FLITSEN !en sprookje herleeft VELSEN Huismoeders „kochten er bij" Maar het waren gestolen bonnen. De Velsensche recherche ontplooit een groote activiteit op het gebied van economische delicten. Zoo werden de zer dagen drie huisvrouwen verbali- eeerd, die hun levensmiddelenpakket clandestien trachtten uit te breiden. Bij onderzoek bleek, dat de gekochte bon nen tevoren gestolen waren, zoodat dit muisje nog wel een gerechtelijk staart je zal hebben. LEDENVERGADERING COÖPERATIE DE EENDRACHT. De jaarlijksche gewoonte getrouw werd Vrijdagavond in het ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek een ledenver gadering gehouden van de Coöperatie De Eendracht. Hiervoor was een matige be langstelling. De heer A. G, Keuter, voor zitter, herinnerde in zijn openingswoord aan het rampjaar 1944, dat voor De Een dracht door het verdwijnen van de zaken te Velsen-Noord en de verspreiding van de leden fataal is geworden. Echter werd de coöperatie op welwillende wijze hulp geboden, vooral in Beverwijk waar men de zaken zoo goed mogelijk kon voort zetten, waarvoor spreker zeer erkentelijk was. Door omstandigheden kon het jaar verslag van 1945 nog niet aan de leden ter kennis worden gebracht, wat wel in de bedoeling heeft gelegen, zoodat slechts de resultaten van 1944 bekend gemaakt konden worden. Thans bezit De Eendracht weer een winkel te Beverwijk, te Velsen- Noord en te IJmuiden-Oost, hoewel deze verkoopruimten zeker niet voldoen aan de wenschen. Het voornaamste agendapunt een voorstel tot aankoop onroerende goederen en een zaak te Beverwijk moest worden afgevoerd, aangezien de hiërarchieke en bureaucratische weg moest worden be wandeld en dit dus eerst over enkele we ken in een ledenvergadering kan worden gebracht. De totaal-omzet 1944 bleek rond f 171.500 te bedragen terwijl 't ledental rond de 800 schommelt. Hierin zijn nog verschillende verplaatste personen opgenomen. Met algemeene stemmen werden jaar verslag, balans 1944 en algemeene resul tatenrekening over dat jaar goedgekeurd. Tijdens de rondvraag, waarbij meerdere interne aangelegenheden werden behan deld, mocht Uit de besprekingen blijken, dat ook de coöperatie De Eendracht plan nen heeft om bij den wederopbouw van Velsen-Noord tot stichting van een flinke zaak over te gaan. Dit zou voor het be stuur, leiding en leden ongetwijfeld een uitkomst zijn. daar men nu aangewezen is op de gedecentraliseerde winkels, welke thans in gebruik zijn. Een kleine, maar aardige expositie van ver- en gebruiksartikelen uit verschil lende afdeelingen gaf den bezoekers der vergadering reeds duidelijk teekenen van herleven van de coöperatie. De politie wordt strenger De Velsensche politie was tot nog toe vrij soepel in haar optreden, wat ver- keerszondaars betreft, maar de toene mende verkeersonveiligheid heeft het noodzakelijk gemaakt, dat de hand schoenen worden uitgetrokken. Alle weggebruikers worden hierbij voor de laatste maal gewaarschuwd, dat overtredingen van welken aard dan ook, met de uiterste strengheid zullen worden gestraft. Niet voldoende reclïts- houdenbochten afsnijden, defecte rem men of onvoldoende verlichting, voet gangers, die den rijweg misbruiken, schuin oversteken al deze kleine ver grijpen zullen in het vervolg streng aangepakt worden. Kleuterklasse in voorbereiding In samenwerking met de vereeniging „Kleuteronderwijs" worden maatregelen getroffen om binnenkort in de O. L. School in Velserbéek een openbare kleuterklasse te openen. Moeder informeert of dat de waschman was; roep hem dan even terug, ze moet 'm nog spreken; Mientjes jurk is niet teruggekomen kijkt links en rechts in de straat rapporteert dat hij nergens meer te zien wordt achter hem aan gezonden informeert bij buur man in den achtertuin, maar kan zich niet verstaanbaar maken ziet een bestelauto juist den hoek van de zijstraat omgaan haalt twee blokken verder bestelauto in en constateert dan dat het de waschman niet heeft hem eindelijk gevonden en terugge bracht, maar moeder zegt: het hindert niet, Mientje heeft haar jurk nog niet meege geven. Onrust bij de Hoogovens? De EVC deelt mede: In het hoogovenbedrijf heerscht bij de arbeiders ontstemming over het feit, dat de loonen niet worden aangepast aan de stijgende kosten van het levensonderhoud. Meer dan 1000 arbeiders verdienen slechts 82 cent