De vrij gelaten N.S.B.-ers Het grootste Marine-Vliegtuig ter wereld Negen nieuwe candidaten voor de Vereenigde Naties Wat de Stichting voor Politieke delinquenten te Haarlem voor hen doet De Hertenkamp te Haarlem Hoe aan aan vuil inj? tc komen? De herstelwerkzaamheden in den Hout vorderen. Thans is Openbare Werken be gonnen het hek van den Hertenkamp op te stellen. Half October zullen de herten wel weer over hun oude domein (dat nu sterk is ingekrompen) de beschikking hebben. Het is jammer, dat in de oorlogsjaren het aantal herten sterk verminderd is. Er zijn er nog maar 6 over. Pogingen om herten te koopen hebben nog geen succes gehad. Overal klaagt men over een tekort, ook in de dierentuinen. Op een natuurlijke vermeerdering van onze Haarlemsehe her tenfamilie mag niet gerekend worden, want er is geen enkele bok onder. Er een in den bronstijd van elders laten komen, levert ook bezwaren op Als er geen herten gekocht kunnen worden, zal getracht wor den eenige dieren aan te schaffen, die zich goed met herten verstaan, zooals lama's. De kans daarop is grooter. Op den Kweektuin heeft men een verza meling eenden, ganzen, kalkoenen en krielkippen gekweekt, die ook in den Her tenkamp een onderdak zullen krijgen. De eenden en de ganzen zullen zwemmen in de restanten1 van de tankgracht die de Duitschers hebben laten graven. Zevende Zomerconcert der H.O.V. Het zevende concert in dit zomerseizoen, dat de Haarlemsehe Orkest Vereenlgïng op Vrijdagavond 30 Augustus in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem zal geven, wordt geopend met de Ouverture „Iphigenia iri Aulis" van Chr, W. von Gluck. Hierna zal de solist, Diok de Reus, met orkestbegeleiding Beethoven's Vioolconcert ten gehoore brengen, Na de pauze volgt nog een uitvoering van de Symphonie ln Es gr. terts van Mozart. Het orkest staat wederom o.l.v. Kees Hartvelt. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 29 AUGUSTUS Rembrandt: De Regenboog. Palace: Sport- koningin. Luxor: De Zigeunerprinses. Deze drie 14.00, 10.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Vier mannen der duisternis 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: De Tyran 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Zevende Zomercon cert H. O. V. Bioscopen: Nieuw programma. Internationale Unie van studenten De oprichting van een nieuwe wereld organisatie, de „Internationale Unie van Studenten", is het voornaamste punt van de agenda op het congres van studenten uit een-en-dertig landen, dat thahs :e Praag wordt gehouden. Praag zal de hoofdzetel van de Internationale Unie zijn. Op het congres zijn studenten uit de meeste Europeesche landen zoowel als uit de Vereenigde Si aten. Egypte. Indië en China tegenwoordig. Het eerste gedeelte van het congres is gewijd aan besprekin gen over de „in groote mate politieke taak van de studenten in de na-oorlog- sche wereld". Er worden lange rappor ten tegen het fascisme en onderdrukking in het algemeen uitgebraeht. De diverse sprekers onderstrepen het recht van elk land om vrijheid, onafhankelijkheid en democratie te genieten, terwijl het regiem van Franco in Spanje wordt veroordeeld als „broeinest van fascisme en bedreiging van den wereldvrede". Steun wordt toe gezegd aan alle democratische bewegin gen en aan verzet tegen alle discriminatie op grond van ras. nationaliteit, góds- dienst of politieke overtuiging Er ontstond een heftig debat over 'een voorstel tot- aansluiting bij net Wereld- verbond van Democraiische Jeugd. De katholieke afgevaardigden van Frankrijk. Nederland, België