In de Wereldpolitiek: Nieuwe fruitbomen aangewezen Eerste-hulp verleening bij wetgevende ongelukken Nadrukkelijke verwijzing naar overeenkomst van Potsdam Thaus is de tekst gepubliceerd van een nota, die de Britsche regeering vorige weck heeft gezonden aan de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. In deze nota wordt er op gewezen, dat bij de overeenkomst van Potsdam is bepaald, dat de Sovjet-rcgeering niet het recht heeft bij wijze van herstelbetaling goederen uit Dtiitschland te betrekken, zoolang dit land nog geen uitvceroversehot heeft. Deze overeenkomst kan niet eenzijdig door een der onderteekenaars worden opgezegd. De behandeling van Duitschland als econo mische eenheid gedurende den bezettings tijd is bij Potsdam bepaald. Deze bepaling moet in de eerste plaats worden nageleefd en de kwestie van herstelbetalingen is daaraan ondergeschikt. Na een beschouwing van de besprekin gen der Groote Vier te Parijs, zegt de nota, dat de Britsche regeering nimmer den Rus- sischen eisch tot herstelbetalingen ten be drage van 10 milliard dollars heeft aan vaard. De Sovjet-vertegenwoordiger, al dus de nota. heeft verwezen naar de be paling, dat bepaalde producten naar de Westelijke zones moeten worden gezonden, in ruil voor industrieele installaties die uit die zones aan Rusland zouden worden geleverd. Aangezien deze leveringen vol gens genoemden vertegenwoordiger wei nig voortgang maken, acht de Sovjet-Unie zicli blijkbaar gerechtigd goederen uit de loopende productie van Duitschland tot zich te trekken. Volgens de nota is de door den Sovjet- vertegenwoordiger aangehaalde bepaling niet ter zake dienend. Zij is geen recht vaardiging, aldus de nota, voor het weg halen van goederen als herstelbetaling zoolang de Duitsche exporten onvoldoende zijn om de noodzakelijkste aankoopen in het buitenland mede te bepalen, tengevolge waarvan reeds een jaarlijksche last van 100 millioen pond steriing op de andere bezettende mogendheden rust. In de nota wordt aan de Vereenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet-Unie ver zocht hun standpunt bekend te maken. In dien zij het met de in de nota tot uit drukking gebrachte principes eens zijn, verzoekt de Britsche regeering onmiddel lijk maatregelen te nemen om deze in praktijk te brengen. De Duitschers willen „veilig" stemmen tJclT duurt nog ongeveer drie weken -'■voor de eerste plaatselijkk verkiezin gen in de Russische zóne van Duitsch land in Saksen, zuilen worden gehouden en de vraag, die de meesten bezig houdt is hoe de min of meer conservatieve Christelijk Democratische Unie op 1 Sep tember uit de stembus te voorschijn zal komen. .De partij heeft een bekwamen leider in den persoon van Jacob Kaiser, die in den tijd vóór Hitlers regiem een belangrijk aandeel had in het organiseeren van de christelijke vakbeweging in Duitschland. .Velen beschouwen hem op het oogenblik als de belangrijkste politieke leider te midden van de onafhankelijke politieke partijen. Kaiser wordt een man met vooruit strevende denkbeelden genoemd die aan zienlijke politieke bekwaamheid getoond heeft bij het sturen van zijn partij door de riskante politieke wateren van de Sowjet-zöne. Hoewel er sterke conservatieve elemen ten in de Christelijk Democratische Unie aanwezig zijn. schijnt Kaiser er in ge slaagd te zijn een gezond evenwicht te handhaven in zijn partij, die verscheidene voor ui tstr evenden, die van geen andere partij deel uitmaken, aantrekt, Dit is van bijzondere beteekenis in de Sowjet-zöne omdat daar de Sociaal Democratische partij niet langer mag bestaan, nu de So cialistische Eenheidspartij gesticht is. Verscheidene socialisten, die zich niet wilden aansluiten bij de communisten zijn 44)0.000 voedselpaketten voor Europa De C.A.R.E. (Cooperative voor Ame rican Remittances to Europa) heeft medegedeeld, dat zij thans over 400.000 voedselpakketten in haar opslagplaatsen in Europa beschikt, waarvan twee-derde reeds