Drie en een half millioen kaarsen knipoogen over zee Zeven jaar geëischt tegen weermachts-aannemer De IJmuidensche vuurtoren en zijn wonderen ALS de zon onder de kim verdwijnt en de zee wordt één donker vlak, dan komt, eiken avond weer, een leger van licht aanstormen over het water; van Noord tot Zuid langs onze kusten flitsen de vuurtorens aan. Vele stuur lieden houden het oog gericht op de be kende flikkeringen, die hen knipperend beduiden, dat zijn koers goed ligt. Eiken avond weer. Deze regelmaat is iets heel gewoons en weinig denkt men daarbij aan de stille werkers, de lichtwachters, de motoristen en hoe de verzorgers van onze vuurtorens meer mogen heeften die poetsen en contiro- leeren en stellen, den geheelen dag, op dat 's avonds de lamp kan branden. Een lenzenstelsel van het type, zooals er twee in den vuurtoren van IJmuiden zijn gemonteerd. De middelste lens versterkt het centrale licht, de ring van prisma's vangt het overblijvende schijnsel op, om het, tesamen met het eerste als een breeden bundel door den nacht te stuwen. Door de bombarde menten zijn kleine stukjes van de prisma-ringen gesprongen, maar de lichtsterkte wordt hierdoor niet noe menswaard beïnvloed. IJmuiden met z'n haven heeft een sterke lichtbron om zich kenbaar te maken en op een tien meter hooge terp staat de forsche vuurtoren met zijn kleineren broer vlak voor zich, meer dun drie-en-veertig meter met z'n kop in de lucht en eiken avond branden daar 3.700.000 kaarsen. Daar, waar het weidsch panorama voin de duinen, met IJmuiden en de sluizen er tot. een maquette schijnt te worden, is het hart van den vuurtoren. Onder een witten koepel staan de lam pen en de lenzen en terwijl in de diepte een grijze vrachtvaarder ais een speel goedbootje de middensluis invaart, ver te:: de hoofd-lichtwachter E. Meijer het verhaal van de grooïe draaitafel met net machtige lenzenstelsel en de enorme lichtbronnen. Erandschoon is het daar boven, zóó heider dat je niet kwaad wordt, als de gids cois verzoekt overal met onze vin gers af te blijven. Want stel je voor, dat. er een smetje op dat blinkende ko per zou komen, het zou een blamage voor onze kustvea-lichting zijn! Met om wikkelde handen schuift hij de lenzen oiPen en wij kijken in de lichtbron. Elk van .de twee lenzenstelsels heeft een lump van 3000 Watt. die met zijn 60 volt en 50 ampère voldoende is, om mijlenver over de zee te schijnen. Om het geproduceerde licht te versterken, ziin de twee lampen omgeven door een vernuftig lenzenstel van Franscne ma kelij, waardoor 't licht tot een breed en bundel wordt samengegrepen en ook het naar boven of beneden uitstralende jicht niet verloren gaat. Een traplens oreert de hoofdstraten en een „catidiop- trieke" koepel vangt het'overblijvende licht op. Het draaiende licht. Maar van een vuurtoren wordt ver waant, d'at hij een draaienden bundel Te voorschijn brengt, en om dit resultaat 'e 1 trp-gen. heeft mem bij sommige to rens een rouleerend lenzenstelsel om b>mp geconstrueerd (Scheveningen en Goeree), andere vuurtorens hebben een wentelende tafel, waarop optiek en lamp gemonteerd ziin. Dit iaatste systeem vindt een vertegenwoordiger in den IJmuider toren. Die heele zware oraauafei wordt 's nachts voortbewo gen aoor een kinderachtig klein electro motor:] e. dat. een vermogen van 1/8 pk dezit. Het geheim van deze gemakke lijke voortbeweging je, dat de draai- In 1878, gedurende de regeering van koning Willem III werd de vuur toren van IJmuiden gebouwd. Hij is ontworpen door den verlichtings- bouiokundige S. Harder, doch