Eenzaam ligt het strand Het wachten is op den „idealen dag' Vischrookers willen grootere winstmarge Zeevogels zijn er heer en meester Een dag in Augustus; zomertijd, vacantietijd. Een zomerdag, maar geen zomersche dag. Zomersche dagen zijn in 1946 even zeldzaam als zwaluwen in den winter. Ik sta op de Zuiderpier als een een zame woestijnreiziger. Zand waait in m'n oogen, in m'n ooren. Geen woestijn zand, maar zand van de duinen, dat opgewaaid wordt door den on-zomer- schen wind, die stevig blaast uit het Zuid-Westen. Het was niet gemakkelijk er te ko men, want alles is hier veranderd. Eerst door de controle bij den snelboot- bunker, maar niet voordat de door het geloei der sirenes aangekondigde explo sie zich had laten hooren. Boem! Een vuurstraal, een wolk van kruitdamp en verpulverd beton. „Waar gaat u heen, meneer?" M'n papieren zijn in orde en ik mag verder. Verder, ja maar waarheen, welken kant uit? Ik zie een betonweg, maar die gaat naar het Zuiden en ik moet Westwaarts, naar de zee, naar het strand, de pier. Wanneer was ik hier voor 't laatst? Het zal wel 1939 geweest zijn, of was het in 't eerste oorlogsjaar? Toen waren er nog mooie wegen, één naar de sema phore, één naar het parkeerterrein en het kampeerterrein, een weg, die ook naar de vallei voerde, die regelrecht naar de Zuiderpier liep. De weg naar de semaphore is ver dwenen; ligt misschien ergens onder het zand of onder het puin van opge blazen gebouwen en bunkers. Een eind terug vind ik den weg, die me naar het strand zal brengen. Parkeerterrein en kampeerterrein zijn verdwenen. Het boothuis van de N.Z.H.R.M., dat vereenzaamd ligt te midden van een wir-war van steen en hout, zegt mij, dat ik dicht bij de „sleuf" ben. Hier zie ik de laatste men- schelijke wezens op mijn tocht, die wel een exploratietocht lijkt. Het zijn Duit- sche krijgsgevangenen, die onder toe zicht van een paar Nederlandsche sol daten bezig zijn met het opruimen van allerlei rommel. Het betonnen fietspad is nagenoeg geheel verdwenen. Hier en daar liggen eenige betonnen platen schots en scheef op de plaats, waar eens het pad was. Verder waad ik door het mulle zand. Wandelaars zouden over de spoorbiels kunnen tippelen, maar wandelaars zijn er niet. Na een moeitevollen tocht, de fiets aan de hand kom ik aan de pier. Maar eerst moet ik door een poort, tusschen twee zware betonnen muren door. Daar sta ik in de groote verlaten heid van het oneindige strand. De gele streep vervaagt naar het Zuiden in een wolk van opgejaagd zand. Zoover ik kan zien, is er geen mensch te bespeu ren, noch naar links, naar het Zuiden, noch naar rechts op het binnenstrand, noch vooruit op de pier. Maar honder den zeevogels, sterntjes, scholeksters en meeuwen jagen met veel gekrijsch door de lucht, wiegen met uitbundig heid op den storm. Het is of zij den mensch uit hun rijk van wind en water hebben verjaagd en feest vieren over hun overwinning. Zoo verlaten, zoo wild, en woest is het hier, dat het onwezenlijk lijkt. Is dit het strand van IJmuiden, dat wij in onze herinnering zien in een uitbundige zo mersche drukte vol gewoel van bad gasten, vol zomerhuisjes; is dit het levendige strand met z'n paviljoens, z'n consumptietentjes? Het is zelfs stiller dan in den winter. Het binnenstrand ligt bezaaid met aangespoelde manden en ander strand goed. Maar zelfs geen jutter is er te zien. Op het open strand-kolkt de branding; de zee is wild, want er staat een sterke Zuidwester. Het is vloed en de golven rollen hoog op het strand. Het ziet er alles zoo herfst-achtig uit, ruw en toch overweldigend schoon, niet het minst dópr de eenzaamheid, die haast