„Eiland in de Zuiderzee" Waar komen de openbare gebouwen in het nieuwe IJmuiden? Walserij West herrijst Plaats gereserveerd voor twee Gereformeerde, één R.K., één O.K. en één Ned. Herv. Kerk. Voorts voor een schouwburg, een bioscoop, een museum, een biblio theek, een visscherij-instituut en voor vele scholen. Het spreekt vanzelf, dat in het plan voor den wederopbouw van IJmuiden, zoowel als van Velsen- Noord (waarop wij nog terug komen) rekening is gehouden met den bouw van openbare gebouwen van allerlei aard. Onze nieuwe stad. zooals die door de met het plan belaste architecten is ontwor pen. zal 40.000 inwoners kunnen huisvesten. Het wordt dus in zeke ren zin een flinke provinciestad, die allerlei eïschen stelt ten aanzien van openbare gebouwen voor ker kelijke en cultureele doeleinden zoowel als voor ontspanning. Voor de Gereformeerde gemeente zijn in het plan twee kerken opgenomen, waarvan de grootste met naar wij ver namen 800 zitplaatsen, is geprojecteerd aan de groene strook, die loopt van het Oosterduinplein in Zuidelijke richting. Deze kerk zal worden gebouwd nabij de schildersbuurt. Van deze plaats is een weg geprojec teerd. die den Heerenduinweg opneemt en dezen over het weiland verbindt met den Zeeweg, ongeveer tegenover de Lijsterlaan. Op den hoek, waar de Hee renduinweg den Zeeweg ontmoet, niet ver van de Eksterlaan zal de tweede Gereformeerde Kerk wopden gebouwd. De Heerenduinweg, die'de gren§ van die bebouwing van dit deel der Ge meente vormt, zal dus de verbinding tusschen deze kerken worden. Een nieuwe R.K. kerk is'geprojec teerd aan de Kennemerlaan en wel op het afbraakterrein tusschen de Gra- hamstraat en het Kennem er plein. Hier begint de groote groene strook, die uit twee gedeelten, een Noordelijk en een Zuidelijk zal bestaan. Het Zuidelijke gedeelte wordt aan den rand der bebouwing afgesloten door een nieuwe Ned. Hervormde kerk. Op het plein, waarover de groote hoofdweg loopt, komen een bibliotheek (open/bare leeszaal), een aula en een museum. De groene strook die er komt van de Kennemerlaan Zuidwaarts, dwars door de nieuwe bebouwing, krijgt een breedte van ongeveer 150 M. en wordt voor wat de Westelijke helft betreft, gereserveerd voor den bouw van een aantal lagere scholen met daarbij behoorende turnvelden. Een nieuwe O. K. kerk is gedacht in de toekomstige bebouwing van het Z.W. woningblok tusschen een plein in den grooten heirweg in het Noorden en een speelweide in het Zuiden. Verwacht mag worden, dat de O.K ingezetenen van IJmuiden zich in deze het dichtst bij de Visschershaven gelegen wijk zullen vestigen, zoodat voor deze kerk een bij uitstek gunstige plaats is ge kozen. Een flinke bioscoop is geteekend op den hoek van het Kennemerplein en de Houtmanstraat. Vergadering van den Gemeenteraad Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de eerste vergadering van den gemeenteraad gehouden worden op Maandag 2 Septem ber a.s. De vergadering begint des avonds 7 uur. De volgende agenda komt in be handeling. 1. Installatie van de leden. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van: a. Wethouders; b. zes leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; c. vijf leden der commissie van bijstand voor de financiën; d. vijf leden der commissie van bijstand voor gas en water; e. zes leden der commissie van bijstand voor onderwijs zaken; f. vijf leden der commissie van bij stand voor sociale aangelegenheden; g. vier leden der commissie' van bijstand voor economische zaken; h vier leden der commissie van bijstand voor de parken en de plantsoenen; i. vijf leden der commissie van bijstand voor de volkshuisvesting; j. vijf leden der commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving; lc. drie leden en twee plaatsvervangende leden van de reclame-commissie inzake vergunningsrecht Drankwet; 1. twee leden der commissie van overleg voor de werk lieden: m. twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren; n. twee ge delegeerden der gemeente in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. 4 Loting ter vaststel ling van de beide afdeelingen van den Gemeenteraad Burgerlijke Stand Geboren: P. H. WandersVan Doorn, z., Kanaalstraat 54rd., IJmuiden; J. Korbee Van Duïjvenbode, z., Vareniusstraat 16, IJmuiden-O A M. de GoedeVan der Klerk, z„ Zeeweg 194, IJmuiden-O C. SchenkPineda, z.. Hyacinthenstraat 60, Santpoort: J. GuijtSchaap, z.. De la Reij- sfraat 7. IJmuiden-O J. WavSchrander, z., Kennemerlaan 18. IJmuiden; A. de NietRas. Pres. Steijnstraat 40, IJmui den; M. J. de BruijnWenning, z Midden- duinerweg 67. Santpoort; J. A. StamWals z., Kennemerlaan 152, IJmuiden; A. de GrootZwaan, z., Jac. v. Heemskerkstraat 7, IJmuiden; R EngelhartVisser, z., Ladderbeekstraat 39, Velsen-Noord. Onder de geprojecteerde open bare gebouwen vinden we nog een ge bouw voor den G.G.D. en Sociale Za ken op het Velserdukiplein. Orer het slachthuis, het visscherij- instituut en het gymnasium schreven wij reeds. Het plan voor Velsen-Noord bespi'e- ken wij morgen. Er wordt niet getreuzeld Dat er niet getreuzeld wordt met de uitvoering van het plan voor den weder opbouw. blijkt uit de bekendmaking van het gemeentebestuur van het ter inzage liggen van een lijst, waarop zijn aange geven de in een gedeelte van Velsen-N. ten behoeve van het Bouwplan 1946 te onteigenen perceelen. Voorts ligt ter inzage een baart, waarop deze perceelen nader zijn aangeduid. Wat is er te doen op Koninginnedag? In de verschillende deelen der gemeente hebben Oranje- en buurtvereenigingen op Koninginnedag feestelijkheden georgani seerd. Van eenige dezer feesten hebben we het programma reeds in ons blad vermeld, zooals dat van de Oranjevereeniging „Vel- sen", dat men in ons blad van j.l. Dinsdag kan vinden. De gezamenlijke buurt- en Oranjever- eenigingen IJmuiden-Driehuis organisee- ren een feest voor de kinderen. De kinde ren dienen om half negen op school te zijn. Van de school gaan ze onder leiding van de onderwijzers naar het feestterrein. De kinderen van 46 jaar gaan onder leiding van de buurtvereeniging naar dit terrein, waar ze om 9 uur verwacht worden. De georganiseerde jeugdvereenigingen hebben des avonds 7 uur een feest op het terrein achter Kriemhïlde. Hier worden de kinderen om kwart voor 7 verwacht. Het programma vermeldt: lintenspel, gymna- stiekdemonstratie, declamatie, tableaux, fakkeldans, volksdansen, kampvuren en samenzang van vaderlandsche liederen. De avond wordt besloten met een fakkel optocht. waarvoor de volgende route is vastgesteld: Zeeweg, Trompstraat. Wijk aan Zeeërweg, J. P. Coenstraat, Kenne merplein. Kennemerlaan, Oosterduinplein, Oosterduinweg, VeLserduinplein. De vereenigingen, die zich niet voor deelneming aan het avondfeest en den fak keloptocht hebben opgegeven, kunnen dit alsnog doen bij den heer A. Rijke, Kenne merlaan 96. De Oranjevereeniging Oud-Velsen is met een aardig programma voor den dag geko men, in Oranje-omslag met een rood-wit- blauwe balk en een plaatje van het raad