ÏJmuider Courant Voor den Vrede Amerikaanse/te verbittering jegens Joego-Slavié Op 31 Augustus vrij '6<e •Taargahg No. 18411 Bureaux: Ken nemer laan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 ,Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 ■Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haartems Dagblad Directenr-Hoofdredacteur: Robert Peeréboom Donderdag 22 Ang. 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p, week 31 ct. per kwartaal f 4. 1~\ E voortdurende nederlagen aan het •L* front, waar men pogingen doet om „den vrede te winnen" hebben een stemming van zwartgalligheid en scepticisme bij de volken doen ontstaan. Daardoor worden de kansen op succes nog meer benadeeld. In 1919, het jaar van de vredesconferentie na den eersten Wereldoorlog, kwam een sterke drang naar den vrede uit de volken zelf tot uiting. Toen de diplomaten te Parijs zich in allerlei kwesties verstrikten en geen oplossingen konden vinden, rees van vele zijden protest. De openbare mee ning spitste zich toe op de gebeurtenissen. En na de besluiten van Versailles, die zoo vele fouten bevatten, ontstond een sterke, geïnspireerde beweging voor den vrede, die in vele vormen tot uiting kwam. Men kan daarvan zeggen dat zij tenslotte geen succes behaalde, dat zij vergeefs haar tal- looze vergaderingen en congressen hield in het tijdvak, dat later als „de wapen stilstand tusschen twee wereldoorlogen" is aangeduid. Maar wie meent dat alleen een streven waarde heeft dat in zijn eigen levenstijd tot succes leidt, geeft slechts blijk van kortzichtigheid. De groote stroo ming voor den vrede, die in de twintiger jaren in de wereld opkwam en tijdelijk zoo sterken invloed op de politiek deed gelden, dat een definitieve gunstige wen ding in de dertiger jaren nog bijna bereikt werd, bewees tenslotte dat krachten ten goede in de menschheid werken die te eenigertijd haar actie zullen hervatten. Dat zal dan geschieden met meer gevolg dan tevoren, al was het alleen omdat zij. die haar leiden, door ervaring hebben ge leerd. Het wekt bezorgdheid, dat de tijd voor dit nieuwe offensief der vredeskrachten nog niet daar is. Wel zijn weer oude strij ders in actie gekomen, ook in ons land, die hun organisaties hebben doen herleven en zich voorbereiden op een nieuwe cam pagne. maar zij hebben den wind nog niet mee. Ik doe een beroep op de lezers van dit blad, om hun straks allen steun te verleenen. ..Straks" wil zeggen, als zij in het komende najaar aanhang gaan werven. Wie meent dat het alles toch niets helpt neemt alleen maar een slappe, moedelooze, futlooze houding aan. Oorlog is geen na tuurverschijnsel, geen biologische zeker heid, maar siechts menschenwerk. Ver keerd menschenwerk kan altijd door goed menschenwerk teniet gedaan worden. Er zijn nog steeds volken in de wereld, die nooit oorlog gevoerd hebben. Dat dit pri mitieve volken zijn doet niets terzake: het feit bewijst dat geen onbedwingbare drang in zijn natuur den mensc'h tot oorlog drijft. Vele groote denkers, behoorend tot de knapsten en onbaatzuchtigsten onder de menschen. zijn tot de overtuiging gekomen dat het mogelijk is den oorlog, dien geesel der menschheid, uit te roeien en hebben daarnaar gehandeld. Zij zijn idealisten genoemd. Dat is een eerenaam. Alle groote dingen, die tot blijvend heil van de menschheid strekten, zijn door idealisten bereikt. Alleen door hen. Zij stelden zich een hoog doel, streden onvermoeid en be- reikten het. Velen stierven eer het zoover was, maar er waren opvolgers die hun taak voortzetten. Soms duurde de strijd v.elc generaties lang. In al die gevallen sprak men van een ideaal en van idealis ten. Er zou een lijst te geven zijn van algemeen -menschel ijke idealen, in den loop der eeuwen