Het badseizoen te Zandvoorf Weensche opstand werd verraden De Spoorwegen leggen in Drente een „olie-lijn' aan. Vrij gunstige uitkomsten Zandvoort heeft, gezien de omstandig heden, niet te klagen over het verloop van dit badseizoen. De omstandigheden waren, ieder begrijpt dit, niet gunstig, zoodat de verwachtingen niet al te hoog gespannen konden zijn. Alle hotels waren immers door de Duitschers gesloopt, alsook zeer veel pensions en particuliere woningen. Dat be- teeker.de dus weinig onderdak voor bad gasten! Maar het is op slot van zaken nog meegevallen. De mensc'nen die naar Zand voort wilden komen, hebben wat huisves ting betreft, hun eischen lager willen stel len. Dit maakt, dat hoewel Zandvoort niet meer dan 8000 inwoners telt, er nu nog meer dan 8000 badgasten zijn bijgekomen! Hoe dat mogelijk is, zal velen een raadsel zijn, maar het feit is toch zoo. En dan kan er ook bijgezegd worden, dat voor de be schikbare ruimte in het algemeen zeer goede prijzen zijn gemaakt. Er zijn, naar verluidt, ook wel „zwarte" prijzen be taald. maar de niet-zwarte waren zoo verzekerde ons iemand die er over oor- deelen kan ook nog behoorlijk. Dank zij het feit, dat de electrische trei nen weer in het begin van het seizoen zijn gaan rijden en ook de tram al het beschik bare materiaal op mooie dagen op de lijn brengt, komen er veel dagjesmenschen naar Zandvoort. Wel staat ook dit bezoek nog achter bij de voor-oorlogsche jaren, maar dit komt natuurlijk omdat er nog minder fietsen in gebruik zijn en er ook nog minder auto's rijden, vooral op Zon dagen. De Zandvoortsche zaken die belang hebben bij het bad- en strandleven hebben zoo werd ons meegedeeld geen klagen over het verloop van het seizoen. Het op merkelijke is aldus deze zegsman, die er uit kracht van zijn positie over kan oordeelen dat er in dezen zomer ver schillende menschen naar Zandvoort ge komen zijn, die tot een categorie behooren die vroeger niet tot de Zandvoortsche bad gasten behoorden. Ik wil, zoo vervolgde hij, niet zeggen, dat het zwarte handela ren zijn. maar wel zijn er menschen onder die blijkbaar te beschikken hebben over veel geld. Hoe anders te verklai-en. dat het voorkomt, dat iemand bij de politie komt om te laten onderzoeken of een bank biljet van 25 gulden echt was. omdat de ontvanger vreesde voor valschheia. daar het hem gegeven was als betaling voor twee kopjes koffie! Het was echt. Ook kellners en verschillende bedrijven maken zeer goede zaken, 'k Weet (alweer onze zegsman) dat er enkelen zijn die 500 in de week niet eens bijzonder veel vinden! Wel een bewijs, dat er bezoekers in Zand voort komen die heel gemakkelijk veel geld uitgeven. Een andere zegsman, die er door zijn ambt niet minder goed over kan oordee len. schrikte er niet voor terug om te con- 6tateeren, dat er in Zandvoort veel „zwarte Pieten" onder de badgasten zijn. Er wordt door deze menschen veel geld stuk gesme ten. Het bewijs daarvan werd o.a. geleverd bij den inval die de politie in het speelhuis deed. Daar rolde heel wat geld! In cafés en restaurants gaat ook heel wat om. Hij wist. dat kellners verdiensten van 50 a 60 per dag niet veel vinden. Gelukkig hebben de winkels en bedrij ven te Zandvoort van den DïstributLedienst behoorlijke toewijzingen gekregen, zoo dat het mogelijk is de gasten die komen te ontvangen en ook iets aan te bieden. Na tuurlijk blijven de Distributiebepalingen van kracht, maar toch behoeft niemand die komt honger of dorst te lijden. Om te bewijzen dat er veel bezoekers in Zandvoort komen, kan dienen, dat er bij het vuurwerk dat dezer dagen gegeven werd. niet minder dan 11.000 a 12.000 be talende kijklustigen waren. „Meer en Berg" te Heemstede Aankoop van een deel door de gemeente? Indertijd hebben wij uitvoerige mede- deelingen gedaan over het buiten „Meer en Berg" te Heemstede. Men