Hoe hongerend Nederland zijn voedsel kreeg Hooger arbeidsproductiviteit als middel tegen inflatie De Zee bij Zandvoort wordt gezuiverd Amerika eert den ontwerper van de nood-voorziening Eenige jaren voor den oorlog zocht een Engel- sche maatschappij voor haar landbouwbedrijf (4000 h.a., d.i. 20 x maal zoo groot als een zeer groote boerderij in ons land) een geschikte kracht en zij vond deze in den persoon van een jong Nederlandsch landbouwkundig ingenieur, J. J. Eshuis. Het bedrijl' „liep" onder zijn toezicht en velerlei proefnemingen, zooals het verbouwen van suikerbieten op zandgrond, slaagden uit stekend, zoodat men daar aan de andere zijde van de Noordzee in de gaten kreeg, dat de Neder landers wel wat van landbouw afweten en dat ir. Eshuis zeker niet de minste van hen was. Toen de oorlog uitbrak, droeg het onder ir. Eshuis staande bedrijf belang rijk bij tot de versteviging van Enge- lands voedseltoestand. De autoriteiten hebben dat niet vergeten en toen men zich in Engeland niet meer zoozeer zor gen hoefde te maken om zijn eigen broodje als wel om dat van zijn be vriende naburen, dacht men aan dezen Nederlander, die zeker goede diensten zou kunnen bewijzen bij de calculaties voor de voedselvoorziening van het te bevrijden Nederlandsche volk. In Mei 1944 ontwierp hij dan ook te Londen, samen met majoor prof. James Tinley van de SHAEF Mission to the Nether lands de eerste plannen. Berekeningen vielen in duigen Aangezien de luchtlanding bij Arnhem mislukte, konden deze plannen, geba seerd op een bevrijding ineens van ons heele land, geen doorgang vinden. Men be'gon onvermoeid opnieuw en ver deelde ons land in vier gebieden. A: ten Z. van de groote rivieren; B I: tusschen IJsel en Grebbe-linie; B II: ten N. van de Grebbe-linie; C: Oostelijk en Noordelijk Nederland. De Geallieerden stelden een minimum rantsoen voor de bevrijde gebieden vast, dat 1800 calorieën per dag bedroeg. In dien het land zelf een dergelijke hoe veelheid niet kon opbrengen, moest de rest door de legers worden aangevoerd. In het Westen des lands bedroeg het rantsoen slechts 400 cal., zoodat voor deze streek alleen reeds 40.000 ton di rect consumeerbaar voedsel, zooals biscuits, gecondenseerde melk en vleesch-in-blik, noodig was. Het Eerste Canadeesche legercorps dat bij Arnhem den Rijn overstak, heeft voor de levéns- mïddelentransporten naar de gebieden B I en B II gezorgd. Het zal een ieder duidelijk zijn dat bij de bevrijding van het Zuiden, dat admi nistratief grootendeels van het Westen afhankelijk is, het distributie-systeem danig in moeilijkheden verkeerde. De aangevoerde hoeveelheden konden dan ook niet direct worden verdeeld. Maar al doende heeft men geleerd en zoo kregen Venlo en Roermond reeds vier uur na de bevrijding hun eerste voedsel. Snel werk verbaasde zelfs de Amerikanen Vlak achter de voorste troepen kwam de in Engeland tot doctor gepromo veerde en in den rang van majoor ver heven ir. Eshuis, die in elke bevrijde stad en haar omgeving de benoodigde hulpvoorraden moest taxeeren. Bijna steeds konden reeds enkele uren na zijn aankomst zijn rapporten verzonden worden, omdat de voor-circulaties meestal geen verandering behoefden. De Geallieerden stonden verbaasd over iemand die de situatie zóó snel door had. Veel van den vlotten gang van zaken bij de distributie in het Zuiden en de berekening van de behoeften van de ge- Controverse bij het dansonderwijs Op hc-t te Amsterdam geopende congres van de Ned. Vereeniging van Dansleeraren kwam ter sprake de controverse tusschen de vereeniging en den Ned. Bond van Dans leeraren, welke na de bevrijding is opge richt. Deze bond heeft bil het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen stappen gedaan ter verkrijging van een regeling voor de opleiding der leer krachten en het vaststellen van een van staatswege erkend diploma. Doordat de vereeniging en de bond niet tot samen werking of samensmelting schijnen te kunnen komen en de