FLITSEN Een sprookje herleeft Doodvonnis voltrokken Gistermorgen om 6 uur is in Arnhem door den kogel het doodvonnis voltrokken dat uitgesproken was ten aanzien van J. E. Feenstra, gewezen gewestelijk comman dant der marechaussee te Arnhem, De procureur-fiscaal, mr. J. W. M. des Tombe en advocaat-fiscaal jhr. mr. W. J. A. Ser- raris woonden de executie bij. Feenstra liet zich begeleiden door een geestelijke. De Koningin had op het gratieverzoek van Feenstra afwijzend beschikt. J. C. Moolenijzer, wiens gratie-verzoek eveneens was afgewezen, heeft zich door zelfmoord aan de executie onttrokken. Tabakswinkeliers worden wanhopig Het is Augustus 1946 en in Nederland zijn shag en sigaretten schaarsch. Hoè schaarsch, ondervond het publiek van daag, den eersten dag van den nieuwen bon. weer pijnlijk. Overal hetzelfde lied. Sigaren zelfs op den damesbon! Booze blikken worden op den winke lier geworpen, dien men er misschien van verdenkt, zijn geheelen voorraad sigaretten zelf op te rooken Maar de winkelier doet wat hij kan; de oorzaak, zegt hij, moet gezocht worden op het Rijksbureau voor Tabak in Den Haag. Als er niet spoedig verbetering in den toestand komt, zouden de Haarlemsohe sigarenwinkeliers, naar wij hedenmor gen van den secretaris van den kring Haarlem van de betreffende Vakgroep vernamen, er toe kunnen overgaan hun zaken te sluiten. Uit het geheele land maken de win keliers moeizame tochten naar de fabrieken, waar zij steeds valeer de deur gesloten vinden. Twee Haarlemsche sigarenhandelaars maakten dezer dagen een reis van 270 km per auto langs negen sigarettenfabrïeken en zij keer den terug met.100 doosjes ieder. De fabrieken hebben geen tabak. Een gevolg van de stakingen, van de vele vacanties? Dat zou geen blijvend gevolg zijn. Een blad in het Zuiden meldde, dat groote partijen Oriënt-, Virginia- en Rhodesiatabak door Nederland aan België zouden zijn verkocht. Wat de oorzaak ook moge zijn, het Rijksbureau in Den Haag zou volgens de belang hebbenden licht in de duisternis kun nen brengen, als het voor een goede voorlichting zorgde. Nu tasten winke liers, grossiers en fabrikanten in het duister en niemand weet hoe of waar om. Sigarentabak is er genoeg, maar de dekbladpositie wordt, naar wij ver nemen, précair, zoodat. het de vraag is of er genoeg sigaren zullen blijven. Eén ding is zeker. Het is geen pretje op het oogenblik sigarenwinkelier te zijn. Achter de toonbank moet hij den stoot van het aandrommende publiek, dat zijn rookertje verlangt, opvangen. Laat een ieder begrip toonen voor zijn moeilijkheden. Sïoeilijkheden hij het vertrek van de „Volendani" Toen de ,-VolendanT' dezer dagen de haven van Melbourne op eigen kracht verliet, omdat de bemanning van de sleepbooten, die assistentie hadden moeten verleenen, het schip „besmet" had verklaard, stuurde het schip eerst in de richting van de „Princes Pier". Een menigte van 300 mensohen rende weg om zich in veiliheid te stellen, maar niemand werd gewand en er is geen schade aangericht. Kapitein Vliet- stra werd eerst op het allerlaatste oogenblik van de actie der sleepboot bemanning in kennis gesteld. Hij besloot 75 minuten later te ver trekken ondanks een sterke Zuidooste lijke wind. De sleepboot „Tooronga" was niet meer dan 50 meter van het schip verwijderd, toen dit in moeilijk heden verkeerde, dooh het deed geen ■poging om het bij te staan. De „Volen- dam" heeft later de pier kunnen klaren en is op weg naar Fremantle. Verplicht dutje Waarom moet hij 's mid dags altijd dutten, hij heeft heelemaal geen slaap vraagt zich af, of een huilpartijtje zal helpen; geen effect je kunt