Courant Sport in het Kort Xfitotftag 24 Augustus 1946 Nederlandsche Kermisattracties naar Egypte Voorbereidende besprekingen in Krasnapolski Ia Krasnapolski te Amsterdam had Vrij dagmiddag; een belangrijke bespreking plaats tusschen een Egyptischen grootin dustrieel en vertegenwoordigers van de .Vereenigde Amusements Bedrijven. Hier bij is men in principe tot overeenstemming gekomen om begin November van dit jaar een groote Nederlandsche lcermisshow naar Cairo te zenden en met deze show een reis door Egypte te maken. Men wil zoo probeeren de Nederlandsche belangen te dienen en onze deviezen-positie, te ver beteren. VOORSPEL. Hoe men hiertoe gekomen is? Na.de be vrijding organiseerde onze gezant in Cairo feestavonden -ten bate van het Ned. Roode Kruis en om deze zoo goed mo gelijk te doen slagen, stelde hij zich in verbinding met den hj?er Ali Hassan, een vooraanstaand groot-industrieel en eige naar van verschillende groote amuse mentsbedrijven. Deze verklaarde zich on middellijk bereid zijn medewerking te verleenen en bracht verschillende attrac ties bijeen, die nog waren overgebleven uit 1939. De heer Hassan heeft bij die ge legenheid aan onzen gezant gevraagd of het niet mogelijk was. dat een groot Ne- derlandsch bedrijf naar Egypte zou komen, om zoo daadwerkelijk mede te werken aan het belangstelling wekken voor Ne derland. Onze gezant heeft zich toen tot den Nederlandse hen Voorlichtingsdienst gewend, die zich op zijn beurt met de .Vereenigde Amusements Bedrijven in .verbinding stelde. Het gevolg van al deze onderhandelin gen was, dat de heer Hassan met een vliegtuig naar Nederland kwam en be sprekingen voerde met de vertegenwoor digers van de Vereenigde Amusemer.'s Bedrijven, met het bovenvermelde resul taat. SCHEEPSRUIMTE. Natuurlijk moeten voor dat het zoo ver is, vele moeilijkheden overwonnen wor den. Een groot vraagstuk is het overbren gen van de vele attracties naar Egypte. De Nederlandsche scheepvaart maatschap pijen zullen waarschijnlijk niet over vol doende scheepsruimte beschikken om voor het vervoer te kunnen zorgdragen. Zoo zioodig zal men dan ook gebruik maken ,van een buitenlandsche maatschappij. Binnenkort zullen besprekingen met de Nederlandsche regeering worden geopend om te overleggen hoe men op de beste wijze de belangen, van Nederland zal kun nen dienen Doodstraf geëischt tegen leden van de ..bloedplocg" Voor het Bijzonder Gerechtshof te Assen stond terecht de 36-jarige be ton- en grondwerker G. H. S. uit Am sterdam, die tijdens de bezetting in het dorp Norg als commandant der land wacht bevel had gegeven tot arrestatie van illegale werkers en die ter beschik king heeft gesteld van den S.D. Ten ■gevolge daarvan zijn velen in Duitsche concentratiekampen overleden. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij deze arrestanten op gruwelijke wijze heeft mishandeld, door hen geheel ontkleed en aan handen en voeten gebonden in een badkuip met ijskoud water te laten werpen en hen met een gummistok op het bloote lichaam te slaan. S. be hoorde tot de berucht geworden ploeg landwachters, die in Drenthe den naam kreeg van „Bloedpioeg". De advocaat-fiscaal eischte de dood straf en verzocht het hof aan den ver dachte het recht van beroep in cassa tie te willen ontzeggen. Ook tegen H. de K.. chauffeur uit Amsterdam, die S. bij deze gruwel daden assisteerde, werd de doodstraf geëischt. De K. die thans in de mijnen te werk gesteld is, ontkende aan de