en Zwitserland stemden tegen aansluiting, ofschoon F. Jones, vertegenwoordiger van de katholie ke studenten in Engeland en lid van het bestuur van. het Wereldverbond van De mocratische Jeugd, uiteenzette, dat deze organisatie niet communistisch was. Een resolutie vóór aansluiting werd met groo te meerderheid van sternjpen aangenomen, doch op voorstel van de afgevaardigden van de Vereenigde Staten werd overeen gekomen. dat deze resolutie afzonderlijk zou blijven, en niet zou worden opgeno men in de statuten. Deze week behandelt het congres de toekomstige werkzaamhe den van de organisatie. FAILLISSEMENT Door <le Arrondissements-Rechfbank te Haarlem werd failliet verklaard J. Hoving, handelend onder den naam Boek- en Ui'.ge- versbedrijf Mercurius". wonende te Over- veen aan de Pernambucoiaan 43. mei benoe ming van Mr. J. van der Hoeven, te Haarlem als curator en Mr. C. G. Bïjleveld als Rech- ter-Commissaus. Het bericht over de 40.000 N.S.B.'ers die vóór 1 October uit de kampen vrijgelaten zouden worden, heeft veel beroering ge wekt. Wie er evenwel schokkende dingen bij verwacht, is zoo zei ons een der in gewijden niet met den gang van zaken in de laatste maanden op de hoogte. Eenige maanden geleden waren er nog 91.000 po litieke verdachten in de kampen, twee weken geleden was dit aantal reeds tot 50.000 verminderd. De 41.000 zijn zonder dat de buitenwereld er veel van gewaar is geworden in de vrije maatschappij opge nomen. Als er nu in de komende maand nog 25.000 in vrijheid gesteld zullen wor den. zal dat evenzoo langs lijnen van ge leidelijkheid verloopen. Alleen de menschen die (ambtshalve of vrijwillig) zich het lot dezer menschen aantrekken, zullen er veel zorgen door krijgen. Zooals zij het in de afgeloopen maanden ook met de andere tienduizenden gehad hebben, De politieke verdachten die voorwaarde lijk in vrijheid gesteld worden, komen voor een bepaalden tijd (veelal 3 jaar) onder toezicht te staan van de Stichtingen voor Politieke Delinquenten. De Stichting die te Haarlem gevestigd is, zorgt voor het geheele arrondissement, dat loopt ten Noorden tot Heemskerk en Castricum. ten Oosten tot Purmerend (met inbegrip van de geheele Zaanstreek), ten Oosten tot Haarlemmerliede en Aalsmeer (dus ook de geheele Haarlemmermeer), ten Zuiden tot Bennebroek en ten Westen tot de zee (dus Zandvoort en IJmuiden). Voor de Zaanstreek en Purmerend is evenwel een plaatselijk bijkantoor opgericht. In het kanton Haarlem (het arrondisse ment met uitzondering van Purmerend en de Zaanstreek) zijn tot heden 600 politieke verdachten voorwaardelijk vrij gekomen en onder toezicht der Stich ting gesteld. Het meerendeel zijn mannen, wat verklaarbaar is, want er zijn meer mannelijke dan vrouwelijke gedetineerden. Het heeft veel hoofdbrekens gekost om een onderdak voor deze menschen te vin den, want slechts in enkele gevallen had den zij nog een woning, waar verwanten op hen wachten. Gelukkig heeft nog nie mand 's nachts onder den blooten hemel moeten vertoeven, maar het heeft soms weinig gescheeld. De normale bevolking moet zich veelal met een enge behuizing behelpen, zoodat ieder kan begrijpen, dat het veel moeite kost om de vele N.S B.'ers een onderdak te bezorgen. Waar het mo gelijk is, werd voor dit doel woonruimte gevorderd bij N.S.B.'ers, die over een wo ning beschikten, waarin nog eenige ruimte disponibel was. Wie evenwel ziet hoe de ontslagen N.S B.'ers in het algemeen gehuisvest zijn, zal beseffen, dat die toestand op den duur niet bestendigd kan worden. Alle gemeente besturen klagen er