Een sprookje herleeft Visscherij-Snufjes UMUIDEN Wederopbouw Natuli ri jst abriek De heer A. ten Broeke heeft aanbesteed het herbouwen van de Natuurijsfabriek aan de Middenhavenstraat. Ingeschre ven werd door J. van Beelen Co.. IJmui- den. voor 21747; N J. Rolvink, IJmuïden voor 21650, Fa. Holleman en Zoon. Sant poort voor 21050. De raming bedroeg 23224. De loonen bij hoogovens Eventueele besprekingen over de loonen zullen door de organisaties niet worden gevoerd met de directie, maar met den Metaalbond. Thalia Theater De film. die deze week in Thalia gaat, behandelt sociale wrijvingen. Is dit onder werp op zichzelf al een draaiboek waard, wanneer de geschiedenis van een mijn staking. die als indirect gevolg een onder- grondsche catastrophe met zich brengt, zich in de catacomben van een Britsche mijn afspeelt, dan zien wij een fel-gespan- nen rolprent geboren worden, waarin de hartstochten echt en diep zijn Over deze film ligt de doem van de vochtige mijngangên en het is de verdien ste van den regisseur Carol Reed. dat hij de gewekte sentimenten op het juiste oogenblik weet in te toornen, zoodat deze sterke film nergens overdreven aandoet. Sterk tendentieus zijn de laatste meters van het verhaal, waar een in den wind ge slagen waarschuwing een tweede inferno ontketent. De camera is in ..Alarm in mijn 17" knap gehanteerd: dit vakmanschap kan zich ten volle ontplooien bij de ver filming van den climax De eindindruk van deze film is. dat het boek van Cronin ..The stars look down" een uitstekende vertolking heeft gevonden. Zondagsdienst Artsen De dienst der artsen wordt Zondag waar genomen door de artsen D. J. Boosman en J F. Bekker. Apotheken. De Zondagsdienst en de nachtdienst de volgende week wordt waargenomen door de IJmuider Apotheek. Kennemerlaan. Een laatkomer werd nog gelost Met het oog op het feit. dat heden in de hal niet gewerkt zoü worden, werd Vrijdag veel visch verwacht, daar de vis- schers hiervan verwittigd waren. Het slechte weer was echter spelbreker Al leen de Dïrkie was binnen met een flinke vangst versche haring- Om half twee gistermiddag kwam echter nog de Irene voor den kant met 900 kis ten haring. Alhoewel het. toen reeds lang ..tijd van sluiten was"' heeft men van den regel af geweken en den trawler toch nog gelost, daar dit anders eerst Maandag zou kun nen geschieden, wat de kwaliteit van de haring zeker niet ten goede zou zijn gekomen De hoogovens schaakten De uitslagen van de Woensdag gespeel de partijen van H.O.S.C. luiden: W. Bakker G L de Haan '2Vs. J VerlaakS. Kistemaker 01, W SteemanJ. Plugboer 10. J MuntzL. Roseboom 01. H. v. d. Plas—B. Stals 01. L. KlinkenbergD. Jansen 10, G, OfferhausH Wolthuizen 10. A Burggraaf—A Kistemaker afgebr. J. A. StalsG. Hekker afgebr. I-I. Aarsen P. A. Veldheer 10. J. SmitL. Gravema- kei 10, H. BuchiG Streefland 01. Th. SpijkerP Scheurkogel 10. P. BosJ. Beentjes 01. J. BrasserH. v. d Does 01. L. van RijJ Ringers l/s1 H. Lus terN. v d. Laan 10. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG. Aanvoer 2050 kisten versche haring en 250 kisten versche visch. De trawlers be- somden 28 899. Verdere besommingen: KW29 f863; kust- visschers: IJM221 f 1976. TX29 f2086, UK68 f1140. UK34 f464. UK2 f751. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 15) Moest ik ook, moest ik ook! beaamde Grottkau. Maar aan den anderen kant is het uitstekend voor den jongen, dat hij eerst eens een paar jaartjes dienst doet. En bovendien is die bengel nu eenmaal niet van zijn vriend los te krijgen. Dien Grundlvig Bagessen? Ja, die twee hangen aan elkaar als klitten. Enfin, een van beiden zal vandaag of morgen wel eens verliefd, verloofd en getrouwd raken en dan is het natuurlijk plotseling uit met de vriendschap. Tot zoolang moeten we dus nog maar wachten? lacht Falke. Tja. wat zullen we er aan doen, m'n waarde? De jeugd wil van ouds haar vleugels uitslaan, dat kunnen we ze toen niet verbieden. Ik ben er trouwens zelf niet voor de jongelui te vroeg bij moe ders pappot te zetten. Als ze naar huis verlangen, dan komen ze van zelf wel om zich een nest te bouwen. Let maar Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4SS« Reinigt Uw kleeding Adv. In de Scheveningsche haven vastgeloopen De van de haringvangst terugkeerende mo- torlogger SCH 53. die Vrijdaganiorgen om S uur de Scheveningsche haven wilde binnen varen, is vastgeloopen op de zoogenaamde defensie-drempel". Het schip was gedwon gen te wachten op het volgende lij, voordat het naar een van de binnenhavens kon door- stoomen. VANGST BERICHT SCHEVENINGEN. Van de haringvlsscherij kwam t.e Scheve- ningen binnen de motor-logger SCH 57. B. Roeleveld met 34 last haringen. 37 kisten versche haring. Hedenmorgen was er geen aanvoer van versche visch uit zee. De vangst- berichten van hedenmorgen luiden: SCH 341, 30 kantjes uit de halve vleet. SCH 63, niet gevischt. SCH 275. 2 kantjes. SCH 64, 17 kantjes SCH 140, 40 kantjes uit de halve vleet. SCH 39. gisteren 30 kantjes. SCH 443. 15 kantjes. SCH 141, niet gevischt. gisteren 19 last. SCH 361. 50 kantjes, nog 20 netten halen, SCH 333. 1 kantje uit 35 nelten. SCH 118. thuisstoomende met 42 last. (nog 100 mijlen), SCH 274. 10 kantjes. SCH 4*02. 1 kantje uit de halve vleet. SCH 242, 34 kantjes SCH 190. thuisstoomende, Curtius, 70 kantjes uit de halve vleet. Hilbank, thuisstoomende (nog 80 mijlen). NOORSCHE WAL VISCH VANGST BEGINT. De Noorsche vvalvischvaarders zullen waarschijnlijk begin October zee kiezen. Dit is veel vroeger dan gebruikelijk. Het seizoen zal duren van 8 December tot 7 April. Ongeveer 250 Noren nemen dienst op zeven Noorsche walvischvaarders. ter wijl ongeveer 800 man in dienst zullen tre den bij Engelsche maatschappijen. SCHEEPVAART. 29 Augustus aangekomen: Empire E. Convoy van Liverpool. Tegelberg van Ba tavia, Bloemfontein van Rotterdam 29 Augustus vertrokken: Armatia naar Rotterdam, Van Honthorst naar R'dam, John F. Holt naar Norfolk, Amstelstroom naar Antwerpen, Eemstroom naar Ply mouth. Nijroca naar Manchester. Leeren ze het dan nooit? Op het Velsensehe station werd een jongeman aangetroffen, die twee in de duinen gevonden granaten in zijn bezit had. Toen hij zijn gevaarlijk speelgoed niet aan h<* stationspersonee] wilde af geven, werd de politie ie hulp geroepen, die het-jongemensch naar het bureau ver voerde en hem ernstig onderhield De gra naten werden in beslag genomen. PREDIKBEURTEN IJMUÏDEN. Vrije Evangelisatie. 15 u. n.m.: de heer L. de Graaf uit Alphen. Leger des Heils. Kanaalstraat. 10.30 u. v.m.: Heiligingsdienst. 20 u. n.m.: Luit. A. E. de Zoete (uitzendingsdienst van kade: P. W. v. d. Pijl). Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 u. v.m.: Dr. H. v. d. Loos uit Haarlem- Noord: 17.30 n.m.: Ds. J. P. v. d. Waal uit Haarlem. Oud-Katholieke Kerk. 10 u. v.m.: H. Dienst. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk), 9 u. v.m.: Ds. v. Teylingen; 15 u. n.m.: Ds. J. v. Herksen uit Ermelo. Geref. Kerk. (Kanaalstraat). 9 u. v.rrt Ds. v. Herksen; 15.30 u. n.m.' Ds. v. Teylingen. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m.: Ds. J. Bronsgeest. BEVERWIJK. Evang. Lutli. Gemeen te. 10 u. voorai.: Ds. J. P. Haumersen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk 10 u v.m.: de heer T. Jansma uit Heemskerk. Ned. Herv. Kapel. 