Sport in het Kort De toekomst der Nederlandsche beschaving Prins Bernhard opent Congres te Nijmegen In de aula der R K. universiteit te Nij megen het eenig overgebleven gebouw van deze instelling, heeft Prins Bernhard als voorzitter van het Nationaal Instituut net congres geopend, dal de toekomst der Nederlandsche beschaving zal "behandelen In zijn rede zesde Prins Bernhard dat er ondank? vele diepgaande prineipïeele ver schillen overeenstemming kan worden be reik; inzake practische richtlijnen voor de nieuwe cu'tureele taak waarop men zich thans dient te bezinnen. Prof dr J Waterink dankte Prins Bern hard voor zijn rede en hoopte, dat: het werk. dat op het congres verricht zou worden, bevruchtend zou werken op het nationale leven. De verdere zitting was gewijd aan referaten over de historische grondslagen van onze nationale cultuur. Dr J. C 1-1. de Pater behandelde de cul tuur tijdens de republiek en dr Ch. J M. Corneliesen de periode sedert de Fransche revolutie Groote belangstelling bestond voor het referaat van prof dr. W Banning „Diag nose" een beschouwing, welke den jong- sten tijd be'rof Prol'. Banning poneerde de stellin? dat men bij het beantwoorden van de vraag inzake herstel van onze cul tuur niet hij de gevolgen van oorlog, en be zetting mag blijven staan maar ook de diepe-- liggende oorzaken moet analysee ren zooe's het teloorgaan van organische bindingen en persoonlijke relaties. Het herstel zal op verschillend gebied gelijk tijd:? worden begonnen, doch tot het eer ste gebied behoort wel het arbeidsproces met de daaraan verbonden innerlijke 'uc'nt. In het s'otwoord. dat prof. Waterink aan het einde der bijeenkom?: sprak, wees hij er in de eerste plaats op dat de vrucht bare dïscu-—!es van dezen dag hadden doen zien dat omtrent de historische wording onzer cu'tuur nog verschillende terreinen braak liggen Opvallend noemde hij de nie: weersproken gedachte, dat bij de historische wording onzer cultuur juist de godsdienst zoo'n eroo» aandeel heeft ge- had W eer twee kinderen gedood- door projectielen Onder de Limburgsche gemeente Bergen, in het plaatsje Ayen speelde een drkla] kinderen met een projectiel, da: hierdoor tot ontploffing kwam. Een der kinderen. '2 ïaar oud. werd vrijwel op sla? gedood. De twee andere slacht offers. 7 en 5 jaar. moesten zwaar ge wond naar het. ziekenhuis te Venlo wor den overgebracht. Een tweede ongeval had plaats te Sie- ben-gewald in dezelfde gemeente. Hier werd een 4-iarig kind zoodanig gewond, da'; het tijdens hel vervoer naar het ziekr""-v,'-'s '-verleed Nieuwe aardappelbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat voor de week van 1 tot en met 7 September bon 509 aardappelen" is aangewezen voor hd koopen van drie kilogram aardappelen en bon ..009 aard appelen" voor het koopen van één kilo gram aardappelen Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 14 September geef: voorts bon ,.B 15 re serve" recht od twee kilogram aardap pelen Een gestoomde bokking kost hoogstens een dubbeltje D.e vakgroep det->:lhandel in visch deelt mede. dat van HO Augustus af een gestoomde bokking voor niet meer dan 10 cent aar den consument mag worden verkocht. Het publiek wordt verzocht aan deze regeling mee te werken, door ook niet meer te betalen, maar ander zijd? niet al te nauw od de maat dei- bokkingen te zien. aangezien deze onge sorteerd worden geleverd. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 31 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Anova-oranjeba'l, SO02 uur. Rembrandt: Mijn hart klopt voor Belita. Palace: Hide 'cm Cowboy. Luxor: Het boek der wildernis. n!'