over. En terecht. De eenige oplossing is: huizen bouwen. Maai de eerste huizen die er zullen komen, zul len natuurlijk als regel toegewezen wor den aan de goede Nederlanders, die nu ook al te bekrompen behuisd zijn, Voor de N.S.B.'ers aan de beurt komen, zal nog wel lang duren. Er wordt evenwel door de betrokken instanties alle aandacht aan gegeven, want men is overtuigd, dat alleen van een goede reclasseering sprake kan zijn. als de gezinnen weer bij elkaar ge bracht kunnen worden in een woning die althans aan bescheiden eischen voldoet. Als dezer dagen het: vroegere hotel „Van ouds net Raadhuis" te Overveen als door gangshuis voor politieke delinquenten ge opend zal worden, komt er eenige verbete ring. Dan heeft men althans voor 100 men schen een t ij d e 1 ij k onderdak, maar het vraagstuk van de woonruimte is daar mee natuurlijk nog niet opgelost. Hebben de menschen een woonruimte ter beschikking, dan kunnen zij door mid del van de Stichting eenig huisraad krij gen. Daarvoor heeft men de beschikking over de opgeslagen goederen van Rechts herstel. Helaas is de voorraad bedden en dekens uitgeput. Er zal evenwel getracht worden voor dit doel de beschikking te krijgen over de goederen die nu in de kampen ongebruikt komen te staan. Ieder kampbewoner had daar den laatsten tijd een krib met stroo- of kapokmatras. De meeste voorwaardelijk in vrijheid ge stelden hebben arbeidsplicht. Door mid del van het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt getracht de menschen zooveel mo gelijk in eigen beroep aan werk te helpen. Meestal slaagt men daarin heel goed. Al leen is het soms moeilijk werk te vinden voor iemand die geen vak kent. Het op nemen van de N.S.B.'ers in het arbeids proces is in het algemeen zeer goed ver loopen. Ook is men er in geslaagd voor alle men schen den voorgeschreven toezichthouder te krijgen, de raadsman of de raadsvrouw die de(n) vrijgekomene ter zijde staat en natuurlijk ook er op moet letten, dat er geen sprake is van onvaderlandslievend gedrag. De toezichthouders zijn benoemd in samenwerking met predikanten, pastoors, enzoovoort. Er wordt steeds ge tracht personen te vinden die de bes^e waarborgen geven voor de reclasseering van de betrokkenen. De keus is soms niet gemakkelijk en er kan nog niet gezegd worden, dat men voor alle politieke delin quenten reeds den meest geschikten per soon gevonden heeft. De ervaringen die men tot nu toe heeft opgedaan met de voorwaardelijk in vrijheid gestelden is gunstig. Maar het waren tot heden alleen de lichtste gevallen. Onder de 600 waren er niet meer dan een 10-tal die toonden nog niet genezen te zijn van hun oude waandenkbeelden. De overigen bleken veelal brood-N.S.B.'ers te zijn of men schen die uit ideëele overwegingen tot de beweging waren toegetreden, maar reeds voor het einde van den oorlog hadden in gezien, dat zij op het verkeerde paard ge wed hadden. Den laatsten tijd worden er evenwel ook vrijgelaten die tot het laatst bij de beweging waren aangesloten. Daar mee heeft men nog geen ervaring. Het streven is om de vroegere N S.B.'ers zoo geruischloos mogelijk in de samen leving op te nemen en hen zoo mogelijk weer in hun oude levensomstandigheden terug te brengen, hoewel men van de zijde der Stichting natuurlijk zijn oogen open houdt om er voor te zorgen, dat zij niet opnieuw ongewenschte paden betreden. Na 3 maanden krijgen de voorwaardelijk vrijgelatenen het beheer over hun bezit tingen en zaken (voor zoover die niet ge vorderd, maar alleen onder beheer geno men werden) terug. Het wordt betreurd, dat