Gedupeerde kustvisschers zijn teleurgesteld De Zeearend liep bij Plymouth op een rots Visscherij-Snufjes Dure onbruikbare schepen en bovendien afgekeurd door de Scheepvaart-inspectie r Als deel van den faillieten boedel van het Derde Rijk hebben de Ge allieerden aan ons land veertien voorpostenbooten" toegewezen. Men moet zich daarvan geen al te groote voorstelling vormen. Het zijn hou ten schepen zonder motor. Maar ze werden in dank aanvaard: het zijn mooie schepen voor de gedupeerde visschers, dacht men in Den Haag, en ze werden naar verschillende werven in Groningen, Hoogezand en elders gezonden om te worden ingericht als visschersvaartuigen. Tot zoover zou deze historie als blij— spel geschreven kunnen worden, maar tenslotte heeft deze affaire een tragisch verloop genomen, want nu deskundi gen, waaronder gedupeerde visschers, die men met zulk een vaartuig blij wil de maken, de schepen gezien hebben, blijkt dat er niets van deugt, zoodat ze door de Scheepvaart-Inspectie afge keurd zijn. Men zou haast een boek kunnen vul len met een beschrijving van alle ge breken en men vraagt zieh af, hoe het mogelijk is. dat men de schepen zoo heeft kunnen verknoeien, dat ten slotte misschien alleen hst casco te ge bruiken zou zijn. Maar ook hiermede is het maar zoo-zoo gesteld. Het zijn ïilie in den oorlog gebouwde wit-houten schepen met ijzeren spanten, ongeveer 24 M. lang, van een behoorlijk model, •die volgens de Scheepvaart-Inspectie hoogstens tien jaar mee zouden kunnen. WAT ER AAN MANKEERT. Ja, dat is haast te veel om op te noe men: stuurketting met kwadraat liggen onder het dek; bij het een of ander man kement is het niet mogelijk dit „even" te repareeren. Het kombuis bevindt zich in den boeg: vlak achter het kom buis :s het logies voor de geheele be manning (6 man), de kooien zijn open en bij een beetje slecht weer liggen de menschen, voor dat ze het weten, er uit. Van behoorlijk werken in de kombuis bii een flink briesje is daar heelemaal vóór in hot schip natuurlijk geen spra ke. Het nettenruim is in het achterschip. Ah men dus een net afslaat moet dit over net geheele dek naar achteren worden gesleept O. we zijn er nog lang niet; we zijn pas aan het begin. Kijken we eens in het vischruim: de schotten loopen niet door :ot het dek; ze zijn onvoldoende geschoord, zoodat ze het zullen bege ven. wanneer ze eens vol visch zouden mogen komen, hetgeen wel niet zal ge beuren, want deze visschersvaartuigen zullen als visschersvaartuig de zee wel nooit te zien krijgen. Zoo'n schip moet natuurlijk op z'n lijd ijs laden. Waar is je bunkergat. schipper? Bimkea-gatman dat hebben we niet. De ijsman is dus ge dwongen het ijs zak voor zak door het luik te laten zakken om het zoo naar de ijsbunkers te sleepen. Een beetje om slachtig, maar met wat goeden wil komt het tenslotte waar het wezen moet. Ja, men heeft zoowaar het bunkergat ver geten! Maar er is nog veel meer. De luik hoofden zijn niet ..gezwaluwstaart", maar ..koud" vastgetimrnerd. Bij het eerste zeetje gaan ze overboord, dus 2ijn ze levensgevaarlijk. Zoon schip moest wel afgekeurd worden. Maar het mooiste komt nog: er zijn geen anker- kluizen: zoo maar vergeten. De masten zijn gladde, ijzeren masten, staan zoo vast als Haarlem in het dek bevestigd. Wa. neer men er dus het noodïge aan wil bevestigen, is men genoodzaakt in te klimmen. Rond de brug is een buitenbruggetje gebouwd, maar een trap is er niet. Toen er Candida