekort is gekomen. Vreemd genoeg zal een ieder wel bevinden, dat zeven dagen feest voor zeven eeuwen zeker vol doende zijn. BRANDSTOFBONNEN LANGER GELDIG. De bonnen gemerkt met „eerste periode" tot en met zes .periode", voorkomende op de aan niet particuliere huisbrandver bruikers uitgereikte bonkaarten W. A. 606 en W. B. 606 blijven tot nadere aankondi ging geldig. BURGERLIJKE STAND BLOEMEN DA AL ONDERTROUWD: B. Bey en A. P. van Eck- hout, J. M. de Lee en A. w. Gollas. J. He- zeroans en W. F. Weyntjes, H. C. Rieck en H. A. Verbeek. J. H. Keesom en C. A. Zant- man, J. H. Varekamp en M. C. v. d. Woude. IR' Louis Saalborn commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck en de burgemeester van Derby- in Engeland, de heer Johnson, allen met hun dames. Verder waren er vele burge meesters uit omliggende gemeenten, als mede de burgemeester van Echternach in Luxemburg en de burgemeester van het door Haarlem geadopteerde Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx. Na afloop van de zeer geslaagde voor stelling heeft wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van het uitvoerend comité voor de feestviering, woorden van dank ge sproken tot allen, die aan de uitvoering hadden medegewerkt en aan Kenau Simonsz. Hasselaar (mej. De Zwart) een WOENSDAG 7 AUGUSTUS: 7 uur: Zwemwedstrijden in Stoop's Bad tusschen Haarlem en Derby. S uur: Massale openluchtuitvoering op het terrein aan de Paviljoenslaan voor mannen-, gemengde- en kinder koren. 9 uur: Opvoering van het openlucht spel „De Vrijheid Vlagt", 9 uur: Openluchtbioscoop op de Raaks DONDERDAG 8 AUGUSTUS: 2 uur: Marsch van padvinders(sters) door de stad, gevolgd door een rally op de Ged. Oude Gracht. 7 uur: Internationale at'nletiekwed- st rij den HaarlemDerby. 8 uur: Kampvuur op het terrein aan de Paviljoenslaan. 8 uur: Concerten op het Pretoria- plein, in de Godfried van Bouillon straat en op het De Ruyterplein. 9 uur: Opvoering „De Vrijheid Vlagt" 9 uur; Bioscoopvoorstelling op de Raaks. Kennelijk spruitend uit het naamlooze heir van de „straatmuzikanten" heeft de kleine zwarte man zijn geluk beproefd in Haarlem. Want een mensen in feeststem ming is royaler aan een mensch met zor gen en bovendien had z"n zoontje XFr slag %ran, een armetierig gezicht te zetten on met z'n bakkie te schudden, a!sof-ie-et- niet-kon-helpen. Geposteerd onder een tros gladiolen en in de nabijheid van een portiek stelden de twee familieleden zich strategisch op: Het laatste tooneel,: Kenau en Ripperda, die zijn degen overhandigt. de oude in postuur, een enkele koolzwarte lok over het bruine, intelligente voor hoofd, het joch barrevoets er naast. De eerste zucht kreunde uit het poitiek of liever uit de harmonica weldra gevolgd door een beginaccoord. Hevige feestelingen en opgewonden hos-klanten versperden de straat. IJl zongen de harmonica-sopraantjes een straatdeun tegen een andere straatdeun (van de hossers) in. Het gore handje van het joch omklemde een jampotdeksel, nadrukkelijk vroeg zijn stem „Foor de mesiek, dsseblief.en de vader van dit stukje Manchester broek zoog hartstoch telijk aan zijn deun. En toen kwam Het Groote Gevaar, zoo als het immer kom:, sluipend maar drei gend, stiekum maar onvermijdelijk. Het Groote Gevaar bestond uit een pet en een rij blinkende knoopen, twee attributen, geschikt om alle straatmuzikanten met een gemisten hartslag te begiftigen. „Vergunning?" Natuurlijk niet. „Wat, voor den drommelbarstte het los over de groezelige hand met het deksel tje en de kleine harmonica, die een .zucht loosde en het liet afweten. Maar hét 700- jarig bestaan en deszelfs gunstige in vloed op het humeur van een barschen gezagsdrager redde de situatie en daarmee het muzikale tweetal. Op belofte, dat ze een andere stad voor hun broodwinning zouden kiezen, gingen de portiekenaren vrijuit. Om