aan den Schalkwijkerweg Hooge verwachtingen van de schroeflooze vliegtuigen vliegtui Kort en Bondig Uitfceermg aan mobTïïsatTe- slachtoffers 1914—1918 Bij algemeenen maatregel van bestuur, welke nog door de Kroon bekrachtigd nioet worden, zal aan mobilisatie-slacht offers 19141918 over 1945 een uitkeer in g- in-eens van 25 procent worden verleend. Voorts zijn andere maatregelen ter ver betering der financieele positie van deze categoi'ie van personen in voorbereiding. DRUKTE IN DE HAVEN TE HILLEGOM De haven van I-lülegom kenmerkt zich thans door een ongekende drukte, een duide lijk bewijs dat de export van bloembollen begonnen is. Dag en nacht wordt gewerkt om de duizenden kisten bloembollen in te laden, die dan naar Rotterdam of Amster dam worden vervoerd om overgeladen te worden. Hel groole tekort aan spoorwegwa gons is één van de oorzaken van deze drukte. Radio geeft HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuwsberichten. KRO 19.20 Hoorspel. 19.40 Gramofoonmuziek. 20.30 Gramofoonmuziek. 21.30 Luisterwedstrijd. 22.40 Gramofoonmuziek. 23.00 Klaas van Beek. HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuwsberichten. VARA 20.20 Radio Rariteiten Revue. 31.30 Luister- wedstrijd. 22.00 The Ramblers. 22.30 Hoorspel. 23.30 Amerikaansche solisten en orkesten (gr.) ZONDAG 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22.00 Nieuwsberich ten. KRO 8.30 Hoogmis. NCRV 10.00 Kerk dienst KRO 12.30 Orkest Jaap Meijer. 13.20 Vervolg. 14.00 Tutti Frutti (gr.). 15.00 Hoor spel. 1KOR 17.00 Kerkdienst. NCRV 19.00 Paaschbergkoor. KRO 19.45 30.000 Kajotters in het Amsterdamsche Stadion. 20.15 Resi dentie-orkest. 21.30 Hoorspel. 22.35 Gramo foonmuziek. 22.45 Vaudeville-orkest. 23.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II," 415.5 M. 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuwsberich ten. VARA 8.15 en 9.20 Gramofoonmuziek, 10.00 Omroeporkest. 11,00 Kleinkunstpro- gramma. AVRO 12.00 Nieuwe gramofoonpla- len. 12,40 Omroepkamerkoor. 13.45 Bandi Ba- logh. 14.30 Residentie-orkest. VARA 17.00 Mannenkoor. 17.30 Oome Keesje. IKOR 19.00 Prot. Sludiodienst. AVRO 20.05 Metropole orkest. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Mu- sette-orkest. 10.40 Pierre Palla, piano, 11.15 The Skymasters. HEDENAVOND LUISTER WEDSTRIJD. In het kader van de nalionale hulpzegel- campagne wordt hedenavond van 9.30—10.00 uur, over de beide zenders een nationale luisterwedstrijd uitgezonden. Het typische taaieigen van 10 dialectgebieden zal door be- kende figuren uit deze streken worden weer gegeven. De bedoeling is te raden in welk deel van Nederland ieder dialect gesproken De oplossingen moeten met ten minste één nationale hulpzeg'el gefrankeerd, ingezonden worden aan het Landelijk Buevau Nationale Hulpzegel, Heerengracht 473, Amsterdam. Behalve in Haarlem-Noord zullen in de toekomst in het Zuid-Oostelijk deel der. stad sportterreinen worden aangelegd en •er bestaan plannen daar een wedstrijd terrein te maken, waar eenige duizenden toeschouwers bijeen kunnen zijn. Dat ter- xein komt bij den Schalkwijkerweg. Reeds liggen er eenige oefenterreinen van de ge meente, waarvan een druk gebruik ge maakt wordt. Deze velden zullen echler in de toekomst verdwijnen, omdat ter plaatse een wandelpark geprojecteerd is. liet nieuwe wandel- en sportpark strekt zich uit van de Buitenrustbrug tot aan een nog te bouwen brug tegenover de Spaarneiaan Nabij eerstgenoemde brug zal de jeugd zich kunnen vermaken. Op den hoek van den geprojecteerden weg naar de Ringvaart (welke weg zich in het midden aftakt naar de Amsterdamsche vaart) en den Schalkwijkerweg wordt een piasvijver aangelegd en een zandbak ge maakt Daarachter komt een groote wan delplaats mei een speelweide. Wandel paden zullen de weiden doorkruisen. Aan de zijde van het Spaarne zijn een kinder speelplaats, een haven en een manege ge projecteerd en wel op plaatsen, waar op het oogenblik nog huizen staan. Meer naar het Zuiden zal een restaurant langs het water gebouwd worden en