Spannende Athletieknummers in Derby r~ Sport in het Kort Meer dan twee ton geroofd vit Postkantoor te Rotterdam Posterijen zeer gehandicapt Het bedrag, dat Zaterdagavond bij den roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam uit de kluis werd ontvreemd, is belangrijk hooaer dan f 200.000 Volgen? het verhaal van den gearresteer den portie'", den 41-jarigen B M-. een man met 26 dienstjaren bij de P.T.T., zou de overval gepleegd zijn door twee personen. Een hunner zou den portier terwijl deze gebonden in zijn loge op den grond lag. met een revolver in bedwang gehouden Rebben, terwijl de ander zijn slag zou heb ben ?e='neon Naar sehatting zou het ledi gen van de k'uis een kwartier geduurd hebben Van overhaasting door den dief schijnt ?een sprake te zijn geweest, daar alle deuren, welke gepasseerd moesten ■worden en ook de kluisdeur weer punc tueel op slot waren gedraaid. De buit bestond uit pakketten bankbil jetten en bescheiden, betrekking hebben de oo het giro- en postwisselverkeer. Door hel sem:* van deze bescheiden zijn de posterijen zeer gehandicapt Ook wordt nog vermist een aangeteekend stuk. in-1 houdende kennisgevingen van de rijksver- Tteersinspectie. welke voor de dieven geen waarde hebben Kolen uit Amerika, Di)i»«r'>lan(l en Engeland Uit het bu'letin van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat -de kolenvoor- itening zich in Juli verder gunstig ont wikkeld heeft. De gemiddelde dagproductie bedroeg ruim 28 300 ton. tegen ruim 26 600 over Juni Op enkele dagen werden zelfs meer dan 31.000 ton kolen bovengebracht. Ook de invoer van kolen gaf redenen tot tevredenheid: uit Amerika werd de voor Juli toegezegde hoeveelheid van 238.000 ton inderdaad geleverd Op 29 Juli arri veerden zelfs 6 Amerikaansche schepen tegelijk met in totaal ruim 52.000 ton. De fcoïenimport uit Duitschland overtrof de verwachtingen: ingevoerd werden ruim 166 000 ton. inclusief 46.000 ton bruinkool briketten. Uit Engeland ontving Neder land 8000 ton kolen. Militaire oefeningen worden aangepast aan de werkelijkheid Op vragen van het Eerste Kamerlid Koejemans naar aanleiding van ongeluk ken bij militaire oefeni.igen tijdens de lustrumfeesten te Utrecht heeft de minis ter van Oorlog geantwoord, dat drie mi litairen werden gewond, waarvan een reeds weer volkomen hersteld is. Ook de beide anderen zullen spoedig naar hun onderdeel kunnen terugkeeren. Na een uiteenzetting over de toedracht van de on gevallen verklaart de minister, dat het streven beslaat de omstandigheden waar onder geoefend wordt, zooveel mogelijk aan de we-kelijkheid aan te passen. Wordt een dergelijke wijze van opleiden niet ge volgd. dan ondervinden de militairen de dc-moraliseerende invloeden van den log eerst op het gevechtsterrein, waardoor <öe verliezen op schrikbarende wijze toe nemen en do waarde van het leger aan zienlijk wordt verminderd. De minister koestert niet het voornemen, oefeningen zooais te Utrecht gehouden zijn. in de toe komst te verbieden. Wel heeft hij opdracht gegeven, de kans op ongelukken zooveel mogelijk Ie beperken, zonder dat de w de der oefeningen verloren gaat Kaiotters hielden nationaal congres De Ka'otters, de manneiiike leden de katholieke arbeidersjeugd hielden Zon dag in het Stadion te Amsterdam hun eer ste nationale congres. Des morgens werd c-en H. Mis opgedragen Des nv.ddags voer den de congressisten ..Het spel der 30 000'" op. speciaal voor deze gelegenheid ge schreven door mr. J. Derks Marinus Mon. pikendam had er muziek bij gecomponeerd on Anton Sweers leidde de uitvoering. Op de eeretribune waren o a. aanwezig kar dinaal De Jong, de bisschoo van Haarlem mgr. Huibers, de Pauselijke internuntius mgr. Giobbe en de ministers Beei.