IJmuider Courant Griekenland. Binnen tien dagen hervatting van de evacuatie op Java Kolen, Suiker en Fruit Gromyko brengt Indonesië in den Veiligheidsraad ter sprake lc Jaargang No. 18422 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 4 §pï>teïVil»er iD4c Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— |~\E Grieken hebben hun volksstemming gehouden over het koningschap en zooals verwacht werd heeft een groote meerderheid zich voor den terugkeer van koning George II, die sinds jaren in En geland vertoeft, uitgesproken. 72.4 van de stemmen werd op den koning uitge bracht. Dat deze uitspraak van ongeveer driekwart der bevolking voldoende zou zijn om het Grieksche volk als geheel tot rust te brengen moet men evenwel niet denken. Het is trouwens twijfelachtig of zelfs een votum van 90 dat had kunnen bewerken. Men bereikt geen democra tische aanvaarding van meerderheids beslissingen in een land alleen door ze voor te schrijven of in een wet te beli chamen. Eerste voorwaarde is, dat een democratische geest heerscht, die deze wijze van besluiten als de eenige goede erkent. In Griekenland is dat kennelijk niet het geval. Evenmin is gebleken dat het volk naar een dictatuur haakt en de uitspraak bewijst wel, dat de groote meerderheid geen vertrouwen heeft in de republiek met een burgerlijk staatshoofd. Het Grieksche volk is verscheurd en kan geen uitweg vinden, die het tot eenheid brengt. Bij deze volksstemming ver klaarden tegenstanders van den koning al bij voorbaat, dat zij den uitslag niet aan vaarden zouden omdat huns inziens dt kiezerslijsten vervalscht waren. Die wa ren niettemin onder toezicht van de ge allieerden samengesteld. Er was een ge allieerde missie opgetreden voor de or ganisatie van de stemming. Maar men wil eenvoudig niet in Grie kenland. Men blijft verdeeld. Hetzelfde verschijnsel dat zich in Zuid-Europeesche landen als b.v. Spanje en Italië zoo sterk voordoet, namelijk dat de politieke be langstelling zich veeleer richt op perso nen dan op de openbare zaak de res publica, uit welke Latijnsche woorden de term republiek is gevormd treedt ook in Griekenland weer aan den dag Her inner u maar de macht van een groepee ring als de Venizelisten, die geen partij program uitdrukte, maar den aanhang van den politicus Venizelos, gedurende vele jaren minister-president in Grie kenland. In het Noorden van Europa en ook in ons land is het anders gesteld met den algemeenen inslag der politieke gevoelens, die zich niet of slechts bij uitzondering op bepaalde personen concentreeren. Daarom blijft die politieke geestesgesteldheid in het Noorden altijd vrij onbegrijpelijk en ziet men de gevolgen zoo vaak met ver bazing aan. De plaatsvervangende minister-presi dent Gonatas heeft bekend gemaakt, dat geen demonstraties gehouden mogen wor den tot viering van de monarchistische overwinning. De bedoeling van dezen maatregel is duidelijk en wordt trouwens toegelicht door allerlei berichten omtrent onlusten voor en tijdens de volksstem ming. Minister Gonatas verbiedt feestvie ring om moord en doodslag te voorko men. Het is een maatregel, die geen hoop volle verwachtingen voor de toekomst wekt. Menigeen zal zich verbazen over de te verwachten bereidwilligheid van koning George II, die al tweemaal zijn troon verloren heeft, om het voor de derde maal te probeeren. Of Z.M. het met geestdrift doet is de vraag. Het verleden van de dynastie (die niet zeer oud is, want zij dateert van 1863, toen de Deon- sche prins Willem George als koning George I tot den troon geroepen werd) is ook niet bezielend als voorbeeld van in nige verbondenheid van een volk met zijn koningshuis. Maar het heeft koning George II nooit aan persoonlijken moed ontbroken en in elk geval is hij met vele banden aan Griekenland gebonden. Hij kan zijn aanhang dus moeilijk teleurstel len. Mocht Z.M. voor zijn vertrek uit En geland nog een levensverzekering wil len afsluiten, dan zullen de verzekering maatschappijen hem vermoedelijk wel teleurstellen. Hij zal zonder twijfel als „een slecht risico" aangemerkt worden en reeds zijn intrede belooft een gevaarlijk experiment te zullen zijn, zelfs met de dekking van de Engelsche troepen die in zijn land vertoeven. De historie heeft wel geleerd dat het moeilijk is aanslagen te voorkomen zelfs als men er volkomen op voorbereid is. Na de Italiaansche volksstemming, waar bij koning Umberto II met _een^ kleine meerderheid der bevolking (a4 tegen 46 werd afgedankt, heeft intusschen de Grieksche het bewijs geleverd, dat het koningschap ook in het gebied der Mid- dellandsche Zee geenszins heeft afgedaan. Er is trouwens reden genoeg om te be twijfelen, of de Italiaansche republiek veel kans op welslagen heeft En de kansen van den Spaanschen troonpreten dent Don Juan, jongste zoon van koning Alfonso XIII. om bij Francos val koning te worden, zijn in de laatste maanden weer stijgende. Met dit al moet men ten aanzien van deze en zooveel andere landen wel op nieuw de vraag stellen, welke werkelijke kansen op rust en ontwikkeling zij eigen, lijk hebben zoolang zij niet kunnen toe treden tot dat groote federale geheel, dat hun levenszekerheid zou geven en dat zeker voor Europa een verlossing uit de ellende zou beteekenen. R. P. Per dag zullen 500 personen per trein of vliegtuig worden vervoerd Uit een officiecle bron te Batavia ver neemt A.N.P.