zullen twee meerplaatsen voor kano's worden gemaakt. Het nieuwe wedstrijd-terrein is ontworpen langs een nieuwen weg, welke evenwijdig loopt met den Schalkwijkerweg. Aan de Zuidelijke zijde worden zittribunes aan gebracht en aan de andere zijden staan- tribunes. Hierbij zullen voor de vereeni- ging, die huurster wordt, nog twee velden beschikbaar zijn. In het plan zijn vei-der zes voetbalter reinen en twee korfbalvelden aangegeven, waar lagere elf- of twaalftallen zullen kunnen spelen, Ook is het de bedoeling in deze omgeving de tennissport te beoefenen en aan de zijde van het Spaarne zullen daartoe twee banen worden aangelegd. Open brief aan Heemstede's burgemeester Geblaft door Bello, Kees en andere honden Mijnheer de Burgemeester! Wij zijn ont stemd, ook toornig. Door uw toedoen heb ben wij zelf? geen hondenleven meer! Het is begrijpelijk, dat u opkomt voor de mooie plantsoenen in uw gemeente, maar is het noodig, dat wij alle honden in Heem stede daarvan het slachtoffer worden. Bij oekase hebt u uitgemaakt, dat alle los- loopende honden door de politie moeten worden opgepakt. Onze eigenaars mogen •ons dan op het politiebureau terug komen halen, in ruil voor een proces-verbaal Er zijn al heel wat. bazen en bazinnen die 5 gulden hebben moeten betalen. Het is zelfs voorgekomen, dat de bazin van Monty, die zich liever niet aan banden wil laten leg gen en dan ook nog al eens kans ziet aan •de bewaking van het dienstmeisje te ont snappen, twee dagen achter elkaa heurd werd. Niet altijd heeft een der huisgenooten tijd en lust om een flinke wandeling met •ons aan de lijn te maken Dagen achtereen liomen wij daarom niet verder dan den hoorn die het dichtst bij ons huis staat! Voor de mensehen wordt in dezen tijd I veel propaganda gemaakt voor lichame lijke opvoeding en sport. Dat. is goed. maar waarom nu voorgeschreven, dat wij. hoo iden, in huis moeten blijven, hoogstens (als onze baas zelf behoefte heeft aan wat fris- sche lucht!) een wandelingetje mogen ma- hen? Voor onze gezondheid en gemoeds rust is het noodzakelijk, dat wij af en toe onze pooten eens goed kunnen uitstrekken. -Wij moeten proefondervindelijk vaststellen of een auto met 30 of 40 paardekrachten anderdaad sneller loopt dan wij. die slechts over één hondekracht beschikken. Wij willen niet ontkennen, dat er onder ons deugnieten waren, die wel eens in een plantsoen gingen ravotten, waarbij natuur lijk wat vernield werd. Maar was het zóó erg, dat wij allemaal het slachtoffer moe ten worden? En met ons ook nog onze ba zen en bazinnen, die het toch ook geen pretje vinden om met ons aan een lijn te moeten loopen? Bovendien, er wordt voor ons belasting betaald, minstens een tientje per hond. Op de gemeentebegrooting staat als ontvangstpost niet minder dan 7500 Daar kan wel iets van besteed worden om de schade, die eenigen van ons aanrichten, Je herstellen. Als er niet spoedig een verzachting van ons lijden komt, gaan wij alle honden iuit Heemstede gezamenlijk naar het Raadhuisplein', om te protesteeren. Het zal ons geen moeite kosten op dien dag alle maal voor een uurtje de beenen te nemen. En misschien gaan onze bazen en bazinnen wei mee. want die zijn niet minder ver- Joornd dan wij! De hoofdinspectie voor de luchtbe scherming en het brandweerwezen is als zelfstandige dienst opgeheven en in het ministerie van Binnenlandsche Zaken op genomen. Dit zal tot een niet onbelang rijke bezuiniging leiden. „Lansen van het stormende vuur" wHekeling van de luchtvaart is aan zienlijk geweest. Het sprekendst komt dit op het oogenblik tot uiting in de proefnemingen met vliegtuigen, voort gedreven door de zoogenaamde schroef- looze motoren, waarmee verschillende en geslaagde pogingen zijn gedaan om het wereld-snelheidsrecord voor vlieg tuigen te verbeteren, Een Engelsch „Meteor" vliegtuig heeft een nieuwe top-prestatie op den naam van zijn be stuurder gebracht en er zijn al weer nieuwe vluchten aangekondigd, waarin neg hooger snelheden moeten worden behaald. Meer dan 900 Kilometer par uur