Peters Wereldkampioen Doelpuntlooze voetbalwedstrijd besloot tocht in Derby Sport in het Kort De nieuwe bonnen Tips en Tops Gerard Poleis is de dorde Haarlemmer. die cr in aeslnaftd is een wereldka mpioen - s«'lis> i> ui el ren no ii le behalen. .Jam» lCdon \va.s In 1895 de eerste, Ja©. van Esmond V.vliualde in 1083 don hoogsten titel bij do sprint voor amateurs en thans is Gerard 3'eters in Zurieli wereldkampioen achtervolging der beroepsrol mors geworden. Over dit feit zal Haarlem juiehen, waartoe Maandag a.s. de gelegenheid zal bestaan, als de nieuwe wereldkampioen feestelijk ingehaald zal worden. Staunton-tournooi Sensationeels eindstrijd in Zurich In den halven eindstrijd kwam Peters tegen den Italiaan Ortelli uit. Hij nam onmiddellijk de leiding, reed zeer regel matig en vergrootte steeds den voor sprong Na 5 K.M. was het verschil 40 meter. De tijd was 6 min. 26 sec. De an dere rit werd door Piel (Frankrijk) met klein verschil van Pederson (Denemarken) gewonnen in 6 min. 34 2 5 sec. In den eind etri,id kwamen dus Peters en Piel Erg vlo; verliep de strijd evenwel niet. De Franschman verscheen eerst te laat aan den start en toen er korten 'ijd gereden ■was. kreeg hij een lekke band. Toen op nieuw gestart zou worden, bleek de ket- tin" -ai Piel defect te zijn. Om 10 minuten over elf werd weer het startschot ge geven De Fransch man vertrok in ra zend tempo en lag na drie ronden meer dan vijf me ter voor. Peters stak in de vierde ronde zijn hand om hoog, ten teeken dat hij een l6kken achterband had. j Opnieuw moest de If WwÊ$$:- iêÈi» wedstrijd worden p s overgereden. commissarissen stel I clen v00r fina'e f* i Donderdagavond te laten rijden, -doch de Franschman Piel wilde in geval dezen avond rijden. Om 9 minuten over half twaalf werd voor <le zooveeiste maal het startschot gege ven. Opnieuw vertrok de Franschman in razend tempo en na twee ronden lag hij wederom vijf meter voor. Peters behield hetzelfde tempo, terwijl de Franschman na vier ronden reeds aan zijn rijwiel lag te rukken. Juist op het oogenblik, dat Peters voor lag stak hij opnieuw zijn hand op. Onze landgenoot bleek wederom een lekke band te hebben. Om drie minuten na middernacht werd" weer gestart. Deze rit werd op schitte rende wijze door Peters gewonnen. Franschman kwam er gewoonweg niet aan te pas. Hiermede werd Peters 1 reklkampioen der professionals achtervol gers. Zijn tijd was: 6 minuten 33 4 5. Piel werd op 25 meter na ingehaald De nieuwe wereldkampioen. Toen Gerard Peters 28 Juli in het Olym pisch Stadion het Nederlandsch kampioen schap behaald had. zag hij met vertrou wen de wedstrijden in Zürich tegemoet. In Amsterdam had hij den zwaarst en con current Schulte geklopt en deze kon Zwitserland niet starten, omdat elk land maar één renner mocht afvaardigen. De nieuwe wereldkampioen is op het ©ogenblik 26 jaar oud. Reeds op jeugdigen leeftijd voelde hij zich rot de wielersport aangetrokken en werd lid van een ver- eeniging. Vroeger was hij meubelmaker en in zijn vrijen tijd trainde hij ernstig. Eenige successen op wegwedstrijden boek te hij en het belangrijkste was wel het behalen van het kampioenschap van Ne derland op den weg in den zomer van 1941 re Zondvoort. Het volgend seizoen werd hij beroepsrenner en hij speciali seerde zich ;n het bijzonder op de achter volging. Kij de Nederlandsehe kampioen schappen had hij in Schulte altijd een be langrijken tegenstander. In het buiten land