zijn aangekocht door Amerikanen die het voedselrantsoen van hun vrien den en familieleden overzee willen hel pen aanvullen. De C.A.R.E. deelde voorts mede dat de distributie van de pakketten begonnen is te Tsjecho-Slo- wakije. Italië. Nederland. Frank rijk, Finland, Noorwegen, Oostenrijk. Griekenland en Polen en spoedig zal aanvangen in Duitschland en België. De CIO en de AFT. (de twee groote Aroeri- kaansche Arbeiders Organisaties - Red.) hebben onlangs 125.000 dollar i ijgedragen voor den aankoop van .788 pakketten voor leden van de Fran- sche Federatie van Vakvereenigingen. Elk C.A.R.E.-pakket bevat 30 pond voedsel of 30.000 calorieën, genoeg om hel^ rantsoen van 1 persoon "gedurende 30 a 40 dagen aan te vullen. De pakket ten worden tolvrij ingevoerd en vrij van belasting en de ontvangers lijden geen korting op hun voedselrantsoen. bh Turkye wordt vernomen, dat een v.:oei iandsche scheepsbouwmaatschappij t.ians onderhandelingen voert over den "oouw .van yier passagiersschepen voor Turkije. zoodoende in een politiek luchtledig ge laten. Een correspondent van de „Manchester Guardian" veronderstelt, dat velen van deze niet-aangesloten socialisten op de Christelijk Democratische Unie zullen stemmen en bepaalde waarnemers in Berlijn meenen zelfs, dat wanneer de Duitschers in de Russische zóne niet zoo bang waren om „verkeerd" te stemmen, de Christelijk Democratische Unie een uitstekende kans zou hebben om een stembusmeerderheid te krijgen. VAGE ARGUMENTEN. Maar, zoo zegt de correspondent waar schijnlijk zijn veel Duitschers bang voor wat er gebeuren zou wanneer er te veel stemmen op den „verkeerden kant" zou den worden uitgebracht, dat wil zeggen tegen de Socialistische Eenheidspartij, di« zich in de gunst van de Russen ver heugt. Het is veel meer deze vage vrees voor wat misschien zou kunnen gebeuren, die stemmen naar de Socialistische Eenheids partij trekt, dan eenige directe druk. Wanneer het recente referendum in Sak sen in dit opzicht een aanwijzing kan ge ven, dan zal de verkiezing vrijwel zeker behoorlijk geheim zijn en behoeven de kiezers zich geen zorgen te maken over hun persoonlijke welzijn in verband met de manier, waarop ze stemmen. Maar er is wèl een soort massale vrees, een ge voel, dat niemand kan zeggen wat er ge beuren kan, wannec-r de Socialistische Eenheidspartij eens niet bevestigd werd in haar huidige machtspositie. Het zou kunnen zijn, dat de Russen zóó ontevreden waren over den uitslag van de stemming, dat zij op verschillende ge bieden heel wat minder verdraagzaam werden, dan ze nu zijn. Veel Duitschers hebben er geen lust in risico te loopen en het stemmen op de Eenheidspartij is „veilig". Niettemin is het mogelijk, dat er on verwachts bijzonder veel stemmen op de Christelijk Democratische Unie zouden worden uitgebracht. De Eenheidspartij zou daardoor natuurlijk in een merkwaar dige situatie komen. Het is niet onmoge lijk, dat een communistische vrees voor een dergelijk verschijnsel geleid heeft tot het gerucht, dat de Christelijk Democra tische Unie zich uit de verkiezingen zal terugtrekken. Het schijnt ook. dat de voorbereidingen voor de verkiezing de partij niet gemakkelijk vallen. Zij heeft echter in het onder Fransche controle verschijnende bfad ..Der Kurier" nadruk kelijk ontkend, dat zij zich terug wil trek ken. Nu de regeering en de fruitdctaillisten tot overeenstemming zijn gekomen, zal de distributie van appelen, peren en pruimen zoo snel mogelijk worden uitgevoerd. Daar een deel van het publiek de reeds eerder bekend gemaakte bonnen na den verval datum 8 Augustus heeft vernietigd, zijn nieuwe bonnen aangewezen, n.l. 476 Alge meen en 976 Algemeen. Tof en met Maandag 19 Augustus, kan men deze bonnen bij groenten en of fruit handelaren inleveren, waarop dan zoo spoedig mogelijk een hoeveelheid appelen, peren of pruimen beschikbaar zal worden gesteld. Vacanfiegangers kunnen deze bon nen eventueel aan hun leveranciers