De Oekraïne Deviezen uit zeewater Luidsprekers Vermist VELSEN De financieele positie van de gemeente-ambtenaren In hét Gemeenteblad deelen Burge meester en Wethouders thans mede, dat zij hebben vastgesteld de „Verordening, houdende voorloopige maatregelen ter verbetering van de financieele positie van het gemeentepersoneel". De verordening is in werking getreden op 1 Februari 1946. Overeenkomstig deze vei-ordening wordt de bezoldiging van het betrokken perso neel verhoogd: le. met een vaste toelage ten bedrage van 15 procent van de bruto- wedde, 2e. bij wijze van tijdel ijken maa t regel met een tijdelijke toelage ten be drage van 5 procent van de bruto-wedde. Voorts ontvangen gehuwden en ongehuw- den-eenige kostwinners, wier brutowedae vermeerderd met de toelagen niet hooger is dan f 3000 per jaar, f 250 per maand of f 57.68 per week (voor ongehuwden-niet eenige kostwinners zijn deze bedragen resp. f 2200. f 183.33 en f 42.30) nog een tijdelijke toelage van 5 procent. Belanghebbenden, die op den datum van de inwerkingtreding der verordening den leeftijd van 21 jaren hebben volbracht, ontvangen van 1 September 1945 af een „overbruggingstoelage", welke bedraagt voor gehuwden of ongehuwden-eenige kostwinners f 240 per jaar. of f 20 per maand of f 4.80 per week. Voor ongehuw- den niet eenige kostwinners zijn deze bedragen resp. f 120, f 10 en f 2.40 Het minimum van de kindertoelage wordt wederom vastgesteld op f 60 per jaar of f 5 per maand of f 1.15 per week. Bij wijze van tijdelijken maatregel zijn deze bedragen bepaald op f 150. f 12 50 en f 2.90. Uitsluitend voor het jaar 1946 ontvan gen alle personen, werkzaam in dienst van de gemeente een „opbouwtoelage" ten bedrage van 20 proc. van de grond-jaar- wedde. met een minimum van f 100 en een maximum van f 400. In lerseke bloeit de Mossel- en Oesfercultuur £-j ij die iets te ruilen hebben, worden op den eenvoudigsten, snelsten en zekersten weg met elkaar in contact gebracht door een Luidspreker in de IJmuider Courant. Burgerlijke Stand Geboren: A. GroenWittebrood, z. Geelvinkstraat 12, Velsen N.; H. Houtkoo- perde Weerd, d.. Da Costalaan 40. Drie huis: H. W. van EgmondBoeters. z.. J. T. Cremerlaan 3. Santpoort: M. E Schuls— de Vries. d.. Feithlaan 12. Driehuis: H Broekvan Bentum, d., de Savornin Loh- manlaan 15. Velsen; A. VisserVisser, z., Huijgensstraat 28, IJmuiden; G A Smit Aarsen, d.. Tollenslaan 12, Driehuis; B. Morriënvan Beek, z., Driehuizerkerkweg 89. Driehuis: A. M. VerbeekBotman, d., Wüstelaan 94. Santpoort; C. E. Wolvers- Nieste, z.. Bloemendaalschestraatweg 164, Santpoort: W. E. KeersemakerKrab. z-. Kompasstraat 56. IJmuiden; A. PoJ^ma Schaap, z.. Pres. Steijnstraat 3. IJmuiden; M. C. KuipersSistermans. d da Cos talaan 5. Driehuis: L. J. van Egmond Appel, 7... Lijsterlaan 32, IJmuiden O.: H Kruiswijkden Duik, z., A. Thijmlaan 29, Bloemendaal; H. Postde Roeper, d., de Lumeijstraat 2, IJmuiden O; M, T. Kops Molenkamp, z.. Duin en Kruidbergerweg 61, Santpoort. C. Oostingv. d. Vijver, d., v. Wassenaerstraat 50, IJmuiden O.: E. S. v. VuurenSariishuijzen, z.. Pelsstraat 33. Velsen N.: A. MullerPrins, d.. Rijksweg 348, Santpoort: A. VisserKooper. z.. Pres. Krugerstraat 15. IJmuiden; H E. Fontijnvan Asselt. d.. Hoofdstraat 170. Santpoort. Overleden: J. H. Bouwer, 79 j., Kerk- weg 16, Santpoort; Th. M. Peil, 18 j., d. v. Ph. J. Peil. Velserduinweg 159, IJmuiden Oost. Ondertrouwd: S. van Dorp. de Wetstraat 7, Velsen en M. Bastemeïjer, de Wetstraat 7, Velsen. t.a. de Wetstraat 7. Velsen: E. van der Linden, Trompstraat 24, Velsen en J. Schol. Edisonstraat 5. t.a Tromp straat 24. Vèlsen: H. Brouwer. Zanderstr. 