druk kend is. Links, dat is aan den zeekant, is de onstuimige zee, rechts, in de buiten haven, binnen de bescherming van de pieren rimpelt het water als in een door een briesje bewogen meertje. Achter in de. haven ligt een zuiger, die bezig is, de vaargeul op diepte te brengen. Een Zweedsche kotter is pas de haven bin nengekomen en nu zie ik op zee alleen nog maar een groote botter, die ook naar binnen komt. Zou hij nog gevischt hebben, of zou hij vluchten voor den storm? Door een wolk van opgejaagd zand ga ik verder de pier op. Ik passeer een versperring, die gedeeltelijk opgeruimd is om een doorgang te maken. Ver kom ik niet, want de ruwe zee loopt langs de pier haast op de hoogte van de steenen borstwering en niet ver van me af zie ik de golven er al om heen slaan. Tegen den bunker op den kop van de Noorderpier spat de zee wit schuimend uiteen. Het is een vreemd gezicht, die zware bastions, daar 1500 meter in zee. Ik moet m'n nieuwsgie righeid om ze van dichtbij te zien be dwingen, want voorbij de knik slaan hqoge golven over de pier. Het is een majestueus gezicht over die wit-gekuif- de golven, die aanstormen en donde rend op de blokken uiteenspatten. Wild jagen de wolken over de water massa, af en toe schiet een zeevogel omlaag, danst even op de golven en vliegt dan weer met breede wiekslagen op om naar het strand of de pier te vliegen en daar zijn prooi met gulzjge happen te verslinden. Dan keer ik terug, den wind in den rug. Waar eens het parkeerterrein was werd ik aangehouden door twee sol daten. Uw papieren, meneer. Die zijn in orde. De sirene loeit weer. Even wachten op de explosie en dan weer verder, dooi de afbraak van wat de Duitschers in de oorlogsjaren opbouwden. Verder-op in de duinen gapen nog de vierkante gaten van de tallooze bunkers. Mijn exploratietocht is geëindigd. Een ding is me duidelijk geworden: het is nog lang niet zoover, dat dit gebied vrij oetreden kan worden. S. B. Jubileum bij de Hoogovens. De kraanmachinist van een der groote loskranen aan de Buitenhaven van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., de heer G. Quist, herdacht den dag waarop hij 25 jaar ge leden bij genoemde maatschappij in dienst trad. Nadat de voorzitter der directie, Ir. A. H. Ingen Housz, den jubilaris had geluk gewenscht en hem de gebruikelijke enveloppe had overhandigd, hield de be drijfsdirecteur Ir F. W. E. Spies een rede, die doorspekt was met tal van herinne ringen uit den eersten tijd van het be drijf. Ir. Spies is namelijk ook binnen afzienbaren tijd aan zijn zilveren ambts jubileum toe; hij is met de jubilarissen van de Hoogovens als het ware opge groeid. Het Gedenkbord en het Vereerend Ge tuigschrift werden door hem aangeboden. Ir. I. van Ees, chef van de E.T.A. ver tolkte de gevoelens van de werkers van de afdeeling; hij releveerde de goede eigenschappen van den heer Quist en roemde in het bijzonder zijn kameraad schap. Aan het slot van zijn toespraak daalde langzaam een lichtarmatuur het geschenk der afdeeling omlaag. Tot slot sprak de heer J. van Heijst hoofdopzichter. Hij legde den nadruk op de jongelingsjaren; hij haalde anecdotes op uit den tijd toen de heer Quist nog als machinist dienst deed op de stoomtram, die Alkmaar met Haarlem verbond. De jubilaris, die in gezelschap was van zijn vrouw en zijn kinderen, dankte hartelijk voor deze huldiging in de ver sierde werkplaats van de ElectroteGhni- sche Afdeeling, waar niet alleen de ar beiders en beambten van genoemde af deeling waren verzameld, maar waar ook talrijken van de afdeeling Vervoer waren samengekomen. Hoe P.S.V. „Velsen" kampioen werd. Op Woensdag 7 