De wederopbouw van IJ mui den Engelsche dank voor Velsens gastvrijheid Een sprookje herleeft Een interessante wandeling van Oost naar West. Er komt een groene strook dwars door de city. Veel ruimte gereserveerd voor ontspanning. IJmuiden, anno Die stippeltjes, ja, daar gaat het na tuurlijk om. Een uitbreidingsplan is eei: plan voor de toekomst en de vraag die op de persconferentie van j.l. Maandag gedaan werdwanneer denkt u dat het plan gereed zal zijn?" was dan ook tamelijk naief. Maar komaan, laten we eens onze fan tasie scherpen en in onzen geest een wan deling maken langs de hartader van onze nieuwe „stad aan de zee", de hartader die begint bij het viaduct in den Stationsweg en die eindigt nabij den watertoren van het Staatsvisschershavenbedrijf. Laten we veiligheidshalve ons wanen in het jaar 2000. Dan is het zeker gereed. De schrijver dezer regelen zal op deze wandeling uw leidsman zijn. We beginnen dus bij het viaduct, dat na tuurlijk zoodanig verbreed is. dat het alle verkeer gemakkelijk kan verwerken De verrassingen beginnen al heel gauw, want nauwelijks zien we den hemel weer boven ons of daar verrijst aan onze linker hand een groot gebouw. Het staat dus ach ter het politiebureau: op een grooten steen in den gevel staat: Gymnasium. Dat ligt daar mooi in het centrum der gemeente en bovendien in de onmiddellijke nabijheid van het station, zoodat de spoorstudenten maar een heel klein eindje te wandelen hebben. Een ander nieuw gebouw zien we aan den rechterkant, nog vóór de Willebrord- straat begint: het blijkt een U.L.O.-school te zijn. Er is een flink plein voor, zoodat de leerlingen niet op den drukken ver keersweg behoeven te spelen of te ravot ten. Dit geldt natuurlijk ook voor de gym nasiasten. wanneer die nog neiging moch ten vertoonen om wild te worden. We zetten onze wandeling voort. Welk groot gebouw zien we daar recht voor ons, daar waar vroeger ..de beurs" Dat is het raadhuis. Het staat keurig in het groen, het doet zelfs denken aan het Hilversumsche raadhuis en dat kon ook niet anders, want de naam Dudok is nauw met het opbouwplan van Velsen verbon den Voor het complex van den raadhuis- bouw gaan we linksaf, volgen de beplan ting en komen dan spoedig aan den Wil- lemsbeekweg, die echter niet op z'n oude plaats ligt, doch wat naar het Noorden is verhuisd. Voordat we rechtsaf gaan, loo- pert we voorbij den schouwburg, die aan den Zeeweg staat, recht tegenover den ver legden Willemsbeekwcg. Het Patronaats gebouw ligt verscholen achter een rij flinke winkels. En aan de rechterzijde van den Willemsbeekweg, aan den zoom van het Raadhuisplantsoen verrijst al weer een flink gebouw. ..Hotelja. niet meer Hotel-Nummer Eén. Laten we het Hotel Stille reederijen'' Maar het zal niet lang meer duren Van de ruim 20 reederijen, die IJmuiden rijk is. zijn er eenige. welke nog geen schepen in de vaart hebben Zoo is er bij voorbeeld de reederij „Spitsbergen" die vóór den oorlog met één trawler voer. Haar schip werd in Engeland voor marine doeleinden gebruikt, maar naar ons werd medegedeeld zal de trawler binnen den tijd, dien de betreffende scheepswerf zich gesteld heeft, weer in oude glorie ter visch vangst gaan. Een trawler van de reederij Neetiandia zonk in de IJmuider haven, zoodat deze onderneming thans geen sche pen meer bezit en de derde „bootenlooze" reederij, de Neerlandia II, wier trawler „Libra" eveneens onder dienst geweest is. heeft dit schip ook naar een werf gestuurd om het weer tot een visschersboot te laten ombouwen „Het Raadhuis" noemen. We wandelen verder langs den fraaien, ongeveer 30 M. breeden boulevard. De Rembrandtlaan isverdwenen, maar we komen aan een