richtlijnen van den bond voorloopïg door het ministerie als juist zijn aangenomen, dreigen de leden van de vereeniging. wat betreft hun vesti ging, in moeilijkheden te komen. Van regeeringszijde was op het congres aanwezig de heer Rooswinkel van het di rectoraat-generaal voor de vorming bui ten schoolverband, die het bestuur der vereeniging aanraadde te trachten tot samenwerking met den bond te komen, op dat een wettelijke regeling van het dans onderwijs een eind zou maken aan den toestand, welke iedereen het recht geeft 2ioh als dansleeraar te vestigen. Majoor dr. irJacobus Jan Eshuis is door president Truman be noemd tot ,,0//icer of the Legion of Merit''. Zijn verdiensten staan in de boeken van het Legion of Merit al dus beschreven: Ontwikkelde en vervolmaakte van Augustus 1944 tot Juli 1945 als Hoofd van de afdeeling Voedsel voorziening en Landbouw van de Nederlandsche Militaire Admini stratie zeer bruikbare plannen voor de distributie van levensmiddelen, welke belangrijk hebben bijgedragen tot de slabiliseering van plaatselijke toestanden, en stond de Geallieerde strijdkrachten ter zijde, die in Nederland opereerden. Harry S. Truman." bieden benoorden de groote rivieren is ook te danken aan ir. A. H. Boerma en ir. N. Blink, die door ir. S. L. Louwes naar het Zuiden van ons land gezonden waren om het burgerlijk apparaat te kunnen hanteeren in geval van een eer dere bevrijding van dat gebied. De Ge allieerden waren vol lof over de doel treffende verdeeling van het voedsel, vergeleken bij België en Frankrijk, die over het algemeen niet zoo getroffen ge bieden waren. Reeds 14 dagen na de bevrijding was men in het Westen een week vooruit bij de aflevering. Men zal moeten erkennen dat ondanks enkele fouten het moeilijke vraagstuk der voedselvoorziening bij de bevrijding een bevredigend verloop heeft gehad. De majoor zelf aan het woord „Ik beschouw deze onderscheiding heelemaal niet als een peroonlljke, maar als een erkenning voor de effi ciënte wijze waarop de voedselvoorzie- sing verloopes is. Dit is in de eerste plaats te danken aan het uitstekende werk van de burgerlijke autoriteiten, terwijl eveneens een woord van lof toe komt aan de officieyen van mijn sectie. Het is door onze gezamenlijke hulp mogelijk geweest, snel een legerorder, nl. het verstrekken van 1800 cal. per dag, uit te voeren en het is hiervoor, dat de onderscheiding namens presi dent Truman is uitgereikt. Dr. ir. J. J. Eshuis is thans gedemo biliseerd, doch vervult nog steeds een belangrijke functie voor onze voedsel voorziening, t.w. als directeur van de Centrale Suikermaatschappij, N.V. Europa produceert meer suiker Men is sa uw geneigd bij het voorzien in het werelö-suikertekort den blik ie richten naar Amerika, maar de cijfers leeren ons, dat ook Europa zelf belangrijk kan bijdra gen tot het verminderen van dit tekort. Vijf millioen ion suiker was naar schat ting in Nov. 1945 het tekort, maar de voor uitzichten zijn thans iets rooskleuriger. Het geheele met suikerbieten bebouwde areaal in Europa bedraagt voor hei seizoen 1946—'47 namelijk 926.000 ha. tegen 633.948 in '45'4G (zonder Hongarije) en 789.780 m '37—'38. D:t beteekent in Europa (in de berekening zijn slechts opgenomen Bulgarije, Boemenië, Tsje- cho-Slowakije. Hongarije. Italië, Po-en. Z-.v.t- serland. Gr. Brittannië. Ierland. Denemar ken. Zweden en Nederiand) een vooruitgang van 300.000 ha. in vergelijking met vorig jaar, hetgeen overeenkomt met ruim l.000.000 ton suiker, zoodat net getroffen Europa er in geslaagd is, 1/5 van het wereldtekort in te loopen. Goede oogst in Nederland. Vertoonen Italië en Polen zeer gunstige cijfers wal betreft, de uitbreiding van het met suikerbieten bebouwde areaal, Neder land slaat geen kwaad figuur met zijn oogst, die voor dit seizoen circa 200.000 ton be draagt wat overeenkomt met ons voor-oor- logsch gemiddelde, ondanks de verarming van den grond in de bezettingsiaren tegen 50.000 ton in het afgeloopen