Moderniseering van de Amsterdamsche Jodenbuurt H „Zwarte fortuin'' van ƒ20.000 Een sprookje herleeft 3) Een grootscheepsch plan, dat zeven millioen zal kosten Be Amsterdamselie Jodenbuurt, voor den oorlog een der meest typiselie en ka rakteristieke plekjes van de oude binnenstad, de „Oosterscbe wijk" met zijn straat handel en Zijn winkeltjes, waar van alles te koop was, een eeht brokje Amster- damscli volksleven, gaat een nieuwe toekomst tegemoet. De afdceling Publieke Werken van de gemeente Amsterdam heel't namelijk grootseheepsehe planhen ont worpen, om dit vervallen stadsgedeelte in een moderne en frissche wijk te her scheppen. De typische sfeer, welke er altijd in de Jodenbuurt heerschte, verdween tij dens de bezetting volkomen*. De bewo ners werden gedeporteerd en velen zijn mi et teruggekeerd. Hun leegstaande wo ningen zijn tijdens den hongerwinter door de Amsterdammers gesloopt en het hout is in de noodkacheitjes ver dwenen. Van de ongeveer 1700 wonin gen en de 730 bedrijven zijn er nog respectievelijk 1100 en 370 over. Een klein gedeelte is in het kader van de saneeringsmaati-egelen. welke reeds voor den oorlog voor deze buurt waren ontworpen, omvergehaald. Het project, dat deze wijk een ge heel nieuw aanzien zal geven, vergt een uitgaaf van ongeveer zeven millioen. Of het geheel uitgevoerd zal kunnen wor den, hangt af van zeer vele factoren. Verkeersproblemen Men heeft bij de plannen terdege re kening gehouden met de eischen welke het moderne verkeer stelt. Groote en breede straten zijn geprojecteerd, en ook de verbinding van Amsterdam met het Gooi is in "net ontwerp verwerkt. Het verkeer uit. het Gooi zal in de toe komst langs de Weesperzijde, Wibaut- straat, Weesperplein en Weesperstraat geleid worden en vandaar over het ver- breede Waterlooplein en de Blaauwbrug naar het centrum. Kotter opgepikt De stoomtrawler Olympia IJm. Ill van de reederij Weimar heel't binnengesleept de KW 37, welke met een motordefect op zee ronddreef. De kotter werd 170 mijl uit de kust opgepikt. Aanvoer pekelharing Alhier kwamen binnen van de haring- visscherij de KW 175 met 610 kantjes, de KW 1G met 561 kantjes en 90 kisten ver- sche, de KW 6 met 562 kantjes. Om den Adrichem-beker Voor haar vertrek naar Zwitserland speelt VSV hedenavond nog een wedstrijd om den Adrichembeker tegen DEM. Stormvogels naar Katwijk Een sterke Stormvogels-combinatie speelt hedenavond te Katwijk tegen de kampioenen der Zaterdagmiddag-compe titie Quick Boys van Katwijk. ZONDAGSDIENST ARTSEN. De dienst der artsen wordt Zondag waargenomen door de artsen A. A. Ooster- wijk en R. Rutten. Apotheken. Zondag en de volgende week des nachts is geopend de IJmuider Apotheek, Kenne- merlaan. Scheepvaart 16 Augustus. Aangekomen: ürmojo van Rotterdam, Eemstroom van Bristol, Jans van Londen, Durward van Grangemouth, Confia van Par, Bele van Stockholm (Pa pierfabriek), Corsica van Londen, Mr. Linthorst Homan van Lissabon. 16 Augustus. Vertrokken: Ransdorp naar Rotterdam, Visten naar Malmö, Tabinta naar Hamburg, Clio naar Rotterdam, Iris naar Kopenhagen. In het plan heeft men getracht de ge bouwen, welke nog in goeden staat ver- keeren, te laten staan. Toch zullen on geveer vierhonderd huizen afgebroken moeten worden. De Muiderstraat en de Jodenbreestraat, waar het grootste ge deelte van de woningen reeds door de bevolking is gesloopt, zullen een radi cale verandering ondergaan. De restee- rende huizen worden afgebroken, zoo dat een breede straat kan worden aan gelegd. Op de plaats van de