weet. dat het huis en een deel van het terrein dat daar bij aansluit gekocht is door een R.K. in stelling te Delft, met het doel daar een Internaat te stichten voor de opleiding van verpleegsters Het overschietende ge deelte, dat aansluit bij het wandelbosch „Groenendaal", is aan de gemeente te koop aangeboden. Deze zaak hangt al eenige maanden. Er zijn verschillende moeilijkheden die van gemeentewege eerst geregeld moeten worden. Dit betreft o.a. financieele medewerking van het rijk en provincie. Er is evenwel reden om aan te nemen, dat er in den nieuwen raad een voorstel van B. en W. zal komen om tot aankoop over te gaan. Er is zekerheid verkregen, dat de gemeente eenigen tijd het terrein „inhanden" heeft, zoodat op de beslissing van den nieuwen raad ge wacht kan worden. Het terrein, dat aan de gemeente is aangeboden.'heeft eer. op pervlakte van 16 bunder. 160.000 M2. De gevraagde prijs bedraagt ongeveer f 2. per M2. Het is een zeer mooi terrein, dat een belangrijke aanwinst zou beteekenen voor de vergrooting van „Groenendaal". Veilingen Bij de Donderdag- te Haarlem gehou den veiling van perceelen in Bentveld, is de helft van een dubbele villa. Zandvoor- terweg 12, verkocht voor f 18.200 aan F. Wildeboer te Aerdenhout. De helft van een dubbele villa Zandvoorterweg 9b, is verkocht voor f 12.900 aan D. Wildeboer te Elburg en een landhuis. Teunisbloem laan 8, voor f 14.500 aan W. L. Lefèvre q.q. Er wordt door sommigen de indruk ge geven, dat er wat het reglementeeren van het badleven betreft, in Zandvoort veei véranderd is. Voor de radio werd zelfs gezegd, dat wie wil baden een bontjas moet aantrekken. De burgemeester achtte deze critiek ongegrond. Er is niets ver anderd. Reeds in 1937 werden door den raad bepalingen gemaakt, dat het verboden was in badcostuum op het stoelengedeelte van het strand te verblijven. Toen was ieder het daarmee eens. De Duitschers hebben evenwel veranderingen gebracht. Nu kost het eenige moeite om het publiek weer aan den ouden toestand te gewennen. In Mei en Juni heeft de politie uitsluitend gewaarschuwd. Trouwens ook daarna is men meestal waarschuwend opgetreden. Alleen onwilligen zijn geverbaliseerd. Dit blijkt trouwens ook wel uit het feit, dat er slechts enkele tientallen processen-verbaal zijn opgemaakt *T"n neemt het ons zoo vervolgde de bu neester kwalijk, dat wij hulp hebban van de marechaussee, maar vergeet men, dat deze hulp al van 1929 dateert? Het is voor de politie te Zandvoort ondoenlijk alleen de 8 a 9 K M. strand te bewaken. Bovendien moet men daarvoor over paarden de beschikking hebben. Bij gelegenheid van de motorraces te Zand voort op Zondag a.s. zullen er geen extra- treinen rijden, doch wel zal de Ned. Spoor wegen rekening houden mei groote drukte. Op de stations in Amsterdam, Haarlem en Zandvoort zullen treinstellen gereed staan, welke bij vervoer van een groot aantal pas sagiers gebruikt worden. Een concurrent van de auto Op Schiphol stond gisteren een klein maar sierlijk vliegtuigje met op den romp den naam Sokol, hetgeen adelaar beteekent. Het steekt, wel sterk af tegen de luchtreuzen die links en rechts van dit kleine toestel geparkeerd waren en onder wier vleugels het zonder moeite door kon taxiën. De Tsjechische fabriek Mraz uit Chocen heeft dit vliegtuig geconstrueerd voor particuliere doeleinden en poogt thans .de interesse van het buitenland voor dit product te wekken door het maken van een Europa-vlucht. Voor dit deel heeft de fabriek twee prominente vliegers aangezocht of liever een vlie ger en een vliegster. want de tweede pilote is Luda Zaviskova. de eenige Tsjechische pilote die op het oogemblik dienst doet. De eerste piloot is Joseph Bednar. die gedurende den geheelen oorlog in dienst was bij de R.A.F.. 95 vluchten boven Duitschïand en de be zette gebieden op zijn naam