ten kwa men om zoo'n schip te keuren, konden 2e niet op de brug komen. Er moest een kist gehaald worden voor een „opstap- per.tje". En er is nog veel meer. We zouden r.og kimmen vertellen, dat de schotten var. net vischruim rood geschilderd zijn. Waarom hebben jullie die rood ge verfd. je weet toch wel dat die wit be- hooren te zijn? Ja, we kregen die roede verf er voor! WAT KOST ZOO IETS? Men zegt, dat het vertimmeren be ter gezegd verknoeien f 14000 per schip heeft gekost. En nu de prijs, dien ..Oorlogsbuit' er voor vraagtf 32499. Net een vliegende winkel, daar kost alles f 3.9f of f 4.99. dat lijkt immers veel goed kooper dan f 4 of f5. En f 32499 lijkt toch veel goedkooper dan f 32500, al het verschil maar één gulden. Ja, en voor dit lieve sommetje heeft men 'een motoryisschersvaartuigzonder mo tor. Die wanen er, in den vorm van Bemag-motoren, maar zijn er nu niet meer. Verkocht voor i 6500 aan een fir ma in Leiden, die ze op haar beurt voor meer dan het tien-voudige aan de visschers te koop biedt. Och, waarom zouden we het niet precies zeggen: tachtigduizend gulden wordt er voor gevraagd. Maar het Rijksbureau voor Metalen had wc-1 een motor voor een zacht prijs de. 1 2500. Toch niet te veel. Vele Nederlandsche kustvisschers hebben in de oorlogsjaren hun schip verloren. Zij behooren dus tot de gedupeerdevisschers en voor hen worden door de overheid schepen beschikbaar gesteld. Hoe dit geschiedt en wat dit voor schepen zijn, daarop geeft dt't artikel het antwoord. baar was. Maar dat is hij niet. Wat heeft een visscherman aan een motor zonder keerkoppeling, zonder brandstof pomp, zonder versproeier. Waardeloos natuur lijk. VAN HET KASTJE NAAR DEN MUUR. Deze schepen waren dus bestemd voor ..gedupeerde" visschers, dat zijn zij, die hun schip of schepen door oorlogsom standigheden verloren hebben. Er wa ren natuurlijk gegadigden genoeg voor, althans vóór dat ze de schepen gezien hadden. Zoo'n gegadigde schrijft dan aan de afdeeling Visscherijen van het departement van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, en krijgt na eenige malen zijn opwachting in Den Haag te hebben gemaakt, na verloop van tijd bericht, dat hij voor een schip in aanmerking komt. Nu is daar de Stichting Wederopbouw Kustvaart- en Visscherijvloot voor, maar daarover straks. De gegadigde reist dan naar Hoogezand, om het schip te bezichtigen en vindt daar dan een waardeloos vaar tuig, zooals gezegd, zonder motor. De gegadigde geeft zich nochtans de moei te, een rappor! van zijn bevindingen op te stellen om dit bij „Bureau Oorlogs buit", dat de schepen verkoopt, in te dienen. Dit rapport circuleert bij ver schillende instanties en tenslotte komt het weer bij „Oorlogsbuit", voorzien van de aanteekening, dat de opmerkin gen overdreven zijn. sommige der opge somde gebreken niet bestaan. „Oorlogs buit" verzoekt de Scheepvaart-Inspec tie in IJmuiden de schepen te keuren. U weet het resultaat al. S. I. heeft de opmerkingen der visschers voor juist verklaard en bovendien nog verdere gebreken aangetoond. Afgekeurd! Er is een gegadigde, die trots alles gegadigde blijft. Hij bood f 25000. welk bod niet werd geaccepteerd. Hij kwam toen met de verkoopers tot overeen stemming omtrent een voorwaardelijk bed tegen den gevraagden prijs. Hij zou echter in geen geval meer behoeven te betalen dan eventueele andere gegadig den. Er werd echter een garantiestor ting verlangd vanf 30.000. Mis was het al