ULTIMATUM Kleuterschool Jiex J&eatec Een -sprookje herleeft in de Casembrootstraat weer voor de kleuters Voorloopig drie lokalen en een speellokaal beschikbaar Het is langen tijd geleden, dat de Kleu terschool in de Casembrootstraat voor het laatst de taak, waarvoor zij was gebouwd, vervulde. Al tijdens de mobilisatie in 1939 werden de kleuters uit de school verdre ven, doordat deze voor militaire doelein den in beslag werd genomen. Later werd het schoolgebouw door den Luchtbescher mingsdienst en door de Arbeidsbemidde ling in beslag genomen en tot nu toe ston den de kinderen er in letterlijken zin naast. Maar a.§. Maandag zullen er weer blijde kindérstemmen klinken in het gebouw aan de Casembrootstraat en dat dit mogelijk wordt, is het gevolg van het einde van den Luchtbeschermingsdienst. Daar het Arbeidsbureau nog in het gebouw geves tigd blijft, krijgt het schoolbestuur, de Vereeniging „Kleuterschool Velsen" voor- loopig slechts de beschikking over drie lokalen en een speellokaal. Natuurlijk is er blijdschap onder de vele moeders, dat ze hun kleuters weer eenige uren per dag een veilig onderdak kunnen bezorgen. De .kinderen komen onder lei ding van bevoegd personeel. Hoofd is mej Verbeek van Santpoort, die wordt bijge staan door twee leerkrachten en twee helpsters. Dat er behoefte aan de school bestaat wordt bewezen door het feit, dat er nu reeds 125 kinderen zijn opgegeven. Aangezien nog niet alle leerkrachten direct beschikbaar zijn, wordt a.s. Maandag nog niet op volle toeren gedraaid; dit zal ech ter 1 October a.s. wel het geval zijn. Steun is noodig. Zooals men weet, werd de school inder tijd door de gemeente opgericht ter nage dachtenis aan de slachtoffers van den vorigen wereldoorlog. Een steen in den gevel herinnert hier aan. Later werd de school wegens bezuiniging door de ge meente gesloten, waarna de exploitatie werd voortgezet door „Volksonderwijs". Er is natuurlijk veel geld voor de exploi tatie noodig en omdat men door het stich ten dezer school de nagedachtenis van zoo vele slachtoffers der trawlervloot heeft willen eeren, is het bestuur voornemens, Vanaf lieden t/m Woensdag met Erich von Stroheim Toegang 14 jaar. De Rijnstroom in Engeland Uit het bericht in ons blad van j.l. Woensdag over de reis van den stoomtraw ler Rijnstroom naar Engeland, zou men kunnen afleiden, dat deze Engelsche reis is geschied met medeweten of in opdracht' van de reederij. Dit is geenszins het geval. De reeders in IJmuiden, wetende dat het bezoeken van een buitenlandsche markt door het Bedrijfschap verboden is, hebben hun schippers ook met nadruk verboden, in Engeland te komen. Geschiedt dit toch, dan gebeurt het tegen dit verbod. Het spreekt vanzelf, dat bijzondere omstandig heden het soms wel eens noodig kunnen maken, dat een Engelsche haven wordt aangeloopen. binnenkort in de kringen van reederij en vischhandel gelden voor de instandhouding der school in te zamelen. Nog een kleuterklasse. De Vereeniging „Kleuterschool Velsen", waarvan het voorloopig bestuur wordt ge vormd door de besturen van „Volksonder wijs", de Nederl. Onderwijzersvereeni- ging en den Centralen Ouderraad, is voor nemens binnenkort een kleuterklas te openen in de Openbare Lagere School in Velserbeek. Ook deze klas zal onder be voegde leiding staan. Ligthart Damkampioen van Noordholland Het is onzen plaatsgenoot Woensdag avond te Haarlem gelukt zijn derde en laatste partij tegen J. Krijger van Jozeph- Blankenaar te winnen, waardoor de D.C. IJ'er deze match met 42 heeft gewonnen. Door dit resultaat legde hij beslag op den titel van damkampioen van Noordholland. Een lange weg heeft Ligthart voor dit succes moeten