Eem boot, „die uit de lucht viel" Joyce Pike from Glasgow In het land van zoete droomen Duizenden dankten hun leven aan een geslaagd experiment S.O.S. Hoe vaak zullen deze korte let ters in morse-seinen door den aether ge flitst zijn, gedurende den afgeloopen we reldoorlog? Hoe vaak hebben menschen tevergeefs gestreden met het water, met een lek, met honger Maar dat ééne, laatste S.O.S. van dien 'Amerikaanschen bommenwerper, 65 kilo meter uit de Brïtscbe kust, dat door tien mannen werd uitgezonden en dat maar niet beantwoord werd, dit korte noodsein zal blijven in de herinnering van vele vliegers en schepelingen, omdat het ge volgd werd door een experiment, later uitgegroeid tot massaal redmiddel, waar aan ontelbare jonge menschen hun leven te danken hebben. Een Vliegend Fort werd op de terugreis naar zijn Engelsche basis aangeschoten en stortte in zee. De tien leden van de be manning hadden zich kunnen redden en dreven nu, verloren in de oneindigheid van lucht en water in rubberbootjes rond. Noodseinen bleven onverhoord. Een stip aan de horizon werd na uren martelende onzekerheid weldra een vliegtuig en de verongelukte mitrailleurschutter was de eerste die iets bijzonders aan de reddende machine zag. Onder den romp hing een vreemd geval, dat veel leek op een boot. En het w&s een boot. SCHIJNBOMBARDEMENT. In duikvlucht kwam de R.A.F.-machine op de schipbbreukelingen af, maar de bom of het ratelen van een mitrailleur bleef achterwege- Wel viel er iets en dat iets was een flink vaartuig. Zoodra de last losgelaten werd ontplooiden zich drie groote parachutes en rustig daalde het scheepje op het water. Automatisch schoot er een anker over boord en met den kop in de golven dob berde de boot stil op de deining van de- Noordzee, weldra als bestormd door een vijandelijke „kanovloot": de tien kop pen van de neergeschoten Boeing peddel den wat zij konden om aan boord te komen. VAN ALLE GEMAKKEN VOORZIEN. Dit was de eerste keer, dat er reddings booten uit de lucht vielen en de proef is nog duizenden malen herhaald, soms kon den er 100 man per dag met dit feillooze middel aan een wissen dood ontrukt worden. „Er was 'van alles aan boord", vertelde de Amerikaan, die het eerst in het bootje stapte, „op een vaasje bloemen na". Twee buitenboord motoren zorgden voor de voortbeweging, zeilen, een mast en' complete tuigage zouden, wind en weder dienende, een handje kunnen helpen. Maar ook aan den inwendigen mensch was gedacht: sigaretten, tabak, lucifers, voedsel, vischtuig, messen, kortom een heele kampeer-huishouding in den meest uitgebreiden zin werd in het scheepje aangetroffen. Toen de R.A.F. bommenwerper had ge zien, dat het tiental veilig aan boord was geklommen, aanvaardde hij den terug- Onveilig verkeer Dringend beroep op weggebruikers In het begin van dit jaar leek het weg verkeer in ons land relatief minder on veilig te zijn geworden. Per maand wer den gemiddeld 62 dooden en 364 ernstig gewonden geteld tegenover 103 dooden en 386 zwaar gewonden in 1945, afgezien van de zeer vele lichtere gewonden en de groo te materieele schade. Het aantal en de hevigheid van de ongelukken op den weg zijn tijdens de laatste maanden zeer te leurstellend. Het peil van het vorige jaar nl.' ongeveer 500 dooden en zwaar gewon den per maand, dat is 17 per dag is weer bereikt, zij het dat het aantal fatale on gevallen iets kleiner, het aantal ernstig gewonden evenveel grooter is dan vorig jaar. Deze cijfers zijn verbijsterend en tra gisch. Onzegbaar veel leed en rouw hou den zij in. Zij zijn zelfs aanmerkelijk hoo- ger dan voor den oorlog. Zij vormen een aanklacht tegen allen, die de noodzake lijke