mishande lingen te hebben meegedaan. Nieuwe aardappelbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 25 Augustus tot en met 31 Augustus de bonnen 418 aardappelen recht geven op het koopen van drie K.G. aardappelen en de bonnen 910 aardappelen op één K.G. aardappelen. De geldigheidsduur van de bonnen 409 én 909 aardappelen is verlengd tot en met 31 Augustus. Spring niet op een rijdende tram! Op het Damrak te Amsterdam wilde gisteravond een. 15-jarige jongen op een met vrij groote snelheid rijdende tram springen. Hij viel en werd door den bij wagen overreden. Doordat de bestuurder niet dadelijk gewaarschuwd werd, stopte de tram eerst 150 M. verder. Nadat de bijwagen opgevijzeld was, kon het zeer ernstig verminkte lijk van den onvoor zichtiger. jongen worden verwijderd. Prinselijke familie naar het Loo Naar het A.N.P. verneemt, zal het prinselijk gezin van 24 Augustus tot 9 September bij H.M. de Koningin op Paleis het Loo logeeren. M.s. „Nigerstroom" ernstig beschadigd Nachtelijke aanvaring in het Kanaal Het m.s. „Nigerstroom" heeft in den afgeloopen nacht in het Kanaal een zware aanvaring gehad met een 'Fransch schip. De „Nigerstroom" heeft een groot gat In het voorschip opgeioopen, waardoor de ruimen een en twee water maken. De bemanning is aan boord gebleven. De passagiers zijn overgebiVeht op het Fransche sclii». waarmede de aanvaring plaats vond. Dit .schip is op weg naar Le Ha*re. De „Nigerstroom" wordt naar een haven aan de zuidkust van Enge land gesleept. Het m.s. „Nigerstroom" is gebouwd in 1939 en heeft een draagvermogen van 6539 ton. Het schip was zo»der lad-ing op weg van Amsterdam naar de west kust van Afrika. Het behoort aan de N.V. Hollandsche Stoomboot Maatschap pij en vaart in dienst van de Holland- West-ArTiika lijn. Zwitsers onwelwillend bejegend Omdat zij Duitsch spreken Naar het A.N.P. verneemt is het be zoek van Zwitsersche toeristen aan ons land. vergeleken bij eenige maanden geleden, verminderd. Ook in de Zwit sersche pers valt een zekere reserve waar te nemen ten opzichte van Neder land als vacantieoord. De ooi-zaak hiervan zou onder andere moeben gezodbt worden in een vrij on welwillende houding van de Nederland- sohe bevolking jegens de Zwitsers, die het Duitsch als voertaal bezigen. Het uit den weg ruimen van dit ove rigens verklaarbare misverstand zal zeer zeker Nederlands naam in den vreemde ten goede komen. Fruitprijzen vastgesteld Voor appelen, peren en pruimen zijn met ingang van Maandag maximumprijzen per kg. vastgesteld voor den verkoop aan con sumenten. Er zijn drie prijsklassen namelijk voor appelen (Cox-Orangegroep) f 0.99. f 0.70 en f42, voor de sterappelengroep f 0,70. f 0.50 en f 0,32. voor de bellefleurgroep f 0,G0, f 0.4G en f 0,25, voor de Jacques Lebelgroep f 0,42. f 0,36 en f 0,25 en voor de overige soorten f 0,36. De prijs voor valappelen varieert van f 0.25 tot f 0,22 en die voor kroetappelen f 0.18 tot f 0.11. De vastgestelde prijzen voor peren zijn Beurré d" Anjougroep £0.89. f 0.60 en f0,32; Legipontgroep f 0.70. f 0.50 en f 0.22; Brede- rodegroep i 0.50 er. 0.22: Beurré de Merode- groep £0.45 en f0.22: Baasjesgroep £0,32 en £0.22. Kroet en valperen £0.11. Pruimen: Reine Claude vertegroep £0. £0.01 en £0.25: Reine Claude d* Ouüinsgroep £0.57, f 0.43 en f0.25: Reine Victoriagroep f 0.47. f 0.39 en f 0,25. Ovex-ïge soorten 0.35 en f 0.25. Luit.