heeft staan en bovendien steeds mee vloog in het escorte van den Engelschen koning en Churchill bij hun vluchten tijdens den oorlog. Het vliegtuig, dat slechts 11 liter ben zine op 100 K.M. verbruikt, practisch geheel van hout is en een maximum snelheid van 150 K.M. per uur heeft kan 120 liter benzine meenemen en kost veertien duizend gulden. In Frank rijk en België zijn reeds eenige orders geplaatst en wanneer ook in andere landen het resultaat bevredigend zal zijn, zullen deze miniatuurvliegtuigen in serie worden vervaardigd. Na een kort bezoek is de Sokol weer van Schiphol vertrokken met bestem ming Malmö. Vandaar gaat de reis naar Stockholm. Oslo, Kopenhagen, waarna de terugreis via Frankrijk en Zwitser land zal worden aanvaard. Na veertig meter was het toestel reeds los en het landingsgestel ingetrokken. Binnen en- kefle oogenblikken was het uit het ge zicht verdwenen. Goerïng's fantastisch i<Iee redt melkrijder van de gevangenis Goering's indertijd gekoesterde wensch, een zwembad in zijn particulieren trein te hebben, heeft bijgedragen tot vrij spraak van een melkrijder, die te Os- nabrück terecht stond wegens veroor zaken van doodelijk letsel door nalatig heid. De ingenieurs, die zich destijds met het bestudeeren van de mogelijk heid van uitvoering van Goering's wensch bezig hielden, hadden namelijk moeten concludeeren, dat het maken van een zwembad in Goerïng's trein niet mogelijk was ter zake van de middelpuntvliedende kracht, welke de wagons bij een snelheid van meer dan 25 kilometer per uur in eiken bocht uit de rails bleek te lichten. De verdediger van den melkrijder in kwestie voerde dit voorbeeld aan ten gunste van zijn cliënt. Deze had namelijk op zijn vracht auto r--* aanhangwagen een groote tank, welke slechts voor de helft gevuld was geweest, vervoerd. Bij het nemen van een bocht was de tank omgekiept en had den aanhangwagen met den trekker meegesleurd, waardoor eenige inzittenden om het leven kwamen. Het gerecht concludeerde, dat heit ongeluk inderdaad door de middelpuntvlieden de kracht, die op de melk had gewerkt, veroorzaakt was en sprak den melkrij der vrij. aldus meldt de a Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zóne. Old Clothes New KOXIXGSPIJEIX 10 - TED. 4886 Uw goederen binnen enkele dagen gereed Dahlia-tentooiistelliug te Haarlem 1313 September Op *3, 14 en 15 September zal in de zalen van het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem de 1ste internationale dahlia tentoonstelling worden gehouden. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor van gemeentewege deel te nemen in het te stichten waarborgfonds tot een be drag van 1000. Radio geeft ZATERDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00. 20.00 en 22.00 Nieuws. KRO 19.20 Klaas van Beek en zijn orkest. 20.30 Gramofoon- muziek. 20.10 Vroolijk Scandinavisch pro gramma. 22.40 Gramofoonmuziek. 23.00 Orkest Jaap Meijer. 23.30 Vervolg. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. VARA 20.05 En r*iOké. 21.45 Hoorspel. 22.15 Metropole orkest. 23.45 Gramofoonmuziek. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. <19.30. 22.00 Nieuwsberichten. KRO 20.15 Opera „Paljas". 21.30 Cabaretprogramma. 22.35 Alexander Braiiofski speelt (gr.). 22.45 Ensemble Ormenda. 23,15 Zondagavondcon cert (gr.). HILVERSUM II, 415.5 M. 20.00, 23.00 Nieuwsberichten. AVRO 20.15 Residentie-orkest. 21.15 Weensch Philharmo- niseh Orkest (gr.). 21.35 Hoorspel. 22.00 „Just a memory"; 22.15 „Liefdesdroomen". 23.15 The Skymasters. 23.45 Tossi Spiwakowskt (gramof.pl.) N.A.D. geen N. SB-organisatie Voor het Haagsche tribunaal heeft de voormalige „hoofdarbeidsleider" D. van den Nederlandschen Arbeidsdienst terecht ge staan. Als getuige a décharge en als deskundige werd gehoord majoor V., hoofd van de af- deellng politieke zaken van het bureau af wikkeling Nederlandsche Arbeidsdienst, die mededeelde, dat talrijke voormalige N. A. D.