/e drie 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De kans van Ipaar leven, 14.oo. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: The Lambeth Walk, 14,15, 16.30. 19.00 en £1.15 uur. ZONDAG 1 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rosmersholm (Comedia). £0 uur. Gein. Concertgebouw- Bobbeltje Bloedworst, 14.30 uur. liet eeuwige monster tAmsterdamsch Tooneel), 20 uur. Bioscopen: «ls Zaterdag MAANDAG 2 SEPTEMBER Bioscopen: als Zaterdag. Conflict over Ainerikaan- sche films loopt ten einde Reeds geruimen tijd is er overleg gaan de tusschen de Motion Picture Export As sociation en den Nederlandsehen Bioscoop bond. met de bedoeling, zoo mogelijk het conflict lusschen partijen dat thans reeds meer dan een jaar voortduurt, te doen eindigen. De besprekingen, die in -Juni tot een beginsclaceoord hebben geleid, zijn gedurende deze maand voortgezet. Thans zijn zoodanige vorderingen ge maakt. dat de mogelijkheid van een ac- coord niet is uitgesloten. Dit zal door de wederzijdsehe ledenvergaderingen moeten worden geaccepteerd De oplossing van dit conflict zou betee- kenen. dat in ons land de nieuwste Ameri- kaansche films, waarvan er reeds vele gereed liggen, zouden kunnen worden ver toond. De mannen doen bet niet goed „De vredesconferentie is slecht ge organiseerd omdat mannen altijd gelijk willen hebben en overheer- schen." Aldus kwalificeerde me vrouw Land-de Vries uit Haarlem de vredesconferentie van Parijs. Zij 'vormt met een Fransche en een Amerikaansche dame een delegatie van het Werehlverbond van Vrouwen voor Gelijke Rechten, dat 21 landen vertegenwoordigt. Zij ivillen pleiten voor meer plaats voor vrouwen bij het iverk der conferentie. De Neder landsche vertegenwoordigster heeft te dien einde een onderhoud bij Mololof aangevraagd. Een jaar gevangenis voor verraad van wapendepots Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam 'neefi den 34-jarigen J W. B. uit Amster dam. een lid van de illegale organisatie ..Vrij Nederland" veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en met ontzetting voor zes jaar uit de beide kiesrechten, het recht om ambte lijke functies te bekleeden en om bij de gewapende macht te dienen. Op 21 Augustus j.l. had de advocaat fiscaal mr. M. H. Gelinck zes jaar gevan genisstraf tegen B geëischt. Hem was ten laste gelegd, dat hij aan beambten van den Sicherheitsdienst aanwijzingen had ver strekt over illegale wapendepots. B., die eenigen tijd geleden reeds oo vrije voeten was gesteld, verdedigde zich met de be wering. dat hij onder pressie van den S.D. gehandeld had. een bewering die. bij ille gale medestrijders van B veel geloof vond. De S.D.-beambten Viebahn en Ruhl hadden tijdens de zitting, waarbij zij als getuigen waren opgeroepen echter ontkend eenigen dwang oo B te hebben uitge oefend. Een verzoek van den advocaat-fiscaal B. opnieuw onmiddellijk na de terechtzitting gevangen te laten nemen werd enkele dagen geleden door het Hof na een beraad slaging van twee minuten van de hand gewezen. B heeft vandaag reeds cassatie aange- teekend tegen zijn veroordeeling. Hij be vindt zich nog in vrijheid Indonesiërs kregen bevelen in het Japansch De Nederlandsche legervoorlichtings- diensi bericht uit Medan. dat een com pagnie Nederlandsch-Indische troepen bij oefeningen in de omgeving van het. station Sonegei Sikambing door een groot aantal gewapende terroristen is aangevallen. Eenige terroristen werden gedood, de overigen