Twee Düitschers Bloemenmagazijn A. KRAAK ontvluchtten IJmuiden Een sprookje herleeft Maar de vrijheid was van korten duur Zooals wij reeds eenige dagen geleden berichtten, hebben twee leden van de voormalige „Kriegsmarine", die in het Duitsche krijgsgevangenkamp ie IJmuiden waren opgeborgen, kans gezien uit te breken. Bij nader informatie bleek ons, dat de twee gevangenen geen andere reden voor hun vlucht hadden dan de zucht naar de vrijheid. Midden in den nacht wist het tweetal verleden week met behulp van tangen die bij het te verrichten werk gebruikt worden dopr het prikkeldraad te komen. Den eersten nacht werd in de duinen gebivakkeerd met een leegen bunker als onderdak, den volgende dag tippelden de Düitschers naar Haarlem met de hoop in het' hart, daar twee fietsen te „vinden" om aldus de reis naar de Heimat voort te zetten. Dit snoode plan kon echter niet in daden worden omgezet en te voet werd Amsterdam bereikt. De hotels werden ge vormd door hooibergen of gestoffeerde greppels. Max en Moritz wandelden verder, het Gooi in, er voor zorgend, zoo weinig mogelijk in hun moedertaal te zeg gen. Hilversum kwam in zicht en weer mislukte de opzet, een paar Nederlanders van hun fiets te ontdoen. Bij Amersfoort kwam echter de kink in den kabel. Toen het duo, onder bescherming van het duis ter, een interneeringskamp wilde passee- Ongeluk bij de Hoogovens Dinsdagmorgen is op het Hoogovenster rein een ongeluk gebeurd, waarbij de molenbaas J. de V. gewond werd. Toen hij in een betonbak opgeheschen werd, brak de hijschmast, waardoor De V. naar be neden stortte, een onderbeen brak en wonden in het gelaat opliep. Hij is in het Roode Kruisziekenhuis opgenomen. Geheimzinnig licht Nachtelijke lichtsignalen werken op de fantasie, niet alleen van jongelui, maar zelfs op die van menschen op leeftijd. Een Iompenpakhuis in de Conradstraat te IJmuiden werd 's avonds van binnen flauw verlicht door een onzeker vlamme tje en voorbijgangers hoorden zelfs een zwakke knal. Een geheim depót van vuur wapens? Een mysterieus laboratorium? Geruchten gingen de ronde doen. totdat een van de omwonenden de politie waar schuwde, die een ..inval" deed Het onder zoek wees uit, dat de nachtelijke geheim zinnigheden veroorzaakt werden door een doorgesleten electrischen kabel en lek kage. met kortsluiting als gevolg. Uw speciaal adres voor MODERN BRUIDSWERK KKWEMERLAAV 29 TED. 4528 Adv BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. GroenWittebrood, z., Geel- vinckstraat 12. Velsen-N.; H. I-Ioutkooper de Weert. d.. Da Costalaan 40, Driehuis; H. W. v. EgmondBoeter, z., J. T. Cremerlaan 3, Santpoort; M. E. Schulzde Vries, d., Feithlaan 12. Driehuis; H. Broek—v. Bentem, d., de Savornin Lohmanlaan 15. Velsen; A. Visser—Visser, z., I-Iuijgensstraat 23. IJmui den; G. A. SmitAarsen. a.. Tollenslaan 12. Driehuis; B. Morriënv. Beek, z.. Driehui- zerkerkweg 89. Driehuis; A. M. Verbeek Botman, d., Wüsteiaan 94. Santpoort; C. E. Wolvers—Nieste, z., Bloemendaalschestr.weg 164. Santpoort; W. E. Keersemaker— Krab, z.. Kompassstraat 56. IJmuiden; A. Postma schaap, z.. Pres. Stejjnstraat 3. IJmuiden; M. C. Kuipers—Sistermans. d.. Da Costalaan 5, Driehuis: L. J. van EgmondAppel, z.. Lijs terlaan 32. IJmuiden-O.; N. Kruiswijkden Duik, z., A. Thijmiaan 29, Bloemendaal. OVERLEDEN; J. H. Bouwer, 79 j., Kerk- weg 16, Santpoort. ren, werd het staande gehouden en hun tongval verried de twee ontsnapten bijna onmiddellijk. Een telefoontje naar IJmuiden en het span werd terug gehaald, om via het po litiebureau achter het bekende prikkel draad te verdwijnen. TELEFOONNUMMER POLITIEBUREAU. De Commissaris van Politie der gemeen te Velsen verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat zijn bureau telefo nisch uitsluitend te bereiken is on der het nummer 4745. MARKTBERICHTEN. Haringaanvoer 5100 kisten, versche viseh 1600 kisten. De trawlers besomden f 12.800. Motorlogger: KW 78 f 8252. Versche haring: IJM 95 Maria f 20.505: IJM 183 Vikingbank f 38.880: RO 15 Antje f 26.477; IJM 37 Gloria f30.480. gisteren. Kustvissehers: HD 119 f 66. HD 22 f80. HD 15 f46. HD 210 f112. HD 77 f121. UK 234 f177, UK 161 f202. UK 174 416. UK 143 f 503. UK 7 f715. UK 86 f409. UK 121 f 15G. UK 282 f 326, UK 105 f212. IJM 215 f 634, IJM 237 f29. IJM 239 f31. IJM 210 f4104. IJM 264 f511, IJM 241 f40, IJM 318 f 296, IJM 202 f79. IJM 343 f167. IJM 276 f 4012, IJM 207 f80. WR 116 f42. KW 185 f130. KW 199 f 387. KW 34 f 493. KW 160 1514, KW 125 f114, KW 190 f57, KW 109 1 552, VD 60 f 567. Kustvissehers: KW 81 fG4, KW 185 f 204, KW 190 f 106, IJM 207 £66, IJM 210 f34. IJM 237 f 86. IJM 250 f 133, IJM 213 f 403. IJM 343 f 165. IJM 202 f164. UK 105 f129, UK 121 f 259. WR 116 f 116. HD 15 f144. HD 174 f33. HD 131 f341. HD 220 f47. HD 22 f160, HD 57 f 485, HD 80 f320, HD 119 f30. Nieuwe kotter in de vaart Dinsdag arriveerde in de Schevenïngsche visschershaven de nieuwe stalen motor- kotter KW 53. Gebouwd op de werf „De Hoop" te Hardinxveld heeft dit scheepje een motorvermogen van 120 PK. de snel heid kan tot 9 mijl opgevoerd worden. Groote belangstelling voor den damwedstrijd van Zondag Er blijkt voor den kwartetwedstrijd D. C. IJG. S.. welke Zondag a.s. in Hotel Royal aan den Wijk aan Zeeërweg wordt gespeeld zeer groote belangstelling te be staan. Vooral zullen de verrichtingen uit gaan naar de partij LarosKeiler. Niet minder dan zeven der spelers zijn in het bezit van den meestertitel. Ook het optreden van Herm. de Jong'n welke speler voor het eerst voor G.S. uit komt en speciaal tegen het IJmuider kwartet is opgesteld, zal vele dammers naar Royal trekken. Als bijzonderheid moeten wij nog mel den, dat het IJmuider kwartet Laros, Liglhart, Dukel, Suyk nog nimmer een nederlaag heeft geleden. Maar ook het Gezellig Samenzijn kwar tet kan zich den tijd niet heugen dat het verloor. De wedstrijdleiding is in handen van de heeren Mertens. Dixhoorn en De Jongh. De strijd begint om elf uur des morgens. Na afloop zal het D.C.IJ.-bestuur den spelers een koffiemaaltijd aanbieden. De rij wordt langer De gemeente Velsen schijnt den laat steen tijd door een ongelukkenplaag be zocht te worden. Kleine en groote bot singen zijn aan de orde van den dag. Hoewel de meeste ongelukken goed af- loopen, is een stijging van het aantal onmiskenbaar. Deze week zette in met een botsing tusschen een personenauto en een mili tairen wagen op het kruispunt Marconi- straat-Snelliusstraat. De personenauto, die in de richting van de Cornelis Dreb- belstraat reed ontmoette op 't kruispunt een militairen wagen, die, zooals ge woonlijk, niet langzaam reed. Beide be stuurders remden wat zij konden, maar een botsing was onvermijdelijk. Door dat de chauffeurs allebei het stuur om gooiden werd een ernstig ongeval voor komen, maar de voertuigen werden toch deerlijk gehavend. veranderen, dat Anne hier niet meer kan blijven. U bedoelt, dat de consul mevrouw Staniecki zal trouwen? Juist, ja! Ik ken meneer Eschental. Hij is een zeer correct man. Van hem zal Anne niets te vreezen hebben. Maar op den duur zal ze hier toch niet als hulp in de huishouding kunnen fungeeren, zonder dat hij de zaak doorziet. Mevrouw Staniecki zal stellig niet de risico willen loopen. dat haar aanstaande haar op een dergelijke grove bedriegerij betrapt. Zoo ver ik haar ken, zal ze wel probeeren om Anne zoo gauw mogelijk op ar een of andere manier kwijt te raken Dan moet ze maar