SJotacte van de feestelijkheden Wielerronde in Haarlem-Noord bracht weinig spanning Tienduizenden aan liet nachtelijke Spaarne Tienduizenden zijn Zondagavond laat nanr het Spaarne in Haarleni-Noöwl ge togen <>iii de slotaete van de feestelijkheden hij te wonen. No? nimmer /-al de SjKiarne-oever zoovel meiiselien tegelijk hebben gedragen en het viel dan ook niet DHv. ziel* een hck door de menigte te banen en als men laat kwam. nog een plaatsje te hemaohtigen. Het werd een ..gecombineerde operatie": de mensehen aan den wallekant. de bootjes op liet water, de vuurpijlen in de lueht, zij vormden tezamen en waardig vaarwel aan de grooté feesten ter eere van het zevenhonderd jarige Haarlem. Het was een aardig gezicht, de lange rijen gondels over het water te zien glij den. romantisch verlicht door oranje lam pionnen. Voorafgegaan door een echt gon- deltje in Venetiaanschen stijl kwam een groote trein van versierde zeiljachten, die door een sleepboot getrokken werd Daar na kwamen de roeiers, die den verlichten etoet stijlvol besloten. Na een statige pa- druischte, van hei kastje naar den muur stuurden. In de nabijheid stonden zelfs eenige pantserwagens opgesteld! Dit ge wapende optreden maakte bij een feeste lijkheid als de onderhavige terecht op zeer velen een onaangenamen indruk. In een toelichting, door de luidsprekers ter plaatse gegeven, werd gezegd dat men den soldaten vooral niet kwaad aan moest Ihet Chr. Fanfarecorps ..Arti et Rellgionl" werd een der leden van dat corps (de heer T. Aarts) op den hoek van Dreef en Paviljoenslaan plotseling onwel en over leed ter plaatse. Daarom is het Festival, dat op den marschwedstrijd zou volgen, afgelast en hebben alle aanwezigen den overledene in eenige oogenblikken van stilte herdacht. Het Festival was tegen 2 uur aangekon digd, maar het werd een uur later eer het eerste muziekcorps aan den start ver scheen. Zeven vereenigingen namen aan den wedstrijd deel: „Harmonie Apollo", ..Postfanfare", „Euphonia", „Harmonie Crescendo", „Arti et Religioni", ..Excel sior' en „Si. Caecilia". Vijf daarvan be haalden een len, de overige twee een 2en prijs. Als men in aanmerking neemt, dat twee der le prijzen met 102, de beide 2e prijzen met resp. 100 en 98 punten ver kregen werden, ziet men dat deze presta ties zeer weinig uiteenliepen; slechts die van „St. Caecilia" (115), „Harmonie Cres cendo" (111) en ..Postfanl'are" (110) toonden een merkbaar verschil. De vier rubrieken waarvoor de punten (van 1 tot 10) werden toegekend, waren: Uitvoering van den marsch. Paslengte, Tempo en Orde in 3e rangen. Daar er 3 juryleden waren, kon den dus maximaal 120 punten behaald wor den. Dit ter toelichting voor niet-deskun- digen. K. DE JONG. Nachtcabaret De afdeeljng Haarlem van de Landelijke Federatie van Kleinkunstenaars was door het Uitvoerend Comité voor de Haarlemsche fees ten niet opgenomen in het feestprogramma en toch hadden de bij deze afdeeiing aange sloten artisten en musici gemeend, gelijk zij het formuleerden, „juist in deze week aan het Haarlemsche publiek te moeten toonen, wat zij presteeren". Zij hadden daarom, met toestemming van B. en W., een nachtcabaret en dansfeest georganiseerd in het Concertge bouw, dat Zondagavond om twaalf uur begon. Wij hebben net cabaretprogramma na de pauze bijgewoond en moesten helaas consta- teeren, dat hei hier gebodene beneden elk peil lag. „Een waardig slot van de feestweek", gelijk het heeten moest, was het allerminst. Het is niet onmogelijk, dat er talenten schui len voor de kleinkunst onder deze artisten, maar