-officieren thans weer. na gezuiverd te zijn, in werkelijken dienst zijn. De verdediger van den beklaagde meende te kunnen bewijzen, dat de N. A. D. geen na tionaal-socialistische organisatie was. De N. A. D. immers, zoo concludeerde hij. is opgeheven bij Kon. Besluit, hetgeen be wijst. dat de N. A. D. gezien wordt als een officieele instantie en niet als een mantel organisatie van de N. S. B. Ook het feit, dat er een speciale zuiveringscommissie voor den N. A D. benoemd is, bewijst dit volgens den verdediger. De verdediger zeide voorts, dat diverse arbeids- en hoofdarbeids leiders die tot September 1944 in dienst waren, thans weer een leidende functie bij verschillende overheidsinstanties beklee- ken. Zelfs de huidige minister van oorlog is geruimen tijd bij den N. A. D. werkzaam geweest volgens den verdediger. Het tribunaal zal 28 Augustus uitspraak doen. Oostenrijksche patriotten liepen in de val Aan mededeelingen van een der voor aanstaande Oostenrijksche verzetsleiders, den heer Von Griinn, die onlangs in ons land arriveerde, over den gang van zaken in de Oostenrijksche illegaliteit, ontleenen wij het volgende: Niet alleen in de West-Europeesche lan den, maar ook in Oostenrijk was van een gewapende opstand, zoolang de geallieerde legers nog ver van de grenzen verwijderd waren, geen sprake. Het ontbreken van zuiver Oostenrijksche militaire formaties binnen het kader van het Duitsche leger bemoeilijkte de voorbereidingen van ac tief militair verzet. De Duitschers volgden n.l. de tactiek om de Oostenrijksche sol daten zooveel mogelijk over verschillende legereenheden te verdeelen. In den zomer 1942 gelukte het aan Oostenrijksche vertrouwensmannen om vasten voet te verkrijgen in den generalen staf van het 17e Duitsche legercorps in Weenen, en hierin een Oostenrijksche staf te vormen. Hoofddoel van deze instantie was het concentreeren van Oostenrijksche soldaten en officieren in Oostenrijk zelf, alsmede alle belangrijke militaire posten in vertrouwde Oostenrijksche handen te krijgen. Contact -werd met de geallieerden gezocht teneinde straks schouder aan Er is een overeenkomst tot stand ge komen tusschen de Bataafsche Petro leum Maatschappij en de Nederlandsche Spoorwegen, waarvan het resultaat is, dat de spoorwegen de geheele produc tie van de olievelden in Drente zullen vervoeren. Van het spoorwegemplace ment te Nieuw Amsterdam zal een aan sluiting van ongeveer zes Kilometer lengte worden gemaakt aan een empla cement van vul-sporen tusschen Oud- Schoonebeek en Erica. De B. P. M- bouwt tusschen dit vul-emplacement en het olie-veld een pompstation, dat de gewonnen ruwe olie zal opstuwen naar de voorraadtanks op het emplacement Uit dezen voorraad wordt de olie direct in de tankwagons gepompt. Er zullen treinen gevormd worden, bestaande uit 20 wagens van 48 kubieke meter, zoodat elke trein ongeveer 800 ton olie kan bergen. De treinen rijden rechtstreeks als „snelgoederentremen" naar Pernïs bij Rotterdam. Aanvanke lijk is overwogen een pijpleiding naar Rotterdam te leggen, maar dit plan wordt niet uitgevoerd. Om het vervoer zonder onderbreking te laten geschieden, zullen er enkele van deze treinen women gevormd. Hoeveel hangt van de dagproductie van het olieveld af. Deze kan nog niet worden bepaald. De Drentsche olie is sterk paraffme- houdend. zoodat de olie bii normale temperatuur te dik is om te worden verpompt. Het vullen en ledigen van de wagens moet dus gebeuren terwijl de olie warm is, dat wil zeggen dat de wagens na de aankomst te Pemis zullen moeten worden voorgewarmd. De aanleg van het lijntje, hoe kort het ook is. levert groote moeilijkheden op, daar de bodem ter plaatse voorna melijk uit veen bestaat. Op eenige plaatsen moet dus