IJmuidenBewakingsgebied Smokkelhandel en ongewenschte gasten gaan „door de zeef" r|P IJDEN van schaarschte brengen smokkelhandel mee. Maar een land, duit angstvallig zijn economische diëet j aiiöel' volgen, kan .illegale in- of uitvoer jin geen enkel opzicht gedoogen en zal zich krachtig verweren tegen alle lieden <3ie ten eigen bate importeur gaan spelen. Een algemeen invoerverbod moet een dam oowerpen tegen ongeoorloofde praktijken en er moeten ambtenaren zijn, om op het .luiste moment schuldi gen te grijpen. Tijden van oorlog brengen ook volks vers eb uivingen mee. Een land, dat aan vreemden druk ontkomen is zal zich „schudden", om ongewenschte inwoners kwijt te raken. Dit is dan in het kort de tweeledige taak van den dienst der Invoerrechten en Accijnzen, een dienst, die ook in IJmuiden een post bezit, en die uit hoefde van zijn bezigheden ook een soort vreemdelingenpolitie is. De haven als smokkel-oord. Schepen komen en schepen gaan, meestal van en naar landen, waar de boter dikker gesmeerd wordt, dan in TJederland. Het is te begrijpen, dat som migen hier een voordeeltje in zien en aiie bepalingen over deviezen en in voerrechten „even" over boord zetten, pm bijvoorbeeld een begeerlijk partijtje rookwaar machtig te worden. Kostbaar field wordt er aan besteed en ons land js al weer een onvervangbaar „devies" r.ior.er. Daar staan de ambtenaren van den dienst. Invoerrechten en Accijnzen met tfijme neuzen klaar om het „smokkeltje" voor den dag te halen. In zoo'n geval is een resultaat van 1600 sigaretten in één tklriip geen zeldzaamheid. De frauduleuze handelingen beperken zich niet alleen rtot sigaretten, maar bestrijken het heele scala van in ons land schaarsche arti kelen. Verder worden vreemde valuta [langs sluipwegen in ons land gebracht: dit bedrijf brengt een mooi daggeld op! Maar de gerechtigheid is niet malsch. "wanneer een dergelijk delict ontdekt wordt wacht de kans op vier jaar gevangenisstraf en onmiddellijke ge- AnaT-genneming den schuldige. Het is ondankbaar werk voor den dienst onder leiding van Jen heer W. Kei, want velen willen maar niet be grijpen, dat zijn werk landsbelang is. Een speciale oorlogsmoeilijkheid vor men de regelmatig binnenkomende re- pat-rieeringsschepen. Daar vele repa ir leerenden niet op de hoogte zijn met ée economische situatie van Nederland, rullen zij zich gemakkelijk laten leen en voor een, in hun oogen, onschuldige cmtdiiiking van de invoerrechten. De Indië-memsehen genieten faciliteiten, meermalen worden deze echter mis bruikt voor een „handeltje". Vooropge steld, dat de repair leerenden zelf vol komen te goeder trouw zijn, is het toch jammer, dat langs dezen weg de zwarte handel zich meester maakt van onzen noodtoestand. Een tweede zorgenkind heeft de heer Ket aan de Engelsche mijnenvegers ge had. vanwaar dagelijks groote hoeveel heden rookgerei, spiritualiën en eetwaar naar de zwarte markt vloeiden. Ongewenschte vreemdelingen. Zooals wij reeds meldden, bestaan de werkzaamheden van den dienst niet alleen in het opsporen van accijns- en invoerrechten-fraudes, maar ook en vooral in 'liet weren van ongewenschte individuen. Vroeger was dit onderdeel van den dienst vrij onbelangrijk, maar nu nog tienduizenden statenloozen door de wereld zweiven. waaronder gevaar lijke oorlogsmisdadigers, is het, zaak. de binnenkomende menschen aan een nauwkeurig ondeizoek te onderwerpen. Dat bij dezen menschensmokkel soms omvangrijke organisaties betrokken zijn hoeft.'geen betoog, maar meestal wordt een lek snel ontdekt, zoodat de vreem delingendienst de ongewenschte immi granten aan de vreemdelingenpolitie kan overgeven. Dat hierdoor de goeden wel eens on der de kwader moeien lijden, is onver mijdelijk: een register van polrtiek-ver- dachten moei. worden doorgewerkt, al vorens een nieuw-aargekomene zijn stempel van geen bezwaar kan ont vangen. De gemeente Velsen is'in haar geheel bewakingsgebied, De bepalingen voor vreemdelingen maken het mogelijk, zoo wel vreemdeling als Nederlander wan neer zij zich schuldig maken aan ac cijnsfraude in den ruimsten zin, buiten het gebied te zetten. Een andere voor zorgsmaatregel, getroffen, om onge wenschte immigratie tegen te gaan, be staat uit het verbod, om zeeschepen