Dood aan de ziekten Conflict bij de K.L.M. Poien spionneerden hun eigen land m De Haarlemsche bestrating Vorderingen der Bacteriologie Onlangs deed de uitvinder van het „Vlonder-geneesmiddel" streptomycin, prof. S. A. Waksman, in het Westinghouse Centennial Forum in Pittsburgh, Pennsyl- vanie, een gedurfde voorspelling. „De tijd is niet ver meer", zoo verklaarde hij op eén bijeenkomst van eminente geleerden, „dat geesels, zooals gewone verkoudheid, kinderverlamming, rheumatische koorts en tuberculose practisch onder controle gebracht zullen zijn". Tuberculose is nog de grootste doods oorzaak der menschheid tusschen de jaren 15 en 35, en iédere stap dichter bij het doel van volledige onderdrukking beteekent de redidng van duizenden levens. Tijdens een bijeenkomst van drie Amerikaansche Ver- eenigingen voor Tuberculose-bestrijdting in Buffalo, New-York, maakte Rene Jules Duclos, een Franschman van geboorte, ver bonden aan het Rockefeller Instituut, die in Amerika zijn opleiding tot bacterioloog heeft gehad, bekend, dat hij een methode ontdekt had om TB-bacterïën eenvoudig en vlug in proefbuisjes te kweeken. Zijn proces gebruikt een synthetisch zuiverend middel, vervaardigd voor cosmetische doeleinden, en is zoo eenvoudig, dat het gehuldigd is ais de grootste TB-ontdelcking sinds Koch in 1882 de "kiem had afge scheiden. Vóór Duclos' ontdekking was het kwee ken van TB-bacteriën langzaam en onbe- trouwbaar. Het proces wijzigde het orga nisme op zoodanige wijze, waardoor de proefnemingen dikwijls doelloos werden. Dit alles is veranderd door de Duelos- methode: proefnemingen, die anders twee - jaren duurden, kunnen nu voltooid wor den in een dag. Waar X-stralen nutteloos zijn^ kan het nieuwe proces de diagnose vaststellen van TB-gevallen in het begin stadium in een paar dagen in plaats van in twee maanden. Het belangrijkste echter is Duclos' vertrouwen, dat de ontdekking het TB-onderzoek aantrekkelijk zal maken voor jonge geleerden, die het totnutoe ge schuwd hebben, vanwege de geringe kan. sen om vorderingen te maken. De cultures van TB-bacteriën vormden slechts een begin van de gewichtige bijeen komst te Buffalo. Streptomycin, berichtte dr. H. C. Hinshaw van de May Fundatie, had in 65 proeven met menschelijke pa tiënten definitief de TB gestuit. De proe ven laten echter nog geen gebruik op groote schaal toe. aangezien streptomycin tot nu toe wel de ziekte stuit, doch nog niet absoluut de kiem doodt. De werke lijke breuk, welke streptomycin in het taaie TB-front vormt is de mogelijkheid om de geneesmiddelen klinisch te gebrui ken, en dr. Hinshaw hoopt, dat spoedig een nieuw en goedkooper geneesmiddel 'verschijnen zal. Het derde TB-rapport betrof een nieuwe en stoutmoedige methode in vergevorder de gevallen door middel van gedurfd chi rurgisch ingrijpen, Hoevel chirurgen tra ditioneel zeer voorzichtig zijn, vreezende' dat extensieve long-insnijdingen den ver zwakten patient een fatalen shock kun nen toebrengen, of de gezonde deelen van den long zouden kunnen infeeteeren, ge nas dr. R. H. Overboil uit Boston, Massa chusetts. door chirurgie meer dan de helft van 27 slachtoffers wier TB door geen een andere therapeutische behandeling gene zen kon worden. Door het uitsnijden van de aangetaste deelen, zelfs heele longen, redde hij het leven van de meeste, der ten doode opgeschreven, slachtoffers. Andere vorderingen in de door dr. Waksman voorspelde richting zijn tót stand gebracht door den stoot, dien de oorlog aan den vooruitgang der medicijnen heeft toegebracht. Naast penicillin, streptomycin atabrine (tegen malaria), en andere nieuwe geneesmiddelen, heeft de