opzen den. Er zal in geen geval na-inlevering mogelijk zyn. Wij vernemen nog, dat tussehen de re geering en de drie landelijke bonden van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit overeenstemming werd bereikt over de volgende drie punten: afdoende controle op de verzendhuizen: instellen van commissies met gelijke vertegenwoor diging van groot- en kleinhandel bij de verdeelingscentra en een regeling voor vergoeding van extra-vrachtkosten voor kleinhandelaren, welke ver verwijderd zijn van de verdeel in gscent-ra. De besturen hebben de leden geadvi seerd, de thans aangewezen nieuwe bon nen wel aan te nemen en hun volledige medewerking aan de distributie van fruit te verleenen. Jam eii suiker op 'gecombineerde bon I Op 1 September zal er wijziging komen ir. de rantsoeneering van jam en suiker. Van dien datum af zal, telkens in een periode van zes weken, elke veertien da gen een gecombineerde bon worden aan gewezen voor suiker, chocoladekorrels en andere boterhamstrooisels, of de dubbele hoeveelheid jam, pasts. kunsthoning, stroop en andere boterhamsmeersels, respectievelijk voor 750 gram in de eerste veertien dagen, 500 gram in de tweede veertien dagen en 750 gram in de derde veertiendaagsche periode. Dus respectie velijk 1500. 1000 en 1500 gram jam. Voor kinderen, geboren in 1942 en later luidt dit schema 750, 500 en 500 gram suiker of 1500, 1000 en Ï000 gram jam. Deze krijgen dus in elke derde veertiendaag sche periode 250 gram suiker, respectie velijk 500 gram jam minder dan de oude ren. Op deze wijze wordt de verhouding tot de suiker- en jamvoorziening der ouderen hersteld. Het rantsoen kan ook gedeeltelijk in suiker en gedeeltelijk in jam worden opgenomen. Zoo zai een rant soen van b.v. 750 gram kunnen worden verstrekt in 500 gram suiker er. 2 x 250 (500) gram jam of in andere hoeveelheden, in dezelfde onderlinge verhouding, voor zoover de voorraden bij de detaillisten dit toelaten. Op deze wijze kan beter tegemoet wor den gekomen aan de uiteenrtoopende be hoeften in de steden en op het platte land en aan de individueele behoefte. Een delegatie van de Imhsche E. A. M. heeft geprotesteerd tegen de in Macedonië uitgeoefende terreur tegen de democraten. In en om de Tweede Kamer „Novelle" redt een wet (Van onzen parlementairen redacteur) Na moeizamen arbeid, ie de Tweede Ka mer er tenslotte m geslaagd het ontwerp vermogensaanwasbelasting zonder hoofde lijke stemming aan te nemen. Dit mag men zeker als een succes voor den Minis ter beschouwen, wat ook geidt met be trekking tot het feit, dat het gros der nog ter tafel gekomen amendementen ten slotte sneefde, hetzij door intrekking, hetzij door verwerping. Ten deele is dit mede een gevolg van het feit,, dat Excel- Wie nu door de Jansstraat te Haar lem loopt ziet, ten Noorden van de Schoolsteeg, een open terrein. Dit is ont staan door het wegbreken van eenige huizen, die door de gemeente zijn aan gekocht. Het terrein wordt gebruikt voor parkeeren van auto's, aan welke gelegenheid groote behoefte is in ver band met de nabijheid van het Paleis van Justitie. De situatie wekt den indruk, dat het de bedoeling is de Schoolsteeg te ver- breeden, maar dit is absoluut onjuist. De gemeente heeft daar andere plan nen! Bovenstaandeteekening bewijst dit Op het achter gelegen terrein staat een gebouw dat indertijd gebruikt werd als school voor openbaar voorbereidend onderwijs. De toestand was evenwel zoo slecht, dat het buiten gebruik gesteld moest worden. Het is nu de bedoeling daar een nieuw gebouw te zetten. De oplossing die daarvoor gekozen is verdient in het bijzonder de aandacht, voor aet gebouw komt een pleintje, dat ook gebruikt kan worden voor par keerterrein. Het wordt van de straat ge scheiden door een zuilenrij. In de Jansstraat is het aardige oude poortje van het voormalig Barbara- Gasthuis. Dit wordt in de nieuwe be bouwing opgenomen. Natuurlijk moei men niet denken dat dit werk in de