IJmuider Courant 15 Augustus 1945 maakte Hirohito de capitulatie bekend Turksch-Britsch T ruman's antwoord over Palesti na Bulgarije en Hongarije verdedigen zich 61e Jaargang Xo. 18405 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofd redacteur: Robert Pcerebooin Donderdag: 15 Aug. 1046 Uitgave van de- Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4.— Een jaar geleden: Ken jaar geleden kwam de stilte van den vrede ook over den Pacific, onmiddel lijk na de hoogtepunten van den woedenden storm, gevormd door de atoombommen op Ilirosjima en Nagasaki. Augustus 945 bracht verbijsterende en overweldigende gebeurtenissen, die elkaar zoo snel opvolgden dat ze onmogelijk in hun volledige betcekcnis tot de menschheid konden doordringen. Daarom is het wellicht doel matig thans in rustiger tempo die gebeurtenissen nog eens aan den geest te laten voorbijgaan. De overeenkomst van Potsdam eischte, dat Japan de volgende voorwaarden zou aannemen: Ja^pansChe leiders die het Ja- pansche volk hadden bedrogen en misleid moeten geëlimineerd worden. Japan moet zich onderwerpen aan een Geallieerde be zetting. De Japansche-souvereiniteit moet beperkt worden tot de Japansche eilan den. De Japansche militaire macht moet volledig ontwapend worden. De overgave moet onvoorwaardelijk zijn. Strenge be rechting van oorlogsmisdadigers moet worden aanvaard. Begin van het einde Toen kwam Augustus 1945 met een sen- sationeele ontwikkeling der gebeurtenis sen: 6 Augustus werd de eerste atoombom op Hirosjima geworpen. 8 Augustus kondigde de Sovjet-Unie aan, dat den volgenden dag aan Japan, de oorlog zou worden verklaard. 9 Augustus werd de tweede atoombom tegen Nagasaki gebruikt. 10 Augustus: Na een vergadering van Japan's oudste staatslieden bracht het Japansche Nieuwsagentschap Domei den tekst over van de mededeeling van de Japansche Regeering aan de Zwitsersche Regeering, waarin uitdrukking werd ge geven aan Japan's bereidheid om de voor waarden van de verklaring van Potsdam te aanvaarden „met dien verstande, dat bedoelde verklaring niet inhoudt eeniger- lei eisch welke de prerogatieven van Zijne Majesteit ais een souverein heerscher pre- judicieert". 12 Augustus: De Geallieerde regeeringen antwoordden dat de Keizer onderworpen zou zijn aan den opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten. 14 Augustus: Het aanbod van de Japan sche regeering dat door de geallieerde mogendheden aanvaardbaar werd bevon den, werd door Domei gepubliceerd. Den volgenden dag las de Keizer het rescript dat aan het Japansche volk aankondigde het besluit tot overgave aan de geallieer den. 19 Augustus: Afgevaardigden van de Japansche regeering arriveerden in Manil la om een serie conferenties van 2 dagen met generaal MacArthur's afgevaardigden te beginnen ten aanzien van de geallieerde bezetting van Japan. 22 Augustus: Generaal MacArthur, die benoemd was tot opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten, gaf een rooster aan voor de geallieerde bezettings operaties. dat in de daarop volgende dagen werd uitgevoerd. Generaal MacArthur vergezelde zelf de eerste troepen, contin genten luchtlandingstroepen, die het At-1 sugi-vliegveld bij Tokio bezetten. 2 September: Japan capituleerde formeel en onvoorwaardelijk aan boord van de Missouri. De overgave vormde de eerste nederlaag voor Japan in zijn half-legen- dariscbe geschiedenis van 2000 jaren. Om ringd door de macht van de Amerikaan- sche vloot en het leger en onder de oogen van Amerikaansche en Britsche bevelheb bers plaatsten de Japansche vertegen woordigers de schriftteekens die het Pacific-conflict beëindigden. ..Als'opperbevelhebber van de geallieer- de mogendheden", deelde Mac-Arthur de Japanners mede. ..kondig ik aan. dat het mijn vaste voornemen is om volgens de traditie van de landen die ik vertegen woordig over te gaan tot de vervulling van mijn verantwoordelijkheden met recht vaardigheid en tolerantie, terwijl ik alle noodzakelijke maatregelen neem om te verzekeren, dat aan de capitulatievoor waarden volledig, prompt en op eerlijke wijze wordt voldaan." Dat het gebied van het door oorlog geschapen Japansche rijk formidabel was, blijkt uit de order, welke de opperbevelhebber der Geallieerden eischte. dat het Japansche keizerlijke algemeene hoofdkwartier op 1 Sept. moest uitgeven. Volgens deze order Naar eenvoudiger grensformaliteiten Trygve Lie, algemeen secretaris der U.N.