10, IJm. O en H. E. Zwanenburg. Wijk aan Zeeërweg 81. IJmuiden O. t.a Zan dersstraat 10: H Prins. Kompasstraat 58, IJmuiden en W, Landeweerd. Burg v- d. Stadtstraat 58. Zaandam; t.a. Burg. v. d. Stadtstraa; 58. Zaandam. H Bruisschaart, Trompstr 79. IJmuiden O., en T. A. van der Pol. TromDstraat 106, IJmuiden O., t.a. Trompstraat 79. IJmuiden O.; M. Groen veld. T. v. Berkhoutstraat 6 rd. Haarlem en C Post. Enschedestraat 32. IJmuiden; F. de Bruin. 3e Wittenburgerdw-str. 30 III. Amsterdam, en H M. J Hoogendiik. Pr. Steijnstraat 44. IJmuiden, t.a. Pres Steijn straat 44, IJmuiden; A. H. Tims. Platanen- straat 14. IJmuiden O. en J M Stigter. Platanenstraat 14, IJmuiden O.. La Pla- tanenstraat 24. IJmuiden O.: W 't Hart. Snelliusstraat 36. IJmuiden en J. Zwanen burg. B. Rambonnetlaan 50. IJmuiden Getrouwd: C. Kossens en E Verhoef. Gr. Hou:- of Koninesweg 44 rd.. Velsen- N.: A Prins en A. G. Verboog. Plancius- straat 28 IJmuiden O.: B. ,T v d. Kolk en C. A. Kleverlaan. Kanaaldijk 32 IJmuiden O.: H. Hendriks en L. E. Snijder. Pres. Steijnstraat 9 zw.. IJmuiden: H. Kwo en W. C. Knol. Hagelingerweg 5, Santooort. P. ,T. F Schoote en P. H. Hamers. Willems- beekweg 14. IJmuiden O.: H. van Dalsum en G E. ,T M Fruvtier. Belgischestraat 56 Zaandam: J. Vleeschhouwer en P. C. Pror.k. Krommeniedijk 50, Krommenie: C de Wit en F M. Bosma. Middenduinerweg 34, Santpoort: A. Zwaan en A C. Lam- merse. Zeeweg 276, IJmuiden O-r H. G. Goossens en M. Koomen. Meerweidelaan 43. Velsen N E Broersen en J. v. d. Plas. Acaciastraat 33. IJmuiden O.: J. M. P. Peelers en L H. Dukel, Meidoornstraat 11, IJmuiden O. Eenige dagen geleden hebben wij in ons blad de uitvoercyfers van mosse len gepubliceerd: men kon daaruit op maken. dat er in het eerste halfjaar van 1946 byna 4 millioen kilo van deze schelpdieren naar België geëxporteerd werden. Dit cijfer bewijst, dat het met de Neder- landsche mosselencultuur crescendo gaat. Uit onze schooljaren zullen we ons nog herinneren, dat het centrum van den mos- seienteelt lerseke is en zooals blijkt, richt de productie zich voornamelijk op onze Zuiderburen, waar de Nederlandsche mos selen zeer in trek zijn. Er is een „mosse- len-accoord" met België afgesloten, dat in de levering van 20 millioen kilo voorziet, maar dit kwantum zal vermoedelijk nog wel worden verhoogd. Ook Frankrijk heeft al zijn gastronomisch oog op Ierseke's weekdieren gericht en naar het zich laat aanzien, zal de export naar de keukens van dit land wel zijn beslag krijgen. De oorlog bracht groote schade aan den mosselenteelt toe en direct na de bevrij ding begon men met het visschen van „zaad" uit de Waddenzee, waardoor de kweekerijen weer spoedig op oude toeren konden loopen. Een groot kwantum van de schelpdieren wordt door inleggerijen en conserven- fabrieken afgenomen: dit jaar willen de Dinsdagavond de laatste explosie Morgen Dinsdagavond om zes uur zal de laatste ontploffing definitief een einde maken aan de snelboot-bun- ker te IJmuiden. Voor deze explosie gelden dezelfde veiligheidsmaatregelen als voor de vorige. Straatbelasting 6 proc. wegens gebouwde. 