IJmuider Courant Amerika zal de Russische eischen verwerpen Duizenden dooden te Calcutta Een mistroostig rapport ftlc JaareaiiR ?To. 1840R Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dircctcnr-IIonfdredacteur: Robert Peerebooui Maandag 19 Augustus 19 IC Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f4 De Dardanellen Turksche leger wordt op volle sterkte gehouden Zaterdag heeft de waarnemend minister van Buitenlandsohc Zaken der Ver- eeiiigde Staten, Dean Aeheson, een belangwekkende verklaring afgelegd over de politiek der Vereenigde Staten ten opzichte van de Dardanelleii-kwestie. Hij ver klaarde op een persbijeenkomst onomwonden, dat Amerika de 'eischen van de S»\ jet-l'nie ter herziening van de overeenkomst van Montreux volgens de in de Russische nota aan Turkije voorgestelde richtlijnen-, zal verwerpen. J»e Vereenigde Staten zullen zeer binnenkort commentaar leveren op de Russische nota. waarbij het standpunt dat minister Byrnes in November van vorig jaar ten aanzien van de Dardanellen-kwestic heeft bekendgemaakt, nog eens zal worden herhaald en bevestigd. Dit standpunt omvat de wijziging eerst een volledig beeld hebben van de lil Berlijn klinkt weer liet „Edelweiss" Volgens Agence France Press hadden voor de eerste maal sedert de Duitsche nederlaag in de straten van Berlijn ma nifestaties in militairen stijl plaats. Een groep van vijftig mannen van twintig tot vijf-en-twintig jaar marcheerde in gelederen van drie, volgens het gebruik van de Duitsche infanterie, op den Kai- serdamm in de Britsche sector van Ber lijn. Zij voegden vrouwen, van wie be kend is dat zij betrekkingen met geal lieerde soldaten onderhouden, beleedi- gingen toe en zengen het sentimenteele Edelweiss-lied, dal evenwel een poli- tiëke beteekenis heefl. Duitsche politie joeg de lieden uiteen, die in de zijstra ten verdwenen. Op een fluitsignaal werd echter weer verzameld en de marsoh werd vervolgd. De geallieerden grepen niet in. De federatie van Indonesische vcreeni- gingen heeft te Amsterdam bijeenkomsten gehouden, waar hgt eenjarig bestaan van de vam het verdrag van Montreux volgens I meeningen die deze landen koesteren Indonesische republiek is herdacht de volgende richtlijnen: De Dardanellen moeten te allen tijde voor handelsschepen uit alle landen toe gankelijk zijn, zij moeten open gehou den worden voor oorlogsschepen van alle landen aan de Zwarte Zee. evenals voor oorlogsschepen die onder hel ge zag der U.N.O. staan: voor alle andere oorlogsschepen moet een verbod van toegang worden ingesteld; de Conventie van Montreux moet verder worden „ge moderniseerd" door de vervanging van uitdrukkingen als „volkenbond" door Uno en door de schrapping van Japan als onderleekenende mogendheid. Deze Amerikaansche voorstellen zijn in flagrante tegenspraak met de Russi sche eischen, die in de eerste plaats de nieuwe overeenkomst alleen door de Zwarte Zee-landen willen doen onder teekenen en de U.N.O. geheel buiten de kwestie willen houden. Bovendien wensoht de Sovjet-Unie de oprichting van gemeenschappelijke Russisch-Turk sche bases aan de zee-engte. Trdens een persconferentie heeft de Turksche ore mier, Recept Pekr. den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid voor Turkije om een sterk defensie-ap paraat in stand te houden. Hij verklaar de* dat de Sovjet-Unie tijdens de bezet ting van Azerbeidsjan slechte door het feit, dat het Turksche leger gemobili seerd was, is weerhouden om gebruik te maken van de Dardanellen en hij achtte het momenteel onmogelijk om het Turksche leger te demobiliseeren. Verder verklaarde hij dat Turkije de zelfde politiek als tot nu toe zal blijven volgen. Tot op heden heeft Turkije nog niet geantwoord op de Russische niota, daar de standpunten van de landen, die bij de wijziging der overeenkomst van Montreux belang hebben, nog niet alle aan de Turksche regeering zijn bekend geworden. De Turksche regeering wil Nederlandsche Marine zuivert omstreken van Soerabaja Toen gemechaniseerde Nederland sche marine-eenheden met steun van artillerie en vliegtuigen bij verrassing een aanval deden op stellingen van de TRI ten Westen van Soerabaja, werden verscheidene hoofdkwartieren en mu nitie-opslagplaatsen van dit republi- keinsche leger vernietigd en eenige vol geladen vrachtauto's buit