-Van Maarseveen. Gielen en Fievez, alsmede vertegenwoordigers van de Belgische Ka- jotters en de voorzitter van de internatio nale katholieke arbeidersjeugd. Aan het einde van het spel zegende kar. dinaal De Jong de zes diocesane vaandels «n werd, het beginselprogram afgekondigd. Truman aanvaardt het internationale hof ln een brief aan Trygve Lie, secretaris generaal van de organisatie der Vereenig- de Naties heeft president Truman officieel de verplichte jurisdictie van het interna tionale gerechtshof aanvaard. In een begeleidend schrijven verklaart Truman: „Mijn daad wil opnieuw getuigen van de vastbeslotenheid van mijn regee ring, alles te doen ter verzekering van de laak der V. N. Wij zijn van meening, dat het Internationale recht reeds voldoende ontwikkeld is om als rechtiijn en basis van de internationale betrekkingen te die nen. In het schrijven worden tevens drie ge vallen aangehaald, waarin de V.S. de ju risdictie van het internationale gerechts hof niet zullen erkennen: 1) Geschillen, die na overeenkomst tusschen partijen aan andere gerechtsho ven worden voorgelegd; 2) Geschillen, die in wezen binnen de binnen1,andsche jurisdictie van de V. S. vallen. 3) Geschillen, die voortspruiten uit Multi-laterale verdragen, tenzij alle ver dragsluitende mogendheden tevens partij zijn voor het hof, of de V. S. aecoord gaan met jurisdictie door het hof. De Amerikaansche verklaring zal vijf iaar van kracht zijn en kan met. z maanden opgezegd worden. Britten zuiveren gebied bij Meester Cornells Britsche strijdkrachten van de 23ste divisie zijn hedenmorgen vroeg een zuive ringsactie begonnen in hef. gebied tus schen de lijn Tandjong PriokMeester Cornelis, den weg Meester CornellsBe- kassie en de rivier de Kali Bekassi. Dit gebied behoort tot de geallieerde zóne. De laatste weken is een groot aantal terroristen hier binnen gedrongen en de zuiveringsactie op groote .schaal heeft vier uren geduurd. Nadat in het midden van dit gebied een concentratie van Indone sische troepen op de Britsche had gescho- is. teneinde verdere concentraties te doorbreken, van artillerie gebruik ge maakt Aangezien alle hoofdwegen, waar langs zij zouden kunnen ontsnappen, door Britsche troepen zijn afgezet, verwacht men dat een groot aantal Indonesiërs zul len worden gevangen genomen. De operatie is thans bijna voltooid, tnaar er zijn nog geen getallen beschik baar. Er is geen gebruik gemaakt van Nederlandsche troeoen. DE POEL AU LAOET IN AMERIKA VERBOUWD. De Nederlandsche mailboot ..Poelau Laoet", die bij de Bethlehem Steel Com pany te Los Angeles weer verbouwd is en ontdara -an dc in oorlogstijd aangebrachte camouflage, is thans gereed om naar Am sterdam te varen, teneinde in den dienst op Batavia te worden opgenomen. Gedu rende den oorlog heeft de Poelau Laoet dienst gedaan in het kader van de leen- en pachtwet. Nieuwe hoofdredacteur Aneta. De heer P, A. Wansink, oud-directeur van den Ne- derlandschen Regeeringsvoorlichtingsdienst en thans souschef van den Regeeringsvoor lichtingsdienst te Batavia, is met ingang van 1 September benoemd tot hoofdredacteur van Aneta. Razzia in Palestijnsch dorp Sterke Britsche legerformalies heb ben intensieve huiszoekingen gedaan in een kleine Joodsche nederzetting ten Zuiden van Haifa. Cesarea geheeten. Het is een plaatsje, dal 25 jaar voor het begin van onze jaartelling door koning Heredes tot een zeehaven werd ge maakt en naar Caesar Augustus ge noemd is. Het zou een centrum van il legale immigratie zijn. De géheele man nelijke bevolking. 94 in getal is opge pakt en vervoerd naar een huternee- ri.r>Tskamp te Rafa aan de Palestijnsch- Egyptisehè grens. Evacués uit Australië naar ons land onderweg Het officieele totaal aantal der geëva- eueerden. dat uit Australië naar Neder land onderweg is. bedraagt 1690. De „Volendam'" vaart rechtstreeks naar Nederland en zal Nederlandsch-Indië niet aandoen.- De ..Sibajak", die midden September met 1300 evacués uit Australië en Nieuw Zeeland zal vertrekken, zal het laatste schip met geëvacueerden voor Nederland zijn. De 1500 evacués, die na het vertrek van de „Sibajak" nog overblijven, zullen wel licht naar Nederlandsch-Indië worden ge repatrieerd Ongeveer 200 evacués in Australië en Nieuw Zeeland zullen de volgende week aan boord van de ..Tas man"' naar Nederlandsch-Indië vertrek ken. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 7.00, 8.00, 33.00, 19.00. 