IJmuider Courant Oost en West „Er zal niet meer worden geschoten" Schoenen op 4 W. Vogt gearresteerd 61o Jaargang No. 18413 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 24 Augustus Iftl® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. AmerikaEngeland, tusschen het Oos ten en het Westen, die alle internationale onderhandelingen in dezen tijd beheerscht, is "in deze maand bezig zich in velerlei uitingen toe te spitsen. Daar is de kwestie- Triëst, die in het Italiaansche vraagstuk overweegt. Het omstreden gebied is een centrum van onrust geworden, herhaalde lijk hebben zich grensincidenten voorge daan. Een Ehgelsche patrouille is door de Jóego-Slaven gevangen genomen en nog niet vrijgelaten. Een Amerikaansch vlieg tuig is door Joego-Slavïsche jagers omlaag gebracht. Een ander vliegtuig is neerge schoten. Amerika heeft een scherpe nota gezonden, die het karakter van een ulti matum draagt, al houdt zij zich strikt aan het Handvest van de U.N.O. Amerika heeft een bevredigende verklaaring geëischt binnen 48 uur; het zal zich bij uit blijven daarvan op den Veiligheidsraad beroepen en om de noodige maatregelen vragen. Dezer dagen is bericht, dat een sterk Amerikaansch vlooteskader zich voor vlag vertoon naar de Middellandsche Zee heeft begeven. Van Russische zijde is de grief geuit, dat de Amerikanen en Engelschen hun troepen niet uit Denemarken willen terugtrekken en zich bemoeien met bestuursaangelegen heden in dat land. Van Amerikaansche zijde is een bericht gelanceerd, dat de Russen in samenwer king met de Duïtschers V-wapens bouwen in fabrieken in de Russische zóne, hetgeen in strijd geacht moet worden met de ont- wapenings-overeenkomsten ten aanzien van Duitschland. Zoo gaat het verder. Het Middellandsche Zee-gebied is het huidige kernpunt der tegenstellingen. Dat wordt vandaag op nieuw bewezen door het bericht, dat Tur kije de Russische voorstellen betreffende de Dardanellen met beslistheid heeft af gewezen. De Turksche regeering weigert, onderhandelingen over het statuut der zee engten alleen met dè mogendheden, die aan de Zwarte Zee grenzen, te voeren. Zij wil wel onderhandelen als alle landen, die indertijd de conventie van Montreux heb ben onderteekend, erin toestemmen, het geen een logisch standpunt is. Men wijzigt een conventie niet zonder alle onderteeke naars erin te hebben gekend. En voor ge meenschappelijke verdediging van en con trole op de zeeëngten, zooals de Russen hebben voor-gesteld, voelen de Turken niets. Zij hebben, zooals Ankara bericht, hun nota opgesteld na overleg met de Amerikaansche en Britsche ambassadeurs. Wat is nu het Amerikaansche advies ge weest? Dat blijkt uit den inhoud van een nota, door de Amerikaansche regeering op 19 Augustus aan de Russen gezonden In het algemeen stemmen de Amerikanen in met het Russische voorstel, dat de zee engten steeds open moeten zijn voor het verkeer met koopvaardijschepen van alle landen en voor het verkeer met oorlogs schepen van de aan de Zwarte Zee gren zende mogendheden (dus ook Rusland) Het verkeer met oorlogsschepen van an dere mogendheden zal niet worden toege staan, behalve in speciale gevallen. Dit lijkt een belangrijke mate van over eenstemming. Maar de Amerikaansche re geering staat op het standpunt dat het régime van de zeeëngten niet aan de mo gendheden der Zwarte Zee kan overgelaten worden, maar dat daar ook andere in moeten worden gekend, met inbegrip van Amerika zelf. Bovendien wijst zij het Rus sische voorstel tot gezamenlijke verdedi ging der Dardanellen door Rusland en Turkije vierkant af. Zij is er vast van overtuigd, dat vóór alles Turkije verant woordelijk moet blijven voor de verdedi ging. Zouden de zeeëngten een punt van aanval worden, of door een aanvaller wor den bedreigd, dan zou de internationale veiligheid in het geding komen en de zaak aanleiding worden voor actie van den Veiligheidsraad. Hieruit blijkt dat Turkije de Amerika nen en kennelijk ook de Engelschen Tito tot de Pers Nog geen officieel Joegoslavisch antwoord aan Amerika Nog steeds is niets bekend jrcwoi-den over het lot van de twee Amerikanen, die bij liet neerschieten van het tweede Amerikaansche vliegtuig boven Joegoslavië spoorloos vei-dwonen zijn. Van een antwoord der Joegoslavische rcgeeiing aan de Yereenigde stalen naar aanleiding van liet gestelde „ultimatum" is eveneens nog niets