3 proc. wegens ongebouwde eigendommen Burgemeester en Wethouders hebben vastgesteld een verordening op de heffing van de straatbelasting, die verschuldigd is door hen. die krachtens recht van be zit of eenig ander zakelijk recht het genot hebben van de eigendommen. Nieuwe ge bouwde of ongebouwde eigendommen, welke eerst na den len Januari tot be woning of gebruik geschikt worden, zul len voor de belasting van het loopend jaar niet in aanmerking worden genomen. De belasting bedraagt jaarlijks: wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoo- rende erven 6 procent en wegens onge bouwde eigendommen 5 procent der be lastbare opbrengst. Honderd ton ijzer gestolen De terreinen van den Tunnelbouw te Velsen genoten de ongewenschte belang stelling van twee Amsterdammers, die kans zagen, met behulp van een zolder schuit liefst 100 ton betonijzer te ont vreemden. Het ijzer werd doorverkocht naar Rotterdam, maar de twee hoofdstede lingen hebben niet lang van de winst kun nen genieten: de politie greep in en v. d, H. en zijn collega v. d. B. mogen in een Haarlemsche cel over de speling van het lot nadenken. SCHEEPSBERICHTEN' IJMUIDEN*. Binnengekomen 23 Aug.: Kuwl. stukgoed: Varnes. cellulose; Van Honthorst, pyriet; Vliestroom. stukgoed. Binnengekomen 24 Aug.: John F. Holt, ko len; Vega. papier. Vertrokken 23 Aug.; Bernina naar Malmö; Abro naar Nakskov. Van de haringvangst kwamen te Sche- veningen Zaterdag en Zondag binnen de motorloggers SCH 23 met 36 last. SCH 361 met 43 last, SCH 3 met 45 last. SCH 19 met 48 last. SCH 30 met 48 last. SCH 443 met 36 last, SCH 202 met 28 last. SCH 333 met 49 last en 100 kisten versche ha ring, SCH 130 met 39 last, SCH 402 met 28 last, SCH 341 met 28 last, SCH 95 met 33 last. SCH 63 met 48 last en 150 kisten versche haring. Met versche visch was hedenochtend aan de markt de kotter SCH 177 met f 892 besomming. De vangstberichten van Maandagmor gen luiden: VL 132 met 85 kantjes,' uit de halve vleet, VL 206 met 70 kantjes (nog 20 net ten halen). IJM 283 met 100 kantjes uit de halve vleet, IJM 268 mei 10 kantjes, KW 39 met 50 kantjes (nog 10 netten ha len), SCH 73 geen vangst. SCH 190 geen vangst, SCH 64 geen vangst. SCH 275 met 10 kantjes. SCH 180 geen vangst. SCH 160 geen vangst. SCH 125 met 60 kantjes uit 20 netten. SCH 118 me; 85 kantjes. SCH 225 met 60 kantjes. SCH 314 me; 45 kantjes. SCH 223 met 70 kantjes. SCH 200 met 30 kantjes. SCH 87 met 1 kantje. SCH 53 met 60 kantjes. SCH 274 met 15 kantjes. SCH 332 met 60 kantjes uit de halve vleet. SCI-I 264 geen vangst, SCH 201 geen vangst. SCH 189 met 65 kantjes uit de halve vleet. D.B.O. potverteerde Nadat eerst de kinderen var. de DBO- buurtvereenigingleden een feesteliiken middag in Kraantje Lek hadden genoten gingen de ouderen „een avondje uit". Het doel van de reis was Amsterdam, waar een theater werd bezocht en om Snip en Snap gelachen werd. Autobussen brachten de feestende DBO-ers moe, maar voldaan diverse industrieën zelfs 5 millioen kilo verwerken. De mossel is populair geworden in Ne derland en daarbuiten. Maar wil aan de groote vraag voldaan worden, dan is er een enorme hoeveelheid glas en blik noo- dig en hiermee is het nog treurig gesteld. De bliktoewijzing is te gering en ook glas is schaarsch. Maar men heeft goeden moed in lerseke! Oesters ook voor den export. lerseke is niet alleen een mosselencen trum. maar ook de oestercultuur bloeit er. Van dit luxe-voedsel gaat eveneens veel naar België, maar door het wegvallen van de geallieerde bezetting is een belangrijk afzetgebied verdwenen. Engeland wil meer oesters hebben dan verleden jaar en ook Frankrijk, dat zelf oestercuitures bezit, gaat Nederlandsche oesters importeeren. Tenslotte gaan de oesters naar Scandina vië. Spelen in de Ruïne De proeve, door de vereeniging Sant- poorts Bloei (op initiatief van dr. Boisse- vain) genomen met een openluchtspel in de Ruïne van Brederode, is alleszins ge slaagd. Deze plek is voor zooiets als aan gewezen. Er