Nederlandsche schepen ter walvischvaart Kans op revalorisatie van den gulden niet groot Maandag? 12 Augustus 1916 Personeelsvraagstuk nog niet opgelost Nederlandsche schepen ter wal In aansluiting op ons artikel over de Nederlandsche walvischvaart kunnen wij nog meiden, dat de „Willem Ba- rendsz" een tot „ïactoryship" ver bouwde tanker is, de ex-Pan GoiSiia, die in de dertiger jaren onder de Zweedsche vlag gebouwd werd. Het schip is aangekocht door de Nederland sche Maatschappij voor de Walvisch vaart en de werkzaamheden, om het schip tijdig reisvaardig te maken, wor den uitgevoerd door de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij en door de Amsberdamsche Droogdok Maatschappij, waarvan vooral de laatst genoemde een rijke ervaring heeft op het gebied van verbouw en reparatie ,van walvischvaarders. Uiteraard zou liet in dezen tijd van rnateriaalschaarsohte en overbezetting der scheepswerven veel tijdroovender geweest zijn ora een geheel nieuw schip te bouwen, zoodat de huidige op lossing de beste was. Gezien het feit. dat de walvisch vaart. gedurende den oorlog heeft stil gelegen en dat tijdens de eerste Wal- vischvaart-conferentie, die na den oorlog gehouden'werd en die oc-k door een Nederlandsche delegatie werd bijge woond. beperkende bepalingen zijn aangenomen terzake de soorten en de aantallen walvisschen, die gevangen mogen worden, behoeft men geen vrees te koesteren, dat de aan de internatio nale walvischvaart deelnemende landen elkaar bepaald concurrentie zullen aan doen. Over het personeelsvraagstuk bij de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart is nog geen beslissing genomen. Het lag in de bedoeling,het. grootste gedeelte der bemanning uit Noren te doen bestaan; de Noorsche Prins Bernhard vraagt: Laat soldaten meerijden Het weekblad „Motor" publiceert een brief van Prins Bernhard aan den hoofdredacteur van het blad. Prins Bernhard schrijft o.a.: „Regelmatig bereiken mij min of meer verbitterde klachten van militairen, welke met verlof gezonden zijnde, itraohten naar huis te liften, aangezien de normale mogelijkheid van reizen ten «enenmale zeer veel tijd in beslag neemt. Algemeen wordt geklaagd over het feit. dat burgennotorvoerfcuigen li en voorbij rijden, hoewel daarin voldoen de plaats aanwezig is. Ik vraag mij af, of de Nederlandsche automobilist zich niet realiseert, dat deze mensdhen. of zich vrijwillig ge meld hebben om het vaderland te die nen. of als dienstplichtige opgeroepen zijn in werkelijker, dienst en hoe kost baar hen de korte tijd is. welken zij met verlof in den familiekring kunnen door brengen. Ongetwijfeld zijn er ge%'allen. waarbij de betrekken militair op gemakkelijke wijze met de ter beschikking staande openbare vervoermiddelen zijn tehuis kan bereiken, doch legio zijn de-geval len, dat zulks niet mogelijk is. Vaak moeten deze soldaten naar alle moge lijke uithoeken van het land en de reisduur heen en terug naar hun haard stede komt' in mindering van den toch al zoo korten tijd, welken zij thuis kun nen doorbrengen. Laat toch iéder weldenkend mensch, die het voorrecht heeft een motorvoer tuig te kunnen besturen, beseffen, dat het op zijn zachtst gesproken een eere plicht is om degenen, die huis en haard in den steek moesten laten om het va derland te dienen en waarvan verreweg het meerendeel over enkele maanden voor langeren tijd naar Indië vertrekt, de helpende hand te bieden om van den korten beschikbaren tijd zooveel mogelijk te profiteeren door den reis duur te helpen bekorten. Met gemengde gevoelens van erger nis en teleurstelling constateer ik re gelmatig. dat onze militairen, welke om een lift verzoeken, gewoon worden genegeerd Persoonlijk begrijp ik dit niet. Ik ben overtuigd, dat ieder welmee- nend Nederlander, na zich het boven staande te hebben gerealiseerd, in den vervolge kameraadschappelijker zal handelen en nimmer een militair, welke om transport verzoekt, dit zal weige ren". Bruinkool uit Duitschlaud Binnenkort zullen maandelijks uit Duitschland ongeveer 35.000 ton bruin koolbriketten per schip te Nijmegen wor den aangevoerd. Deze bruinkool is voor namelijk bestemd voor eleetrische cen trales. De betaling van deze kolen ge schiedt in Engelsche ponden, welke be- 'dragen worden verkregen uit export van Nederlandsche producten (voornamelijk groenten) r.aar de Britsche zóne in Duitschland. regeering