IJ muider Courant Tien dagen incognito in Spanje Openingsbi jeenkom sten der commissies voor de verdragen Plan voor nieuwen Arabischen staal ftio Jaargang No, 18407 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 17 Augustus 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cf. per kwartaal f 4 Geen vooruitzicht op gewapenden opstand Kapitein Francis Noel Baker, lid van het Britsche parlement, heeft tien da gen incognito door Spanje gezworven en daarna vanuit Frankrijk telefonisch zijn ervaringen medegedeeld aan de News Chronicle, die over de waarne mingen van den Engelschen kapitein o.m. weet mede te deelen, dat er Spanje blijkbaar geen opstand dreigt. De kapitein vertelde: „Ofschoon er zich verschillende dui zenden manschappen aan guerilla-troe- pen in de bergen bevinden, in Asturië en Galicië, in de streek van Toledo en in de Sierra de Guadarrama, bestaat er geen vooruitzicht van een gewapenden opstand in Spanje. Hiervoor zijn twee redenen: ten eerste wenschen de Spaan- sche democraten geen tweeden burger- log, ten tweede zijn het Spaansche leger en de politie zoo goed toegerust en zoo sterk in aantal, dat zonder medewer king van sommige Spaansche generaals een staatsgreep niet de minste kans zou hebben. De loyaliteit van het leger ten opzichte van generaal Franco (en van verschillende van zijn ministers) is zeer twijfelachtig. Niettegenstaande de voor rechten, welke het leger heden ten dage geniet, denken vele manschappen toch aan de toekomst. Telkens wanneer de geallieerde druk op Franco ver zwaard wordt, beginnen deze personen te wankelen. Dan komt er uit Londen of Washing ton weer een verklaring, welke door hen wordt uitgelegd als een hernieu wing van de bedoeling om niet tot in terventie over te gaan, en opnieuw be sluiten zij het regiem te blijven volgen. Boven ai'les neemt de doortastendheid van de veiligheidsdiensten toe. Ik besprak ook de kwestie van eco nomische sancties. Ieder, dien rk er over sprak, zeide mij dat het een verdraaiing van feiten was het voor te stellen, alsof een blokkade van Spanje zou neerko men op de hoofden der arbeiders. De arbeiders zouden gaarne bereid zijn nog grootere ontberingen te lijden voor en kele maanden, wanneer deze ontberin gen tot hun bevrijding zouden voeren. Doch in feite zijn de voedingsmiddelen, welke heden ten dage in Spanje schaarsdh zijn (b.v. olie) juist schaarsch door het feit dat zij door de Spaansche regeering worden uitgevoerd. Wanneer de export van voedsel werd stopgezet, zou de Spaansche arbeider er niet slech ter, doch beter aan toe zijn. Niet de sluiting van de Fransch- Spaansclic grens heeft in de lente van dit jaar het regiem verstevigd, doch de verklaringen van de zijde der geallieerden, welke, ten rechte of ten onrechte, in Spanje werden opgevat als uit te drukken, dat de desbetreffende regeeringen bereid waren het voortduren van de dicta tuur te tolereeren. Twee gunstige gelegenheden heeft men laten voorbij gaan: het einde van den oorlog en de overwinning van Labour in Engeland. Bij deze gelegenheden zou een overgang naar een andere regeering misschien wel tot stand hebben kunnen komen, tlians is het moeilijker geworden. Ik ben uit Spanje terug gekomen met een gevoel van persoonlijke opluchting, doch tevens met groote bezorgdheid in het hart. Het Spaansche volk. onze eer ste bondgenoot tegen het fascisme nog voor de tweede wereldoorlog begon, Wie helpt de boeren op Walcheren? De Rijksdienst voor Landbouwherstel deelt mede. dat zich bij het bergen van den oogst op Walcheren nieuwe moeilijk heden voordoen. Het ongunstige weer maakt het noodzakelijk, dat de oogst snel wordt geborgen. Maar op Walcheren zijn de schuren verwoest en moet het graan dus onmiddellijk worden gedorscht en naar elders vervoerd. Hiervoor beschikt men niet over voldoende dorschmachines en boeren-wagens. Ieder, die bereid is een dorschmachine of wagen ter beschikking te stellen of zelf daarmede op Walcheren te koipen werken tegen vergoeding, wordt verzocht dit op te geven aan de inspectie Zeeland van den Rijksdienst voor