naar mij toekomen. En nu moet ik gaan, Ursel. Houd je maar flink en beloof me, dat je Anne met raad en daad terzijde zult staan! Grottkau! Grottkau! Een slanke jongeman in een wit ma rine-uniform stond, opgewonden werkend, in de zaal. Daarop wen me hij zich ver legen tot Vera S'aniecki U wilt me wel exeuseeren juffrouw Staniecki; ik zie daar mijn vriend Jens Grottkau. Ik moet hem dringend een oogenblik 6preker. Vera keek den zich haasrig verwijde- renden jongeman na. Er log een hoog hartig lachje om haar smalle lippen, ter- vrij' ze kwasi onverschillig met haar ziiden masker speelde dat zo. zoo juist had afgenomen. Vera was volkomen over zichzelf te vreden. Ze had het klaar gespeeld zes maal met graaf Grundtvig Baggesen te dansen, hetgeen daarvan was zij stellig overtuigd in niet geringe mate de af gunst der andere aanwezige dames had opgewekt en dit te weten schonk haar groote voldoening. Ernst Grundtvig Baggesen haastte zich naar een blonden, zeer vergenoegd uit- zienden jongeman, die eveneens een wit marine-uniform droeg. Een zijden masker bengelde op ietwat zonderlinge wijze over zijn schouder. Grottkau! Grundtvig pakte zijn vriend bij den arm en trok hem met zich mee. Bewaar me kerel, schreeuw niet zoo. Laat m'n arm toch los! Je stelt je aan als een drenkeling bij een oefe ning van de reddingsbrigade. Grottkau, wie is dat meisje daar aan die tafel? Jens Grottkau loerde onopvallend in de richting van Vera. Dat is juffrouw Vera Staniecki. Dat weet ik, want de consul heeft me aan haar voorgesteld. Ik bedoel, wat is ze? Een klit, constateerde Grottkau, niet bepaald hoffelijk. Ze kleeft als een vlie genvanger. Ze is de dochter van die dame daar. Die dame in het rood met dien ram melenden gouden ketting, die de consul nu naar de tafel geleidt? (Wordt vervolgd.) FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 7) Om tien uur, antwoordde Ursel, die nog steeds haar blik door het vertrek liet dwalen. Dien trein neem ik. Ach, Ursel, zou jij me even bij het inpakken willen hel pen? Natuurlijk, juffrouw Bratt. Jammer dat u weg moet. Waar is juffrouw Anne? De schilderes lachte. Die heb ik naar het bal gestuurd. Naar het tuinfeest bij den consul, m'n beste Ursel! De oude gedienstige 6taarde Senta BraU stom verbaasd aan. Haastig vertelde deze haar streek, maar Ursel schudde beden kelijk het hoofd. Als dat maar goed afloopt, juf frouw. Ik vind het maar een gek idee! Maak je nu maar geen zorgen, Ur sel! Wees liever blij. dat juffrouw Anne nu tenminste ook eens een pretje heeft Dat is haar hier in huis waarlijk niet te vaak beschoren. En kom nu mee, we moeten pakken! Een uur later stonden de koffers van mevrouw Staniecki's betalende logée ge reed, terwijl de schilderes zichzelf reeds in reiscostuum had gestoken. Uit haar hand- taschje nam ze wat geld. Hier is de rest van den pension- prijs voor mevrouw Staniecki. Jij wilt het haar wel ter hand stellen. En hier is nog een kleinigheid voor je zelf. De kleinigheid bleek zoo rijkelijk toe gemeten te zijn, dat Ursel haar wilde te- Tuggeven. Geen kwestie van, wees de schilderes het protest energiek van de hand, terwijl zij een vluchtigen blik op de klok wierp. Je behoudt dat geld. Ursel. Ik heb nog een oogenblik tijd en wil nog eens een ernstig woordje met je spreken. Hier heb ik voor jou m'n adres opgeschreven. Bewaar dat papiertje goed. Aan juffrouw Anne wil je wel m'n hartelijke groeten overbrengen. Het costuum mag ze als aandenken be houden. En als juffrouw Falke vroeg of laat eens een toevlucht zoekt, dan moet .ze zich maar tot mij wenden. Ze zal steeds van harte welkom zijn Ik ben niet rijk, maar voor Anne zal er bij mij altijd een plaatsje te vinden zijn. De oude dienstbode had moeite haar tranen te bedwingen. U bent zoo goed, juffrouw Brat. Nou, daar ben ik zelf niet zoo van overtuigd, maar ik mag Anne .nu een maal graag. Het kan zijn, dat de om standigheden hier in huis binnenkort zoo SCHEEPSBERICHTEN. 