huis. Hier wordt des morgens 8 uur begonnen met een rondgang van herauten te paard. Des middags 1 uur is er een optocht, die wordt opgesteld voor het raadhuis. De route is verder: Kerkplein, Driehuizerkerk weg, Meervlietstraat, Noorderdorpstraat, Kerkweg, Stationsweg, Jan Kostelijklaan, Van Tuyllweg, Verloren van Themaatlaan, naar het feestterrein in Velserbeelc. Hier worden kinderspelen gehouden, die om 2 uur door ds. Joh. Bfonsgeest geopend zullen worden. Om half zeven is eT een balanceerwed- strijd voor dames van 16 jaar en ouder en mastkiimmen voor heeren van dien leef tijd. Van 7.15 tot 8 uur gecostumeerde voet balwedstrijd. Het terrein wordt nog nader bekend gemaakt. Om 10 uur wordt het vreugdevuur ontstoken op den bunker aan de Meervlietstraat. Het vuurwerk, dat aan het kanaal ont stoken zou worden, gaat niet door. f Openluchtconcert door „Wilhelmina" Aan den vooravond van den verjaardag van Koningin Wilhelmina zal de Christe lijke muziekvereeniging „Wilhelmina" te IJmuiden een concert geven in het park Velserbeek des avonds oim 8 uur. Het programma van deze uitvoering luidt: 1. Koraal Psalm 138; 2. Wilskracht, marsch, (A. J. Hartman); 3. Feodora, (P. Tschaikovsky); 4. Tancrede (Rossini). Pauze. 5. Spoorhelden, marsch (A. Valkenburg); 6. Prelude de Tarsicius (H. Villette); 7. Ouverture Italienne (E. Denoufbourg); 8. Francia, marsch (Alb. Ruelle). Wilhelmina musiceert onder leiding van haar dirigent, den heer H. v. Ossenbrugge te Wormerveer. STORMVOGELS NAAR HET R.C.H.-TO URNOOI. Zooals wij reeds mededeelden, neemt Stormvogels Zondag a.s. deel aan het door R.C.H. uitgeschreven tournooi om den Zilveren Molen. Des morgens om half elf wordt tegen U.V.S. gespeeld in de volgen de opstelling: Kraak: Schoorl. Schriemer; Goedhart, Zwemmer, Snoeks; Meyer, Ket ting, Van Dalen, De Boer, Van Opbergen. SANTPOORT VELSEN NAAR HILVERSUM. Velsen speelt Zondag a.s. te Hilversum een propaganda-wedstrijd tegen een Hil- versumsch elftal. Het tweede, derde en vierde elftal ontvangen de gelijknamige elftallen van Stormvogels. Tarieven van ambachtslieden Er is een voor alle ambachten geldend schema ontworpen, waardoor de totaalprijs op eenvoudige wijze kan worden berekend en het publiek als opdrachtgever meer toe zicht op de prijzen kan houden. De totaal prijs voor een bepaald karwei wordt nu be rekend uit den prijs van het aantal uren arbeid en den inkoopsprijs van het verwerkte materiaal, op welke laatste een opslag van 15 pet. is toegestaan. Per uur arbeid mag een prijs worden berekend, die varieert overeen komstig de geldende loonregelingen en waarin alle kosten, winstopslagen en omzet belasting zijn inibegrepen. Toezicht op het werk mag niet extra worden berekend. De ondernemer is verplicht zijn rekenin gen te specïficeeren naar het aantal uren en het verwerkte materiaal, zoodat de opdracht gever in staat is hel van hem gevorderde bedrag te controleeren. Bij het aantal arbeids uren mag een normale tijd voor komen en gaan worden inbegrepen. Wanneer men over de juistheid van het berekende bedrag gegronde twijfel koestert, doet men er goed aan de gespecificeerde nota aan den Prijscontroledienst met een schriftelijke klacht toe te zenden. Ongeval op Katwijkschen logger Aan boord van den logger KW 10, die hedenmorgen in IJmuiden binnenkwam, heeft de opvarende T. v. d. P., wonende te Katwijk, op zee ten gevolge van een val zijn reehteronderbeen gebroken en vermoedelijk inwendige kneuzingen .opge- loopen. Nadat het been door den