sinds dien vele malen verbeterd. Zijn ijzeren lichaam heeft stormen en oorlogen getrotseerd en zijn licht is voor vele zeevaarders een welkome en betrouwbare baken geweest. tafel op kwille drijft en dus zelfs met een lichten druk van den wijsvinger al in beweging ko-mt. Elke vuurtoren heeft een eigen ka rakter. Dat hangt niet samen met des torens goede of slechte daden maar we kunnen hem er tóch aan herkennen. Als we vertellen, dat de IJmuider lichtbron in 20 seconden rondgaat en elke 5 se conden een flikkering van 0.2 seconden geeft, dan zal ieder begrijpen, wat er met het „karakter" van een vuurtoren bedoeld wordt. Zoo nu en dan wordt de juistheid van het karakter gecontro leerd met een stopwatch. Hij is een holle-bolle Gijs, zoon vuur toren, en vroeger zorgden twee gigan tische dieselmotoren dan ook voor de benoodigde electriciteii. Maar sinds een R.A.F.-aanval deze centrale verander de in een verwrongen hoeveelheid oud roest, moet het P.E.N. den stroom le veren. Elke drie maanden moeten de lam pen vernieuwd worden. De lenzen da- teeren uit 1909 en in den oorlog zijn er tijden geweest, dat de lampen met de hand werden rondgedraaid en dat de kleine vuurtoren op den duinrand eerst hooger was, maar zijn grooten collega in den weg stond. Bij den kleinen toren staan het radio baken, de seininrichting en de sema- foor, die alle gedurende den oorlog zwaar beschadigd werden, maar nu bij na hersteld zijn. Ook de misthoorn is gerepareerd en gemoderniseerd; nu zorgt een „nautafoon" voor een door dringend geluid. Alles is voortreffelijk in orde. De Ne- derlandsche kerstverlichting kent dan ook haar weerga niet in de wereld. In genieurs uit Amerika zijn vol bewonde ring voor den stand van zaken in ons land. Zoodat de zeevarenden er van verzekerd kunnen zijn, dat hun nach telijke reizen de beste belangstelling genieten, die onder den huidigen stand der techniek mogelijk is. K.L.M.-bedrijf neemt steeds grooter vlucht Tijdens den oorlog heeft de vliegeniers- opleiding in ons land stilgestaan en daar om heeft de K.L.M. verscheidene buiten- landsche piloten in dienst moeten nemen, om aan de onmiddellijke behoefte te vol doen. "Weliswaar is de opleiding weer'be gonnen, maar de lijst van vliegend perso neel bevat nog heel wat vreemde namen. In 1939 had de K L.M. 75 piloten in dienst, op 1 Juli 1946 127, waaronder 17 Amerika nen, 2 Belgen, 9 Britten, 4 Canadeezen, 1 Noor, 1 Tsjech, 1 Nieuw-Zeelander, 2 Zuid- Afrikaanders en 1 Deen. De uitbreiding van het vliegend perso neel blijkt uit de volgende cijfers, waarbij de employés van het West-Indisch bedrijf der K.L.M. niet zijn inbegrepen. 1939 momenteel vliegeniers 75 127 radiotelegrafisten 58 125 boordwerktuigkundigen.. 31 53 stewards 16 63 stewardessen 10 40 Doch ook voor de andere afdeelingen toont de vergelijking tusschen voor- en na-oorlogsche sterkte een stijgende curve. In 1939 bedroeg de totale personeelsterkte j van de K.L.M. over de geheele wereld 2000 menschen, thans is dit aantal tot bijna 4000 gestegen, waarvan 3000 in Nederland, 540 in het West-Indisch bedrijf, 200 in Engeland en de rest verspreid over de ge heele wereld. De maandelïjksChe toeneming van het personeel bedraagt op het oogenblik on geveer 300 man. De K.L.M. verwacht aan het eind van dit jaar in totaal ruim 5000 personen in dienst te hebben. De vliegtuigen van het West-Indische bedrijf legden gedurende de eerste 5 maan den van dit jaar in totaal 1.470.695 K,M. af. Dit is meer dan gedurende het geheele jaar 1942 en bijna 2 maal zooveel als in het geheele