Ö., heeft verklaard, dat hij aan de 51 leden van de organisatie der U.N.O. ver zocht heeft deskundigen op het gebied van grensformaliteiten in den herfst naar New- York te zenden om een bijeenkomst te houden van een speciale voorbereidende commissie voor het vereenvoudigen der grensformaliteiten. werden de volgende gebieden aan de geallieerde bevelhebbers overgegeven: China, Formosa en Fransch Indo- Cliina ten Noorden van 16 gr. Noorder breedte, aan generalissimo Tsjang Kai Tsjek van China; Mandsjocrjje, Korea ten Noorden van 38 gr. Noorderbreedte en Karafuto, aan de Sovjet strijdkrach ten van het Verre Oosten; de Anda- mancn, de Nicobaren, Burma, Thai land, Fransch Xndo-China ten Zuiden van 16 gr. Noorderbreedte. Malakka, Borneo, N'ed.-Indië, Nieuw-Guinea, de Bismarck-eïlanden en de Salomons eilanden, aan den opperbevelhebber van het SouthEast Asia Command; de Japansche mandaat-eilanden, de R.vu- kyus, de Bonin-eilanden en andere Pacific-eilanden, aan den opperbevel hebber van de Amerikaansche Pacific- vloot; de Japansche eilanden, Korea ten Zuiden van 38 gr. Noorderbreedte en de l'hilippynen aan den opperbevel hebber van het Amerikaansche leger. bondgenootschap Basis van Turksche politiek Volgens radio Ankara heeft Recep Pe- ker. de Turksche premier, aan de nationale vergadering medegedeeld, dat de regee ring de Russische nota inzake wijziging van het verdrag van Montreux in studie heeft. De regeering, aldus Peker, is bereid met de geallieerden en andere belangheb bende landen over deze wijziging te onder handelen. waarbij Turkije echter zijn terri toriale integriteit zal besehermen. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek zeide Peker, dat het Turksch-Britsche bondgenootschap de basis hiervoor zou blijven vormen. Hij sprak er zijn voldoe ning over uit. dat de betrekkingen met de V. S. zich goed ontwikkelen. Het verdrag van Turkije met de Sovjet-Unie is in Juli 1945 op verzoek van de laatste beëindigd. Het zou worden vervangen door een ver drag, dat beter aan de eischen van het oogenblik zou voldoen. Peker betreurde dat het. ondanks de moeite door Turkije op dit punt gedaan, nog niet tot een nieuw verdrag is gekomen. Engeland niet accoord. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft hei Britsche standpunt, dat een wijziging van de Conventie van Montreux van 1936 door een conferentie van de onderteeke- nende mogendheden moet worden uitge maakt. officieel bevestigd. Toen hem ge vraagd werd, commentaar te leveren op de recente nota van de Sovjet-Unie aan Tur kije, zeide hij: „Indien de Sovjet-nota suggereert, dat een discussie over een nieuwen status van de zee-engten beperkt moet blijven tot de oeverstaten (Sovjet- Unie, Turkije, Bulgarije en Roemenië) ge loof ik niet, dat Groot-Brittannië hier mede accoord zal gaan." Geallieerden bezetten gevangenis in Batavia Gisteren heeft een detachement^Seaforth Hooglanders, vergezeld van een vertegen woordiger van het Ned.-Indische departe ment van Justitie, de Tjipinang-gevange- nis in Zuid-Batavia bezet. De Republikeinsche autoriteiten waren van de bedoeling van dezen maatregel in kennis gesteld, doch zij hebben geantwoord dat zij weigerden de overgave van de ge vangenis aan de geallieerden te erkennen en zij verklaarden verder te hopen, dat het geallieerde oppercommando den maatregel zou uitstellen. Een geallieerd detachement heeft even eens 't gebouw van den Republikeinsehen landraad bezet. Het Republikeinsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft bij het geallieer de hoofdkwartier ook formeel geprotes teerd tegen het feit, dat de republikein sche rechtspraak niet: langer kan worden uitgeoefend in de onder geallieerde con trole staande gebieden. De oudste vrouw van Frankrijk, mevr. Forter, is te Croix (nabij Rljssel) op 105-jari- gen leeftijd overleden. Marcel Bual, voormalig gestapo-agent. beschuldigd van verantwoordelijkheid voor het neerschieten en deporteeren van een aan tal Franschc patriotten, is heden door mid del van den kogel te Versailles terecht gesteld. Weerbericht AFNEMENDE BUIIGHEID. Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: In den ochtend en voormiddag plaatselijk mist. Overigens meest licht tot lialfbewolkt met voorna melijk in het binnenland nog hier en daar regenbuitjes. Zwakke wind. Iets hoogere temperatuur dan vandaag. Het woord is aan. Oscar Wilde: De kunst begint eerst daar, zuaar de nabootsing eindigt. Door Attlee ontvangen Uit gezaghebbende bron te Washing ton verneemt men, dat president Tru man zijn goedkeuring gehecht heeft aan een compromis-voorstel inzake Pa lestina „als basis voor discussie" met Joodsche en Arabische vertegenwoor digers. Volgens dit plan zouden de Jo den geheel Galilea en Negeb, de Ara bieren de centrale Jordaan- Samaria provincie met de haven van Jaffa krij gen. Er zou gestreefd worden naar een uiteindelijke beëindiging van 't Britscli mandaat en de volledige onafhankelijk heid van den nieuwen Joodschen staal. Echter zou er in voorzien worden, dat de Britten