Groot Oranjebal '••'-ThD-' Velsen-Noord in het plan voor den wederopbouw in de GRIFFIOEN Tips en Tops Oorlogs-W aterweeëri Park Rooswijk wordt plantsoen met sportvelden en een zwembad. - Een groene strook van Rooswijk tot den Wijkerstraatweg. - Een bioscoop nabij de halte Hoogovens. - Hervormde Kerk en winkels aan de Gildelaan. - De Wijkerstraatweg verliest veel van zijn beteekenis. We hebben gezien, dat in het plan voor Öen wederopbouw van IJmuiden heel veel van de oude lijnen is afgeweken. Dit is ook het geval in Velsen-Noord, waar de ontwerpers van het plan een drie-deelig, één geheel vormend, stadje voor ongeveer 11000 inwoners willen gaan bouwen. Het wordt een stadje met vele breede 6traten, met een breede groene strook, met 6portvelden, een zwembad, speeltuinen enz. Het park Rooswijk, begrensd door den Nieuwen Schulpweg, de Rooswijkerlaan en den Grooten Hout- of Koningsweg blijft geheel onbebouwd, op een strook langs laatstgenoemden weg na, die bestemd wordt voor vïllabouw met een lagere school aan den Groote Hout- of Konings weg. In het Noorden is een sportterrein ge reserveerd van ongeveer 325 M. lang en 200 M. breed, waarin zijn geprojecteerd een zwembad en een aantal sportvelden. In verband met den verlaagden stand van het grondwater als gevolg van het graven van de binnenhavens der hoog ovens zal het deel van Rooswijk, dat voor parkaanleg bestemd is, afgegraven moe ten worden. Opgemerkt dient te worden, dat. het ter rein, gelegen ten Westen van het Rooswijk- terrein (tusschen de Rooswijklaan en de haven langs de Walserij-Oost) bestemd is voor industrieterrein (Hoogovens). De groene strook. De groene strook, die ongeveer 40 M. breed wordt, loopt van den Nieuwen Schulpweg langs den Groote Hout- of Koningsweg naar de spoorlijn, waar een viaduct komt in de spoorlijn Beverwijk Hoogovens. De strook zet zich dan in Zuid-Oostelijke richting voort tot den Wijkerstraatweg, dien hij ter hoogte van de Watervliets-raat ontmoet. Op een plein, dat geprojecteerd is nabij de halte Hoogovens komt een bioscoop en een lagere school. We moeten hier nog even in de buurt blijven, om een kijkje te nemen in de Gilde laan. Deze bij uitstek landelijke weg be looft in de toekomst een drukke straat te zullen worden. Aan het kruispunt nabij den Groote Hout- of Koningsweg en den Nieuwen Schulpweg is een Ned. Hervormde Kerk geprojecteerd. Vandaar tot de eerste dwars straat, over een lengte van ongeveer 100 M. komen aan beide zijden winkels en op den hoek van deze zijstraat is een vereeni- gingsgebouw voor de hoogovens gedacht. De Gildelaan wordt doorgetrokken tot de Beecksanglaan, waar ze op Beverwijksch grondgebied tegen Scheijbeek eindigt. De Wijkerstraatweg niet verder Zuidelijk dan de Corverslaan. De Wijkerstraatweg gaat zijn karakter als verkeersweg verliezen, natuurlijk als gevolg van den tunnelbouw, die alhoewel thans nog stilstaande, in de toekomst toch weer voortgezet zal worden, zoodat de ontwerpen hiermede rekening moesten houden. Als scheiding tusschen twee groote woonwijken zal het zeer waarschijnlijk een straat van locaal belang worden, en ongetwijfeld de belangrijkste winkelstraat van Velsen-Noord, terwijl tusschen de Smith van Gelderstraat en de groene gor del een complex van lagere scholen is ontworpen. Op den hoek van de Smith van Gelderstraat en den Wijkerstraatweg is een R.K. Vereenigingsgebouw geprojec teerd. De Wijkerstraatweg eindigt bij de Corverslaan, Sport en Spel. Ook dit deel