Augustus vonden op het sportterrein Birkhoven te Amersfoort de wedstrijden plaats om het voetbalkam pioenschap van de Nederlandsche Politie. Gedurende het seizoen 1945- 46 was door den Ned. Politie Sportbond in de verschil lende districten een voetbalcompetitie ge organiseerd en thans streden de districts kampioenen tegen elkaar om den lande- lijken titel. Er'werd een halve competitie gespeeld met als deelnemers de corpsen van Assen, Eindhoven, Oldenzaal en Vel sen. Eindhoven was sterk favoriet en toen dit elftal zijn eersten wedstrijd op overtui gende wijze met 40 van Oldenzaal had gewonnen, terwijl Velsen met moeite een 21 overwinning op het stoer spelende Assen kon bereiken, concentreerde zich de geheele publieke belangstelling op den wedstrijd VelsenEindhoven. In een goed gespeelden wedstrijd, waarin door beide partijen zeer levendig spel werd getoond, wist Velsen met 42 te zegevie ren. Daar AssenOldenzaal in een gelijk spel eindigde, was hei tournooi toen vrij wel reeds beslist. De uitslagen van de laatste ronde luid den: OldenzaalVelsen 13; Eindhoven Assen 41. Velsen werd dus ongeslagen kampioen. Beslissing hinderwet vergunningen verdaagd. Burgemeester en Wethouders hebben de beslissing op de navolgende verzoeken om vergoeding ingevolge de Hinderwet ver daagd, op grond dat het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden ge nomen: van K. de Waard te Bloemenaaal tot het uitbreiden van de kuiperij in de perceelen Industriestraat nos. 23 en 25 te IJmuiden: van de Ijsfabriek ..Groenland". Trawler kade nos. 31, 32 en 33 te IJmuiden. tot het uitbreiden van de ijsfabriek en reparatie- werkplaats in de perceelen Trawlerkade nos. 31, 32 en.33 te IJmuiden; van de Metaalwarenfabriek F. Bram- mertz en Zonen te Velsen, tot het oprich ten van een metaalwarenfabriek in het perceel Velserbrugweg no. 106 te Velsen; van A. Meinema, Edisonstraat 20 te IJmuiden, tot het oprichten van een tim mermanswerkplaats in het perceel Snel- liusstraat 39 te IJmuiden: van C. van Andel, Burg. Rambonnet- laan 25 te IJmuiden. tot het uitbreiden van de wasch- en 6trijkinrichting in het perceel Snelliusstraat 39, fe IJmuiden; van de VeTeenigde Koelhuizen en Ijs fabrieken N.V. te IJmuiden. tot "net uit breiden van de ijsfabriek en koelhuizen in het perceel Trawlerkade 24 te IJmuiden; van G. Jansen, De Genestetlaan 5 te Driehuis, tot het oprichten van een tim merwerkplaats in het perceel Bloemstraat 84 te IJmuiden. Zondagsdienst artsen. De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen C. H. de Jonge en A. J van Leusen. Apotheken. Voor den Zondagsdienst en den nacht dienst in de komende week :s aangewezen de Kennemer Apotheek. Wijk aan Zeeër- weg. Ernstig verkeersongeval Donderdagmiddag is omstreeks zes uur op den provincialen weg nabij Zaandam een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij twee personen, werkzaam aan de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., zware verwondingen opliepen. Een Crossley-vrachtauto, welke is in gericht voor het vervoer van personeel, dat nog steeds geëvacueerd is en in ver schillende plaatsen verblijft o.a. Zaandam, was dien middag zooals gebruikelijk op weg naar genoemde plaats. In den wagen bevonden zich met den chauffeur nog drie leden van het personeel der Velser fa briek nl. de heeren J. K. en C F. K., (vader en zoon) en W. v. Z. Doordat de hooge vrachtauto plotseling sterk moest remmen en de remmen waarschijnlijk volkomen vast liepen, sloeg de auto om met het gevolg, dat de inzittenden er uit geslingerd werden. De chauffeur V. kwam met den schrik vrij, v. Z. kreeg lichte verwondingen en kon na verbonden te zijn naar huis wor den gebracht, doch vader en zoon K. wa ren er veel ernstiger aan toe. Eerstge noemde liep inwendige kneuzingen en een beenbreuk op, terwijl de laatste vermoe delijk een schedelbasisfractuur kreeg. Beiden werden naar. een ziekenhuis overgebracht. SCHEEPVAART 9 Augustus aangekomen: Karkena van Caen (Hoogovens); Persian Coast van New-Castle; Alt van Goole; Sumatra van Schotland. 