weer. Welke „gedupeerde" vis scherman beschikt over dertig mille? De veertien schepen zijn nu bijna alle verbouwd. Alleen bij de werf van de Vries Lentsch in Niéuwendam ligt nog één, waaraan nog niets is gebeurd. Die wil ik koopen. zei onze vis scherman. Wat kost die? Negen mille: mag met geblokkeerd geld worden betaald. Maar nu was de borg weer niet goed. Dit was ook een visscherman en dat mocht niet van Bureau Oorlogsbuit, want daaruit zou wel eens een handel tje kunnen ontstaan. Is dus speciaal iets voor Zwarte Pieten; die handelen immers niet in visschersvaartuigen! Zwarte Pieten, treedt naar voren, hier kunt ge uw zwarte guldens veilig be leggen! Men ziet, dat men het den visscher man niet gemakkelijk maakt. Het ge volg is. dat alle gegadigden gezegd heb ben: „Houdt jullie je schepen maar". Maar nu hebben we toch de Stichting Wederopbouw Kustvaart- en Vissche rij school. Wat schrijft de Stichting?: „Zoodra de Afdeeling Visscherïj- zaken van het bestuur der Stich ting, welke afdeeling binnenkort haar werkzaamheden zal aanvan gen, richtlijnen inzake nieuwbouw en aankoop van visschersvaartuigen enz. heeft vastgesteld, ontvangt u omtrent uw aanvrage nader be richt". Zoo liggen de 14 schepen dus te wach ten op een kooper. Ze zullen nog wel een tijdje blijven liggen. Tenzij alle fouten, die bij de verbouwing gemaakt werden, verbeterd zijn. En dat zal op nieuw vele duizenden guldens moeten kosten. En voor dat de schepen dan eindelijk vaarklaar zijn, is de beste tijd verstreken en zullen er wel geen ge gadigden meer zijn. Thalia Theater In Thalia draait volgende week een film, die overloopt van sensatie. Norman Lie, de regisseur heeft in tweeduizend meter celluloid een intrige verwerkt, welke zich afspeelt aan de keerzijde van de Londen- sche maatschappij. Een romance tusschen een ontslagen gevangenisklant en zijn vriendin neemt een dramatische wending, waardoor alle goede voornemens van den misdadiger in duigen vallen. Met een in genieuze truc als hulpmiddel neemt hij zijn oude beroep weer op, maar nogmaals komt de vrouw in het spel, waardoor alles ten goede keert. Er wordt nogal geschoten en achtervolgd in deze film, maar daarbij is een humane noot niet vergeten, zoodat de brute sensatie eenigszins tot normale pro porties wordt teruggebracht door teerder gevoelens. James Stephenson, Betty Lyne en Sally Stuart vertolken de hoofdrollen. PREDIKBEURTEN SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m.: Ds. J. A. Tichelaar. Ned. Herv. Kapel. 17 u. n.m.Ds. J. IJzerman. Geref. Kerk. 9.45 v.m. en 17 u. n.m.: Ds. A. Ver schoor. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. 10.30 u. v.m.: ds. G. Roodenburg van Alkmaar. IJMUIDEN. Ned. Herv. Gemeente. Kanaalstraat. 10 u.: Bevestiging en 16 u. n.m.: In trede ds. J. J. v. d. Berg. Goede Herderkerk. 10.30 u. v.m.' dr. H. van der Loos, van Haarlem-Noord. Chr. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 4 u. n.m.: ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk. 10 u. v.m.: Heilige Dienst. Vrije Evangelisatie. Willemsbeekweg. 3 u. n.m.: de heer Troteyaineslci uit Rotterdam. EXAMENS. Onze plaatsgenoot de heer S, Hempenius slaagde te Utrecht voor „de aldaar gehou den examens Schildersgezel, uitgaande van de V. V. A. Agenda voor Velsen ZATERDAG. Bioscoop De Pont: Geef 'm de sporen. 8 uur. Thalia Theater: Gevaarlijke Vingers. 1 en 9 uur. ZONDAG. Bioscoop De Pont: Zelfde programma, 2.30, 5 en 8 uur. Thalia Theater: Zelfde programma, 2. 