vluchtten. Bij het achtervolgen heeft men duidelijk ge hoord, dat bevelen in de Japansche taal werden gegeven en men gelooft, dat zich twee Japanneezen onder de ge- doode terroristen bevinden. Goodwill-ultzendingen van 1 Radio Luxemburg Te beginnen op Donderdag 5 September om 19.15 uur zal de Luxemburgsche lange- golfzender. aanvankelijk nog niet regel matig, doch later op vaste tijden, uilzen dingen in het Nederlandse?) verzorgen, die tot doel hebben, de betrekkingen tusschen de drie landen Luxemburg. Nederland en België te verstevigen. Den eersten avond spreekt een sinds jaren in Nederland woon achtige Luxemburger. De uitzendingen zijn niet verbonden aan een commercieele instelling, doch gaan uit van het Luxemburgsche gouvernement, Amerikaansche hulde voor „pilotenhelpers" Op Woensdag, 4 September zullen op het Binnenhol' te 's-Gravenhage onder auspiciën van den Amerikaanschen mi litairen attaché aan een aantal Neder landsche burgers, zoogenaamde pilo tenhelpers. hooge onderscheidingen, uit naam van de Amerikaansche regeering, werden uitgereikt. In totaal zullen 20 decoraties worden uitgereikt, welke de hoogs'e onderscheidingen vertegen woordigen die de Amerikaansche regee ring aan buitenlandsche staatsburgers kan verleenen. 200 andere pilotenhelpers. dieveven- eens veel hebben gedaan voor -het huis vesten en escorteeren van vliegers, zul len op een la ter en datum gedecoreerd worden. Inbrekers maken voor 10.000 «lilden buit In een perceel aan den Badhuisweg te 's-Gravenhage is ingebroken en een groot bedrag aan geld en een hoeveelheid sie raden werden ontvreemd. De totale waar de van de vermiste goederen bedraagt on geveer 10 000 gulden. EX-POLITIEKE GEVANGENEN NAAR VUGIIT. Op 8 September zal te Vught een herden king en een reünie woi-den gehouden door de ex-politieke gevangenen van België en Nederland. Er zal een gedenksteen worden onthuld in het raadhuis, aangeboden door de Belgen als .dank voor hetgeen de be- volking van Vught deed voor hun land- i genooten tijdens hun gevangenschap in het concentratiekamp Eenige sprekers zullen het woord voeren, o.a. mr. B W. Stomps uit Haarlem, algemeen voorzitter van de landelijke vereeniging van ex-politieke gevanaenen in Nederland. Op 25. 26. 27 en 28 September wordt te Enschedé het congres van ex-politieke ge vangenen gehouden. Er is een eere-comué gevormd, waarvan Prins Bernhard het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Ook zal tc Enschedé een internationale confe rentie plaats vinden op 30 September a.s. Het congres, zoowel als de conferentie zullen worden bijgewoond door gedele geerden van 17 landen PRIJZEN ZOETWAÏERVISCH. Voor zoetwatervisch, uitgezonderd aa! en paling, gelden geen maximumprijzen meer, aangezien den laalsten tijd de gestelde imprijzen niet meet werden gehaald Malversaties op het Distributiekantoor Vier ambtenaren voor tien politierechter. Sedert twee maanden zijn in het Huis van Bewaring vier ambtenaren van den Distributiedienst té Haarlem opgesloten, die zich aan malversaties hebben schul dig gemaakt. Vrijdagmorgen hadden zij zich voor den politierechter voor econo mische zaken te verantwoorden. Twee ambtenaren J. M. B. en P. J M. waren in April nog in het bezit van stamkaarten, welke in den onderduiktijd gebruikt wer den. Hiermede konden zij distributiebe scheiden in ontvangst nemen. A II. had in April zeven inlegvellen in de Vleeschhal gevonden In plaats van ze aan zijn chef te geven, gebruikte hij de bonnen, om levensmiddelenkaarten te verkrijgen. Ook hielp hij B. en M. om