afleggen. In April v/erd het tournooi in IJmuiden gehouden, waar Ligt hart met Laros en Suyk op de bovenste plaats eindigden. Na een herkamp viel Suyk af. Daarna speelde Ligthart om het kampioenschap van Haarlem met Laros, Sluyter, v. Kesteren en Tholenaars. Hier wist Ligthart zich één en Laros twee te plaatsen. In het in Augustus gespeelde tournooi tegen de Alkmaarders met Laros, Groo teman, Slijkmans en Meester, werd Ligt hart wederom nummer één. Nu moest een beslissingsmatch tegen De Krijger, als vertegenwoordiger van de streek ZaandamA'dam uitmaken, welke speler kampioen van Noordholland 1946 zou worden. Door De Krijger te kloppen heeft Ligthart wederom getoond, een spe ler van klasse te zijn. In totaal speelde Ligthai-t 20 partijen, waaruit hij 30 punten behaalde en ongeslagen bleef. De D.C.IJ.'er heeft met B. Dukel recht deel te nemen aan het tournooi om het kampioenschap van Nederland, welk tour nooi Zaterdagavond 7 September te Zwolle aanvangt. D.C.IJ. heeft plannen De heer K. de Jong, eere-voorzitter van de Damclub IJmuiden. schrijft ons: Het is een opmerkelijk feit, dat ondanks de narigheid, welke onze plaats meemaak te, sport en spel weer de aandacht komen vragen. Als wij bij de IJmuider dammers blijven, dan treft het ons, dat de activiteit der D. IJ.'ers niets verminderd is en dat onze plaatsgenooten een groote rol spelen ach ter het dambord. De fraaie prestatie van het D.C.IJ,-kwartet eenige weken geleden, te winnen van het sterkste Nederlandsche damkwartet, louter bestaande uit kampioe nen, moge aanleiding zijn meer aandacht aan het damspel te wijden, welk spel in IJmuiden zulke sterke beoefenaars heeft. Over eenige weken beginnen de onder linge wedstrijden met daarnaast de bonds wedstrijden. D.C.IJ. heeft daarvoor steun noodig, niet alleen door aanvoer van nieu we leden, maar ook financieelen en mo- reelen steun van plaatsgenooten. D.C.IJ. begon een campagne voor nieuwe leden; over eenige weken wordt er gestart met een simultaan-séance, uitsluitend voor oud- en niet-leden 1-Iet deelnemen aan deze séance is. gratis. Zij zal worden ge geven door meester A. Ligthart, clubkam pioen en deelnemer aan den strijd om het kampioenschap van Nederland. Verder zal dien avond een blindpartij worden ge speeld tusschen de cracks Dukel en Laros. Dit wordt dus een mooie avond en tevens een mooi begin van het nieuwe seizoen. MARKTBERICHT VAX DONDERDAG. Aangevoerd werden 4400 kisten versehe ha ring en 300 kisten versehe visch. De trawlers besomden f83.742. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 52 f2614, IJM 213 f 308, SCH 205 f 209, UK 44 f 869, UK 202 f 215. Twee Amsferdammers sloegen hun slag 1t Jaar geëischt voor ijzerroof Reeds sinds vóór den oorlog lagen op de terreinen van den Tunnelbouw te Velsen honderden ijzeren staven. Twee inwoners van Amsterdam, die diep in de schulden staken, vatten het plan op, om uit dezen ongebruikten voorraad ijzer hun gestonken portemonnaie nieuw leven in te blazen. De zaken werden grootsch aangepakt: een praam kwam aan het vervoer te pas en in JuniJuli van dit jaar verhuisden 926 staven van Velsen naar diverse opkoopers. De zaken floreerden, want de compagnons maakten ruim 9000.voor hun „vondst". Volgens aangifte van den Rijkswaterstaat bedroeg de waarde van het ontvreemde materiaal echter wel 27.000. Zooals het meestal gaat: de zaak lekte uit en de politie zette den pasbegonnen handel den voet dwars. Donderdag ston den de twee schuldigen voor het hekje van de Haarlemsche arrondissementsrecht bank en lieten de booze woorden van den Officier over hun gebogen hoofden gaan. „Jullie hebben zelfs niet geschroomd, ook andere menschen in