Het Oostenrijksche verzet Geheimzinnige projectielen boven Zweedsch gebied Nederlands belang is verdwijnen van het „ijzeren gordijn" Vrijwel alle kopstukken verloren het leven ONMIDDELLIJK na den overval op Oostenrijk op 11 Maart 1938 werden alleen al in Weenen binnen 48 uur door de Duitschers niet minder dan 76.000 per sonen gearresteerd. Met deze inhechtenis nemingen, die de elite van de Oostenrijk sche intellectueelen en politici omvatten, werd de onafzienbare stoet van millioe- nen gearresteerden nit alle later bezette landen van Europa, op weg naar de Duit- sche concentratiekampen, geopend. Na dien werd 't gefceele Oostenrijksche amb tenaren- en politiecorps gezuiverd en door Duitschers of door Oostenrijksche nazi's vervangen. Dit beteekende het begin van een meedoogenlooze onderdrukking der Oostenrijkers door de Duitschers. Na de arrestaties was de vorming van nationaal verzet een schier onuitvoerbare «aak, in tegenstelling met landen als Ne derland en Frankrijk, waarmede door la gere ambtenaren of politiemannen voor treffelijk werk werd verricht bij opbouw en organisatie van illegaal werk. Men denke slechts aan de vervaardiging van identiteitspapieren, of aan de verstrek king van levensmiddelenkaarten aan ille gale werkers en onderduikers. Ondanks de bestaande moeilijkheden j werd reeds op 24 April 1938 door dr. Kastelic later door de Duitschers dood- geschoten de grondslag gelegd tot de vorming van georganiseerde verzetsgroe pen. CONTACT MET GEALLIEERDEN. Toen de oorlog in September 1939 in het Westen uitbrak zocht en vond de Oos tenrijksche verzetsbeweging contact met de geallieerden. De voornaamste taak werd niet alleen gezien in het reduceeren van het Duitsche oorlogspotentieel, maar voornamelijk in het ondermijnen van het Duitsche moreel ten aanzien van het winnen van den oorlog. Een catastrophe voor de Oostenrijksche verzetsbeweging beteekende het vinden van lijsten en ge heime documenten met alle gegevens, na de capitulatie van Frankrijk, in een door de Duitschers buitgemaakt en trein bij Soissons. Vrijwel alle kopstukken van de Oostenrijksche illegaliteit werden hier door aan de Duitschers bekend. Zij wer den terstond gearresteerd, waarbij vrijwel allen het leven verloren. Deze ernstige tegenslag had slechts een tijdelijke on derbreking van net illegale werk in Oos tenrijk tot gevolg. Reeds in den zomer van 3941 was het contact met de geallieerden weer gevormd. In Mei 1941 werd te Wee nen toen de Duitsche militaire succes sen een hoogtepunt hadden bereikt het operatiebureau van den Oostenrijkschen gevechtsbond" opgericht. Spoedig waren in alle belangrijke Oostenrijksche steden onderafdeelingen van dezen bond geves tigd. Door het meedoogenloos verwijderen van alle goede Oostenrijkers uit het open bare leven stimuleerden de Duitschers onbewust het groeiende Oostenrijksche verzet. Deze mensehen werden allen ille gale werkers, en trokken als handelsrei zigers en verzekeringsagenten door heel Oostenrijk, propaganda voerende en plaat selijk het verzet o-rganiseerende. OOSTENRIJKERS VERTRAAG DEN V-WAPENS. Als gevolg van de toenemende verliezen aan de oorlogsfronten gingen de Duit schers over tot hei oproepen van Oosten rijksche officieren in het leger, en het in- Een der prominenten van 't Oosten rijksche verzet, de heer M. von Grimm, vertelde aan A.N.P. een en ander over de praktijk der Oosten rijksche illegalen. schakelen van wetenschappelijk gevorm- den in de Duitsche oorlogsindustrie. Een nieuwe phase van de mogelijkheid tot verzwakking van het Duitsche oorlogspa- tentieel werd hiermede ingeluid. Weini gen b.v. zal het bekend zijn, dat al6 ge volg van de sabotage van Oostenrijksche ingenieurs en professoren een belangrijke vertraging van vele maanden in de pro ductie van V.