Muziek en dans op Waterland „Hier is het programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten te land, ter zeeèn in de lucht!" Karei Nort vertelt Het radioprogramma voor de Ne derlandsche strijdkraohten bestaat lo Augustus een jaai". Het hoofd van deze programma's, de heer Karei Nort. ver telt voor ..Radio Nederland" over dit jubileum het volgende: „In de maand Juli van het vorige jaar. tijdens een gesprek op 't Loo, dat toen het Hoofdkwartier van den Bevel hebber Nederlandsche Strijdkrachten was. werd voor de eerste maal de mo gelijkheid geopperd een speciaal voor den troep bestemd radioprogramma uit te zenden. Het was in de dagen, dat op 't Loo door Prins Bernhard en zijn staf de basis werd gelegd voor het nieuwe Nederlandsche leger. Eén ding kwam hierbij als vanzelf naar voren: wilden de pogingen, dit nieuwe leger op te bouwen, ten volle slagen, dan zou de volledige steun van ■het geheele Nederlandsche volk ver kregen moeten worden. Maar het pu bliek, in den meest ruimen zin van liet woord, moest in de eerste plaats weten, wat er met dat leger gebeurde en hoe er gewerkt werd. Is het won der, dat men hierbij greep naar een ideaal voorlichtingsapparaat: de radio? Zoo ontstonden de dagelijksche pro gramma's voor de Nederlandsche Strijd krachten te land, ter zee en in de lucht. En op 15 Augustus a.s. zal het een jaar geleden zijn. dat het eerste programma de lucht inging. Dank zij de voortref felijke samenwerking met „Herrijzend Nederland", waar „De Rotterdammer" vooral allen steun gaf dien men bij een dergelijke moeilijke opdracht behoeft, zijn we er tenslotte in geslaagd van de programma's iets te male en. Ik moet eerlijk zeggen: het is lang niet altijd even gemakkelijk geweest. Vaak waren er dingen, waarvan je als radioman had willen zeggen, dat zou ik liever anders gedaan hebben, maar dan stelde de voorliohtende bedoeling van het programma andere eischen. Dooh ook in de „ware radio" hebben we ons naar hartelust kunnen uit leven. Op 17 September ging ons eerste feature-programma de lucht in, het on derwerp was: Arnhem! En 's avonds om 11.00 uur. werd in het nieuws van de Britsche Home Service. gezegd: „Hilversum Radio, in a special pro- gramme for the Dutch Forces broad cast a magnificent programma en Arnhem". (Radio Hilversum, zond. in een speciaal programma voor de Ne derlandsche Strijdkrachten, een schit terend programma over Arnhem uit). Nietdat we er toen waren, maar trotsch ben je dan toch wel. Zoo waren er nog de programma's met Kerstmis, de her denking van Stalingrad, de slag in de Java Zee. de ondergang van de „Scharnhorst", Radar en vele andere. Het is overigens merkwaardig, dat deze vorm van radio ook bij de luisteraars het langst zijn indrukken blijkt achter te laten. Bij een enquête, die ik in de „Pen Gun" plaatste en waarbij ook de vraag werd gesteld, welke uitzendin- Weer een nieuwe Ostender trawler naar zee J.l. Dinsdag is voor zijn eerste reis ter visscherij vertrokken de nieuwe stoom trawler Breughel O 299, een zusterschip van de onlangs in de vaart gebrachte stoomtrawler Rubens O 297. De Breughel heeft een bemanning van niet minder dan 20 koppen. De Rubens van zijn tweede reis binnen Zaterdag 3 Augustus was de Rubens O 297 van zijn tweede reis in Ostende bin- pen. Ook deze reis was een groot succes, ditmaal niet alleen wat de vangst, maar ook wat de besomming betreft. De vangst bestond uit 2000 kisten versche haring en wat andere visch. De besomming bedroeg 1.340.800 fr. De haring bracht op 560 tot 730 fr. per 50 kg. De rijkdommen der Noordzee De voortbrengselen der kleine kust- visscherij beperken zich in den regel tot platvisch en wijting,, maar schipper Slot van de HD 125, een Heldersche kotter heeft bewezen, dat het ook anders kan. Hij is met z'n scheepje eens wat Noorde lijker gaan visschen en het resultaat was frappant. Na 4 a 5 dagen reis was de HD 125 Zaterdagmorgen aan den afslag met ongeveer 90 kisten schelvisch, 20 kisten kabeljauw en 80 kisten andere visch. To taal dus bijna 200 kisten. De