deze georganiseerde roof te betrekken" zei de openbare aan klager. Omdat er geen lichtpunten te ont- dekken waren, achtte de Officier een strenge straf op haar plaats en vroeg tegen de beide verdachten U/a jaar met aftrek. Mr. J. Hartelust, die v. d. B. verdedigde, bracht naar voren, dat de staven onbe waakt liggen en dat een met schulden beladen mensch wel erg stevig in zijn schoenen mag staan, wil hij de verleiding het hoofd bieden. „Maar je kunt zoo'n verzameling staven toch moeilijk gaan staan bewaken" meende de Officier, waar in de advocaat hem weer gelijk moest geven. Toch wilde mr. Hartelust zijn cliënt nog een kansje geven en vroeg om een gedeeltelijk voorwaardelijke straf en opzending naar Veenhuizen. De verdediger van J. W. E. H. refereer de zich aan het vonnis van de rechtbank. Het mysterie van een motorfiets De 41-jarige schildersknecht uit IJmui den, J. E. werd ervan verdacht, dat hij een motorrijwiel, merk Norton, had ge stolen, maar deze verdachte ontkende categorisch het vervoermiddel gestolen te hebben. Volgens zijn zeggen heeft hij het Gouden echtpaar Het echtpaar J. E. Veldmeijcr en Wil- helmina Extra hoopt 10 September a.a zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Een goede buur Donderdag ontstond tijdens afwezigheid der bewoners brand in een schuurtje ach ter een woning in de' Lumeystraat. Buren, die den brand ontdekten, hebben het vuur gebluscht en daarmee de schuur van een wissen ondergang gered. De brandweer, die was gealarmeerd en die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. BEVERWIJK Om den Wouter Groenesteijn- beker Door de Kon. Ned. Athletiek Unie zul len Zondag in het Adrichem Sportpark de atletiekwedstrijden voor junioren om den Wouter Groenesteynbeker worden gehouden, waarvan de organisatie berust bij de R.K. Sportvereeniging 'D.E.M. Tevens zullen dien dag de athletiek- kampioenschappen van Noordholland voor heeren, welke Zondag. 25 Augustus door de weersomstandigheden moesten worden afgelast, verder worden afge werkt. Midden-Kennemerland tournooi Het MiddenKennemerland tournooi in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk begint Zaterdagmiddag om 3 uur met DEMStormvogels, waarna Beverwijk Terrasvogels volgt. Zondagmiddag om half drie wordt het tournooi voortgezet met De KennemersADO '20, en VelsenKin- heim. VELSEN Voortzetting vergadering van den gemeenteraad De openbare vergadering van den ge meenteraad, die j.l. Maandag wegens het vergevorderde uur werd geschorst, zal a.a Dinsdagavond 7 uur worden voortgezet^ ter behandeling van de volgende zaken: 1. Benoeming van: a. eer. wethouder; b. één lid der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; c. twee plaatsvervangende leden van de reclame commissie inzake vergunningsrecht Drank wet. 2. Voortzetting der behandeling van het schrijven van de leden Th Kruisman, F. F. Allan, R. van Eijken, mevr. A. W. ten GrotenhuisVan Beek, H. de Boer, A. J. van Leusen, mevr. M. G. WerreAntho- gekocht van een zekeren B. O., maar deze nisse en R. Verbeek, voor zooveel betreft persoon, een zeeman, die op Engeland voer, is inmiddels op IJsland overleden. De getuigenverklaringen spreken elkaar op vele punten tegen, zijn vroegere hospita schildert hem als een betrouwbaar mensch en ook in een brief van een kennis wordt niets dan goeds over den verd. gezegd. Bekenden van O. (de verkooper) kenden dezen als iemand, die wel eens „scharrel de in het zwart", maar ze hebben toch nooit iets van een motor gemerkt. Tegen de politie heeft verd. aanvankelijk staan draaien. maar de verdediger vindt dit niets bijzonders en schrijft het toe aan een verklaarbare angst voor straf inzake het