op diens inlegvellen bonkaarten te verstrekken. Verder had L. J. B. tabaksbonnen, ongeveer 240 in totaal, welke B. hem ter hand had gesteld, ver kocht. Op voorstel van den officier van justitie werd de behandeling der'zaken uitgesteld, om over de verdachten een reclasseerings- rapport in te winnen. De poelier P. die verdacht werd van B. tabaksbonnen gekocht le hebben, doch het feit ontkende, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier weken rpet aftrek van voor-arrest De zaak tegen den sigarenwinkelier B., die bonnen van P. had gekocht werd aan gehouden voor het inwinnen van een voor lichtingsrapport De Commissie-generaal voor Nederlandsch-lndië Volgens de „Nieuwe Courant" heeft mr. M P. L. Steenberghe, oud-minister van Handel en Nijverheid, te kennen gegeven, geen zitting te zullen nemen in de Com missie-generaal voor Nederlandsch-lndië. Prof. ir. W. Schermerhorn zal. naar het blad meldt, een eventueele benoeming tot lid der commissie aannemen. Als overige teden van de commissie noemt de „Nieuwe Courant" het Tweede Kamerlid, de heer Max van Poll, die onlangs als lid van de parlementaire commissie een bezoek aan Nederlandsch-lndië heeft gebracht en den heer F de Boer. oud-burgemeester van Amsterdam en directeur van de Stoom vaart-maatschappij ..Nederland". Staunton-tournooi MEER GEDISTILLEERD. sn gevolge van de verbetering van de grondsloffenposilie. die te danken is aan de te verwachten opbrengst aan melasse een afvalproduct der suikerindustrie uit d'-n nieuwen suikerbletenoogst. zal het mogelijk zijn hel. rantsoeneering'spercenlage van ge distilleerd te verhoogen. Met ingang van l November zal het percentage, dat thans de helft van den omzet van 1939 bedraagt, van 50 op 75 worden gebracht. IJM CRT PETROLEUM VOOR KOOK DOELEIND EN EN VERLICHTING Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat houders van petroleumkaarten voor kook. doeleinden en verlichting gedurende de maand September 1946 op de bonnen 49 t.m. 52 der kaart UA 510. de bonnen 49 en 51 dei- kaarten U 510. den bon 73 der kaarten UC 510 en den bon 128 der kaarten UD 510 vier liter petroleum kunnen betrekken In het bijzonder wordt er op gewezen, dat houders van de kaarten UD 510 het iichaain dezer kaait, waarop de woorden ..petroleum voor verlichting UD 510" voorkomen, zorg vuldig moeten bewaren. „EERESCHULD EN DANKBAARHEID". Ten overstaan van notaris J. .Zwart te Amsterdam is de trekking geschied van de loterij, georganiseerd door het comité ..Eers schuld en Dankbaarheid". De baten van deez loterij zijn vopr Neder landsche militaire oorlogsslachtoffers, inva liden en weduwen. le prijs. no. 36546, BM jacht; 2e prijs. no. 27770 BM jacht: 3e prijs. no. 5418, radiotoestel; 4e prijs, no, 3276. f 500. De overige prijzen vielen op de nummers: 56261. 44054. 39720. 41460. 29702. 36314, 58446. Prins Bernhard Kapel naar Hoofddorp Op Dinsdag en Woensdag 3 en 4 Sept. des avonds om 8 uur zal de „Prins Bernhardkapel" militaire concerten geven in Hoofddorp. Dinsdag zal de kapel vóór den aanvang van het concert een tocht maken door het dorp en defileeren voor burgemeester en wethouders en de mili taire autoriteiten. Het geheel onder auspi ciën van „Eereschuld en Dankbaarheid". KERKNIEUWS. Vrije Evang. Gemeenten. Drietal te Nijverdal (2e pred. pl.) Jac. Verboom te Utrecht, H. Postma te Veendam en J. W. Verhey te 's-Gravenhage. Tip& en Tops in De bril van ^Sultan Sai^ 42. Het schuitje voer zoo langzaam, dat de vrienden nog drie spelletjes do mino konden spelen voor ze eindelijk het eiland