dan zullen zij toch heel wat critischer tegenover hun programma's moeten komen te staan, willen zij redelijk werk leveren. Nu is het er treurig mee gesteld iade voorbij de menschenmasa's aan den wal koerden de scheepjes terug en kozen zich een plaatsje tegenover het vuurwerk- terrein, gelegen ter hoogte van de Tafel- bergstraat. Hier hadden zich reeds tal- looze booten en bootjes, volgepakt met toeschouwers, verzameld en alles was in afwachting, toen om middernacht de eer ste vuurpijl de lucht in suisde. Aan tempo heeft het het vuurwerk soms ontbroken en een aantal pijlen en andere pyrotechnische werktuigen weigerden nu en dan geheel of gedeeltelijk hun dienst, maar uit het „ooooo"-geroep van de me nigte bleek al gauw, dat ook dit vurige schouwspel zijn traditioneeie feestelijke uitwerking niet miste. De slellage-num- mers, pyrografische draai- en wonderfron- ten, stijgende bloemenmanden en vliegen de vuurtelegrafen, deden de halzen dui zendvoudig rekken. Een oolijke aanblik bood de beweeglijke zeehond, die met een fraaien bal op zijn snuit balanceerde en vergeefsche pogingen deed. het ding om laag te snuffelen, nadat, hij het in de hoogte had geworpen. Het einde: een symbool Tegen één uur ontbrandde het groote stuk. dat een kreet van verrassing op aller lippen bracht: Haarlems wapen met de spreuk „Vieit Vim Virtus" en links en rechts de jaartallen 1245—1945. Aan de flanken zetten zich groote Juliana-raderen in draaiende beweging, daaromheen slin gerden zich vlindervuurbanen en een hart van gekleurd diamantvuur. gevolgd door twee Chineesche boomen met cascaden en waaiers van chrysanthemum, afgewisseld met draaiende gekleurde zonnen. Over het geheel flitsten aan alle kanten goud- cn zilverpluimen en Japansche vlindersterren. In een zwaar bombardement eindigde dit slotnummer, een symbool van het einde der festiviteiten. De bonte gloed van kla terende vurigheden doofde geleidelijk uit en het laatste dat men zag, waren de fees telijke jaartallen 12451945, langzaam uit stervend in het nachtelijk donker. De mu ziek zette het Wilhelmus in, Haarlems feest was ten einde Moeizaam drommend langs het oeverpad waarbij vooral op de bruggen de mensehen massa in de knoop raakte, trok de burgerij huiswaarts, voldaan terugblikkend op de achter haar liegende week van hoogtij, met den vroegen Maandagmorgen en het werk weer in het vooruitzicht. Wat jammer was Jammer was het, dat de organisatie van het laatste evenement uit de feestweek wel iets te wenschen over Het. Er was klaarblijkelijk geen rekening gehou den met een zoo grooten toeloop van publick. Om de ,orde te hand haven", had men een afdeeiing mi litairen in den arm genomen, die in het afgezette gedeelte met stenguns rondwan delden en de zich van geen kwaad bewuste toeschouwers, wanneer deze blijkbaar iets. deden dat tegen de voorschriften in- Het slotnu miner en eliulc van alle feestelijkheden: een onvergetelijk schouwspel bood liet vuurwerk, dat in het midder nachtelijk uur aan het Spaarne ont brandde en dui zenden toeschou wers lokte. De jaartallen 1245 1945, in vuur ge schreven, temid den van kleurige lichtfonteinen vormden de apo theose van dit knallend festijn. kijken, aangezien zij hun vrijen avond had den opgeofferd om hier dienst te doen. ten einde de straat open te houden voor de deelnemers aan het openluchtspel. Merk waardig echter was. dat toen deze deel nemers tenslotte tegen half één arriveer den, er in het gereserveerde gedeelte geen plaatsen voor hen bleken te zijn openge houden. Het aantal stoelen en