bij voortduring het gebruik van bases aan de Middellandsche Zee zouden genieten. Te Londen is officieel bevestigd, dat de beschouwingen van president Tru man inzake het door Anglo-Amerikaan- sche deskundigen ontworpen plan voor een federaal Palestina door den Brit sehen premier Attlee zijn ontvangen. Men verwacht, dat met het oog op de urgentie van deze kwestie het kabinet in speciale zitting zal worden bijeen geroepen teneinde hel antwoord van den president te bespreken. Nadere bij zonderheden over dit antwoord zijn nog niet bekend. Beroep op verzachtende omstandigheden „Grieksche eischen onredelijk" Op de plenaire zitting der Vredescon ferentie van Woensdag hebben opnieuw de vroegere vijanden der geallieerden het woord gekregen. Thans waren het Bulgarije en Honga rije, die bü monde van hun premiers kwa men pleiten voor zachtere vredesvoor waarden. In hun verklaringen werd vooral verzet aangeleckend tegen de territoriale wijzigingen waarvan de ontwerpverdra gen melding maken. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de Bulgaarsche premier verklaard dat de Bulgaren „op bescheiden wijze tot den strijd tegen Hitier hebben bijgedragen". Vervolgens verzette de verklaring zich tegen de eischen van Griekenland. Dit land verlangt gebied, waarop zich geen enkel Grieksch dorp bevindt. De schade loosstellingen. die het vraagt, zijn onrede lijk. Hij vergeleek de Grieksche houding met die van de Vereenigde Staten eh van de Sovjet-Unie, die afstand hebben ge daan van hun recht op schadeloosstelling. De economische toestand van Bulgarije is slecht, en slechts door den steun der Sov jet-Unie werd een hongersnood voorko men. Bulgarije heeft bovendien recht op medezeggenschap ten aanzien van de Donau. In het debat over de Bulgaarsche ver klaring steunden Polen en de Oekraïne eenigermate het Bulgaarsche standpunt. Manoeilski, de Oekrainsche afgevaardigde. viel in het bijzonder Griekenland aan, dat hij ervan beschuldigde veranderingen op de Balkan te willen forceeren, zonder rekening te houden met de gewijzigde po litieke omstandigheden. De Grieksche ge delegeerde Tsaldaris verdedigde Zijn land tegen de aanvallen, die daarop werden gedaan. De Bulgaarsche troepen werden in Griekenland niet slechts voor bezet tingsdoeleinden gebruikt, en zij overtrof fen zichzelve in wreedheid. Men vraagt ons, aldus Tsaldaris, de nieuwe Bulgaar sche regeering niet hard te vallen over de fouten van de vorige, maar het nieuwe Bulgarije, heeft de expansiepolitiek van het oude overgenomen. Bulgarije heeft eerst den oorlog verklaard aan Duitsch- land. toen de Russische troepen reeds in hei land stonden. Het ongestraft laten van dit land. aldus Tsaldaris. zou onder deze omstandigheden een sinistere beteekenis hebben. Democratie met gebreken In de avondzitting lichtte de Hongaar- sche premier het standpunt toe, dat zijn land ten aanzien van het ontwerp vredes verdrag inneemt. Hongarije is thans een democratisch land. Er zullen weliswaar nog wel lacunes en gebreken zijn, doch het land ziet in dit opzicht de toekomst met vertrouwen tegemoet. Hongarije heeft ongetwijfeld aan den oorlog deel genomen als partner van Duitschland, doch men mag dit kleine lancl niet de zelfde maatstaven aanleggen als de fas cistische groole landen. Hongarije wenscht met zijn buren in vrede te leven. Het teruggeven van Noordelijk Transsylvanië aan Roemenië zal het Hongaarsch-Roe- meensche probleem niet oplossen. „Wij grijpen echter met vreugde de hand, dia door de Roemeensche regeering naar ons werd uitgestoken" aldus de verklaring, indien geen rechtstreeksche onderhande lingen mogelijk zouden zijn. laat dan de conferentie een commissie van onderzoek naar Transsylvanië zenden. Tenslotte verzette hij zich tegen de economische clausules van het ontwerp- vredesverdrag. De economische toestand van Hongarije heeft reeds tot een enorme inflatie geleid. Herstelbetalingen zouden slechts mogelijk ziin door den good-will -"er Sovjet-Unie. „Wij kunnen slechts be talingen doen gebaseerd op den economi- schen toestand van het land. Hiervoor roepen wij uw medewerking in. Heden zal Tsjechoslowakiie de Hongaar- sche verklaring beantwoorden, waarna de Finsche delegatie gehoord zal worden. Te Zand voort wordt de laatste band gelegd aan bet parcours, waar aanstaanden Zondag de nationale motorraces worden gehouden om den Grootcu Prijs van i Zandvoort. Een feuilleton Nu de papiertoewijzing gelukkig iets grooter geworden is, hebben wij besloten weer eiken dag een feuille ton te plaatsen. Heden beginnen wij daarmee. De keus is gevallen op een span- nenden roman van Maria Sawersk.v: „Een sprookje herleeft. Anne als Asschepoes".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1