dokter was gespalkt werd v. d. P. door het Roo- de Kruis van boord gehaald en daarna per ziekenauto naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. Onze verhouding tot Duitschland Het comité NederlandDuitschland heeft een brief gericht aan den minister president, dr. L. J. M. Beel, waarin o.a. wordt verklaard: „De cultureele en materieele wederop bouw van Nederland heeft ook belangrijke internationale aspecten. In het bijzonder 7.al de verhouding tot Duitschland de aan dacht vragen van allen, wien een vreed zame en intensieve ontwikkeling der inter nationale contacten ter harte gaat. Wil er echter ooit sprake zijn van goede betrek kingen met Duitschland, dan zal aan Duit- sche zijde een duidelijke en krachtige anti nationaal socialistische gezindheid en practijk aanwezig moeten zijn. Onze afkeer van alles wat naar fascisme zweemt, mag ons echter de oogen er niet voor doen sluiten, dat het Duitsche volk, hoe schul dig het ook is, thans van buitenaf aan moediging en hulp noodig heeft om zich aan zijn verleden te kunnen ontworstelen. Ook Nederland heeft hierin een taak te vervullen, ook omdat het als lid van de U.N.O. mede verantwoordelijk is voor het lot van Duitschland. Het comité dringt er op aan, dat de regeering aan alle bezettende mogend heden duidelijk maakt, dat Nederland het hoogste belang heeft bij een politieke ont wikkeling in Duitschland, welke zich af keert van de personen en kringen, die tot 1945 de macht in handen hebben gehad en die terwille van een aanvaardbare inter nationale toekomst alle ontwikkelingskan sen biedt aan hen, die zich actief tegen het nationaal-socialisme hebben verzet. Het comité heeft niet den indruk, dat men zich bij de bezettende mogendheden hiervan voldoende bewust is. Het bevorderen van een uiterlijke rust door het aan de macht brengen of houden van hen, die deze macht ook in de „Hitlerjaren" hebben uitgeoefend, lijkt het comité een kortzich tige politiek, wanneer men zich de ontwik keling over een langere periode voor oogen stelt en wanneer men denkt aan de mogelijkheid, dat ook Nederland een taak zou worden toegewezen in het politieke beheer van Duitschland of over een deel daarvan. Ook Cemy en Mekog doen weer mee Het enorme industrieterrein van de Hoogovens en „aanverwante" bedrijven ligt als een onbeweeglijk monster onder de lage regenluchten en zoo nu en dan worden de contouren van de fabrieksgebouwen wazig door den neerstriemenden regen. Maar onder do daken en in de hallen lclopt liet immer bezige hart van Neerlands staalindustrie temidden van ecu bijna onherbergzame woestenij. Nabij de West punt van de staalliaven is het nrbeidstempo bijna angstwekkend. Daar verrijst in zijn oude glorie de Walserij West, het bedrijf, dat als een begeerenswaardige prooi door den bezetter in zijn geheel werd geroofd en in den loop van 1946 in Rijnaken en spoorwagons terug kwam. 50 van die wagens en ruim 25 Rijn aken vervoerden 20.000 ton machine rieën uit Watenstedt nabij Brunswijk en nog is alles niet terug. Maai- de hal len, die tesamen 300 meter lang en elk 60 meter breed worden, krijgen nu zoo langzamerhand hun oude omtrekken terug en het terrein wordit alweer over- heerscht door de drie doorschuifovens, waar straks de enorme balken staal worden verhit, om in den gragen muil van de eigenlijke walserij te verdwij nen. „nET GAAT GOED." Een 40 weken-plan is in volle uitwerking, technici zwoegen aan ...kijkt bezorgd naar de toekomst Markens problemen Marken. Nu nog een