banken was volkomen onvoldoende, zoodat deze m schen, die werkelijk wel een zitplaats ver diend hadden (hun ter wille was bovendien het vuurwerk een uur verlaat) moesten staan en met moeite nog iets van het schouwspel konden opvangen. De Haar lemsche pers werd bij haar komst de toe gang tot het gereserveerde gedeelte gewei- gerd, een incident, gelijk in de geheele feestweek niet was voorgekomen. Dit alles vormde een schrille tegenstelling tot de voortreffelijke organisatie bij de andere groote evenementen in de afgeloopen da gen. Eveneens trof het onaangenaam, dat het publiek tijdens het spelen van het Wil helmus, tegelijk het officieele eind-signaal aller feestelijkheden, reeds begon weg te loopen en door elkaar te krioelen, de hoe den stijf op het; hoofd geplakt, Hier vielen de militairen op, die temidden van het gewoel stram en onbeweeglijk in de hou ding stonden, de hand aan de muts. Burgemeester Reinalda over de feesten De Ned. Wielren Unie had als voorwaar de aan het deelnemen der renners van de N.W.U.'-ploeg aan de Wielerronde van HaarlemrNoord gesteld, dat de amateurs over een afstand van 125 K M. moesten rijden. Een maatregel, welke toe-te juichen is. omdat de renners "dan gehard worden, iets, waaraan het bij velen .nog ontbreekt. Dat is Zondag ook in de omgeving vari de Planetenlaan gebleken. Vele renners kon den het tempo, dat in het begin zeer hoog was, niet volgen en verdwenen van het parcours. Het gevolg was, dat na 62.5 K.M twintig van de vijftig renners uit den strijd waren en tenslotte waren negen amateurs op den weg, die den wedstrijd uitreden. Toen 100 K.M. afgelegd waren, was 80 pro cent reeds naar de kleedkamers vertrok ken. De lange afstand bracht voor het pu bliek geen interessante strijd. Daarbij kwam. dat vijf renners, n.l, de Haarlem mer Voorting, Cas Kleefslra. G. van Beek, Stakenburg en Smits, spoedig na het begin er op uittrokken. Zij reden in een zoo snelle vaart, dat zij na drie ronden reeds een voorsprong van dertig seconden op het peloton hadden en na 25 K.M. was het verschil meer dan een minuut. Voor een deel was de strijd reeds beslist. Jammer was het, dat toen iemand bij den Orionweg over de baan wandelde, de renners met elkaar in botsing kwamen en enkelen vie len. Daarbij waren Kleefstra en Smits. Eerstgenoemde reed nog even verder op een andere fiets, maar hij moest door een gekneusden arm den strijd opgeven. Smits raakte achter en sloot zich bij het peloton aan. In deze groep speelden de leden van ,,De Kampioen" P. Peters en C. Portegies een roL Eerstgenoemde viel later uit; de ander was geweldig op dreef en trachtte verschillende malen uit te loopen. waar door de achterstand op de uitloopers ver kleind werd. Later vergrootten dezen hun voorsprong weer. Na een lekke band bleek Voorting niet meer in staat verder te rij den, zoodat de strijd tusschen Van Beek en Stakenburg uitgevochten moest wor den. De sprint bracht de beslissing. Van Beek reed rechts van den weg en Staken burg trachtte aan die zijde te passeeren, waarvoor hij echter geen kans kreeg. Van Beek won in 3 uur 17 min. 56 sec. Na af loop bood Wethouder Noordhoff hem bloe men aan. De winnaar van het amateur kampioenschap 50 K.M., Harmans uit Am sterdam, werd voor de strijd der ama teurs begon, door den burgemeester, den heer M. A. Reinalda gehuldigd en wethou der Geluk overhandigde den winnaar der nieuwelingen. Keizer een bloemstuk. De organisatie bij H.S.V „De Kampioen" was w;eer goed verzorgd. De uitslagen luiden: 30 K.M. voor nieu welingen: 1. B. Keizer, Amsterdam, 51 min. 2 sec.; 2. G. van Schalk, Utrecht; 3. W. Snijders, Zwanenburg; 4. C. Ris, Assen delft; 5. N. Henneman. Beverwijk; 6. N. Schouten. Halfweg: 7. L Spierenburg, Hil versum; 8. J. Meijer, Laren. 