IJmuider Courant De rekeningen worden aan Italië gepresenteerd Weer stakings-onrust in de Ver.Staten <8ie .Jaarsrniiar No. 18424 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Direcleur-Hool'tlredaeteur: Robert Peereboom Vrydnj? ft September 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4.— In de economische commissie van de Parijsche vredesconferentie, die Italiaan- sche kwesties behandelt, is een begin ge maakt met het hooren van de vertegen woordigers van de twaalf staten, die her stelbetalingen van Italië vragen. De econo mische clausules van het Italiaansche vredesverdrag zullen het land bijna al zijn "activa in het buitenland ontnemen en wanneer alle thans ingediende eischen worden ingewilligd, zal het land ongeveer 16'/® milliard dollar moeten betalen. Griekenland eischt iets meer dan 6 mil liard dollar, Ethiopië vraagt 71 milliard. Ruslands eisch van 100 millioen is reeds toegekend. België eischt 600 millioen dol lar, Mexico ongeveer 5.400.000; Albanië en Egypte hebben geen bedragen genoemd, doch men neemt aan, dat het bedrag daar- van op ongeveer 1 milliard zal neerkomen Frankrijk heeft eveneens geen bedrag genoemd, maar wil zich schadeloos stel len met vorderingen op Italiaansche activa ln Frankrijk. De Vereenigde Staten en Engeland hebben geen herstelbetalingen geëischt, doch zullen vorderingen indienen voor bun bezittingen in Italië, die gedu rende den oorlog zijn beschadigd. Verder zullen zij Italiaansche activa in het bui tenland vragen. Noorwegen heeft zijn eischen tot later uitgesteld. Van Neder land is tot nu toe ook geen bedrag bekend. De behandeling in de economische com missie begon met een uiteenzetting van het Grieksche standpunt Jean Politis deed het woord en schetste den slechten economischen toestand in zijn land. Het zou zelfs niet mogelijk zijn om geld te leenen. aangezien zij de Tente niet kun nen betalen. Politis schreef den huidigen stand van zaken aan de volgende oorzaken toe: de chauvinistische politiek in het verleden, het feit dat Griekenland na den eersten wereldoorlog door de geallieerden in den steek was gelaten, de aanwezigheid van 1.500.000 vluchtelingen. De Grieksche eisch van 6.117-710.000 dol lar kon volgens Politis op dezelfde bereke ning als die van de Sovjet-Unie worden gebaseerd. Dit land vraagt 100 millioen dollar, welke som volgens Wisjinsky slechts een twintigste gedeelte van de ge leden schade vertegenwoordigt. Hij wees er op, dat de conferentie de ex- vijanden niet in staat moet stellen hun economie te herstellen vóór en ten koste van een geallieerd land. Zoo was Italië al aardig op weg naar herstel. Als de lasten van een voormalig vijandelijk land wor den verlicht, aldus Politis. komt dit neer op de schouders van de betrokken geal lieerde. De vertegenwoordiger van Albanië ver klaarde, da: de Italianen bij hun vertrek uit zijn land een puinhoop achter lieten Albanië is leeggebloed en zonder recht vaardige herstelbetalingen komt het niet boven de ruïnes uit. Herstelbetalingen tot een bedrag van ongeveer 16 milliard dollar De Gasperi klaagt In een verklaring voor de pers heeft de Italiaansche premier, De Gasperi, ge zegd, dat de opeenstapeling van eischen tot herstelbetalingen groote onrust in het land heeft veroorzaakt en zelfs de waarde van het Italiaansche geld be ïnvloedt. Dit geeft den. indruk, aldus De Gasperi, van hetgeen zou gebeuren, in dien deze herstelbetalingen, die tot dus ver slechts zijn aangekondigd, inderdaad verricht zouden moeten worden. De pre mier hoopt, dat de een en twintig landen in verband hiermee hun eischen zullen wijzigen. Aanhoudende onrust in Bombay Wijziging in evacuatieplaii op Java Volgens een te Batavia uitgegeven of ficieel communiqué is een kleine wijzi ging gekomen in het plan van de eva cuatie der geïnterneerden. Een geleide van de T.R.I zal de treinen begeleiden tot Bekassi en niet toe Batavia, zooals eerst was bepaald. In Bekassi zal een geallieerd geleide de treinen over nemen. Waarschijnlijk zal deze wijziging geen invloed Rebben op den termijn van tien dagen, binnen welken de evacuatie zou beginnen. SCHUSCHNIGG MAG NIET NAAR OOSTENRIJK. In zijn woning in het Italiaansche dorp Moltrasio, niet ver van Como gelegen, beeft dr. Kurt von Schuschnigg, bonds kanselier van Oostenrijk vóór den An schluss", een medewerker van United Press ontvangen en medegedeeld, dat hij niet bij machte is geweest toestemming te krijgen om naar Oostenrijk terug te keeren. Schuschnigg weigerde te zeggen, welke van de vier bezettende mogend heden