Land bouwherstel. Zoutkeet te Goes, tel. 2543. Twee dooden in de mijn Julia In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de mijn Eygelshoven een brand gewoed, welke door het onder water zet ten van een galerij gebluscht werd. Don derdag begaven zich twee leden van de reddingsbrigade, de 25-jarige J. en de 31- jarige H. naar het uitgebrande gedeelte om de schade op te nemen. Zij zijn hierbij echter op onopgehelderde wijze om het leven gekomen. De inspecteur-generaal van het staatstoezicht op de mijnen, ir. Wijffels, stelt een onderzoek in. wacht op onze hulp. Het is ontdaan en gedesillusioneerd door onze klaarblij kelijke onverschilligheid voor het voortbestaan van het fascisme in Span je. Het Spaansohe volk wacht op ons, Britten, om een initiatief te nemen: een politiek, een diplomatiek initiatief, en eventueel, als laatste phase, een econo misch initiatief, tot zijn bevrijding. Gevangenisstraf voor zwarte handelaars in sigaretten In Amsterdam wordt thans streng opge treden tegen den zwarten h.3nde! in sigaret ten. De .economische rechter iegt a!s gemid delde strafmaat een maand gevangenisstraf en drie maanden rijkswerkinrichting op. Een tabakswinkeher. wiens omzet een der groot ste in.de hoofdstad is. had clandestien siga retten aan een straathandelaar verkocht. Bei den kregen een maand hechtenis en werden onmiddellijk in hechtenis genomen. De be dienden van den winkelier kregen f 100 boete en 4 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Joden te Haifa veroordeeld Door een Britsch militair gerechtshof te Haifa zijn gisteren achttien jonge leden van de „Sternbende" tier docd veroordeeld wegens terroristische aan vallen op de spoorwegwerkplaatsen al daar op 17 Juni van dit jaai\ Vier Jcod- sche meisjes, die eveneens schuldig werden bevonden, werden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Volgens Britsche officieele inlichtin gen is een aantal illegale Joodsche im migranten er in geslaagd om in Pa lestina aan land te komen. Zij schijnen met behulp van een klein zeilschip de dichte Britsche kustblokkade te hebben doorbreken. Zij blijken van het schip naar de ku9t gezwommen te zijn en kwamen ter hoogte van Caesaerea aan land. Volgens niet bevestigde berichten uit Joodsche bron zou het hier 180 Joden betreffen. Ook op andere punten zou den Joodsche immigranten illegaal ge land zijn. De Britsche marine iheeft het zeilschip, dat door de immigranten werd gebruikt aangehouden. Het woord is aan. Vondel: De zaeck quam met den naem wel zomtijds overeen. Open brief van het Nationaal Verbond Eindelijk begint het werk Het eerste stadium der Parjjsche Vre desconferentie, dat der procedure, is achter den rug en thans kan het eigen lijke werk, de bestudeering der ver dragen door de verschillende commis sies. een aanvang nemen. Gisteren hebben de openingsbijeen- komsten plaats geliad van acht commis sies. De commissies kwamen bijeen na telkens drie kwartier pauze om hun voorzitter, vice-voorzitter en rappor teurs te kiezen. De rapporteurs zijn ver antwoordelijk voor het opstellen der rapporten, die ter plenaire zitting van de conferentie in behandeling komen. De eersfê commissie'," die verga- derde, was de politieke en territo riale commissie voor Roemenië. Hier had een incident plaats, na dat de Sovjet-afgevaardigde Wys- jimky vijftig minuten lang gespro ken had over de kwestie, dat Frank rijk behoorde deel te nemen aan de discussies, ofschoon dit land niet in oorlog met Roemenië is geweest. De afgevaardigde van Nieuw- Zeelar.d. L. J. Jordan, protesteerde daarna op emotioneele wijze tegen het feit. dat de vorige spreker een onderwerp, dat niet ter zake deed, had behandeld. ,.Ik zou bij mijn le ven nog resultaten willen zien", zei hij, „we hebben weken met de ple naire zitting verknoeid. Gaan we nu hier ook weken verknoeien?" Naar Jordans meening ging er te veel tijd verloren met redevoerin gen houden, „wauwelen" en ver talen. Binnenkort voor fruit maximumprijzen innenkort zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen worden be kend gemaakt