125 K.M. voor amateurs: 1. G. van Beek, Zaandam. 3 uur 17 min. 56 sec.; 2. J. Sta kenburg, Amsterdam; 3. J Kettenis, Den Haag; 4. K. Neeft. Haarlem; 5. C, Porte gies. Driehuis; 6. Verhoeven, Vlaardingen; 7. E. Verhoekx. Den Haag; 8. H. J. Smits, Amsterdam; op twee ronden 9. J. E de Bruijn, Zijpe De heer T. Aarts overleden Tijdens den marschwedstrijd, welke Za terdagmiddag nabij de Dreef is gehou den, is onverwacht in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer T. Aarts, lid van het Chr. Fanfarecorps „Arti et Reli gioni". De overledene behoorde tot de oprichters van het corps en was een trouw lid. Woensdagmiddag om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de Noorder begraafplaats aan den Vergierdeweg ter aarde besteld worden. Marinebegrooting verhoogd Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging -der marine begrooting voor 1946. Door de wijzi gingen wordt ihet totale bedrag der be- grooting van f 326.008.331 gebracht op f 448.012.646. Voor de radio heeft burgemeester M. A. Reinalda Zaterdagavond gesproken over de viering van het 700-jarig bestaan der stad en in het bijzonder heeft hij uitge- weid over de hoogtepunten van de feesten, de openluchtuitvoering en den historischen optocht. Dan sprak hij zijn vreugde uit over de prachtige samenwerking, welke bij alle onderdeelen van het programma tot uiting kwam Zangkoren zongen tezamen in de Groote Kerk, de muziekcorpsen wa ren bijeen en dan waren er sportwedstrij den met de vrienden uit Derby. De bur gemeesters van Gent en Echternach toon den hun belangstelling, evenals die uit de omgeving. Bovenal was het verheugend, dat de Haarlemsche jeugd niet achterwege bleef. In een rally en een horderen gaven zijn daarvan blijken. De herdenking heeft allen tezamen gebracht en zoo moet het zijn bij het geheele volk, nu het bezig is aan den opbouw van het vaderland. Spr. hoopte daarom, dat uit het festijn een wereldvrede mag groeien en een verbroe deringsgedachte. Dan hebben zij, die de feesten hebben voorbereid, voldoening van hun werk. Muziekfestival en Marschwedstrijd De muzikale feestelijkheden, die Zater dagnamiddag op het terrein vóór het Pro vinciaal Gebouw aan de Paviljoenslaan zouden plaats hebben, zijn door een tra gisch voorval gedurende den marschwed strijd verstoord. Tijdens het défilé yan PADVINDERS HIELDEN EEN KAMPVUUR Het padvinders-kampvuur, dat Don derdagavond wegens het minder gun stige weer moest worden uitgesteld is Zaterdagavond op het veld aan de Pa viljoenslaan gehouden. Toen de pad vinder sgroepen zich om den houtstapel hadden geschaard, sprak de districtscommissaris, de heer D. C. de Jong een inleidend woord, waarin hij zeide, dat ook de padvinders gaarne wilden deelnemen aan de feestelijke herdenking van het zevenhonderd jarig bestaan der stad Haarlem. „Wij zijn verheugd en dankbaar", zoo zeide de heer De Jong, „dat wij dit feest in een vrij en onafhankelijk Nederland kunnen vieren". Vier toortsdragers ontstaken hierna onder het uitspreken van een spreuk het kampvuur. Terwijl de vlammen hoog oplaaiden ging Dr. H. van der Loos voor in gebed en daarna klonk het be kende lied: „Hoort, zegt het voort!", gevolgd door een begroetingsyell, eeni ge liederen en „Het Geuzenvendel op den thuismarsch", gedeclameerd door hopman B. Metz. Aan het einde van het kampvuur zong men het volkslied, waarna