Litteraire Kantteekeningen Bedrijfsresultaten over 1945 teleurstellend Hans van Haaren: De Verre Einder. De Gulden Pers. Haarlem, 1946 Een burgerlijk, dus mistroostig pension en dan nog in bezettingstijd: distributie, zwarte handel, liefde voor de Duitsche uniform en op den koop toe voor wat daar insteekt, arrestatie, nachtelijk overvliegen de eskaders, frontgeruchten dit alles kruipt met poovere eentonigheid door het ..leven" van al wie daar samenhokt; domme vegetatie, waarin de vale uren meester zijn. Twee" ontkomen eraan: één door te sterven. treurig, niet tragisch, domweg te sterven; de ander, hoofdpersoon van dezen roman, door noodgedwongen onder te duiken in een eenzame boschhut: Gijsbertus Karelse, bediende in een heeren modezaak, een jongmensch met .aspiraties tot een ander leven", dat eerst een vluchthaven vindt in het dilettanten-too- neei. dan in de dichtkunst en uit Bloem en Boutens balsem probeert te puren voor zijn verlangend hart. Tn zijn boschhut (Deel II) bevrijdt hij zich langzaam-aan in eenzaamheid van de schimmels van zijn flets beslaan: hij ademt, hij ziet, hij leeft met wolken en licht en de geluiden van het boschrhij leert het duister geheim van den nacht verstaan en de taal der' dieren, in het verloopend jaargetij. Van Kaaren schrijft eerlijk, zonder opsmuk, aangenaam leesbaar, meestal zuiver van taal. Hij is nog op zoek naar een eigen toon, waarin het stijlprocédé van zoovele jongeren die nabloei van het expressionisme hem helaas nog belemmert: de zinnen zijn kort, afgebeten soms, waaraan zelfs de komma's niets kunnen verhelpen. Deze korrelige schrijfwijze ontneemt aan Van Haaren's roman het eigene: het persoonlijke rhythme, de oorspronkelijke woordkeuze, zoodat zijn taal nog niet tot stijl wil wor den. Er is bij vele jongeren een merk waardige schroom voor het gevoel, een ontwijken van den samengestelden zin. Hun rhythme is kort. hun woordbeeld sterk visueel, het verstand staat steeds op wacht In Van Haaren valt een verlangen te onderkennen naar warmer toon, inniger uitdrukking: het is zijn beste zijde, die hij zeker niet, zooals in deel I van zijn roman, verloochenen moet. Ik zou me sterk ver gissen als deel II, het verblijf in de bosch hut. niet het eerst was ontstaan en deel I het hart geschreven: de zinnen worden daar Tijker, vloeiender, de beelden oor spronkelijker. Aan dien kant van zijn kun nen zal Van Haaren zich zonder terug houding en met warme toewijding moeten geven. Dan kan er meer van hem ver wacht worden: „De Verre Einder" kan een belofte inhouden. A. Roland Holst: Eigen Achter gronden. Inleiding tot een voor dracht uit eigen werk. De Bezige Bij. A'dam, 1946.' Laten wij niet trachten, Roland Holst te naderen met de formules van het gangbare woord, hoe vol schroom gekozen en ont smet van het dagelijksch bevingeren, om- t dat ze, voor wie hel al niet heeft gehoord, toch den toegang niet verleenen tot de voor- en nawereld, waaraan hij, die „Een Winterdageraad" dichtte, toebehoort. Be woording van „eigen achtergronden" daaraan als Introductie en tegenstelling was toegevoegd. Het tweede fragment is ontegenzeggelijk sterker, want meer uit zal diengeen niet één dichtregel, niet één syllabe doen verstaan, die in den spiegel al niet het leven zag sterven en het licht eens en voor eeuwig volmaakt wist in het Kristal; dat wil zeggen: wie van de sym bolen van dezen dichter niet uit eigen aard weet uit het on-tijdehjke achter dien ho rizon van „tijd en feit". Roland Holst zal nooit populair worden (en zoo hij dit werd, was déze wereld „de wereld" niet meer) ook al wil in den laatsten tijd de mode hem. den afzonderlijke, betrekken in den dagelijkschen omgang met „de poëzie". Zijn vers is voor de weinige over-wereld- schen, die er zich wel voor hoeden, erover te spreken. Eigen achtergronden kunnen voor hen slechts zijn bevestigingen vajx een vermoeden, herkenningen, waar ze uit eerbiedige verwantschap het zwijgen toe doen. omdat men niet graag