zich tegen zijn terugkeer verzet had, wel liet hij echter uitkomen dat hij niet al te verlangend was op dit oogen- blik naar Oostenrijk te gaan. Onze kleeren in cijfers Wanneer men de productie van een representatieve groep ondernemingen in Januari 1946 op 100 stelt, dan was het verloop der productie van gecon fectioneerde bovengoederen in Neder land. blijkens de in het statistisch bul letin no 41 van het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers, als volgt: Februari 1946 100. Maart 125. April 129. Mei 143, Juni 136. De onlusten in Bombay houden aan en de Moslims vluchten in grooten getale de stad uit. Na drie dagen is het aantal doo- den tot 109 gestegen en het aantal ge wonden tot 397. In een regeeringscommuniqué wordt toegegeven, dat de toestand erger is ge worden en dat men thans kan spreken van „meer georganiseerde botsingen tusschen de elkaar vijandig gezinde groepen". De onlusten hebben zich tot nieuwe gebieden uitgebreid. De Mohammedanen beschul digen de Hindoes er van fakkels in de huizen der Moslims te gooien. Er zijn duizend personengearreSteerd. DE BESCHULDIGDEN IN NEURENBERG WACHTEN HUN VONNIS AF. In Neurenberg zal een dagelijksche reli- gieuse dienst worden gehouden ten be hoeve van de 21 beschuldigde Nazi-leiders, die het vönnis van het internationale tri bunaal te Neurenberg afwachten. De diensten duren slechts eer. paar minuten en worden gehouden r.a den laatsten maal tijd van den dag. Den geheelen dag zijn er geestelijken beschikbaar om de gevange nen in hun cel op te zoeken. Ook de ver dedigers helpen hen den tijd door te komen. Laat bloemen wereldtolk zijn reld deelnam aan een congres, vertelde de Amsterdamsche bloemenhandelaar de heer C. Thïm, dat als resultaat van de vruchtbare besprekingen een wereldorganisatie van bloe menwinkeliers is tot stand gekomen met a-s zetel Detroit. De heer C. Thim heeft zitting in het dage- lijksch bestuur. De mogelijkheid die voor den oorlog reeds bestond om door middel van de toen bestaan de organisatie „F'.europ" bloemen te laten bezorgen in tallooze plaatsen van zeer veel landen is nu uitgebreid tot nagenoeg alle plaatsen van onze planeet. De naam „Fleuroo" is met het oog op de groote uitbreiding van de mogelijkheden om het „met bloemen te zeggen" veranderd in „Interflor". Britsche Koninklijke familie vermoedelijk naar ons land Naar verluidt, zal het Britsche konings paar, vergezeld van de Prinsessen Eliza beth en Margaret Rose, nog dit jaar een bezoek aan ons land brengen. Het woord is aan. Franklin D. Roosevelt: Het uiteindelijke falen van de dictatuur kost de menschheid veel meer dan de tijdelijke fouten van de democratie. Mr. A. J. d'Ailly, directeur van de Nederlandsche Bankwiens te ver wachten benoeming als burgemees ter van Amsterdam wij meldden. Prins Bernhard, ongedeerd na de aanrijding, die hij dezer dagen in Londen had, heeft in het bekende Britsche militaire opleidingscentrum Sandhurst een pa rade afgenomen aan Nederlandsche cadetten. Later in specteerde hij Ne derlandsche lucht strijdkrachten op het vliegveld van de RA.F. te Spil- gate. (K.) Op zeven October komt de Electrische terug Drie haltes in eere hersteld. De Nederlandsche Spoorwegen deelen ons mede. dat de diensten van Haarlem uit Noordwaarts met ingang van 7 Octo ber weer met electrisch materieel gereden zullen worden. Het zal den inwoners van de gemeente Velsen ongetwijfeld genoegen doen, dat tevens de haltes Velsen-Zeeweg, IJmuiden-Casembroolstraat en IJmuider.- Julianakade op dien datum opnieuw in gebruik zullen worden genomen. Spaaiische verstekeling op de Zeeland Ambtenaren van den Controledienst hebben aan boord van het stoomschip „Zeeland" in IJmuiden een Spaansclien verstekeling ontdekt. De man werd aan de politie overgegeven en zal daar hij niet in ons land wordt toegelaten, zoo spoedig mogelijk naar Spanje terugge zonden worden. Generaal van een vredesleger bezoekt ons land Het stadsbestuur van Amsterdam heeft den internationalen leider van he'. Lgger des Heïls, generaal Albert W_ Orsbom, in de raadszaal toegesproken, toen het dezen hoo- gen gast Donderdagmiddag officieel ontving. „Het Leger des Hei'.s wacht een groote taak, overal is een daling var. de moraal waar te nemen. Uw soldaten kunnen juist in ons zoo zwaar getroffen vaderland zeer vee! goed werk verrichten", aldus wethouder Schok king in zijn toespraak. Generaal Orsborn noemde het een groote eer, in de gelegenheid te zijr. voor de tweede maal een bezoek aan Nederland te brengen, waar hel Leger, ondanks de vele moeilijk heden.