verwezenlijkt. Ik behoef slechts de campagne voor afschaffing der slavernij, der lijfeigenschap, te noemen en de ontzagliike actie tot bestrijding van die besmettelijke ziekten, die vroeger in epi- demischen vorm optraden en geheele ste den- en landstreken uitmoordden. Is dat niet genoeg? Welnu dan: stelden de groote „bacteriënjagers", zooals zij wel genoemd zijn, mannen als Pasteur. Ehrlich. Metsch- nikoff, Roux, Mignot en zoovele anderen zich in hun leven niet een ideaal, dat an deren voor hen al nagestreefd hadden en dat zij inderdaad verwezenlijkten? Tot hen allen is door sceptici en pessimisten gezegd, dat zij toch niet slagen zouden en dat de kwaal, die zij bestreden nu eenmaal tot de geesels der menschheid behoorde. Maar zij waren niet futloos, slap en moe deloos. hielden vol en bereikten hun doei. Het is niet noodig ons tot het verleden te bepalen. Op dit oogenblik werken in vele laboratoria voor kankeronderzoek de bestrijders van die ziekte voort. Er wordt gezocht naar het geneesmiddel van tuber culose. En ik hoor al lieden zeggen: dat geeft toch niets. Waarom niet? nadat in de "Vaalste tien of twintig jaar zooveel prachtige geneesmiddelen ontdekt zijn, die de succesvolle bestrijding van zooveel ge vaarlijke ziekten hebben mogelijk -ge maakt: van ziekten zoowel van het lichaam als van den geest? Zoowel uit het kamp der kanker- als uit dat der tuberculose- bestrijdei-s hebben in de laatste maanden hoopvolle stemmen zich doen hooren. De idealisten zijn weer op weg naar de ver wezenlijking van een ideaal. Wat hebben de zwartgalligen en sceptici ooit verwezen lijkt? De bestrijding van den oorlog geldt een anderen vorm van kanker, die mensche- li'ke wezens en menschelijk geluk uitroeit. Zij is evenzeer mogelijk en biedt evenzeer kans op succes. Zij heeft, evenals de strijd tegen de epidemische ziekten, die een al- gemeene toepassing van hygiënische maat- regelen en voorschriften vereischte. den bijval en de medewerking der volken noo dig om te kunnen slagen. Er zijn verschil len. Men kan groote moeilijkheden oosorn- men. Al datgene, wat nog niet bereikt is, Fransche grondwet Opnieuw in discussie De partijleiders van de Fransche As- ^emblée zijn gisteren begonnen met het debat over de nieuwe grondwet. Men ver wacht, dat dit debat twee a drie weken zal duren. Er werden bijna 150 amende menten ingediend, waarvan een groot aan tal van de zijde der communistische partij komt. Deze communistische amendemen ten betreffen de bevoegdheden, welke zul len worden toegekend aan de tweede kamer (bekend staande als „raad der repu bliek") en aan den president der republiek. J)egrelle binnen acht dagen „thuis" Naar het Spaansche persbureau mede deelt, is aan Leon Degrelle acht dagen tijd gegeven om Spanje te verlaten. Daartoe is hem beperkte bewegingsvrijheid verleend. Men neemt aan, dat hem niets anders overblijft dan naar België terug te ga waar hij in December 1944 bij verstek- ter dood veroordeeld werd. Russische druk op Turkije? In een telegram uit Ankara aan de Daily Telegraph wordt gezegd, dat de Russen langs de Russisch-Turksche grens kanon nen afschieten „teneinde een zenuwen oorlog met politieke oogmerken te begin nen." Het telegram voegt hieraan toe, dat grensbewoners de Russische troepen heb ben opgemerkt in de districten van Kars. Ardahan en Artwin, „waarbij zij op elk uur van den nacht bewegingen langs de grens uitvoeren met kanonnen, tanks en vlammenwerpers", aldus Un. Press. Joden naar Noorwegen Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Oslo deelt het blad Aften Posten mede, dat 600 verplaatste Joden uit kampen in Duitschland en Polen zich in Noorwegen zullen mogen vestigen, op voorwaarde, dat zij werk zullen verrichten, waarvoor Noorwegen