20.00. 22.00 Nieuws. 16.50 WeTken van Rudolf Esche:20.15 Radio Philh. orkest. 21.30 Mariette Serlé. 22.35 Ensemble Ormenda. 23.15 Verslag Staunton-tournooi. HILVERSUM II, 415 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 17.30 Skymasters, 18.15 Renova-septet. 20.15 Vacan- tle-trip naar Zweden. 21.30 en 21.50 Roman cers. 22.30 Rep. Wereldkamp. Wielrennen. 23.15 Cabaret-dancing, Luchtverbimling Batavia—Los Angeles. Men verwacht, dat de eerste proefvlucht in een nieuw ontworpen wekelijkschen dienst tusschen Batavia en Los Angeles ongeveer medio September plaats zal hebben. De dienst zal door de K.N.T.L.M. worden onderhouden. Meer ontbijtkoek Van begin September af zal meer ont bijtkoek verstrekt kunnen worden. De voorraad roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk met ingang van 1 September groot ere toewijzingen te verstrekken voor de fabricage van ontbijtkoek. Agenda voor Haarlem Rembrandt: De Regenboog. Palace: Sport» koningin. Luxor: De Zigeunerprinses. Deze drie 14.00, 16.15; 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Vier mannen der duisternis 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: De Tyran 14.15. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Groote Kerk: Orgelcon cert Albert de Klerk. 19.30 uur. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Bioscopen: Als Dinsdag. Do Haarlemsche cricketei's trekken het. veld ln op de schitterend gelegen terreinen van dc Rolls Royce fabrieken in Derby. De dames van Gïta hadden in Derby een zwaren strijd te voeren tegen hun Engelsche vriendinnen. Geen duimbreed grond werd er toegegeven, zoodat de estafettes, die het laatst aan de beurt waren, de beslissing moes ten brengen. De techniek van het wisselen bracht de overwinning aan de Hollandsche dames, dit onderdeel, zoo uitermate belang rijk. was door de Engelsche meisjes blijk baar vrijwel geheel verwaarloosd, de toe schouwets, die vrij talrijk waren in aantal, waren dan ook verbaasd over de manier, waarop de Haarlemsche meisjes dit onder deel beheerschten. Op hetzelfde veld van Rolls Royce. waar den vorigen avond de damesathleten hadden gestreden, moest het Haariemsch cricket elftal den strijd opnemen tegen een zeer sterk elftal, dat vrijwel geheel uit andere spelers bestond, dan waar Woensdag tegen gespeeld werd. Het resultaat was, zooals gemeld is een draw. Het veld en pitch waren in prima conditie, alleen de omgeving met het voort durende lawaai van de omringende fabrieken maakte het soms moeilijk zich geheel op het spel te concentreeren. De Engelschen, die eerst batten, troffen het eerste uur van den dag een levendig wicket. Het openingspaar. i hoewel dikwijls in moeilijkheden door net goed.accuraat bowlen van Bijleveld. overleef de de2e periode en zorgde voor een openings- stand van 72 runs. (Hellinwell 52). Captain Carter sloot de innings op 1826 wickets. De eerste Haarlerpsche wickets vielen in een vrij snel- tempo, waarbij vooral het googliebowlen van Hellinwell groote moeilijkheden oplever de. Hagenaar (31) en Van Baasbank (30) red den echter de situatie, waarbij vooral de eerste uitstekende slagen te zden gaf, Het totaal van de Engelschen kon echter met meer gehaald worden, toen er tenslotte ge stopt werd waren er 9 Haarlemsche wickets neer voor 128 runs, zoodal een draw resultaat was. De internationale zwemwed strijden, waarbij de tegenstand voor de zwemmers groot er zou zijn dan Woensdag, leverden wederom overwinningen op alle nummers. De vertegenwoordigers van het district Derby gaven wel is waar meer partij, maar de Haarlemmers bleven over alle linies weer heer en meester van het terrein. Voetbalwedstrijd van de Karcolploeg Een ploeg Haarlemmers, die in Derby ver toeven, spelende onder den naam van „Ka- reol" voetbalden Maandag tegen amateurs uit Derby. De opstelling was: doel Kluit; achjei Ribot en Saat; midden: van dei- Meer. Bouwmeester en Elskamp; voor: Glas, Ap pelhof. Van Wijk, Bruggers en Boers, Het resultaat was een overwinning van 10—1 voor