-kolonel Weir onderscheiden Minister Lieftinck heeft in opdracht van de Koningin de ordeteekenen voor Offi cier in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt aan luit.-kol. Weir van het Canadee- sche leger. Luit.-kolonel Weir heeft be kendheid verworven door zijn werkzaam heden als hoofd van het Leave Centre der Canadeezen in Amsterdam. Later is hij belast geweest met de fsnan- cieele afwikkeling van het verblijf der Canadeezen hier te lande. Het is aan hem te danken, da*, binnen betrekkelijk kor ten tijd overeenstemming werd bereik-t. ten gevolge waarvan o.m. de bekende „dumps" van legermaterialen te Deelen, Enschedé en Grave in Nederlandsche han den overgingen. Vliegenierskruis voor Prins Bernliard De Koningin heefit het vliegenierskruis toegekend aan Prins Bernhard voor be loonde moed, beleid en initiatief als oor- iogsvliegenier, en wegens zijn bezielend voorbeeld voor het personeel der lucht strijdkrachten gedurende den afgeloopen oorlog. Tevens werden op grond van hunne da den van initiatief, moed en volharding, beloond in luchtgevechten tegen een over- machtigen vijand gedurende de oorlogs dagen van Mei 1940 de volgende officieren van het wapen der militaire luchtvaart met het vliegenierskruis begiftigd: de eer ste luitenant-waarnemer mr. II. T. de Raaf, de reserve eerste luitenant vliege niers J. J. Abspoel en A. van Oorschot, de reserve eerste luitenant waarnemers P. J. G. Mulders en P. H. Wildschut en de reserve tweede luitenant vliegenier J. C- Pool. Diesel-Electr.Locomotieven voor de Spoorwegen Zij worden in Haarlem gereviseerd De Nederlandsche Spoorwegen hebben onlangs 20 Amerïkaansche Diesel-electri- 1 bew Staunton-lournooi Euwe en Botwiuuik behalen overwinningen. X>e uitslagen van de 9e ronde luiden: I sche goederentreinlocomotieven uit Ame rïkaansche legervoorraden aangekocht. Van deze machines zijn achttien zoo goed als nieuw. Een is beschadigd doch herstel baar. Een andere zwaar beschadigde ma chine zal alleen voor reparatie van de andere dienen. Elke locomotief weegt 59 ton en heeft een vermogen van 550 P K, en een maximumsnelheid van 75 K.M. De electrische inrichting is zoodanig. dat t wee, drie of vier machines gekoppeld één stüurstand uit kunnen worden be diend. De locomotieven zijn vandaa Tilburg over de herstelde Moerdijkbrug via Dordrecht en Den Haag naar Haarlem gereden, waar zij in de Centrale Werk plaats gereviseerd zullen worden. De vier voorste locomotieven hebben daarbij de zestien andere getrokken. Vervoerverbod voor fruit Wegens de distributie van fruit is het vervoer van appelen, peren en pruimen met ingang van 26 Augustus verboden. Dit verbod geldt niet, wanneer het betreft vervoer van hoeveelheden, rechtmatig door consumenten verkregen b.v. op den bon of uit eigen tuin, indien aannemelijk is. dat dit bestemd is voor eigen gebruik of voor het eigen gezin. Eveneens is dit verbod niet van toepassing op het ver voer van fruit van de boomgaarden naar de bedrijfsgebouwen, naar de veilingen of door de veiling aangewezen verlaad plaats, indien dit geschiedt door of in opdracht van een aangesloten teler of van een kooper van fruit op stam. Bovendien heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit een verbod uitgevaar digd om na 24 Augustus appelen, peren of pruimen in voorraad te hebben. Dit geldt niet voor grossiers en kleinhandelaren ten aanzien van de voor distributiedoeleinden benoodigde voorraden. Minder rijkspersoneel In het eerste halfjaar van 1946 is de voorgenomen inkrimping van de sterkte