Amerikanen rooven prijsschip van een Engelschman De patiënt gaat goed vooruit Torpedoboot jager Perry dekte de actie Een merkwaardig incident heeft zich eenige dagen geleden afgespeeld op den Atlantischen Oceaan, eenige hon derder. mijlen ten Westen van Kaap Lizard. Een door de bemanning ver laten Amerikaansch vrachtschip, dat met een rijke lading op weg was naar een Engelsche haven en dat was opge pikt door een Engelsche vrachtboot, werd niet meer en niet minder dan geroofd door een andere Amerikaan- sche vrachtboot, die op haar beurt een prijsbemanning aan boord zette en de verbinding tusschen het verlaten schip en den Engelschman verbrak. De Engelsche vlag werd neerge haald en vervangen door de Stars and Stripes Het Engelsche 6chip, de Elizabete trof den Amerikaan, de American Farmer jl. Woensdag aan. Drie dagen te voren was dit schip in botsing geweest n\et een zus terschip de William J. Riddle en was daarop door de bemanning verlaten.. Na handig manoeuvreeren slaagde kap Mil lers van de Elizabete er in, een lijn aan boord van de American Farmer te krijgen. De Elizabete was al met het sleepen be gonnen, toen de American Ranger ten tooneele verscheen. Deze werd gevolgd door den Amerikaanschen torpedobootja- ger Perry, welke deel uitmaakte van het Amerikaansche eskader, dat voor vlagver toon een bezoek aan ons land heeft ge bracht en die behoorde tot de flottille, die in Amsterdam is geweest. Achter de Perry volgde de sleepboot Salvonia van de Overseas Towage and Salvage Com pany te Londen. Het eerste bericht van den „zeeslag die hier tusschen twee bevriende naties geleverd zou worden, kwam van de Ame rican Ranger en werd Zaterdagavond uit gezonden door Valentia-radio. Het luidde: „Britsch stoomschip Elizabete heeft de American Farmer vlak voor mij opgepikt en'staat er op, haar naar Cardiff te bren- Zestier. uur nadat de Elizabete de American Farmer op sleeptouw had, zag men aan boord van den Brit. dat de American Ranger booten uitzette. „ZE IS VAN MIJ". Kapitein Millers seinde onmiddellijk „Afblijven. Ze is van mij". De booten van den Amerikaan voeren echter door en gingen langszij van het beschadigde schip. Een prijsbemanning werd aan boord gezet. En eenige oogenblikken later zag men aan boord van de Elizabete, dat op de American Farmer de Union Jack omlaag ging en vervangen werd door de Stars and Stripes. En daarna werd de sleeptros van de Elizabete los gemaakt. De Ame rikaansche runners maakten stoom en volgens de laatste berichten stoomde de American Farmer met een t-mijls vaart op naar hei Kanaal van Bristol. Zondagavond laat deelde de directeur van do Hudson Steamship Company, de reederij van de Elizabete mede dat de bemanning van zijn 6chip bevolen werd van boord te gaan. ..Zij drukten ons er uit. Het was onze prijs en naar ik meen is het dit nog. En ik kan nauwelijks ge- looven. dat onze mannen zich zonder een kloppartij van boord lieten zetten. Het was een hard-handige actie". Hij had zijn advocaten al geraadpleegd en wanneer de Elizabete te Barry in he* dok ligt. zullen kapitein en bemanning gehoord worden. De directeur-generaal van de U. S Lines Company, de eigenares van de Ame rican Farmer en de American Ranger Afhalen distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt Donderdag 8 Augustus letters G tot en met Hi en Vrijdag 8 Augustus letters Hj tot en met J. Scboenenbonnen. Schoenenbonnen worden uitgereikt aan inwoners van Santpoort Sn het Badhuis aan de Wüstelaan op Donderdag 8 Aug.. letters A tot en met Z. aan inwoners van Velsen-Noord in het Ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek op Vrijdag 9 Augustus eveneens letters A tot en met Z NOORDERST.UTS BEWIJST GOEDE DIENSTEN. Van welk een groot belang het inge- bruiknemen van de Noordersluis voor de scheepvaart op Amsterdam is, bleek gis teren en vanmorgen, toen twee groote schepen tegelijk geschut werden. Gisteren waren er twee Amerikaansche schepen tegelijk in de sluis, namelijk de ..William L. C. Lean" en de ..Marie M. Meloney" beide met een diepgang van 8.50 M. Hedenmorgen ontmoetten de repatriee- ringsschepen ..Klipfontein" en „Boisse- vain" elkaar na hun reis uit Oost en West in de Noordersluis. Deze tweevoudige schutting beteekende voor de „Boissevain" een aanmerkelijke tijdwinst. De 600 pas sagiers uit de West konden hierdoor te Amsterdam vier uur eerder worden ont scheept. dan eerst was vastgesteld. Agenda voor Velsen. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. Thalia Theater: Café Bal des Papillons, 7 en 9 uut. 2 uur: Alleen op de Wereld ftooneel). Bioscoop De Pont: De Roode Aarde,. heeft erkend, dat de Elizabete al een be manning aan boord had toen de Ranger ter plaatse verscheen. Kap. Johnson van de American Ranger verklaarde, dat de destroyer Perry „was standing by". We zeiden den commandant, dat we. zoo noodig, zijn hulp zouden in roepen. De American Farmer, die verleden jaar werd afgebouwd, had een waarde van 625.000 pd.st., haar lading, 8000 ton tarwe, gecondenseerde melk, gedroogde eieren en machinerieën alles bestemd vdor Enge land, vertegenwoordigde een waarde van 500.000 pd.st. Er zal om dezen millioenen-prijs wel een robbertje gevochten worden. SCHEEPSBEWEGINGEN. Alkaid, van Pernambuco te Bahia; Antonia, van Shanghai te Singapore; Crescende. van Haifa naar Alexandrië; Corsica, van Rotter dam te Londen; Edam, te Havanna (van New Orleans naar Rotterdam); Erna. van Bona naar Sele; Frans Hals, van Londen te Cu rasao; Frederik, van Rotterdam te Londen; Gaasterland, van Rotterdam te Leith; Has- kerland, van Leixoes te Setubal; Henriëtte, van Kolding naar Otterbaoken; Indrapoera (uitreis), te Batavia; June, van Hobro via Kopenhagen naar Finland; Klipfontein, te Amsterdam: Kota Agoeng, (thuisreis), te Suez verwacht; Kola Baroe (uitreis), van Suez; Leerdam, van Philadelphia te Baltimore; Leuvenhaven, van Antwerpen naar. Ronne; Macuba, van Singapore naar Abadan; Mr. Linthorst Homan, van Antweroen te Oporto; Mijdrecht, van Houston te Hamburg ver wacht; Oise. van Rotterdam te Parijs; Prins Maurits. van Chicago naar Antwerpen en Rotterdam, bevond zich op 400 mijl v. Land's End; Prins Willem van Oranje, van Chicago naar Rotterdam; Tosari. van Sydney naar Vancouver (na herstelde machineschade) Van Ostade, van Rotterdam naar West-Indië. passeerde Horta; Zuiderburgh, van Tunis te Rotterdam verwacht; Crescendo, van Genua te Haifa; Elisabeth, van Grangemouth naar Raanders. te Kiel met gebroken schroefas: Erinna. van Calcutta te Abadan; Govert Flinck, van Rotterdam naar Durban, Tene- riffe gepass.; Henriette (262), van Harlingen naar Bonese; Hondsrug, van Eastham naar Cardiff; Hermes, van Balik Papan te Singa pore; Ida, van Rotterdam te Kopenhagen; Kota Baroe. (uitreis) van Port Said; Lim burg, van Calcutta naar de Pacific-kust. te Colombo; Margeca, van Rotterdam naar Casablanca, Ouessant gepass.; Mr. Harm Smeenge, van Delfzijl te Goole; Ondina. van Bahrein naar Singapore; Paula, van Singa pore naar Batavia; Taurus, van Leith te Grenaa; Tibia, van Bahrein te Sydney; Van der Helst, van Rotterdam naar China, te Ant werpen. SCHEEPSBERICHTEN Rotterdam aangekomen: Gerberdina Jo hanna, stukgoed; Ton S. zout; Heat 4. keien; Magrletha, stukgoed; Boreil:. gerst; Jaba, gerst; Empire Fashion, gerst; Red. Gauntlet, stukgoed; Edward P. Ripley, kolen. Vertrokken: Evertser.. ballast; Vliestroom, ballast; Sheringham, stukgoed: Kuwe. Ned-, ballast; Gerberdina Johanna, ballast; Sambre, stukgoed. Aanvoer van versche haring. Dinsdag was aan den afslag de stoom trawler Irene IJM 89 met 600 kisten ver sche haring. Scheepvaart. 6 Aug. aangekomen: Vliestroom van Rot terdam, William L. C. Lean van Baltimore. (35 dM.), Marie M. Meloney van Baltimore (85 dM.). 