-wapenen kon worden be reikt. Zoo slaagde de materiaalinkooper van de V.-wapenfabriek te Pil6en, een Oosienrijkseh ingenieur, er in tal van maanden belangrijke grondstoffen, benoo- digd voor de productie, eenvoudig „niet te vinden". Toen zij eindelijk gevonden wa ren wist men met succes aflevering en transport der V.-wapenen te vertragen. Na de bevrijding van Frankrijk kregen de geallieerden door de verkorting van den afstand, de mogelijkheid, om door middel van het afwerpen van parachu tisten, wapenen en radiozenders het Oos tenrijksche verzet beter en doeltreffender te maken. Hiermede brak ook voor de Oostenrijksche voorvechters voor de vrij heid, evenals in andere West-Europee- sche landen, 't uur aan van daadwerkelijk actief optreden op groote schaal tegen de Duitschers. Een onderscheiding. Dezer dagen werd de oud-districts-com- mandant der Binnenlandsche Strijdkrach ten, district Haarlemmermeer en omstre ken, notaris jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein te Hoofddorp, door de Ko ningin onderscheiden met de op één na hoogste Nederlandsche militaire onder scheiding, den Bronzen Leeuw. De plechtigheid vond plaats te 's-Her- togenbosch. De Koningin reikte de onder scheiding persoonlijk uit aan den thans als zoodanig tijdelijk benoemden reserve-luit- kolonel van het wapen der infanterie. Blijkens den tekst van het Kon. Besluit, dat H. M. tevens aan Overste van Groten huis van Onstein overhandigde, berust deze onderscheiding op de volgende feiten, in dat besluit als volgt omschreven: „Heeft zich door het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvolle daden in den strijd tegenover den vijand onderschei den, bij het aanvoeren van zijn bataljon in de periode van 10 t.m. 14 Mei 1940 in de gevechten bij het vliegveld Ypenburg en in de omgeving van Overschie. Herhaal delijk door zijn persoonlijk voorbeeld zijn troepen tot opnieuw voorwaarts gaan be zield." Wereldscbaaktournsssï te Groningen Duitsche boter naar Rusland Volgens een beambte van het Schle- sischer Bahnhof te Berlijn vertrekt sinds begin Juli iedere week een goede rentrein met de eerste oogst producten uit de Sovjet-Russische zone van Duitschland naar de Sovjet-Unie. Ver leden week heeft een trein van 20 koel wagens vol met boter het station met Sovjet-Rusland als bestemming ver laten. Raketten die de VI en V2 reeds verre schijnen te overtreffen De laatste weken houdt de openbare be- heden over de vluchten der projectielen, Normaler handelsverkeer met Joegoslavië Te Belgrado is de op 20 Juli geparafeer de handels- en betalmgsovereenkomst ge- 1 eekend. Terwijl tot dusverre goederenruii slechts op basis van betaling in dc-viezen ©f door middel van particuliere compen satietransacties mogelijk was, kan het handelsverkeer tusschen beide landen thans op normaler wijze plaatshebben. Daartoe zijn van weerszijden goederencon-" tingenten vastgesteld, waarbij rekening is gehouden met een zéker evenwicht tus schen den totaien Nederlandschen en Joe- gosiavischen export. Wat de producten betreft, is een groote plaats ingeruimd voor Joegoslavisch hout, terwijl daarnaast invoer in Nederland mo gelijk is van magnesiet, ertsen, hop, looi- extractpn e.a. De Nederlandsche export naar Joegosla vië is meer gevarieerd. Hieronder vallen 'diverse' electro-technische producten, ma chines en gereedschappen, kunstzijden ga rens, aniline-kleurstoffen, lompen en che mische producten. Het betalingsverkeer is geregeld in een monetair aceoord, waarbij alle betalingen zullen loopen over een bij de Nederland sche Bank te openen guldens-rekening. De omrekeningskoers tusschen dinar en gul den is vastgesteld op 18 