vangst bracht den maximumprijs op: de besomming be droeg f 3763. De groove motorlogger Karei Doorman KW 227 was j.l. Vrijdag aan de markt van een reis „om de Noord" en voerde 650 kisten visch aan. De logger, die met twee ploegen werd gelost, besomde I 7000. Personalia Onze vroegere plaatsgenoote mej. T. J. Belgraver slaagde voor de in Arnhem door de Vereeniging van Leeraren gehou den examens voor Kantoorstenograaf Fransch. Duitsch, Nederlandsch en En- gelsch. Tevens behaalde zij het diploma algemeen secretaresse van het Instituut Schoevers, waar zij haar opleiding ont ving. IN de week van zijn één-jarig be staan bevat het programma der Nederlandsche Strij'dkrachten o.m. de volgende uitzendingen: Maandag 12 Augustus: De denis van Montgomery's Achtste Le ger en van de ..Wöestijnratten". Dinsdag 13 Augustus: Uitwisse lingsprogramma met B. F. N. te Ham burg. Bruce Lowe zingt met nhyth- misohe begeleiding. Woensdag 14 Augustus: Herden king V. J.-day. De overwinning op Japan. Donderdag 15 Augustus: Concert door tamboers en pijpers van de le divisie der Koninklijke landmacht. Het korps is in Engeland bij de Irish Guards, opgeleid. Vrijdag 16 Augustus: „By air to battle", een radio-documentaire over „Arnhem". Zaterdag 17 Augustus: Opnamen van een feestavond in het Grand Ho tel Gooiland te Hilversum. Het programma der Nederlandsche Strijdkrachten is iederen avond om 18.30 uur over Hilversum I te hooren. gen men zich het best herinnerde, kwa men juist die programma's voor den dag. Nu over enkele maanden de Iste di visie naar Indië zal gaan. blijkt de be hoefte aan voorlichting, zoowel voor den troep als ook voor de burgers, met den dag grooter te worden. De noodzaak van deze programma's, ook die voor Indië via de P. C. J., is dan ook boven iederen twijfel verhe ven. Zij zullen den schakel vormen, waardoor het wederzijdsche begrip en vertrouwen tusscihen militair en bur ger. tusschen leger en volk, meer en meer groeit, cpdat ons leger inderdaad een volksleger worde". Definitieve erkenningen voor den kleinhandel in visch Het Bedrijfschap voor Visscherijproduc- ten heeft een begin gemaakt met de ver zending van de definitieve erkenningen voor den kleinhandel in visch. De poste rijen reiken deze erkenningen aan belang hebbenden uit tegen betaling van de on kosten. Gezien het groote aantal te verzenden erkenningen, zal het wel eenigen tijd du ren alvorens ieder belanghebbende zijn erkenning zal hebben ontvangen. Men voere derhalve voorloopig geen correspon dentie over dit onderwerp. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de uitoefening van den kleinhandel in visch momenteel slechts is toegestaan aan hen, die in het bezit zijn van een geldige erkenning van de voormalige Nederland sche Visscherij Centrale, dan wel van een verklaring van het Bedrijfschap afgegeven na 10 Mei 1945 (z.g. nood-erkenning). Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 1300 kisten versche ha ring en 1000 kisten vers.-he visch. De trawlers besomden f 52.7G3. Verdere besommingen: kustvisschers IJM 213 f 194, IJM 276 f 3341. TX 29 f 3923, UK 22 f 1942, UK 66 f 1330, UK 51 f 1788, UK 91 f 573. UK 64 f983, KW 160 f352. KW 10 f 2364. KW 77 f 3047. KW 21 f 178S. KW 210 f1439, KW 203 f 16S4, HD 125 f 3763. De „Queen Elizabeth" in het dok to Southampton. Dit zeekasteel, dat lu den oorlog als troepentransport»chip dienst deed, zal tot mailschip worden omgebouwd voor den dienst op New-York. Zilveren jubilea bij de Hoogovens In twee afdeelingen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. werden zilveren jubilarissen ge huldigd. In de afdeeling Vervoer was -Ie rangeer- meester de heer P. J. Jansen het middel punt van het feestelijk bijeenzijn, waar de chef van de Constructie-afdeeling en al gemeen procuratiehouder, ir. A. Drijver met een hartelijk, goedgekozen woord het Gedenkbord en het Vereerend Getuig schrift der Maatschappij overhandigde. De heer J. H. Meijer, chef van het Vervoer, sprak namens de afdeeling en droeg de geschenken van de afdeeling over. De