boekte hij echter successen, speciaal als er wedstrijden in achtervolging op het programma stonden. Op de winterbanen in België startte hij in de oorlogsjaren vele malen. Vorig jaar en dezen zomer trok hij ook naar het Zuiden, doch maak te eveneens reizen naar Zürich, Kopenha gen en kort geleden nog naar Milaan, waar hij overwinningen behaalde. Zijn harde werken ziet hij thans beloond door het veroveren van den wereldtitel. Huldiging op Maandagavond. Sedert 1941 is Peters lid van de H.S.V. ..De Kampioen". Deze vereeniging heeft besloten een huldiging te organiseeren op Maandagavond 2 September. De kam pioen wordt des avonds om zeven uur op het Haarlemsche station verwacht. Daar na wordt via Kruisweg, Kruisstraat, Bar- veljorisstraat naar het Stadhuis gereden. Het gemeentebestuur is voornemens Pe ters officieel te ontvangen. Na de huldi ging rijdt de stoet verder langs de Ko ningstraat. Barrevoetestraat, Keizerstraat, Wilhelminastraat, Van Eedenslraat. Lo- rentzstraat, Plein, Groote Houtstraat. Gr. Markt, Riviervischmarkt, Lange Begijne straat. In het Concertgebouw zal behalve Peters ook Cor Bijster gehuldigd worden. Een cabaret-programma zal worden afge werkt, waarna een bal tot twee uur volgt. I Botwinnik handhaaft de leiding De elfde ronde van het schaaktoumooi te Groningen begon met een aantal rustige par tijen, welke remise eindigden. Ook de belangrijke ontmoeting tusschen Tartakower en Smislof verliep zonder eenige opwinding. Botwinnik behield zijn voorsprong door zijn tegenstander Stoitz van het schaakbord te vagen. Men krijgt den indruk, dat de Rus sische kampioen van ronde tot ronde in '■tracht toeneemt. Er zou een wónder moeten gebeuren om hem den eersten"prijs te'ont futselen. Thans is de strijd om den tweeden prijs het belangwekkendst en daarom con centreerde zich Dinsdag de belangstelling op de partij EuweDenker. Het is een buiten gewoon spannende partij geweest. Na veel winding zag Denker een kleine combinatie over het hoofd en verloor een stuk en partij. De uitslagen van de lie ronde zijn: O' Keily —Vidmar remise, BernsteinBoleslafskie. remise; Euwe wint van Denker; Stoitz ver liest van Botwinnik; FlohrSteiner afgebro ken partij; TartakowerSmislof remise; Ko- tovLundin remise; Yanofsky verliest van S/.abo; KotlnauerNajdorf afgebroken par tij; Christoffel verliest van Guimard. De stand ziet er als volgt uit: Botwinnik 16 pnt.; Euwe 8'L- pnt.; Smislof 7'j pnt.; Denker 7 pnt Tartakower en Szabo 6'j pnt.; Flohr en Najdorf ieder 6 pnt. en 1 afgebroken partij; Stoitz 6 pnt.; Boleslafs- kiej 5)j pnt.; Kottnauer 5 pnt.. en 1 afgebro ken partij; Kotov en Lundin ieder 5 pnt.; Yanofsky, Christoffel en Bernstein ieder 4 pnt.; Guimard 3 Li pnt.; Vidmar 3 pnt.; Stei ner 2',-i pnt. en 1 afgebroken partij; O'Kelly 2Vi punt. Vijf beroepsspelers in de Engelsche ploeg Tot besluit van de reis van ile Haarlem mers naar Derby is Dinsdagmiddag een voet balwedstrijd gespeeld tusselien het Haar- lemsch elftal en een ploeg uit Derby, waarin vijf beroepsspelers waren opgenomen van Derby County. In verband met het aanstaan de vertrek der Haarlemmers kon slechts twee maal een half uur gespeeld worden. Het resul taat was 00. Bij Derby speelden mee Nicholas, Bullions. Howe, Musson en Stern, die eenige maan den geleden in het elftal van Derby County speelden, dat in den eindstrijd tegen Charlton den Engelschen beker won. Het Haailemseh elftal verscheen in de volgende