vroegere Joden Houttuinen komt een marktterrein, waarheen de markt van het Waterloo plein verplaatst zal worden. Ook hel Waterlooplein ondergaat een groote verandering. De gracht, welke destijds in het leader der saneerihgsmaatregelen was gedempt, wordt weer uitgegraven. Er komt voorts een directe verbinding met de Prins Hendrikkade. Een „bedrijfseiland" Op een terrein bij de Korte en Lange Houtstraat zal een z.g. bedrijfseiland komen. Hier wordt een groot industrie gebouw opgetrokken, waarin de van oudsher op en in de buurt van het Wa terlooplein gevestigde groote en kleine bedrijven zullen worden ondergebracht. Het gelijkvloersche gedeelte is speciaal voor de expeditie bestemd; op een rui me binnenplaats zullen auto's kunnen parkeer en. Een stichting, waarin de ge meente en een aantal ondernemers ver- eenigd zijn, zal den bouw moeten-be kostigen. Het voordeel van dit industrie gebouw is. dat de omwonenden geen hinder ondervinden van versperde trot toirs, lawaai enz. Ruimte, licht en lucht liggen aan het plan ten grondslag en maken dat deze nieuwe wijk in het hart van de hoofd stad een charme zal kunnen verkrijgen, welke voor die der oude Jodenwijk niet behoeft onder te doen. VELSEN AFHALEN DISTRIBUTIEBONNEN. Voor het afhalen van distributiebonnen in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg, zijn aan de beurt Maandag 19 Augustus de letters W tot en met Z Dinsdag 20 Augus tus begint de uitreiking te Santpoort in het Badhuis Wüstelaan. Aan de beurt zijn dien dag de letters A tot en met G. Particulier initiatief tegen overheid Het elftal der winkeliers, spelende als Santhaezen, vertegenwoordigende het par ticulier initiatief, speelt Maandagavond op het terrein van „Velsen" aan de Kwee kerslaan een wedstrijd tegen Overheids personeel. ebt U iets op te ruimen, te vragen of te ruilen? Een Luidspreker ïn de IJmuider Courant is er niet alleen goed voor, hij is er het best voor. Uitbreidingen groot- en kleinindustrie Door burgemeester en wethouders der gemeente Velsen zijn de navolgende ver gunningen verleend: aan M. Holleman, Rijksweg 525 te Sant poort en zijn rechtverkrijgenden tot het oprichten van een timmermanswerkplaats in het perceel Hofgeesterweg 10 te Sant poort; aan de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden tot het uit breiden van haar bedrijf door hei opstel len van Stoomketel no. 8 op het fabrieks terrein; aan de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden tot het uit breiden van de staalfabriek door het bij plaatsen van een oliestookinrichting. Verder zijn de navolgende voorwaarde lijke vergunningen verleend: aan de N.V. Reparatie-Inrichting Erenst en Weimar, Trawlerkade 29 te IJmuiden, tot het op richten van een smederij in het perceel 3e Havenstraat no. 2: aan de N.V. Electr. Timmerfabriek „Vooruitgang", Stals en Co te IJmuiden tot het oprichten van een timmerfabriek in de perceeien IJmuider straatweg 113115; aan A. Visser, Zeeweg 191 te IJmuiden-Oost. tot het oprichten van een meubelmakerij in het perceel Zuiderdorpstraat no. 3; aan de N.V. Alge- meene Handelscentrale te IJmuiden tot het uitbreiden en wijzigen van de chemi sche fabriek in de perceeien Middenhaven straat 20 en Reedersstraat 24 te IJmui den. Commandant van de brandweer De burgemeester van Velsen heeft den heer M. Kampman, directeur van Gas en Water, benoemd tot commandant van de brandweer en den heer J. J. Schlieken. opzichter le klas van Gas en Water, tot plaatsvervangend commandant „Velsen" verloor in Volendam Donderdag 