IJmuider Courant Grieksche meerderheid stemt voor Koningschap Laatste betuigenissen van „onschuld" te Neurenberg Op 23 September uitspraak 61c Jaargang No. 18420 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtötr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 2 September 19 46 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Een reeks van incidenten Gisteren is in Griekenland de volks stemming gehouden die beslissen moet over het koningschap. De algemeene indruk is, dat er in aanzienlijke mate ten gunste van 's ko- nings terugkeer is gestemd. Het hoofd van de Britsche sectie der geallieerde missie voor het plebisciet in Griekenland verklaarde na zijn terug keer uit Saloniki en Larissa, dat er op het groote aantal stembureaux, dat hi.i bezocht, ordelijk gestemd is. Vechtpartijen In Zuidelijk Macedonië, te Galatista, werden vier personen gedood bij een vechtpartij tusschen communisten en gendarmes. In Centraal Macedonië zou den communisten een politiepost over vallen hébben. Anarchisten zouden bij Kax-ditsa. Thessalië, een mijn hebben gelegd, die onder een vrachtauto ont plofte. Hierbij wei-den vijf personen gedood en zeven gewond. ïn de haven stad Volos heeft de politie een commu- nistischen aanval op het politiebureau afgeslagen. Uit Saloniki wordt gemeld, dat men voor linksche demonstraties in de grensdorpen van Noordelijk Macedonië vreest, indien de volksstemming ten gunste van den koning uitvalt. De plaatsvervangende eerste minister van Griekenland, Gonatas, heeft mede gedeeld, dat Saldaris. de premier, ko ning George van Griekenland zal doen weten, dat de volksstemming ten gunste van den terugkeer van den koning is verloopch. Volgens een regeeringsmededeeling is tot dusver ongeveer 70 pCt. der stem men vóór den koning uitgebracht en zal dit percentage vermoedelijk nog stijgen. In Athene bedroeg het 60 in Sa loniki 65 en in de previncie gemiddeld 90. In Thessalië, waar men een republi- lceinsche meerderheid had verwacht, behield de koning de overhand. Gonatas heeft bekend gemaakt, dat er geen demonstraties gehouden mogen worden ter viering van de monarchis tische overwinning. In republikeinsohe kringen betwist men de juistheid van het opgegeven percentage stemmen ten gunste van den koning. De communisten verklaren dat in de groote steden, waar de stem ming inderdaad vrij was, een geringe meerderheid voor den koning is be reikt, terwijl „terrorisme en intimida tie" de 'hooge percentages in de lande lijke districten bewerkstelligd hebben. Amerikaanscli crediet van 20 inillioen voor ons land Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat Amerika een crediet van 20 millioen dollar aan Nederland heeft verleend voor den aankoop van Amerikaansche suirplusvoorraden in het buitenland. Het crediet zal beschikbaar zij:n tot 1 Januari 1948, terwijl het van 1952 tot 1976 zal dienen te worden afgelost. De rente is 2 3/8 procent. Het woord is aan. C arly1e Volgens mij is de grootste jout, die men begaan lean, zich van geen enkele fout bewust te zijn. Weerbericht IETS MEER ZOX. Geldig lot Dinsdagavond: Gedurende den avond en nacht: tijdelijk opkla rend. voornamelijk aan de kust ech ter nog enkele buien. Morgen overdag: geleidelijk weer toenemende bewolking met later plaatselijk eenige regen, naar hel Zuiden krimpende en aanwakkerende wind. Weinig verandering in tempe- ï-atu'ur. Fransche socialisten sluiten compromis Aan het einde van een vierdaagsch con gres der Fransche socialistische partij is met algemeene stemmen een resolutie over het algemeen politiek beleid aange nomen. Deze resolutie beteekent een com promis tusschen den linker- en rechter vleugel in de partij. De organische eenheid van het proleta riaat blijft het essentieele doel van de Fransche socialistische partij, doch men moet er rekening mede houden, dat deze eenheid niet tot werkelijkheid kan wor den zoo lang: 1. nationale communistische partijen niet bevrijd zijn van politieke en intel- lectuecle onderwerping aan den Russischen staat 2. zij niet een werkelijke arbeidsdemo- eratie voor staan. De voornaamste punten uit de resolutie over de buitenlandsche politiek luiden: 1. een oproep voor internationale de mocratie; 2. een protest tegen de overheerschen- de rol van de Groote Drie ter conferentie te Parijs: 3. een protest tegen het recht van veto in den Veiligheidsraad; 4. oppositie tegen „eenige verbrokke ling of annexatie van Duitschland". Het congres verklaarde zich tegen een verdeeling van Duitschland in vier bezet tingszones en vraagt „internationale" be