spreekt over zat het zuiverste is. Ik kondig deze „In leiding" dan ook enkel aan, omdat er on der de verspreide verwanten (die van el kaar nauwelijks weten kunnen en willen) mogelijk zijn, wien dit. geschrift ontgaan is in den stroom van twijfelachtigheden. Zij zullen dit boek ontvangen als een toe vertrouwen, waar „de wereld" verder niet van behoeft te weten. C. J. E. DINAUX Het torentje aan de Kleverlaan II,,ternaöonale ïederaüe krijgt meer gezelschap van ainaleurtooneel? In het Torentje aan de Kleverlaan te Haarlem een overblijfsel uit het grijs verleden, namelijk van het"Huis ter Spijt zijn thans de kantoren gevestigd van den dienst voor den Hout en de Plantsoe nen, alsook van de Begraafplaatsen. In het voorgedeelte is de woning van den direc teur, den heer J. A. Dorresteyn. Er is evenwel gebrek aan ruimte. Het is noodig, dat alle ruimte van het Torentje in gebruik genomen wordt voor den dienst. Aan den anderen kant is het ook gewenscht, dat de directeur in de onmiddellijke nabijheid blijft wonen. De oplossing is.nu gevonden in het bou wen van een woning voor den directeur naast het Torentje. Beide gebouwen wor den door een warandah verbonden. Onze teekening brengt in beeld hoe het in de toekomst daar zal worden. Het wach ten is evenwel op de vergunning om den opbouw van dit werk uit te voeren. Japanners leveren geroofd goed uit Gisteren, had in het hotel Imperial te Tokio de eerste restitutie plaats van door de Japanners, tijdens hun bezetting van Oost-Azië gestolen, waardevoorwerpen. Een Nederlandsche vertegenwoordiger heeft uit handen der Amerikaansche be zettingsautoriteiten een. gouden, met dia manten bezette, kroon terug ontvangen. Deze kroon werd. tijdens de Japansche be zet ling van Borneo geroofd van den sultan van Pontianak en. de waarde ervan wordt op f 100.000 geschat. In de meeste gevallen zijn de resultaten der Nederlandsche ondernemingen gedu rende het jaar 1945 nog in vrij sterke mate beïnvloed door de gevolgen van oorlog en bezetting en, derhalve geen maatstaf ter beoordeeling van de waarde der aapdeelen. En het is daarom geen wonder dat de pu blicatie der jaarverslagen in den koers dier aandeelen geen noemenswaardige fluctuatie-teweeg brengt. Zoo leden de aandeelen der Vereen. Holl. Sigarenfabrie ken bij de publicatie van hel jaarverslag over 1944 en 1945, dat een verliessaldo van 291.000 aanwijst, slechts een koersverlies van 5 procent, hetgeen echter mede ver band hield met de mededeellng dat dit verlies in 1946 grootendeels weer zal wor den ingehaald. Ook een rustig, solied be drijf als dat van Ubbink Co. sluit 1945 met een verlies af 167.000) voornamelijk als gevolg van een tekort aan personeel, dat bij vele ondernemingen nog aan een normale ontwikkeling van het bedrijf in den weg staat. Het staal wel vast, dat het jaar 1945 voor de meeste ondernemingen nog weinig be vredigend is geweest en in verband met de prijszetting door de Overheid een nieu we basis voor de bedrijfsrentabiliteit nog niet is gevonden. Niettemin zijn er hoop volle aanwijzingen dat het Nederlandsche bedrijfsleven niet bij de pakken neerzit, maar nieuwe wegen zoekt voor de ont plooiing van den gelukkig niet geweken ondernemingsgeest, waarbij het in de meeste gevallen ook door het kapitaal niet in den steek wordt gelaten. Dit heeft Vredenstein ondervonden met haar emissie van 2 millioen aandeelen a 115 procent, die een zóó groot succes worden is, dat de inschrijvers met geblok keerd geld er niet aan te pas komen en zelfs die met vrij geld niet alle kunnen worden bevredigd. Dit resultaat zal onge twijfeld voor andere ondernemingen een reden zijn om een beroep op de kapitaal markt te doen. zoodat in de naaste toe komst vermoedelijk meer emissies te wach ten zijn. De zeer lage rente, welke men thans van obligaties maakt, is uiteraard voor velen een prikkel om goede aandee len te koopen. waarbij men echter een scherpe selectie zal toepassen. Bij de be oordeeling van het toekomstig rendement der aandeelen is het van groote beteeke- nis, dat de Vennootschapsbelasting in dien zin zal worden gewijzigd, dat de aanspra ken van den fiscus eerst beginnen als een primair dividend, vermoedelijk 3 procent, zal zijn uitgekeerd en een bedrag als re- serve is ter zijde geste)d. Niet in de laat ste plaats de preferente aandeelen zullen van deze door den minister van Financiën aangekondigde wijziging profiteeren, ten gevolge waarvan deze aandeelen a!