per uur en reeds lang hebben zij den wensch geuit, dat hierin verandering zal komen. Vrijdagavond is in de Java- deurenfabriek een bijeenkomst belegd en ook hedenmorgen hebben de arbeiders vergaderd om eischen te formuleeren en hiermede de onderhandelingen met de directie te openen. Naar wij van de directie der Hoogovens vernamen is het uurloon van 82 cent na groote moeite door den rijksbemiddelaar goedgekeurd. Men kan in deze actie nog niets buitengewoons zien; de spanning tusschen loonen en prijzen is per 6aldo overal dezelfde. De directie ziet in deze „onrust" een po ging van de EVC, om de Hoogovens als proefkonijn te gebruiken. TUINFEEST R.K. PAROCHIE. In het kader van de feestelijkheden bij het veertigjarig bestaan der R.K. parochie van St, Joseph, was ook aan de jeugd ge dacht. Zij was opgenomen in de uitvoering van een tuinfeest, dat Vrijdagavond in den pastorietuin werd gehouden en zeker eenige honderden belangstellenden trok. Toen groote lampen den tuin verlichtten begon men met verschillende volksdansen, die een goede demonstratie gaven van hetgeen door ernstige studie in korten tijd op dit terrein kan worden bereikt. Na eiken uitgevoerden dans bleek bij de om standers groote waardeering voor het ge- bodene te bestaan. Dank zij den prachti- gen en donkeren avond kreeg het licht een bijzonder effect op het mooie ge boomte, zoodat men zich in een sprookje waande. Dit werd echter werkelijkheid toen de R.K. Harmonie St. Caecilia met pittige marschmuziek een vroolijke stem ming teweeg bracht, die door de welpen, gidsen en verkenners werd overgenomen bij het ontsteken van een echt kampvuur waaromheen de verschillende padvinders- afdeelingen waren gegroepeerd. Overgoten door het licht van een rood- gekleurden schijnwerper kregen de aar dige, geestige voordrachten een bijzonder effect. Maar ook de declamaties, canon zang en kampliederen droegen bij tot het volledig welslagen van dit tuinfeest, dat onder vroolijke, uitbundige yells werd be sloten. PREDIKBEURTEN SANTPOORT. Ned. Herv. kerk. 10 u.: Ds. J. IJzerman. Ned. Herv. Kapel. 17 u.: Ds. Grootjams Geref. kerk. 9.45 en 17 u.: Ds. A. Ver schoor. VELSEN. Ned. Herv. kerk. 10 u.ï Ds. I. P, v. d. Waal uit Haarlem. IJMUIDEN, Vrije Evangelisatie. 15 u.: de heer Peereboom. Ver. v. Vrijzinnig Hervormden (Nij verheidsschool): Ds. Haameman. Ned. Herv. kerk. Kanaalstraat. 10.30 en 17.30 u.: Ds. J. v. d. Berg. Oud-Katli. kerk. 10 uur: H. Dienst. Ned. Her?, kerk (Goede Herderkerk). 10.30 u.: Ds. H. v. d. Woord uit Spaarn- dam. Geref. kerk (Goede Herderkerk). 9 uur: Ds. v. Heylingen; 15 u.: Ds. Vreug- denhil uit Meliskerke. (Kerk Kanaalstraat)9 u.: Ds. Vreug- denihil; 15.30 u. Ds. v. Teylingen. BEVERWIJK Atliletiekkampioenschappen van Noor<lhollanil De R.-K. Sportvereeniging „D.E.M." heeft nu zij over een eigen sintelbaan beschikt, de organisatie van de atihle- t/iekkampioenschappen van Noordlhol- land in handen gekregen en daarmede Beverwijk voor de eerste maal deze wedstrijden arramgeeren daar zij tot nu foe in de hoofdstad plaats vonden. De wedstrijden nemen twee dagen in be slag, Zaterdag en Zondag. Afgezien van de Oslo-ploeg, kunnen verschillende prominente athleten worden verwacht, waarvan „Haarlem" en „Suomi" zeker een groot aantal binnen de lijnen bren gen. Zaterdagmiddag worden de junio renwedstrijden verwerkt en enkele se niorennummers, wo. 200 M-, 1500 M., horden en estafette 4 x 400 M. De rivaliteit tusschen de bekende athletiekvereenigingen uit de directe omgeving zal ook bij deze wedstrijden weer op een hoog peil staan en daar door het aanschouwen ten volle waard, zijn. Vooral wat. betreft de nummers hordenloop, hinkstapsprong en polsstok hoogspringen, welke hier slechts zelden in wedstrijden voorkomen, zal wel een bijzondere belangstelling zijn. Nog geen nieuwe spelling op de scholen Naar het ANP verneemt zal de nieuwe spelling niet bij het begin van het nieuwe schooljaar verplicht zijn, aangezien de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het 6pellingsontwerp nog niet is ingekomen en de Kamer op reces gaat FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 8) Daarna heb ik haar naar de veranda gebracht en haar om een dans verzocht, vertelde Grottkau verder, maar dat zat me niet glad. Ze weigerde vriendelijk, maar beslist. Dan heb je gekregen, wat je toe kwam. Ga nu maar met je etenswaren naar Vera Staniecki. Dat zilvermeisje baart opzien. Anne Falke bemerkte zelf ook, dat zij opviel De blikken der heeren waren on afgebroken op haar gevestigd en de da mes fluisterden. Anne liet haar oogen schuchter over de bonte menigte dwalen en herkende haar moeder, die haar door een lorgnon observeerde. Anne voelde, hoe haar, vooral bij de belangstelling van deze zijde voor haar persoontje het bloed naar de wangen steeg. 