van welke nationaliteit dan ook, te betreden. Hier ligt de reden, waarom de repatriee- ringsschepen nooit in IJmuiden debar - keeren. Het geheele in- en uitgaand verkeer van IJmuidens haven komt onder oogen an den heer Ket en wij vernamen van hem, dat het aantal gepasseerde sche pen sinds Januari thans reeds de 400 nadert. Vroeger kwamen er ongeveer 300 zeeschepen in een geheel jaar door de sluizen. De Marine blijft voorloopig aan de Trawlerkade De Koninklijke Nederlandsche Marine, die zich met een deel harer mijnenvegers aan de IJmuïdensche Trawlerkade heeft genesteld, zal voorloopig nog wel onze gast blijven. Hoewel de thans aldaar ge stationeerde schepen binnenkort hun col lega's in Indië gaan aflossen, komt het Oostelijk gedeelte van de Trawlerkade nog niet vrij, zooals geruchten wel zouden willen doen gelooven. Op gezag van marine-autoriteiten kunnen wij mededee. ien, dat er inderdaad binnenkort aflossin gen plaats zullen hebben, maar dit betee- kent niet, dat de grijze schepen voorgoed hun domein zullen ontruimen. Van de zijde der marine wordt wel beseft, welk een ongemak de vermin derde ruimte aan de kade voor de reparatie van de visschersschepen met zich brengt, maar zoolang de Noordzee nog niet mijnenvrij is, zullen de traw lers met de verminderde ruimte genoe gen moeten nemen. Het verdwijnen van de Engelsche mijnenvegers heeft inmiddels al heel wat ruimte vrijge maakt en daar er veel en snel geveegd wordt, zal ook hier het „plaatsgebrek" niet eeuwig zijn. Visclihandelareii zien hun werk .J>e zee gaat open. IJnmiden herleeft". De première van de propagandafilm „De zee gaat open IJmuiden herleeft" die Vrijdagmiddag in een dei- zalen van Brinkmann in Haarlem gegeven werd. heeft den velen visehhandelaren, voor wie deze eerste vertooning gegeven werd getoond, hoe zij hebben meege werkt aan den opbouw van hun natio nale bedrijf. Ongetwijfeld mag deze film, waar voor de heer J. G. Kolkman het scenario schreef, als een uitstekend propagandis tisch document worden beschouwd: de film is zoodanig samengesteld, dat zij in het. voorprogramma der Neder lam d- sche bioscopen, een bijzondere attractie zal vormenOp den in'houd komen wij nog nader terug. Dmuiden krijgt een vischhandel-gebouw In de Vrijdagmiddag in een der zalen van Brinkmann te Haarlem gehouden vergadering van de Vakgroep Groothan del in visch te IJmuiden heeft de voor zitter de heer C. Koster medegedeeld, dat de Vakgroep een fonds heeft ge vormd voor de oprichting van een visch- hdndel,gebouw. Zooals vanzelf spreekt, zal het ge bouw worden opgericht in het kader van het plan voor den wederopbouw van IJmuiden. Het zal vermoedelijk ge bouwd worden op de Wilhelmi-nakade nabij het station IJmuiden en de uitvoe ring zal zoodanig zijn, dat de groote be teeken is van den visehhandel voor IJmuiden ei- in tot uitdrukking zal ko men. Bioscoop De Pont De mystieke sfeer van het Oosten vormt het dankbare stramien, waarop Cary Coo per als Marco Tolo zijn reizen borduurt. Hoewel deze rolprent niet een documen tair karakter heeft, maar veeleer een ro mantische inslag vertoont, is er voor lief hebbers van natuuropnamen en „couleur locale" veel te bewonderen. Het gegeven is hier en daar niet geheel historisch ver antwoord, maar terwüle van de romantiek vergeeft men het den Amerikaanschen vervaardigers van dit sterke werk gaarne. Gary Cooper .draagt het verhaal, maar ook in de nevenrollen wordt goed spel gele verd, zoodat een evenwichtige film met een verhalende intrige ontstaan is. die van meter tot meter boeien blijft. INBRAAK IN EEN CAFE. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het café van den heer L. in de Kanaal straat. Een flinke hoeveelheid sterken drank wordt vermist. De dader heeft zioh vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel toegang tot het perceel verschaft ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 25 Augustus: Kennemer Apotheek. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Dr. P. Brouwer en dT. D. J. Boosmar. SCHEEPS BERICHTEN 23 Augustus. Aangekomen: Frida van Rot terdam; Berkelstroom van Hull; Aktjo van Rafsö; Bernina van Antwerpen; Odysseus van Cadiz; Kuovi van Lissabon; Varwes van Oslo; Van Honthorst -van Huelva; Vlie-, stroom van Leith. 