~ be leggingsobject grootere aantrekkelijkheid hebben gekregen. Nieuwe emissies beteekenen voor den fondsenhandel een welkome en loonende bezigheid, nu de ïiandeelenmarkt op de Amsterdamsche beurs in haar lethargische houding volhardt. De duizend en een be palingen. welke evenzoovele beperkingen zijn. staan aan een uitbreiding van den handel in den weg en het heeft er allen schijn van dat dit voorloopig niet anders zal worden, aangezien de aanmeldings termijn voor de effectenregistratie weer tot het einde des jaars is verlengd en dan dus eerst op zijn vroegst met de effecten registratie kan worden begonnen. De vraag komt op of het rechtsherstel, dat hiermede beoogd wordt, niet met een te hoogen prijs wordt betaald en de'aandrang tot vereenvoudiging van deze procedure wordt dan ook met den dag dringender. Voorts verkeert men ter beurze thans in de uiterste spanning over het door de Nederlandsche Tegeering vast te stellen tijdstip van de hervatting van den handel in Amerikanen, niet het minst ook omdat de New-Yorksche beurs af en toe teéke- nen van vermoeidheid toont en hel gevaar niet denkbeeldig is dat men hier te laat komt om nog van de hooge koersen te profiteeren. De financieele resultaten van vele Amerikaansche ondernemingen over de eerste (helft dezes jaars zijn aanmerke lijk slechter dan die van 1945 en het zou wel zeer te betreuren zijn als een koers daling op de New-Yorksche beurs onze toch reeds zoo slechte deviezenpositic ver der achteruit zou brengen. Gelukkig neigt men meer en meer tot de overtuiging dat er bij een vrijen handel in Amerikanen aan onze beurs voldoende deviezen voor de regeering vrij zullen komen om het bedrag van 60 millioen. dal in het Natio naal Welvaartsplan genoemd wordt, te krijgen. Zooals, bekend is het de bedoeling dat bij verkoop 60 procent in vrij en 40 procent in geblokkeerd geld zal worden afgerekend. Chineesche handelaars protesteeren Op zijn inspectie-tocht langs <lo onderdeden van de eerste divisie, die binnenkort naar Indië Terlrekt, bracht Z.K.H. Prins Bent bard een bezoek aan de Willem de Zwijger kazerne te "Wezep. De Prins in gesprek met twee broers, die in denzcirden rang bij hetzelfde wapen dienen; kol. H. J. J. Durst Britt en en kol. F, G. Durst Brltt, De vereeniging van Chineesche im- en exporteurs te Singapore heeft aangekon digd dat zij den handel met Nederlandsch- Indië staakt, daar de Nederlandsehe vloot tijdens de afgeloopen maand 17 Chinee sche vaartuigen zou hebben aangehouden en hun lading in beslag hebben genomen. De Chineesche consul-generaal te Sin gapore heeft bij zijn Nederlandschen col lega geprotesteerd. De N.A.T.U. zoekt contact met Engeland, Amerika en België. Het georganiseerde amateurtooneel in Nederland gaat contact opnemen met het buitenland hetgeen onder andere mogelijk is door de medewerking van hel departement van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen. Uitwisseling van ideeën en van repertoires staat op het programma, alsmede bestudeering van elkanders werkmethoden. Zoo mo gelijk zal Nederland het initiatief ne men tot vorming van een internationale federatie. Mr. J. de Blieck, voorzitter van de Nederlandsche Amateur Tconeel Unie (N.A.T.U.) die dezer dagen naar Enge land gaat, waar hij de gast zal zijn van de British Drama League, verklaarde, dat de wensch om tot internationaal contact te komen, reeds geuit werd op het onlangs in Groningen gehouden congres. De N.A.T.U. omvat reeds hon derden vereenigingen en ook het stu- dententooneel