6peelde „Velsen" zonder haar crack Bakkum een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen „Volendam". De wijd- broeken bleven met 52 in de meerder heid. Nieuws van T.V.S. Naar wij vernemen zullen Maandag 19 Augustus de turnlessen van TVS worden hervat. Het technische programma voor het a.s. winterseizoen kan spoedig ver wacht worden. Hiervoor komt het bestuur van TSV spoedig bijeen. Het hoopt een gevarieerd programma te kunnen samen stellen. Meer thee, suiker en melk voor restaurants en cafés Op 1 September zullen de toewij zingen aan restaurants en cafés voor thee, suiker en melk worden verhoogd. Eveneens zullen restaurants van dien datum af in beperkte mate toewijzingen voor vleesch ontvangen. Honderd vrijgelatenen krijgen onderdak Zooals wij reeds in een van onze vo rige edities hebben gemeld, zal het vroe gere hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen worden ingericht als verblijf plaats voor vrijgelaten politieke delin quenten. die niet onmiddellijk in hun eigen onderhoud, kunnen voorzien en ook geen onderdak vinden bij familie leden. Hoewel het in de bedoeling had ge legen om reeds Maandag het tehuis in gebruik te nemen, is men met de res tauratie niet op tijd klaar kunnen ko men. Verwacht wordt, dat tegen het eind van de maand alle moeilijkheden overwonnen zullen zijn en dat de onge veer 100 in aanmerking komende per soen hier dan gedurende drie maanden kunnen worden ondergebracht. Gedu rende dien tijd krijgen zij de gelegen heid om een werkkring te zoeken. Sla gen zij hier niet in, dan worden zij weer naar het kamp teruggebracht. Aan het hoofd van de inrichting komt een directrice, die in haar werkzaamhe den wordt bijgestaan door een admini strateur. Deze inrichting zal de eerste op dat gebied zijn in Nederland. „In de zwarte fortuin" noemde de po litierechter voor economische zaken het bedrijf van een Haarlemsch echtpaar, dat in tweede-handsch goederen handelde. Bij een onderzoek vond de recherche een aan tal distributiebescheiden (tabaks- en tex- tielkaarten. benevens een kolenkaart), doch tijdens de zitting zeiden beiden niet te weten, hoe zij aan de kaarten waren gekomen. De recherche had echter getui gen gehoord en die verklaarden, dat zij schoenen, jurken, kleedingstukken e.d. hadden kunnen koopen, als zij distributie kaarten aanboden. De recherche had nog verder gezocht en in eenige pakhuizen in de stad kleedingstukken e.d. gevonden. De belastingdienst stelde een onderzoek in en was van meening, dat de waarde ongeveer 20.000 bedroeg. Het echtpaar was ten laste gelegd, dat het onbevoegd distributiekaarten in han den had en de man had zich ook te ver antwoorden voor het verkoopen van een paar nieuwe schoenen zonder bon voor J 45 De man deed een uitvoerig verhaal, dat een ontkentenis inhield. De vrouw had een kolenkaart in ontvangst genomen van een klant, die bij den koop niet be talen kon. Zij is naar den kolenhandelaar gegaan, om de bennen in te leveren. Voor den rechter verklaarde zij, de bonnen in opdracht van den klant aan den kolen handelaar aangeboden te hebben. De rech ter zal hiernaar een onderzoek instellen en ook zal hij laten nagaan of het waar is, dat een invalide jongeman er wel eens op uitgestuurd is, om het echtpaar bij den zwarten handel te helpen. Daarom werd de behandeling uitgesteld tot Vrijdag 6 September. 