23 Augustus. Vertrokken: Regia naar Aal- borg van Amsterdam; Deo Duee naar Odence van Velsen; Abro naar Makskov van Am sterdam; Bernina naar Malmö van IJmui den; Mayland naar Velsen van Amsterdam. VELSEN R.K. Parochie-revue werd succes De revue „Laat dat maar aan ons over", geschreven door den heer G. Bonnema, welke Donderdagavond voor de eerste maal in gebouw Concordia werd opge voerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der St. Josephparochie, is een succes geworden. Uiteraard was de zaal tot. de laatste plaats bezet; tal van vooraanstaande per sonen uit de parochie en leden van ver- eenigingen, alsmede verscheidene R.K. geestelijken uit de omgeving waren aan wezig. De revue-schrijver hield een inleiding. „Was de titel van de revue „Laat dat maar aan ons over" in den loop der jaren een stimulans voor de ouderen, thans zal de R.K. jeugd van Velsen-Noord dezen ken merkenden goeden geest in verband met den wederopbouw overnemen". In aanmerking genomen, dat alle revue- artisten debutanten zijn, kan ongetwijfeld van een vlot geheel worden gesproken, dat juist door zijn waarheidslievenden, eenvoud sterk aan de parochie-historie herinnerde en verder de jeugd, die door den oorlog wel zeer gedemoraliseerd is. weer nieuwen moed schonk en een goede moraal bijbracht. ..Eenvoud is het kenmerk van het ware". Welnu, dit gezegde was op de uitvoering zeer toepasselijk. De eenvoudige, maar goede zang van het meisjeskoor onder lei ding van mej. R. Zwets, de sportgeest bij voetbal-, athletiek- en gymnastiekvereni ging, de volksdansen, welk van goede stu die getuigden, het optreden van welpen en padvinders en de geestige dialogen en tooneelschetsjes gaven uitbeelding van hetgeen in de afgeloopen 40 jaren was gepass.eerd. Na de pauze was de revue grotendeels gewijd aan den wederopbouw, waarin het gezegde: „De jeugd heeft de toekomst" opgeld deed. FEESTAVOND VOETBALVEREENIGING „BREESAAP" Woensdag komt de VVB-schare in ge bouw Concordia" bijeen, waar het caba retgezelschap van H. v. Meurs met o.a. John Pirns, H. Theunissen, Bep Murray zal optreden. Een bal onder leiding van W. Schaap met het orkest van Dolf Brou wer wordt daarna gehouden. Behalve het eerste elftal slaagden niet minder dan drie lagere elftallen er in kampioen te worden. V.V.B. IN ELSWQUT-TOURNOQI. De Voetbalvereeniging „Breesaap". wel ke het voetballen, dat door de promotie degradatie wedstrijden zeer langgerekt is geworden, nog niet moe schijnt te zijn, gaat dezen zomer maar gewoon door. VVB neemt Zondag deel aan het Eis- wout-tournooi te Aerdenhout en heeft bij loting als tegenstander de derde klasser Ripperda (Haarlem) toegewezen gekregen. en Tops in De bril van ^Stiitan Sair^ 36. Wat voor de zaag onmogelijk was, cleek voor de bijl kinderspel. De stee pen spatten in het rond. Ónze vrienden zaten als muizen in een val. Hassayi flanste als waanzinnig. ..Wij moeten naar boven", jluisterde d'e Sirdar, ..de spits van de minaret is van hout". Tips en Tops begrepen niet dadelijk, waarom zy dan juist naar boven moesten. Maar zij hadden niet. veel tijd om hierover na te denken, want de minaret begon al te ivankelen „Laten wij hier vandaan gaan", zei de Sirdar, „en een goed heen komen zoeken." Maar Hassan was een echte Oosterling. „Wij zitten hier nu", zei hij, „en dat zal wel zijn bedoeling hebben. In de Koran slaat: „Zet U neder in rusl en het zal U aan niets ontbre ken". ,Jian bijlslagen zeker niet", grom de Tips. Op dat oogenblik bezweek de minaret. Het gevaarte stortte met een geweldige plons in het meer. boven op een klein vaartuigje, dat daar dreej% De Kunsï krijgt vasten voel in Velsen Direct na de bevrijding werd in onze gemeente, uit een gevoel van „cultu- reele noodlijdendheid" een initiatief geboren, dat binnen afzienbaren tijd het aanzien zal geven aan een serie kunstzinnige avonden. Reeds verleden jaar heeft Beverwijk op dit terrein de spits afgebeten door de op richting van een kunstkring, die den be woners goede recreatie wil bieden tegen een voor ieder bereikbaren prijs. Hiervan werden ook inwoners van Velsen lid, maar velen voelden het toch ais een gemis, dat een dergelijke vereeniging niet in de plaats onzer inwoning bestond. Een aantal voort