seizoen, waarin de toewijzing van ïuwe suiker door "de Com bined Food Board 140.000 ton beliep. Zelfs zonder hulp van de Combined Food Board komen wij dus reeds boven het totaal van "45—'46 uit. Het normale verbruik van suiker in de laat ste jaren voor den oorlog, waarbij inbegre pen de behoefte van onze export-industrie van chocolade, gecondenseerde melk enz., bedroeg 375.000 ton. Onze export van die ar tikelen is echter nog niet groot, omdat ook chocolade en melk schaarseh zijn, zoodat voor directe consumptie een voldoende hoe veelheid suiker in ons land geproduceerd kan worden. Atoomschepen binnen 5 jaar Dezer dagen werd de oprichting bekend gemaakt van een Bureau voor marine- onderzoek, dat een uitgebreid programma ten behoeve van de Amerikaanscbe marine ten uitvoer zal leggen, waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan de ont wikkeling van atoom-energie voor de voortstuwing van schepen. Dit Bureau as de voortzetting van het bestaande Bureau voor het Onderzoeken van Uitvindingen. Schout bij Nacht Harold G. Bowen, leider van het Bureau gedurende den oorlog, zal het hoofd blijven van de nieuwe organi satie. Bowen deelde aan de pers mede, dat het onderzoek ten behoeve van de marine zal plaats vinden aan 81 universiteiten over geheel Amerika en ook in particuliere en industrieele laboratoria voor onderzoek. Bowen zeide. (lat het mogelyk wordt ge acht de atomische voortstuwing binnen vijf jaar te ontwikkelen, hetgeen tot een radicale verandering in het ontwerpen van schepen zou leiden. Een van de verande ringen die te verwachten zijn is het ge bruik van straalvoortbewegïng voor groote snelheden in plaats van de gebruikelijke schroef. De ontwikkeling van groote fabrieken voor atoom-energie heeft de mogelijkheid geopend voor nieuwere typen van scheper, met grootere snelheden dan tot dusverre verkregen, waardoor wijzigingen in het ontwerp van de romp moeten worden aan gebracht, daar wellicht de toekomstige schepen zich met de snelheid en de sier lijkheid van een visch door het water zul len bewegen of met groote snelheid over de oppervlakte van het water zullen sche ren. Ondanks de souvereiniteit van den Ne- derlandschen Staat blijkt het toch telkens weer dat wij, veel meer dan voor den oor log, van het buitenland afhankelijk zijn. Ook minister Huysmans heeft dezer dagen in een persconferentie daarop den nadruk gelegd in verband met de maatregelen, welke de regeering ten dienste staan ter beheersching van de spanning tusschen loonen en prijzen, waaronder ook ten on zent het economisch leven nog altijd ge bukt gaat. De stijging van de goederen- prijzen in Amerika en de revalorisatie van den Canadeeschen Dollar en de Zweedsche Kroon hebben den toestand niet eenvou diger gemaakt, aldus de minister, maar het feit dat Engeland nog geen aanleiding heef gevonden tot speciale maatregelen, heeft natuurlijk ook gevolgen voor ons land. De pvijsverhooging in de V. S. heeeft uiteraard den Nederlandschen ex port vergemakkelijkt en het is verblijdend, te constateeren dat de maand Juli voor het eerst een aanmerkelijken vooruitgang heeft doen zien, n.l. van f 39 millioen in Juni tot 64 mil lioen, waartegen over echter ook een sterke toeneming van den invoer staat. n.l. van 137 millioen tot 208 millioen. zoodat per saldo het exportexcedent 144 millioen bedraagt. Waaraan deze scherpe wijzigin gen te danken zijn, kunnen we thans niet nagaan, maar het is duidelijk dat de regee ring, zooals de minister deed uitkomen, nog altijd met het deviezenprobleem wor- Effecten- en Geldmarkt De inwoners van Zandvoort worden deze week telkens weer opgeschrikt door knallen en onderaardsch gerommel, waar bij de huizen op hun grondvesten schud den. Het blijkt, dat de Nederlandsche genietroepen bezig zijn, geassisteerd door nog achtergebleven Duitsche soldaten, de laatste oorlogsobstakels uit zee te verwij deren. Het ls het laatste deel van den „At- lantikwal", ver vooruit in zee aangebracht en