veilig verkeerspropaganda bagatellï- seeren, het meest echter tegen de ver keersdeelnemers zelf, die veelal tegen be ter weten in de eenvoudige verkeersbe- palingen dagelijks veelvuldig zich blijk baar van geen doodsgevaar bewust, met voeten treden. Het kan ook anders! Het overgroote Öeel der verkeersongevallen is vermijd baar! Derhalve moet met goeden en vrijen wil en met Hollandsche nuchterheid deze droevige periodiciteit kunnen worden doorbroken. Van alle verkeersdeelnemers wordt daarom gevraagd: meer zin voor werkelijkheid, geduld en verdraagzaam heid en een nauwgezet en plichtsgetrouw opvolgen van de verkeersbepalingen. Voorts minder haast en lichtzinnigheid, minder slordigheid, eigengereidheid en egoïsme. Het is dikwijls mogelijk rekening te houden met vergissingen van anderen, waardoor misverstand en calamiteiten beperkt kunnen worden. I-Iet betrachten van voorzichtigheid en wellevendheid in het verkeer wordt voorts ook met klem In de Engelsche wegcode verzocht. Veel is beproefd, om het aantal slachtoffers van den oorlog zoo ge ring mogelijk te houden: niet altijd met succes. Maar de boot, die als redder in den nood uit den hemel viel, heeft den dank van duizenden geoogst. Daarom is het goed, deze episode van stillen strij_d nog even op te roepen. tocht; eenige uren later gevolgd door de tien geredden. - f 'Deze Air-Sea Rescue-Service (Lucht- zee reddingsdienst) heeft sinds zijn op richting ontelbaren geholpen. Gesecon deerd door snelle motorbooten, die dag en nacht vaarklaar lagen, zijn duizenden slachtoffers van den luchtoorlog- door de „vallende reddingbooten" behouden aan den wal gekomen. U.N.O.-Vergadering in hef verschiet De algemeene vergadering der U.N.O. en haar commissies zullen zich gedurende het tweede deel van haar eerste zitting; dat 23 September in het nieuwe gebouw te Flushing Meadows op Long Island zal aanvangen, door 300 a 400 bijeenkomsten heen werken. Deze zitting zal waarschijn lijk zes tot zeven weken duren. Een spe ciale commissie met Andrew Cordier, as sistent van Trygve Lie, den secretaris generaal der U.N.O. aan he: hoofc. heeft thans een Werkprogramma voor de ver gadering in voorbereiding. Men neemt een werkweek van zes dagen zonder avond- bijeenkomsten ais basis. Men verwacht, dat deze speciale commissie zal voorstel len alle bijeenkomsten der algemeene ver gaderingen der commissies voor pers, ra dio en publiek toegankelijk te stellen. Be eerste week zal voornamelijk gewijd zijn aan plenaire zittingen. Daarna zullen de zes voornaamste commissies, een bestuurs lichaam van 14 leden, dat naar men ver wacht lederen werkdag bijeen zal komen, de punten van de agenda zooals deze door de algemeene commissie zijn aangegeven bespreken. Tenslotte zullen de commissies 'naaT rapporten en resoluties ais een geheel op een plenaire bijeenkomst aan de alge meene vergadering voorleggen. Raar hoor, alles van éen bord 99 Tegenover ons zit een hoogblond meiske. Joyce Pike uit Glasgow, geboren in de schaduwen van de reusachtige scheepswerven aan de Clyde, waar onlangs nog het enorme slagschip Vanguard te water gleed. Getogen bij liet driftige geluid van den stoomhamer op metaal, oiigcvoed in de rijze lauden van Xoord-Biitannic, in de bergen van de Grampians en de hoog- aar liet licht immer door een filter van nevel lijkt te schemeren. lauden, wa Gesprekken met Velsens Gasten Voor het eerst in haar zestienjarig leven ls ze het domein -van mist, koele men sehen en noesten arbeid uitgetrokken om aan de hand van de World Friendship As sociation in IJmuiden terecht te komen. Leerlinge van een Secondary School (een soort middelbaar onderwijs-instituut) is