Geen Atoombomfabriek Natuurbeschermingsraad in de Watergraafsmeer Psychologie en Paedagogie bij het Leger Belangrijke taak voor Samenwerking met bestaande instanties De voorloopige natuurbeschermings raad, die binnenkort officieel zal wor den geïnstalleerd zal een tweeledige taak hebben. Eenerzijds zal zij zich bezig houden met de voorbereiding van een wet op het natuur- en lanclschapschoon. terwijl de raad anderzijds de taak zal hébben, alle materie op het gebied van natuur- en landschapschoon te coördi- neeren. In verband hiermede zal een nieuwe samenwerking bestaan tusschen den raad en de verschillende departe menten en instanties op het gebied van de natuurbescherming. De raad is in gesteld en ressorteert onder het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. In een zoo dicht bevolkt land als Ne derland is het een cultureel belang, om de natuur te beschermen en te verzor - gen. Dit laatste heeft zoowel voor als tijdens den oorlog nog wel het een en ander 11 wenschen overgelaten en thans, daar zooveel verloren gegaan is, deed zich reeds vrij spoedig de behoefte ge voelen aan een lichaam, dat zich met de natuurbescherming bezig houdt. De Natuurbeschermingsraad zal daar- b" gesteund worden, door een binnen kort in te dienen wet. waarbij de be voegdheden van het ministerie van O.. K. en W. op het gebied van de na tuur- en lanüschapschoonbescherming aanmerkelijk uitgebreid zullen worden. Er zijn twee opvattingen van be scherming van natuur en landschap. Men kan de conserveerende manier toe passen. hetgeen dus inhoudt, een fraai stuk natuurschoon in den bestaanden toestand te bewaren of en dit mag vooral thans de belangrijkste manier genoemd worden men kan toezicht houden op en richtlijnen aangeven voor den landschappelijken opbouw en ver zorging. Het zal vooral op het laatste terrein zijn, dat de Natuurbescher mingsraad zich zal bewegen. Het is van het grootste belang, dat. we in de toe komst leven in een harmonisch land schap en niet in een cultuursteppe. In de jongste troonrede liet de Koningin zich in. dezen geest uit, toen zij zeide, dat bij het herstel van het geschonden landbouwbedrijf aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht zal worden geschonken. Dit houdt in, dat er door landschaps adviseurs en -architecten bij de natio nale wederopbouw op gelet zal wor den, dat ruilverkavelingen. inpol deringen, kanalisatie en zoo voort, ook esthetisch verantwoord zijn. Naast cultuurtechniek zal voortaan de natuur- techniek een voorname plaats in moeten nemen. De landschappelijke verzorging van ons land is van het hoogste belang, omdat na den inspannenden arbeid, dien de wederopbouw op alle gebied met zich medebrengt, de natuur gele genheid moet bieden voor ontspanning. De recreatieve kant van het natuur schoon is bij de steeds dichter worden de bevolking van ons land een uiter mate belangrijke kwestie. Op dit gebied heeft de rijksdienst voor het nationale plan een natuurruimte en een recrea tieplan uitgewerkt, welk plan door den raad onder oogen van de verschillende gemeenten en rijksdiensten gebracht zal worden. Het is niet de bedoeling, dat de na - tuurbeschermingsraad een nieuwe in stantie met een uitgebreid ambtenaren apparaat vormt. De raad beoogt slechts samenwerking met de bestaande instan ties en heeft een adviseerende taak. Veel is onherstelbaar vernield, zooals b.v. het vogeleiland „De Beer", dat in een waar bunkerdorp is herschapen. Hiervoor zal naar een ander vogel reservaat moeten worden omgezien. Ook het Nederlandsch boschbestand heeft zware verliezen geleden en moet weer worden aangevuld. De afneming van de woeste gronden is verder ont stellend. Veel is, door den grooten voed- selnood. omgezét in bouwland, waaraan momenteel echter weinig te