menschen tekort heeft. Van de 141.000 verplaatste personen in Jiet land ten tijde van het einde van den oorlog, zijn er slechts 1130 over. „Kort geleden werd om onze vliegtuigen verzocht, thans worden zij neergeschoten" De Regeering der Ver. St. zendt .ultimatum een De regeering van de Vereenigde Staten heeft aan Joegoslavië ecu nota doen toe komen, volgens welke zij binnen 46 uur een bevredigende verklaring cisclit v.M»r het neerschieten van de Amerikaansche vliegtuigen. De nota verklaart dat Amerika anders den Veiligheidsraad verzoeken zal oiuniddellijk bijeen te komen eu de noodige maatregelen te nemen. ITet met voorbedachten rade eu zonder waarschu wing vuren op een onbewapend passagiersvliegtuig van een bevriende natie is in do oogen van de V.S. strijdig met het internationaal recht en met de principes van menschel ijkheid. De beschieting van Amerlkaansehe vliegtuigen boven Joegoslavisch gebied lieefC in het Amerlkaansehe congres, de pers en de radio een ernstige reactie t-c voeg- gebraelit en zoover men kan nagaan ondersteunt, de publieke opinie ten volle de scherpe nota's die liet departement van buitenJandsehe zaken aan Joegoslavië liecft gezonden. Het blad „Evening Star" noemt liet optreden der Joegoslavcn „een bestudeerde campagne van vijandelijkheid, die niet ver verwijderd is van een on verklaarde!) oorlog". De pers is van oordeel, dat strenge maatregelen genomen dienen te worden, wil men herhaling der incidenten voorkomen. De Amerlkaansehe ambassadeur te Bel grado, Patterson, heeft aan de buitenland- sche correspondenten de Joegoslavische nota voorgelezen inzake het incident van Maandag. Volgens deze nota is op dit vlieg tuig door luchtdoelgeschut geschoten, na dat het geweigerd had te landen, Twee leden der bemanning sprongen per para chute uit de cabine, maar het is mogelijk dat het gebeurde het tweede incident dus slachtoffers heeft geëischt, hetgeen door de Joegoslavische regeering ten zeer ste zou worden betreurd. De Joegosla vische Tegeering legt de verantwoordelijk heid op de Amerikanen, die herhaaldelijk gewaarschuwd zijn voor „onofficieele vluchten". De Amerikaansche ambassa deur besloot de persconferentie met de op merking: „Anderhalf jaar geleden werd om de Amerikaansche vliegtuigen verzocht cu v erden zq verwelkomd nu worden zy neergeschoten." Patterson zal naar verwacht wordt, heden vergezeld van zijn militaire attachés H.M. de Koningin heeft Woensdagmorgen op het Paleis Het Loo een groep Engelsche padvinders ontvangen, behoo rende tot de Colchester Cathedral Croup in Londendie een bezoek aan Nederland brengen. lijkt altijd veel moeilijker dan hetgeen vroeger is bereikt. Maar het kan worden volbracht. Het eerste, het belangrijkste is wellicht, dat ieder die dit erkent zijn overtuiging in eigen kring handhaaft, er voor opkomt en daarmee en op andere mogelijke manieren zijn steun verleent aan hen die den strijd leiden. Weet ge wat de belangrijkste oorzaak is dat de Parijsche conferentie maar blijft krukken en geen resultaten bereikt? Die is, dat tot de diplomaten niet de krachtige stem der volken zich richt die zegt:, wij willen het, gij moet! De oorzaak vindt ge ook belichaamd in den meneer, die alles zoo goed weet en zegt: Het geeft toch niets, hoor! Straks begint de oorlog met Rusland. Diezelfde man zei dat vlak na de be vrijding ook. Binnen drie weken, zei hij toen. Hoogstens binnen drie maanden. Weet u nog wel? U hebt hem natuurlijk ook 'ontmoet. Negeer zijn praatjes. Hij weet er niets van. R- De regeering zal het op prijs stellen wanneer op den verjaardag van de Ko ningin zoo mogelijk den geheelen dag vrijaf wordt gegeven. Voor zoover de dienst het toelaat, zal het overheidspersoneel op dien dag verlof worden gegeven. Weerbericht