10 u. v.m.: de heer Hofmeester uit Hilversum; 17 u. n.m.: Ds. Kooh uit Haarlem. Geref. Kerk; 9.45 v.m. en 17 u. n.m.: Ds. A. Verschoor. eens op, als het eenmaal zoo ver is. krij gen we beiden nog genoeg last met onze kleinkinderen, want die'laten ze dan bij voorkeur aan ons over Grottkau zweeg verschrikt en keek zijn vriend aan. Had hij een gevoelige snaar aangeraakt? Hij was toch eigenlijk een onbehouwen kerel. Maar Remus Falke lachte. Voordien kunnen we Jens misschien eerst nog wel eens met Kerstmis hier vragen, stelde hij voor. Dien Grundlvig kan hij gerust meebrengen als die twee zoo onafscheidelijk verbonden zijn. Wat denk je daarvan. Christian? Een voortreffelijk idéé! Ik heb van daag een brief van Jens gekregen en ben opzettelijk hierheen gereden om hem je voor te lezen, 't Is weer een prachtig epistel. Ze zijn allebei naar Kopenhagen gedetacheerd, naar het departement van marine. Nou. dan zal er van het Kerstverlof zeker niet veel komen! Er klonk oprechte - teleurstelling in Falke's stem Nou Remus. dat zal nog wel schikken, troostte Grottnau. Ik zal je den brief eens voorlezen. Het is werkelijk vermake lijk. Het schijnt trouwens al zoover te zijn. Wat zou zoover zijn? Dat een van de jongens zijn hart heeft verloren. Niet Jens, maar de ge woonlijk nogal bedachtzame graaf Grundt- vig. Luister maar; XDVIII We leven in het tijdperk van de ge leide economie, die er onder meer op gericht is, evenwicht te brengen tus- schen productie en verbruik of tus- schen vraag en aanbod, wat vrijwel hetzelfde is. In den tegenwoordigen tijd van schaarschte is dit een moei lijke kwestie. En wat zien we op dit gebied in IJmuiden gebeuren? Zoo ergens dan is het hier moeilijk, evenwicht tot stand te brengen tus- schen vraag en aanbod, want niets is zoo wisselvallig als de productie dei- zee. of het moest zijn de consumptie van het product der zee. Gevolgen waren de groote prijzen- fluctuaties en de oude IJmuider ree der, die eens tegen me zijde: „visscherij is loterij", had het grootste gelijk van de wereld. Het was inderdaad een loterij en wel met veel nieten en wei nig prijzen. De geleide economie heeft in het, visscherijbedrijf. geleid tot een stabili satie van de prijzen, uitgedrukt in vast gestelde maximumprijzen, waaraan al leen bij grooten aanvoer van bepaalde vischsoorten getornd wordt. Wat de prijzen betreft, zijn we in zekeren zin aan een eind. alhoewel er natuurlijk gedelibereerd zou kunnen worden of ze te hoog of te laag zijn, terwijl er ook nog wel andere aanmerkingen op de techniek der regelingen gemaakt zou den kunnen worden. Maar nu beleven we al sedert eenige weken een ernstig déraillement van de geleide economie, waardoor er een zeer eenzijdige aanvoer is ontstaan. Men weet natuurlijk wat ik bedoel, de haringvisscherij. De goede prijzen, die nog steeds voor de haring betaald worden en de enorme vangsten der haringtrawlers, hebben vele feeders verleid, de gewone visscherij te laten varen, of liever niet te laten varen en het gewone trawl- net door het haringnet te vervangen. Het gaat prachtig en aangezien een visscherijbedrijf geen philantropisehe instelling is en dit tijdelijk verleggen van de bakens ruime winsten oplevert, kan niet anders verwacht worden en zal niemand den reeders hiervan een verwijt maken. Maar het gevolg is, dat er een onder-productie is ontstaan van de gewone Noordzeevisch. U zult mis schien zeggen: de menschen moeten nu maar bokking of pekelharing eten in plaats van een gebakken wijtinkje of gekookte schelvisch. Dat doen ze al, want alle haring gaat tegen den maximumprijs de hal uit. Enorme hoeveelheden worden er klaar blijkelijk in ons land geconsumeerd. Maarde export staat zoo goed als stil en dus ook de productie van de viezen. Er is lang geen visch genoeg om aan de aanvraag, vooral uit Frank rijk. te voldoen. Dit land kan, zoolang de wederopbouw van zijn eigen vloot nog niet verder is gekomen dan tot een plan, groole hoeveelheden gebruiken, maar er is