doen valt. De leuze „Spaart het weinige, dat ge spaard bleef" heeft nog niets van haar waarde verloren. Het gaat door, het gaat niet door en zoo ga je maar door Donderdagmorgen kwam het offieieele bericht: vanmiddag 6 uur een zware ex plosie; Trawlerkade wordt ontruimd; ra men en deuren open. Gaat niet door als de windrichting ongunstig isr Later offi cieel bericht: ontploffing gaat niet door. Dit bericht was afkomstig van den Leger - persdienst. In ons blad van Donderdag konden we nog juist het derde bericht opnemen, welk derde bericht het tweede introk. Dus het ging wel door. Dan gaan dus half zes de sirenes weer loeien. En moeten zes uur de ramen en de deuren weer open en moet de Zuidzijde weer ontruimd worden. Maar er loeiden om half zes geen si renes; de ramen en de deuren behoefden dus niet open en de Zuidzijde behoefde niet ontruimd te worden. Summa summarum was het dus zoo: het gaat door, het gaat niet door, het gaait wel door enhet ging niet door. Tot een volgenden keer dus. Nederlandsche functies bij de U.N.O. I Vier lichamen, welke deel uitmaken van de organisatie der Vereenigde Volken, hebben thans Nederlandsche voorzitters nl. de Veiligheidsraad (van Kleffens), het wetenschappelijk en technische comité van de commissie voor de atoomkracht (prof. H. A. Kramers), de commissie van deskundigen van den Veiligheidsraad (Beelaerts van Blokland) en de commissie voor de toelating van nieuwe leden (R. Fack). H.O.S.C.-nïeuws De Hoogoven Schaakclub hield een gongwedstrijd voor haar leden in het clublokaal café Royal" aan den Wijk aan Zeeërweg. Het was een gezellige avond en er werden partijen gespeeld, waarin men zonder blikken of blozen da mes en torens weggaf en toch nog win nen kon, doordat de tegenpartij nog kwis- tiger met haar stukken was. De prijswin naars waren: 1 Veldheer. 8 p.: 2 Suiker 7V2 p 3 G. L. de Haas 7; 4 Zandbergen 7 p.; 5 J. C. de Haas 6V2 P-i 6 Spijker 6 p.; 7 P. Visser 6 p.; 8 Zeilstra 6 p.; 9 v. Rij 5V2 en de Bruin 5V2 P- De prijzen bestonden uit boekwerken. Wel komt er een Cyclotron In de zitting van Vrijdag 2 Augustus heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten een bedrag van f 17.000 ter be st hikking te stellen voor de werkzaamhe den op het terrein van de voormalige gasfabriek in de Watergraafsmeer ter vestiging van het instituut voor kern- physisch onderzoek. Het is de bedoeling op dit terrein het in het Philipsbedrijf gebouwde cyclotron Kleine misdaden uit Beverwijk en Dmuiden berecht. Twee Beverwijkenarer.. luisterend naar de namen E. v. Vf. en H. J. v. d. B. klommen Sn Juni 1946 door een raam van een perceel aar. de Breesti-aat en verdwenen even later in he: duister met een radiotoestel. De president van de Haarlemsche recht bank. die het sluitstuk van deze aangelegen heid Donderdagochtend te behandelen krees, vond de inkomsten van de twee „in brekers" voldoende om een oneerlijke bij verdienste :e vermijden en de officier was bel hier mee eens. Eisch: S maanden met aftrek. Mr. A. Cohen had. bij zijn bezoek aan de verdachten, als motief voor hun daad ..armoede" vernemen; één der echtgenoolen van de verdachten kan niet me; geld omgaan en dan is f39 per week inderdaad niet veel. Bovendien is v. W. niet geheel valide, zoo- dat de uilerite clementie voor dezen ver- oachte. volgens mr. Cohen, op haar plaats is. Mr. O. H. .'an Wijk. die den anderen be klaagde bijstond, wees er op. dat vandaag tie trouwdag van zijn cliënt zou zijn en dat de kostbare voorbereidingen tot het huwelijk hem op het hellend pad hadden gebracht. „Nu de bruid haar toekomstigen gade heeft vergeven, wil ik ook de rechtbank verzoe ken de hand over het hart te strijken". Een diefachtige bakker. J. R„ de bakker uit iJmuiden die in Juli van dit jaar een fiets siai. toen