4.30, 7 en 9 uur. Zwaar beschadigd naar een werf gesleept Het Nederlandsche jacht Zee arend, van den heer C. Bruijnzeel te Zaandam, een fraai zeejacht, dat meermalen onze haven bezocht om te stalden voor den een of anderen grooten zeilwedstrijd, is als deelne mer aan de onlangs gehóuden SolentCherbourgPlymouthrace, (waarbij het Nederlandsche jacht Groene Leeuw, eigenaar de heer M. A. Schat als dei'de arriveerde) bij Plymouth op een rots geloopen en dientengevolge zwaar beschadigd. De Zeearend was voor genoemde race gestart maar reeds spoedig na het ver trek kreeg het jacht averij. Er brak een topstag en er zat niets anders op dan terug te keeren. nadat de schade voor- loopig was gerepareerd. Terwijl de Zeearend naar Plymouth onderweg was, geraakte het scheepje in een hevigen storm, met een windsnelheid van 80 K.M. per uur. Even na middernacht kwam het jaéht in Plymouth aan: men liet het anker in de haven vallen, maar door den storm, die inmiddels zeer hevig was geworden, ging het anker krabben. De motor werd aangezet omdat men wilde trachten het anker aan board te krij raakte een tros in de schroef; een zeil opzetten bleek eveneens onmogelijk en zoo geraakte de Zeearend op een rots. De toestand was toen uiterst critiek. Vuurpijlen wei-den afgestoken-, maar deze werden niet opgemerkt. Er kwam geen hulp Toen heeft een der opvarenden de stoute schoenen aangetrokken en is, tot zijn hals in het water waden de, over de rotsen naar den wal ge worsteld, waarbij hij herhaaldelijk van de beenen raakte. Hij heeft toen de kustwacht gewaar schuwd en bij het keeren van net tij is een sleepboot uitgevaren, die de Zee arend op een veiliger plaats op het strand zette. Nadat de lekken provisorisch ge dicht waren, is het jacht weer vlot ge bracht, waama het. naar een werf werd gesleept. Ook de andere jachten hebben met zwaar weer te kampen gehad. Van de twintig deelnemers bereikten slechts negen de finish. De race werd gewon nen door het Engelsche jacht Maid of Malham. Maar de Groene Leeuw heeft "Nk-ar- -cl.,.. oö.i tAnuu «r mictiiidiji. ïvidai ae orOGDe ijteuw iireeD] zeiier niet te veel, ais mj ©ruik- gen, maar tot overmaat van ramp ge- de eer van ons land opgehouden. XDVII. Is er een product nationaler dan ha ring? Nederlandsche schepen vangen dit smakelijke en vette vischje bij mil- lioenen, de Hollandsche Nieuwe geniet een wereldvermaardheid en dan heb ben we rolmops, gem ar ioneerde haring, harde bokking, spekbokking, haringcon- serven, allemaal om van te smullen en dan is daar het Nederlandsche volk, dat haast nergens liever de tanden in zet dan in één der vele variaties van de clupea haringus-delicatessen. Ja, bij m Afroep en worden ze thans ge vangen door de Nederlandsche vis schersvaartuigen. Daar zijn in de eerste plaats de drijfnetvisschende loggers van Scheveningen, Katwijk en Vlaar- dingen, die nu al eenige maanden bezig zijn enorme hoeveelheden pekel- en steui-haring aan te voeren. Het is met deze visscherij nog wel niet als vóór den oorlog, doordat er veel minder ha- ringloggers uitvaren, maar de vangsten per schip zijn zeer hoog; elke reis voert zoo'n logger tegen het half millioen ha ringen aan. In Scheveningen alleen zijn nu ongeveer 65.000 kantjes aangevoerd, dat is zeker meer dan 50 millioen ha ringen. En daji komen de beide andere havens met een beetje van IJmuiden er bij, wat bij elkaar misschien evenveel is als de aanvoer