IJmuider Courant Een Hoog Doel De Groote Vijf bijeen Nederland eischt 100 Millioen Gulden herstelbetaling van Italië •fe Jaargang No. 18425 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Katerdng 7 SciHemliw tftlrt Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4 ONLANGS heb ik een merkwaardig stuk over Muziek en Politiek gelezen in het tijdschrift De Vrije Katheder. De schrijf ster, mr. Petra E. Eldering, haalde de herinnering op aan concerten, waarbij zij door de muziek tot zoo gelukkige belevenis werd verheven, dat zij de zorgen van het alledaagsche 'volkomen vergat. Zulk een ontstijging aan de werkelijkheid gewerd haar nu niet meer, als zij muziek hoorde. Zij had dat opnieuw ervaren tijdens het spel van een groot kunstenaar, een pianist. En later had zij gelezen, dat deze zelfde kunstenaar zich geschaard had bij men- schen, die de schepping van een Wereld- parlement nastreefden. Zij had „geamu seerd en met een vergoelijkend lachje" dit betoog gelezen en was daarna gaan pein zen over haar verloren muzikaal geluk. Nu kwam zij tot de slotsom, dat zij dit verlies aanvaarden moest en zich met ijzeren plichtsbetrachting aan haar poli tieke taak wijden. De groote kunstenaar moest zich maar liever bij zijn kunst hou den; zij zou de politiek bedrijven, die blijk baar niet met kunstzinnige extase ver- eenigbaar is. Dit betoog heeft mij getroffen, niet al leen omdat het tot een verkeerde slotsom komt, maar ook omdat het zelden gebeurt, dat menschen zulk een innerlijke beleve nis zoo openhartig tot uiting brengen. Het ware te wenschen dat het vaker geschied de; dat zou de openbare gedachtenwisse- ling verrijken en ons gelegenheid geven, eikaars beweegredenen en moeilijkheden beter te begrijpen. Mevrouw Eldering's gedachtengang is kenmerkend voor dezen tijd met zijn be klemming en ontwrichting, zijn gew.roet in tegenstellingen en gebrek aan een hoog doel, dat boven de materieele werkelijk heid uitrijst. Men kan niet zeggen dat haar betoog zich tot eenige bepaalde politieke richting beperkt, want ongetwijfeld zijn er menschen van verschillende politieke koers, die dezelfde nederlaag hebben geleden en aanvaard als mr. Petra E. El dering. Het is immers een nederlaag als men de ontstijging aan de dagelijksche realiteit, die de kunst brengt die men ver staan heeft muziek of een andere niet meer beleven kan en zich daarbij neerlegt. Sommigen, die zich van zulk ver lies bewust werden, zouden ontstellen en met zichzelf te rade gaan Zij zouden zich afvragen: hoe moet ik mijn levensopvat tingen herzien? En als zij zich aan de politiek wijdden, zooals mr. Petra E. El dering dat doet, zouden zij dan niet be vroeden dat in hun opvatting van die levenstaak een tekort, een beperking moest bestaan? De groote kunstenaar, door haar be doeld. is natuurlijk geen ervaren politicus. Maar hij is ontsteld, zooals velen van ons, door de armoede aan groote gedachten van dezen tijd Hij wil, zooals helaas slechts weinigen dien wil hebben, ertoe meewer ken dat daarin verandering komt. Hij toont zich daarmee een man, die zich ook buiten zijn muziek boven de alledaagsche werke lijkheid weet te verheffen. Van zulke menschen alleen kan de hui dige wereld haar redding verwachten. Zij komen niet alleen onder de kunstenaars voor en er zijn anderen dan kunstenaars noodig om de practische verwezenlijking van groote gedachten op staatkundig ge bied te verwerkelijken. Maar dat kunste naars die anderen den weg helpen wijzen is goed en geenszins nieuw in de historie der menschheid. Mr. Petra E. Eldering heeft geamuseerd en met een vergoelijkend lachje gelezen, hoe de groote kunstenaar een Wereldpar- lement voorstond. Verklaren wellicht dat .amusement en dat vergoelijkende lachje, waarom zij niet meer van kunst genieten kan. zooals vroeger? Als zij het stuk had kunnen lezen met het begrip en den