9 Augustus vertrokken: Boltia naar Geffle; Metta Skow naar Brunsbuttel; Phoenix naar Delfzijl; Deo Duce naar Odense; Kerkena naar Gdynia. PASSAGIERSLIJST VAN DE ,,RFYS" Op onze bureaux in Haarlem en IJmui den liggen de passagierslijsten van de Ruys", die op 16 Augustus te Amster dam wordt verwacht, voor belanghebben den tér inzage. Duizend kilometer per uur? Wat de verbetering van het wereldsnelheidsrecord vooraf gaat Alles is vrijwel gereed voor de nieuwe Britsche poging om het eigen wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren. Het be slaande record staat sinds 7 No vember 1945 op naam van Enge land met een snelheid van 606 mijl per uur welke prestatie te Herne Bath met een schroefloos toestel werd bereikt. Op het vliegveld Tangemere een befaamd oorlogsvliegveld der R.A.F. staan twee schroeflooze vliegtuigen (Gloster Meteor) ge reed om, zoodra de ideale weers omstandigheden zich voordoen, over een parcours boven de zee langs de kust bij Littlehamplon de poging te wagen. Geheel gereed zijn ze evenwel op dit moment nog niet. De versterkingen van het frame zijn weliswaar aangebracht, maar de motoren Rolls Royce kunnen pas in den nacht van 14 Aug. gemonteerd worden. De motoren zijn evenals de vliegtuigen, gewoon van den loopenden band gekomen en verschil len in vrijwel geen enkel opzicht van de standaardmodellen, die reeds bij de RAF worden gebruikt. Er zijn natuurlijk eenige wijzigingen aangebracht aan de toestellen zelve, die echter binnen 24 uur opgeheven kunnen worden, zoodat de toestellen na afloop als een gewoon militair vliegtuig dienst zouden kunnen doen. Om aan de eischen van een vergroot brandstofverbruik te kunnen voldoen zijn extra tanks aangebracht: een van 18.160 liter gemonteerd in de munitie bergplaats en twee van 5.448 liter elk in de ruimte waar anders het 2 cm ka non gemonteerd is. Wat de vleugel be treft, is hier gebruik gemaakt van de zoogenaamde ingekorte vleugel, maar volgens de experts is het eenige voor deel dat hiermede bereikt kan worden, namelijk betere zijdelingsche controle. Uit protest werd Woensdag geen haring afgenomen De vischrookers hier ter plaatse zijn niet tevreden met den prijs, dien ze voor de door hen aan den kleinhandel afgelever de bokking ontvangen. Deze prijs bedraagt IV2 ct. per stuk, welke prijs naar hun meening te laag is. Voor de verscbe haring betalen de roo- kerijen, die niet zelf op den afslag mogen koopen ongeveer f 20.per kist, die ge middeld 350 stuks haring bevat, waar onder echter altijd een klein percentage door breuk enz. onverkoopbaar is, zoodat een haring op ongeveer 6 ct. per stuk komt. Voor IV2 ct. per stuk moeten ze dus een haring in een bokking veranderen, waarvoor arbeidsloon, mot, zout' enz. noo- dig is en. de rookers beweren dat deze marge veel le laag is. J.l. Woensdag, bij een aanvoer van on geveer 3500 kisten versche haring van drie trawlers, weigerden tfce rookers uit protest, haring af te nemen. Desondanks kon de geheele aanvoer tegen den vast- gestelden maximumprijs van f 17.50 ge plaatst worden, zoodat de reeders geen nadeelige gevolgen van deze proteststa king ondervonden. Maar als de zaak niet verandert raken we onze strootjes- of spekbokkiag kwijt, zoodat de