bestaat uit aan betonpalen verankerde mijnen. Welk een kracht en vernieling deze moordwerktuigen nog kunnen ont wikkelen, bewijzen wel de torenhooge wa terzuilen, die bij het explodeeren ontstaan. Groote stukken van het 6trand worden dan ook telkens afgezet. De foto brengt het oogenblik in beeld, dat de bevelvoerende officier op het strand aan de manschappen, die in rub berbooten op zee zijn, met de hand het bevel geeft een mijn te laten springen. stelt, omdat de tot dusver verleende cre- dieten nagenoeg uitgeput zijn. Het was dan ouk een tamelijk somber geluid dat de minister Huysmans deed hooren. Natuurlijk zal gepoogd wor den nieuwe credieten te krijgen en ook ons bezit aan Amerikaanscbe fondsen zal moe ien worden aangesproken, maar in de aller eerste plaats zal de Nederlandsche export moeten worden opgevoerd Daartoe is een verhoogïng van de arbeidsproductiviteit, welke thans nog slechts 70 procent van het voor-oorlogsche peil bedraagt, absoluut noodzakelijk. Gelukkig ontbreken ook in ons land de symptomen daarvan niet en wordt het ook in de kringen van den ar beid meer en meer duidelijk, dat voort durende loonsverhoogingen zeker geen panacee zijn tegen de euvelen, waaraan het economisch leven thans lijdt. Ook in de Vereenigde Staten begint men dat in te zien. Het schijnt dat men daar ook van stakingen voor hooger loon zijn bekomst krijgt. Leiders van vooraanstaan de arbeidersorganisaties wijzen er op dat alieer. een hoogere arbeidsproductiviteit uitkomst kan bieden, met andere woorden, dat op die wijze moet worden gepoogd de koopkracht der loonen te verhoogen. De vicieuze cirkel van hoogere loonen en hoogere prijzen moet worden gebroken door een grootere. productie, welke ten slotte tot lagere prijzen leiden moet. Dit inzicht, hoe gezond het ook moge zijn, geeft aan de goederenmarkten en ook aan de New-Yorksche effectenbeurs een gevoel van onzekerheid, omdat niet valt te voorzien wanneer het moment zal aan breken. waarop de vraag naar goederen, welke thans nog zeer groot is, door het aanbod zal worden overtroffen. Reeds nu maken de boeren in de V. S. zich bezorgd over de recordoogsten, welke in Amerika, Canada. Zuid-Europa. Noord-Afrika en Rusland verwacht worden. De geschiedenis leert dat dalende prijzen voor landbouw producten dikwijls een voorbode zijn van een prijsdaling voor industrieele produc ten, welke toch ook weer eens komen moet, willen we niet in een ïnflationïsti- schen draaikolk verzinken. In de V. S. treden thans vrijwillige koo- persstakingen op, ten onzent valt reeds te constateeren dat de vraag naar luxe artikelen aanmerkelijk vermindert en dat het publiek bij zijn aankoopen voor levens onderhoud en garderobe al heel wat kies keuriger is dan eenige maanden geleden. Heel de wereld is in actie voor hoogere productie, hetgeen, ondanks geleide econo mie en wat dies meer zij, het gevaar op levert dat het verzadigingspunt van de koopkracht, welke men door monetaire maatregelen zooveel mogelijk in de hand houdt, sneller nadert dan velen verwach ten. een verschijnsel, dat zich ook na den vorigen oorlog voordeed. Al is dus dé toe nemende arbeidsproductiviteit op zich zelf verheugend, den handel zal fcij ongetwijfeld tot voorzichtigheid moeten nopen. Op de Amsterdamsche beurs zijn er feitelijk slechts twee fondsen, die de aan dacht vragen. De rustige belegger koopt blijkbaar veel aandeelen van de Herstel- bank. waarin groote bedragen omgaan tot omstreeks 100 7 8 procent, de meer specu latief aangelegde naturen voelen zich sterk tot Koninklijke aangetrokken, die deze week opnieuw een krachtig avans behaal den, evenals de aandeelen der Dordtsche. die behalve het dividend in contanten van IO'/ü procent. 20 procent uitkeert, voor 1'3 in preferente en voor 2'3 in gewone aan deelen. Aandeelen Vredestein werden op den eersten dag der noteering ruim 17 procent boven den emissieikoers (115 procent) ver handeld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5