ongeveer 70 M. breede laan die dwars op de hoofdader loopt. Rechts van ons _is het Oosterduinpleïn en in de verte zien we het nieuwe postkantoor 9P dit plein, ter wijl links een groote kerk te zien is. Dit is de nieuwe Gereformeerde Kerk, die staat aan den Zuidelijken rand der be bouwing. Daar achter lagen eens de ter reinen van V S.V. en Stormvogels. Zeshonderd Meter verder langs deze heirbaan komen we aan een fraai plein. Juist tegenover ons staat een groot ge bouw. Het is de Aula, recreatieoord voor cultureele doeleinden. Dit plein, waarop we verder nog een bibliotheek en een museum vinden, is het nieuwe cultureele centrum van de stad aan de zee en tevens geografisch het centrum van een breeden gordel, die loopt van het Kennemerplein tot den rand der bebouwing. Een Katho lieke kerk sluit deze gordel in het Noor den (aan het opgebroken deel van het Kennemerplein) en een Ned. Hervormde Kerk sluit hem aan het Zuiden af. Verder wordt een deel van dezen gordel ingeno men door eenige lagere scholen met daar bij behoorende sehool-lurnvelden. De heirweg zet zich, iets smaller dan vóórdat hij het plein bereikt, met een knik voort naar de verlengde Havenkade, die hij bereikt nabij de Visscherijschool en de Burgemeester Rambonnetlaan. Er is na tuurlijk een verbinding met den Strand weg. Iets rechts van ons, ongeveer tusschen de Visscherijschool en de Visschershaven zien we al weer een nieuw gebouw. Dit is het Visscherij-Instituut dal dus staat in het centrum van het groote bedrijf, waar aan IJmuiden zijn opkomst te danken heeft. De verkeersader heeft met haar groot ste breedte van ongeveer 30 M. een geheel recht eind van 1350 M of een kwartier gaans. Zij vormt de directe verbinding tusschen den schouwburg aan den Zeeweg en de Aula op het plein in den nieuwen gordel. De breede boulevard heeft aan beide zijden dus een monumentale af sluiting. Kindermiddag voor vacantiefeest Het slechte weer was oorzaak, dat het vacantiefeest van den Algemeenen Neder- landschen Vrouwenbond op 15 Augustus niet doorging. De kinderen zullen echter niet teleurgesteld worden, op 4 September zal in de Griffioen aan de Frans Naere- boutstraat een kinder-variété gegeven worden, waar alle kinderen, die nog hun „feestkaart" hebben, toegang krijgen. De middag begint om 2 uur en wordt verzorgd door Van Meurs' kindervariété. De liaring lokt Het feit, dat de groote vraag naar ver- sche haring zich blijft handhaven met het gevolg, dat de vischhandel voor dat ge wilde vischje den maximumprijs, kan be talen, lokt steeds meer trawlers ter ha- ringvisscherij. Thans hebben de Isabel, de Shamrock en de KW 168 haringnetten aan boord genomen. De stoomtrawler Vikingbank IJM 183 die Dinsdag met ruim 2000 kisten aan den afslag was, heeft nu vijf haringreizen ge maakt en in totaal 10000 kisten aange voerd met een totaal aan besommingen van ruim f 170 000 Agenda voor Velsen Woensdag 28 Augustus. Thalia Theater: In handen der nazi's, 19 en 21 uur. Bioscoop De Pont: De avonturen van Marco Polo, 20 uur. Donderdag 29 Augustus. Geen bioscoop. Velsensche zaken voor het Tribunaal Voor de Tweede Kamer -van het Tribu naal te Haarlem had zich gisteren te ver antwoorden P. R. uit Velsen voor het feit dat hij van 1940 tot 1942 lid was geweest van de N.S.B. Deze bijna 60-jarige scheeps timmerman verklaarde, op de vraag van den president Mr. F. v. d. Goot hoe het kwam dat hij lid was geworden in 1940, dat dit gebeurd was omdat zoovele voor aanstaanden- in Velsen lid waren geweest en dat hij- zien toen ook maar had iaten overhalen. „Ik moet toen wel een rare kronkel in mijn hersenen gehad hebben", verklaarde verdachte nu deemoedig Maar hetgeen hij nu