een baby wel in bed leggen, maar daar mee nog niet laten sla pen wat nu doen? Gek dat hij gaapt, hij heeft heelemaal geen slaap altijd een goed idee om het dek overboord te werken een flinke springoefening is altijd leuker dan sla pen en beenenwerk is ook een prettige vorm van sport is de voorgeschreven dut- tijd nog niet om? zoo vervelend, dat je oogen als vanzelf dicht vallen. Fransche politie zoekt naar 3oodsche terroristen Naar Reuter meldt houdt de Fransche politie door geheel Frankrijk een speur tocht naar veertien Joodsche terroristen, die gezworen zouden hebben Bevin te zul len „nemen". Scotland Yard had er de Fransche politie van in kennis gesteld dat terroristen in Frankrijk zouden verblijd ven. Men gelooft dat ze ook betrokken waren bij de explosie in het Hotel King David te Jeruzalem, waarbij het hoofd kwartier van de Britsche regeering in Je ruzalem werd opgeblazen. DE POLITIEKE DELINQUENTEN. De vereeniging van belanghebbenden bij en belangstellenden in het lot der po litieke delinquenten „Comité 666" te Haarlem heeft een open brief gezonden aan den ministerraad en aan de leden der Staten-Generaal, waarin geprotesteerd wordt tegen het streven van de Federatie van oud-illegale werkers, de vrijlating van politieke delinquenten tegen te gaan. Het comité verklaart, ruim 2500 sympa- thiseerende leden te hebben en zich ten doel te stellen het verschaffen van mo- reelen steun aan vrouwen en kinderen van politieke delinquenten. Het heeft geen po litieke kleur en gaat niet uit van eenig kerkgenootschap. Het comité acht de bezwaren der fede ratie van oud-illegalen tegen de voorge nomen vrijlating van de z.g. lichte geval len denkbeeldig en is er van overtuigd dat de vrijgelatenen zich onthouden zullen van elke actie. De burgerij, zoo wordt ten slotte gezegd, behoeft niet verontrust te zijn. indien zij medewerkt om het leven der vrijgelatenen niet te verbitteren en hen niet als paria's behandelt. Ds. C. P. Hoekema, Doopsgezind predi kant, pater Wynand Sluis en dr. E. Düsterbeck te Haarlem en ds. J. G. Lek- kerkerker, Ned. Hervormd predikant te Bennebroek hebben adhaesie betuigd met den inhoud van den open brief. Het inmaken van tomaten Thans is de tomaten-inmaaktijd weer aan gebroken. Men kan tomaten inmaken op velerlei wijzen, maar niet alle hebben even groot succes. Het drogen van tomaten en het inmaken in het zout zijn af te raden; voe dingswaarde en smaak gaan voor het grootste deel verloren. Daar tomaten moeilijk heel blijven en bovendien veel plaats innemen, is het inmaken van sap en puree te verkiezen. De veiligste methoden zijn het steriliseeren en pasteuriseeren. Daar veel huisvrouwen geen inmaakglazen met ringen meer bezitten, geven wij richtlijnen voor het steriliseeren (pasteuriseeren) in gewone flesschen. Wij geven tevens een recept van tomaten- chutney. U kunt dit smakelijke gerecht aan den warmen maaltijd geven als zoet-zuur. TOMATENSAP 4 kg. tomalen (voor pl.m. 3 1. sap). Mate riaal: 4 flesschen, 4 etiketten, 4 kurken, 4 touwtjes, lak of paraffine. De tomaten Urasschen, de kroontjes verwij deren, de vruchten in stukken snijden en ko ken tot zij zacht zijn. De tomaten zeven, het sap opvangen. De flesschen en de kurken goed schoonmaken en de eereten vullen to; pl.m. 4 cm. onder den rand. De kurken losjes op de flesschen binden. De flesschen in een ketel of pan plaatsen, waarin een rooster of bord is gelegd. Het water aan de kook bren gen (steriliseeren) of. als een thermometer aanwezig is, tot 75 gr. C. verwarmen (pas teuriseeren). De flesschen 20 minuten, op deze tempera tuur houden, daarna de flesschen uit de ketel