opstelling; doel: Kluit; achter: Van der Hulst en Kammeijer; midden: Van Gooi. Schijve naar en Vos; voor; Tervoort, Biesbrouck, Hanse. Smit en Gróeneveld. Dat de wedstrijd in een puntloos spel is ge ëindigd. was niet alleen te wijten aan min der schotv-aardigheid. maar ook aan den kor ten speeltijd. Des avonds moesten de Haar lemmei s weer in Harwich zijn, omdat de boot des nachts naai- Hoek van Holland voer. Het publiek heeft van een vlotten en aardigen strijd genoten, welke begunstigd werd door prachtig zonnig weer. In een hoog tempo werd gespeeld, Aan beide zijden zetten de voorwaartse:-! snelle aanvallen op. De doel- verdedigers waren echter m goeden vorm en deden voor elkander niet onder. Vooral doelman Kluit vestigde een uitstekenden in druk. Zijn opstellen en klemvastheid wekten voortdurend bewondering. In het begin leek het er op. dat het korte samenspel van Derby een klein overwicht voor de gastheeren zou opleveren, maar de rechtsachter Van der Hulst was op dreef en hield den linkervleu gel zich niet onbetuigd. De goede techniek der Haarlemmers weerstond de methoden van Derby. Aan den anderen kant speelde Smit een schitterende partij. Het verdeelen van het Oranje-ronde van Haarlem-Nrd. Dank zij de goede zorgen van de HSV „De Kampioen" besloot de Zaterdag a.s. te hou den „Oranje-ronde" van Haarlem-Noord een succes te worden. Dertig amateurs zullen aan <ie start verschijnen. Bekende renners als Neeft, P. Peters. Portegies. Dietvorst, Bak ker. Van Os en Kuilman hebben ingeschre ven, Bij de nieuwelingen, twintig in totaal zullen renners uitkomen, die ook aan de zonde van 11 Augustus hebben deelgenomen, o.a. de winnaar Keizer, verder Vet. Hen.ne- xnan. Slop en Schotman LAATSTE WEDSTRIJD DER FLAMINGO'S JN ENGELAND. De laatste wedstrijd der Flamingo's in Engeland is in eer. draw ge ëindigd. Woolwich Garrison scoorde In de ec-rste innings 331 runs en de Flamingo's 172 waarna de Nederlanders de follow-on kregen met een achterstand van 159. Een nederlaag voor «le Nederlandsehe cricketers leek waar schijnlijk. maar de Flamingo's herstelden zich in de tweede innings. Bij den stand 170 voor 5 wickets voor de Flamingo's werd besloten xiiet verder te spelen Nederlandsehe athletieksucccssen te Ber gen. Het hoogtepunt van de nthleüekwed- st rijd en te Bergen (Noorwegen) was de wed strijd hsrdloopen over een afstand van 3000 meter. Nadat de Fin Heino lot halverwege aan den kop had geloopen, won de Nederlan der Slijkhuis met een tijd van 8 minuten 8 i sec. ne Nederlander Scholten won de 200 me ier In 22.6 sec. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I. 301 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19,00. 20.00, 22.00 Nieuws. 17.35 Cindere!!;:. 20.15 Residentie-orkest o.l.v F.duard v. Beinum. 22.15 Reportage „De toe komst van de Ned. Beschaving". 23 00 Lucie Bolman, alt. 23.30 Piano-trio's Haydn en Mozart. HILVERSUM 11, 415 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 18.15 en 19 00 Jan Corduwener. 20.05 Reportage milit. voetbalwedstrijd Ned.België. 2020 Ramblers. 20.45 „Rebecca". 21.30 Fransche operettes. 23.15 Beschouwing Staunton-tour nooi. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 28 AUGUSTUS Rembrandt: De Regenboog. Palace: Sport- koningln. Luxor: De Zigeunerprinses. Deze drie 14 00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Vier mannen der duisternis 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City; De Tyran 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Bioscopen: Programma als Woensdag. spel was goed verzorgd. Eenmaal werd ge dacht, dat hij den grondslag legde van een doelpunt. Van het middenveld ondernam hii een solo-ren, gaf den bal fraai door naai Tërvoort, doch op het laatste oogenblik maakte de rechtsachter der gastheeren de zen het leer afhandig. Op den linkervleugel kon Gróeneveld door de goede bewaking van den Engelschen rechtshalf weinig uitrichten. Het einde kwam met 00, De Engelsche toeschouwers roemden het positiespel der Haarlemmers, dat over het algemeen beter bleek dar. men gewend is in Derby. Indonesiërs melden opstand op Bali Nederlandsch garnizoen zou in moeilijkheden zijn Het A.N.P. heeft opgevangen van den zender van liet Indonesisch republikein- sche persbureau Antara, dat de Neder landsehe autoriteiten zich op Bali in zeer moeilijke omstandigheden bevinden ten gevolge van een wyd vertakte revolutie. De Nederlandsehe garnizoenen worden voortdurend aangevallen door het Bari-san Rakjat (volksleger) en deze aanvallen kunnen ondanks de moderne bewapening van de Nederlanders en de vele hulpmid delen. waarover zij beschikken, niet wor- ?n gestuit. Als plaatsen, waar regelmatig gevech ten plaats hebben, worden Boeleleng, Djembrana, Tabanan. en Bangli genoemd. Ook door een economische blokkade worden de Nederlandsehe troepen in een zeer pijnlijke situatie gebracht. Het Indonesische bericht eindigt met de woorden, dat de Nederlandsehe positie op Bali hoe langer hoe zwakker wordt ten gunste van de republiek, waar tegen over de bevolking een onwankelbare trouw aan den dag legt. Tien gedetineerden ontvlucht Drie z.ijn er nog zoek. l'H het bewakingskamp „De Polderweg" te Amsterdam zijn tien gedetineerden ont vlucht. Met een gestolen tang hebben zij eenige ijzeren tralies verbogen, waarna zij konden ontsnappen. Het bewakingspersoneel heeft zeven ontvluchte personen in Amster dam gearresteerd. Drie zijn er nog zoek, na melijk twee S.S.'ers en een N.S.B.'er. De bewaker aan de achterzijde van het kamp, die zich niet op zijn post bevond, toen de gedetineerden ontsnapten, is staanden voet ontslagen. Het is lot dusverre niet gebleken, dat hij aan de ontvluehtin.e medewerking heeft verleend. Voor alle ze kerheid heeft men dertig gedetineerden, z.c wapendragers, naar fort Erfprins in Den Helder overgebracht. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 610: 541 t.m, 545 brood 800 gram brood 546 brood 400 gram brood 549 boter enz125 gram boter 550 boter enz375 gram margarine of 300 gram vet 560 suiker750 gram suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. 551 algemeen 200 gram kaas 552 algemeen 250 gram waschpoeder B 13 reserve 1600 gram brood C 13 reserve 800 gram brood B 14 reserve 100 gram kaas Bonkaarten La, Lb, Lc 610: 513 vleescli 100 gram vleesch 514 vleesch 400 gram vleesch A 01 melk2 liter melk B 01., C 01 melk 3V-. liter melk Bonkaarten Kd, Ke 610 041, 042 brood800 gram brood 049 boter enz250 gram boter 050 boter enz125 gram margarine of 100 gram vet. 060 suiker. 061 alg. 250 gram suiker, 062 algemeen boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 051 algemeen 100 gram kaas 052 algemeen 250 gram waschpoeder D 13 reserve 800 gram brood E 13 reserve 250 gram rijst, kinder meel of kinderbisc. Bonkaarten Ld. Le 610: 013, 014 vleesch 100 gram vleesch D 01, E 01 melk 6 liter melk Tabak en Snoep: T 45 2 rantsoenen tabaksartikelen V 45 200 gram chocol. etv'of suikerw. X 452 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor aardappelen zullen af zonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 7 September. Voor de week van 8 t.m. 14. September zullen nog bonnen worden aangewezen voor: aardappelen, melk, koffie. Zuidvruchten, bloem, tabak en versnaperingen. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen. Desgewenscht kan men op een bon voor suiker gedeelte lijk suiker, gedeeltelijk jam koopen. Bo vendien kan men, indien men niet de totale hoeveelheid tegelijk wil koopen, bij inlevering van een bon voor 750 gram b.v. 500 gram boterhamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terug verlangen. Op deze wijze kan men ook op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet koopen en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet terug verlangen. Deze week is wederom 100 gram vleesclh extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen met het oog op den feestdag op 31 Augustus a.s. reeds Donderdag 29 Augustus a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaitijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen .,513 en 013 vleesch" worden ingeleverd. Lord Killearn wil Sjahrir ontmoeten Lord Killearn. die dezer dagen in Ba tavia is aangekomen, heeft twee keer een onderhoud gehad met dr. van Mook. Ook is hij ontvangen door den Amerikaanschen consul-generaal. Foots. Van de zijde van de Indonesiërs brachten Hadji Agoes Sa- lim en de republikeinsche minister van propaganda, Mohammed Natsir, hem een bezoek. Volgens Aneta heeft Lord Killearn hun een boodschap meegegeven voor Sjahrir, waarin de Engelsche diplomaat zegt prijs Le stellen op een spoedige ont moeting met Sjahrir. De republikeinen pogen nu Sjahrir in Djokjakarta te berei ken, Lukt hen hun niet hem tijdig te be reiken, dan zal Lord Killearn. die Donder dag weer vertrekt, volgende week terug komen om Siahrir te ontmoeten De semi-officieele Londensche „Press Ser vice" schrijft, dat Lord Killearn's bezoek uitsluitend een. informatief karakter draagt. Deze nieuwsdienst verwacht een hervatting der Nederlandstüi-Indoneslsche besprekingen niet vóór de commissie-generaal in Indonesië arriveert. Lord Killearn's komst betee- kent dat nu alle voorwaarden geschapen zijn voor een nieuwe poging tot overeenstemming. Lord Killearn neemt dus eigenlijk de taak van Lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr) over. De „Time s" vergelijkt de commissie-ge neraal met de Britsche kabinetscommissie in Britsch Indië en meent, dat er met geduld en wederzijdsch begrip een redelijke kans van slagen voor de komende onderhandelingen is. Volgens het Indonesisch-republikein- sche persbureau heeft Sjahrir verklaard, dat er nog geen aanwijzingen beslaan in De bril Sultan Sar y 39. De tonen, clie de Sirdar aan zijn fluit ontlokte, zweefden op den wind over het. ivater wan het meer. Zij zweef den recht op hun doel af en bereikten een klein eiland, suisden tusschen de hoornen door en stegen daar omhoog tot in de boomkrunien. De boomen wa ren letterlijk tot den nok gevuld met een troosteloos gezelschap. Het waren de gevangenen van den grootvizier, de jnannen, die waren weggesleept, opdat deze onverlaat ongestoord naar den heiligen bril van Sultan Sar zou kun nen zoeken. ..Hé", zei één der gevange nen, ..hoor iie daar niet een fluit?" „Je verbeelding zal je parten spelen door den honger", antwoordde