deze kordate vertegenwoordigster van een Icordaat ras, naar ons land gekomen en het bevalt haar, evenals haar zeventig lot- genooten, opperbest. „Wat viel je het meest op in Holland?" „De geitenDan zit je als onder vrager even met de handen in 't haar, want de molens, de wijde horizon of het vele water, ze werden alle ver wacht; dat de zonen en dochters van een gewone plattelandsgeit naar het eerste plan van de bezienswaardigheid worden geplaatst, is echter een onver wachte ontboezeming. Maar er komen nog meer: ook de ski sokjes van onze vrouwelijke jeugd vond Joyce er.g vreemd, de mode werd door haar, kousen-gewende Noordelinge, even wel vlot overgenomen. Dan vertelt Joyce, dat het percentage rood- harigen in Schotland heusch niet hooger is dan hier, zoodat alleen de Schotsche whiskey als punt van bespre- kUng overblijft. Maar daar is een jongedame van 16 gauw over uitgepraat en dus komt de conversatie, die hier en daar hokt, (om dat die Noordelijke A voor een den on- dervragenden school-Engelschman niet erg ligt) op het voedsel. „Raar. hoor, zooals jullie het hier doen, alles van één en hetzelfde bord". Met een blos voegt de gast er echter aan toe, dat deze critiek vooral niet in de krant mag, maar als we haar uit gelegd hebben, dat één der oorzaken hiervan gevormd wordt door de vele gesneuvelde en nog niet vervangen oorlogsborden, dan begrijpt ze de één- bords-ge wo on t e direct. Schotland, de eerepiaats Ze zou. hier toch niet willen wonen, hoe fijn de veertien dagen „holiday" ook ge vonden worden. Want Schotland is num mer één in haar hart en de klare verten van het polderland moeten het bij Joyce afleggen tegen het verdoezelde landschap met den Ben Nevis op den achtergrond. Maar Holland is prachtig, en er komt een blije toon in haar stem over het meeval lertje van twee weken buitenlandsche vacantie. Natuurlijk schiet het bijna vastloopende gesprek verder als het woordje „kilt" ter sprake komt. De „kilt" van de Schotten, zoo'n beetje het nationale symbool, wordt daar niet altijd gedragen, hooren wij van Joyce, dus het verhaal van den eeuwig- gerokten Schot is.al even onwaar als dat van den immer op klompen loopenden Nederlander. De oorlog heeft trouwens de rokjes geen goed gedaan, want er waren nog al wat punten voor noodig. Maar de Tarten-kilts (dracht van een speciale Schotsche clan) zie je toch nog vrij veel. Bij een Schotsch rokje hoort vol gens ons een doedelzak. En de Schotsche jongedoebter vertelt trots, dat genoemd instrument al héél, héél oud is, zoo oud. daf Adam Eva er nog een serenade mee moet hebben gebracht Geen uitbundigheid Bij een ingetogen, omneveld land hoo ren geen uitbundige menschen. Een beter bewijs dan dit meisje voor deze stelling is moeilijk te vinden en onze vraag, of alle menschen in haar geboorteland dat waas van gereserveerdheid hebben, wordt be vestigend beantwoord: „They are all doux". Dit „dour" staat niet in het Engelsche woordenboek, maar komt overeen met ons „teruggetrokken, gereserveerd". En dan komt er in eens een opmerking, die al vele malen door vele duizenden toe risten gemaakt is, maar die altijd weer teekenend is voor ons propere landje: „De schoone, roode huizen met hun een vormige gordijnen zijn zoo heel anders dan bij ons, waar de natuursteen een sombere bouwtrant veroorzaakt heeft." Waar Ne derland het weer heel goed mee doen kan. Toch geeft dit eenvoudige Schotsche kind ons land op haar beurt een lesje in tou- risme. Waar een vaderlander graag in het buitenland de minst blinkende facetten van zyn Nederlanderschap toont, daar zijn Joyce en met haar alle Britsche gasten toonbeelden van beschaving. Het is prachtig, hoe