bekend. Ilen onbevestigd bericht uit Belgrado meldde gisteravond dat de Joegoslavische regeering volledige genoegdoening had beloofd, doeh later maakte de radio van Belgrado bekend dat maarschalk Tito het ultimatum verworpen had. Noch van liet eerste, noch van het tweede bericht kon Reuter te Washington be vestiging krijgen. Tijdens een vraaggesprek met Brit sche en Amerikaansche journalisten heeft maarschalk Tito verklaard, dat het vliegen met geallieerde militaire toestellen boven Joegoslavisch gebied geschiedt uit militair machtsvertoon. Joegoslavië betreurt, dat de geheele kwestie in het buitenland wordt ver draaid en dat Joegoslavië wordt be schuldigd van het vertroebelen van de geallieerde betrekkingen. In feite doet het land niets anders dan verzoeken zijn souvereiniteit te eerbiedigen. In dit opzicht heeft het reeds zeer veel geduld betoond, aldus Tito. Het doel van het overvliegen is verder het in- timideeren van het vaderlandslievende deel van de bevolking en het aanmoe digen van anti-nationale elementen. Tito zeide dat er in de toekomst niet meer op buitenlandsche vliegtuigen zal worden geschoten. Zij zullen door mid del van seinen worden uitgenoodigd om te landen. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, zal aantal en nationali teit worden genoteerd, waarna de regec- ring de noodige stappen zal ondernemen. Dean Acheson, Amerikaansch onder minister van buitenlandsche zaken, wilde op een persconferentie nog geen mededeeling doen over het standpunt van zijn regeering ten aanzien van de door Joegoslavië naar aanleiding van het ultimatum genomen maatregelen. Eerst moeten alle rapporten binnen zijn. Rusland zwijgt. Tot dusver heeft de regeering van de Sovjet-Unie niet van een bepaald standpunt met betrekking tot het Ame- rikaansch-Joegoslavisch geschil doen blijken. De bladen geven de berichten van het Russische persbureau Tass zonder eenig commentaar. De Veiligheidsraad Tegen Woensdagmorgen is de Veilig heidsraad bijeengeroepen. De Ver- eenigde Staten kunnen desgewenscht een klacht tegen Joego-Slavië op de agenda plaatsen, maar tot dusver is het eenige agendapunt: het verslag van de commissie voor het lidmaatschap. Hef woord is aan. Napoleon: Ongeduld is een groot, be letsel voor succes. Een weerzien in Derby. Een van de leden van de dames-athletiekvereeni- ging GIT A iverd bij haar aankomst welkom geheeten door een athlete, uit Derby, De „Tagesspiegel' door Russen in beslaggenomen Generaal-majoor Frank Keating, hoofd van den Anierikaanschen sector van Ber lijn, heeft tijdens een bijeenkomst van de geallieerde militaire commandanten te Berlijn geprotesteerd tegen het in beslag nemen door de Russen van het onder Amerikaansch toezicht staande blad „Ta gesspiegel". Het blad had redevoeringen van leiders der democratische partij tijdens het op 20 Augustus gehouden partijcongres afge drukt. De Russische vertegenwoordiger op de vergadering zeide, dat het in be slag nemen was geschied volgens het prin cipe „dat geallieerden niet moeten wor- den aangevallen in de Berlijnsche pers", i Men werd het er later over eens, dat de |m mnOTIP^lP ten aanzien van deze pers te volgen po- 111 niuuiitoit litiek door de coördinatiecommissie zou worden bepaald. Een vroolijke stoet trekt door de straten van Derby. De zivemsters, zwemmers., dames-athleten, voetballers en cricketspelers uit Haarlem zijn aangekomen en worden hartelijk verwelkomd door de bevolking. Britsche bemiddeling Officieel communiqué Cbineezen spreken over Gas Een communistisch woordvoerder te Nanking heelt heden verklaard, dat.de communistische autoriteiten beschik- volkomen achter zich heeft. Dat de Rus- fcen over „definitieve inlichtingen" dat sen deel willen hebben in de verdediging van de zeeëngten en de controle erop be> hoeft niemand te verbazen, te minder als hij aan Gibraltar en Suez denkt. Dat hier dus nieuwe scherpe tegenstelling tusschen Oost en West ontstaan is. die een kapitaal Russisch belang betreft en bovendien herinnert aan oude Russische verlangens ten aanzien van- Konstantinopel. is duide lijk. De toespitsing der teeenstellingen is pas onderweg, Er zijn andere in den maak. Het Duitsche vraagstuk staat niet op de agenda der Parijsche vredesconferentie. Hel moet evenwel zijn beurt krijgen D3t zal vooral de grens tusschen Oost en West betreffen. Die grens loopt dwars door Europa. Terwijl