8678. Aanvragen voor in- en uitvoervergun ningen dienen op de gebruikelijke wijze te worden ingediend bij de betrokken rijhsbureaux of bedrijfsschappen. Buurtvereenigingen organiseeren boottochten De Buurtvereeniging ..Watervliet" orga niseert Woensdag een boottocht voor kin deren van haar leden naar Amsterdam, waarbij een bezoek zal worden gebracht aan Art is. Eenzelfde tocht, eveneens met bezoek can Artis, wordt Donderdag gehouden door de Buurtvereeniging „Wijkeroog". Hieraan kan ook door ouderen deelgenomen wor den. langstelling in Zweden zich bezig met ge heimzinnige projectielen bommen zegt men die verscheidene keeren in de lucht boven - Zweedsch gebied zijn opgemerkt. Hun verschijnen herinnert het meeste aan de V 1 en V 2 raketten, die de Duitschers gedurende den oorlog hebben gebruikt. Aanvankelijk hebben zij tot allerlei gissin gen aanleiding gegeven en er werd zelfs geruststellend verklaard, dat het meteoren waren. Nu heeft een officier van het departe ment van luchtverdediging, een bij uit stek deskundige dus, een van die geheim zinnige projectielen gezien. Het zag er uit, zoo zegt hij, als een vurige bal, met een helder gele vlam, die op een hoogte van 500 of 1000 Meter passeerde, met een aan zienlijke snelheid. Deze deskundige verklaring schijnt wel den iaatsten twijfel weg te nemen, dat hier sprake is van projectielen, of raket ten. Er zijn echter nog geen exemplaren van op den grond terecht gekomen, hoewel betrouwbare getuigen verteld hebben, dat er ergens, hoog in het noorden, een in een meer terecht is gekomen Er wordt nu naarstig gezocht in den modderigen bodem om het projectiel te vinden. Er komen, nu de belangstelling eenmaal gewekt is, intusschen honderden rapporten binnen van mensehen, die ook dergelijke projectielen gezien hebben. Aangezien ver scheidene van die mededeelingen kennelijk betrekking hebben op eenzelfde projectiel, is het mogelijk geweest ongeveer vast te stellen, welke route zij nemen. De meeste projectielen komen van het Zuiden, volgen de Oostkust en verdwijnen dan weer. De afstand, dien zij afleggen is veel grooter dan die van de V-raketten, die de Duitschers ook over Zweden lieten vliegen, eer zij ze tegen Engeland ge bruikten. Er is ook gebleken, dat zij niet steeds denzelfden koers volgen. Sommige projec tielen veranderen van richting, hetzij lang zaam, zoodat ze een wijde bocht beschrij ven, hetzij zeer snel. Er wordt daarom verondersteld, dat zij draadloos bestuurd worden. De meesten draaien, wanneer ze de Zweedsche kust hebben gevolgd, af naar het Noordoosten, dat wil zeggen in de richting van het uiterste noordelijke deel van Rusland. Enkele keeren is het mogelijk geweest hun koers met een radar installatie te volgen. De Zweedsche pers heeft een einde ge maakt aan het publiceefen van bijzonder- teneinde geen inlichtingen te verstrekken aan degenen, die ze afschieten. Schade is er tot nu toe niet aangericht, maar men is ervan overtuigd, dat de projectielen niet heelemaal ongevaarlijk zijn, omdat er waarschijnlijk een kleine springlading in is aangebracht, die het voorwerp vernielt, zoodra het is neergekomen. Hoe ze voortbewogen worden is nog niet geheel duidelijk. Maar wel is gebleken, dat zij veel verder komen dan de Duitsche raketten; de langste afstand, die de Zweed sche militaire autoriteiten tot nu toe in kaart hebben gebracht, is ongeveer 400 kilometer, hetgeen drie keer zoo ver schijnt te zijn als de baan, die een V-raket kon afleggen Teheran eischt ontruiming van Basra Gedeiikteeken voor zwarte Amerikaan President Truman heeft een wets ontwerp geteekend waarbij de Ameri- kaansche Munt gemachtigd wordt 5.000.000 halve Dollar-stukken aan te maken die verkocht zullen worden voor 