jaar 1939. De totale lengte van het West-Indische luchtnet dat in 1939 nog 4180 K.M. telde, bedroeg op 1 Augustus 1946 11.650 K.M De Haarlemmer Gerard Peters, die wereldkampioen achtervolging der beroepswielrenners is geworden. Drie jongetjes op de zonnige Kennemer- laan moeten melk halen. Voetje voor voetje schuifelt de kleine man, die door moeder met de belangrijke boodschap be last is, tusschen zijn vriendjes over den weg, turend op het witte vocht en angst vallig de pan recht houdend. Er wordt niet gesproken bij dit zware karwei en het klaverblad is zich kennelijk van zijn ver antwoordelijkheid bewust, getuige het werkelooze fietswiel, dat vergeten tegen, de deur van den melkwinkel leunt. Dan komt er zoo'n zware militaire auto aangonzen. Een druk op de claxon maant de drie boodschappers tot spoed aan en er wordt een stapje bij gedaan. Heftiger klotst de witte kostbaarheid in de groene pan en er spat zelfs wat. „Gommenikkie, jó, kijk uit" schrikt de rechtsehe broeke man als het blanke spettertje een steen, bereikt heeft. Maar de tijd dringt, want de overkant is nog ver en de toeterende auto nabij. De bestuurder van het grauwe gevaarte laadt een groote schuld op zijn militair geweten, aLs hij de claxon nogmaals laat loeien, want door het plotseling verhoogde tempo struikelt de panneman en zijn vrachtje stort ter aarde met gekletter van emaille en gespat van melk. „Gommenik kie, jóis weer het eenige commen taar, maar dit groote woord kan niet ver helpen, dat een zuivel-riviertje zich goot- waarts spoedt, waar het verzandt in IJmuidens straatvuil. Een dikke traan mengt zich met het witte vocht en de groene scherf, die er als een eiland mid denin steekt, schijnt een aanklacht tegen den militairen "autobestuurder. Beteuterd staat het drietal naar de ra vage te kijken, maar een helder oogenblik dwingt één van hen op de knieën en met een wanhopig gezicht steekt hij zijn tong in de verloren schat en likt Een cypersche kat springt van het muur tje, als de jongetjes bezwaard en met de beschadigde pan als eenig resultaat van hun melk-1ocht, zijn afgedropen. De cyper sche kat heeft een rood tongetje en een vergenoegd snuitwerk, als zij, listig de zanderigheid ontwijkend, de laatste resten van de ramp uit de Kennemerlaan likt. Gisteren stond voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht de aan nemer K. H. B., wien de uitvoering of het doen verrichten van velerlei grond en betonwerken ten behoeve van de Duit- sche weermacht, althans van de Duitsche oorlogvoering ten laste gelegd was. De meeste van deze werken zijn in Kenne- merland uitgevoerd. B. verklaarde het werk voor de Duitr schers aanvaard te hebben van den N. S- B.'er Lafferu, den leider van de afdeeling bouw van het arbeidsbureau te Velsen, toen hij in 1943 uit Duitschisnd was te ruggekeerd en niet nogmaals daarheen gezonden wilde worden. Hij had van alles maar weinig gemaakt: „een stukkie pant- serwal, een tien meter pantsermuur en een klein beetje straatversperring". Bij dit werk zou hij ongeveer f 244.000 ver loren hebben. „Dat is uw verdiende loon" merkte de president, mr. B. de Gaay Fortman, op. Op verzoek van den verdediger, mr. K. I-Ielmig, verklaarde een rechercheur, dat het werk van den verdachte hoofdzakelijk bestaan heeft uit het voltooien van ob jecten en als niet zeer belangrijk be schouwd moest worden. Nog eenige an dere getuigen, die onder den verdachte hadden gewerkt gaven een uiteenzetting van den aard van het werk. Een accoun tant verklaarde, dat de boeken zeer on volledig en onduidelijk