-een gewéldige activiteit aan den dag '.egt. De generaal sprak nog even over zijn bezoek aan Duiischlar.d: „ruïnes, ruïnes en nog eens ruïnes. Ik hoop en vertrouw dat onze officieren en soldaten in dit land de kracht en de mogelijkheid vinden hun plicht ;e doen. vooral voor de jeugd." Centrale Werkplaats te Haarlem der •et ie. Ir. H, F. Ott de Vries, hoofdingenieur chef van de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem, is reeds eenigeti tijd geleden benoemd tot hoofdingenieur, chef van dienst materiaal en werkplaatsen der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Heden heeft hij te Haarlem afscheid ge nomen. Het personeel bood den geachten directeur een aandenken aan. De 'neer Ott de Vries treedt te Utrecht op 1 Octo ber in functie. In de plaats van den heer Ott de Vries is benoemd tot hoofdingenieur chef der Werkplaats te Haarlem ir. G. A Rosen thal, thans ingenieur aan deze werk plaats. Fransch Circus naar Heemstede „Nouveau Cirque de France" Is het eenige Fransche circus dat van haar re geering toestemming kreeg om een tour nee in he'. buitenland te maken Dit circus, dat reeds te Rotterdam en Leiden optrad, za! van Maandag 9 September af haar lenten opslaan in het sportpark te Heem stede, waar het slechts vier dagen blijft. Het programma vermeldt vele circus namen zooals Little Walter, muzikale dwaas, Jim Roose met zijn Atlasleeuwen, Les Moustier Sisters. Frahkrijks beste en jongste acrobaten en De Wolga's. Amerika staat aan den vooravond van de grootste zeeliedenstaking die tot nu toe is voorgekomen en die het scheepvaartverkeer zoowel aan de kust van den Atlantischen Oceaan als aan die van den Pacific met stillegging be dreigt. Er wordt met alle middelen ge tracht een conflict te voorkomen maar tot nu toe is dit niet gelukt. President Truman heeft te kennen gegeven, dat hij overweegt om zelf in te grijpen. De twee zeelieden-organisaties van de American Federation of Labour, de Seafarers International Union en de Sailors Union of the Pacific, hebben het initiatief genomen tot deze staking, cm dat de Wages Stabilisation Board niet in wilde gaan op hun eischen tot loons- verhooging van 221/2 tot 27;< dollar per maand. In afwachting van het begin der sta king hebfcèn ae Amerikaansche spoor wegen hej vervoer van exportgoederen naar ae Itfwens gestaakt, omdat zij wil len voorkomen, dat het materiaal zich in de havens ophoopt. De UNRRA heeft verklaard, dat 288.(TOO ton voedsel en andere relief- goederen voor noodlijdende landen be stemd, niet zullen kunnen worden ver scheept, als gevolg van een eventueele staking. In 15 Amerikaansche havens liggen 125 schepen, die de UNRRA ge charterd had om haar goederen te ver voeren. Chauffeurs staken Het dreigement van de zeeliedensta king valt samen met een staking van vrachtauto-bestuurders in New York. die het goederenverkeer ernstig belem mert. Bijna 25.000 chauffeurs hebben het werk neergelegd, alleen goederen, die bederven kunnen, worden nog ver voerd. Ook hier is een loongeschi! de oorzaak. De chauffeurs eischten loons- verhooging. veertigurige werkweek en langere vacantie. De staking der chauffeurs heeft hon derdduizenden arbeiders in New York werkloos gemaakt. De burgemeester van New York heeft verklaard, dat er geen gevaar voor voedselgebrek is, maar er dreigt al een tekort aan melk en vele winkels beginnen leeg te raken. Weerbericht IETS HOOGERK TEMPERATUUR. Wisselende bewolking met lange perioden van zonneschijn, een enkele verspreide bui overdag iels warmer dan vandaag, zwakke tot matige Zuidelijke wind. Nieuws uit liet buitenland De Pan American Airways hebben den dienst New York—Weenen weer geopend. Een vliegtuigramp n de stad Nevada (V. St. kostte 2t dooden. De Douglas van de lijn New York—Frisco stortte neer. De eenige overlevende is een 2-jarig jongetje. De eerste minister van Australië, heeft gezegd, dat Australië zich samen met Enge land gaat toeleggen op het maken van be stuurbare projectielen Australië heeft daar toe zijn grootste munitiefabriek aan Enge land aangeboden. Tijdens opgravingen in de nabijheid van Parijs werden een aantal scherven en geld stukken uit het Gallo-Romelnsch tijdperk gevonden. Volgens een correspondent van de ..Da:ly Graphic" zou de directeur van de groo-s:e Roemeensehe wapenfabriek onlangs een ge heime overeenkomst hebben gesloten met der. directeur van een Britsche wapenfabriek over tien aankoop van overtollige kanonneer- booten en torpedobooten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1