6 Aug. vertrokken: Drake naar Londen, Union naar Hamburg, Eemstroom naar Bristol, Berkelstroom naar Hull, Geffion naar Rotterdam. Marktbericht van Dinsdag De trawlers besomden f75.313. Verdere be sommingen: Zweeösche kotter: GG 240 f 7657. Kustvisschers: KW 190 f182. KW 122 f122, KW 148 £69. KW 1G0 f 337. KW 77 f 3037, WK 116 f 144. HD 119 f 306. HD 18 f 3486, HD 184 f129, HD 57 f 584, HD 210 f43, HD 15 f362. IJM 250 f89, IJM 214 f427. IJM 310 f82, IJM 343 f 813, IJM 239 f 101, IJM 237 f 80. IJM 207 235, IJM 319 f 917, IJM 202 f 118. BR 41 f 36, UK 143 f213, UK 174 f171. UK 113 f210, UK 16 f160. NIEUWE LIJSTEN Op onze kantoren te Haarlem en IJmuiden ligt voor belangstellenden de lijst G G (ge- interneerden, buiten de geallieerde gebieden van Java) ter inzage. VELSEN Uitbreiding der .kleine industrie Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: de Fa. Mulder en Rijke, Industrïestraat 24 te IJmuiden, om vergunning voor het uitbreiden der scheepstimmermanswerk plaats door het bijplaatsen van een boor- bank, een draaibank, een kettingfrais, een ketel voor stoof (1 atm.), een boortol en een cirkelzaag, alsmede 5 electro-motoren resp. van 1, 7%, 2, 0.2 en 1/4 P.K., in het perceel Industriestraat 24 te IJmuiden; de N.V. Vischrookerij „Piet Goedhart", Industriestraat 3941 te IJmuiden. om vergunning voor het uitbreiden van de vischrookerij door het bijplaatsen van 13 rookhangen 6 pekelbakken. 1 snijtafel en 1 zoutbak, in de perceelen Industriestraat 3941 te IJmuiden; C. J. Snooij te Santpoort, om vergun ning voor het uitbreiden en wijzigen van de drukkerij door het bijplaatsen van een automaat, een snijmachine, een slijpappa- raat, 2 perforeermachines, alsmede 2 electromotoren, resp. van 1 en 1'4 P.K. en het verplaatsen van een degelpers, een zetmachine en een electro-motor van 1 P.K.. in het perceel Kanaalstraat 39 te IJmuiden; B. van Geldorp, Bik- en Arnoldkade 32 te IJmuidén, om vergunning voor het uit breiden van de inrichting voor machinale houtbewerking door het bijplaatsen van een amarilslijpsteen, een cirkelzaag. 2 houtdraaibanken, alsmede 10 electro-mo toren resp. van 1, 3, 3 2. 1, 3/4. 1/3, 1/3. y2 en 1/3 P.K., in het perceel Conradstraat 1 B te IJmuiden; C. J. Eggeraat, Kennemerlaan 50 te IJmuiden, om vergunning voor het op richten van een inrichting voor het be werken van vleeschwaren. waarin ge plaatst zullen worden een koelcel. 2 ge haktmolens, een kookketel met gas. een rookkast. alsmede 3 electro-motoren resp van 1. 1 en 2 P.K., Kennemerlaan 50 te IJmuiden. Op Zaterdag, 17 Augustus 1946. des voormiddags te elf uur, zal ten gemeen tehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Vele kleine wonden zijn al geheeld IJmuiden kwam uit den strijd als een dier. dat bij een jacht zwaar, maar niet doodeiijk gewond was. IJmuiden bloedde uit vele wonden, zware en lichte; de toe stand van den patient is thans zoo. dat vele kleine wonden al geheeld zijn en wat de zware wonden betreft, de groote bressen, die op vele plaatse*1 in de bebouwing zijn geslagen, hiervoor het wachten op de specialisten, die het plan ontwerpen voor den wederopbouw, welk plan zoo goed als gereed is. Ja. met de kleine wonden gaat het inder daad voorspoedig. Óm van de beeldspraak af te stappen en tot de werkelijkheid over te gaan, kon in de eerste plaats worden geconstateerd, dat het gemeentebestuur doet wat het kan. om de gemeente weer „toonbaar" te maken. Daar zijn in de eerste plaats de opgebro ken straten in IJmuiden. Ze zijn nog niet alle bestraat, maar dat zal zoo lang niet meer duren Waar er nog gapingen in zijn. kan men de voorbereidende maatregelen vinden, die er op wijzen, dat ook hier spoedig begonnen zal worden. Er wordt niet alleen hersteld, er wordt ook verfraaid en dat is het werk van den plantsoenendienst, die wonderen doet. On ze plantsoenen zien er smaakvol en goed