de gasten, Eerst twee minuten voor het ein de redde Glas voor de Haarlemmem de eer. De uitslag gaf de verhouding niet juist weer, doch een groote overwinning verdiende Der by wel, aangezien het spel op een hooger peil stond. De ster van het veld was doelman Kluit en na afioop werd hij luide toegejuicht. Hij verrichtte uitstekend werk na de veie Engelsche aanvallen. Dc beste speler van de Nederlandsche voorhoede wan Van Wijk. die Tips en Tops in De bril van Sultan Sar -oS. Terwijl de spits van dc minaret wegdreef op de kabbelende golven van het meer, zette de Sirdar de fluit aan zijn mond en begon te spelen. De kleine Hassan, dadelijk in vervoering, daverde in ivilde dans over den vloer. Tips en Tops stonden er een beetje beteuterd naar te kijken. Als ik es vragen mag", zei Tops, toen de Sirdar even op adem kwam, „waarom speelt U hier alsof we op een vacantiereisje zijn? Is dit niet gevaarlijk? Zal de grootvizier ons niet hooren?" „Ten eerstejonge vriend antwoordde de Sirdar plechtig„waait de wind den anderen kant op en ten tweede kan de grootvizier ons niet zoo snel bereiken, ook al zou hij ons hoo ren. Ten derde heeft mijn spel ten doel een teeken te geven aan onzen Sultan, die steeds naar mij placht te luisteren en mijn muziek zonder twijfel zal her kennen" echter te weinig steun ontving. De rechts binnen van de spelers uit Derby, Tomlinson., maakte de meeste doelpunten. Wielerkampioenschappen te Zurich Derksen wereldkampioen? De wedstnjdcommissarissen van de wereld kampioenschappen wielrennen hebben be sloten, gezien het rapport van den behande- lenden geneesheer. dat de Franschman Senfftleben twee weken, nadat hij door den medicus als hersteld wordt beschouwd, tegen Derksen zal moeten uitkomen voor het we reldkampioenschap sprint der beroepsren ners. De mogelijkheid bestaat, dat Senfftleben niet voor 6 October aanstaande zal kunnen rijden. In dat geval zal Derksen den titel van wereldkampioen toegewezen krijgen. Wedstrijd achter motoren. De uitslag van den tweeden rit over 100 k.m. achter groote motoren luidt: 1. Besson (Zwitserland) 1 uur 33 min. 28 sec. 2. Frosio (Italië) op ruim een ronde; 3. Bakker (Ne derland op ruim drie ronden. Nummers 1 en 2 komen in den eindstrijd en Bakker neemt hedenavond aan een herkansïngsrit deel. Achtervolging der profs. Vanavond valt de beslissing in de achter volging. In den eersten halven eindstrijd rijdt de Franschman Piel legen den Deen Pedersen en in den tweeden rit rijdt de Italiaan Ortelli tegen den Haarlemmer Gerard Peters. WereUlsehaaktournool 1947 in Noordwtfk. Het wereidschaaktournooi 1947, dat den we reldtitel als inzet zal hebben, zal in Noord- wijk worden gehouden. Naast Noord wijk was Amsterdam als gastvrouwe voor dit tournool geopperd. Het Engelsche korfbalkamp op het Zeis ter slot. Het Engelsche kamp op het Zeister slot behoor: wederom tot het verleden. De leider dr. Gerding uit Amsterdam, deelde mede, dat hij met groot genoegen dit kamp heeft geleld. Dr. Gerding is ervan overtuigd, dat binnen een jaar officieele internationale steden- ontmoetingen zullen wolden gehouden. Zoo staan o.a. reeds op het programma de ont moetingen SheffieldEindhoven en Huil Rotterdam. Met Paschen zullen twee Neder landsche ploegen een tocht naar Engeland maken. Haarlemsche Damclub—„Haarlem" 12—8. De eere-wedstrijd Haarlemsche Damclub- Damclub „Haarlem" ter gelegenheid van het 12',i jarig bestaan van DOS eindigde in een overwinning van 12—8 voor de HDC. De jubi- leerende vereeniging won met 13—7 van Oosterkwartier. 