vertelde klopte niet met zijn destijds voor de P.O.D afgelegde verklaring. Toen hem hierop gewezen werd, verklaarde hij dit door het feit, dat hij bij zijn verhoor niet heelemaal normaal was geweest, waarop mr v. d. Goot de vraag stelde wanneer hij dan eigenlijk wel normaal was. De verdediger bracht naar voren dat verdachte, hoewel scheepstimmerman zijnde, nooit voor de Duitsche Weermacht had gewerkt en dat hij bovendien in 1942 als lid bedankt had. omdat hij tegen de hevige Jodenvervolgingen was en het af keurde dat in de ..beweging" zooveel Duitsche manieren werden nageaapt Na den verdachte zelf nog gehoord te hebben deze bevindt zich reeds sedert eenigen j tijd in voorloopige vrijheid bepaalde de president de uitspraak over veertien .da gen. De verdediger, mr. Hellema, noemde de zaak van M. van H.- geb. van der S een tragisch geval. Deze vrouw was in 1940 lid van de N.S.B. geworden, omdat haar man, die ook geïnterneerd is. lid van deze beweging was. Zij had verder nooit aan politiek gedaan en ook tijdens haar lidmaatschap had zij geen actief deel ge nomen bij het maken van propaganda of iets van dien aard. Zij was reeds ander half jaar geïnterneerd, terwijl haar drie kinderen, resp. twee, zes en negen jaar oud, bij haar ouders waren ondergebracht Na uitvoerig verhoor ging het Tribunaal voor dit geval tot onmiddellijke invrij heidstelling óver H. S., van beroep groentehandelaar, stond terecht voor het feit, dat hij in 1943 sympathiseerend lid en in 1944 begunsti ger van de N.S.B. was geworden en lid van den Nederlandschen Volksdiens:. Verdachte ontkende lid van den Volks- dienst geweest te zijn en verklaarde dat hij sympathiseerend lid was geworden uit angst. Het bleek, dat hij ui: een gezin kwam waar de vader een aanhanger was geweest van Domela Nieuwenhuis In Velsen ging de familie S. dan ook voor communistisch door. Toen de W A-man W. hem in 1943 op straat was te gen gekomen en had gezegd: „Wat. ben jij ook nog vrij. je heele familie hoort in hei concentratiekamp thuis; er is al plaats voor jullie besteld", had hij zoo n 'angst gekregen, dat hij zich als sympathiseerend lid was gaan melden. De verdediger probeerde aan te toonen, dat verdachte een zwaar neurastemicus is, die aan angslcomplexen lijdt. Uit angst voor het concentratiekamp had S. zich gemeld. Verdediger bFacht o.a naar vo ren. dat tijdens de bezettingsperiode ve len uit angst gehandeld hadden, b.v. bij het inleveren van radiotoestellen Verder trok hij de juistheid in twijfel van een schriftelijke verklaring van den beruchten politieman C. L., die verklaard had. dat verdachte hem verzocht had sroente te mogen leveren voor de gevangenen in de cellen van het politiebureau te Velsen. Ook in deze zaak zal uitspraak worden gedaan over veertien dagen. „HOE KOM IK ER AF"? Onder dezen titel zal Woensdag 4 en Donderdag 5 September in Thalia een revue ten tooneele gebracht worden on der auspiciën van Frits Schakels. Het schouwspel, dat 25 tafreelen beslaat, wordt muzikaal omlijst door het orkest van Joon Ketting Marktbericht van Maandag Aanvoer versche visch 4200 kisten, versche haring 2200 kislen Besomming haringlrawier Utrecht IJM 76 f :i5.760. Besommingen versofce visch irawlers f42.236 Verdere besomminpyi: Zweedsche kotter: GG 47.4T 10.770. Motorloggers- KW 227 f 5394. KW 84 f 4600, KW 59 f 3205, KW 173 f3184. KW 33 f 2496. KW 107 f2871. KW 24 f 4371. KW 89 f 3036. KW 104 f 2928. Kustvisschers: IJM 23 f2202. IJM 27 f1661, KW 21 f 2095. KW 94 f 2228, KW 10 f 2971 KW 53 f 872. IJM 224 f 2872. IJM 318 f 1024. HD 119 f 128. UK 244 f 1887. UK 234 f973. DINSDAG Aanvoer 600 kisten versche visch. 