der gemeente zal rijk met sport- en speelvelden worden bedeeld. We schreven al over het terrein in of beter op Rooswijk. Maar daarenboven vinden we een speeltuin aan den ouden Schulpweg met een oppervlakte van ongeveer 1 H.A Verder komen er sportvelden in het wei land nabij den spoorwegovergang van den Wijkerstraatweg, langs welke sportvelden de secundaire toegangsweg naar de ver- keerstunnel komt. Verder komt in het „6tadsdeel" tusschen den spoorweg en den Wijkerstraatweg een kleuterschool met daaromheen een groot speelterrein. Ook vinden we op verschillende plaatsen open ruimten voor plantsoen aanleg. Plaats voor de industrie. De industrie zal ook haar plaats kunnen krijgen in het nieuwe Velsen-Noord. Daar voor is een terrein beschikbaar langs het Noordzeekanaal dat zich uitstrekt van de terreinen der papierfabriek tot 'nabij het tracée van de tunnel. Aan de Noordzijde wordt dit terrein, dat een diepte heeft van ongeveer 275 a 300 M., begrensd door de Corverslaan en een nieuwen weg. die ge projecteerd is van den Wijkerstraatweg nabij de R.K. Kerk Oostwaarts en die zich vervolgens naar het Zuiden vertakt, door het terrein, bestemd voor kleinindustrie. Deze weg loopt naar het Kanaal, waar, wanneer de verkeerstunnel gereed is, een stoompont klaar ligt om voetgangers en wielrijders naar den overkant te varen. De papierfabriek krijgt haar haven en wel in den vorm van een verbreedïng over ongeveer 300 M van het Noordzeekanaal. De plaats van deze haven is ongeveer daar, waar zich thans de ponthavens be vinden. Zij begint bij den Doodweg tot een kleine 300 M. naar het Oosten. Verder is er een haven met een lengte van ongeveer 250 M. en een breedte 1 40 a 50 M. ontworpen ten behoeve van de kleinindustrie, welke haven haaks op het Noordzeekanaal komt. Zooals men ziet, wordt de verandering hier wel bijzonder groot, want het reser véeren van deze terreinen voor de indu strie houdt in, date de bioscoop De Pont in de toekomst zal moeten verdwijnen. Zij krijgt echter, zooals wij reeds opmerkten, een.plaatsvervangster nabij <^e halte Hoog ovens, in het centrum van deze nieuwe stad in Holland op z'n Smalst. Tenslotte dient nog te worden opgemerkt dat een nieuwe woonwijk komt aan Noorderlaan tot ongeveer halverwege de P.E.N.-Centrale, waar inmiddels reeds een aantal noodwoningen is gebouwd. Het zal onzen lezers duidelijk zijn, dat het Velsen-Noord van de toekomst niét meer het Velsen-Noord van heden zal zijn Hier vooral hadden de ontwerpers gelegenheid hunne stedebouwkundige ta lenten te ontplooien. Het was een moei lijke taak van deze haast systeemlooze be- bouwing een goed geheel te maken. Naar onze meenïng zijn ze daarin volkomen geslaagd. op ZATERDAG 31 AUG. Entrée 1 .- B. DEMMERS Haringen terug in de zee Ongeveer 200.000 haringen of een vijfde van de in de Engelsche visschershaven Whitby aangevoerde hoeveelheid zijn deze week weer in zee geworpen. Dit is te wij ten aan den grooten overvloed van deze visch. zoowel op de binnen- als de buiten- landsche markt. In Huil waren vele Noorsche visschers aan den afslag. De Engelschen overwegen thans een verbod tot het toelaten van bui- tenlandsche schepen op hun markt, wan neer de aanvoer voor de binnenlandsche consumptie voldoende is. In een week tijd is de haven van Whitby reeds vijf dagen voor haringvisschers gesloten geweest en de maximale hoeveelheid die ieder van hen in mocht brengen, bedroeg 25 kantjes. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG. De aanvoer bedroeg: versche visch 1300 kisten, versche haring 140 kisten. De traw lers besomden 23986. Verdere besommin gen: KW18 f532 (versche haring); KV/38 f1610 (versche haring); kustvisschers: IJM 210 f 3622, IJM214 f 2234. IJM207 f24, IJM 250 f30, IJM262 f859, IJM202 f96, IJM264 f130, IJM343 f33, KW81 f 11, KW199 f124, KW34 f 450, KW210 f 227, KW10 f 1024, KW 109 f283, UK91 f698, UK7 f429, UK36 f841, UK202 f1311, UK44 f322, UK86 168, UK169 f98, UK85 f156, UK161 f322, UK45 f212, UK119 f30, HD210 f170, VD60 f662. Om het damkampioenschap van Nederland Het jaarlijksch tournooi om het dam kampioenschap van Nederland zal 7 Sep tember a.s. te Zwolle aanvangen. In totaal spelen 20 dammers mede, verdeeld in twee klassen. De A- en B-groep spelen om de drie hoogste plaatsen. De zes geplaatsten spelen een finale om den titel van dam- kampioen van Nederland 1946. In groep A nemen deel: v. d. Staay, Rotterdam; Blom, lerseke: W. Roozenburg, Rotterdam; Herm. de Jongh, Amsterdam; Metz, Amsterdam; Huisman, Leiden; De Graag, Heusden; Van Doorn, Beek (Lim burg); J. H. Vos, Amsterdam en de Noord- hollandsche kampioen, n.l. de D.C.Y.'er Ligthart of De Krijger uit Amsterdam. Groep B: B. Dukel, IJmuiden; Beers, N— Scharwoude; Verhoeven, Deventer; G. van Dijk. Wageningen; Kooymans, Utrecht; Bandstra, Huizen (Friesland); J. Wagter, Groningen; R. C. Keiler, Amsterdam; Drent, Emmercompascum; B. Springer, Den Haag. De eerste ronde van de A-groep wordt gespeeld in Dordrecht, van de B-groep in Zwolle. De Kerstklok luidt al De heer J. G. Kolkman schrijft ons: Het diuurt nog wel even voor we Kerstfeest vieren. Toch luid ik de klok al. Want in Amsterdam zwoegt een flinke vrouw bijgestaan door ee-.n aan tal helpsters, nu al maanden. Zij den ken vooruit; en werken vooruit. Want straks in de korte donkere dagen rond Kerst zwalken onze zeelui op de lange deining. En zij verdienen zeker een hartelijkheid je van lief. vaderland. Voor hen waag ik het een aanval te doen op uw hart en uw portemon-naie. S'tadge- nooten, de Kerstkisten moeten vol. Twintig duizend Nederlanders varen, varen voor u, voor mij, voor ons alle maal. Zij voeren voor de bevrijding, zij varen nu voor het herstel van ons land. Laat de dames in Amsterdam niet al leen sjouwen, laat haar in geen geval met ledige handen staan. Toe. komt een-s „over de brug". Kleinigheden als een boek, een gebruiksvoorwerp, een eiigen gemaakt dingetje, een kalender, een aschbak, een sigarettenkoker, ja wat kan men zooal bedenken als een cadeautje, als een blijk van meeleven met de menschen, die zoo ver weg het Kerstfeest moeten vieren. Liefst een brief of groet er bij. Maar dat is niet noodzakelijk. Velen weten hier uit er varing hoe zoo iets op prijs wordt ge steld door Jan-den-Zeeman. Graag span ik me voor deze goede zaak in. Er is haast bij ook, want me nig schip dat nu vertrekt moet de kist aan boord hebben. Willen allen die hiervoor iets over hebben en dat is toch zeker iedere Velsenaar! het mij K enn em er 1 a a n 85, telefoon 4077) zen den? Deze actie moet slagen. Zij is voor Janmaat van welke kerk of kleur ook. En Janmaat heeft terecht een goed plaatsje in ons aller hart. Ik hoop zoo, dat ons huis te klein is. Doet het. vandaag nog. Supportersvereeniging „de Stormvogel" Het bestuur %-an de Supportersvereeni ging „De Stormvogel" was in November 1942 genoodzaakt, de vereeniging te ont binden, doordat vele leden bedankten of door evacuatie naar elders