5de Zomerconcert der H.O.V. Kees Hartvelt doet zieh hoe langer hoe meer kennen als een orkestleider, die niet alleen temperament en partiturenkennis be zit. maar ook den wil en de kunde om het orkest te scholen. Alles wat hij ten gehoore laat brengen zit goed in elkaar. De onslui migheid in „Le Carneval romain" geeft geen vertroebeling: de contrasten zijn scherp ge houden. De knallende rythmus in de „Mar- che de Turenne", de voorname gereserveerd heid in het vaak te snel en te onverschillig gespeelde Menuetto, de teere klank in het Adagietto uit Bizet's Eerste Ailésienne"- Suite gaven even aangename indrukken als de vaart in de Farandole der Tweede, die het ..Carillon" ais slotstuk verving. Met het Intermezzo uit Mascagrti's „L* Amieo Fritz" kregen we een minder algemeen bekend stuk muziek van Itaiiaanschen oorsprong doch van Hon.gaarsch karakter. Het programma was half Fransch. half Itaiiaansch. De soliste Marisa Mari wier zang uitstekende indrukken naliet toen zij verle den jaar als invalster bij een operaconcert optrad zong.het Air de Lia uit Debussy's ..L' Enfant prodigue" en een fragment uit Mascagni's „Cavalleria" als lyrische sopraan met groote uitdrukkingskracht, maar de lich tere coloratuur in het ..Air des Bijoux" uit „Fnust" en in de Scène en Aria „F. strano" uit „La Traviata" beheerschte zij even goed. Een uitgesproken dramatische zangeres met krachtige steni en onberispelijke zuiverheid van intonaties. De begeleiding was vooral in Debussy's werk bijzonder mooi Als slotnummer van het concert kregen we Beethoven's „Prometheus" ouverture in plaats van Rossini's Ouverture „L" Italiana in Algeri", waarvan het orkestmateriaal ont brak. De saxofone stemde in Bizet's Sin te niet precies met de rest van 't orkest. Ir. 't pro gramma was niet vermeld dat de „Faran dole" uit de Tweede Suite genomen was. en de toelichting van het Adagietto vermeldde datgene, wat Kretschmar ais verklaring van het Intermezzo van het Carillon geeft. Een van beiden heeft het dus mis, maar Kretsch mar is doorgaans nogal vertrouwbaar. K. DE JONG GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN. In September zal weer een bon wor den aangewezen voor 100 gram gedroog de zuidvruchten. AGENDA ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG Rembrandt: Regenboog. Palace: Jan Onge luk. Luxor: De Zigeunerprinses. Alle drie 2, 4.15, 7 en S-25 uur. Frans Hals: Drie rare snuiters, 2, 4,30, 7 en 3.15 uur. C.'ty: Een vrouw wist te veel, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY Ook ik hoop, dat mama's liefste wensch spoedig in vervulling zal gaan, zei Anne rustig. Vera keerde zich met een ruk om en ..staarde haar zuster aan. Nou, of je hebt visschenbloed in je aderen, of je bent een schaap van goed heid en bescheidenheid. Vermoedelijk beide. Uit jou kan men nu eenmaal toch nooit wijs worden. Als het werkelijk zoo ver komt, stapt mama op een goeien dag bij je binnen en zegt kortweg: Eschen- tal heeft me na de vele attenties, die hij me bewezen heeft, eindelijk ten huwelijk gevraagd. Ik zal dit aanzoek natuurlijk aannemen. De consul kent me alleen als de weduwe Staniecki. Ik voel er niets voor om hem te vertellen, dat ik voor het huwelijk met Staniecki al eens ge trouwd ben geweest en ook uit dat huwe lijk een dochter is geboren. Het is vol- doende, dat hij Vera kent. Geen man is er trotsch op echtgenoot nummer drie- te worden. Ik heb het daarom doen voor komen, alsof je hulp in de huishouding bent. Ik hoop dat je daar geen bezwaar tegen zult hebben, aannemende, dat mijn geluk op het spel staat. Ik zou er ook geen bezwaar tegen hebben, antwoordde Anne gelaten. Sinds we hier wonen, vervul ik toch al de rol van hulp