zetting tot Duitschland vrij van nationaal socialisme is. Het congres vraagt om eco nomische internationalisatie van den Roer (in tegenstelling met de politiek" internationalisatie, zooals die door de officieele Fransche politiek wordt ge vraagd). benevens economische exploitatie van de Saarmijnen door Frankrijk ten behoeve van de herstelbetalingen. Lijsten m.s. „Boschfontein" Op onze kantoren liggen de passagiers lijsten van het repatrieeringsschip Bosch fontein ter inzage. De aankomst in Am sterdam is vermoedelijk op 7 September. De aubade op de Groote Markt was een der onderdeden van het feest op Ko ninginnedag. Zoo zag de zang-uitvoering er van boven gezien uit. Göring was de eerste der 21 beklaag den te Neurenberg, die Zaterdag zijn laatste pleidooi voor het tribunaal hield. Hij zeiae dat de geschiedenis eens zou uitmaken, dat de Nazi's den oorlog niet hebben gewild. Hij verzekerde, dat „Het Duitsche volk vrij van schuld" is. Zijn stem verheffend zeide Göring. dat hij nooit bevelen tot een moord of wreedheid had gegeven. Hij leverde critiek op de politiek ten aanzien van Duitschland. „De industrie uit eigen vrijen wil een roover. zooals wordt ontmanteld en andere activa wor- de aanklagers het willen doen voorko- den aan andere staten overgedragen." Hess mocht zijn pleidooi uitspreken. „Het was mij een genoegen, dat vele jaren van mijn leven zijn doorgebracht werkend onder de stralende zon, die sinds duizend jaar voor mijn volk heeft geschenen", Hij zeide niets te betreuren en dat hij op dezelfde wijze zou hande len, alshij opnieuw zou kunnen be ginnen. Hess sprak nu en dan volkomen onsamenhangend, en Göring schudde soms treurig het hoofd. Ribbentrop zat hem verbaasd aan te staren. Ribbentrop beschikte over meer spreekvaardigheid dan gewoonlijk en verklaarde, dat hij de laatste twintig jaar van zijn leven gewijd had aan pogingen de kwade gevolgen van het verdrag van Versailles af te wenden. „Ik werd verantwoordelijk gesteld voor het leiden van de buitenlandsche poli tiek. die in werkelijkheid door een ander werd gevoerd". Kaltenbrunner, de leider der Gestapo, trachtte zich slechts vrij te pleiten van de maatregelen die tegen de Joden ge nomen zijn, Het antisemitisme zou slechts een oorlogsmaatregel geweest zijn. „Alle pogingen om de joden te be schermen tijdens den oorlog zijn tot mij te herleiden." Rosenberg, de „Nazi-wijsgeer", ver klaarde; „mijn geweten is volledig vrij van schuldbesef'. Hij had steeds ge tracht te werken voor het verbeteren van de phisieke en moreele levens omstandigheden van de volken van Europa. Streicher, de jodenhater, verklaarde dat de vernietigingen op groote schaal door Hitier waren bevolen, en door Himmler werden uitgevoerd. De voormalige chef van de Wehr- macht Keitel, zeide dat het tragisch was dat een trouwe soldaat zijn best gedaan heeft om dingen te bereiken waarvan hij niet op de hoogte was. „Hitier voer de het absolute bewind over de partij en de Wehrmacht". Frick, de voormalige minister van binnenlandsche zaken, verklaarde, dat hij een zuiver geweten heeft. Seyss-Inquart zeide: „Thans realiseer ik mij dat er een rechtvaardiging moet zijn voor een permanente evacuatie op groote schaal, want de volkeren eva- cueeren thans meer dan een millioen Duitschers. die langer gevestigd waren dan de meeste joden van Amsterdam". „Kon ik een vriend zijn van de Neder landers. van wie het overgroote mee- rendeel tegen mijn volk was. dat vocht voor zijn bestaan? Ik betreur hef. slechts dat ik niet naar dat land ben gekomen als vriend. Maar ik was geen beul, noch aanklagers men. Miin geweten is gesust door het feit dat de biologische toestand van het Nederlandsche volk gedurende de pe riode van mijn verantwoordelijkheid beter was dan tijdens den eersten we reldoorlog. zonder bezetting en zonder blokkade. Voor mij blijft Hitler de man die Duitschland grooter maakte dan ooit in de geschiedenis. Ik heb hem ge diend en ik blijf hem trouw". Na de laatste pleidooien der beschul digden kondigde de voorzitter van het tribunaal, rechter Lawrence aan, dat het tribunaal verdaagd werd tot 23 Septem ber. op welken datum de vonnissen zul Irn worden uitgesproken. Van Sowjet-Russische en misschien ook van Amerikaansche zijde zal mo gelijk verzocht worden, om de terecht stelling van de eventueel ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadigers te doen geschieden in aanwezigheid van „pu bliek", althans van persvertegenwoordi gers. daar dit de beste waarborg zou beteekenen voor de slachtoffers van Hitier, dat uiteindelijk recht