21 Augustus. Aangekomen: Dubrovnik van Safi, Tjjne van Kristiansand, Clarence Roberts van Warmos, William Bevan van Wake Charles, Cetos van Londen. Rota van Norköpping, Winsum van Eluelva, John McDonogt van Montevideo, Belos van Geffle. 21 Augustus. Vertrokken; Tijne naar Maassluis, Thijra naar Emclen, Stad Vlaar- dingen naar Hamton Roads, Nigerstroom naar Rotterdam. Ivan Kondrup naar Em- den. Vulcanus naar Rotterdam. SANTPOORT Niemandsland in Santpoort Familiebezoek in Santpoort is niet zoo gemakkelijk te volvoeren als het wel lijkt. Dezer dagen kwam een volbeladen auto uit vreemde streken naar ons dorp om er een visite af te leggen, laten we zeggen bij Tante, de Tante, die al in maanden niets van zich had laten hooren. de Tante dieEnfin, het adres was bekend en de benzine was zonder bon. Zoo tufte de auto Santpoortswaarts op zoek naar de Patriciërslaan nummero zooveel. De man achter het stuur had zich goed in het hoofd geprent: „Patriciërslaan" en deze naam galmde hij dan ook door het raamp je naar "net hoofd van een argeloozen po litieman. die zijn wachtje deed. „Patri ciërslaan, meneer?" De agent keek ern stig. daarna verwonderd en moest beken nen, dat hij hel waarachies niet wist. Maar aan de politiepost, daar zouden ze het vast en zeker wel weten. De politie post werd door den bestuurder overrom peld en ook daar keken de aanwezige agenten op hun neus, want van een Pa- trieiërslaan haddtn ze nog nooit ge hoord Met een lichte verwensching is de brave huisvader achter het stuur geklommen en hij heeft een expeditie door Santpoort op touw gezet, met de kinderen hangend uit de raampjes, loerend op elk stratenbordje, alle namen overluid naar vader schreeu wend. Het mocht niet baten. De Patri ciërslaan bleef zoek. Een postbode werd geraadpleegd en ook deze autoriteit op het gebied van straatnamen moest het antwoord schuldig blijven. Zoodat de in zittenden van de auto alle hoop. ooit Tante te zien, hadden opgegeven. Maar gelukkig voor den l'amilievrede kreeg de plezier-chauffeur de goede ge dachte, den naam van de gezochte Tante te noemen. Het effect was verbijsterend. „Oóóó, zegt u dat danDie dame woont daar, een zijstraat van de Cremerlaan". Inderdaad, aan de rechterhand doemde de Pat-riciërslaan op. Het was slechts een geprojecteerde Patriciërslaan zonder bordje en hij bestond uit zegge en schrijve twee huizen, compleet met bel. Toen een dezer instrumenten had geluid, kwam Tante naar voren en de hereenïging was welverdiend. Al is Santpoort een dorp, je hebt er lanen, waarvan geen Santpoorter ooit ge hoord heeft en je kunt er leelijk ver dwalen. als het tegenloopt De ruïne wordt theater Het openluchtspel op de Ruïne van Bre- derode zal Zaterdag zijn première te Santpoort beleven (de Ghesellen van den Spele komen, zooals bekend is. met den „Lanceloet") en men is op den ouden bouwval druk in de weer met de noodige verlichting. Zes machtige schijnwerpers zullen de muren beschijnen, waarop de ro mance van den Deenschen prins zich moet afspelen en ook de toegangswegen tot het binnenplein (waar de toeschouwers plaats moeten nemen) worden van licht voorzien. Met den kaartverkoop voor dit experi- menteele spel loopt het. boven verwach ting uitstekend. Zoo zijn er van de 200 kaarten, bestemd voor Santpoort-station terwijl wij dit schrijven, reeds 196 ver kocht. Daar de Ghesellen van den Spele onder leiding van den heer Hooykaas den Lanceloet op hun repertoire heb ben staan, is het niet