en zal met de distributie van dit fruit worden begonnen. De regeering stelt zich op het standpunt, dat iedere "Nederlander in staat moet zijn tegen redelijke prijzen een bepaalde hoe veelheid fruit te koopen. Dit was ge durende de afgeloopen maanden, wegen: de abnormaal hooge prijzen, voor velen onmogelijk. De regeering wenschte, on danks alle moeilijkheden aan een distri butie van fruit verbonden en ondanks alle bezwaren van producenten en handelaren, aan dezen toestand een einde te maken. Om aan de algemeene en redelijke ve: langens naar het terugkeeren tot normale verhoudingen zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de overheid in de ver wachting, dat het prijsniveau op een rede lijk peil zou komen te liggen, aanvanke lijk afgewacht, hoe de vrije handel in fruit zich zou ontwikkelen. De prijzen bleven evenwel zóó hoog. dat de regeering zich genoodzaakt zag in te grijpen, om te voorkomen, dat ook de oogst aan appelen en peren als een luxe alleen ten goede zou komen aan hen. die hooge prijzen kun nen betalen. Hoewel dus het in de hand houden van de prijzen uitgangspunt lot de genomen maatregelen is geweest, vergt een billijke verdeeling van het beschikbare fruit on vermijdelijk een distributieregeling. Sinds het vrijlaten van den handel in groenten en fruit ïs er in deze branche geen klan tenbinding meer. zoodat een billijke ver deeling over den handel reeds een distri butieregeling voor de consumenten insluit. De abnormale ontwikkeling van de fruit prijzen in de afgeloopen maanden, is 'zeker ook te wijten aan een gedeelte van het publiek, dat tegen eiken gevraagden prijs fruit kocht. In de daarop volgende discussie bleek de bedoeling van Wysjinsky's rede niet geheel duidelijk, daar volgens eeni- ge sprekers Frankrijk als lid van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken uiteraard zitting had in de com missie voor Roemenië en andere Bal- kanstaten. Andere sprekers waren weer van meening, dat het nu niet de tijd was zaken, het reglement of de inter pretatie van regels betreffend. Ier spra ke te brengen. Ten gevolge van deze gedachtenwïs- ling moest de bijeenkomst van de vol gende commissie worden afgelast. Ruim twee uur, nadat de vergadering was aangevangen, koos men met alge meene stemmen dr. D. Manoeilsky (Oekraïne) tot voorzitter. Wysjinsky diende Jordan van repliek j en verklaarde o.m. dat een slecht hu meur het werk nooit bevordert. Hij stelde zich op het standpunt, dal zijn opmerkingen correct en noodig waren geweest, daar men alvorens met het werk te beginnen zeker moest weten, welke landen lid van de commissie wa ren. Later zou men hem misschien heb ben verweten, dat hij mei zijn bezwa ren niet eerder was gekomen. Per7.ië vraagt toelating Volgens radio Teheran heeft de Per zische regeering een nota aan de Vre desconferentie gezonden om alsnog te worden toegelaten, waarbij aan Perzië volledige rechten van deelneming zou den moeten worden toegekend. De nota voert aan, dat Perzië de Sovjet-Unie en Engeland tijdens den oorlog heeft gesteund, zelf den oorlog aan Duitsch- land en Japan verklaarde en zijn adhae- sie betuigde aan het handvest der Ver- eenigde Volken. De regeering verklaart, dat het volk het als een beleediging van zijn nationale waardigheid zou opvat ten. indien Perzië niet dezelfde rechten zou ontvangen als de 21 landen, waar van verschillende minder dan Perzi had den gedaan om de geallieerde operaties te vergemakkelijken. Bulgaarscli illegalen-leider veroordeeld Luitenant-kolonel Anto Krustef, lei der van de „Tsar Krum". een geheime anti-communistische organisatie in Bul garije, werd gisteren te Sofia tot den strop veroordeeld. Volgens de aanklacht was het doel der organisatie cm met alle wettige en onwettige middelen te vechten voor de bevrijding van het Bulgaarsche volk van de Russische sla vernij en de communistische terreur. Leden van de „Tsar Krum" die een ge geven opdracht niet uitvoerden, wer den gedood of moesten zelfmoord ple gen. Geen Anglo-Amerikaansche vloot-manoeuvres Volgens inlichtingen uit Londensche kringen