wordt ge daan. De beschuldigden zullen, in afwach ting van hun vonnis, iels ruimere voor rechten genieten. Zoo zullen zii met el kander mogen praten, onder toezicht van Duitsch sprekende bewakers. Het tribunaal heeft een verzoek om bezoek an vrouwen toe te laten in overwe ging genomen. Na uitspraak van het vonnis zullen de gevangenen worden overgegeven in handen van den geallieerden bestuurs raad. welke aanwijzingen zal geven voor de wijze van uitvoering der vonnissen. De vonnissen zullen door den bestuurs raad verzacht of anderszins gewijzigd kunnen worden, doch niet verzwaard. Het proces heeft 217 zittingsdagen geduurd. Vijf millioen woorden zijn er gesproken in vier talen. Molotof onverwachts naar Moskou Conferentie der „Vier" uitgesteld Molotof, de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, is Zaterdag per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Men vermoedt, dat hjj eenige dagen op het Kremlin zal doorbrengen, alvorens naar Parys terug te keeren. "Reuter meldt dat men in Britsche diplo matieke kringen niet geneigd is, deze reis naar Moskou als iets „ongewoons" op te vatten. Molotof was bij zijn vertrek vergezeld van den chef van de afdeeling perszaken van het Sovjet-Russische departement van buitenlandsche zaken. De vergadering van de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier, die heden zou plaats vinden, is uitge steld. Als reden wordt opgegeven, dat de plaatsvervangers zoo goed met hun werk zaamheden zijn gevorderd, dal het niet noodig is dat de ministers al zoo spoedig weer bijeenkomen. Waarschijnlijk zal er na den terugkeer van Molotof weer een vergadering van de Groote Vier worden gehouden. Groot vloot-vertoon in de Middellandsche Zee Ook Engelsche vloot neemt er aan deel De vlootcorrespondent van het Engel sche blad „Daily Graphic" meldt: Britsche vliegdekschepen, kruisers en torpedoja gers zullen op 18 September Malta ver laten om zich te voegen bij de Ameri kaansche oorlogsschepen, die zich reeds in het Oostelijk gebied van de Middelland sche Zee bevinden, ter onderneming van den grootsten Anglo-Amerikaanschen vlootkruistocht sedert het einde van den oorlog. Vrijwel alle te Malta aanwezige sche pen dit zijn er ruim zestig, waaronder landingsschepen zullen deelnemen aan gezamenlijke manoeuvres met het Ameri kaansche vliegdekschip ..Franklin D. Roo sevelt", drie moderne kruisers van de Houston-klasse en vijf moderne torpedo jagers. In den loop van den focht zullen de Britsche schepen vier weken door brengen in de Egeïsche Zee. waar zij Grieksche havens zullen bezoeken. Daar na zullen zij naar de Zee van Marmora, bij de Dardanellen varen. In een sensationeel opgemaakt bericht in het communistische blad „Daily Worker" wordt de mogelijkheid geopperd, dat do Amerikaansche oorlogsschepen atoom bommen naar Athene zu"on t,,"s~>?cn Verkiezingen in Saksen Zondag zijn voor het eerst sinds 1933 in Saksen vrije verkiezingen gehouden. Een aantal stembureaux was met bloe men versierd. In alle gevallen was de voorzitter der bureaux lid van de socia listische eenheidspartij, die zich in de Russische zóne de grootste acht. Van de andere partijen waren leden in de bureaux opgenomen, doch in verschillende plaatsen was geen verteeenwoordiger van de Chr. Democratische Unie. Met deze twee par tijen is de Liberaal-democratische de eenige der drie wettige politieke partijen. Hoewel iedere partij het recht had pro paganda te maken, zag een corre-poedent van Reuter vrijwel uitsluitend propa ganda van de socialistische eenheidspartij. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland maakt bekend, dat om 2 uur daarna de volgende uitslagen bekend waren: Socialistische eenheidsparui 20o°8,> stemmen; Liberale democraten 122 847 stemmen; Christelijke democraten 123539 stemmen. Opnieuw beschieting van Nederlanfisoh aebied Het ls thans officieel komen vast te staan, dat granaten, vermoedelijk In de om geving van het Relchswald in Duitschland afgeschoten, op Ncclerlandsch gebied zijn terechtgekomen. Ditmaal moest de omgeving van Nijmegen het ontgelden De projectie len ontploften meest nabij het Canadee- sche kerkhof. Zooals men zich zal herinneren, heef? zich eenigen tijd geleden een soortgelijk ge- val. ztj het van ernstiger karakter, voorge daan in eenige Limburgsche dorpjes, die en dan onder eon waar vuur kwa men te liggen. De gegevens omtrent hot voorval bij Nijmegen, dat omstreeks half Augustus ls geschied. zijn doorgezonden naar Justltleele autoriteiten in Arnhem.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1