-Aneta, dat de evacuatie van geïnterneerden uit het binnenland van Java binnen tien dagen zal worden hervat. Men zal daarbij geen gebruik maken van vliegtuigen of schepen. De 3000 Europeanen en Indo-Europeanen die destijds door de Japanners werden op gesloten, zullen in groepen van 500 man per trein worden geëvacueerd. Daar het in de bedoeling ligt om iederen dag een trein te doen vertrekken, zal de evacuatie aan het einde van September voltooid zijn. Bij de 3000 zijn inbegrepen alle familie leden van vroeger door de Japanners ge- interneerden. Alle anderen, die thans door de republikeinen geïnterneerd zijn, kun nen. indien zij daartoe den wensch te ken nen geven, eveneens met nun familieleden worden geëvacueerd. Het vermoedelijke aantal van deze lieden wordt geschat op 13.000. Ook zij zullen met 500 man tegelijk per trein worden vervoerd. De Britten hebben beloofd om zoowel de kolen voor de treinen als de reserve-onderdeelen voor de vrachtwagens ie leveren. De komende onderhandelingen. Het Indonesische blad „Merdeka" maakt een vergelijking tusschen de stand punten der Britten en der Nederlanders ten aanzien van de komende onderhande lingen over het Indonesische probleem. Het schrijft: „De eersten houden onver anderlijk vast aan hun geloof in een vreed- Weerbericht IETS KOELER. Geldig toi Donderdagavond. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Vooral aan de kust tijdelijk nog krach tige wir.d tusschen Zuid en Zuid-West. Iets koeler. Fransch vliegtuig verbrand Alle 21 inzittenden gedood Een Fransch vliegtuig, dal uit Kopen hagen naar Parijs was vertrokken is ten Zuiden van Kopenhagen omlaag gestort. De een en twintig inzittenden kwamen om het leven. Ooggetuigen zagen het vliegtuig bran dend neerstorten in de nabijheid van het plaatsje Holtug op Seeland, kort nadat het van het vliegveld te Kastrup bij Ko penhagen was opgestegen. Drie personen sprongen uit de machine alvorens zij te pletter viel. De vlammen kwamen uit de motor en de machine scheen van koers te veranderen om boven land te komen. Onder de passagiers waren een En- gelschman, een Amerikaan, vier Fran- schen. twee Noren, een Spanjaard, een Zweed en zeven Denen, De bemanning be stond geheel uit Franschen. Post voor de voedsel- en landbouworganisatie der V. N. en Roode Kruispaketten voor Frankrijk gingen verloren. De ..Kota Baroe" is naar Nederland ver trokken -met 100 evacués uit Semarang. -too uit Bandoeng en 420 uit Batavia. De ..Sabajak" is naar Australië vertroksen om de laatste groep Nederlanders van daar weg te brengen. zame methode in tegenstelling tot de laat- sten, die hardnekkig aan wapengeweld blijven vasthouden. De Indonesiërs wen- schen geenszins den huidigen toestand waarin alles in de lucht hangt, te hand haven. Daarvoor is slechts verantwoorde lijk de gewapende inmenging van de Ne derlanders. Wat de Indonesiërs wenschen is een overeenkomst, die beide partijen voldoet. Met andere woorden: eenerzijds blijft het recht van de Indonesiërs op on afhankelijkheid en op een regeering die met hun wenschen strookt, erkend, ander zijds blijven de Nederlandsche belangen, meer bijzonder die. welke het economische leven van het Nederlandsche volk raken, gegarandeerd. Wij wachten nu op het oogenbiik, dat de oogen van het Neder landsche volk en de politici eindelijk zul len opengaan vopr de werkelijkheid en dat de minister van Overzeesehe Gebieds- dee'.en in vele opzichten uiteindelijk gevolg geeft aan den wind. die uit den Angelsak- sischen hoek waait." Indonesische activiteit bij Batavia groeit Heden deelt het officieele legercommu niqué mede, dat volgens melding van luchtwaarnemingsposten de Indonesische activiteit ten Zuid-Oostefi en ten Oosten van Batavia zeer is toegenomen. Toch conferentie over Palestina Ondanks de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, is het volgens A.N.P. Aneta onwaarschijnlijk, dat de conferen tie te Londen over Palestina uitgesteld zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat zij a.s. Maandag zooals oorspronkelijk werd vastgesteld zal beginnen, zelfs indien slechts de Arabische landen