vaardigde echter destijds een verordening uit. waarbij het den Noren verboden werd, om bij buitenlandsche walvischvaart maatschappij cn te varen. Deze verordening is echter nog niet tot wet verheven en zoodoende is nog niet te zeggen, cp welke wijze deze kwestie zal worden opgelost. Wel kan worden vastgesteld, dat in ieder geval de Ne derlandsche expeditie vertrekt en op tijd! Zij zal bestaan uit het moederschip, de „Willem Barendsz", circa 16000 ton en acht z.g. „jagers", schepen van c.a. 400 ton, die eenïgszins op 'trawlers lijken. Deze jagers dateeren van voor den oorlog, werden in den oorlog dooi de Engelsche marine verbouwd tot mij nenvegers en worden thans weer in hun oorspronkelijken staat terugge bracht. Bootje iti de lucht gevlogen1 In het z.g. Bccrengat van de Oude Maas onder Oud-Beyerland is Zondagmiddag een zeilbootje, waarin zich twee mannen en twee vrouwen bevonden, in de lucht ge vlogen. Een van de opvarenden werd vrij ernstig gewond, (wee anderen kwamen er met lichte kwetsuren af en de vierde kreeg slechts een nat pak. Over het ongeluk deden aanvankelijk de wildste geruchten de ronde Men vertelde o.a. dat een zeiljacht op een mijn was ge- loopen. Dit bieek gelukkig niet het geval te zijn. Een van de mannen in het bootje had pogingen in het wérk gesteld om den motor, waarmede het zeilvaartuigje was uitgerust, op gang te brengen. Juist op het moment, dat dit scheen te gelukken, volg de er een hevige knal. waardoor het bootje met bemanning en al in de lucht vloog. De motor was waarschijnlijk ontploft. Het bootje zonk onmiddellijk en de in zittenden kwamen in het water terecht. Er bevond zich een motorjacht in de nabij heid, dat het viertal aan boord nam. Het bleek, dat eén van de mannen er vrij ern stig aan toe was. Twee andere inzittenden hadden kwetsuren van lichteren aard op- geloopen. Zij konden, na door een arts verbonden te zijn, per auto naar hun woonplaatsen worden vervoerd. Een der vrouwen en de beide mannen bleken uit Vlaardingen afkomstig te zijn, de andere vrouw woonde in Dordrecht. Hel kasteel Nijen- rode aan de' Vecht heeft thans 'n nieu we bestemming ge kregen. Tijdelijk zal hier 't Nederl. Op- lcidings-Instituut voor den 6ui ten iae dschen Dienst worden, gehuisvest. In verband met het te verwachten krachtig herstel van de internationale be trekkingen en de opbloei van de Ne derlandsche export markt. is het ge- wenscht dat Neder land in het buiten land op waardige wijze vertegenwoor digd wordt door re presentatieve figu ren. Deze gedachte heeft 'n aantal van de voornaamste Nederlandsche bedrijven en ondernemingen ej toe gebracht het Instituut op te richten. Het doel is aan die, jonge menschen welke in de toekomst Nederland in het buitenland in verschillende functies zullen vertegenwoordigen, een zoo breed moge lijke opleiding te geven. Effecten- en Geldmarkt sche beurs weer ruimschoots tijd voor andere dingen dan het doen van effecten- zaken, die weinig te beteekenen hadden en ook geen noemenswaardige koersfluc tuaties opleverden. De beweging in aan- deelen en „claims" Koninklijke was heel wat geringer dan de vorige week, maar het toen behaalde Icoersavans kon toch grootendeels behouden blijven. Over het algemeen was de stemming op de meeste afdeelingen niet ongunstig, maar van een normale deelneming aan den handel door het publiek is geen sprake. Af en toe trekt een enkel fonds soms even de bijzondere belangstelling. Aandeelen Billiton bijv. in verband met de toenemende tinproductie op het eiland van dien naam, aandeelen Hoüanösche Bank Unie. die reeds een be langrijke koersstijging achter den rug heb ben. als een gevolg van het thans gepubli ceerde jaarverslag over zes jaren en de aankondiging van 20% dividend. Het blijkt dat de instelling zich de laatste jaren krachtig heeft ontwikkeld en belangrijke winsten heeft kunnen behalen, waartegen over echter ook de onkosten aanzienlijk zijn gestegen. Ook een verslag als dat van de Nieuwe Neder landsch-Amerikaansche Hypotheek bank heeft groote belangstelling getrok ken. omdat men op grond van de verstrek te cijfers tot de gevolgtrekking kan komen dat aan de algeheele afbetaling van hoofd som en achterstallige rente der pandbrie ven niet behoeft te worden getwijfeld, ook al kan het nog wel eenigen lijd duren al vorens daartoe zal worden overgegaan Het is intüssehen begrijpelijk dat vele