behoefde waarlijk niets bij of af te worden gedaan; de natuurlijke en- architectonische situatie biedt op zich zelf reeds een zaal met voortreffelijke acoustiek en onbelemmerd uitzicht op het tooneel, dat intiem met de toeschouwers- ruimte verbonden is en tevens voldoende afstand bewaart om de illusie intact te houden. Voor kunstmatige requisieten be hoeft men geen zorg te dragen; er is aan alle kanten gelegenheid voor de spelers om het tooneel op en af te komen. Zelfs voor tourniquets en foyer heeft de voor uitziende bouwmeester van dit kasteel ge zorgd. Doch de grootste aantrekkelijkheid van deze schouwplaats levert het decor, dat door geen artist in het vak zou kunnen worden verbeterd. Die brokkelige muur met haar venstergaten .waardoor eerst het lichte blauw van den vallenden avond en later de zwarte nachthemel zulk een. prachtigen achtergrond biedt voor de kleurige figuren daarvoor; dat geheim zinnige tz-apgat, waarlangs een maagd de treden afdaalt.; dat ruige struweel rondom de puinbrokken, waarachter een spion zich verbergt, het vormt alles tezamen een voorname, aesthetische romantiek, welker sfeer door de nachtelijke stilté en de zomeravondgeuren versterkt wordt. Hier komen niet alleen middeleeuwsche spelen tot hun recht maar dit zou ook een ideale omlijsting voor een vertooning van Shakespeare zijn. Het eenige, waarvoor men eigenlijk heeft te zorgen gehad, is de belichting, en deze was naar den eisch. De Ghesellefi van den Spele, die onder leiding van Adriaan Hooijkaas hier Lan- seloot en Die Buskenblaser hebben ver toond, hebben zich, zoowel wat costumes als wat speeltrant betreft, harmonisch in dit kader gevoegd, waardoor bereikt werd, dat ook de moderne toeschouwer de be koring onderging van de in het melodieuze middelnederlandsch hartverteederende pri mitieve tragiek van het ridderdrama en van de boersche snakerij aan het slot. De riskante factor van de weersgesteld heid heeft zich doen gelden: zoo volkomen als de eerste avond de natuur meewerkte, zoo vijandig toonde zij zich den volgenden dag. Hetgeen echter de belangstelling geen afbreuk gedaan heeft. H G. CANNEGIETER. Gemeenteraad spoedig bijeen De eerste vergadering van Velsen's nieu wen gemeenteraad zal gehouden worden op Maandag 2 September. Velsens jeugd naar Engeland De Britsche gasten van Velsen zijn nau welijks in hun woonplaatsen aangekomen, of er staan al weer kinderen uit onze ge meente klaar, om een vacantie in Enge land door te brengen. 28 Augustus ver trekt een groep van 100 meisjes en jongens onder de hoede van de World Friendship Association naar den overkant. Al is het hard voor de vele teleurgesteiden, dat zij ditmaal niet meekunnen, wellicht zal er in de toekomst ook voor hurt een En- gelsch reisje overschieten. vraagt den Veiligheidsraad in Griekenland in te grijpen De Oekraïne heeft telegrafisch aan de Vereenigde Naties verzocht den veilig heidsraad te doen ingrijpen in Grieken land. De Oekrainsche regeering heeft in een uitvoerig stuk wederom de cri- tiek uiteengezet, die zij ook reeds tij dens de Parijsche conferentie heeft ge uit. Het seci-etariaat van de Vereenigde Naties deelt mede. dat de klacht van de Oeki-aine op de agenda van den veilig- heidsi-aad is geplaatst. De raad komt Woensdag bijeen. De Oekraine beschuldigt de Griek- sche regeering er van „een ernstig ge vaar voor den vrede" in den Balkan te veroorzaken. „Tallooze grensincidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens worden door gewapende eenheden van het Grieksche leger uitgelokt, met mede weten en onder aanmoediging van