gemaakt. Dit alles geschiedde zonder verliezen aan Nederlandsche zijde, zoo meldt de Ma rine-voorlichtingsdienst. Te Batavia hebben ongeveer 500 In donesiërs. ondanks een verbod op het houden van demonstraties van welken aard ook, op en bij het erf van Soetan S.iahrir den eersten verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring der „Re- poeblik Indonesia" gevierd. Sjahrir ont hulde een obelisk en de menigte zong het ..Indonesische" volkslied. Britsche militaire politie patrouilleerde intensief in de omgeving, doeh greep niet in. Amerikanen kennen geen 'ndonesië Het Amerikaansche ministerie van Buixenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het de Indonesische republiek niet erkent. Ross. de pers-secretaris van president Truman, zeide dat hij den brief die door Sjahrir in December van vorig jaar aan den president gezonden zou zijn. niet gezien heeft en naar hij vermoedde, de geadresseerde evenmin. Waarschijnlijk is deze brief op het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken terecht gekomen, waar men den inhoud niet gepubliceerd heeft, omdat Sjahrir als officieele per soonlijkheid niet erkend wordt. De kolenproductie in N'oord-Frankriik gaat achteruit, doordat per dag ongeveer 35 Duitsche krijgsgevanger.enen, die als mijn werkers dienst moeten doen, ontsnappen. ten aanzien van de Russische eischen en van hun voorstellen ten aanzien van de eventueele herziening. De laatste acte van Neurenberg Waarschijnlijk in Plotzenseete Berlijn Naar gemeld wordt, is het zeer waar schijnlijk dat de executie van de even tueel door het tribunaal te Neurenberg ter dood veroordeelde oorlogsmisdadi gers zal geschieden in de gevangenis Plotzensee te Berlijn. Men verwacht de uitspraken van het tribunaal medio September. De ter dood veroordeelden zouden per vliegtuig naar Berlijn ge bracht worden. In Plotzensee zijn, be halve de ongeveer twee honderd deel nemers aan het Juli-complot tegen Hit- Ier, een vijfduizend anti-nazi's ter dood gebracht. Hef woord is aan. La Rochefoucauld: Bij het oud worden wordt men dwazer en wijzer. Chineesclie communisten melden successen Volgens mededeeling van een com munistisch woordvoerder hebben de communistische troepen in China thans de volledige controle over 250 kilome ter spoorweg tusschen Kaifeng, de hoofdstad van de provincie Honan, en Hsutsjou, een belangrijk spoorweg knooppunt. Volgens den woordvoerder zijn achtduizend manschappen van de regeeringstroepen op terugmarsch, met achterlating van tweehonderd kanon nen, elf tanks, 250 machinegeweren en duizenden geweren. Al het buitge maakte materiaal was van Amerikaan sche herkomst, aldus verklaarde de woordvoerder. Opstandige Sikhs met handgranaten en zwaarden Gedurende het afgeloopen weekeinde is Calcutta het tooncel geweest van bloedige botsingen tusschen gewapende Sikhs en Britsche politietroepen, waar bij enkele honderden dooden zijn ge vallen en talrijke gewonden. De relle tjes gingen gepaard met brandstich ting, waardoor verschillende wijken der stad ernstig beschadigd werden. De lei der van het Congres, Sarat Sandra Bose, heeft den gouverneur van Benga len versterking der militaire wacht posten gevraagd. Nadat Zaterdag op verschillende punten in de stad samenscholingen en demonstraties van nationalisten uiteen- In Zandvoort ronkten de motoren weer. Vele duizenden waren aanwezig voor de eerste motorraces op den weg na de lx-vrijding, welke de Kon. \ed. Motonviel- rijdersvereeniging: organiseerde. Een foto genomen kort na den start van dc zwaai-derc klassen. Van Amerikaanse// militair gouverneur in Duitschland De militaire gouverneur van de Ame rikaansche bezettingszone in Duitsch land. generaal Joseph Mcnarney, heeft volgens Un. Press dezer dagen openhar tig toegegeven dat de Vereenigde Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk weinig dichter bij de oplossing van de proble men der Duitsche economie zijn geko men. Bovendien zeide hij. schijnt er weinig kans te zijn dat de impasse der vier mogendheden over Duitschlands economische unificatie spoedig doorbro ken zal worden. De generaal vertelde verder in zijn maandrapporl dat weinig optimistische klanken deed hooren. dat in de Ameri kaansche zóne opnieuw georganiseerde Duitsche misdadige benden den kop be ginnen op te steken, terwijl