van het personeel in rijksdienst stelsel matig ter hand genomen. In zes maanden is het totale aantal teruggeloopen met 5618 personen. Deze vermindering voltrok zich in hoofdzaak bij het ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening met 1354, bij het ministerie van Sociale Zaken met 1094 en bij het Landbouw-Crisis fonds met 2981 man. Hiertegenover staat een uitbreiding bij het ministerie van Justitie met 698 personen. Aangezien de militaire bewaking van de kampen voor politieke delinquenten werd of wordt vervangen door burgerpersoneel Is de sterkte van het personeel, vallende onder dit ministerie bij het directoraat voor bijzondere rechtspleging toegenomen, doch hier is sprake van een tijdelijke uit breiding, voortspruitende uit bijzondere omstandigheden. Het financieel resultaat van deze bezui nigingsmaatregelen kan bij benadering worden geschat op 15 millioen gulden. I>« Engeteche prinsessen Eüm'belli (links) c. Httsaret Rose. BCkiekt ii> <|c tuinen van Windsor l'astlc. De jolleste. Marton* Rose. "os vüfïïü!? Sm. ledenbeden op den voorgroud getreden, zoodat men zelden eeu foto van baar ziet. BoleslafskiejVïdmar, afgebroken; O'Kellyj —•Denker afgebroken: Bernstein verliest vanI Botwxnnxk; Euwe wint van Steiner; Stolt?— Smisiol remise; FïohrI.undin remise; Tar- ta^owerSzabp remise; KotovNajdorf re mise; Yanofsky wint van Guimard; Koti- nauer wint van Chrlsloffel. De stand na de 9e ronde luidt als volgt: Botwïnnik :i:j pnt.; Euwe 7 pist.; Smislof fi'.ï pnt.; Tax takower 6 pnt.; Stoliz en Flohr ieder P"1-: Denker 5 pr.l. en 1 afgebroken par ti;: Najdorf, Kottnauer ieder 5 pnt.; Szabo en Kotov ieder 4:l- pnt.; Yanofsky 4 pnt.; Boleslafskiej 3'i pnt. en l afgebroken partij: i.undin 3Vi pnt.; Bernstein 3 punten en 1 af gebroken partij; Chrlsloffel Spnt.; O'Kelly; en Vïdmar ieder 2 pnt. en 1 afgebroken par-i Steiner l'.-j pnt. en 1 afgebroken partij: Guimard l'.i pnt. Bijna de helft van dit wereldtournool be-' hoort tot het verleden. Slechts drie mededin gers hebben nog geen partij verloren: Bob* winnik. Tartakower en diens leerling Naj dorf. Het resultaat van Botwïnnik is nog beter dan men had kunnen verwachten, slechts een remise en de rest gewonnen. Bij Najdorf is het omgekeerd: een wins: en de rest remise, dat is minder dan men .heeft verwacht. De prestatie van Tartakower (drie partijen gewonnen, zes remise) wekt groote bewondering. In tegenstelling tot het ge noemde trio hebben Guimard en Vidmar nog geen partij gewonnen. De Argentijn slaaf mee drie remisepartijen op de laatste plaats. Hier-. in ligt een bewijs opgesloten, dat dit tour- nooi bijzonder sterk is, want in Zuid-AmerikaJ waar het schaakspel in het algemeen op een hoog peil slaat, is Guimard een van de lei dende figuren. vandaag komt Euwe tegen Botwïnnik ul&t Deze stille man, met zijn scherp gelaat, i? een wentenschappelijk onderzoeker van zeer* groot formaat, Hij is electro-technisch inge nieur, maar wanneer deze graad is be haald. staat de wetenschapsman in Rusland pas aan het begin. Want dan moet hij gaan werken voor den titel „candidaat-weten-" schappen" en als hij den titel na enkele Ja ren heeft behaald, is hij nog niet klaar, want dan moet hij zorgen voor den titel „doctor- wetenschappen". Degene die dezen laatsten, titel behaalt, is een groot geleerde. Zijn ken nis is meer omvattend dan b.v. die van een professor in Nederland van een of andere leerstoel. Vijfmaal heeft Botwïnnik legert Euwe