ZWAAR BEWOLKT Verwachting van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijde lijk eenige lichte regen of motregen. Meest matige wind, aanvankelijk uit Zui delijke richting, later ruimend naar West of Noord-West. Weinig verandering m temperatuur. een bezoek aan maarschalk Tito breagetï naar aanleiding van de recente incidenten. Behalve de publicatie van de Joegosla vische nota heeft de plaatselijke pers geen bijzonderheden over het neerhalen van de Amerikaansche vliegtuigen gebracht. De kwestie kwam het Joegoslavische publiek alleen via de buitenlandsehe radio ter oore. Byrnes sprak Kardelj Byrnes heeft bekend gemaakt dat hiji met den leider van de Joegoslavische dele gatie Kardelj te Parijs een openhartige be spreking over de situatie in Joegoslavië heeft gevoerd. De tekst van de verklaring luidt vol ledig: „Staatssecretaris Byrnes heeft gis teren Eduard Kardelj, vice-president ert president van de federale controle-com missie van Joegoslavië en voorzitter van de Joegoslavische delegatie op de Vredes conferentie, bij zich geroepen. De heer Kardelj kwam om 17.00 uur Middeneuro- peesche tijd naar hotel Meurice. De heer Byrnes sprak openhartig met hem over de situatie in Joegoslavië. Op dit oogenblik heeft staatssecretaris Byrnes niets verder over deze kwestie te zeggen." Byrnes heeft daarna Truman telefonisch rapport uitgebracht over de incidenten. De president bevindt zich op het oogenblik aan boord van zijn jacht „Williamsburg" voor een vacantiereis naar de Bermuda eilanden. Het hoofd van de perszaken, Charles Ross. deelde mede dat Byrnes een radiotelefonisch gesprek met Truman had gevoerd, doch kon niet zeggen of Truman eenige instructies aan het staatsdeparte- ment had gegeven. Nader wordt door Un. Press gemeld, dat de ambassadeur door zijn regeering is te ruggeroepen uit protest tegen de beschul digingen van de Grieksche regeering, dat de verzetsgroepen, die in Macedonië opereeren. door Joegoslavië van wapens worden voorzien. Tsjangar, de teruggeroepen Joegoslavi sche ambassadeur te Athene, heeft mede gedeeld, dat zijn terugroeping geen ver breking der diplomatieke betrekkingen beteekent. De Grieksche Tegeering zal, aldus de waarnemende minister van Buitenlandsehe Zaken, Stefanopoelos, de kwestie van het handhaven van den Griekschen ambassa deur te Belgrado onderzoeken. Duitsche staalindustrie onder Britsch beheer Sir Sholto Douglas, de Britsche opperbe velhebber in Duitschland. heeft den geal lieerden bestuursraad het Britsche besluit, de geheele Duitsche ijzer- en staalindustrie in de Britsche zone over te nemen, mede gedeeld. Een Britsche woordvoerder van den ge allieerden bestuursraad verklaarde o.m.: „Deze.stap is in overeenstemming met art. 12 van het Berlijnsche protocol ter vesti ging van een stevige controle op de groot ste Duitsche industrieën. Het doel van het militair bestuur is. de capaciteit der in dustrieën tot de belioeften in vredestijd t.e reduceeren, de concentratie van economi sche macht in handen van groote concerns te verijdelen en de industrie nimmer meer aan hun vorige Duitsche eigenaars terug te geven. Voorloopig zullen de huidige directie en het personeel van de ijzer- en staalbedrijven in de Britsche zone bun werk moeten voortzetten onder leiding van het militaire bestuur. Een aantal fa brieken van de Vereinigte Stahhverke zal gesloopt worden. Vier staalfabrie ken in de Britsche zor.e zijn aan de Sovjet unie als herstelbetaling aangeboden Drie zijn geaccepteerd, de vierde werd gewei gerd. Ofschoon de Krupp-fabrieken door bombardementen zijn vernietigd, is er be trekkelijk weinig schade aangericht in an dere ijzer- en staalfabrieken in de Brit sche zone."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1