allernaaste toekomst zal worden uitgevoerd. Men kent de be zwaren wat betreft de materialen-po sitie. Ook de financieële toestand der gemeente speelt een rol. Maar het pro bleem der scholen eischt ook zoo spoe dig mogelijk een voorziening. Vooral wat betreft den bouw van openbare scholen voor voorbereidend onderwijs is te Haarlem een groote achterstand. Daarom is wel aan te nemen, dat dade lijk als de mogelijkheid zich voordoet, de gemeente deze school zal laten bouwen. Daarom is het van belang den lezer een kijkje te geven van de hangende plannen. lentie Liefiinck herhaaldelijk blijk gaf van groote tegemoetkomendheid door zelf in zijn ontwerp door de afgevaardigden bepleite veranderingen aan te brengen of door toezeggingen in hun geest te doen met betrekking tot de praktische toepas sing van de wet. Overigens heeft men c-ok heel wat profijt getrokken van de uitnemende voorbereiding van het openbaar debat, doordat dit hoogst ingewikkelde wets voorstel niet alleen gewoon in de afdee- lingen onderzocht is. maar er een com missie van voorbereiding bij te pas kwam en er in dat stadium al gelegenheid tot mondeling contact tussehen Minister en Kamer heeft bestaan. Hoe ingewikkeld de materie is en hoe lastig het dus kan zijn om op een derge lijk ontwerp, gedurende bet openbaar debat nog amendementen in te dienen, moest men tenslotte ervaren, toen mr. T eulings, wien de minister overi gens terecht lof toezwaaide voor de wijze, waarop hij tot verbetering van allerlei bepalingen had bijgedragen, met een amendement voor den dag kwam dat ten doel had voor in het buitenland wer kende dochtermaatschappijen van Neder- landsche* ondernemingen een gunstigere regeling te bewerkstelligen. In da; wijzi gingsvoorstel zat veel billijks. Het hield echter meteen, naar later bleek, ernstige fouten in, doordat het niet paste in het kader van onze verdere belastingwet- mogelijk terstond precies alie consequen ties van eventueele aanneming van het amendement te overzien en een waarschu wing van een zijner in de loges gezeten ambtenaren om te trachten de beslissing over dit amendement even aan te houden, had den Minister niet tijdig genoeg be reikt om hem er toe te brengen, hierop, of op verwerping aan te sturen. De be windsman gaf wel even te verstaan, dat hij betwijfelde of men wel goed zou doen het in de wet op te nemen, doch van ver zet met klem was geen sprake. Binnen 24 uur na de beslissing was hem echter overduidelijk geworden, dat er door de aanvaarde verandering werke lijk een wetgevend ongeluk was gebeurd, aangezien er iels in de wet was gekomen, dat bedenkelijke gevolgen zou hebben. Het amendement was echter aangenomen en de wijzigingen, die het 20U moeten on dergaan, waren bepaald van materieelen aard, zoodat herstel door een tweede lezing, gegeven de dienoiwtrenc bestaande voorschriften, evenmin mogelijk was al» een er op terug te komen met behulp van een Nota van wijziging van den minister. Toch was en is het ongeluk te verhel pen. Te weten, met behulp van een af zonderlijk wetje, dat het nu onhoudbaar geworden artikel in kwestie, tot een houdbaar artikel zal maken. De gang van zaken is dan, dat de Minister zulk een wetje indient en er op aan stuurt, dat het, nadat eerst het ontwero-vermogensaan- wasbelasting door de Eerste Kamer is aangenomen, onmiddellijk daarna even eens zal worden aangenomen. Zoo'n wetje, dat men een ..Novelle" DÏeegt te noemen en waarvan Minister Lieftinck de indie ning reeds heeft aangekondigd, is met de wet. waarin het onmiddellijk een verbete ring moet aanbrengen even nauw ver bonden als de Siameesehe tweeling on derling. Dit brengt dan ook mei zich mee, da: de Koninklijke handteékening pas on der de hoofdwet komt. nadat ook de No velle de beide Kamers, overeenkomstig den wensch van de Regeering genasseerd is. Aldus kan men een Novelle beschou wen als eerste hulp bij een wetgevend ongeluk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2