het welslagen der reclasseering be moeilijkt wordt door verschillende om standigheden, zooals te kort aan woon ruimte, schaarschte aan meubilair, enz. Een gelukkige omstandigheid is evenwel, dat er vrijwel voor allen werk te vinden is. Werk beteekent niet alleen vulling van den dag, maar ook medewerking aan den opbouw van bet land en ook een kans om het eigen leven en het eigen gezin weer opnieuw te gaan opbouwen. Het toelaten van raadsleden Een bijzonder geval te Heemstede Het is bekend, dat te Heemslede 2 en te Haarlem 1 als raadsleden gekozen perso nen niet zijn toegelaten, omdat zij een functie bekleeden die in strijd is met het raadslidmaatschap. Allen zijn werkzaam aan een Lyceum. De commissies, die de geloofsbrieven onderzochten, stelden zich op het standpunt, dat Lycea ook tot het Middelbaar Onderwijs moeten worden ge rekend en het vervullen van een functie bij het Middelbaar Onderwijs is voor een raadslid verboden. Van andere zijde werd die opvatting bestreden, omdat gemeend werd, dat het Lyceum-onderwijs niet valt onder de aanduiding Middelbaar Onder wijs in den zin der wet Een leeraar aan een Gymnasium mag wel raadslid zijn. De meerderheid van de gemeenteraden vereenigde zich met de conclusies der com missies, zoodat de betrokkenen niet wer den toegelaten. Nu zal in beroep gegaan worden bij Ge deputeerde Staten en zoo noodig ook bij de Kroon. Wij hebben medegedeeld, dat het voor nemen van Mr. O. H. van Wijk, te Heem stede voor de A.-R. partij gekozen, is om als het raadsbesluit in hoogste instantie gehandhaafd zal worden, te bedanken voor zijn functie aan het Christelijk Ly ceum, die h-ouwens voor hem een bijbe trekking is. Zijn bedoeling was zich dan later toch weer benoembaar te stellen als ■rijn opvolger in den raad inmiddels weer bedankt zou hebben. Wij vernemen evenwel van een deskun dige in verkïezingsaangelegenheden dat dit niet mogelijk is. Bij een eventueele latere aanwijzing moeten (volgens de ar tikelen 17 en 20 der Gemeentewet) de niet toegelaten raadsleden buiten beschouwing gelaten worden. De lidmaatschapscommissie van den veiligheidsraad der Vereenigde Naties heeft een 89 bladzijden tellend rapport ge publiceerd van haar besprekingen inzake negen aanvragen tot het lidmaatschap der Vereenigde Naties. De aanvrage van Zweden werd ge steund door Amerika, Engeland, China, Nederland, Brazilië, Frankrijk, Mexico, Polen en de Sovjet-Unie, Deze landen leggen den nadruk op de langdurige en vredelievende betrekkingen die ze met Zweden hebben onderhouden, zijn demo cratische instelling en de tijdens den oor log door het land aan vluchtelingen ver leende hulp. De aanvrage van Trans Jordanië werd gesteund door Engeland en Egypte dat evenwel verzocht het bondgenoot schapsverdrag tusschen Transjordanië en Engeland grondig door de V. N. te laten onderzoeken om uit te maken of het al of niet in overeenstemming met het hand vest is. De Russische afgevaardigde ver klaarde echter het lidmaatschap niet te kunnen ondersteunen, aangezien er geen diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en het land in kwestie wor den onderhouden. De Poolsche afgevaar digde twijfelde aan de onafhankelijkheid van Transjordanië. Portugal. Geen bezwaar tegen het lidmaatschap van Portugal hadden: En geland, de V. S., Frankrijk. China, Brazi lië, Nederland en Mexico. Polen had we! bezwaar en wees op de nauwe betrekkin gen die Portugal met Spanje en de vroe gere Duitsche regeering heeft onderhou den. Rusland kon de aanvrage niet steu nen, omdat het geen diplomatieke be trekkingen met