pater De Bot, na in een kernachtige toe spraak de padvinders op hun plichten te hebben gewezen het kampvuur be sloot met het ,,Onze Vader". Er was veel belangstelling en het publiek heeft enthousiast meegedaan met de verschillende zangnummers. BINNENLAND De export van toma ten naar Engeland is weer hervat. Met de „Ruys" komt een zeer groot aantal militairen uit Indië te rug. Zij gaan naar net ontvangstcentrum Aus- terlïtz. Het is niet mo gelijk. hier familieleden, vrienden enz. ter begroe ting te ontvangen. Twee Haagsche jon gens vonden in de dui nen een gelsden revol ver. Toen een hunner het wapen probeerde, trof hij zijn neefje, dat zeer ernstig gewond werd en later is over leden. Dr. W. Wormser, direc teur van eenige dagbla den in Ned. Indië en voorzitter van de Vijf de Kamer van het Am- sterdamsche tribunaal, is 70 jaar oud, te Am sterdam overleden. Heden Een bericht, dat Ne derlanders geboren in 1921, 1922, 1923 of 1924 voor den militairen dienst gekeurd zouden worden, is voorbarig. Er •is alleen een registratie Ie verwachten, van Ne derlanders die in deze jaren geboren zijn. Op 23 Augustus zal op het vliegveld Leeuwarden de Com missaris der Koningin in Friesland een DC 4 van de K. L, M. met den naam „Friesland" doo- pen. De Nederlandsche luchtstrijdkrachten zul len vliegdemonstraties houden. De eereraad voor de solisten van de Neder landsche Opera heeft uitspraak gedaan. De raad acht de handelin gen der solisten op ver schillende punten zeker onjuist. De omstandig heden waaronder en de wijze waarop zij de handelingen verricht hebben, is echter aan leiding om van tucht maatregelen af te zien. De grondboringen van de Bataafsche Petro leum Maatschappij in de buurtschap De Lutte zijn gestaakt. Weliswaar is men op zoutlagen ge- stoot en. maar daar men geen loonende resultaten bereikte, is de diepbo- ring stop gezet. Met ingang van 13 Augustus komt er op alle binnenlandsche luchtlij nen, die viermaal per dag werden gevlogen, een dienst te vervallen, en wel steeds de derde van de vier. Alleen op de lijn naar Groningen worden alle diénsten ge handhaafd. Haarlem en Omgeving In Haarlemmermeer is overleden de heer Jac. Clay, een bekend figuur op het gebied van de paardensport en sinds de oprichting secretaris van de sportvereeniging „Vooruit". De buiirtvereeniging Prinses Margriet te Hil- legom heeft 150 kinde ren een prettigen dag bezorgd door een boot tocht op de Holland- sche meren en een be zoek aan het vliegveld Schiphol. Op den Cruquiuisweg te Heemstede is Zater dagmorgen een meisje door een auto aangere den; zij liep een hersen schudding en schaaf wonden op. Na ter plaat se verbonden te zijn, is zij naai haar woning vervoerd. Veel schade heeft het motorjacht van de fa milie F. H. geleden, tij dens een brandje, dat Zaterdagmiddag woedde in de kajuit van de boot, welke in" de Van Mer- lenvaart lag. Te Utrecht zijn ge slaagd: voor Engelsch M. O-a de heer S. Zeven huizen; voor Engelsch L. O. de heeren A. w. Mo lenaar en J. de Zaayer en voor Fransch L. O. de heer W. van Popta, allen te Haarlem. Mej. H. Kors te Haarlem behaalde te Haarlem de akte han denarbeid Een nacht-bridge drive van de V.V.V. te Zandvoort is uitstekend geslaagd. 50 paren na men er aan deel. i 450 kon als saldo aan „Ne derland helpt Indië" af gedragen worden. De le prijswinners waren: hoofdklasse: de paren: Raspoortv. d. Êlsken en BiesSchorer; le klasse: Job. de Vries Dr. Vischman en mevr. PerkFels; 2e klasse: van 't LandKoster ea Kamp—Peen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4