zonder de Palestijnsche Arabieren vertegenwoor digd zullen zijn. Hei woord is aan. H. Emerson Fosdick: Menschen te haten is iets dergelijks als je hnis aj laten branden om een rat kwijt le raken. Prettig distributiènieuws De bezitters van een brandstoffenkaart T 606 dienen de daarop voorkomende bon nen 62 BV en 63 BV in het tijdvak van 5 September tot en met 30 Novem ber bij den brandstoffenhandetaar in te leveren. Op deze bonnen zul len in totaal drie eenheden vaste brand stoffen worden geieverd. Er wordt bij het publiek op aangedrongen deze bonnen vóór 20 September aan den kolenhandelaar te overhandigen. Op bon 62 BV zal worden geleverd één eenheid bruinkoolbriketten of gascokes, naar keuze van den leverancier en op bon 63 BV twee eenheden vaste brandstoffen, eveneens naar keuze van den leverancier- In de provincies Noordhoüand. Zuidhol- iand. Utrecht en in het Westelijk van den IJsel gelegen gebied van Gelderland, als mede in de Betuwe, mag op bon 62 BV ook huisbrandturf. afkomstig uit de productie gebieden in de provincies Noordhoiland en Utrecht worden afgeleverd. De op de brandstoffenkaart T606 voor komende bonnen 58 en 59 kunnen worden vernietigd. Eén kilo suiker extra. In de tweede helft van September zal in verband met het feit, dat eenigen tijd geleden het suikerrantsoen niet volledig kon worden gehandhaafd, thans voor alle leeftijdsgroepen een extra bon worden aangewezen voor één kilogram suiker. Nieuwe fruitbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat men uiterlijk op Woensdag 11 September de bonnen 563 en 063 bij een handelaar in groenten en'of fruit moet in leveren ter verkrijging van'een nader vast te stellen hoeveelheid fruit. De aflevering op bovengenoemde bonnen zal beginnen, zoodra men op de bonr.en 476 en 976 twee kilogram fruit heeft ontvangen en de rantsöeri waarde van boven gepubli ceerde bonnummers is gepubliceerd. Grieksche kwestie op de agenda Tijdens de jongste vergadering van den Veiligheidsraad heeft Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaardigde, naar aan leiding van de behandeling der klacty tegen Griekenland, ook de Indonesische kwestie op het tapijt gebracht. Hij ontken de, dat de toestand in Indonesië normaal was en verklaarde, dat millioenen men schen vochten voor nun elementaire rech ten. „Wanneer er sprake is van de aan wezigheid van Britsche troepen in Indo- nesië en van het gebruik van Japansche Fransch nam Gromyko' gewapende machten door de Britten en de half uur in beslag, Nederlanders tegen de plaatselijke bevol- -• - king daar, beschouwen sommigen dit ais propaganda en dan zeggen zij, dat de toe stand in Indonesië normaal is", aldus zeide Gromyko. De vergadering begon met het voorlezen van een brief van Manoeilsky. den Oekrain schen vertegenwoordiger, die Engeland en Nederland beschuldigde inbreuk te maken op het handvest van de Vereenigde Naties, aangezien zij trachten te verhin deren, dat de klacht van de Oekraine tegen Griekenland op de agenda wordt geplaatst. Gromyko betoogde voorts, dat het ple bisciet in Griekenland onder den druk van het „terrorisme gehouden zou zijn. Met de vertalingen in het Engelsch en rede twee en een Het stoffelijk overschot van de vijf Amerikaansche vliegers, die in Joego Slavië zijn verongelukt is in Rome aangekomen.Amerikaansche militaire politie vormde een eerewacht op het vliegveld Ciampim. Nadat de Fransche afgevaardigde. Alexandre Parodi, het voorstel om de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland op de agenda te plaatsen, had ondersteund herhaalde de Nederlandsche afgevaardigde Van Kleffens, dat naar zijn meening de aanklacht te weinig gefundeerd is. Sir Alexander, Caöogan vond. dat Gromyko's beschuldiging inzake bescherming, welke Britsche troepen Grieksche fascistische elementen tegen de vakvereenigingen zou den verleenen, ,,zoo komiek" was. „dat niemand die ernstig kon nemen". Tenslotte werd de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland op de agenda geplaatst met zeven stemmen voor. twee tegen (Gr. Brittannië en Nederland) en twee ont houdingen (Australië en Brazilië). Men verwacht, dal de Oekrainsche minister van Buitenlandsche Zaken en de Grieksche vertegenwoordiger zullen worden uitge- noodigd voor dc volgende bijeenkomst van den raad. Men neemt aan, dat aan het Grieksche verzoek om tien dagen uitstel van behan deling der zaak zal worden voldaan. Zwitserland wil vóór alles neutraal zijn De minister van buitenlandsche zaken- van Zwitserland heeft verklaard, dat Zwifserland, alvorens een aanvrage voor hei lidmaatschap van de Vereenigde Na ties te doen, zou informeeren of de V. N. bereid zijn de Zwitsersche neutraliteit te erkennen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1