een «feer van gees telijken adeldom de jeugd van Albion door trokken heeft. Maar allerminst om van die jonge menschen saaie zuurpruimen ie ma ken, want me; een „Cheeriowaarin alle vormelijkheid zoek is, nemen we afscheid van Joyce Pike uit Glasgow, de frissche telg van een sterk volk, het nuchtere lid van een jeugd, die World-Friendship'' als basis van een durenden wereldvrede durft te beschouwen. Kunnen films de jury vervangen? Vijf a zes meter film, die deel uiunaken van het journaal „Nederlandsch Nieuws" houden de aandacht van verscheidene sportliefhebbers bezig, omdat zij ongewild een aandeel hebben in de beslissing van een der spannendste nummers van de" athietiekkampioenschappen. die Zondag in het Amsterdamsche Stadion zijr, gehou den, Bij de 100 meter gingen Schol:en, van Qsta, Lammers, Zwaan en Nusse met zulke geringe onderlinge verschillen over de streep, dat de jury niet meer dan een voorloopige uitspraak durfde te doen. Deze was, dat Scholten het meest in de termen viel om als nummer één te wor den gekwalificeerd. In de showroom van Poljrgoon is dit kleine stukje film, dat maar enkele hon derden beeldjes bevat, talrijke keeren af gedraaid om de zaak te verduidelijken. Toevallig heeft de camera-man juist van het belangrijkste gedeelte van den loop een vertraagde opname gemaakt, wat de zichtbaarheid aanzienlijk ten goede komt, maar volkomen is de beslissing, die op deze filmbeelden gebaseerd kan worden niet. Wel is het, na herhaald zien van de opname, duidelijk, dat in geen geval alle loopers tegelijk over de lijn gingen en dat óf Lammers, óf Scholten de eerste moet zijn. De film laat zien, dat Lammers zijn borst opvallend ver vooruit steekt, maar Scholten is niet volkomen duidelijk te zien. Er zal nu nog een vergrooting van het beslissende beeld worden gemaakt, misschien levert dal nog een nieuw ge zichtspunt op. Het is niet de eerste keer, dat een film moet beslissen over een dergelijke vraag. Uiteraard is een filmcamera het meest objectieve jurylid met het groote voor deel, dat zijn geheugenbeelden onweer legbaar zijn. Maar dan moet de filmop name er special bp gericht zijn en ge maakt met een camera, die wiskundig juist op de eindstreep staat ingesteld. Dat is voor deze reeks beelden niet gebeurd. De cameraman heeft niet van tevoren reke ning gehouden met de beieekenis, die zijn werk zou krijgen en er kan dan ook moei lijk worden aangenomen, dat zijn toestel precies goed stond; deze opname is min of meer toevallig. Zeer doelbewuste finish-films zijn A'oor het eerst officieel en op groote schaal ge bruikt bij de Olympische spelen in Ber lijn. Daarvoor is natuurlijk eer. groote organisatie noodig. Polygoon heeft echter toegezegd, dat haar camera-lieden in het vervolg meer aandacht aan dergelijke geval len zullen besteden en, wanneer de omstandigheden er toe leiden, zullen trachten een zoo correct mogelijke finish- opname te maken. Een boterham met niets er bij is al heel gewoon gewordenMaar als er een bij bij komt. wordt, het bijzaak, of er iéts of niets bij is. want dan maakt de bij er honing bij. De bij vindt de honing echter op haar betirt bijzaak, v:ant suiker is in een bijen leven het voornaamste. En bij suiker hooren deviezen, waar nog bijkomt, dat bijen er mooi weer bij moeten hebben, om die honing te kunnen garen. Daarom hebben ive geen bijenhoning bij het ontbijt. Als u dit niet kunt bijhoudendan zit er niets anders op dan zelf bijen te gaan houden, of u te troosten met bijgaand bijen praatje. Waarom geen honing te koop? Suiker op de boterham smaakt goed, kunsthemng is lekkerder, maar échte honing: hmmm De vraag, waarom Nederland na 1940 zoo