vertrokken. De thans weer hier wonende bestuursleden zijn voornemens, te trachten de vereeni ging na een rustpoos van vier jaren weer op te richten. Het bestuur doet een drin gend beroep op de oud-leden en donateurs om zich weer als lid op te geven. Natuurlijk zijn ook nieuwe leden van harte welkom. Bij voldoende belangstel ling kan dan een ledenvergadering ge houden worden. Veel haring maar weinig visch Een groot aantal trawlers vischt thans op versche haring, waardoor de aanvoer van visch sterk is verminderd. Bovendien zijn de vangsten der vischtrawlers veel minder dan ze geweest zijn. Zoo was de Olympia gisteren aan den afslag met slechts 200 manden na een reis van tien dagen. De boot besomde 4500. Uit zee komen berichten, dat er thans weinig gevangen wordt. AANVOER PEKELHARING. Alhier kwamen binnen van de haring- visscherij de KW18 met 544 kantjes en 40 kisten versche, KW38 met 687 kantjes en 70 kisten versche, KW83 met 612 kantjes en 20 kisten versche, KW144 met 525 kan tjes en 75 kisten versche. f in De bril van Sultan Sar 4L Het lievelingslied van den Sultaji fladderde speelsch over het water en bereikte spoedig de minaretwaarin vier vrienden op het meer dreven. 'J> 'oZei de Sirdar> 'tdat is hel lied van den Sultan"„De wind komt van dien kant zei Hassan„daar moet de Sultan zich bevinden. „Wij zullen hem vinden", zei de Sirdar grimmig, „al zou ik er tachtig man voor moeten doorsteken De tonen kwamen van een klein eiland dat grootendeels beboscht was. „Hier moeten we landen", zei Tops en hij greep een paal en boomde het wrakke schuitje in de richting van het eiland. De Sirdar en de Sultan gaven elkaar voortduren de muzikale leekens. De Sultan tokkel de zóó hevig op ziin baard, dat hij steeds haren in z'n hand hield, en dan weer nieuwe over zijn snuifdoos moest spannen. Onder bovenstaanden titel heeft men onlangs in ons blad iets kunnen lezen over de watervoorziening in de gemeen te Velsen. Zooals wij schreven, waren er tijdens de bezetting moeilijkheden, gerezen, door dat de stroom stagneerde. Men heeft zich eerst geholpen met een grooten gasmotor, die op zijn beurt plaats moest maken voor een houtgas- generator. om de benoodigde electrici- teit op te wekken. Maar die houtgasgenerator stond in Den Haag en moest dus naar IJmuiden worden overgebracht. Hoe kwam dat zware ding hierheen? Dat vernamen wij nu van andere zij de. Men diene niet te vergeten, dat we op dat tijdstip in het late najaar van 1944 waren. Het was tijdens de spoor wegstaking. Met het spoor vervoeren ging dus niet meer. Vrachtauto's durf den er haast niet meer op den weg te komen, vanwege de luchtaanvallen der R.A.F. op alles wat reed. En de razzia's waretn vele, zoodat ook al daardoor haast geen enkele chauffeur zich op den weg durfde te vertoonen. Dank zij om- kooping en listigheidjes reden er neg enkele auto's. Daaronder was ook de vrachtauto van gebroeders S. te IJmui den. Deze waren bereid den generator uit Den Haag te halen. Het was een ge vaarlijk karwei. Afgesproken was de dag van den 6en December, dus juist op den beruchten razzia-dag. wat natuurlijk niemand van tevoren wist. Het zou in den vroegen morgen geschieden, maar de morgen verstreek reeds en nog was de helft van de gebroeders, die het stoute stuk zou volbrengen, niet komen opdagen. De genen, die mee zouden gaan, maakten zich natuurlijk al ernstig ongerust en dit was niet zonder reden. Toen kwam het bericht dat S. was opgepikt en met vele