waren, maar dat hij met de hem ter beschikking staande gegevens tot de conclusie was gekomen, dat in 1944,"het eerste jaar dat de firma bestond, een verlies van f 113.000 is gele den. De totale, verliespost bedraagt f 244.000. Van de door de verdediging opgeroepen getuigen verklaarde een pensionhoudster uit Haarlem, hoe de verdachte tijdens de razzia's zeer veel van zijn arbeiders en ook vele anderen uit de handen van de Duitschers heeft weten te bevrijden. Een ander verklaarde dat ook arbeiders op de loonlijst hebben gestaan, die nooit bij B. werkzaam zijn geweest. In zijn requisitoir zeide mr. Backhoven: „Deze verdachte behoort tot een bepaald type weermachtsaannemers: die van het laatste bedrijf. Hij wilde liever in Neder land blijven, omdat hij bezwaar had van huis te moeten. Dat hij geen winst be haald heeft, komt omdat hij een beunhaas in het vak is. Het bewijst niet, dat hij er niet aan wilde verdienen. Tenslotte eischte mr. Backhoven, zeven jaar gevangenisstraf, waarvan zes jaar rijkswerkinrichting en ontzetting uit bei de kiesrechten voor het leven. De verdediger betoogde dat verdachte niet voor de Duitschers heeft gewerkt om er aan te verdienen, doch om zich te vrij waren voor tewerkstelling in Duitsch- land. Uitspraak 11 September. Twee sterren meer in de „stars and stripes"? Julius Krug, de Amerikaansche mi nister van Binnenlandsche Zaken, heeft meegedeeld, dat hij een voorstel heeft ge daan om Hawaï en Alaska als de 49st:en en 5Qsten staat in de Unie der Vercenig- de Staten op te nemen. De laatste staat, die bij de Unie werd toegelaten, was Arizona (1912). Alaska, dat thans ingelijfd gebied is, werd in 1867 van Rusland gekocht. Hawaï, voorheen een onafhankelijke republiek, werd in 1898 door de V. S. geannexeerd en is nu een ingelijfd gebied. Nieuws uit het buitenland Britsch officier op Java gedood. Majoor James Arkell, waarnemend onderbevelheb ber van het 3de bataljon 5de regiment Gur kha's is tijdens een actie tegen Indonesiërs in het gebied van Bekassi ten Zudd-Oosten van Batavia, gedood. Nederlandsch Indië heeft om de terug gave verzocht van 83.000 karaat diamant ter waarde van honderd millioen dollar die tij dens de bezetting door de Japanners gestolen zouden zijn, en zich misschien bij de steenen bevinden die in de Bank van Japan in. beslag zijn genomen. Sovjet-ambassadeur verlaat Athene. Rodionof, de Russische ambassadeur in Grie kenland zal volgens Russische ambtelijke kringen Athene binnen enkele dagen verla ten. Er wordt niet gezegd of hij met vacantie gaat of teruggeroepen is. De bril van Sultan Sar 40. Wie is deze groote man, die hier boven in een boom zit, met ijzeren ke tenen aan de knoestige takken ge smeed? Het is Sultan Sardie goede vorst, door zijn verraderlijken groot vizier en diens bende opgepakt en weg gesleept, nadat deze bende eerst de kleeren van den Sultan en van zijn ge volg had doorzocht naar den heiligen bril van den vroegeren eersten Sultan Omar Abdoel. Sultan Sar was juist in droeve gepeinzen verzonkentoen de vriendelijke tonen, die uit de drijven de minaret opstegen, hem bereikten. „Maar dat is de Sirdar, mijn goede vriend en trouive helper", riep Sultan Sar verheugd uit, „en het geluid komt nader. Misschien weet hij mijn verblijf plaats. Ik zal hem in ieder geval een teeken geven, dat hij zal begrijpen." Sultan Sar opende zijn snuifdoos, trok eenige zijner gekrulde baardharen strak, legde die over de doos, spande ze als snaren, en tokkelde daarop zijn lieve lingslied.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2