eiland irf het IJsselmeer, binnen enkele jaren inge lijfd bij den Zuidwestpolder. Thans een knooppunt van toerisme, straks een doode vlek op de kaart? Deze vragen zijn voor de Markers, even als voor de inwoners van Volendam. van levensbelang. Als zij eiland-bewoners óf worden, dan is het voorgoed gedaan met de visscherij en het staat te bezien of ook de folkloristische aantrekkelijkheid dan stand kan houden. Een andere bedreiging van de Marker kleederdracht ligt in den textielnood: zonder baai en gestreept katoen kunnen de Markervrouwen onmogelijk een tradi- ophouden en haar linnenkast naar oude zede vullen. De botters verdwenen. Waren er in 1900 nog 168 botters, de Zuïderzee-steunwet van 1920 deed vele visschers hun boot verkoopen en in 1928 waren er nog maar 82 botters over van de eertijds zoo trotsche Zuiderzeevloot. De jongeren bleven echter niet bij de pakken neerzitten; zij zochten en von den een stuk brood op Noordzeelog- gers, zonder echter ooit de kans te kun nen verwachten het verder dan knecht te brengen. (De loggers zijn immers bijna allemaal „familiezaken"). Er hadden in dertijd botters moeten komen om de Marker-visschers de Noordzee-visscherij te kunnen laten beoefenen, nu loopen de ouders in den steun en de zoons zijn ma- trozen-zonder—toekomst. Behalve de visscherij slokt ook de groo te vaart verscheidene eilanders op en in den laatsten tijd is daarnaast een vlucht in den landbouw merkbaar geworden. De Wieringermeer vraagt vakmenschen. de geheele Nederlandsche landbouw zit te springen om arbeiders, wellicht dat ook Markens toekomst, gedwongen „op het droge", in hoopvolle banen geleid kan worden. den aanleg van electrische kabels en-spant na spant komt rechtop te staan, als afpaling van het op te trekken hallencomplex. Natuurlijk gaat het niet alles van een leien dakje: de terugkeer van de res-tee- rende fabrieks-outillages stuit zoo nu en dan op moeilijkheden, maar de hoofdindruk van 't opbouwwerk is „Het gaat goed". De Nederlandsche scheepsbouw toont begrijpelijkerwijs groote belangstelling voor de Walserij West, want dit bedrijf zal straks weer platen moeten maken voor scheepsrompen. De rollenbanen van de eigenlijke walserij zijn goeddeels weer op hum plaats. Er zal nog heel wat water door de sluizen moeten stroo men, voordat Walserij West weer als vanouds werkt, maar tegen den zomer van het volgend jaar kunnen de arbei ders hopelijk aan het werk gaan. CEMI.T WEER OP VOLLE TOEREN. Een belangrijk mevenbedrijf van de Hoogovens, de Cementfabriek, die in dit tijdperk van opbouw zoo'n onmisbare grondstof voor Nederlands herrijzenis levert, is weer op vooroorlogsehe capa citeit aangeland. Alle grondstoffen ko men uit eigen land, behalve de klin kers. die door de cement gemalen wor den. MEKOG BOUWT NOG. Op de terreinen van de Mekog-fabrielc wordt, evenals aan de Staalhaven, druk aan den opbouw gewerkt. De Duitschers sloegen indertijd een oogje op de lucht- splitsers met hot bekende gevolg. Thans is men bezig deze, voor de kunstmest- fabrikage onmisbare apparatuur te her bouwen. Maar ook buiten het lucht- splitsincsproces om doet de Mek os ver dienstelijk werk, wat weer te danken is aan de in bedriifstelling van den tweeden hoogoven, enkele dagen gele den. De kooksovengas9en komen nu in grooter hoeveelheid naar de Mekog- emplacementen en zoo is ook dit on derdeel van het Hoogovenbedrijf in werking zooals trouwens alle raderen van de zware industrie.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6