kwart voor twaalf, geposteerd on der een tros gladiolen en in de nabijheid van portiek nummer twee stelden de twee.J.' F. Herhaling Taptoe De Harmonie ..Crescendo", die Zaterdag avond onder leidingvan haar directeur, den heer H. W. Hofmeester, een voortref felijk geslaagde taptoe heeft gehouden op de Groote Markt, zal deze taptoe Vrijdag avond om 9 uur herhalen, doch nu op het terrein voor het Provinciaal Gebouw (Pa viljoen) aan de Paviljoenslaan, De Nederlandsche Vakcentrale heeft thans haar werkzaamheden weer tot het geheele land uitgebreid. Tegen den 50-jari- gen Amsterdamschen aannemer A. K., die tij dens de bezetting ar beiders ronselde voor werk in Duitschland en Frankrijk, is 4 jaar. ge vangenisstraf geëlseht. Voor een juweliers- winkel te Hilversum stopte 's nachts een au*o. Er sprong een man uit. die de etalageruit insloeg, eenlge grepen in de etalage deed en met zijn auto in snelle vaart verdween. De waarde van hetgeen hij meenam, bedraagt eenlge duizen den guldens. Met ingang van 15 Augustus zullen de ta rieven voor telegram men naar buiien-F-uro- peesche bestemmingen in het algemeen worden verhoogd. De termijn van aan bieding van postcheques is verlengd van 14 tot 21 dagen na de.n op cheque en advies vermelden da- De politie heeft van den minister van Bin- nenlandsche Zaken op dracht gekregen, streng op te treden tegen het beschadigen van weg wijzers, richting-, waar schuwingsborden en de ..paddestoelen" langs de rijwielpaden. Wegens de viering van koninginnedag mag in bakkerijen in den nacht van 29 op 30 Augustus om 12 uur met den bakkersarbeid wor den begonnen.In brood- bakkerijen mag Donder dagavond 29 Augustus om 22 uur met de deeg- bereiding en het-gereed maken van ovens wor den begonnen, onder voorwaarde dat op Za terdag 31 Augustus niet wordt gewerkt. De Stichting van den Arbeid heelt den minister van Landbouw, Visscherij en voedsel voorziening verzocht, de invoering van de prijs- vei'hooging voor grut terswaren nog eenige weken uit te stellen, totdat het standpunt dat het georganiseerd be drijfsleven ten aanzien van de loon- en prijs politiek inneemt, bekend Is gemaakt. De „Tegelberg" is met 1600 repatrieeren- den uit ïndië naar Ne derland vertrokken. De „Ruys" is op 4 Augustus uit Port Said ver trokken Haarlem on Omgeving Ter gelegenheid van de feesten wordt Zater dag 10 Augustus een bal georganiseerd in de za len van het Gem. Con certgebouw.. De Concert zaal wordt versierd en bijzonder verlicht. De dansmuziek wordt ver zorgd door het orkest van Nick White met zang van Vera Thomp son. Ter afwisseling treedt de acrobate Mill Regina op: De Haarlemsche recherche heeft een ze ventien. jarigen jongen aangehouden, die goe deren, zooals porte feuilles. portemonnaies, aschbakken. ter waarde van f 500 heeft gestolen ten nadeele van zijn pa troon, die een export zaak heeft. Van der V., die aan gehouden is, verdacht van diefstal van drie motoren te Zandvoort, heeft bekend in samen werking met K. een mo tor in Haarlem te heb ben gestolen. K. is in arrest gesteld, evenals H., verdacht van heling. Een dertien jarige jongen stal uit, iaden van winkels in de Gen. Cronjéstraat te Haar lem bedragen van f35 en 170. Het geld heeft hij versnoept. De heer J. de Bruin, gemeente-secretaris van Zutfen. vroeger hoofd commies ter secretarie van Zandvoort, is be noemd lot gemeente-se cretaris van Enschedé. Bij Koninklijk Be sluit is tot commies bij het Departement van Oorlog benoemd mej. J. F. Limpers te Haarlem. Voor de hoofdakte, gedeelte B. slaagden te Haarlem de heeren J. v. Gestel te Heemstede en J. P. Houtgraaff te Sant poort. Jubilea zijn bij de N. Z. H. op de-volgende dagen: 25 jaar: G. J. Kops. monteur boven leiding op 15 Augustus en W. G. Zomerdijk, ambachtsman, 29 Augus tus,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4