varende gemeentenaren heeft daarop de koe bij de horens gevat en men kwam tot een werkcomité, dat de mogelijkheden, voor een cultureel leven onderzocht. Con tact. met reeds bestaande* vereenigingen, zooals het „Nut" werd opgenomen en zoo kwam een zevental Velsenaren tenslotte tot een vastomlijnd plan. Onder voorzit terschap van den heer Y. Reitsma en met den heer G. J. A. Heino als secretaris be gon de nieuwe gemeenschap onder den naam „Cultureele Vereeniging" een pro- paganda-aetie. die bij vele ingezetenen een goed onthaal vond. Inmmiddels had het comité voeling gezocht met vooraanstaande kunstenaars en een wintel-programma van vier voorstellingen zag het levenslicht. Te beginnen met 24 October komt Char lotte Kohier met „Oompjes Droom" naar Velsen en op 13 December zal het Amster- damsch-Rotterdamsch Tooneei onder regie van Defresne „Onbewoond Eiland" ten tooneele brengen. Voor 1947 zijn er bespre kingen gaande met Ccr Ruys en Jo Vin cent, Annie Woud, Het Hongaarsch Strijk kwartet en anderen en het ligt in de be doeling ook een balletavond te geven. De zalennood in onze gemeente dreigde een spaak in het wiel te steken, maar ge lukkig konden het Rex-Theater en het Patronaatsgebouw „gecharterd" worden, zoodat 450 menschen van de cultureele avonden genieten kunnen. De vereeniging heeft echter nog meer pijlen op haar boog: lezingen en documen taire films zullen, indien mogelijk het pro gramma aanvullen. Het secretariaat is gevestigd a'an den Van Tuylweg 33 te Velsen. Van Gelder Zonen N.V. organiseert grootsch feest 50 jaar papier van Velsen. Papiermachine no. 5 maakte op 17 September 1896 het eerste blad papier in de gloednieuwe fabriek van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papier fabrieken te Velsen. Dit feit is voor de directie aanleiding geworden om aan alle leden van het Velsen-personeel en de gepensionmeer- den met hun huis.genooten een groot en. grootsch feest aan te bieden, temeer daar in de voorbije halve eeuw het be drijf gestadig toenam; de bezettingsja ren en wonderlijk genoeg ook de drei gende vernietiging goed is doorgekomen. De organisatie van. een en ander v-er- eisoht groote zorgen. Niet minder dan tweeduizend gasten worden verwacht, voor welk groot getal geen geschikte zaal te vinden was. Een oplossing is echter gevonden. Het ruime expeditie gebouw van Neerlanid's grootste papier machine, de P.M. 18, kan zoodanig wor den ingericht, dat daarirn alle te ver wachten feestelingen een plaats zullen vinden. Natuurlijk z-al het décor van dit ruime gebouw zuil; een wijziging ondergaan, dat een gezellige sfeer "wordt verkregen. Een feestcommissie staat garant voor goede verzorging van de bezoekers, die een eerste-klas gezelschap met amuse ment, muziek enz. kunnen bewonderen. Er zal onder leiding van Borano een non-st op - cab ar etpr ogr am m a wonden opgevoerd: een orkest onder leiding van den heer Hofmeester zorgt voor het mu zikale gedeelte. Den bezoekers zijn aar dige verrassingen in het vooruitzicht gesteld. Talrijke gedienstigen zullen voor den inwendigen mensen zorgen. Het ligt in het voornemen dit feest des avonds om ongeveer 7 uur aan te van- gen en officieel half twaalf ie beëindi gen, waarna een bal in dezelfde ruimte plaats vindt. De directie gaat wat be treft hef. bezoek aan dezen avond, zelfs zóóver om elk lid van het personeel vrij van dienst te geven. Een groote moeilijkheid baarde het vervoer van bezoekers, die nu „niet om t iioekje-van-de-deur" wonen. Maar ook 'hierin wordt voorzien door gebruik te maken van autobussen, teneinde die genen van het personeel, die veraf wo nen. te halen en te brengen. Met alles is dus wel rekening gehouden en onge twijfeld zullen allen en alles medewer ken tot een volkomen welslagen van de feestelijkheden bij Van Gelder Zonen* Agenda voor Vefsen ZATERDAG 24 AUGUSTUS. Thalia Theater: Mister Emmanuel, 19 eni 21 uur. Bioscoop De Pon*: De avonturen van Marco Polo, 20 uur. Ruïne van Brederode (Santpoort): Ghe- sellen van den Spele: Lanceloet van Dene marken, 20 uur. ZONDAG 25 AUGUSTUS. Bioscopen: Zelfde programma's: Thalia: 14.30, 16.30, 19 en 21 uur; De Pont: 14.30, 17 en 20 uur Ruïne van Brederode: ais Zaterdag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2