bereikten. ,.lk hoop dat hier een speeltuin is waar 'we een glas melk kunnen drinken", zei Tops. „Misschien is er een tamme cobra te vinden waar mee ik een dansje kan maken", ver onderstelde Hassan. ..Wij moeten den Sultan redden, ook al moeten wij daar voor dertig of veertig slachtoffers ma kenriep de Sirdar. De vrienden waad den door het water naar den oever. „Hel is een gruwelijk stil eiland", zei Tips, „ivaarom komen wij hier eigen lijk?" ..Dat zullen ice wel ondervinden" zei Tops. ,.Ik hoor stemmen"s riep Has san toen. Botwinnik verliest van Kotov Wat memand meer had durven denken, is Vrijdag gebeurd. Kotov, die met zwart in de 14e ronde uitkwam tegen zijn landgenoot Botwinnik, wist na een scherp spel voor het eerst Botwinnik te dwingen een veiiiespunt te noleeren. De partij duurde slechts 24 zetten. De Franschman Bernstein moest legen dr. Max Euwe na 00 zetten opgeven. Dit heeft nu tengevolge, dat als Botwinnik zijn afgebroken partij tegen Flohr Zaterdagochtend remise speelt (waar veel kans op is) de beide schaakmeesters weer gelijk-aan de top zullen staan, Vol belangstelling ziet'men dus het resultaat tegemoet. De overige resultaten waren; Vidmar— Naj- dorf. afgebroken. Szabo wint van Guimard: Lundi.n wint van Christoffel; Smyslof wint van Kottnauer: Steiner verliest van Yanofs- ky; DenkerTartakower remise; Bolesiafs- kiej —Flohr remise; O' Kelly verliest van Stoltz. De star:d na de 14e ronde ziet er als volgt uit; Euwe 11'-i pnt.Botwinnik 11 pnt. en 1 afgebroken partij: Szabo en Sm-.slof ieder 9'7 pnt.; Denker en Stoltz ieder 8 pnt.; Naj- dorf 7'-.. pnt. en 2 afgebroken partijen: Flohr 7'j punt en 1 afgebroken partij: Tartakower 7'v pnt.; Boleslafskiej en Lundin ieder 7 pnt.; Kotov G'j pnt. en 1 afgebroken partij; Kottnauer 6 pnt. en 1 afgebroken partij; Yanofsky 5'j pnt.; Guimard 5 pnt.; Bern stein 41 pnt. en 1 afgebroken partij; Chris toffel 4 pnt.; Steiner en Vidmar ieder 31.- pnt. en 1 afgebroken partij; O' Kelly 2'i pnt. en 1 afgebroken partij. Hieronder volgt de sensationeele verlies- pariij van Botwinnik. Ze is des te meer sen sationeel. omdat de Russische kampioen niet door een enkelen blunder heeft verloren, doch door superieur spel van zijn tegen stander. M. Botwinnik (wit) A. Kotov (zwart) Nïmzo-Indisch l d2—d4 PgO—f6; 2. e2—c4 e7— e0; 3. Pbl—c3 LfB— b44. a2—a3 Lb4xc3 t; 5. b2xc3 d7— dó; f>. c4xd5 e(ixd5; 7. Lel—g5 c7—co; 8. f2—f3 h7—h6; 9. Lgöxf6 Dd8xr6; 10, e2—e3 0—0; u. Pgl—e2 Tf8e8; 12, Kei—12 Df6—e7; 13. Ddld2 Pb8d714. Pe2—f4 Pd7—f6; 15. Lfld3 Lc8—d7; 16. h2—h3 De7—d6; 17. Thl—bl b7—b6; 18. Ld3—fl Te8—e7; 19 a3—a4 Ta8e8: 20, Tbl—el cö—C4!; 21. g2—g4 g7—gó!; ?2. P/4—e2 Te7ene3; 23. Pe2—g3 Dd6xg3+; 24. Kf2xg3 P/6—e4 t. Wit gaf op. Slotsstelling: Wit: I<g3, Dd2, Tal. Tel. Lfl, pionnen: a4, c3, d4, f3. g4, h3 (11 stukken). Zwart: Kg8. Te3. Te8, Ld7. Pe4, pionnen: a7, b6, c4, dó, f7, g5. h6 (12 stukken). ELSIVOUT-TOI'RNOOI. Zondag worden de laatste wedstrijden om den Elswout-beker gespeeld. Het programma luidt; 12 uur: RCH 2—Ripperda; 13 uur: TIJBBEHS14 uur: DIOVVB vriendschappelijk15.30 uur: Ver liezer aVerliezer b (om de 3de en 4de prijs; 16.45 uur: Winnaar AWinnaar B (om le en 2de prijs). De wedstrijden worden gespeeld op het ter rein achter den Kleverparkweg, ingang aan de Kleverlaan. HZ EN PC BLIJFT IN DE HOOFDKLASSE. De Vrijdagavond te "s Gravenhage, ge speelde wedstrijd in de promotie-degiadat-.e- competitie tusschen HZ en PC en DWR is geëindigd in een 32 overwinning voor de Hagenaars, waarmede zij zich dus in de hoofdklasse hebben