5250 kis ten versche haring Besommingen hai ingtrawjers" Vikingbank IJM 183 f 36.948; F.wald I.TM 49 f 23 74G; Gloria IJM 37 f31.969 Versche vischtrawler f8160. Verdere besommingen: Motorloggers: SCH 99 f 3703. IJM 264 f 4644. Kustvisschers: UK 174 f 149, UK 119 f 124, IJM 224 f129. KW 199 f118. SANTPOORT Santhaezen tegen Plantsoenendienst De Santhaezen hebben hun voetbal wedstrijd tegen den Plantsoenendienst, met 10 man spelend, mei 24 verloren. A.s. Maandagavond om zes uur wordt een revanche-wedstrijd gespeeld op het H.B.S.-terrein. ,jU hebt een zeer hooge opvatting van gastvrijheid" Op onze lessenaar liggen twee brie ven uit Engeland. Een daarvan is aan ons geadresseerd en geteekend door Sonia Sadler. 40 Holton Road Barrv; de tweede ontving de heer Horbeek, een der leden van het comité, dat de ontvangst verzorgde van de Engelsche meisjes, die van 217 Augustus IJmui den of Velsen bezochten. Deze brief was afkomstig van Ho well' School te Llandaff in Glamorgan. Beide brieven getuigen van een groote dankbaarheid voor het genotene. Men oordeele zelf uit de vertaling der brieven, waarin o.m. geschreven wordt: Ik schrijf namens de meisjes van Car diff en Zuid-Wales die Velsen bezochten van 217 Augustus. Ik wilde u doen weten hoe dankbaar wij ons voelen ten opzichte van u allen voor de heerlijke vacantie en uw onuit puttelijke vriendelijkheid voor ons. Gedurende ons bezoek hebben wij vrienden gemaakt, die we nooit zullen vergeten. Wij beseffen, dat het uitsteken de programma dat we volgden, veel en moeilijk werk met zich bracht en zorg vuldige voorbereiding door de leden van het comité. Na een woord van dank aan de gast vrouwen en gastheeren, eindigt de brief met: Ik sta in verbinding mét onzen plaaise- iijken secretaris van de W F. A en zie met groote belangstelling uit naar de ontmoeting met onze Hollandsche meisjes en jongens op 29 Augustus. Maar ik voel, dat we hun nooit zoo'n heerlijken tijd kunnen bezorgen als u ons hebt gegeven. U hebt een zeer hooge opvatting van gast vrijheid, maar we hopen, dat we in staat zullen zijn, eenigermate onze waardee ring te toonen, wanneer uw kinderen ko men als onze gasten. Wil onzen hartelijken dank aanvaarden voor al uw persoonlijke vriendelijkheid en voor het feit dat u twee kostelijke we ken van uw va,cantie hebt geofferd aan ons genoegen. In een brief aan onze redactie gericht, brengt een der meisjes dank aan allen, die hebben medegewerkt om de meisjes een heerlijke vacantie te bezorgen. Zij eindigt haar brief met de hoop uit te spreken dat zij nog eens naar Nederland zal kunnen terugkeeren. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 12) Anne-lag reeds in haar smal meisjesbed toen Ursel met het theeblad binnen kwam. Ursel, zei ze, mama heeft zich van avond met den consul verloofd. Zoo. dan heeft ze haar doel toch wéten te bereiken! was het laconieke ant woord en innerlijk voegde de oude ge dienstige er aan toe: Het is maar goed, da,t juffrouw Bratt haar adres heeft ach tergelaten. Binnenkort zal wel blijken, wat er uit dat arme kind hier zal wor den. Heb je ook een fleschje voor mij in den koeler laten zetten, hoogheid? De aangesprokene schrok uit zijn over peinzingen op en keek in het vergenoegde gezicht van zijn vriend. Daar stond Grott- kau: zijn oogen glinsterden van plezier en in zijn rechterhand zwaaide hij een stuk papier, dat vol stond met namen. 