verhandelen van een clandestiene motor fiets. Hij meent dan ook, dat E. abusieve lijk opgesloten zit en verzoekt zijn onmid dellijke invrijheidsstelling. Verdachte,#die nog wat opmerken mag, maakt het kort maar krachtig en zegt „Edelachtbare, ik wil naar huis". Na raadkamer besluit de rechtbank, den schildersknecht in vrijheid te stellen en de zaak naar den rechter-commissaris terug te verwijzen. SCHEEPVAART 5 September. Aangekomen: North Tippe- rary van Rotterdam; Ernst van Vesterwik; Zeeland van Alnerva (H. O.): Eemstroom (O. Binnenhaven): H. Ms. J. van Gelder van den Helder; Noordkaap van Rafsö; Sambre van Rotterdam (Velsen). 5 September. Vertrokken: Deo Duce naar Amsterdam; Birkaland naar Alexandria; IJ 75 naar Gdynia; Rekin (sleepboot) naar Gdynia; Ransdorp naar Orlskoldvik;- Can debec naar Sunderland, North Tipperary naar Belfast. het daarin sub b vermelde punt, dat aan de agenda is toegevoegd. (Mededeelingen, belangrijke zaken en het gevoerde beleid sinds Mei 1945 betreffende, door den bur gemeester.) Ned. Christen Vrouwenbond A.s. Woensdag wordt in het Burgemees ter Rijkenspark de landdag gehouden van het gewest Noordholland van den Nederl. Christen Vrouwenbond. Als sprekers zullen optreden de heeren ds. A. Pos, gerepatrieerd zendingspredi kant en H. van Smeden uit Harlingen. Zangkoren zullen ter opluistering aan wezig zijn. Bij ongunstig weer wordt ver gaderd in de Gereformeerde en de Her vormde kerken, waar beide sprekers ach tereenvolgens het woord zullen voeren. Broodslijtersvereeniging weer opgericht In Beverwijk werd Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer J. Smit te IJmuiden-Oost, een vergadering van broodslijters gehouden, waarin besloten werd tot wederoprichting van de Brood slijtersvereeniging Kennemerland. De ver eeniging heeft zich aangesloten bij de lan delijke organisatie „Ons Belang" te Rot terdam, die ten doel heeft, alle slijters te organiseeren, om zoodoende de be langen dezer groep beter te kunnen be hartigen. De Broodslijtersvereeniging Kennemer land werd reeds in 1937 opgericht. In 1C42 werd zij onder de Duitsche bezetting ont bonden. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 20) Ik hoop, dat u tenminste een kop thee met ons zult willen drinken. Mijn dochter Anne zal wel direct verschijnen. De notaris wierp een vluchtigen blik op de verleidelijke theetafel. Zeer vriendelijk van u, mevrouw. Ik zal er dankbaar gebruik van maken. En nu zullen we dan eerst even de zakelijke kwesties afhandelen. U kunt er u dus vol komen mee vereenigen, dat juffrouw Falke bij haar grootvader intrekt? Ik heb u mijn principieele bereidver klaring al schriftelijk gegeven, notaris, maar u zult het me wel niet kwalijk ne men, dat ik graag nog een paar woorden als moeder tot u zou willen spreken. Notaris Hamsen boog toestemmend het hoofd en mevrouw Staniecki, die zich nu wat meer op haar gemak begon te voelen vervolgde: Jonkheer Falke heeft mijn huwelijk piet zijn zoon steeds met schele oogen aangezien. Twintig jaar lang heeft hij zich niet om zijn kleindochter bekommerd. U zult daarom kunnen begrijpen, dat ik van den zoo plotseling bij hem opgekomen wensch om zijn kleindochter tot zich te nemen, met eenig wantrouwen kennis heb genomen. Wat is de oorzaak van deze veranderde houding? Meneer Remus Falke behoort niet meer tot de jongsten. mevrouw. De jaren hebben hem wat milder gestemd en hem ten opzichte van vele dingen wat toegeef lijker gemaakt. Bovendien is hij lijdend en zou hij zjjn kleindochter graag voor verpleging om zich heen hebben. Om haar weer weg te sturen, als hij gezond is? vroeg mevrouw Staniecki scherp. Neen, om haar voor goed bij zich