doet van harte mee. Hier door konden voor het binnenland groo te plannen ontworpen worden. Zoo zullen onder andere pogingen worden ondernomen om de „landjuweelem" in eere te herstellen. Toen het betrokken departement van deze plannen hoorde, heeft het in elk. opzïch.t steun verleend. Door bemiddeling van het ministerie is ook contact, verkregen met de British Council in Den Haag. de cultureele af- deeling van de Engelsche ambassade. Ook deze heeft de plannen met geest drift begroet. Mr. De Blieck hoopt ook in relatie te komen met de Scottish Community Drama Association en met de Drama League in Noord-Ierland. Er zijn in het. Brifsche rijk ruim 30.000 amateurtooneelvereenigingen. Het ama teurtooneel speelt in Engeland in ver houding tot. het beroepstooneel een veel belangrijker rol dan in Nederland. Mr. De Blieck zal bij zijn bezoek aan En geland de „drama-schools" bezoeken. Dit zijn kampen, waar de amateurs voor éen of meer weken onder kundige leiding bij elkaar komen en stud eer en. Voorts interesseeren hem de „amateur- festivals" welke in alle deelen van het Britsche rijk worden gehouden. Ook heeft hij groote belangstelling voor de .little theatres", waarin alleen amateurs optreden. Wellicht zal het mogelijk zijn, iot uitwisseling van stukken te komen. De N.A.T.U. heeCt ook plannen ten aan zien van Amerika. Zij hoopt verder zoo spoedig mogelijk in contact te treden met het amateurtooneel in België. De Nederlandsche annexatieplannen New-York Times Over het rcgcei'iiigsstantlpujit. De correspondent van de New-York Times re Amsterdam, David Anderson, houdt in dit blad een beschouwing over de Nederlandsche annexatieplannen en zegt hierin o m., dat de Nederlanders na drukkelijk ten aanzien van dit probleem verklaren, dat het hier wijzigingen in de NederlandsehDuitsche grens betreft, die geen annexatie beteekenen, doch dat het veeleer gaat om een recht trekken van de grens, waardoor o.m. twee belang rijke Duitsche enclaves worden verwij derd. De correspondent zegt vervolgens: „De politiek van het parlement blijft on zeker. Het is alleen bekend, dat de huidi ge regeering meer voor annexatie voelt dan de vorige. Men meent te weten, al dus Anderson, dal het programma, dat men thans voor oogen heeft, geen uitzet ting der bevolking vraagt. De Britten zijn ronduit gekant tegen „elke vermeerde ring van het aantal verplaatste personen in hun zóne". Wijzende op het meer topo grafische dan geografische karakter der Nederlandsche plannen, schrijft hij. dat de Nederlanders hier een brug wenschen, door het afsnijden van een bocht, het toe voegen van een dorp op de eene en van een rivier op een andere plaats en noemt tenslotte de belangrijkste beoogde grens wijzigingen Bentheim en Kleef, het eer ste belangrijk wegens de bronnen van verscheidene kleine rivieren, welke de Nederlanders onder hun controle willen hebben. De correspondent gaat voort: Annexa tie werd voor het eerst een belangrijke kwestie voor de Nederlandex-s in .1944 toen rm\ Van Kleffens te Londen het principe verkondigde van het in bezit nemen van Duitsch gebied bij wijze van compensa tie. Deze politiek om de deur voor an nexatie open te houden wordt algemeen soedgekeurd. terwijl het feit op zichzelf bij het publiek een lauwe ontvangst ten deel viel. Van officieele zijde wordt het zelfs nog minder toegejuicht. Nauw met de grenswijzigingen verbon den is de pijnlijke kwestie van de be zetting van Duitschland. De Nederlanders hebben niet alleen in de verste verte geen eigen bezettingsgebied. maar zijn tevens ontstemd, doordat de Belgen langs de Nederlandsche grens op Duüschen bodem zijn gelegerd". Volgens Anderson zouden de Neder- landexs naast de psychologische voordee- len van een bezetting het bovenal var. groote waarde achten om met h?t oog od eventueele informeele besprekingen der groote vier over Duitschland reeds op aangrenzend Duitsch grondgebied aan wezig ziju.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5