1,dollar, teneinde bij te dragen aan de stichting van een gedenkteekeft voor Booker T. Washington. Washington was een neger-onderwijs man, die het Tuskegee Institute in Ala bama stichtte. De wetsontwerpen voor de aanmun ting van deze halve dollar-stukken „om zijn leven te gedenken en zijn idealen en leeringen te bestendigen" werden bij het Huis van Afgevaardigden en den Senaat op 23 Mei ingediend, den datum van de onthulling van het borstbeeld van Washington in de HalL of Fame Eere-galerijZij werden met alge- meene stemmen door beide Huizen goedgekeurd. De Perzische regeering heeft gcëischt dat de Britsch-Indische troepen onmiddel lijk uit Basra zullen worden teruggetrok ken, aldus een officieele mededeeling te Teheran. Nader wordt gemeld: Naar officieel te Teheran wordt mede gedeeld, heeft de Perzische regeering bij de Britsche ambassade te Teheran een pro test ingediend tegen de aanwezigheid "van Britsch-Indische troepen te Basra, een haven aan de Perzische Golf in Irak, waar in met onmiddellijk terugtrekken der troe pen wordt geëischt. De nota haalt uitzen dingen van de BBC en radio New Delhi aan, waarin melding wordt gemaakt van het sturen der troepen naar Basra ter verdediging van de Britsche belangen in Perzië, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Hans Kmoch schrijft: Op 13 Augustus gaat Groningen beginnen. Het zal werke lijk een werel d-schaaktournooi worden, want alle verwachtingen omtrent de deel neming van de bekendste internationale grootheden zijn in vervulling gegaan. Der tien landen hebben hun beste vertegen woordigers gestuurd Bovenaan staat de Sovjet-Unie met de vijf grootmeesters: Boleslafskiej, M. Botwinnik, S. Flohr. A. Kotof en W. Smislof. Vier landen zijn door elk twee spelers vertegenwoordigd: de Vereenigde Staten door A. Denker en H. Steiner, Zweden door E. Lundin en G. Stoltz, Frankrijk door dr. O Bernstein en dr. X, Tartakower, en Nederland door dr. M. Euwe en L. Prins. Uit de overige acht landen komen acht spelers: A. Ya nofsky (Canada), C. Guimar (Argentinië), C. Kottnauer (Tsjechoslowakije), L. Szabo (Hongarije), dr. M. Vidmar (Joego slavië), M. Christoffel (Zwitserland), A. O'Kelly de Galway (België), en tenslotte M. Najdorf uit Argentinië, die echter voor Polen speelt. „Groningen" zal een wedstrijd worden van zeer bijzondere 60ort. Geen onder onsje van grootmeesters of overgroot- meesters, geen match tusschen binnenlan- ders en buitenlanders, ook geen „vlugger tje" van slechts ongeveer tien ronden, maar een zware, vier weken durende krachtmeting, waarin speciaal vele jonge talenten van internationale befaamdheid hun groote kans zullen krijgen. Natuur lijk heeft Botwinnik de beste papieren, natuurlijk mag men van Euwe en Flohr groote dingen verwachten, maar wat zui len Boleslafskiej, Kotof, Smislof prestee- ren? Wat Kottnauer, Lundin, Najdorf, Szabo, Yanofsky? Geen van deze spelers heeft ooit gelegenheid gehad aan zoo'n wereLdschaaktournooi deel te nemen. Het zou best kunnen, dat een van hun de schaakwereld op soortgelijke manier ver raste als b.v. Pillsbury in Hastings 1895 of Marshall in Cambridge Springs 1904. Het is nagenoeg angstwekkend wanneer we b.v. hoeren dat Najdorf sinds 1939 aan 17 sterke Zuid-Amerikaansche tournooien heeft deelgenomen en zestienmaal den eersten prijs heeft behaald, dat hij 40 par tijen tegelijk heeft blind gespeeld en be reid is in Nederland 45 partijpn te spelen als de zaak georganiseerd wordt. In de radiomatch USA—USSR heeft Smislof met 20 van Reshevsky gewonnen, en Boleslafskiej met iy2\'2 van Fine. Den ker is kampioen van de Vereenigde Sta ten hoewel dit land over Fine en Reshevsky beschikt. Yanofsky was nog geen 15 jaar oud toen hij in den