te houden in haar volle rechten als klein dochter. Hij wil het meisje ten volle als zoodanig erkennen. Juffrouw Falke zal. zoodra zij op den Falkburcht haar intrek heeft genomen, een zeer rijkelijk toege meten maandgeld en daarnaast nog een eigen bankrekening ontvangen, zoodat zij zich in pecuniair opzicht niet van haar grootvader afhankelijk behoeft te gevoe len. Zij zal ten volle de plaats kunnen in nemen, die haar, uit hoofde van haar bloedverwantschap, toekom*. Dienaan gaande heb ik met jonkheer Falke reeds een schriftelijke overeenkomst samenge steld. Hier is ze. Zooals u ziet, heeft mijn cliënt het document reeds onderteekend. Ik ben hierheen gekomen om u om uw handteekening te verzoeken. Leest u de I overeenkomst maar eens nauwkeurig door en let u daarbij in het bijzonder op de passage aan het slot. Jonkheer Falke staat er persé op, dat deze in de overeenkomst wordt opgenomen. Ik hoop dan ook, dat ook u daar geen bezwaar tegen zult heb ben, mevrouw. Mevrouw Staniecki verdiepte zich ge heel in het document, dat de notaris haar overhandigde en zij kon daarbij niet voor komen, dat een blos van vreugde haar wangen kleurde. Zij was werkelijk ver rast door het royale gebaar van Anne's grootvader. Vera stapte daar inderdaad in een opgemaakt bed. De clausule aan het eind bepaalde, dat mevrouw Olga Staniecki haar dochter niet op den Flakburcht mocht bezoeken, maar dat het haar nochtans volkomen vrij stond haar dochter elders te ontmoeten. Notaris Hamsen schreef het blozen van zijn gastvrouw aan deze voorwaarde toe, maar daarin vergiste hii zich. Zoo fijn gevoelig was mevrouw Staniecki niet.- U zult het kunnen billijken, mevrouw, dat jonkheer Falke dezen eisch stelt. Ho- penlijk kunt u er zich mee vereenigen. Ik wil de zaak geen moeilijkheden in den weg leggen, notaris. Het gaat hier tenslotte om de toekomst van mijn kind. Ilc zal nu even Ar.ne's legitimatiebewij zen halen. Een oogenblik alstublieft. Mevrouw Staniecki was blij, dat zij de kamer een oogenblik kon verlaten. Zij leunde vermoeid tegen haar schrijftafel en slaakte een zucht van verlichting. Zij was erg blij, dat die list was gelukt en daarmee Vera's toekomst verzekerd. Ho- penlijk zou zij zich weten te beheerschen. zoodat zij op den notaris een gunstigen indruk maakie. Het kind kon soms zoo onhebbelijk en hoogmoedig zijn. Enfin, in ieder geval was de zaak tot dusver vlot verloopen en het zag er naar uit, dat er ook verder geen kink in den. kabel zou komen. Het was, of haar een zware last van de schouders was genomen. Dwaas heid om zich tegenover dien ouden notaris zoo klein te gevoelen. Er was immers geen vuiltje aan de lucht, als ze het maar han dig aanpakte. Plotseling werd ze uit haar gepeins op geschrikt. In de aangrenzende kamer klonk de vroolijke lach van een meisje. Haastig raapte ze de paperassen, die op haar schrijftafel lagen, bijeen en spoedde zich naar de woonkamer terug. Op den drempel bleef ze verbaasd staan. Een oogenblik dacht ze haar oogen niet te kunnen gelooven. Daar stond Vera en schonk den ouden heer een kopje thee in. Zij droeg een eenvoudig zwart jurkje en daar overheen een wit schortje Anne's uniform als „hulp in de huishouding". Blijkbaar had de notaris zooeven een. grapje gemaakt, want Vera lachte sma kelijk. Het was echter een heel ander lachje dan Vera gewoonlijk liet hoorc-n. Meisjesachtig bescheiden en hartelijk klonk het. Vera .speelde haar rol voor treffelijk. Ik heb inmiddels al kennis gemaakt met uw dochter, mevrouw, zei Hamsen. en in den toon, waarop hij dat zei, lag onmiskenbaar een tevredenheidsbetuiging. CWjor&t vervolgd^--a

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3