gehandhaafd. Ruststand was l0. Een bijzonder sportieve daad. voor al gezien het belang van deze ontmoeting, vernehtte DWR door, toen even na de rust "n Hagenaar tengevolge van kramp den strijd moest staken, eveneens een man uit het wa ter te zenden. BINNENLAND In ons land bestaat behoefte aan 2 mlïlioen fietsen en aan 4 millioen binnen- en buitenban den. De a.n.W.B. heeft den minister van Eco nomische Zaken ge vraagd door import van onderdeelen en grond stoffen de productie te verhoogen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen in Brussel een inlichtin genbureau openen. Het s.s. Meerkerk, dat onlangs bij West- Itapelle op. een mijn liep, wordt als verloren beschouwd. De schoor-, steen en de masten ste ken nog boven het water Binnen afzienbaren tijd zal geheel WeSt- Brabant van gas uit de mijnen voorzien worden. Er is een stopver bod vastgesteld voor alle voertuigen, ook rijwie len op de wegen langs het vliegveld Schiphol. In' Roosendaal reed de chauffeur van een militaire auto plotseling zonder een teeken te ge ven een zijstraat in. Een militaire motornj dei- kon niet meer uitwijken en werd bij de boisïng zoo ernstig gewond, dat hij even later overleed. £en tweede militaire auto, welke een volgen de zijstraat inreed, bo;ste tegen een perso nenauto, welke geheel vernield werd. De vijftig Zweedsche locomotieven, die de Ne derlandsche regeermg al tijdens den oorlog had besteld, zijn nu alle aan de N. S. afgeleverd. Nederlandsche on derdanen die door Zwit serland reizen met den Arlberg- of Orient-ex- pres of met vliegtuigen van erkende luchtlijnen behoeven geen door- reisvisum te hebben. Bij Roosendaal is Father Van Heijningcn van de congregatie van Mill Hill met zijn mo torfiets in botsing geko men met een vracht auto, tengevolge waar van hij eenigen tijd la ter is overleden. Voor het verkoopen van valsche rijvergun ningen zijn twee perso nen. een oud-ambtenaar van de Rijks-verkeers- inspectie uit Amsterdam en een Oostzaner tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld, De pa pieren waren door een onbekenden drukker vervaardigd en voorzien van valsche stempels. De hoorspelkern van Radio Nederland, waarvan de omroepveiv eenigingen hun spelers „leenen". is voor het komende seizoen belang rijk uitgebreid. Alge meen leider is Ben Al- bach„ de regisseurs van het gezelschap zijn Kom mer Kieyn. S. de Vries. Carel Rijken en Henk Schaer. De termijn gedu rende welke ondergedo ken telefoontoestellen straffeloos bij P.T.T. in geleverd kunnen wor den. is verlengd tot 1 October. Bij cle maatschappij „De Schelde" te Dor drecht worden voor de Nederlandsche Spoorwe-' gen 130 aluminimum auto bussen gebouwd, welke ruim 900 kg. lichter zijn dan gewone stalen bussen. Haarlem en Omgeving Op 1 September zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. v. Kipshagen in dienst trad bij de firma Gerard A. van der Steur's Kleer makerij. Kruisstraat 7. - Haarlem. Op 2 September zal de bakkerij De Dood op den hoek van de Ged. Oude Gracht en de Klei ne Houtstraat 100 jaar bestaan. Ds. J. v. Buuren te Abcoude nam het beroep aan naar de Geref. Kerk te IJmuiden. hij bedank te voor het beroep van Klundert. De heer G. Michels is benoemd tot organist van het kerkgebouw der Vereeniging van Vrij zinnige Hervormden te Haarlem in de plaats van den heer J Meng, die jarenlang deze func tie heeft vervuld. De Harmonie Eupho- nia geeft- hedenavond van 7.309 uur een con cert op het plein bij café Roozendaal te O ver veen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2