is op het oogenblik al geen theorie in eer. De schroeflooze motoren zijn, hun naam ten spijt, eigenlijk geen motoren. Dat wil zeggen, de vliegtuigen van deze soort hebben wel een motor aan boord, maar deze is niet meer dan een hulp- werkiuig dat dient om de voorwaarden te scheppen, waaronder het eigenlijke voortbewegingstoestel kan werken, Deze motoren drijven pompen voor het sa menpersen van lucht en brandstoffen in, wat de Engelsehen „turbojet" noe men, en waarvoor tot nu toe geon al gemeen begrijpelijke vertaling is gevon den. Het beste kan men zich deze wijze van voortbeweging voorstellen door zich er rekenschap van te geven, dat zij theo retisch gesproken de schakel is tussehen aandrijving met een luchtsehroef en de werking van een raket, zooals wij in de V 1 en V 2 projectielen hebben lee- rén kennen. De schroeflooze vliegtuigen hebben op de plaats, waar men de motoren meent te zien toestellen, waarin zich een verbrandingsproces afspeelt, waar mee het vliegtuig zich als het ware af duwt op de omringende lucht. In wer kelijkheid is het effect gecompliceerder, maar dit is de eenvoudigste manier om het zich voor te stellen. Wat mc-gen we verwachten van deze proefnemingen? Snelheidsrecords heb ben alleen een indirecte waarde voor' de practijk, maar in de laatste jaren van den oorlog zijn reeds berichten versche nen over militaire vliegtuigen, die met deze wijze van voortbeweging verre de meerdere waren van ook de allersnelste schroef-vliegtuigenHet ligt voor de hand, dat na verloop van tijd ook ver keersvliegtuigen van de nieuwe uitvin dingen en proefnemingen zullen profi- teeren en dat het luchtverkeer over Verkeer met de planeten is niet zoo onmogelijk meer groote afstanden er sterk door bevor derd zal worden. Deze passagierstoe stellen van de toekomst zullen wellicht gebruik maken van de hooge, ijle lucht lagen en, vergeleken bij de vliegtijden van dit oogenblik, fabelachtig snel bij voorbeeld van Amsterdam naar New- York vliegen. Er zijn, cm deze techniek voor alle- daagsch gebruik geschikt te maken na tuurlijk verschillende neven-vraagstuk ken op te lossen. Een daarvan is het luchtdicht afsluiten van de cabines en het betrouwbaar handhaven van den normalen luchtdruk in de ruimten, waar passagiers en bemanning vertoe ven. Er wordt ook op dit gebied druk geëxperimenteerd en voortgebouwd op de oorlogservaringen en er zijn reeds passagiersvliegtuigen in gebruik, waar in dit beginsel is verwezenlijkt. Ook de vorm der vliegtuigen zal aan andere eischen moeten voldoen en voor schroeflooze motoren doet zich nog een bijzondere kwestie voor, namelijk, dat zij in de Ojooge luchtlagen niet voldoen de zuurstof kunnen opnemen voor het in werking houden van him voortbewe gingstoestellen In de verre toekomst zal er nog veel méér mogelijk zijn. Vluchten buiten den dampkring van de aarde, die tot dusver het uitsluitende voorrecht waren van Jules Verne en zijn navolgers, worden thans door serieusè luchtvaartdeskundi gen niet meer voor onmogelijk gehou den. De reizen naar de maan en naar Mars zullen dus toch misschien de sen satie zijn van een der komende geslach ten. Het is alleen maar een kwestie van het bereiken van een snelheid, die groot genoeg is om los te raken van de aan trekkingskracht der aarde. Nu is dat. „alleen maar" betrekkelijk. Men schat, dat de hoogste snelheid. d.ie met een raket bereikt zou kunnen worden op het oogenblik omstreeks 12.000 Kilo meter per uur bedraagt. Er is volgens schattingen echter rond 36.000 Kilome ter per uur noodig om los van de aarde te komen. Maar het wordt' niet onmo gelijk geacht, dat de techniek het nog eens zoo ver brengt. En wanneer dan ook nog de noodige zekerheid wordt geschapen voor het in leven houden van de bemanning en de veilige landing van zoo'n interplanetair „luchtschip" zouden de fantasten van vroeger, die de theoretici van thans zijn, gelijk krij gen. Het is overigens merkwaai-dig te be denken, dat het principe van de „ra ket", waarop al deze denkbeelden ge grondvest zijn, al zeer