het veen worden wegaegraven en vervangen door een zandlichaam, waarvoor het zand uit den bodem in de omgeving zal worden ver kregen. Er komen twee beweegbare bruggen, namelijk een hefbrug over de Hoofdwijk in het Ermerveen. en een ophaalbrug over het Stieltjeskanaal. Even voor het vulemplacement komt een „omrijdspoor". Wegens het brand gevaar mogen namelijk geen locomotie ven op het emplacement worden toege laten. Dit wordt voorkomen door den trein bij het einde van het omrijdspoor te doen stoppen, de locomotief om te rangeeren tot achter aan den trein, en den trein dan met de machine achter aan naar het emplacement te drukken. Voorbij dit emplacement zal nog een tweede gebouwd worden voor den aan voer van bouwstoffen en werktuigen. Het olievervoer zal reeds op 15 Augus tus beginnen van het emplacement Nieuw-Amsterdam af. voorloopig nog op bescheiden schaal. De N. S. hopen echter de aansluiting in November van dit jaar klaar te hebben. schouder met de bevrijdingslegers te kunnen strijden. De voorbereidingen waren nog niet ge heel en al beëindigd toen het Russische leger eind Maart 1945 de Oostenrijksche grens naderde. Verbinding met het hoofd kwartier van generaal Tolbuchin werd gezocht en tot stand gebracht Met de Russen werd afgesproken dat zij zich met de ten westen van Weenen staande Oos tenrijksche formaties zouden vereenigen, teneinde de ten Oosten en ten Zuid- Oosten van de stad staande SS-formaties aan te vallen, om deze te beletten Weenen binnen te dringen. Afgesproken werd. dat op 5 Apr;! om acht uur 's avonds de Oostenrijksche patriotten in Weenen in opstand zouden komen. Alles was tot in de perfectie geregeld met het doei, de stad bij verrassing zonder veel schade en bloedvergieten in handen te krijgen. Te gelijkertijd ontketenden de geallieerde zenders een hevige radiocampagne tegen de. Duitschers» in Oostenrijk, hetgeen tot gevolg had. dat de bevelvoerende Duit- ische verdediger van. Weenen, de SS- generaal Sepp Dietrich, c'e beenen nam, waardoor de tegen hem voorbereide aan slag mislukte. Helaas werden de plannen van het Weensche verzet in den avond van den vierden April aan de SS verraden, die onmiddellijk ingreep. De leiders van het „operaliebureau" werden in het ministerie van oorlog gearresteerd en onmiddellijk doodgeschoten. Door de uitschakeling van vrijwel alle com mandoposten werd de tenuitvoerleg ging van de zoo zorgvuldig gemaakt© plannen op het laatste oogenblik ver ijdeld. Ondanks de genomen tegenmaat regelen slaagden de verzetslieden er in de telefooncentrales van Weenen te vernietigen, waardoor de Duitsche verdediging volkomen werd gedesor ganiseerd. In tal van Weensche wijken brak het gewapende verzet tegen de Duitschers los, zoodat de bevelvoe rende generaal van de SS in den avond van 5 April aan het Duitsche hoofd kwartier verklaarde, dat Weenen niet kon worden gehouden, aangezien de tegenstand te omvangrijk was. Ter versterking werden twee Duitsche pantserdivisies uit het Noorden naar Weenen gezonden. Deze formaties konden evenwel op het laatste oogenblik door een gefingeerde Oostenrijksche tegenorder worden opgehouden, en vervolgens door Russische vliegtuigen tot 6taan worden gebracht. Door de snel oprukkende Rus sen werd Weenen tenslotte volledig be vrijd Op bevel van Hitier beschoot SS- artitlerie de bevrijde stad met brandgra- naten. waardoor vooral in de binnenstad tal van branden uitbraken. Helaas werd waarbij de eeuwenoude Stephansdom ern stig beschadigd. Niet alleen in Weenen. maar ook in de provincie had de illegaliteit een belang rijk aandeel in de bevrijding van Oosten rijk. In Tirol noodzaakten verzetslieden een Duitsche legergroep tot capitulatie, waardoor het Duitsche plan, om hier een verdedigingslijn te organiseeren, teniet werd gedaan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6