ernst, die ieder menschelijk streven verdient dat uit diepe overtuiging voortkomt, zou zij dus haar hooge belevenis der muziek nog deelachtig worden. Deze genade zou haar niet ontvallen zijn. Want het is een gena de. Zooals zonder het besef der Godde lijke genade wij menschen ook niet be grijpen kunnen. waarheen ons streven moet gaan. Tot diegenen, die moedeloos worden door de gebeurtenissen van dezen tijd en door de schijnbaar onoverkomelïike hindernis sen, die zich in het conflict der groote mogendheden en in de tegenstelling tus- schen Oost en West voordoen, zou .men moeten zeggen: staar u niet blind op de huidige gebeurtenissen en hecht evenmin te groote beteekenis aan de personen van het oogenblik. Andere gebeurtenissen en andere personen zullen hen opvolgen. Het is waar dat menschen alleen slagen zul len. als zij hun heil verstaan. Maar mag men de hoop daarop prijsgeven? Dit zijn ernstige woorden, geuit in een bitter-ernstigen tijd. Moge ook voor me vrouw Eidering de dag komen, waarop zij de kunst weer verstaat als voorheen en niet vergoelijkend glimlacht om hen. die een hoog doel nastreven. R. P. Lijst van geïnterneerden Op onze bureaux te Haarlem en IJmui den is lijst g 11 aangekomen, vermeldende de namen van geïnterneerden, op Java ge- evacueerd naar geallieerd gebied. Er komen namen op voor van personen, die te Semarang en te Batavia verblijven, waarheen zij uit Midden-Java geëvacueerd zijn. Voor belanghebbenden ligt de lijst ter inzage. Geen overeenstemming over uitstel van de algemeene vergadering der V.N. De ministers van buitenlandsche za ken van de Groote Vijf hebben gister middag vergaderd op het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken. De kwestie van het al of niet uitstellen van de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties is besproken. De ver tegenwoordiger van China was dr. Wang Tsjieh Sji, minister van buiten landsche zaken. De Groote Vijf kwamen niet tot over eenstemming wat betreft het uitstellen van de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties. Het eenige nieuwe voorstel werd door China gedaan: uit stel tot 11 November. Dr. wang zeide dat het wenschelijk zou kunnen zijn over de kwestie te laten stemmen. Bidault vond het zeer ongewenscht de vredesconferentie te onderbreken. Bevin was bereid een uitstel te over wegen, mits het niet van cl te langen duur was en de voorgestelde conferen tie van de ministers van buitenlandsche zaken over Duitschland niet in de war zou brengen. Hij zeide, dat naar de meening van Engeland de algemeene vergadering van de V. N. op 23 Septem ber of daaromtrent zou dienen te wor den gehouden en dan met een beperkte agenda, daar anders deze vergadering en de vredesconferentie onmogelijk ge lijktijdig zouden kunnen worden ge houden. Molotof steunde het voorstel van dr. Wang. Hij was tegen een beperkte agenda en vond het niet noodig dat de vredesverdragen zouden worden getee- kend alvorens de algemeene vergade ring van de V. N. zou worden gehouden, ofschoon het wel wenschelijk zou zijn. Molotof stelde voor Trygve Lie, den se- Zondag is het tien jaar geledendat de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld werd bekend gemaakt. De achtste September 1936 lijkt, na de bewogen jaren, die achter ons lig gen. zeer i?er weg, maar de belang stelling, waarmee óns volk loen mee leefde met het Prinselijk paaris sindsdien slechts gegroeid en verdiept. Een „tweede man" voor Dr. van Mook Officieel wordt gemeld, dat dr. P. J. A. Idenburg, vroeger directeur van het kabinet van den Gouverneur-generaal, benoemd is lot directeur-generaal voor algemeene zaken te Batavia. De bedoe ling van deze benoeming is. den lt.