hij zijn kind naar school bracht, daarna met een vuilnis auto achternagezeten werd en tenslotte in de cel belandde, verweerde zich door te ver- lellen. dat schulden, ziekte en armoede hem moreel hadden doen wankelen. De officier van Justitie eïschte 6 maanden rnet aftrek, de advocaat Mr. S. v. d. Wall wilde echter rekening houden met de per soon van den verdachte een toevallijder en zijn materïeele omstandigheden. Zijn impulsiviteit wijst niet op n misdadigen aan le. bovendien zou een onvoorwaardelijke straf het gezin van den bakker met den on dergang bedreigen. Scheepvaart fi Augustus aangekomen: Phoenix van Se- tubal, Corsica van Londen. Armatia van Sfax. Prinses Jui.ana van Heybrldge, Jans yan Londen. Augustus. VertrokkenHoward A. Kelly naar New York, Gramborne naar Antwerpen, Pairia naar Rotterdam. Cottiea naar Antwer pen, Tyro naar Antwerpen. Stal naar Rot terdam. Marktbericht van Donderdag De trawlers besomden f 23.446. Verdere besommingen: Motorlogger KW 78 f 6828. Kustvisschers: TX 37 f2816. VD 60 f528, HD 210 f58. KW 160 f121, JJM 210 f 4500. UM 215 X 288. IJM 216 f 753. ÏJM 202 156. 1JM 249 f 596. IJM 250 f 110, UK 243 782, UK 53 f883. UK 121 i 577. UK 44 f 1029. UK 174 f 58. UK 8G 479, UK 169 543. UK 36 £539. UK 105 f 4 Prijzen in de vrije markt: Wijting £14,50— 113: poontjes 19: Kabeljauw II f 15—f 12; kabeljauw III fii: gr. schelvisch £27—£21; ma. schelvisch 127—121; kl.md. schelvisch i 23—137: kl. schelvisch f 19—f 16: kl. schel visch dicht 114: Braadschelvisch I 12; md. schol f31—£24; zetschol 135—f29; kl. schol 211 f 13; bot 117, aUes per 50 kg.; zalm f 13 per K.G. SCHEEPSBERICHTEN Rotterdam, aangekomen: Eemshom. ce ment; Petrie. stukgoed; Margrete. cellulose; Hoogkerk, ledig; Actinia, ledig; Marta. ba rakken; Empire, Gerst; Josel Bergendorff, ledig; Dovedale. ledig; Annie, cement; Vee- nenburgh, stukgoed; Sheringham, stukgoed; Sprïngcrog. stukgoed; Delphinus. stukgoed Vertrokken: Empire Fashion, ballast; Depa ballast; Tarruss, ballast; Mirna, ballast; North! ballast; Ino, stukgoed; Ton S, stukgoed; Wil son E Koone. ballast; Hast 4, ballast; Red Gauntlet, ballast. Een speciale dienst ingesteld Als onderdeel van het Nederlandsche leger is er tegenwoordig een Psychologi sche en Paedagogische Dienst met aan het hoofd overste dr. G. van Kalsbeek. Het hoofddoel van dezen dienst bestaat in het geven van onderwijs in de militaire pae- dagogiek Werd vroeger reeds aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda onderwijs in de psychologie gegeven, thans is dit on derricht op een nieuwe leest geschoeid en het bedoelt voor alles practisch te zijn en den psychologischen achtergrond van regie men ten en voorschriften te doen kennen. Door dr. Kalsbeek en de aan zijn dienst verbonden officieren worden cursussen ge geven over verschillende onderwerpen: over massapsychologie, puberteitspsvcho- logie, karaktervorming, over de verhou ding van meerderen en minderen, over de verantwoordelijkheid ten opzichte van, den soldaat en over sexueele problemen. Voor- loopig zijn dertig voordrachten op het programma genomen. Daarna of liever tegelijkertijd wordt een boek ontworpen, dat de psychologische en paedagogische onderwerpen van militaire zijde belicht. In September worden voor deze cursus sen 3000 leerlingen verwacht, bestaande uit a.s. officieren, en onderofficieren. Deze dienst 'heeft tot taak goede verhou dingen in het leger te bevorderen en er toe'mede te werken, dat op juiste wijze de tucht wordt: gehandhaafd. Elke officier moet leeren om zich één te voelen met zijn troep en er toch als leider boven te staan. Zijn overwicht moet liggen op mo reel niveau en de voornaamheid van zijn persoonlijkheid is belangrijker dan zijn rang. Hij dient open te staan voor het gedachtenleven