consument de dupe wordt. Ongetwijfeld zouden moeilijkheden voorkomen kunnen worden, wanneer de rookers weer, evenals voorheen, zelf als koopers in den afslag mochten optreden. Het bestuur van den Nederlandschen bond van Vischrookers heefc in verband met het bovenstaande, het volgende tele gram aan zijn leden, 200 groothandelaren- vlsehrookers gezonden: „De door de overheid vastgestelde ver houding tusschen de prijzen voor haring en de daaruit te produceeren bokking, leidt tot onredelijkheid en zwarten han del. Het rooken van het volksvoedsel bok king leidt tot groot verlies voor de roo- kerijen en stoomerijen op deze prijzen. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vischrookers wenscht zwarten prijs te voorkomen en adviseert aan de rookers om de versche haring niet af te nc-men van de aanvoerplaatsen". niet van dien aard dat de gewone stan daardvleugel niet gebruikt zou kunnen worden, althans niet voor een snelheids recordpoging. VOORBEREIDINGEN. Zooals reeds gemeld werd hei wereld snelheidsrecord in 1945 te Herne Bay verbeterd. Dat men deze plaats met alle daar nog beschikbare verbindingen beeft verlaten is het resultaat geweest van een grondige bestudeering van de geheele Zuidkust. Men had in de eerste plaats een recht parcours ter lengte van 20 mijl noodig, hetgeen maar op enkele plaatsen te verkrijgen is. Voorts mochten geen rotsen de achlei'grond vormen en moesten de fototoestellen, die de tijden registreeren een vaste standplaats op de kust hebben. Maar het allervoornaamste zijn de weersomstan digheden. De betrokken commissie van onderzoek kwam tot de conclusie dat het gebied rond Littlehamplon het meest voor de poging in aanmerking kwam, zoodat een rechte baan werd uitgezet met speciale boeien, namelijk opgevulde rubberreddingsbooten der R.A.F, aangezien het getij zoodanig is dat andere boeien moeilijkheden zouden opleveren. Voorts zijn sperballons opgelaten om den piloten den minimalen afstand bo ven het zeeoppervlak aan te geven die volgens het internationale reglement is vastgesteld. Verder staan verschil lende vaartuigen waaronder reddings booten van de R.A.F. ter beschikking om ter hulp te kunnen snellen indien zulks noodig mocht zijn. Over de mogelijke snelheden die bij een eventueele poging bereikt zouden kunnen worden wenschten de experts zich niet uit te laten er. dat is heel natuurlijk, niet alleen uit een oogpunt van voorzichtigheid, maar ook in ver band met de concurrentie, die van Amerika uitgaat, waar op dit moment eveneens pogingen worden aangewend om het Britsche wereldsnelheidsrecord in de lucht te verbeteren. De Britten verwachten het nieuwe record op ongeveer 1000 k m. per uur te brengen. Men zal veel geduld moeten hebben, zei de eerste piloot group captain Do naldson, omdat windstooten. voort gebracht door onregelmatige windsterk te, den uitslag ongunstig zouden be- invloeden. Men wacht voorts een tem peratuur van omstreeks 80 graden en een onbewolkte lucht af. Een wind van regelmatige sterkte zou volgens ge noemden piloot de recordpoging niet in den weg staan. Het wachten is dus nu in de eer ste plaats op de motoren en van 15 Augustus af op den idealen dag. Hoe moeilijk dit zijn zal. kan ge makkelijk worden afgeleid uit de verklaring van group captain Do naldson, dat tot dusverre slechts één dag van dergelijke ideale om standigheden te Tangemere is waargenomen. Schouw over de wateren. De schouw over de wateren za; worden gevoerd voor Velsen-Noord, Velsen en Driehuis op Maandag 26 Augustus en voor Santpoort en Santpoort-Station op Dins dag 27 Augustus a.e.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7