een vreedzaam scnaaktournooi te Groningen gespeeld wordt, waaraan de grootmeesters van vele landen deelnemen en waarin ook Russen en Amerikanen zich sterk doen gelden, ontwikkelt het scnaak tournooi der machtspolitiek van Oost en West zich op een wijze, die onloochenbare nieuwe spanning in de wereld veroorzaakt. Dat na den eersten wereldoorlog zich even eens velerlei spanningen en zelfs openliike conflicten voordeden zou tot een bemoe digende vergelijking aanleiding kunnen geven, ware het niet dat de troeven toen heel anders lagen. Er was een duidelijk overwicht der overwinnaars, die sezaznen- de regeer i ngs v 1 i eg tuigen traangas en mosterdgasgranaten overbrengen naar de slagvelden van den burgeroorlog. „China beschikt niet over de fabrie ken of machinerieën om dergelijke gra naten te vervaardigen", aldus de woord voerder. Verder zou de communistische verte genwoordiger generaal Tsjoe en Lai, in een gesprek met den specialen Ameri- kaanschen gezant, generaal Marshall, uitdrukking hebben gegeven aan zijn vrees, dat gifgas gebruikt zal worden in den strijd tegen de communisten. Naar verluidt heeft generaal Tsjoe verklaard dat de communistische partij den toe stand als „hoogst critiek" beschouwt. De communistische beschuldigingen kwamen minder dan 24 uur na een ver klaring van een woordvoerder der re geering die de communisten er van be schuldigde traangas te hebben gebruikt bij den aanval op Tatoeng. Het officieele communiqué van het Britsche consulaat-generaal over het bezoek aan lord Killeara luidt: „Lord Killeara wordt den 26en Augustus te Batavia verwacht. Hij is voornemens' eerst de situatie te bestudeeren en na te gaan op welke wijze hij zijn bemid deling zou kunnen verleenen voor het tot stand komen van verdere bespre kingen tusschen ae Nederlanders en de Indonesiërs, vooral met het oog op de a.s. komst van de commissie-generaal uit Nederland. Men looopt oprecht, dat het bezoek van lord Killearn er toe zal bijdragen zonder uitstel dezelfde sfeer te scheppen, als die. waarin de bespre kingen in Maart werden besloten. lijk hun wil deden gelden. Nu doen zich scherpe tegenstellingen tusschen de mach tigste overwinnaars voor. Niettemin be staan er mogelijkheden genoeg om die tot een oplossing te brengen en is genoeg kans - - op opklaring in de huidige situatie aan- j omstreeks 1 September weer met deze u/ezig. Nu is zij spannend. R- P. 1 vliegtuigen werken. Zij. wier slamkaarlnummcr op 4 eindigt, komen in September in aan merking voor een schoenenbon. Constellations gaan weer de lucht in Constellation-vliegtuigen waarvoor gedurende eenige weken een vliegver bod heeft gegolden, mogens thans weer opstijgen. Het. bewijs van luohtvaardigheid is afgegeven nadat bepaalde wijzigingen in de motoren zijn aangebracht. De British Overseas Airways zullen Gistermorgen is in Hilversum de di recteur van de A.V.R.O., de lieer Willem Vogt, gearresteerd en overge bracht naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. In een onderhoud, dat een A.N.P.- verslaggever naar aanleiding van dit bericht hedenmorgen met den advocaat- fiscaal van het Bijzender Gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, ■voerde, deelde deze mede dat tegen den heer Vogt ernstige bezwaren zijn gere zen met betrekking tot zijn houding als directeur van de A.V.R.O. in den be zettingstijd. „In verband hiermede", aldus mr. Bakhoven, „is het ncodig geoordeeld tegen hem een bevel tot bewaring te geven, hetwelk geldig is gedurende 14: dagen. In deze twee weken zal een na der onderzoek naar zijn gedragingen worden ingesteld. Na afloop van dezen termijn zal worden overwogen of de uitslag van dit onderzoek aanleiding geeft de bewaring te verlengen". Gevraagd naar een wat meer gede tailleerde verklaring van de bezwaren, die tegen den heer Vogt zijn gerezen, vol stond de adv.-fiscaal met te antwoor den, dat het bevel tot bewaring uitge vaardigd is op grond van het misdrijf, bedoeld in art. 102 van het wetboek van Strafrecht of van gedragingen, als bedoeld in art. 1 van het Tribunaal- besluit. (Art. 102 van het wetboek van Straf recht houdt, in: Met gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaren wordt gestraft hij. die opzettelijk, in tijd van oorlog, den vijand hulp verleent of den staat I tegenover den vijand benadeelt).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1