een ander. „En toch Hoor ik hem", hield de eerste vol. BINNENLAND De pluimveeteelt heeft zich weer belang rijk hersteld van de ge leden oorlogsschade. Er zijn dit voorjaar pl.m. 22 miilioen eieren uitge broed. hetgeen betee- kent, dat er dit najaar weer 6 miilioen jonge kippen zijn en naar schatting de pluimvee-, stapel in 1947 uit 9 mii lioen kippen zal be staan. De voederpositie is iets gunstiger gewor den. De kruiser „Jacob van Heemskerk" zal Donderdag in de Park haven te Rotterdam aankomen na een jaar patrouilledienst in de Indische wateren. De H. B. S. in Enk-, huizen, een der oudste in ons land, heeft haar 75-jarig bestaan gevierd. Op het landgoed „Hindekamp" by Ede wierpen arbeiders ge vonden patronen in een afvalvuur. Door weg spattende vonken raak te een groote schuur in brand, waarin 45.000 kg. graan was opgeslagen. Alles ging verloren. Te gen de arbeiders is pro ces-verbaal opgemaakt. In Juli zijn bijna 6000 processen-verbaal opgemaakt wegens over tredingen op het gebied der voedselvoorziening. In totaal werd f 207.000 aan boeten opgelegd in 2386 zaken. Aan schik kingen werd betaald f 95.881 en aan waar borgsommen f 10.770. Hr. Ms. Van Kins- bergen zal op 10 Septem ber uit Batavia vertrek ken en vermoedelijk 21 October in Nederland aankomen. De benoeming van een commissie-gene raal voor Ned. Indië zal pas geschieden a'.s <le Eerste Kamer het desbe treffende wetsontwerp heeft goedgekeurd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gis teren afscheid genomen van twee zijner leden, namelijk prof. Kranen burg. die voorzitter van de Eerste Kamer is ge worden tn generaal Winkelman, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens afueedt. De „Volcndam" met repatrieerenden uit In dië wordt 10 October 111 Nederland verwacht. De Repatrieerlngsdienst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat verzoe ken om bij debarkee- ring van repatrieerings- schepen aanwezig te mo gen zijn, niet ingewil ligd kunnen worden. Een nachtwaker en zijn vriend hebben f 4000 gestolen uil de kassa van een restaurant te Rot terdam. Nadat zij nieu we kleeren gekocht had den, werden zij gear resteerd. Van het geld was nog f 1750 over. De passagiers van de „Tegelberg" zullen morgen om 14 uur in Amsterdam debarkeeren. De landgoederen „Helenaveen" bij Deur- ne en „Stichting baron van Ittersum" bij Heino zijn onder de Natuur- schoonwet gerangschikt, en voor het publiek opengesteld. De maximumprijzen voor mosselen, mossel zaad en verwerkte mos selen zijn vervallen. De 30-jarige R. die te Amsterdam op een rijdende tram wilde springen, viel en werd door den bijwagen over reden. Zijn rechterbeen zal geamputeerd moeten worden. Tot koninklijk com missaris bij de Neder landsehe Bank is be noemd prof. mr, F. de Vries, hoogleeraar aan de universiteit van Am sterdam. Volgende maand opent een Canadeesche maatschappij een veer- tiendaagschen dienst tusschen Rotterdam en Montreal met snelvaren- dé schepen, welke de reis in 12 dagen vol brengen. Haarlem en Omgeving De Raad van Ben- nebroek vergadert a.s. Dinsdag te 6 uur, o.a. om wethouders te kie zen. „Het Vrjje Too- neel", onder Cor An ton Ruys, zal 7, 8 en 9 September in den Stads schouwburg te Haarlem een opvoering geven van „Arsenicumen Oude Kant" een heel eigen aardige Amerikaansche Comedie in 3 bedrijven door Joseph Kesselring in de vertaling van J. C, van der Horst.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2