van Scheveningen. Zoo krijgt men eenigszins een denk beeld van den omvang der drijfnetvis- scherij. Maar nu gooit sedert eenige weken de trawlvïsscherij er een schepje op. Dag in, dag uit komen de haringtraw- lers afgeladen van de visscherij terug. Een vangst van 1000 of 1200 kisten is heel gewoon en als de Vilcingbank het op haar heupen krijgt, worden het soms 2000 kisten. We hebben het deze week kunnen zien, dat twee schepen met 3500 kisten de geheele hal C noodig hadden voor hun vangst. Donderdag waren er zelfs twee Katwijkers, een groote log ger en een kleine trawler met haring aan de markt, waarvan de laatste, de Katwijk II, met 900 a 1000 kisten. Gis teren voerden de Cornelis en de Bloe- mendaal samen zoo'n 2500 kisten aan en de Utrecht was al weer onderweg, afgeladen met haring. Waar blijft die haring allemaal? zult u misschien vragen. Er is wat uitvoer van pekelharing; de versche wordt echter allemaal in ons land geconsumeerd, hoofdzakelijk in den vorm van bokking en gemarineer de haring. Al deze haringmassa wordt grif tegen den maximumprijs verkocht en de vraag is nog zoo groot, dat, wanneer de markt vrij was de prijs on getwijfeld tot f 20 per kist zou oploopen. Er is nu zeker een vijftiental trawlers op de haringvisscherij en wanneer de aanvoer nog eenigen tijd op denzelfden voet wordt voortgezet, zal de binnen- landsche markt wel gauw verzadigd ra ken en zal er gesteurdof uitge voerd moeten worden. Ik hoor, dat er wel besprekingen over den uitvoer van versche haring gehouden worden, maar tot positieve resultaten hebben deze be sprekingen nog niet geleid. Zoo is het Nederlandsche volk, al ha ring etende, bezig, mede te helpen aan den opbouw van onze vloot, wat wel de aangenaamste wijze van opbouwen is. Voor een dubbeltje of elf centen heeft men een lekkere zoute, gerookte of zure haring, alles „zoo vet als modder" en men bouwt er tevens z'n eigen corpus mee op, want zoo'n haring heeft heel wat vettigheid bij zich en vormt een waardevolle aanvulling van ons nog ta melijk vet-ai-m menu. Het aanvoerverbod van puf is zon der slag of stoot van utopie tot werke lijkheid geworden en daarmee is een fiinké stap gedaan op den weg tot be scherming van den vischstand. Ambte naren van den C.C.D. en natuurlijk ook die van het Staatsvisschershavenbedrijf houden toezicht, maar de visschers ma ken het hen niet moeilijk. Er werd nog wel eens wat schol IV. die ook onder de maat is, aangevoerd en die wordt dan uit de markt genomen, maar daar is het bij gebleven. Maar bij het te verwachten voorstel tot ratificatie van de Londensche bepa lingen zal er in de Kamers nog wel een boom opgezet worden. Want dan komt de maaswijdte ter tafel en dat is weer een heele sprong verder. Mocht er de volgende week geen vis scherij-snufje in de krant staan, dan is dit geen reden tot ongerustheid. PIETERMAN D.C.IJ. organiseert een meester-kwartetwedstrijd Zeven meester-dammers en een ean- didaat voor den meestertitel zullen Zondag 25 Augustus op initiatief van D.C.IJ. een kwai'tetwedstrijd spelen, welke, gezien de deelnemers zeer inte ressant belooft te zullen worden. Het wordt een wedstrijd tusschen de vier meesters van Gezellig Samenzijn Am sterdam aan den eenen en de drie meesters plus één candidaat-meester van D.C.IJ. aan den anderen kant. Voor G. S. komen uit de heeren R. C. Keiler, J. H. Vos, H. de Jongh en W. Rusten burg, alien kampioen of oud-kampioen van Nederland en voor D.C.IJ. de