2. Na afloop reikte de heer H. J. Oudhof Sr. de prijzen uit. Seriewedstrijden „De Oosthoek". De seriewedstrijden van de Haarlemsche Korf balclub „De Oosthoek" hadden het volgend resultaat: afd. A l. Landlust 2; 2. Sport Ver eent 2-3; 3. Roda. Afdeeling B: 1. Pechvogels; 2. Emma 2; 3. Oosthoek 1. Afdeeling C: 1. Zuiderkwartier 4; Roda 3; 3. Sport Ver eent 4-5. RCH krijgt een Engelschen oefenmees- ter. De Racing Club Haarlem heeft den vroegeren middenhalf van Birmingham W. R. Meacock als oefenmeester geëngageerd en gehoopt wordt, dat hij er in zal slagen de vereeniging weer in de eerste klas te laten uitkomen. Vroeger speelde Meacock in Black pool, Tranmere Rovers en Lincoln City. Voor den eersten keer treedt hij als trainer op. Zijn leeftijd is 35 jaar. Cricketuitslagen. Door den regen konden in de cncketwedstrijden geen beslissingen worden verkregen. Rood en Wit kreeg bezoek van de British Military Mission. Bij den stand 75 runs voor 4 wickets voor de Haarlemmers werd gestopt. De te Heemstede gespeelde wedstrijd QuickCVHW werd bij den stand 46 runs voor 3 wickets voor Quick afgebro ken, zoodat het resultaat „verregend" luidt. Rood en Wil 3 (32 voor 2) tegen Ajax (135 voor 6) werd een draw. De wedstrijd Haarlem 2— LMCC ging niet door. In Utrecht is voor. het eerst sinds 1943 een algemeene vergadering van den A.N.W.B. ge houden. welke thans 200.000 leden telt. Per week komen er gemid deld 1000 bij. De contri butie zal met 10 pet worden verhoogd. De Nederlandsche en de Amerikaansche re geeringen zullen bespre kingen openen over de betaling der leen- en. pachtwetrekeningen. Dc minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans zal Woensdag naar Stock holm vertrekken, waar hij Donderdag den Ne- derlandschen dag van de jaarbeurs zai bijwonen. Zaterdag keert de minis ter terug. Ruim 160 oud-Lom- bokstrijders hebben in Den Haag den overval bij Tjakra Negara (25 en 26 Augustus 1894) her dacht en tevens aan minister Jonkman een request overhandigd, waarin om betere be- staansvoorwaarden wordt verzocht. Mevrouw Van Mook en haar dochtertje zijn gisteravond op Schiphol' aangekomen. Het meisje - zal hier op school gaan. Mevrouw keert 20 Sep tember naar Batavia terug. Generaal De Lattre de Tassigny zal op 5 September nie: op Schiphol aankomen maar met een eigen vliegtuig op Valken burg janden. Met de „Bloemfon tein" is de vijftigdui zendste gerepatrieerde de 11-jarige Robbie Pe ters, in ons land aange komen. Een oud-burgemees ter van Schiedam, de heer M. J. Ho.nnerlage. is 100 jaar geworden. Het mannenkoor Or pheus. dat hij als 20- jarige had opgericht, bracht hem in zijn woon plaats Breda een sere nade. Het Bij/onder Ge rechtshof te Amsterdam heeft den vroegeren Amsterdamschen politie- inspecteur D. B. die in 1941 en "42 voor den S. D. werkte, tot 7 jaar rijkswerkinrichting ver oordeeld. Er was 20 jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen den Amster dammer G. W. A. M„ die van 1941 af tot de be vrijding als S.S.'er heeft dienst gedaan bij het legioen Nederland, :s de doodstraf geëischt. Op 7 September wordt een nationale col lecte gehouden voor we- derinrichting van kin- de rkol on iehui zen. Haarlem en Omgeving Ds. A. E. K. Pols te Coevorden heeft het be- roep naar Lisse-Hillegom (Ned. Protestantenbond) aangenomen, Te Bloemendaal is op verzoek van de poli tie te Vries (Dr.) ten huize van zijn ouders een jongmensch aange houden. dat zich te Vries had schuldig ge maakt aan diefstal van geld en een rijwiel. Het gouden echtpaar VolbrachtSpanheïm. Casteleynstraat 4 te Haarlem wordt heden avond door de omwo nenden gehuldigd. In de straat hangen de vlag gen en werd een eere poort opgericht. „Nieuw Leven" te Haarlem geeft cabaret avonden in het Gem. Concertgebouw op Maan dag 16 en Woensdag 18 September, onder lei ding van Paul Ostra. De heer A. van Accooy, Spaamdam is geslaagd voor de acte a teekenen M. O. De vijf Perzische kleeden die eenigen tijd geleden ten nadeel e van een bewoner uit de Herfstlaan te Heemstede waren, gestolen, zijn bij een -winkelier in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven. Wegens diefstal van diverse goederen ten nadeele van een Heem- steedschen winkelier is proces-verbaal opge maakt tegen een 17-ja- rigen inwoner van Haarlem. De wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk zal niet mor gen, Woensdag, maar Vrijdag op denzelfden tijd spreekuur houden. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angenent heeft Donderdag geen. spreekuur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2