de gevan genissen overvol zijn. De generaal constateert verder dat 't toekomstig beeld voor de industrie in de Amerikaansche zóne ontmoedigend is. dat de huidige transportmogelijkheden voor het huidige economische peil nau- gejaagd waren, zonder dat het tot regel rechte botsingen kwam, brak Zondag morgen een min of meer georganiseer de straatrevolutie uit, veroorzaakt do groepen Sikhs, die met zwaarden en handgranaten gewapend, aanvallen de den op Britsche wachtposten en hui zen. In het centrum werd het eerst het vuur op de oproerkraaiers geopend, waarbij verschillende dooden vielen. Er werden pogingen gedaan, huizen in brand te steken en Zondagmorgen al leen werd de brandweer dertig keer opgeroepen. Zondagavond werd het aantal Juoden geschat op 300. doch de nationalistische courant „Oostersche Exprers" meldde een getal van 600. In den loop. van den morgen zijn Hindoe- en Moslemleiders bijeen ge komen er. hebben een vredesprocessie georganiseerd, die met de vlaggen van het Congres en de Moslemliga door de rumoerigste wijken trok, met het doel „den vrede en de broederlijke gevoe lens te bewaren". De deelnemers rie pen den slagzin „Hindoes en Moslems moeten zich vereenigen". De stoet werd door de Britsche posten in de stad toe gejuicht. De bevolking wuifde als tee- ken van instemming en vredeswil met witte vlaggen. l ater werd nog gemeld, dat de vier hospitalen der stad propvol zijn met ge wonden, die in de drukke straten vie len te betreuren toen de politie de hulp had ingeroepen van soldaten, aangezien zij den toestand niet meer meester kon worden. In een radiorede tot óe bevolking van de stad heeft de gouverntur van Bengalen, sir Frederick Burrows, wiens woning in brand werd gestoken, ver klaard, dat hij met alle middelen zal trachten de orde in de stad te herstel len. Een uitgaansverbod is afgekondigd. Nader wordt gemeld, dat de onlusten in Calcutta niet honderden, doch dui zenden dooden hebben geëischt. Men schat het aantal slachtoffers op een ge tal tusschen de twee- en drie duizend. Arrestaties in Perziö Op bevel van den Perzischen minis ter-president Ghavam en Sodtaneh, zijn zeven personen gearresteerd. De zeven gearresteerden zijn: Sjeik Hossein Lankarini (voormalig parlementslid) en zijn vier broeders, namelijk Ahmad, Hessam, Morteza en Mostafa (allen bekend als pro-Russisch), dr. Taheri en Hassam Dowlatabadi (beiden voor malige parlementsleden en uiterst pro-Britsch georienteerd). De ex-keizei van Mantsjoerije Japanners drongen hem een vrouw op Henry Pu Yi, de vroegere door do Japanners op den troon getilde keizer van dit peil niet zullen kunnen verwer ken. en dat er practisch geen reserve van vakarbeiders is die noodig is cm een verdere toeneming van de produc tie mogelijk te maken. Het cijfer der te genwoordige werkloosheid in Duitsch land bedraagt 1.647.000. tegen minder dan 200.000 in 1939. Verder merkt hij op dat de Amerikaansche zóne voor hetvan Mandsjoerijc, vertelde aan het hof welijks voldoende zijn en verhooging drag van 100 millioen Reichsmark. belastingjaar 1945 een tekort van 58a.000.000 Reichsmark heeft. De lichtpunten uit het rapport van den Amerikaanschen gouverneur waren: een geringe toeneming van de produc tie in de Amerikaansche zóne, geen epi demieën van beteekenis, ondanks het epidemisch potentieel van Duitsche uit gewezenen die uit het Oosten arriveer den. de kansen op een uitgebreideren handel tusschen de zónes kregen een werktuig der Japanners geweest, gunstiger aanzien op een Berlijnsche hebben zelfs getracht mij een .Japan- conferentie waarbij de Russen en Ame- r.cre vrouw op te dringen en stuurden rikanen voor de maanden Juli. Augus- me een aantal foto's van eventueele tus en September een program van Japansche bruidjes", beklaagde Pu Yi handelstransacties opstelden tot een be- zich over zijn vroegere meesters, aldus voor de oorlogsmisdaden in Tokio da*t Japan zich er op voorbereid had om Rusland in 1942 door Mandsjcerije aan te vallen. Pu Yi verklaarde dat Hij den troon pas onder dreigementen uit han den der Japanners had geaccepteerd. „Ik was jong en onervaren en ik gaf toe. hoewel met tegenzin", aldus Pu Yi. Als keizer had hij nooit een wet of be paling ingesteld doch was slechts een i Un. Press.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1