nemen, en de kurken in de flesschen druk ken, De flesschen onder een doek laten af koelen en de kurken luchtdicht afsluiten door ze in gesmolten lak of paraffine te dompelen. De flesschen van etiketten voor zien. TOMATENPUREE Op dezelfde wijze tewerk gaan als voor to matensap is aangegeven, met dit verschil: de tomaten door een zeef wrijven en de puree indampen tot pl.m. 1/3 van de oorspronkelijke hoeveelheid. Vooral zorgen, dat geen pitjes in de puree komen, daar deze bederf be vorderen. TOMATEN-CHUTNEY kg. tomaten ui, of liever 3 sjalotten, (30 g. rozijnen), 2 a 3 theelepels mosterd, Vi Spaansche peper, 3 eetlepels azijn, 6 eet lepels (90 g.) suiker, iets zout. De azijn verwarmen en de suiker erin op lossen. De tomaten in kokend water dompe len, ontvellen en in stukken snijden. Ze, met de fijngehakte uitjes, de kleingesneden Spaansche peper, (de gewasschen rozijnen), de aangemengde mosterd en het zout aan de azijn en de suiker toevoegen. De massa zachtjes laten koken, totdat een puree is ver kregen. De chutney kan eenige weken be waard worden. GEEN' WAARDEVERMINDERING VAN DEN BELGISCHEN FRANC In een vergadering van aandeelhouders van de Nationale Bank van België heeft de gouverneur over de positie van den Belgi schen franc gezegd: „In de omstandigheden, waarin België zich thans bevindt, zal een muntontwaar- dlng volstrekt nutteloos zijn en geen en kel vraagstuk oplossen" De vele geruchten dienaangaande dienen dan ook met alle kracht tegengesproken te worden. De arrestatie van W. Vogf Van bevoegde zyde deelt men ons ter voorkoming van misverstand mede, dat de inhechtenisneming van den heer W. Vogt door den procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam geheel los staat van de behandeling van de zaak- Vogt door de zuiveringscommissie-Drost. Deze commissie is door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in gesteld om hem van advies te dienen bij zijn beslissing of de heer Vogt in de toe komst een functie zal kunnen bekleeden in het radiobestel Het advies der com missie-Drost is thans door den minister ontvangen. De minister zal spoedig een beslissing naar aanleiding van dit advies nemen. De commissie heeft, zooals reeds werd medegedeeld, als haar oordeel te kennen gegeven, dat de heer W. Vogt niet ongeschikt geacht wordt, een leidende functie bij den radio-omroep te bekleeden. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 34) Ja, ja, maar ik geloof niet, dat u den ouden Remus Falke er toe zult kun nen bewegen om nu nog familiebals en dergelijke feestelijkheden te gaan bezoe ken, trachtte Grottkau te schertsen. Dat is ook absoluut niet noodig: Ik zal u, als oude vriend van mijn patiënt, zeker geen nieuwtje onthullen, wanneer ik u vertel, dat meneer Falke tot die na turen behoort, die een zorgzame hand niet kunnen ontberen. Hij tracht dat weliswaar voor de buitenwereld te verbergen, maar daarom kan men deze karaktereigenschap pen maar niet eenvoudig ter zijde stellen. Wat meneer Falke noodig heeft, is een liefdevolle verpleging, een zekere teedere toewijding en En ik, zijn vriend, ben een ruwe, on behouwen kerel, dat weet ik. Onzin, meneer Grottkau. U benit een oprechte, toegewijde vriend, maar in huis behoort een vrouwelijk wezen. Iets nieuws, iets vriendelijks, iets vroolijks, een vrouw, van wie iets zonnigs uitgaat, een teedere hand en een liefdevol ge moed. MerciZeker zoo'n soort gezelschaps dame. Daarmee jaag je hem alleen maar een tweede beroerte op z'n hals. U begrijpt me verkeerd, meneer Grottkau, protesteerde dr. Jörgensen, die tegen zijn wil moest lachen om de plas tische uitdrukkingswijze van