de Grieksche regeering". Verder wordt de Grieksche regeering beschuldigd van Het Italiaansche vredesverdrag Twee paragrafen aanvaard Thans is eindelijk het werk der vredesconferentie begonnen. Twee paragrafen van het Italiaansche vredes verdrag zijn gisteren na eenige debat ten door de territoriale commissie aan vaard, waarmede een nieuwe periode in de vredesconferentie is ingeluid die van de practische behandeling der vre desontwerpen. Deze twee paragrafen behelzen de namen van de leden der conferentie die het Italiaansche ver drag zullen onderteekenen en de om schrijving van de schuld van Italië. Een Nederlandsch amendement om de uitdrukking „trad in oorlog met de ge allieerden" te veranderen in „lokte een oorlog uit met" en „verklaren" te wij zigen in „ontketenen" werd aanvaard met 11 tegen 9 stemmen. vervolging van minderheden in Mace donië, Thracië en Epirus. Op een persconferentie te Parijs heeft Manoeilsky, de leider van de Oekrain sche delegatie nog nader verklaard: „Wij zijn van meening, dat de Griek sche politiek nieuwe verdeeldheid in den Balkan dreigt te veroorzaken en daar wij een buurstaat van den Balkan zijn maken wij ons daarover werkelijk ongerust. Het gevaar bestaat, dat Alba nië eens te meer als pion op het inter nationale schaakbord gebruikt zal wor den. Het houden van het referendum in Griekenland i.s in strijd met vroegere overeenkomsten en verklaringen van geallieerde staatslieden. Groot-Brittan- nië, Amerika en Frankrijk waren over een gekomen dat het referendum niet voor December 1948 gehouden moest worden". Albaneesche verklaring. De secretaris van de Albaneesche de legatie ter vredesconferentie heeft Za terdagavond verklaard, niets af te we ten van het Oekrainsch schrijven aan den veiligheidsraad. Volgens den secre taris was het waar, dat gewapende Grieksche benden om de vier of vijf dagen Albaneesche grenswachten over vielen. een groot aantal Albaneesche soldaten vermoord en vee gestolen hadden. Amcrikaansche controle. Naar de ..Times" meldt hebben de Vereenigde Staten besloten hun politiek ten aanzien van het Grieksche plebis ciet te wijzigen. Het Amerikaansohe ministerie van buitenlandsche zaken heeft besloten informeel en beperkt het plebisciet te doen controleeren door waarnemers. Degrelle zou vertrokken zijn naar Buenos Aires Volgens den Brusselschen correspon dent van de „Daily Telegraph" heeft Leon Degrelle. de voormalige leider der Belgische Rexisten, zich ingescheept op het, Spaansche schip ..Monte Ayala" met bestemming naar Buenos Aires. MEISJE, 15 j. zoekt werk voor Woensdagm. en Zaterdags den geh. dag. Br. L 737, B. z. n. FLINK MEISJE als werkster, beschikb. 5 d. p. w. Brieven L 736. Rl'ILEX: I pr. 1, k. schoe nen m. 26 voor 1 pr. k. sch. m. 28 of laarsjes in g. st. Volmer. Kerkplein 2A. Velsen. LIEF HONDJE 8 ntnd. oud tegen advertentiekosten af te halen. Pr. Krugerstr. 82. IJm. Te koop: 1 pr. Am. blauwe DAMESSCHOENEN, m. 39-40. Kerkerinklaan 67, Santpoort. Te koop: gr. Dl'ITSCHE IIEKDEK. geschikt voor waak hond. Otter. B. Enschedelaan 53. Santpoort. Te koop: z. g. a. n. BE KEERDE WIEG. Pres. Kruger straat 58. IJm. Te koop: z. g. a. n. AI INTEL m. 50. ook ruilen voor dito japon. Ruyterstraat 64. Groote muisgrijze kater Tegen hooge belooning s.v.p. terug bezorgen Kennemerlaan 39. IJmuiden. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelïnger. Vergoeding reisgeld- Pre*Use werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherlj HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-St.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8