onderhouden uit. Hoe mooi is het ovaal op het Velserduinplein; in het midden een veld van begonia's; daaromheen iets in blauw en in grijs, het geheel omringd door een frisch-groen gazon. Maar ook elders zijn tal van mooie bloemperken. Zelfs de groote vazen op de stoep van huize Velser- beek zijn, nu de marechaussee het huis verlaten heeft, gevuld met een schat van bloemen, alsof er hooge gasten verwacht worden. Mooi is ook de Parkweg met zijn rijken tooi van bloeiende heesters. Maar bij ons compliment hiervoor moet ons een opmer king van het hart: de beplanting is hier zoo dicht, dat, wanneer men te voet of per rijwiel den weg door een van de doorgan gen wil oversteken, het uitzicht op den weg zeer belemmerd wordt, zoodat pas- seerende auto's haast niet te zien zijn. Hier was een lagere beplanting beter op haar plaats, een beplanting zooals we die kennen van van-ouds de Breestraat in Beverwijk. De groene zoom langs den spoorweg tus schen den Zeeweg en den overgang naar de VerLoren van Themaatlaan. eens een publieke stortplaats van huisvuil, aanslui tend op het plantsoen van het Tiberius- plein, moet den treinreizigers wel een gun- sfigen indruk geven van onzen gemeente lijken zin voor netheid. De cadavers van de spoorwegrijtuigen op het emplacement van het station Velsen IJmuiden-Oost, die een barrière vormden voor het uitzicht op het ..cultureele centrum" der gemeente, met Rijks Hoogere Burgerschool, Nijver heidsschool, politiebureau. Velserbad en M.U.L O.-school, zijn verdwenen. En thans kan de treinreiziger zich vermeien in den vrijen aanblik op het plein, waar nu eens niet. als bijna overal in de gemeente, is gewoekerd met de ruimte, op het plein met het véle groen en de vele bloemen. Het park Velserbeek prijkt in zijn ouden luister en nu, in den vacantietijd. wordt het vrij druk bezocht. Men geniet weer van het dartele spel der herten, men heeft weer een stukje brood te missen om de zwanen en de eenden te voeren, kortom, het begint weer te gelijken op het Velser beek van vóór den oorlog. Alleen de volières zijn nog steeds leeg en naar wij vernamen zullen, althans deze. geen bewoners meer huisvesten. Er bestaan plannen, om mettertijd nieuwe volières te bouwen, die natuurlijk mooier zullen wor den. We missen hier nog de theeschenkerij. waar, zoo'n heerlijk zitje was in de scha duw van de eeuwenoude woudreuzen. Zou die niet meer terugkomen? Zoo stevent onze woonstede met forsche schreden den weg op naar haar herstel. We zijn nu gekomen op den drempel van den nieuwen tijd, naar de wedergeboorte van IJmuiden. dat den zwaren slag moedig heeft gepareerd en zich voorbereidt voor een nieuwen strijd, die vol van beloften is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: M. Conijn-Valkó, z., Zeeweg 217, IJmuiden-Oost; I. van Schaik-de Vries, d., Tollenslaan 20, Driehuis; M. E. van den Belt-Klans, z., L. Muilerlaan 9, Santpoort; A. van der Kolk-Zwanenburg, d., Velserduinweg 199a IJmuiden-Oost; V. Hopman-Wortel, d., Evertsenstraat 37, IJmuiden-Oost; K. K. Padmos-Hoogstad, z., Oosterduinweg 44, IJmuiden-Oost-; J. Menger-Post, z.. Eikenstraat 2, IJmuiden- Oost; A Jonkman-Kuurstra, d., Rijksweg 342, Santpoort; J. Th. Wigehert-Rijs, z.. Tulpenstraat 20, Santpoort; G. Schaaper- Verduin z„ Diehuizerkerkweg 97, Drie huis; A. Kossen-Donker, d., Velserbroek- straat 6, Santpoort; M. A. van der Burg- Witte, z., Groeneweg 8, IJmuiden-Oost; E M. van den Boogaard-Faase, z., Feith- laan 14, Driehuis; M. C. Lindhout-Bruin, d., Gerard Doustraat 54, IJmuiden-Oost; A. M. Kuiper-Hellmann, z., Lijsterlaan 18, IJmuiden-Oost; J. K. van der Heijden- Ackermans, z. Planciusstraat 32, IJmui den-Oost; M. E. Lichtendahl-Zwanenburg, d., J. P. Coenstraat 31, IJmuiden; M. J, A. A. Hunfeld-Mostart, z., Verloren van. Themaatlaan 1, Velsen; M. van der Vaart- Haringsma, d„ Hagelingerweg 196, Sant