den land jonker. Kan ik volkomen openhartig met u spreken? Tegenover mij behoeft u heusch geen blad voor den mond te nemen, dokter. Prachtig. Ik heb door mijn beroep nu eenmaal een soort vertrouwenspost bij de families in deze streek. Dat brengt mee, dat mij heel wat kletspraatjes, maar daar naast toch ook wel eens een stuk familie geschiedenis wordt toevertrouwd. En langs dien weg is u dus zeker ook het drama van mijn ouden vriend ter oore gekomen? Dr. Jörgensen knikte. Men heeft mij verteld, dat de echt- genoote van meneer Falke jong gestorven is en dat mede daardoor al zijn liefde is uitgegaan naar zijn eenigen zoon, dat deze zoon een hem onwaardige vrouw heeft getrouwd en dat hem daarom het ouder lijk huis werd ontzegd. Voorts heeft men mij verteld, dat dit huwelijk van Egon Falke zeer ongelukkig is geweest, dat hij dezen stap diep betreurd heeft en dat hij reeds na eenige jaren van verdriet is gestorven, zonder gelegenheid te hebben gehad zich met zijn vader te verzoenen. Een feit, dat Falke's leven nog meer heeft verbitterd, zei Grottkau stroef. Maar ik geloof, dat we van ons eigenlijke thema afdwalen, dokter. Toch niet! We zitten er midden in. Ik heb gehoord, dat Egon Falke een dochter heeft nagelaten en dat heeft de vraag bij me doen opkomen, of hét niet mogelijk zou zijn, dat uw vriend dit meis je, dat toch ook het bloed van zijn ge slacht in zich draagt, tot zich neemt? Ge looft u me, als arts zie ik dieper dan u. Onze patiënt lijdt aan zielsziekte. Hij tobt over dat kind en kwijnt weg van verlan gen naar haar. Daar hebt u gelijk in, luidde het antwoord, dat den medicus min of meer verraste. Reeds een jaar of twee geleden heeft mijn vriend een onderzoek naar de verblijfplaats van zijn kleindochter laten instellen. En heeft dat onderzoek eenig resul taat opgeleverd? Dat weet ik niet. Falke scheen plot seling alle belangstelling voor de zaak te hebben verloren en daar hij er zelf niet over begon, leek het mij niet tactisch om er naar te informeeren. Dr. Jörgensen stond op. Probeert u meneer Falke te bewegen het onderzoek weer op te nemen. Dringt u er op aan, dat het meisje wordt opge spoord en hierheen wordt gebracht. Ik twijfel er niet aan, of dat is alles, wat noodig is om van den ouden heer een ander mensch te maken. Tot ziens, meneer Grottkau. Grottkau liep langzaam de trap op, die naar de vertrekken van zijn vriend leidde. Hij was geheel in gedachten verdiept en tastte onwillekeurig naar een brief in den borstzak van zijn jachtcostuum. Daarna dwong hij zich tot een vergenoegd lachje en betrad met een schertsenden uitroep de kamer van zyn vriend. Remus, man, wat zie je er patent uit! Je bent bepaald jonger geworden, sinds ik je voor het laatst zag! Remus Falke legde zijn smalle hand in de stevige van zijn vriend. Ja, antwoordde hij met een glimlach, het gaat mij ook niet slecht. Alleen ter vossenjacht zal ik voorloopig nog niet met je kunnen meegaan, m'n waarde. Dat hindert niet. Dan kom ik je hier van tijd tot tijd maar gezelschap houden. Dr. Jörgensen vindt, dat je dat noodig hebt, hm Mogelijk, maar ik voel me. wanneer ik alleen ben, eveneens uitstekend, hoor. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat je niet welkom zou zijn, verre van dat! Je begrijpt me wel, hè? Als je zoon Jens er maar was, dan zou er wel wat meer leven binnen die oude muren hier komen. Wij, ouwe kerels, hebben nu eenmaal niets anders dan onze sigaar, onze flesch wijn en het schaakbord. Je moet je jongen bij je nemen, Christian. Dan zouden we bei den ook wat meer gezelschap hebben. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7