van den soldaat, waarbij hij zich echter heeft, te hoeden voor een ongewenschte vertrouwelijkheid. Hij dient streng en menschel ijk te zijn, waarbij een stipte gehoorzaamheid in acht genomen moet worden. In ons leger is het dankwee- ken van zelfrespect bij de manschappen van groot belang en de geest van kame raadschap de team-geest kan nooit hoog genoeg worden aangeslagen. Dat voor een goed functioneeren van den dienst geschikte leeraren voor de militaire paeöagogiek noodig zijn, d.w.z. menschen. die als militair het leger door en door kennen en daar naast de vereischte wijs- geerige en paedagogische studie hebben gemaakt, spreekt wel vanzelf. Momenteel wordt de arbeid nog door reservisten ge daan, maar in de toekomst zullen actief dienende officieren deze taak moeten over nemen. Dat de dienst van groot belang is, blijkt wel uit het feit, dat in de vredesorganisa tie der Koninklijke Militaire Academie de militaire paedagogiek in het programma is opgenomen. Wanneer een soldaat door den staat uit het burger-milieu gelicht wordt, dan neemt de overheid een groote verantwoordelijkheid op de schouders ten aanzien van zijn algemeene vorming. Bij de intrede in het leger vallen immers vele scheidsmuren weg en dreigen zedelijke normen haar waarde te verliezen, zoodat de jongemannen behooren te worden op gevangen. Als eerste opvoeders van de sol daten zijn de commandanten aangewezen, en daarmee dient bij de officiersopleiding in belangrijke mate rekening te worden gehouden. Vóór alles en boven alles zal daarom bij de aanstaande officieren een geest van onkreukbaarheid en voornaam heid in houding en gedrag moeten worden aangekweekt. Duitsche moeders zoeken hun kinderen Duitsche moeders hebben zich ge wend tot het internationale Rooae Kruis, de Sovjet-autoriteiten, den we reldraad van kerken en den bisschop van de Belijdeniskerk van Berlijn, ten einde hulp te verkijgen bij het terug vinden van hun kinderen, die tijdens periodieke razzia's door de Russische geheime politie in Brandenburg (Rus sische zone) zijn weggevoerd. Door deze razzia's zijn reeds zes districten van deze provincie volkomen ontdaan van kinderen van 13 tot 17 jaar, die, naar een officier van de Russische ge heime politie aan de moeders'zou heb ben meegedeeld, worden weggevoerd „om opnieuw te worden opgevoed". Zij zouden twee jaar van huis blijven. Een delegatie van moeders heeft aan een verslaggever verteld, dat de kinde ken geen bagage mochten meenemen en in het gelid de dorpen uit marcheerden in de kleeren die zij toevallig aan had den. Per spoor worden zij naar de con centratiekampen gebracht waar men hen gezien heeft achter een viervou dige prikkeldraadversperring. Bioscoopnieuws City-Theater. Zangers als Tino Rossi worden er weinige geboren. Er zijn nau welijks vier oi vijf namen te bedenken, die op één hoogte staan. Zijn weeke, iets gevoileerde geluid is bijzonder karakte ristiek en heeft het groote voordeel, dat het zich bij uitstek leent voor mechani sche weergave. Zoo te kunnen zingen is een voorrecht, dat op zichzelf al voldoen de is een publiek te boeien. Men kan er desnoods naar luisteren met de oogen dicht en daarom is het verhaal van „M a- r i n e 11 a" weinig meer dan de bedding waarin de muzikale geneugten verankerd zijn. Het ontleent zijn beteekenis noch aan de voorhanden komische elementen, noch aan de romantische draden, die het om den hoofdpersoon spint, maar aan den zang. waarvoor steeds een dankbaar film publiek te vinden is. Aanvoer pekelharing Alhier zijn binnen van de haringvisseherij de loggers KW 45 met 475 kantjes. KW 38 met 568 kantjes. KW 14 met 263 kantjes. KW 32 met 519 kantjes pekel- en steurharing. te plaatsen. Uit het debat, dat aan dit be" sluit vooraf ging zou men kunnen opma