Portugal onderhoudt De Amerikaansche marine zal binnen kort beschikken over het grootste marine vliegtuig ter wereld. Het is een vier motorige eendekker van het fabrikaat Lockheed, „Constitution" genaamd en be stemd om als vracht-vliegtuig dienst te Albanië. De aanvrage van dit land vond grooten steun bij de Sovjet-Unie, die wees op de bijdrage van Albanië in den strijd legen de Asmogendheden. De Brit- sche afgevaardigde verklaarde niets te gen het volk van Albanië te hebben. Ten gevolge van een aantal incidenten twijfel de hij er echter aan. of het land bereid en in staat zou zijn de verplichtingen van het handvest na te komen. Twee Grieksche memorandums, verzet ten zich sterk tegen de toelating van Al banië. Afgevaardigden van Griekenland en Joegoslavië verzoeken deel te mogen ne men aan de besprekingen over Albanië's aanvrage. Mongolië. China vroeg een jaar uit stel, daar het van meening was, dat Mon golië nog niet in staat was zijn plaats als lid van de wereldgemeenschap in te ne men. De Sovjet-Unie steunde de aan vrage. De V. S„ Australië, Egypte, Neder land en Engeland konden geen steun ver- leenen, daar zij over te weinig gegevens beschikten. Op de aan Mongolië toegezon den vragenlijst is nog geen antwoord ontvangen. Eire. Geen be-zwaar hadden: Enge land, Amerika, China, Frankrijk: Mexico, Nederland en Brazlic. Rusland was tegen de toelating. IJsland. Geen oppositie. Afghanistan. Geen oppositie. Siam. Aanvrage gesteund door V. S., Engeland en China. De Fransche afge vaardigde had bezwaar. Frankrijk be schouwt zich nog steeds op voet van oor log met Siam. De Sovjet-Unie is eveneens tegen. doen. Er worden twee van deze toestellen gemaakt. Het eerste is vrijwel gereed en zal op 20 September een proefvlucht ma ken. De ..Constitution" heeft een span wijdte van ongeveer 00 Meter en een totale lengte van ruim 50 M. Het roer is even hoog als een gebouw van vijf verdiepingen. De vier Wasp-motoren ontwikkelen een vermogen van 12.000 P.K., terwijl met volle belasting 7500 Kilometer kan worden gevlogen met een snelheid van meer dan 450 K.M. per uur. Het vliegtuig kan ten allen tijde op drie willekeurige motoren vliegen, terwijl de vierde gerepareerd wordt. Het transportvliegtuig, waaraan in 1943 werd begonnen, is speciaal ontworpen om op te stijgen en te landen op korte landingsstrooken op eilanden om zijn bruik baarheid als schakel in het marine- transport te vergrooten. De kosten van beide vliegtuigen zullen 27.000 000 dollar bedragen. De marine deelde mede, da; het waarschijnlijk een jaar zal duren voor het vliegtuig in den geregelden dienst komt. Degrelle mag Argentinië niet binnenkomen Heit Belgische dagblad „La Mease""' publiceert de volgende mededeeling vari zijn correspondent te Buenos Aires: „lis ben door het ministerie van b ui ten land - sche zaken gemachtigd u officieel mede te deel en, dat aan Leon Degrelle geen vezdof zal worden verleend zich in het land te vestigen, zoo hij zich in Argenti nië mocht entschepen. De politie zou zich onmiddellijk van zijn persoon meester maken." Dooden Iwlpen levenden Dank zij de moderne wetenschap, kan een 23-jarig Engelsch meisje, dat vanaf haar 14e jaar zeer slecht kon zien en zelfs gedurende eenige maan den blind is geweest, weer zien en is in staat om de kleinste letters te lezen. Dit resultaat werd bereikt, doordat men het hoornvlies van een op D-day gesnelvelden soldaat overbracht op de oogen van dit meisje. De operatie geschiedde in het Koninklijk Zieken huis te Manchester.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5