zelden meer hmmmmheeft kunnen zeggen, was aanleiding tot een bezoek aan de grootste bijenfarm in ons land, die in Santpoort gedreven wordt. Normaal produceerden wij, of liever on ze bijen, VA millioen kilo honing, welke hoeveelheid eiken Nederlander per jaar ongeveer 1/10 kilo van deze zoetigheid „van eigen bodem" garandeerde. Dat we vroeger toch zooveel honing konden koo- pen als we wilden, "werd veroorzaakt door den enormen invoer, die thans nog op geen stukken na hersteld is: andere pro ducten gaan begrijpelijker wijze voor. De V'A millioen kilo wordt vervaardigd door 57.000 Nederlandsche bijenvolken; die voor den handel ..werken". De resteerende 128.000 volken zijn het eigendom van ama- tcur-ymkers en de aldus verkregen honing wordt voornamelijk voor eigen gebruik bestemd. De kleine opbrengst van de Ne derlandsche bijenteelt gaat in haar geheel naar ziekenhuizen en sanatoria. We zou den natuurlijk onze „bijenstapel" wel kun nen uitbreiden, maar een bij heeft 's win ters en soms ook 's zomers, suiker noodig. •wil zij niet haar eigen honing consumee- ren. Hier sluit de vicieuze kring zich, want suiker kost deviezen. Ergo: de honing blijft een zoet droombeeld zonder in den komen den tijd tastbaar en vooral proefbaar te kunnen worden. Een slecht honingjaar Tot overmaat van ramp is 1946 tot nog toe geen gunstig honingjaar geweest. Het uiterst grillige bedrijf van den ymker wordt beheerscht door allerlei onbereken bare invloeden: Mei moet mooi weer bren gen tijdens de bloeiperiode van de vrucht- boomen, de tweede helft van Juni even eens tijdens den koolzaadbloci en ook de bloesemende heide geeft in Augustus geen honing dan onder gunstig weer. Een wisselvallig bedrijf, ja. Maar ook een mooi bedTyf. Als ge ziet, hoe de „bijen- baas" zijn volken kent, boe hij aan <Je A-lucht van een insect Aveet, of het honing heeft gepuurd ja of neen, als ge ziet. hoe de kostbare koninginnen in kleine kooitjes, begeleid door een paar werkbijen, worden verstuurd, dan beseft ge, dat de heer De Meza als amateur begon en er niet mec-r mee kon ophouden, zoodat hij thans de grootste bijenkweékerij van ons land bezit. Niet alleen bijen Het zijn echter niet slechts de zoemende stekertjes, die met hun zoete voortbreng sel in dit vak den toon aangeven: ook ac cessoires worden vervaardigd zooals een listig bedachte machine, om de honing uit de raten te slingeren, bijenwas in groote ..kazen" en in dezen tijd van honing- absentie: kunsthoning. welk laatste fabri kaat zijn geuren reeds vooruit zendt, als ge de kleine fabriek betreedt, maar deze zoetigheid is natuurlijk gerantsoeneerd. De oorlog heeft ook deze bedrijfstak spitsvondig gemaakt. Zoo verlaten dage lijks vernuftige „uitrookers" de fabriek: kleine apparaatjes in den vorm van een blaasbalg, die de bijen-verdoovende ymker pijp moeten vervangen en die gestookt worden met smeulend carton. Een bijentongenmeter Ook curiosa kwamen voor den dag. o.m. in den vorm van een simpel plankje met graad-verdeeling. waarvan een spleet met va6te honing door een bij moet worden leeggegeten. „Wie de langste tong heeft, likt het verst" is het devies in de bijen wereld en wie de langste tong "heeft, kan de meeste honing uit de bloemen puren en is dus het meeste waard voor haar exploitant. Zoo verbergt de bunder grond, waarop honing wordt vergaard, vele bezienswaar digheden. Onze hoop, dat we den lezers de toezegging van een spoedigen honing-vloed hadden kunnen doen. is niet in vervulling gegaan. Wel een beetje zuurmaar als er meer suiker, dus meer deviezen komen, dan leven we weer in een land van melk en honing.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7