1-Iaar eerste ge dachte was: zoo gauw mogelijk weg van bier! Daar stond plotseling een slanke jonge man in een wit marine uniform voor haar. Hij maakte een beleefde buiging, terwijl hij haar met zijndonkere oogen ernstig aankeek. U bent hier blijkbaar alleen Schenkt u mij de gunst uw ridder te mo gen zijn? De warme klank in zijn stem deed haar goed en wekte vertrouwen. Schier onbewust legde Anne haar hand op den arm, die haar geboden werd en liet zich wegleiden. Vera Staniecki ontving Grottkau zeer uit de hoogte. Het spijt me te moeten constateeren, dat uw vriend, graaf Grundtvig Bagessen, niet bepaald goede manieren heeft, 6nibde ze. Hij laat mij hier eenvoudig zitten om er met een vreemde dame vandoor te gaan. 't Is ongehoord! Jens Grottkau trok zijn vroolijk jon gensgezicht in een bedenkelijke plooi. M'n beste juffrouw Staniecki, de graaf laat u vriendelijk verzoeken hem te willen excuseeren. Hij heeft deze ver- verschingen voor u uitgezocht en smeekt u mij als zijn plaatsvervanger te willen accepteeren. Die dame is namelijk.... hm Wat is er met die dame? Wie is zij? Die heeft namelijk die is ja. hoe moet ik dat nu zeggen U begrijpt me zeker wel Aha, oudere verplichtingen van den graafJa, ja, ik begrijp het al. Des- ondanks vind ik zijn gedrag niet correct. Maar juffrouw Staniecki, dat moet u toch inzien, daar is toch niets aan te doen. Als de prinses beveelt, heeft graaf Grundtvig slechts te gehoorzamén, ver zekerde Grottkau met een doodernstig gezicht. Een prinses? Wat bedoelt u? Nou ja, een betooverde prinses - zoo te zeggen. Grottkau was hard bezig zich danig in een impasse te werken. Vera Staniecki barstte in een gemaakt lachen uit. Doet u maar geen moeite, waarde heer Grottkau! Ik wil u niet tot indiscre ties verleiden. We zullen het graaf Grundtvig maar niet kwalijk nemen. Zet u die schaaltjes maar neer en laat u eens zien, wat u voor me hebt meegebracht. Hm, heel weinig kreeftensla. Ik vrees, dat ik u nog eens naar het buffet zal moeten sturen. Brrr, gulzig is ze ook al, constateerde Grottkau in stilte. Neemt u plaats en houdt u mij zoo lang gezelschap. U moet me eens wat meer van die geheimzinnige dame vertel len. Namen behoeft u niet te noemen. Is de graaf met die dame verloofd? Jens Grottkau liet zijn fantasie den vrijen loop. Nee, nog niet, loog hij er lustig op los. Er zijn geloof ik, wat moeilijkheden met familie. Zal ik nog wat kreeft voor u halen, voor het weg is? Nee, nee, blijft u maar en vertelt u verder. Ik interesseer me altijd bijzonder voor liefdesgeschiedenissen. En dit is toch in alle opzichten een liefdesaffaire niet waar? Liefde op het eerste gezicht, ver zekerde Grottkau ijverig en hij vermoedde zelf niet, hoe dicht hij hiermee de waar heid benaderde. Zal ik u wat cham pagne inschenken? De consul heeft een uitstekend merk. Schenkt u maar in, maar blijft u vooral bij uw thema. Liefde op het eerste gezicht. Nee maar, hoe romantisch! Hoe, waar en wanneer is dat gebeurd? Grottkau schikte zich met een onder drukte zucht in zijn lot en dischte een ver haal op, zooals een matroos met honderd zeereizen hem dat niet zou hebben ver beterd, Hij verwonderde er zich zelf over, dat het plafond van de zaal bij al leu gens niet instortte. Intusschen had graaf Grundtvig zijn schoone onbekende naar den wintertuin geleid, welke de eetzaal met de danszaal verbond. De tonen van een boston lokten. Zullen we dansen? vroeg hij zacht. Anne knikte zwijgend en weldra zweefde zij in Grundtvigs armen over het parket. Zij had nog slech'-s weinig gelegenheid gehad om te dansen, maar ze was muzikaal, had veel rhythmisch gevoel en de jonge graaf was eer uit stekend danseur. Hij leidde haar met gemakkelijke zekerheid over het parket en Anne onderwierp zich met een geluk zalig gevoel aan zijn leiding. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7