niet, want we vangen alleen haring. Er komen dus geen deviezen meer. En nu zijn er nog wel menschen die zeggen: wat kunnen mij die devie zen schelen, ik heb liever een bok- kinkje, maar dat is toch niet juist. Niet alleen een bokking en een pekelharing, ook deviezen beteekenen vet en boven dien nog veel meer. Met dit alles.wil ik alleen maar zeg gen. dat de geleide economie aan den eenen kant to straf werkt en aan den anderen kant naast de roos schiet. Het is trouwens heel moeilijk die roos te raken, daarvoor is wel een heel vaste hand noodig. Maar voor het algemeen belang is het gewenscht, dat er wat meer versche visch werd aangevoerd. Deze toestand duurt ongetwijfeld nog eenige maanden en het lijkt me niet onmogelijk, dat het haringpercentage nog groot er wordt. En nu reeds wordt er twee maal zooveel haring als andere visch aangevoerd, hetgeen blijkt uit de cijfers van de laatste zes marktdagen: van de aangevoerde 29.000 kisten waren 9350 kisten visch en 19650 kisten haring. Het is wel een bijzonderheid, dat het Nederlandsche volk deze enorme hoe veelheid haringen voor zichzelf kan behouden. In die 19650 kisten van deze Beste vader! Ik zou kunnen beginnen met je aller nederigst om excuus te vragen voor mijn fang stilzwijgen, wanneer ik daaraan in derdaad schuld had. In werkelijkheid is dit echter geenszins het geval. Lk heb het namelijk razend druk gehad! Lach niet, beste aller pipa's. Het was niet de dienst, die mij met zijn bekende ijzeren klauwen vasthield en mij belette eindelijk weer eens in mijn vulpenhouder te klimmen, maar een liefdesgeschiedenis, waarin vriend Ernst op hopelooze wijze verstrikt is geraakt We beleven hier niet meer of minder dan een sprookje! Wat doen ze? viel Falke zijn gast verbaasd in de rede. Tja, die passage heb ik ook tweemaal gelezen, Remus. Luister maar, dan zal het je wel duidelijk worden. Op een gecosiumeerd feest van een prominente ingezetene van Elmshorn heeft die brave Grundlvig z'n kostbare hart aan een in louter zilver gehulde on bekende verloren, die hem als dank niets anders dan een handschoen heeft achter gelaten. Ze ontvlood zijn brandenden blik ken zonder haar masker te lichten. Waar schijnlijk heeft het lieve kind de conse quenties van haar handelwijze niet over zien, want juist deze desertie is het. die den verliefden Ernst heeft bewogen tot den duren eed, dat hij de uitverkorene zijns harten zal terugvinden. En het ergste van alles is wel. dat ik hem daarbij moet helpen. Uit het diepst van mijn ziel betreur week zaten ongeveer 7 millioen haringen, die behalve wat er naar de conserven fabrieken ging als ge stoomde en gerookte bokkingen of als zure haringen geconsumeerd worden. De Noordzee schijnt boordevol te zit ten, want ook onze overburen vangen ze bij millioenen. PIETERMAN. Athletiekkampioenseliappen op Watervliet Oslo-tleelneemsters aan den start. Het belooft Zondag in hel sportpark „Watervliet" weer een groot athletiekge- beuren te worden met het oog op de door de Kon. Ned Athletiek Unie georganiseer de meisjeskampioehschappen van Noord- Holland. welke op de sintelbaah van de H.A.V. ..Suomi" worden gehouden. Behalve deze wedstrijden, die de hoofd schotel vormen zal ook strijd worden ge leverd om de estafette-kampioenschappen van Noord-Holland voor dames terwijl het toch reeds drukke programma nog wordt aangevuld met de wedstrijden voor heeren om den Kennemer Bokaal, aan welke wedstrijden, in afwijking van voor heen, ook athletiekclubs uil Amsterdam kunnen deelnemen. De meisjeswedstrijden bestaan uit alle voor meisjes-athleten geschikte nummers o.a. 60 en 80 M. hardloopen; estafette 4 x 80 M., hoog- en vèrspringen enz Afgezien van enkele Oslo-deelneemsters mag ook gerekend worden op grooten strijd bij de dames-estafette