in de huishouding. Waarmede je volkomen tevreden schijnt te zijn. Je onderdanige' houding tegenover mama heeft in ieder geval tot gevolg gehad, dat je nergens wordt ge vraagd. Met mij moesten ze zooiets niet. prohgeren, m'n waarde. Ik zou een ge legenheid om te dansen niet ter wille van mama voorbij laten gaan. Ik geef daar nu eenmaal niets om. Dat schijnt zoo! Ik ga eens zien of mama eindelijk klaar is. Vera trok de deur open en botste daar bij tegen een forsche, maar, ondanks haar leeftijd, nog knap en interessant uitziende vrouw op. in wie men onmiddel lijk de moeder van Vera herkende. Zij had hetzelfde Slavische gezicht en de donkere onrustige oogen. De trekken van Anne zocht men in dit opzicht echter tever geefs. Mevrouw Olga Staniecki droeg een rood. laag uitgesneden fantasiecostuum. Ze had zich gelooid met alle. sieraden, die ze be zat en wuifde zich met een omvangrijken waaier op gracieuze wijze koelte toe. Wel, kinderen, hoe vinden jullie me? Anne zei niets, maar Vera wist geen woorden genoeg te vinden om haar be wondering te uiten. Zij wist, dat haar moeder complimenten bij het pond kon verdragen. De zeldzaam ijdele vrouw schreed als een pauw op en neer. Daarbij kwam ze bijna in botsing met Senta Brat:, die beladen met haar schildersgereed schappen de trap opkwam. Beval ik u, juffrouw Bratt? Een lof tuiting uit den mond van een kunstenares zou ik bijzonder op prijs stellen. Zie ik er goed uit? U fonkelt als een kerstboom op 25 December, bromde de schilderes. Mevrouw Staniecki liet den spot ge nadiglijk over zich heen gaan, maar luchtte haar verborgen ergenis op Anne. Alleen m'n lieve Annetje heeft geen woord van lof voor haar moeder, zei ze hatelijk. Vermoedelijk kan ik haar even eenvoudigen ais verfijnden aristocratï- schen.smaak niet bevredigen. Vermoedelijk is Anne te moe om zich aan bijvalsbetuigingen te buiten te gaar., viel Senta Bratt haar scherp in de rede. Ze heeft den heelen dag gewerkt. Mevrouw Staniecki maakte een groot moedig gebaar. Daarvoor kan ze dan nu ook uit rusten. Anne, je hebt den geheelen avond voor jezelf. Alleen moet je nog ev$n mijn slaapkamer opruimen en kijk dan meteen even mijn zijden kousen na. Er zijn er een paar bij met een laddertje. Misschien vind je ook nog even tijd om het menu voor.morgen samen te stellen: ik ben van plan den consul ie eten te vragen. Ver geet niet met Ursei het zilver te poetsen. Wat zullen we voor bijzonder schoteltje geven? Eiercrême? Of Californische sa lade? Enfin, overleg dat maar met Ursel, maar denk er aan, dat het iets bijzonders moet zijn. De consul wee: een goeden maaltijd te waardeeren. En bij de koffie wat klein gebak. Dat kan je vandaag al vast maken. De consul is dol op zoetig heden o daar klapt de koetsier alweer met zijn zweep. Vlug Vera, vlug. Ja Anne, je moet dat mooie laken voor de koffie tafel nog even wasschen en spannen. En zorg dan meteen voor sigaren en siga retten. De consul rookt bij voorkeur ge- importeerde Egyptische, die in die blauwe doosjes en als je straks naar de eetkamer Anne? Ik heb Vera beloofd, dat ik haar zou Vera had haar moeder bij haar pols ge pakt en rende nu met haar de trap af. Een minuut later hoorde men het rijtuig wegrijden Senta Bratt leunde lachend tegen de post van de deur. Het programma voor den ..rustigen' avond lijkt me min of meer overladen, m'ri beste Anne. Jk vrees, dat er niet veel tijd zal overblijven om bij u te komen, juffrouw Bratt. Misschien een anderen keer. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7