landen- wedstrijd te Buenos Aires 1939, op het tweede bord spelend voor Canada, 14^5» punt behaalde uit 16 partijen. Dit zijn wel zeer veelbelovende visitekaartjes. Geen wonder dat de geheele schaakwe reld groote belangstelling toornt voor dit tournooi. Het zegt wel iets wanneer b.v. Yanofsky opdracht heeft om duizend woorden per dag naar Canada te tele- grafeeren. En het versterkt natuurlijk de belangstelling, dat de be6t-uitkomende van hen die niet reeds candidaten zijn voor het wereldkampioenschap voortaan als nummer zeven zal worden beschouwd. Nederland is sinds 1935 ten nauwste ver bonden met alle vragen betreffende het wereldkampioenschap schaken; het heeft dienaangaande in vele opzichten telkens weer het initiatief genomen, maar een tournooi als dit werd hier nog nooit ge houden. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. NCRV 17.30 Ensemble Gregor Douwinsky. RNIO 18.30 „De Woestijnral", de geschiedenis van den veld tocht in N. Afrika. NCRV 20.08 Jn vacantïe- stemming. 21.00 „30 minuten in Afrika". 23.15 Schaakreporlage. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. VARA 17.38 Eddy Walis. 18.15 The Ramblers. 18.45 Syl- vestre-trio. 1S.30 A'damscb strijkkwartet. 20.15 Residentie-ork. 21.00 GG-cabaret. 21.30 Hoorspel. 22.20 Jan Corduwener. Een woordvoerder van de Neder landsche delegatie bij de conferentie te Parijs verklaarde aan een vertegen woordiger van Reuter dat Nederland vitaal belang heeft bij de verschillende aspecten der vredesverdragen, die in de nu volgende fase van de conferentie in behandeling zullen komen, hoeveel Nederland slechts in feite met Italië, en niet met Hongarije, Bulgarije, Roe menië en Finland in oorlog is geweest. Daarenboven is het een voornaam be lang van Nederland, dat er een duur zame vrede zal worden bereikt, een vrede gebaseerd op recht en recht vaardigheid. De belangrijke economische belangen van Nederland draaien om twee vraag stukken: de herstelbetalingen en het instellen van vrijheid van scheepvaart op de groote rivieren van Europa en voorzoover het om de problemen gaan. die thans behandeld zullen worden, in het bijzonder om de Donau. Nederland heeft gedurende den oorlog een groot aantal schepen verloren: het wil nu be taling of vervanging van deze sche pen om zijn handelsscheepvaart zoo spoedig mogelijk te herstellen. Behalve handel overzee had Neder land voor den oorlog een groot aandeel in de Europeesche binnénvaart. Neder landsche schepen bevoeren alle groote Europeesche waterwegen. Deze han delsvaart is nog niet hervat: deels door zuiver zakelijke omstandigheden, zoo als nog niet herstelde haveninstallaties, en deels door het zoogenaamde „ijzeren gordijn", dat de gebieden in de Sowjet- invloedsfeer afsluit van die van West- Europa. Het grootste belang voor Nederland bij de besprekingen in de komende we ken is het neerhalen van dit ijzeren gordijn, zoodat de grootst mogelijke vrijheid van scheepvaart op de I-onau wordt hersteld. Hoewel Nederland, niet vertegenwoordigd is in de commissie, die zich met dit vraagstuk zal bezig houden de scheepvaart op de Donau valt binnen de verdragen met Roemenië en Bulgarije, waarmee Nederland niet in oorlog was hopen de Nederland sche vertegenwoordigers toch in de eco nomische commissie de gelegenheid te vinden hun standpunt in dezen tot uit drukking te brengen. Bovendien wil de Nederlandsche de legatie bij de bespreking van deze vre desverdragen aanwezig zijn om de stem der kleine naties te doen hooren. „Op deze wijze tracht men tevens te voor komen. dat, wanneer in de toekomst de vredesverdragen met Duitschland en Japan ter sprake zullen komen, er pre cedenten geschapen zullen zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7