zouden geruchten over in de Middellandsche Zee te organiseeren ge meenschappelijke manoeuvres van de Britsche en de Amerikaansche vloten van allen grond ontbloot zijn. Men acht dergelijke gecombineerde vlootma- noeuvres onmogelijk in verband met de ingestelde Britsche controle op illegale invnigratie in Palestina, waaraan de Engelsche vloot de handen vol heeft. Reeds eerder is gemeld, dat de Britsche vloot geen manoeuvres in de Middel landsche Zee zou houden om deze reden. Aan den Britsch en min is te r-p res ident Het Nationaal Verbond heeft een open brief gericht aan der. Brkschen minister- presïdem Clement Atclee. waarin krach tig wordt geprotesteerd legen de huidige Britsche politiek ten aanzien van Neöer- Jandsch-Indië. Het nationaal verbond protesteert o.m. tegen het feit, dat de Britsche regeering voortgaat de „republiek Indonesia" te steunen door haar gelijkwaardig aan ce Nederlandsch-Indische regeering te bi- handelen. In den open brief wordt met veront waardiging gewezen op de aanwezi: :eid van nog duizenden Nederlanders in con centratiekampen en op den steun, dien de republikeinen van de Britsche en Britsch-Indische troepen genieten bij het wegvoeren van Nederlandsche eigendom men naar het binnenland. Na vele voorbeelden van het optreden der Britsche legerautoriieiten in Ncder- landsch-Indië te hebben aangehaald, con cludeert het Nationaal Verbond, dat „de catastrophale politiek van uw regeering een inmenging in onze binnenlandse he aangelegenheden beteekent en bovendien een smet werpt op de eer van de Britsche vlag en van het Britsche rijk". Strenger Britsche controle o?) Nederlandsche troepen? Volgens inlichtingen uit gezaghebben de Engelsche bron goiiclm de Britten voornemens zijn hun controle over de Nederlandsche troepen te versterken, on trrpnd van het onderzoek dat is inge steld naar de Nederlandsche bombarde menten in het gebied van Bandoeng, waar de Nederlanders Britsche orders zouden hebben overschreden, aldus meldt Un. Press. Ook Indonesiërs vinden „documenten" Het Indonesische persbureau Arrtara meldt dat „eenige Indonesische jonge-, lieden, die in het geheim te midden van de Nederlandsche strijdkrachten strij den". de hand hebben gelegd op een bundel documenten, waaruit de Neder landsche strategische plannsn tot her overing van Java zouden blijken. Collaborateur op troon terug? Uit gocdingelichte Arabische bron verneemt l'nited Press dat de secreta ris-generaal der Arabische Liga. Azzam Pasja, aan de leden dier Liga een nieuw plan heeft voorgelegd, dat zou voorzien in een afscheiding van Tripolitanië va.i de Cyrenaica en in d? vorming van een nieuwen Arabischen staat, die Tunis en Tripolitanië zou omvatten. De Fran- schen zouden volgens Azzam Pasja aan Tunis den dominion-status moeten ge ven, terwijl de Arabische Liga haar tbe stemming zou moeten geven voor de vorming van een Tunisisch-Tripolitaan- sche Unie. De positie van dezen staat zou identiek moeten zijn met die dooi de Fransche regeering aan de Indo-C'hi- neesche federatie toegezegd. De man die achter dit plan staat, zou volgens deze inlichtingen een bekend Arabisch schrijver, dr. Tana Hoessein zijn. Deze zou reeds Fransche regee- rïngskringen over het dominionplan ge polst hebben. Arabische kringen geloo- ven dat de Franschen dit voorstel in. ernstige overweging zullen nemen, daar een onafhankelijk Tripolitanië een per manente bron van onrust zou zijn en. een bedreiging voor de Fransche posi tie in Tunis en in geheel Nootd-Afrika. Het wordt voorts waarschijnlijk ge acht dat de Arabieren de Franschen. zouden vragen den 65-jarigen Bey, Monsef Pasja, naar Tunis te laten te rugkeeren en zijn troon te laten herne men. De Bey werd door de Franschen verbannen wegens zijn collaboratie met de Duitschers en Italianen. Weerbericht TIJDELIJKE VERBETERING Verwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Gedeeltelijk bewolkt met plaatselijk een enkele regenbui. Ma tige wind, voornamelijk tusschen West en Zuid. Iets hoogere temperaturen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1