gespeeld, tweemaal heeft Euwe gewon- nen. De drie andere partijen eindigden ini remise. Botwïnnik speelt met wit. Athletiekkampioenschappen te Oslo Nadat Koning Haakon de Europeeschc ath- letiekkamploenschappen in het Stadion le Oslo voor geopend had verklaard, zijn do wedstrijden begonnen. In de eerste serie 10(» meter hardloopen dames had mevrouw Blati- kers—Koen met pech te kampen. Tien meter voor de eindstreep viel zij en moest daardoor de overwinning aan een ander afslaan. Ge lukkig bleek de val niet van ernstigen aard te zijn. Vrijdag heeft zij de 80 meter horden loop gewonnen in 11 sec. Wooderson heeft den titel behaald op 5000 M. in 14 min. 6 sec.: tweede werd Slijkhuis in 14 min. 14 sec.; Ger- da Koudijs bezette de eerste plaats in het nummer verspringen met een sprong van 5.G7 meter De Nederlandsche sprinters Ham mers en Zwaan werden ieder drie in hun serie 100 meter hardloopen. Wielrenners in Zurich aangekomen Na een vermoeiende treinreis zijn Donder dag verscheidene Nederlandsche deelnemers in Zurich aangekomen. Onder hen waren Bijster. Remkes. Hijzeiendoorn. Bontekoe en Schutte. Gerard Peters arriveerde met een auto, Van Vliet, wordt Vrijdag verwacht, doch zijn groote concurrent Derksen is reeds in training gegaan. De wegrenners worden de volgende week verwacht. De Zwitsersche wie lerbond heeft de gedelegeerden officieel ont vangen. Er zijn in Zurich 180 journalisten, fotografen en filmoperateurs, vertegenwoor- digende twaalf landen. Militaire landenwedstrüd Nederland België. Voor der. eersten officieelen landen-yó wedstrijd tusschen de militaire voetbalelf- tallen van Nederland en België, welke out-', moeting Woensdag 28 Augustus a.s. te Rot-£ terdam zal worden gespeeld is het Neuer-" landsch elftal als volgt samengesteld: Doel; Lief aard (DFC>; achter: v. d. Lely (Sparta) en De Vos (Quick, Nijm.); midden: Spierenburg (NEC). Smit (VUC) en Roubos (Emma): voor: Van 't Zandt (Achilles, A-t- sen), Lakenberg (NEC). Van Roessel (Longa^. Dorr (Excelsior) en Adriaanse (Baronie-DNL). Om den Haarlemschen schaaktitel. In. de derde ronde van het tournooi om den Haarlemschen schaaktitel won Bouwmeester ook van Marwitz. waardoor hij tegen de drie sterkste leden van HSG 2'A punt heeft behaald. De verdere uitslagen luiden: blok ker wint van Geuzebroek; partij Haaielios Van Kampen afgebroken: Kroone wint van Spinhoven: de partij Mondria—Hovingh is uitgesteld. De stand is thans: Bouwmeester en Kroone 2lé p.; Blokker 2 p. en een af- gebr. partij; Haalebos 1 P- en twee afgebr. partijen: Van Kampen en Hovingh 1 p. en t afgebr. partij: Marwitz 1 p.; Mondria 0 p. en 2 afgebr. partijen; Spinhoven 0 p. en 1 af gebr. partij; Geuzebroek 0 p. Elswoutvoetbaltournoo». Voor den tien den keer wordt ai: jaar het Elswouttoumooi van DIO gehouden. Zondag beginnen de wed strijden op het terrein achter den Kleverpark weg Het programma luidt: RCH 2DTO (IS u.): "Ripoerdr.—WB (13 u.): TYBBDroste (14.30 u EHS—Haarlem 2 (15.30 u.). De win naars komen l September in de volgende ronde uit. Sneekerweek. Tijdens zeilwedstrijden in Sncek bezette een ploeg uit Haarlem de vierde plaats in den teamwedstrijd van de. Olympin-klas. In den indlvidueelen wedstrijd Olympia-klas werd D. Flemmutg uit Bloe- mendaal vierde. J. Brinkman uit Haarlem bezette de derde plaats in de 12 voetsjollen- klas en L. van der Steur uit Heemstede w<u\l vierde in de regenboogklas.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3