oud is. Het zal ongeveer duizend jaar na het begin van onze jaartelling zijn geweest dat de Chineezen voor het eerst „lansen van het stormende vuur" gebruikten. Dat waren toen nog onschuldige stukken vuurwerk, die de goden gunstig moesten stemmen en als oorlogstuig - want ook daaraan dachten de Ghineezen reeds onbruiikbaar waren. Maar hun werking was in principe dezelfde als die van de verderfelijke V 1 en V 2, die, naar we zullen hopen, het prototype zijn van zegenrijker toepassingen. De nieuwe „Meteor" vliegmachine met schroeflooze Rolls Royee „motoren", waarmee hoven de Zuidkust van Engeland pogingen worden gedaan om snel heidsrecords te verbeteren. De Ncderlanösche afgevaardigde bij den Veiligheidsraad, mr. Van Klefi'ens 2al Zondag van 00.00 tot 00.50 uur Ned. tijd via de Amerikaan sche radio (N.B.C.) spre ken over ..Geschillen voor de V. N.", als on derdeel van een serie, getiteld: „Onze buiten- landsche politiek". De bloeiende Victo ria Regia in den Ain- sterdamschen Hortus Botanicus trekt een re cord-aantal bezoekers, soms tweeduizend op één avond. Een Amsterdamsche slager, die voor f 950 een koe had gekocht en deze clandestien had ge slacht is twee dagen na dien veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, drie maanden rijkswerk inrichting. In de kleigroeve van de staatsmijn Hendrik te Brunssum is de 50- jarige A. P. de R. door een grorfd verschuiving i-~' "ld geraakt en ge dood. I Dr. Maria Montes- sori, die weer in ons land vertoeft, wordt 30 Augustus 76 jaar. In hotel Pays Bas te Am sterdam zal 's middags een receptie worden ge houden. Dr. C. P. Gunning rector van het Amster- damsch Lyceum zal op 1 September 35 jaar aan het onderwijs verbon den zijn. Op den smallen en bochtigen (lijk bij Ca- bauw is een autobus van den dienst Utrecht- Schoonhoven van den weg gereden, omgesla gen en in een modder sloot terecht gekomen. Van de dertig passa giers werden 12 licht- en 2 ernstig gewond. De sergeant W. J. Tilanus, een zoon van het Tweede Kamerlid is bij militaire schietoefe ningen op het Hars kampterrein door een kogel getroffen en ge dood. De „Johan van Ol- denbarnevelt" die giste ren met repatrieerenden in Amsterdam aankwam, had 130 zieken aan boord, meest gevallen van mazelen. Bij Narvik in Noor wegen is een vijftons grijperkraan teruggevon den. welke de Duit- schers uit Rotterdam hadden- weggesleept. Het gevaarte wordt naai de Maasstad terugge bracht. Een groep van 34 studenten in de kunst geschiedenis van de uni versiteit te Upsala (Zwe den) maakt een rondreis door ons land om ver schillende musea te be zoeken. De SD-man Fischer, die tijdens de bezetting werkzaam was in Den Haag, is in Duitschland gearresteerd. Zij, die in lichtingen kunnen geven over door hem gepleeg de misdrijven, dienen zich tot de P. R. A„ Lange Voorhout 13, Den Haag te wenden. Donderdag 29 Augus tus zal de heer II. C. Vcrstenbosch, Waldec Pyrmontstraat 44, werk man le klasse bij den Rijkstelefoondienst, 25 jaren in dienst zijn. Aan Schout bij Nacht J. Meijer Itanneft van de Koninklijke Neder- landsche Marine is het Legioen van Verdienste met den rang van. Com mandeur verleend voor de belangrijke diensten bewezen aan de Ameri kaansche Regeering tij dens zijn taak als mari ne-attaché bij de Neder- landsche Ambassade te Washington van Decem ber 1941 tot September 1945. Haarlem en Omgeving Ds. J. D. Jansen, em. - predikant te Roo sendaal heeft aangeno men het beroep als hulp prediker bij de Ned, Herv. Gemeente te Wijk aan Zee. Ds. D. F, Boelce, wonende Westerhout- park te Haarlem is Vrij dag 65 jaar geworden. Hij zal nu aftreden als secretaris binnenland van het Ned. Bijbelge nootschap. Ds. de Jong van Lent hoopt op 29 Sep tember zijn intrede le doen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te van Nieuw Vennep. Bevestiger is ds. Ger- brandy van Utrecht. De dames E. J. Noordliof en jkvr. J. C. Teöing van Berkhout te Bloemendaal zijn ge- slaagd voor de acte Mb 1 teekenen M. O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4