noodig. dat er een generale repetitie gehouden wordt. Wel zullen de medespelenden Zater dagmiddag hun „tconeel" even komen verkennen. Nieuwe bonnen afhalen Nieuwe bonnen afhalen Vrijdag 23 Aug. Santpoort (Wüsteiaan) R tot en met V. Aankomst „Joh. v. Oldenbarneveld" Naar wij vernemen, zal de „Johan van Oldenbarneveld met repairieerenden uit fndië hedenavond om zeven uur in IJmui den aankomen. Gevarieerde avond in het Rijkenspark Reeds eenigen tijd geleden hebben wij het programma vkn de Koninginnedag viering in Santpoort bekend gemaakt. Wij kunnen thans nog mededeelen, dat de non- ."Hop avond in het Burgemeester Rijkens park zal worden verzorgd door de muziek- vereenigingen „Wilhelmina" en ..Soli Deo GloriaOok de Haarlemsche Hawaiian muziekvereeniging zal het feest kleur en fleur geven. De zangvereeniging Vox Hu mana verzorgt het vocale gedeelte en verschillende varïété-artisten als de goo chelaar Mr. Lawoe en de imitator Bert Kwant komen het publiek vermaken. Het Oranje-comité houdt zich aanbevolen voor een drogen Koninginne-avond! Nachtelijke escapade Een weide met koeien is heel gewoon in ons waterlandje, maar een straat vol koeien begint de aandacht te trekken. Als zoo'n vreemd voorval don ook nog 's nachts gebeurt, wrijft men zijn oogen uit en wanneer er bovendien geen men- schelijk geleide te bekennen is, wordt de zaak wel heel vreemd. De Rijksweg te Santpoort was gisterennacht het tooneel van een 18-tal „potverteeronde" koe beesten, die er op hun eigen houtje van door waren gegaan Een waakzame po litieman ving het. herkauwende stel op en bracht het voorloop;g in een leeg weiland onder. Jammei-, dat de koeien niet konden vertellen, wat ze van plan waren DRIEHUIS Hoogtevrees niet gewenscht Het haantje van den Driehuizer- R.-K. toren is een baken in zee voor vele vacantiegangers, die onze schoone omstreken komen opzoeken. Het koperen gedierte staat echter sinds eenigen tijd scheef tengevolge van een blikseminslag. Wannéér het hemelvuur den Driehuizer windwij zer precies getroffen heeft, zou de haan zeil" alleen kunnen vertellen en hij zwijgt in alle talen. Daar een goed funetioneerende blik semafleider voor een hoog geval als een toren onmisbaar is, moest ook vader haan, door wiens voetstuk de draad naar den grond gaat, hersteld worden. Niemand durfde het echter aan, dit ge vaarlijke karweitje onder handen te ne men Zoo stond de haan mistroostig iet wat scheef en de toren was overgele verd aan de grillen van de elementen. Bovendien was er een gevaar: de haan zou het wel eens aan lager wal kunnen zoeken! Er kwam echter een jongeman opda gen die het haantje wel eens even zou wasschen. Zijn naam was Arie Kuilman en zijn beroep loodgieter. Arie besteeg trappen en belandde op den bovensten torenzolder. Een luikje gaf toegang tot de torenspits, die griezelig steil is. Maar Arie zette door. De bal. waarop de Driehuizer haan zijn tijd doorbrengt, was echter een obstakel van den eer sten rang, maar gelukkig zaten er hand vaten aan, zoodat hij zich om den bal heen langs hef. kruis omhoog kon wer ken. Boven leek het er eerst op, dat de heele haan een toontje lager zou moeten zingen, maar om zoo'n koperen bakbeest van een paar duizend kilo naar beneden en dan later weer naar boven te trans porteeren, is geen kinderspel. Bij nader inzien zal de doorgeslagen bliksernlei- ding in des hanen poot ter plaatse ge repareerd worden, er is zelfs al een groot gedeelte hersteld. Arie, die reeds eenige dagen hoog (maar niet altijd even droog) bivak keert. wordt van den grond af bewon derd door een veelkoppige menigte, en inidei'daad, het is de moeite waard zijn verrichtingen te volgen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3