't Is alles keurig in orde gekomen beantwoordde hij den vragenden blik van zijn vriend. Ik heb me met Waldemar, den ouden huisknecht van den consul ih verbinding gesteld. De goeie man heeft om onbegrijpelijke redenen een zwak voor me. Hij was direct bereid mij de lijst van genoodigden ter inzage te geven. Het is heel vriendelijk van je. dat je zooveel moeite hebt gedaan, Jens. Niet zoo plechtstatig, alsjeblieft, broeder. Het heeft me niet de minste moeite gekost. Grottkau wierp de donkere cape, welke hij over zijn witte uniform droeg, op een stoel en nam zelf naast zijn vriend plaats. Beiden hadden ze het feest vroegtijdig verlaten. Grundtvig was niet meer in de stem ming geweest: om langer te blijven en na dat Grottkau van het avontuur had ge hoord, had hij zijn vriend vooruit gestuurd met de afspraak, dat hij in de bodega van den ouden Danner op hem zou wachten. Hij wilde trachten van Esehberg's huis knecht de lijst van genoodigden los te krijgen. Aan de hand daarvan moest het al heel gemakkelijk zijn de identiteit van de geheimzinnige vreemdelinge vast te stellen. Ik geloof, dat ik je schoone onbe kende al gevonden heb. Ernst, zei hij. Maak geen gekheid. Ik denk er niet aan bij zoo'n ernstige aangelegenheid. Kijk maar eens hier. Grundtvig boog zich over het vel pa pier. De meeste gasten zijn uit de stad gekomen, ging Grottkau voort, maar zoo als ik al zei, moet die dame in hel. zilver uit Elmshorn zijn geweest. Het aantal Elmshorners is zeer beperkt, zooals je ziet. Daar heb je mevrouw Staniecki en haar begeerenswaardige dochter Vera. Dan de dominé en diens vrouw, twee dochters en een zoon, de dokter met zijn betere helft, de apotheker en echtgenoote en nog een paar notabelen, allen vergezeld van hun vrouw, dus paarsgewijze optre dend, en, ondanks hun masker, zoo bekend als de bonte hond. Nu volgen de enke lingen, waartoe ook onze betooverde prinses behoorde. Schiet nou alsjeblieft een beetje op! riep Grundtvig ongeduldig. Rustig. Ik moet m'n conclusie 'en- slotte ook kunnen motiveeren. De enke lingen, dat zijn de ongetrouwde palet- ridders, die in Elmshorn wonen en wer ken. louter mansvolk. Er <s maar een enkel vrouwelijk wezen onder en dat kan dan ook niet anders dan de gezochte, zijn. Grottkau keek zijn vriend triomfante- lijk aan en diens gezicht verried duidelijk de spanning, waarin hij verkeerde. Wie is het? Hoe heet ze. Jens? Senta Bratt, schilderes! antwoordde Grottkau met het noodige aplomb. Hij was geweldig trotsch op zijn ont dekking, welke, naar zijn meening, Grundtvig's volle erkentelijkheid wettig de en het was dan ook, of hij een klap in zijn gezicht kreeg, toen zijn vriend plotseling in een hoonend gelach uit barstte. Waarom lach je zoo griezelig? vroeg hij geërgerd. Senta Bratt ken ik, antwoordde Grundtvig. Weet je. wie Senta Bratt is, jij ongelooflijke ezel? Allicht! Hier staat het: een schilde res! Ja, ja, maar daarnaast ook een dame met grijs haar van ongeveer vijftig jaar! Ik heb haar eens bij mijn tante in Kopen hagen ontmoet. Je weet, dat tante Klara zich bijzonder voor de schoone kunsten interesseert. Die lijst van je is een hope- looze mislukking, Jens! Wat beginnen we nu? vroeg Grottkau, zichtbaar terneer geslagen. Tja, er zal me wel niet veel anders overblijven dan als wijlen de prins uit het sprookje zij het dan gewapend met een handschoen, in plaats van een muiltje, naar de onbekende eigenares te gaan zoe ken. Ik wil en ik moet haar terugvinden. Is 't zoo ernstig, m'n waarde' Veel ernstiger dan jij je in je jeug dige onervarenheid kun: voorstellen. Dat meisje is niet meer of minder dan mijn noodlot. Een noodlot, waarvan je het gezicht nog niet eens hebt gezien. Het kind kan wel een aardappelneus en kal'fsoogen hebben. Een aardappelneus zou onder het kan ten masker, dat ze droeg, onmiddellijk zijn opgevallen en haar oogen ach, haar oogen waren de mooiste blauwe kijkers, die ik ooit in m'* leven gezien heb. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3