heer P. Heiloo vertolkt de gevoelens an de kameraden, waarna de heer Sj. Tuinstra optrad met het „Zangkoor van de Zwarte Jongens van het Vervoer", mu zikaal begeleid door den heer Den. Dun nen, en zijn gelukwenschen op rijm voor droeg. De jubilaris was vooraf door den voor zitter der directie ir. A. H. Ingen Housz gelukgewenscht met zijn 25-jarig feest, waarbij hem de gebruikelijke enveloppe was vereerd. Dit was eveneens het geval met den jubi laris H. J. Rozemeijer, opzichter-teekenaar die in de Teekenkamer eveneens door ir. A. Drijver werd toegesproken, die hem het gedenkbord en het Vereerend Getuig schrift van de Maatschappij overreikte. De heer A. F. A. Bongers, chef van de Teekenkamer, stelde vervolgens de goede eigenschappen en hoedanigheden van den heer Rozemeijer in het licht. De geschen ken der afdeeling werden aan het slot van zijn rede op het podium gebracht. De heer C. G. Holling, planoloog, hield namens de collega's een hartelijke toe- SCHEEPVAART 10 Augustus. Aangekomen.: Orestes van Dublin: Saxe van Boulogne; Nauklas Londen; Nlgerstroom van W. Afrika. 10 Augustus. Vertrokken: William L. Mac Lean naar New York; Corsica naar Londen: Marie M. Leonie naar New York; Vidra naar Middelsbro; Alt naar Antwerpen. Augustus. Aangekor-en: Drake van Londen; Rijnstroom van Londen; Molla van Vigsnes. 11 Augustus. Vertrokken Sumatra naar Tynemouth; Jans naar Londen; Amstel- stroom naar R'dam; Patria naar Londen; Gruno naar Colchester. Een mooi programma bij leelijk weer Er behoort veel moed toe. in een kli maat als het onze. een uitvoering in de open lucht te organiseeren, tenzij men als achterdeurtje de beschikking heeft over een zaal, waarin de uitvoering ge geven kan worden, wanneer het weer niet dienende is. De organisatoren van den muziek en dansavond, die Zaterdag op Water land werd gegeven ten bate van het aldaar gevestigde noodsanatorium var- het P. B. V. O., beschikten niet over het achterdeurtje, zoodat de uitvoering wel in de open lucht gegeven moest wor den. Het was wel een mooi beschut plekje dat men hier voor uitgezocht had, het groote terras vóór den hoofd ingang, maar' het weer was zeer on gunstig. Er woei een halve storm, het was koud en af en toe daalde een frisch buitje op de talrijke bezoekers neer, waaronder zich ook burgemeester en mevrouw Kwint bevonden. Het was jammer, want er was een interessant programma, met als hoog tepunt de plastische dansen van Maud Kool, één en al stijl en gratie, ondanks dat zij het moest doen zonder „levende" muziek, doch zich moest -behelpen met een gramofooreplaatje. Het dwingt be wondering af. dat deze begaafde dan seres zich door den storm niet van het podium liet verjagen. Jammer dat bij het ontbreken van een programma haar nummers niet geannonceerd wer den. De Wiljoschewijo-band kon het tegen den wind haast niet bolwerken. Haar muziek klonk ijl en door dat de mu ziekstukken herhaaldelijk de lucht in zweefden, viel er nog al eens een spe ler of speelster uit- Aardig was de scène met de cowboys en de cowgirls, waarvan een aantal op echte paarden, die zoo maar uit de diepte van het donkere woud opdoem den, ten tooneeie verscheen. Met zang en snarenspel ook so listen waren er onder werden de bezoekers een half uurtje gezellig bezig gehouden. Mimi en Max Kok lieten verstek gaan, door dat Mimi haar enkel had verstuikt Maar mevrouw Van Rooyen- Visser, die de leiding had en de aan wezigen ook had verwelkomd, kondig de als schadevergoeding een verrassing aan. Het was inderdaad een verrassing. Er verscheen een clown ten tooneeie. die op een wagentje een kistje met zich meevoerde, zoowat 50 c.M. in het vier kant. Met de noodige poes-pas werd het kistje geopend een lijzig iets, dat een menschelijk gedaante had rolde er uit „Het is een pop", zei de een. „Neen", zei een ander „het leeft". En inderdaad het leefde. Het bleek een jonge vrouw van ongeveer 1.75 M. lengte, die nadat zij zich als „pop" over h-et too- neel had laten smijten, zich weer in drieën liet vouwen en inpakken. Hugo de Groot heeft