Commissie voor Medisch Onderzoek van het Amerikaan sche Bureau voor Wetenschappelijk Onder zoek en Ontwikkeling, nieuwe methoden ter behandeling van verschillende ziekten gevonden. De president van de commissie, A. N. Richards, berichtte onlangs, dat middelen waren gevonden om de twee hei-kenbare vormen van influenza vast te stellen, en dat nieuwe vaccines waren vervaardigd om het optreden van deze ziekte te doen verminderen. Een derge lijke mededeeling, verklaarde hij, kan ook gegeven worden betreffende typhus en cholera. Directeur en secretaris nemen ontslag Naar het Alg. Handelsblad meldt, hebben de directeur der K.L.M,. de heer Hans Martin en de algemeen secretaris, mr. L. H. Slotemaker, als zoodanig ontslag geno men. Als reden van deze ontslagneming werd slechts medegedeeld, dat een kwestie van- internen aard de aanleiding is ge weest. Het blad meent te weten, dat het con flict zijn reden vindt in den persoon van een der hooge K.L.M.-functionarissen, tegen wiens voortgezette aanwezigheid door een deel van den staf van de maat schappij ernstig bezwaar wordt gemaakt, maar die door de hoofddirectie wordt ge- - handhaafd. Ais gevolg daarvan zouden nu - de heeren Martin en Slotemaker, die het met die handhaving niet eens zijn, ontslag hebben genomen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 6 Augustus 1946 BEVALLEN: 3 Aug., M. de Boer—van Schijndel, d.; 4 Aug.. G. Meijer—van Vliet, z.\ c. F. Bousema—de Ridder, z.; M. J, Slie- ringsDerks, d.: C. T. JansenRemmers waal, z.; P. c. F. van der Werff— Kok, M. J. Moser— Wassenaar, d.; 5 Aug.. T. G. M. DixonSwarts, z.A. TinLelie, d.; G. Bastiaan—Kuiper, d.; H. J. Sabelis—Mustert, <1.: J. M. Rietman—Koot, d.: A. C. Dijkers de Jong. z_: C. W. Koeman—Visser, d.: H. J. M, Verhappen—Straathof. d.; W. H. Har- tendoip—var. Dam. z.; J. Hazevoet—Piooijer. d.;6 Aug.. T. Reiber—Doevendans, z.: A H. Jonk—de Hilster, z.; K. Maters—van der Hei de. d.; C. Beentjes—van den Haak. d.; J. Schoutende Graaff. d. OVERLEDEN: 3 Aug.. J J. M„ 2 j.. z. van J. F. Vos, Spaanschevaaiistraat: 4 Aug.. K. H. RondaFaber, 6G j.. HazepaterslaanL. J. Overmars, 49 j., Polgieterstraat; 5 Aug., F. A. A. W.. 24 d., z. van J. P. C. C. Pielage. Plein; G Beerthuizen, 47 j., Hazepaterslaan; E. Rijs—Milatz, 73 jGen. de la Reijstraat. GEHUWD: 6 Aug., A. Slagtveld en H. J. Telrnan; P. Sarlet en H. W. Steen; A. van Waart en A. E. van der Mark; W. F. de Jong en M. J. Bremer; G. M. A. Bosse en C A. Nieman; G, L. Groot en A. C. G. Feenstro. Onthullingen tijdens een proces in Warschau Voor een militair gerechtshof in War schau wordt op het oogenblik een spion- nageproces gevoerd, dat merkwaardige feiten aan het licht brengt over de poli tieke activiteit van geheime organisaties. De verdachten zijn zes leden van een ge heime nationalistische organisatie: het voormalige Poolsche ondergrondsche le ger dat in het kort N.S.Z. wordt genoemd en dat als de voornaamste drijfveer wordt gekenschetst van de politieke terreur in Polen. De zes verdachten staan terecht wegens het „bedrijven van spionriage ten gunste van een vreemde mogendheid". De vijf mannen en de eene vrouw, die nu terecht staan zijn in het laatst van het vorige jaar Polen binnengekomen, hoofd zakelijk van Regensburg, dat in de Ame rikaansche bezettingszone ligt. Enkelen „Wachten tot je verlost wordt" is liet devies voor de kleinen op deze foto. Zij raakten in «lo drukte op liet Zandvoortsche strand van hun ouders verdwaald en werden veilig in een speciaal voor dit doel ingerichte nabijgelegen politiepost, opgeborgen. Op warme dagen raken hónderden kinderen daar verzeild; soms ..zitten" er 60 tegelijk. Xa