ken, dat enkele leden bevreesd waren voor dit „experiment" en blijkbaar een onjuist verband hadden gelegd tusschen het cyclotron en de productie van atoom bommen. Het maken van een dergelijke gevolg trekking ïs op zichzelf niet verwonderlijk omdat het cyclotron een'apparaat is, dat gebruikt wordt bij het splitsen van ato men. De leek denkt er al te makkelijk de rest bij en dan is „van atoomsplitsing tot atoombom-productie"' nog maar een klei ne stap. In werkelijkheid echter heeft het een met het ander niets te maken. Het verkrijgen van atoomenergie is een tech nische toepassing van de z.g. kernphysica, de wetenschap die zich bezig houdt met het onderzoek naar het binnenste van de atomen. Het cyclotron en eventueele an dere apparaten zijn slechts belangrijke wetenschappelijke hulpmiddelen bij het onderzoek op het gebied van de kern physica. Daarenboven kan men met het cyclotron kunstmatige radioactieve stof fen vervaardigen, welke tegenwoordig on ontbeerlijk zijn voor de toepassing bij biologisch, chemisch en medisch onder zoek o.a. het onderzoek der kankerbe strijding en als zoodanig voor de Ne derlandsche wetenschap van het aller grootste belang. Het is eenvoudig onmo gelijk om met een cyclotron atoombom men te fabriceeren voor velen onge twijfeld een geruststelling maar het is begrijpelijk hoe men tot deze veronder stelling kwam, want bij de productie van de voor atoombommen benoodigde „grond stoffen" en bij de installaties voor het eocnomisch gebruiken van atoomenergie verkrijgt men eveneens groote hoeveel heden kunstmatige radioactieve stoffen echter als bijproduct. Wil men in ons land over deze voor het medisch-biolo- gisch onderzoek zoo belangrijke stoffen beschikken, dan is men aangewezen op het cyclotron. Hieraan kan men zelfs nog toevoegen dat bepaalde medisch belang rijke stoffen wel met het cyclotron maar niet met een atoominstallatie kunnen worden vervaardigd. Overigens is het cyclotron geen vinding van recenten da tum en evenmin is het waar, zooals men hier en daar meende, dat ons land in dit opzicht West-Europa ver vooruit is. Zürich, Parijs, Kopenhagen. Stockholm hebben alle een cyclotron en in Engeland zijn er zelfs twee. Men zou kunnen op merken, dat deze cyclotronen wat afme tingen betreft, aanmerkelijk kleiner zijn dan de in het Philips laboratorium ge bouwde. Het cyclotron, dat naar Amster dam gaat, is een groot en massief gevaar te, waarin niet minder dan 200 ton ijzer en 40 ton koper verwerkt zijn. In Ameri ka beschikt men natuurlijk over nog grootere exemplaren, maar als men deze mammouth-apparaten uitschakelt kan men het Nederlandsche cyclotron toch met eere noemen, vooral als men daarbij denkt dat het grootendeels tijdens de bezetting werd gebouwd, zonder dat de speurende Duitschers er achter kwa men en het voor zich zelf konden ge bruiken. Nu de gemeenteraad van Amsterdam' een gebouw ter beschikking heeft gesteld van het pas opgerichte instituut voor kernphysisch onderzoek mag men ver wachten, dat het cyclotron in den loop van het komende winterseizoen zal wor den overgebracht, naar de Watergraafs meer en thans zal de stichting voor fun damenteel onderzoek der materie kunnen: beginnen met de omvangrijke taak van welbewust leiding geven aan en stimulee- ren van het wetenschappelijk onderzoek op deze gebieden, waarop zeker nog be langrijke ontdekkingen verwacht kunnen' worden. Korte reizen der stroomtrawlers. Dat er een goede visecherij op niet te grooten afstand van IJmuiden is, bewij zen de korte reizen, die sommige trawlers hebben .gemaakt. De Olympia kwam na een reis van 5 dagen met 700 manden visch binnen en Vrijdagmorgen was de Poolzee aan de markt met 800 manden, gevangen op een reis van 6 dagen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2