poort. Overleden: Geen. BEVERWIJK AUTOBOTSING OP DEN VELSERWEG. Dinsdagmiddag is op den hoek van den Velserweg en de Vondellaan een vracht auto, welke uit de Vondellaan kwam aan gereden door een vrachtauto van de Kon. Marine, welke op den Velserweg in de richting Beverwijk reed. De marine-auto raakte den anderen wagen met zooveel kracht, dat deze kantelde en dwars over het rijwielpad kwam te liggen. Niemand werd gewond. De marine-auto kreeg lichte schade. De vrachtauto is later met een kraanwagen weggehaald. Boeren en Politie slaags in Italië In de stad Caccamo bij Palermo is een formeele veldslag geleverd tusschen boe ren en politie aldus meldt volgens U. P., het nieuwsagentschap Ansa. Het gevecht ontstond, toen inspecteurs van de regee ring een poging deden graan in beslag te nemen, dat de boeren weigerden af te staan. Men verdacht er de boeren van, dat zij het graan op de zwarte markt wil den brengen. De politie kwam er met lichte tanks en gevechtswagens aan te pas. Zes personen werden gedood, onge veer honderd gewond. De bevolking van het stadje, dat ongeveer achtduizend zie len telt, houdt dertig politie-agenten als gijzelaars vast. Engelsche kinderen in Heemstede. Van 2 tot 16 Augustus logeeren bij Heem- steedsche families 75 jongens en meisjes uit Engeland, die in samenwerking met de „World Friendship Association" hun va- cantie doorbrengen. De leeftijden variee- ren tusschen veertien en achttien jaar. De bedoeling is, dat zij 't familieleven in ons land leeren kennen en zij maken daarom vele tochtjes met hun gastvrouwen en gastheeren. Ook trekken zij er af en toe gemeenschappelijk op uit. Maandag brach ten de meisjes en jongens een bezoek aan Marken en Volendam en voor vandaag stond een tocht naar Amsterdam op het programma. Per extra-trein vertrokken zij r.aar Amsterdam. Na een rondvaart door de grachten werd een wandeling door het Vondelpark gemaakt. Vanmiddag zul len zij een oud huis op een der grachten bezichtigen. Volgende week Dinsdag staat een tocht naar Haarlem op het programma Een bezoek wordt gebracht aan de Groote Kerk, waarna de meisjes en jongens in hotel ..De Leeuwerik" samenkomen voor het bijwonen van een filmvoorstelling, waarbij de heer Jan P. Strijbos een toe lichting zal geven. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de fabriek van Union. Woensdagavond 14 Augustus wordt in het restaurant in het wandelbosch Groenen- daal een slotbijeenkomst gehouden. Verder brengen de kinderen een bezoek aan de woning van mevr. De Raaf. Bronsteeweg, waar zij antieke meubelen, urnen enz. in oogenschouw nemen. Moord uit jaloezie. Op de Nassaukade bij de De Clercq- straat te Amsterdam is gisteren een 28- jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De dader sprong op zijn fiets en reed snel weg. De politie vond in de handtasch van het slachtoffer eenige brieven, waaruit de identiteit van den dader gemakkelijk was vast te stellen. De man werd dan ook reeds eenige uren later in Naarden aan gehouden. Hij lag daar aan den kant van den weg en had zich met een mes in den borst gestoken De wond bleek niet le vensgevaarlijk te zijn. De man. een zeer bekende Amsterdam- sche straatmuzikant, die overigens een onbesproken verleden heeft en bij de po litie goed aangeschreven 6taat, heeft een bekentenis afgelegd. Hieruit bleek. dat. de vrouw, die eenigen tijd met hem had sa mengewoond. onlangs een verhouding met een ander had aangeknoopt en hem daar om had verlaten. Toen hij haar gisteren op de Nassaukade zag loopen. heeft hij haar staande gehouden en getracht haar te overreden, bij hem terug te komen. Toen zij weigerde, heeft hij in groote op winding de vrouw met een mes gestoken waardoor zij enkele oogenblikken later overleed. De man zal, zoodra zijn toestand dit toelaat, naar Amsterdam worden overge bracht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6