FLITSEN Een sprookje herleeft V.S.V.-Avonturen in het Alpenland Twee wedstrijden en een onvergetelijke tijd Acht dagen feest. Dit is in drie woor den de hoofdindruk, dien de VSV'ers van hun Zwitsersche tournee hebben over gehouden en uit een brief, die Dr. A. J. van Lensen ons zond uit Thun, waar de Velsenaren hun tenten hadden op geslagen, blijkt duidelijk, dat er vriend schappen zijn gesloten en dat het kleine land in de bergen in de VSV-harten voor goed een plaats heeft veroverd. Laten wij dokter van Leusen echter aan het woord: Na aankomst te Thun, eigenlijk al weer opgefrischt door het Zwitsersche gedeelte van de vermoeiende treinreis, weiden de douches op het terrein van de Thuner sportvereeniging opgezocht. Vervolgens de eerste kennismaking, het eerste glas bier en het eerste diner. - De dagen waren gevuld van gastvrij heid, van groeiend enthousiasme over een nieuwen hartelijken kennissen kring, van prachtige wandelingen in het gebergte en een onvergetelijken Jodler-avond. Maar de training werd niet verwaar loosd. Donderdag speelde VSV haar eersten wedstrijd tegen de Thuner re serves, die (zooals wij reeds meldden - red.) in een 81 overwinning voor de Velsensche gasten eindigde. Als de rood-witten zoo geïnspireerd spelen, dan zullen zij niet. alleen Zwitsersche lof oogsten, maar ook in ons land is het pad van den roem gebaand. Sinds het kampioensjaar hebben we het elftal niet in zoo'n goeden vorm gezien. Sterk, van Onselen, Schaper en van Eerden wisten in samenwerking met de ande ren en door him typisch Hollandschen speeltrant die Zwitsers volkomen te overvleugelen. A'b de Vries stopte als vanouds en doelman Sernee verrichtte foutloos werk. De „groote" wedstrijd van Don derdagavond kenmerkte zich door een interland-sfeer. Voor de tri bune stelden de spelers zich op, een yersiterker deed de wederzijd- sche toespraken over het veld weerklinken en de Nederlanders werden met een fraaien wimpel en een nieuwen bal bedacht. Het publiek was enthousiast en Siem was bijna even populair als in de lage landen rond het Noordzeekanaal, Sijb werd bewonderd in zijn felle schoten en zijn groote snelheid. Een ZwitsersOh sportblad vertelt het v-olgende over den strijd van Donderdagavond: „De wed strijd liet vele mogelijkheden open, maar dat het den .giasten gelukken zou, een zoo sprekende overwinning op het sterke Thuner-elftal te behalen, zullen weinigen voorspeld hebben. De over winning van de Hollanders is echter meer dan verdiend. Zij zijn sneller en weten soms te goochelen met den bal, hun samenspel is meesterlijk te noe men. Ook in het kopwerk onderscheid den de Velsenaren zich gunstig van hun gastiheeren." Sterk zorgde voor twee van de vier doelpunten van Onselen nam de twee andere door fraaie kopballen voor zijn rekening. Het dikwijls geraffineerde short-passing van de Zwitsers kon door enthousiaste „tegenmaatregelen" van VSV niet tot haar recht komen. De tweede helft waren de gastiheeren wel niet de meerderen, maar hun spel wist zich beter aan te passen aan de problemen, die de Nederlanders stel den. Het fraaie tegenpunt onhoud baar voor Akkerman was ten volle verdiend. De Velsenaren hebban zich van hun beste zijde laten zien en zoo is deze reis een onverdeeld succes ge worden. Het oordeel van het publiek was, dat VSV in de National Liga A (de Mottenjacht Zou ik 'm hebben? Nee, "Waar is-ie heen? daar fladdert-ie wacht, tegen het pla fond het bleek maar een vlekje te zijn vijf minuten later her vatting enz. enz. Zwitsersche hoofdklasse) zich zeker in de hoogste regionen zou laten gelden." De trip naar de Alpen is een feest geworden, wij schreven het reeds, en de VSV'ers weten niet, wat hun het meeste getroffen heeft: de on vergelijkelijke schoonheid van het machtige berglandschap of de soms roerende gastvrijheid van zijn be woners. Het werk in de Vischhal op Zaterda'g Naar wij vernemen, hebben de arbeiders in de vischhal besloten Zaterdag niet te werken. Hiervan is mededeeling gedaan aan de werkgevers. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG. Aanvoer versche haring 4900 kisten, aanvoer versche visch GOO kisten. Besommingen ver sche visehtrawler f 6339, haringtrawlers f 85.245. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 239 f 188, IJM 207 f312. IJM 215 f 374, IJM 343 f 428, IJM 318 f317, IJM 249 f561, IJM 213 f486, IJM 202 f271, IJM 241 f 656, IJM 250 f 264, KW 125 f 216, KW 160 f 587, KW 190 f 287, UK 282 f 596, UK 143 f 636. UK 105 f 315, UK 85 f 214, UK 86 f 529, UK 169 f365, UK 174 f 337, UK 119 f163, WR 116 f245. Haring-overvloed Vakmenschen voorspelden voor de teelt 1946 groote haringvangsten. Dat deze voor spelling uitgekomen is, blijkt uit de aan- voercijfers. Zoo werden in de week van 5 t.m. 10 Augustus in de Nederlandsche aanvoerhavens aangevoerd: 9561 kantjes maatjesharing; 2806 kantjes volle haring, 7821 kantjes steurharïng, 325.363 K.G. ver sche haring en in de week van 12 t.m. 17 Augustus: 3282 kantjes maatjesharing, 9372 kantjes volle haring, 15692 kantjes steur harïng en 689.160 K.G. versche haring. Hierdoor is de totale aanvoer sedert het begin van de teelt, dus van Mei tot en met 17 Augustus 1946 gekomen op 105.081 kan tjes maatjesharing, 15.008 kantjes volle haring, 50.215 kantjes steurharing en 399.204 K.G. versche haring. Omgerekend in kilogrammen beteekent dit een aanvoer van 17.407.780 K.G. Loongeschi bij de Hoogovens in normale banen Eenige dagen geleden deelden wij mede. dat er bij de Hoogovens een loonconflict ontstaan was. Wij kunnen thans nog het volgende berichten: Vooral onder de eigen lijke Hoogovenarbeiders (werkzaam bij de hoogovens 2 en 3) waren klachten gerezen over de wanverhouding tusschen loonen en prijzen. Op een tweetal vergaderingen werd een motie aangenomen, die behelst, dat genoemde arbeiders zullen trachten, via de vakvereenigingen voor "het geheele personeel een minimumloon van 1.per uur te verkrijgen, zulks natuurlijk na overleg met de andere arbeiders. De motie werd gezonden aan de directie, aan den minister van Sociale Zaken en aan de diverse hoofdbesturen van de Metaalbe werkersbonden. Thans hebben de fabriekskernen het ge schil in handen genomen en binnenkort zullen de onderhandelingen met de Hoog ovensdirectie een aanvang nemen. Er stak iets uit Bij het vervoer van balken en palen per vrachtauto in de nabijheid van den visch hal, werd een 37-jarige inwoner van Haar- Slem door een uitstekenden paal aan het been getroffen, waardoor hij een ont wrichte knie opliep. Na in het St. Antoniusziekenhuis ver bonden te zijn, werd hij naar zijn woning vervoerd. De Zeearend terug Het jacht de Zeearend van den heer Bruijnzeel te Zaandam is na zijn onfor tuinlijke reis inmiddels behouden in IJmuiden binnengekomen. De kinderspelen op Koninginnedag De kinderspelen op Koninginnedag be loven ditmaal al bijzonder aantrekkelijk te worden, daar in tegenstelling met an dere jaren de kampioen-hoepelen en kam- pioen-blokjesrapen van elke school thans ook nog in het strijdperk treedt tegen de kampioen der andere scholen, teneinde uit te maken, wie zich kampioen van Groot- IJmuiden mag noemen. Een buitengewoon aardig idee is ook de slagbal-competitie tusschen de verschil lende scholen. Elke school kan 11 jongens en 11 meisjes afvaardigen. Er wordt op 3 velden tegelijk gespeeld en iedere partij duurt 2 X 10 minuten. Voor de winnende ploegen zijn aardige prijzen beschikbaar gesteld, alsook voor de winnende hoepe laars en blokjesrapers. Scheepvaart 27 Augustus aangekomen: Omen van R'dam; Zeester van Bandholm. Prinses Juliana van Maldon, Union van Dordrecht, Themis van Holden, Aldebaran van R'dam. 27 Augustus vertrokken: Gallien naar Antwerpen. Clarence Roberts naar New- York. Phil. Wouwerman naar Hamburg, Nils Ebbesen naar Denemarken, Vermeer naar R'dam, Drake naar Londen, Brodfors naar Skoghall, Rijnstroom naar Londen, Rota naar Antwerpen, Vliestroom naar Leith, Gapern naar Gothenburg. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Binnengekomen op 27 Aug. Prinses Juliana, autobanden; Union, ledig; Thomis, pitt props; Aldebaran. ledig. Binnengekomen op 28 Augustus: Hermes, ledig; Jamaica, stukgoed; Zaan. hout. Vertrokken op 27 Augustus: Clarence Ro berts naar New ïToik; Philip Wouwerman naar Hamburg; Vermeer naar Rotterdam; Drake naar Londen; Neals Eebasen naar De nemarken; Brattförs naar Immingham: Rijn stroom naar Londen; Rota naar Antwei-pen; Vliestroom naar Leeds; Gapern naar Gothen burg. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 13) Je toestand lijkt me zeer gevaarlijk, Ernst je. En hij zal nog veel gevaarlijker wor den, als je nu niet eindelijk eens je ver velenden mond houdt, luidde het korte antwoord. Neem je cape. Het wordt tijd, dat we naar huis gaan. Twee slanke, in wapperende capes ge hulde gestalten, begaven zich in de rich ting van het parkeerterrein, waar Jens Grottkau zijn kleinen wagen had onderge bracht. Zwijgend nam Grottkau zijn plaats ach ter het stuur in, zwijgend bracht hij den motor op gang en zwijgend keerde hij den wagen. Zeg dan toch eindelijk eens wat, liet Grundtvig zich geërgerd ontvallen. Je bent toch niet stom? Ik dacht, dat je me verzocht had m'n mond te houden. Alleen als je zulke stomme dingen zegt. Ik had juist iets zeer verstandigs willen opmerken. Daar ben ik toch werkelijk benieuwd naar. Misschien was het toch - juffrouw Bratt, die voor de grap een blonde pruilt had opgezet en zich jong had gemaakt? Grottkau kreeg een por in zijn ribben, die hem bijna uit den wagen deed tui melen en de auto een gevaarlijke zwaai naar links liet maken. Au. 't Is toch alleen maar een ver moeden. En ik wil me niet aan een vriend vergrijpen, anders zou ik je hier uit' de auto zetten en je een flink pak slaag geven Jens. Was ik maar nooit naar dat stomme feest toegegaan, klaagde Grottkau. Als het zoover moet komen, dat m'n eenige en beste vriend mij een pag slaag aanbiedt, dan had ik beter aan boord kunnen blij ven om met den ouwe een vreedzaam spelletje bridge te spelen. Dat is je straf, omdat je louter voor je eigen plezier naar dat feest van Eschen- tal bent gegaan. Voor m'n eigen plezier? Da's sterk. Ik ben er naar toegegaan, omdat ik den man een genoegen wilde doen. Je bent er heen gegaan, omdat hij een goed wijntje pleegt te schenken en je voor je costumeering geen cent be hoefde uit te geven. Ik mag je misschien nog wel even aan je eigen woorden her inneren: We trekken onze witte unifor men aandat isgoedkoop en het staat netjes. Bovendien heeft de consul een Bourgogne in den kelder, die de vijf liter benzine, die ik noodig zal hebben om er te komen, zeker ruimschoots vergoedt. Je geheugen laat niets te wenschen over, besloot Grottkau het dispuut. La ten we hopen, dat het me ontheft van de ietwat pijnlijke taak je er straks aan te moeten herinneren, dat je me de helft van die benzine nog schuldig bent. Naderend hoefgetrappel verbrak de heerschende stilte rond het oude kasteel der familie Falke. Een gezond en joviaal uitziende oude heer in jachtcostuum dreef zijn bruine merrie over de houten brug en vervolgens door de hooge steenen poort. Twintig, dertig meter lang ging het nog over de binnenplaats, waartusschen hier en daar het gras welig tierde, dan bracht de ruiter zijn paard tot stilstand, juist voor de, door de voetstappen van vele generaties uitgeholde treden van het hooge bordes. Een grijze bediende trad haastig naar buiten en greep de merrie bij den teugel. Goeden middag, meneer Grottkau, begroette hij den gasi met de vertrouwe lijkheid van een oud factotum. Het is goed, dat u weer eens komt. Dag Kraus. Wel hoe gaat het met meneer? Daar zal de dokter u misschien be ter over kunnen inlichten. Hij komt er juist aan. Dr. Jörgensen, goed dat ik u tref! Hoe maakt mijn vriend het? Gaat het nu wat beter? Ik wilde juist naar u toegaan, meneer Grottkau. Naar mij? M'n goeie man, sinds gene raties heeft bij de Grottkau's geen medicus een voet over den drempel gezet. Ik ben zoo gezond als een visch. Aan mij valt niets te cureeren! Ik zal wel wijzer zijn mijn kostbaren tijd aan u te verdoen, lachte dr. Jörgensen. Ik had u alleen maar eens over uw vriend willen spreken. De beide heeren waren door de hal ge- loopen en betraden nu een ruim, met vele jachttropheeën versierd vertrek. De oude heer Grottkau keek den medicus vragend aan, maar deze schudde het hoofd. Kraus, wendde hij zich tot den be jaarden huisknecht, dien meneer Grottkau pas aan, als ik met hem gesproken heb. Anders denkt onze patiënt minstens dat we al over zijn begrafenis onderhandelen. De bediende verwijderde zich. Is het zoo erg dokter? Ach wat! Een lichte attaque, waar van meneer Falke volkomen zal herstel len, zoodat hij nog een zeer gelukkigen levensavond kan hebben. Nochtans moet er in het belang van den patiënt iets ge beuren, meneer Grottkau en daarvoor zou ik wel eens een ernstig woordje met u willen spreken. Gaat uw gang, dokter. Eerlijk gezegd, acht ik het niet goed voor meneer Falke. dat hij hier moeder ziel alleen en van de heele wereld afge zonderd, blijft wonen. Psychisch is er iets niet in orde en wanneer de ziel lij dende is, "dan kan het lichaam niet vol doende weerstand bieden. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7