-gou- verneur-generaal een „tweeden man'' ter beschikking te stellen ter verster king van de Nederlandsch-Indische re geering. De nieuwe functionaris zal een positie innemen boven die van de de partementshoofden, doch uiteraard on der den gouverneur-generaal. In ver band hiermede is hem de rang toege kend. toekomende aan den vice-presi dent van den Raad van Nederlandsch- Indië. welk college op het oogenblik niet functionneert. De taak van den directeur-generaal voor algemeene zaken zal zijn onder de bevelen en het oppertoezicht van den gouverneur-generaal allé werkzaam heden te verrichten, welke hem door dezen zullen worden opgedragen. Hij kan ook belast worden mei bij zondere commissiën en zendingen bin nen en buiten Nederlandsch-Indië vol gens dezelfde regelen, welke vroeger voor de leden van den Raad van Ne derlandsch-Indië golden Voorts zal de directeur-generaal voor algemeene za- kèn ambtshalve de functie bekleed en van vice-voorzitter van den raad van depa rtemen tshoofden. cretaris-generaal van de V. N. op de volgende vergadering uit te noodigen. Engeland en Amerika waren daar tegen. Zij vonden, dat het initiatief daartoe moest uitgaan van Spaak als voorzitter van de algemeene vergade ring. Besloten werd niet te vergaderen voor Byrnes in Parijs terug is en dan Spaak, den voorzitter van de algemeene verga dering dan ook voor de bespreking uit te noodigen. Nederlandsche schepen kunnen niet uitvaren De staking van de Amerikaansche zee lieden brengt ook moeilijkheden met zich mee voor Nederlandsche schepen, die zich bevinden onder de 343 booten in de haven van New-York. Het K.N.S.M.-schip ..Bacchus" lieeft kort nadat de zeeliedenstaking uitbrak. de haven van New-York nog verlaten. De commissie voor de scheepvaart te New-York is van meening, dat alle sche pen. ook buitenlandsche. ip. de haven van New-York zullen moeten blijven liggen. De ..Delftdijk" van de HollandAmerika lijn, die volgende week uit New-York moet vertrekken, zal vermoedelijk opge houden worden. Andere Nederlandsche schepen, die door de staking getroffen worden, zijn de „Limburg" van de Rott. Lloyd, de „Poeloe Laut" en de „Tawali" van de Mij. Nederland, alle te Los Angeles en de „Drenthe" te Texas. Joegoslaven beschieten Griekscli vliegtuig Een vliegtuig van de Grieksche lucht macht is gisteren door Joegosiavisch af weergeschut neergeschoten bij het plaats je Gaavgili. In een uiteenzetting van het Grieksche leger wordt gezegd, dat het vliegtuig uit zijn koers was geraakt en boven Joego siavisch gebied terecht gekomen was. Het werd door luchtdoelgeschut beschoten en in den motor getroffen. Het was daardoor verplicht op Joegosiavisch gebied te lan den De Grieksche regeering heeft deze verklaring ook aan de Joegoslavische autoriteiten doen toekomen. Zij beschouwt het incident overigens als onbelangrijk. Het woord is aan. Michel Angelo: De volmaaktheid is saynen- gesteld uit kleinigheden, maar is geen kleinigheid. De eerste Divisie paradeerde ten afscheid De Utrechtsche Maliebaan was gisteren getuige van een indrukwekkend schouw spel: de eerste divisie, die voor haar ver trek naar Indië van H. M. de Koningin den naam van 7 December-divisie ontving, hield te Utrecht haar afscheidsparade, waaraan vele belangrijke onderdeden medewerkten. Aangekondigd met hoorngeschal, kwam de auto van Z.K H Prins Bernhard precies om half elf voorrijden. De Prins, in gene raalsuniform, was in gezelschap van der Sultan van Pontianak, Hamid II. in groot tenue. Z.K.H. onderhield zich eenige oogenbhkken met een oorlogsinvalide. Di- reet daarop arriveerde, voorafgegaan door een escorte motorrijders, generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny. de chef van den Franschen generalen staf. die een bezoek aan ons land brengt en als eeregast het défilé zou bijwonen Naast de vele militaire autoriteiten wa ren tal van burgerlijke hoogwaardigheids- bekleeders aanwezig, zooals de minister president, dr. L. J M. Beel: ce minister van Oorlog, luit -kol. A. H. J. L. Fiévez; de wnd. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. G A. var. Diepen horst; de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G A. W. ter Pelkwijk. Overeenstemming over Zuid Tirol Volgens berichten uit Parijs die Wee- nen bereikten, zijn de Oostenri.jk.'-che minister van buitenlandsche zaken, dr. Karl Gruber en de Italiaansche mi nister-president de Gasperi tot over eenstemming gekomen over de toe komst van Zuid-Tirol. Volgens deze be richten zou Zuid-Tirol. dat Italiaansch blijft, in hooge mate autonoom worden. Weerbericht WEINIG VERANDERING wisselend bewoikt. verspreide buie zelfde temperatuur, zwakke tot mal.: Zuidelijke wind. Ook Nederland heeft thans zijn reke ning aan Italië ingediend bij de Parij- sche vredesconferentie. Ons land vraagt herstelbetaling ten bedrage van 10.834.256 pond sterling (ruim 100 mil lioen gulden), waarvan ongeveer 10 millioen pond wegens verliezen, ver oorzaakt door oorlogsgeweld met inbe grip van de verliezen van de marine, de koopvaardij, van pensioenen en oorlcgs- uitgaven, en ongeveer een bedrag van 834.256 pond wegens verliezen uit an deren hoofde, zooals in beslag genomen en gestrande ladingen en de verliezen geleden door gearresteerde en in Italië geïnterneerde Nederlanders. De Nederlandsche delegatie op de Vredesconferentie heeft meegedeeld, dat zij rekening wenscht te houden met Sir John Boyd Orr. de directeur-gene raal van de F.A.O... het onderdeel van de Vereenigde Naties, dat zich met vraag stukken betreffende voeding en land bouw bezig houdt, heeft op een vergadering der F.A.O. te Parijs de vorming van een wereldvoedselraad bepleit. de economische positie van Italië en geen eischen wil steilen, die de econo mische stabiliteit van Italië in gevaar zouden kunnen brengen of het herstel van ziin handel en industrie zouden kunnen vertragen. Teneinde Italië in staat te stellen aan zijn verplichtingen ten opzichte van Ne derland te voldoen, is de Nederlandsche regeering bereid een deel van het over schot aan Italiaansch oorlogsmateriaal, dat ter beschikking van de Sovjet-Unie. Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk zal worden gesteld, als ge deeltelijke betaling te aanvaarden. Hierbij wordt in net bijzonder gedad.it aan eenheden van de Italiaansche ma rine. machinerieën en werktuigen. De door de Nederlandsche regeering gele don verliezen door oorzaken anders dan oorlogsgeweld moeten volgens den eisoh. evenwel ten volle worden vergoed. Het ligt niet in de bedoeling van de Nederlandsche regeering Italiaansch bezit uit hoofde van de bepalingen be treffende vijandelijk vermogen tot dat doel te liquideeren. Wel zullen deze ac tiva worden beheerd tot een bevredi gende regeling tot stand is gekomen. Hieronder valt het motorschip Ja.-.on, dat voor rekening v3n de Nederland sche Stoomvaartmaatschappij .Oceaan" door een Italiaansche maatschappij te Venetië werd gebouwd en dat door de Italiaansche autoriteiten is vastgehou den, aangezien een dag voor het schip naar Nederland zou vertrekken de Duit- schers dat land binnenvielen. De hier uit voortvloeiende kosten bedragen on geveer 41.250 pond sterling, waaraan nog dient te worden toegevoegd een be drag van ongeveer 481.2o0 pond ster ling. ziinde het verschil tusschen den kostprijs in 1940 en' thans. Andere Nederlandsche vorderingen die ten volle dienen te worden betaald tot een bedrag van ongeveer 184.937 pond sterling) zijn die, welke betrek king hebben op Nederlandsche ladingen die aan boord van Duitsche schenen door de Italiaansche autoriteiten in be slag zi,in genomen in Eritrea en Ita liaansch Somaliland en diverse andere ladingen, door Italië in beslag genomen. De vordering wegens verliezen door in Italië gearresteerde of geïnterneerde Nederlanders geleden bedraagt onge veer 125.000 pond sterling.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1