eenigen tyd worden zij door dikwijls ongeruste ouders afgehaald, de ervaring rijker, dat politiemannen licusch niet altijd boemannen zijn. Er wordt gedaan wat kan, maar Toen de vrede kwam was dë toe stand van vele wegen en straten in Haarlem slecht. De Duitschers hadden daar slechts gedeeltelijk schuld aan. Het is wel waar, dat zij op verschillen de plaatsen met hun zwaar, gerij het plaveisel leelijk toegetakeld hebben, maar ook het nagelaten onderhoud speelt een rol. Door de oorlogsomstan digheden bleef in veel gevallen het ge bruikelijke onderhoud achterwege. De materalen werden schaarsch. een deel van het personeel was of naar Duitsoh- land weggevoerd of ondergedoken. Na de bevrijding is door Openbare Werken veel gedaan om te bereiken, dat de toestand van de bestrating in Haarlem weer dragelijk werd. In het bijzonder werd daarbij aandacht gege ven aan de hoofdwegen, want die be lmoren allereerst aan redelijke eischen te voldoen, Nu wij aan de verbeteringen al weeï ge wend zijn, komen er klachten. Hier en daar, ja waar al niet? kon het beter zijn. Veel beter zelfs. Openbare Wer ken weet dat ook wel. Ons werd verze kerd. dat Haarlem al het materiaal koopt, dat haar wordt toegewezen. Hier speelt de bezuiniging dus geen rol. Er is zelfs herhaaldelijk op meer aan gedrongen, maar zonder het gewensch- te resultaat. Onze materialen-positie is, ook wat, de verbetering van het wegdek betreft, nog verre van gunstig. Gaarne zou men de bestrating van 10, misschien wel van 20 of meer straten, geheel vernieuwen, maar dat is onmo gelijk, omdat de gemeente daarvoor geen steenen krijgt. De getroffen ge bieden hebben immers voorrang. Daarom is het te Haarlem voorloo- plg alleen mogelijk zorg te besteden aan het onderhoud der straten en we gen. Alles wat in dit opzicht gedaan kan worden, vindt plaats. Met het her stel der asphaltwegen is het precies zoo gesteld. Gelukkig heeft men nu ook de Gierstraat die er heel slecht bij lag, kunnen opknappen. Wie meer van Openbare Werken verwacht zal dus voorloopig nog wat geduld moeten hebben! Weerbericht KOEL WEER Geldig tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt, eenige buitjes, koel, meest ma tige Zuid-Westelijke wind. van hen hebben de grens verschillende keeren gepasseerd. Een der verdachten, Bogdan Banaszewski, bracht een bedrag van ongeveer 50.000 gulden mee voor de organisatie N.S.Z. Hij zou dit geld gekre gen hebben van twee Polen in Regensburg die behoord moeten hebben tot de Böhun Brigad.e, die in Februari 1945 een wapen stilstand met de Duitschers sloot en mei de Duitsche weermacht tegen Rusland gevochten heeft. Deze brigade werd te ruggetrokken naar Tsjecho-Slowakije en later door de geallieerden naar Regens burg geëvacueerd. Deze stad werd het voornaamste centrum van tegen de rust in Polen gerichte actie. De verdachten bekenden voor het mi litaire gerechtshof, dat zij instructies ont vangen hadden om gegevens te verzame len over de Russische legers in Polen en om een speciale verbindingslijn tot stand te brengen, die over Tsjecho-Slowakije naar Regensburg liep. De verdachte Hen- ryk Zuk, bleek vroeger hoofd te zijn ge weest van den inlichtingendienst van: het Poolsche Binnenlandsche Leger. Hij is nu gearresteerd omdat hij er van wordt ver dacht lid te zijn van de geheime W.I.N. een organisatie van leden van dit bin nenlandsche leger, die weigeren hun iden titeit bekend te maken. Hij zei, naar de Manchester Guardian mededeelt, een on derhoud te hebben gehad met generaal Anders en instructies ontvangen te heb ben van een kolonel, die verbindingen on derhield met den staf van de2en generaal Anders. De