kampioen schappen De estafette vormt steeds een bijzonder bezienswaardig strijdnummer en zal dit zeker ook Zondag weer zijn, daar meerdere bekende athletes van verschil lende vooraanstaande vereeniginaen zul len uitkomen. Ons werd medegedeeld, dat deze esta fettes een internationaal karakter krijgen door het deelnemen van drie damespioe- gen van de Belgische athletiekvereeniging ..Atalanta", welke club reeds verschillen de wedstrijden in ons land met haar tegenwoordigheid opluisterde en getoond heeft in het strijdperk een woordje mee te kunnen spreken. De wedstrijden om den Kennemer Bo kaal. een eeuwigdurende wisselbeker, die thans in het bezit is van de H A V ..Haar lem", bestaan eveneens uit verschillende estafettes. De bokaal wordt verworven door die vereeniging, welke hel grootste aantal punten verzamelt Verschillende zeer sterke hcerenploegen zullen elkander den beker dan ook be twisten in de estafettes 4 x 100 M.. 4 x 400 M.. 3 x 1000 M. en de Zwcedsche (400, 300. 200. 100 M en Olympische estafette f800. 400 200 200 M P.S.V. kwam, zag en overwon De Velsensehe Politievoetballers hebben dezer dagen een bezoek aan Oud-Beier land gebracht, waar een vriendschappe lijke strijd tegen de plaatselijke politie mannen werd geleverd. Wat de ruststand 11. het einde kwam met een 31 over winning voor de gasten, zoodat: onze die naren der gerechtigheid een nieuwe zege aan hun lange rij toevoegde^ Nieuws van Strawberries De K. H. C. Strawberries heeft een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samen gesteld: W Dopheide, voorzitter: P. A. Minderhoud. Velserbroekstraat 2. secreta ris; A. Ohm, penningmeester; J T Wen- sink, commissaris-veld: C. van Overeen, commissaris-materiaal; mej R Poll. wed strijd-secretaresse Allen zijn woonachtig in Santpoort. Met medewerking van het gemeentebe stuur heeft de club de beschikking gekre gen .over twee speelvelden op het land goed Schoonenberg. Het bestuur hoopt over een maand de velden in gebruik te kunnen nemen. Voor het nieuwe seizoen hebben de Strawberries met 6 dames- en 5 heeren elftallen voor de competitie van den Kon. Ned. Hockeybond ingeschreven, alsmede met een jongens- en een meisjes-ieugd- elftal. Vooral voor de hoogere elftallen wordt op een druk seizoen gerekend. Het bestuur hoopt echter nog dit jaar een tournooi te kunnen organiseeren, waaraan zoo mogelijk eenige buitenlandsche clubs (o.a. Uccle Sport. Brussel) zullen deel nemen. ik den dag, waarop ik hem naar dit ge- costumeerde feest heb meegetroond! Door hoeveel thee, koffie, spiritualiën, gebak en andere zoetigheden om van de wa gonladingen hartige hapjes nog maar niet te gewagen! heb ik mij sindsdien moe ten heenwerken! Mijn maag is een ruïne en het is tenslotte slechts de langzamer hand berucht geworden goede constitutie van de Grottkau's, die mij voor een al- geheele physieke ineenstorting heeft be hoed. Grundlvig en ik hebben den laat- sten tijd zooveel huiselijke gezelligheid genoten dat een zeshoofdige familie er voor een jaar genoeg aan zou hebben. Wij hebben ons namelijk door alle gasten, die dien noodlottigen avond de woning van consul Eschental bevolkten, om de beurt laten inviteeren. Wij hebben den volledigen vrouwelijken aanhang van al die gasten scherp onder de loup genomen maar hoe scherp wij haar ook, hetzij bij daglicht, dan wel bij het vertrouwde schijnsel van electrische lam pen observeerden, geen hunner beschikte over die slanke gestalte en dat kostelijke blonde haar van de geheimzinnige onbe kende. En bovendien bleek geen van haar een handschoen het muiltje van onze moderne Asschepoes te hebben ver loren! Nu zitten we dan daar als eens Karei de Groote op de puinhoopen van Car thago. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3