hee- ï-en B. Dukel, A. Ligthart en C. Suijk en H. Laros, die ongetwijfeld, ofschoon hij niet den meestertitel heeft, niet de zwakste van dit IJmuidensche kwartet is. De wedstrijd wordt 'vermoedelijk ge speeld in café Royal, Wijk aan Zeeër- weg. BINNENLAND Prins Bernhard zal aanwezig zijn bij de opening van de spoor brug over den Moerdijk op 26 Augustus. De heer J. H. van den Berg, vroeger commissaris van politie te Sneek, is benoemd tot commissaris der rijkspolitie en tevens tot hoofd van de afdee ling personeel der rijks politie. De bekende Heilige Landstichting bij Nijme gen is bijna ongeschon den door den oorlog heengekomen. Zoowel de Duitsche als de ge allieerde legermachten hebben de terreinen en gebouwen op opvallen de wijze gespaard. In Nijmegen heeft de justitie de zaken ge sloten van zes slagers, die clandestien slacht ten. Een bijkantoor van de Oostenrij ksche Ka mer van Koophandel is geopend te Den Haag, Frankenslag 24. Zij, die belang hebben bij den handel met Oostenrijk kunnen zich voor infor maties en bemiddeling tot dit kantoor wenden. Het lï.L.M.-vliegtuig PH-TCF, dat de eerste proefvlucht naar Zuid- Amerika heeft gemaakt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit Buenos Aires gestart voor de terugreis. Het vliegtuig wordt Zater dagmiddag 1? Augustus om 3 uur op Schiphol verwacht. Nederland zal deel nemen aan een confe rentie, waarop het in stellen van internatio nale identiteitsbewij zen in den geest der vroegere „Nansenpas- sen" besproken zal wor den. De postbestelling voor de Wiersngermeer geschiedt weer v:a Sloot- dorp. De aanduidingen post Kolhorn, post Wie- ringerwaard of post Hvppolitushoef bij de adresseering kunnen daardoor vervallen. Van 23—28 Septem ber zal in Enschedé een groot congres worden gehouden van ex-politie ke gevangenen uit 17 landen, welk congres •vooraf zal gaan aan een groote internationale bij eenkomst te Parijs. Maandag 19 Augus tus komt een groep van ongeveer 60 Deensche bankmenschen op uït- noodiging van de Rot- terdamsche Bank in ons land aan voor een 10- daagsch bezoek. Op Koninginnedag zal de P.T.T. dienst als op Zondagen worden uitgevoerd. Haarlem en Omgeving De H.O.V. zal Dins dag 20 Augustus, 's avonds 1e 20.00 uur, wederom een concert geven in het Bloemen- daalsche Bosch. Voor de hoofdakte, gedeelte B. is te Haar lem geslaagd de heer F. Toglema te Bioemen- daal. Voor den aankoop van twee motorrijwielen voor de Haariemsche reiniging vragen B. en W. een crediet van f 2400. De oude rijwielen zijn versleten. Een crediet van f3000 vragen B. en W. van Haarlem aan den raad voor de vernieuwing van de beschoeiing aan het Z. B. Spaarne. bij de Buitenrustschool. De Noodraad van Heemstede vergadert Vrijdag 23 Augustus, 's avonds 8 uur. B. en W. van Am sterdam hebben het ver nieuwen van een oxyda- tiebed in de Watergraal's meer opgedragen aan fa. D. R. de Jong en W. Borst te Haarlem en Bakkum. In Juli werden aan de Prinsenhofbiblio- theek uitgeleend 11100 werken, aan het filiaal in de Zaanenlaan 4702 werken, tezamen 15802 (vorig jaar 12917), waar van 649 van de Muziek bibliotheek. De instellingen werden bezocht door 3616 bezoe kers (vorig jaar 2263). J. Drijver te Sant poort. de bekende orni tholoog en secretaris van „Natuurmonumen ten" wordt 29 Septem ber 60 Jaar. Mr. A. E. M. Povel, oud lid der Prov. Sta ten van Noordholland, wordt 15 September 70 iaar.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2