lotgenooten bij het station Bloemendaal op uitzending naar Dui'schland stond te wachten. Maar de medewerkers van S. slaag den er in. wederom met omkoooerij en listigheidjes, hem voor uitzending te behoeden. Dat wenkje was natuurlijk niet van eevaar ontbloot, maai- het liep goed af. En de generator werd uit Den Haag gehaald. Zoo geschiedde het, dat de gemeente Velsen niet in water-moeilijkheden ge raakte. Haring zonder eigenaars Ambtenaren van den C.C.D. hebben in den Rijksvischafslag acht kisten versche haring in beslag genomen. Niemand wist de herkomst van deze visch te vertellen en ook de eigenaar kwam niet opdagen, zoodat het ongetwijfeld niet in orde was. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Aangekomen op 28 Augustus: Tegelberg, gerepa tri eerden. Vertrokken op 28 Augustus: Gardenna naar Gothenburg: Nautilus naar Londen; Stege- birg naar Rotterdam; William Bev3n naar New York: Cygnus naar Antwerpen; Pax naar Delfzijl; John S. Appelbee naar Balti more; Union naar Dublin; Odysseus naar Rotterdam. Vertrokken op 29 Augustus: Ajmotbia naar Rotterdam. VELSEN V.V.B. VIERDE KAMPIOENSFEEST. De Voetbalvereeniging „Breesaap" waar van het afgeloopen seizoen drie senioren- elflallen een kampioenstitel behaalden, heeft Woensdagavond in gebouw Concor dia feest gevierd. De heer W. van Leusden, voorzitter, die na het verstrijken van de Wijkeroogsche drie kwartieren (waarom toch niet op tijd begonnen?) een openingswoord sprak, schetste de vele moeilijkheden, die aan den feestavond ter huldiging van de eer ste. tweede en vierde elftallen voorafgin gen. De successen zijn een afspiegeling van den V.V.B.-opbouw, welke twee jaar geleden is begonnen. Als blijvende herin nering van de afdeelingskampioenschappen werd den spelers een diploma in lijst uit gereikt. De heer en mevr. Demmers. mevr. Thijssen en mevr. Holleman, die veel tot den bloei van V.V.B. hebben bijgedragen, ontvingen bloemen. Namens het hoofdbe stuur van de Vereeniging Hoogoven Sta ten overhandigde de heer Demmers aan V.V.B. een prachtige kampioensvlag 1946, die een stimulans voor het komende sei zoen wil zijn, waarin met nieuwen moed zal worden getracht hoogere regionen te bereiken. De heer Jan Broeksma schonk namens de Hoogoven-vereenigingen een bloemenmand. Na dit officieele gedeelte was het woord verder aan den humorist-conferencier John Pirns, op de piano begeleid door Herman Theunissen. Met geestige moppen, leuke liedjes en een praatje was er direct een goed contact met de zaal. Theunissen ont popte zich tevens als een begaafd accor deon-virtuoos. Bep Murray zorgde als cabaretière eveneens voor een goede stem ming, terwijl Henk v. Meurs een zeer goe de en sprekende pop was. KINHEIM IN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN. De Voetbalvereeniging „Kinheim" opent het nieuwe seizoen door deelneming aan de nederlaagwedstrijden van de vereeni ging „V.V.E." te Wijk aan Zee. Het eerste elftal van de geel-zwarten, dat thans over den oud-tweede klassen Beuk de beschikking heeft, die ook de trai ning van Kinheim heeft verzorgd, komt in: een sterke opstelling, n.l. doel: C. Druyven achter: W. Groe&evelti en S. de Vries; mid den: C. de Boer, H. J. v. d. Wateren, A. Versteeg; voor: W. A. Raaymakers, H. Prinsen, A. Prinsen, A. Beuk, J. Starre- veld. Verder worden gespeeld: V.V.E. 2 tegen Kinheim-combinatie 2e en 3e elftal en V.V* E.-adspiranten vensus Kinheim adsp.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2