vrquwelijke verdachte, Emily Ma- lesa, die het centrale communicatiebu reau van de W.I.N. in Polen leidde, ver telde dat zij verieden jaar regelmatige connecties had onderhouden met het ..zes de departement van den generalen staf van het Poolsche militaire hoofdkwartier in Londen". Verder werd in den loop van het pro ces. dat verscheidene dagen zal duren, onthuld, dat de Poolsche groep in Re gensburg 40.000 mark ontvangen had van generaal Anders' hoofdkwartier De oudjes werden niet vergeten Het Comité Autotocht voor Ouden van Dagen te Haarlem heeft weer de van ouds bekende activiteit aan den dag gelegd door de ouden van dagen uit verschillende in richtingen Maandag een gezelligen middag te bieden in Hotel De Leeuwerik. Zooals de voorzitter van het comité, de heer B W. Lasschuit. in zijn openingswoord op merkte, is het in de bezetting niet moge lijk geweest iets bijzonders te orcanisee- ren. Al was het nu nóg niet mogelijk een autotocht op touw te zetten, toch meende het bestuur de oudjes niet te mogen ver geten en heeft juist een dag in deze feest- woek gekobzen om hen een prettigen mid dag te bezorgen. De goochelaar en buikspreker, prof. An-, tonini vertoonde verbazingwekkende kunst stukjes. Ook de stoffelijke genoegens ble ven niet achterwege en het politie-muzlek- corps zorgde voor muzikale omlijsting van het geheel. Nieuws uit het buitenland De Bril.sche bestuurscommissie lieeft he den medegedeeld, dat de stadsbewoners in de Britsche zone van Duitschland van 19 Aug, a.s, af dagelijks een verhooging van het voedselrantsoen bestaande uit brood, vet en vleesch zullen krijgen Het rantsoen wordt hiermede gebracht op 1337 calorieën per dag. De inwoners van het plaatsje Elvas op de Spaansche-Portugeesehe grens hebben enkele dagen geleden een enorme explosie op Spaansch gebied, welke vergezeld ging van een verblindenden lichtflits, waargeno men; in verband hiermede zijn opnieuw ge ruchten ontstaan over mogelijke proefnemin gen met atoomsplitsing in Spanje. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. 19.00. 20,00, 22.00 Nieuws. NCRV 19.15 C.N.V. V. 19,30 Engelsche les. 20.05 Weerpraatje. 20.08 700 jaar Haarlem (concert). 20.40 Patriotten en NSB'ers. 21.00 Kamermuziek. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Clavecimbel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. VARA 19.00 accor- deonconcert. iy.15 De PTT aan het woord. 19.30 VPRO Ds. W. E. P. Germs. 20.05 Socia lisme In Canada. 20.15 Residentie-orkest. 21.00 ..Rebecca" (hoorspel). 21.45 Melropole-orkesi. 22.15 Nederlandsch programma. 22.45 Socia lisme en moraal. 23.15 Gr. muziek. 22. Spoedig was het gat, dat de Sirdar in den keldermuur had gegraven, groot genoeg om zijn magere gestalte door te laten. „Ik ga even op verkenning uit" zei de Sirdar voorzichtig. „Als de kust veilig is, kunnen de Effendi's n\ij vol gen." Maar de kust was niet veilig. Nauvjelijks stond de Sirdar buiten, öj twee wachters, die de ronde deden richtten hun voorwereldlijke geweren op hem, „Wflt beteekent dit dolle gra ven?" vroeg één hunner. „Zijt ge een- getrouw volgeling van den profeet?" vroeg de Sirdar plechtig. „Zeker zijn wij dat", antwoordde de wachter„Maar xoat beteekent dat graven?" „Hier wordt een graf gegraven voor de vijanden van den profeet", zei de Sirdar en stak. be zwerend zijn arm in de lucht. „De edel- gestrenge grootvizier heeft daartoe op dracht gegeven." „De grootvizier!" bromden de wachters, „dan moet dat graf wel heel goed zijn, én als het voor de vijanden van den profeet is, is het nog beter en als het met voor ons is, is het best."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5