ongetwijfeld meer ruim te gehad toen hij van Loevesteijn ont snapte. Vermelden we tenslotte nog. dat de Harmonie Soli Deo Gloria onder lei ding van C. Oudendijk den avond inet pittige muziek opluisterde en dat toen de leidster 15 minuten pauze aankon digde, het weer zoo dreigend was ge worden, dat velen hun „home, sweet home" opzochten. Als men nog eens de beschikking over een flinke zaal kan krijgen zullen de organisatoren ongetwijfeld op een volle zaal kunnen reknen. In een bunker gevallen Zondagmiddag had de soldaat J. de W. van, de Gezagstroepen, wonende te Zaan dam, het ongeluk op het fort in een bun ker te vallen, tengevolge waarvan hij een hersenschudding bekwam. Een Engelsche arts, die toevallig met zijn jacht nabij het fort lag, verleende eerste hulp, waarna ook de heer Bakker van EHBO assisteer de. Met een boot van de Marine werd het slachtoffer naar den vasten wal gebracht en daarna met een ziekenauto van de Marine naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. VELSEN Hinderwet-vergunningen Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben vergunning verleend aan de N.V. Booy en Co., Middenhaven straat 39 te IJmuiden en haar rechtver krijgenden tot het oprichten van een scheepsherstel- en reparatie-werkplaats in het perceel Middenhavenstraat no. 74 te IJmuiden, en voorwaardelijke vergunning verleend aan de N.V. Ver. Petroleum Mijen Purfina-Sinclair „Sinfina', Bezuidenhout- scheweg 74 te 's-Gravenhage en haar recht verkrijgenden tot het bijplaatsen van een dieselolie-handpomp en een ondergrond- sche benzine-bewaarplaats van 4000 liter inhoud en het verplaatsen van de be staande electrisch gedreven benzine-meet- porap vóór het perceel Trompstraat nos. 911 te IJmuiden-Oost. Afscheidsavond Britsche kindereu Aan de Britsche kinderen die door tusschenkomst van de sectie Velsen der World Friendship Association een bezoek aan onze gemeente brengen, zal a.s. Don derdag in de bioscoop De Pont een af scheidsavond worden aangeboden. Afhalen distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt Dinsdag 13 Augustus de letters N tot en met O en Woensdag 14 Augustus de letters P tot en met R. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen-dorp. Slachtoffer van auto-ongeval overleden De heer J. Kraayer. werkzaam aan de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V.. die Donderdagavond j.l. ten gevolge van het auto-ongeval met den personeel-vervoer- wagen bij Zaandam ernstige inwendige verwondingen opliep, is op 54-jarigen leef tijd in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam overleden. De begrafenis %-an het slachtoffer heeft plaats Dinsdagmiddag op de begraafplaats De Biezen te Santpoort. Bij den zoon van K., die een ernstige beenbreuk bekwam en bovendien nog een schouderwond heeft opgeloopen, moest men Zaterdagmorgen in hetzelfde zieken huis operatief ingrijpen, doch indien zich' geen verdere complicaties voordoen, kan zijn toestand bevredigend genoemd wor den. Het winterprogramma van Hoogoven-Staten In navolging van het vorige seizoen, heeft de Vereeniging „Hoogovenstaten" voor het seizoen 1946-'47 een zestal con certen van de Haarlemsche Orkestver- eeniging op het programma staar., waar van het eerste concert op 9 October a.s. wordt gegeven, en vervolgens elke maand één concert. Het ligt in het voornemen in Mei 1947 een HOV-kerkconcert te or ganiseer en. Het winterprogramma van H.S. omvat verder een filmavond in September, een tooneelavond in October, een cabaret avond in November en nog een tooneel- uitvoering in Februari 1947. Voorts staan vermeld een kinder St. Ni- colaasfeest in December, een boerenbrui loft met Thomasvaer en Pieternel alsmede een kinderzangspel „De Sneeuwkoningin" in Januari. Den meer dan 2000 Hoogovenstaten-leden wordt vervolgens een zeer aantrekkelijk winterprogramma geboden, waarin o.m. zijn opgenomen een muziekcunsus, een cursus „reizen en trekken", cursus zeil- techniek, bedrijfsvoordrachten en jeugd werk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6