hou ders van pandbrieven met de verzilvering hunner stukken geen haast hebben en zelfs aan de directie hebben voorgesteld de pandbrieven; welke thans in guldens luiden, tegen dollarpandbrieven om te wisselen, waardoor de houders tegen het risico eener guldendepreciatie zouden zijn gewaarborgd. De kans dat de gulden zal worden gerevaloriseerd, dat wil zeggen, in omrekeningswaarde verhoogd, wordt door dezulken blijkbaar niet groot geacht. Het is trouwens ook op de beurs niet te mer ken dal men bij de waardeering van obli gaties en aandeelen met dezen factor reke ning houdt en ook in regeerinpkringen wordt daaraan blijkbaar niet gedacht, an ders had men er in de financieele beschou wingen. welke in de Kamer gehouden zijn, wel iets van gehoord. Minister Lieftir.ck heeft daarbij de opmerking gemaakt dat men de subsidiemaatregelen moe: z:en in het verband met de bijzondere omstan digheden. waarin de wereldeconomie ver keert en dat naar alle waarschijnlijkheid de abnormale buitenlandsche prijzen van tijde!ijken aard zijn. Het is te hopen dat dit optimisme spoe- - dig moge worden bewaarheid, maar tot provincie bezoeken, i dusver is van een prijsdaling in de V. S, en andere toonaangevende landen geen sprake. Men acht in de V. S. hier en daar zelfs verschijnselen van een .boomperiode' aanwezig en meent dat het algemeene goederen-indexcijfer in 1947 nog 15 hoo- ger zal liggen dan thans. Nu hebben der gelijke verwachtingen weinig waarde, om dat ondanks de „verwetenschappelijking' van den wereldhandel, het verzadigings punt van de vraag naar goederen ook nu wel eens eerder zou kunnen komen dan men meent. Wanneer sommige Amerikaan- sche bladen thans reeds van koopersstakin- gen spreken, wil dit vermoedelijk zeggen dat de vraag naar sommige artikelen klei ner wordt naarmate ze gemakkelijker te bevredigen is, een verschijnsel dat aan de menschelijke natuur eigen schijnt te zijn- Op grond van deze min of meer psycho logische overweging zou de minister dus toch nog wel eens gelijk kunnen krijgen, afgezien van het feit dat er tot dusver op elke prijsstijging altijd weer een prijs daling is gevolgd De belangstelling, welke men deze week ter beurze voor Amerika had, gold in hoofdzaak de mededeelingen van den heer Overhoff, die vandaar teruggekeerd is, over de hervatting van den handel in Amerikaansche waarden. Het optimisme te dien aanzien was niet zoo groot als uit vroegere uitlatingen scheen te mogen den afgeleid, ook al heeft de heer Over hoff de Amerikaansche instanties tot mede werking bereid gevonden. Koniiigin woont Passiespel te Tegelen bij Zondagmiddag heeft de Koningin onver wacht een bezoek gébracht aan de passie spelen te Tegelen. Tegen half twaalf arri veerde Zij per auto in Tegelen. Nadat Zij de lunch in den Koninklijken trein had gebruikt, begag Zij zich door het vlaggende dorpje naar het terrein van de passie spelen. waar de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G, Lemmens aanwezig was om Haar te verwelkomen. Met groote belangstelling volgde de Ko ningin het spel. In ae pauze begaf Zij zich achter de coulissen, waar alle medespe lenden stonden en I-Iaar met het Wilhelmus een welkom toezongen. In de vertrekken achter het tooneel gebruikte H. M. de thee en na afloop van de pauze nam zij Haar plaats weer in, om tot het einde toe het spel te blijven volgen. De Koningin heef: den nacht doorge bracht in den koninklijken trein, waarmee Zij vandaag een bezoek aan de getroffen gebieden in Noord-Limburg brengt. Mor gen zal Zij het Zindelijk deel van deze Prinses Juliana opende den Roode Kruisdag 1946 Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag op het landgoed Groot Engelenburg te Brum- men den landdag van het Nederlandsche Roode Kruis in haar functie van voorzit ster geopend. De Prinses zeide verheugd te zijn, dat zij voor de eerste maal na de bevrijding het woord mocht richten tot de afgevaardigden van het Roode Kruis. In het bijzonder begroette zij den minister president, dr. L. J. M. Beel, als vertegen woordiger van den ministerraad, en de vertegenwoordigers van het Amerikaan sche Roode Kruis. Vervolgens bracht de Prinses hulde aan het Comité Internatio nale la Croux Rouge voorden velen arbeid, ten behoeve van ons land verricht. Nadat zij gewezen had op de propagandaweoK: van het Ned. Roode Kruis, bracht zij' dank aan allen, die aan het welslagen hiervan hun krachten zullen geven. Namens het hoofdbestuur dankte zij alle Roode Kruis medewerkers, die in de afgeloopen jaren bezield door den waren Roode Kruis-geesC •hun krachten gegeven hebben aan het veel omvattende werk. Met enkele woorden herdacht Prinses Juliana den onlangs over leden eerste onder-voorzitter J. C. E. baron Van Lynden en de 24 mannen en vrouwen, die in de oorlogsjaren hun leven lieten voor de idealen van het Roode Kruis. Vervolgens nam de minister-president het woord, die namens de regeering zijn waardeering voor den arbeid van het Roode Kruis tot uitdrukking bracht en in het bijzonder alle medewerkers dankte voor hetgeen zij voor het vaderland ver richt hebben. Na de pauze voerde het woord de direc teur-generaal van het Roode Kruis, de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, die den nadruk legde op de grootsche taak, die nog verricht wordt in onze overzee- sche gebiedsdeelen. Namens de echlgenooten van de kring- commissarissen bood mevr. Van der Does aan de Prinses een vaandel aan, dat H.K.H. aanvaardde en vervolgens overdroeg aan de vaandelwacht. ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, lid van het dagelïjksch bestuur, sprak een kort slotwoord. De Roode Kruisdag 1946 werd hierop door het Haarlemsche Kamerorkest, onder leiding van Wim Gaffel, dat voor de muzikale om lijsting van het geheele programma had zorg gedragen, gesloten met het „Wilt heden nu treden". Recht en veiligheid voor Indië Generaal Spoor over zijn taak Lt.-gen. mr. H. J. Kruis heeft in het radio-programma van de Nederlandsche Strijdkrachten een vraaggesprek gehouden met den Indischen legercommandant, lt.- gen. S. H. Spoor, Generaal Spoor gaf in den loop van dit interview antwoord op drie vragen: wat gaan wij in Indië doen; waaróm gaan wij dat doen en hóe gaan. wij dat doen? Wat wij in Indië gaan doen omschreef generaal Spoor als „recht en veiligheid brengen aan alle bewoners van de archi pel", dus geen „orde en rust", die .be schouwd zouden kunnen worden als opge legde orde en teruggang naar het oude. Et- is veel gebrek aan kennis van Indische zaken en ongerechtvaardigd wantrouwen in de volstrekte oprechtheid van onze Re geering wat betreft de uilvoering van de beloften, die Ilare Majesteit in 1942 aan Indië deed. Het is voor de militairen pijn- lijk, wanneer zij beschouwd worden als degenen, die de nieuwe dingen, die in In dië moeten komen, willen tegenhouden. Waarom willen wij recht en veilig heid in Indië brengen? Omdat Indië het van ons verwacht. Het is zeker, zoo zet generaal Spoor, dat zelfs zij, die zich onze felste tegenstanders noemen, den band met Nederland en de Nederlanders erken nen. Onze eenige vijanden daarginds zijn de door Japanners opgezweepte groepen, die zullen blijken slechts enkele tïendui zenden op de tientallen millioenen te zijn. We mogen dc moeilijkheden echter niet onderschatten. Er zijn ook nu buiten het handjevol terroristen aanzienlijke groepen, die zich onze vijanden wanen tot zij omtj opnieuw leeren kennen. H o e moeten wij deze taak volbrengen? Op de ons eigen wijze, met matiging, jnen- schelijkheid en humor. Kortom, zooaLs onze troepen dat thans reeds doen. Waar onze mannen komen, ziet men de ierug- stroomende bevolking ontwaken uit de betoovering van het Japansche gif. Ruimer distributie van fietsbanden gevraagd De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich tot den minister van Handel en Nijverheid gewend met het verzoek over te willen gaan tot een ruimere en meer algemeene distributie van rijwiel banden Nu de productie van fietsbanden thans aanzienlijk is gestegen, meent de A.N.W.B., dat het niet langer noodig is de volle productie van rijwielbanden ter beschikking te blijven stellen van enkele" bevoorrechte groepen. In de meeste gezinnen levert het ont breken van eer. hruikbare fiets, vooral bij het onvolkomen tram- en busverkeer van het oogenblik, zeer groote moeilijkheden op en het moet dan ook redelijk worden geacht, dat thans ook de gewone burger een beurt kar. krijgen. Op deze gronden heeft de A.N.W.B. den minister verzocht per maand 200.000 stuks banden te bestemmen voor het publiek en te doen distribueeren volgens het voor de schoenen gevolgde systeem, waarbij men voorloopig alleen de gezinshoofden voor een band in aanmerking wil laten komen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3